Minister Veldkamp begroette de (onbekende) twaalf miljoenste I Ver. Staten houden het op een misverstand De gevolgen van kernproeven Strijd om de maan Diepgaand onderzoek naar oorzaak ramp in Italië Ongerustheid over passages in ontwerp-Bijdragenwet Gevechten in Algerijnse provincie Kabylië Meer dan 1000 doden door orkaan „Flora" Vloedgolf op Hawaï viel mee Kunstenaar Jean Cocteau overleden „Ons Berlijn" Blanken schuldig verklaard in Birmingham Nederland en Zuid-Rhodesië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 oktober 1963 120e jaargang No. 19462 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZE<ESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2J1 Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Begroting gemeente Bruinisse aan de orde De bevolking groeit RIJDEN IN DE HERFST DEN HAAG. 13-10. - De minister van sociale zaken en volksgezond heid dr. G. M. J. Veldkamp heeft via de Wereldomroep de (nog onbeken de) twaalf miljoenste Nederlander begroet. Daarbij refereerde hij aan de woorden, die zijn ambtsvoorgan ger de heer Suurhoff in 1957 bij de geboorte van de elf miljoenste sprak. Oud-minister Suurhoff zeide toen, dat ons volk, meer 'dan andere vol ken, met energie, discipline en saam horigheid aan de opvoering van onze prodiuktae en beheersing van loon- en prijspeil' zouden moeten werken, teneinde onze 'export te vergroten. De 'heer Suurhoff zeide ook, dat in dustrialisatie en uitbreiding van de oultuurbodem, ruimtelijke ordening, bescherming van natuurschoon, de strijd tegen de verontreiniging van water, lucht en bodem, vakantie spreiding, goede verkeersvoorzienin- gen en discipline op de weg faktoren waren om ons land bewoonbaar te houden. Positieve betekenis „Ik zou daarbij echter in herinne ring willen brengen, dat enkele ja ren geleden een vooraanstaande eco nomist er op gewezen heeft, dat de bevolkingsgroei van ons land van positieve betekenis is. alle bevol kingspessimisten ten spijt. En ik deel déze mening ten volle, al reali seer ik mij het klinkt bij de hui dige arbeidsmarktsitiuatie bijna para doxaal dat onze snelgroeiende be volking ons voor tal van problemen stelt, ruimtelijk, economisch, sociaal en hygiënisch om er maar enkele te noemen", zo zedde minister Veld kamp. lly noemde de voortschrijding van de industrialisatie een levensbelang. Met een enkel cyfer illustreerde dr. Veldkamp welke investeringen ge boden zijn om ook de twaalf mil joenste te zijner tijd het werk en de Militair krijgt tandenborstel LAREN, 12-10. „De plannen om wederom van dienstwege een goede tandenborstel te verstrekken staan op het punt verwezenlijkt te worden. Hier bij zal de tandarts of een hulp kracht toezien op de juiste techniek van het borstelen en eventuele instructie zal gege ven worden". Deze mededeling deed de majoor-tandarts J. Streutgers in Laren, waar hij op het congres van de Neder- landsche Maatschappij tot be vordering van de Tandheel kunde sprak over „Mondhy giëne en voorlichting"Het thema van dit congres was de militaire tandheelkundige ver zorging. De hulpkracht die zal lr,P-ipr> op de juiste techniek van het borstelen, is voorlopig nog een tandartsassistente. Maarzo zei majoor Streutgers de gedachten gaan weer uit naar een militaire mondver- zorgster die tandsteen verwij- dert en de patiënt voorlicht. plaats in onze samenleving te ver schaffen waarop hü recht heeft. In 1962 werd bijna 3,3 miljard gul den, geïnvesteerd, waarmee het to tale sedert 1948 geïnvesteerde bp- dlrag een hoogte bereikte van bijna dertig miljard gulden. Het doel van de gevoerde i ndusrtrialisatiepol itiek ia steeds geweest: onze bevolking blijvend! aan werkgelegenheid te helpen bij een zo gunstig mogelijke 'beloning, waardoor mede een bij drage wordt gegeven voor een zo gunstig mogelijke bestaanszekerheid voor ons gehele volk in al zijn gele dingen. Dit is ook vandaag nog het doel, dat wij in ons 'hele beleid in het oog moeten houden ook en juist nu, nu wij een vrije loonvorming hebben dan in 1957, aldus minister Veld kamp. Incident aan zönegrens WASHINGTON, 13-10. Een inci dent met een Amerikaans militair konvooi dat op weg naar West-Ber- lyn door de Russen werd tegenge houden, wordt volgens gezagheb bende kringen in Washington door het Witte Huis gezien als een echt - hoewei gevaarlijk misverstand van de plaatselijke Russische bevelheb bers in Oost-Duitsland. Volgens functionarissen hebben de V.S., hoewel zij elke soort van Sow- jet-contröle van de hand wijzen, voor hun eigen gemak steeds aan de Rus sen vooraf mededeling gedaan van de komst van een konvooi wanneer het aantal voertuigen de vijf over schreed. Tevens hadden zij een tel ling toegestaan indien het aantal mi litairen - met uitzondering van de bestuurders - de 31 overschreed. Dit was echter een procedure, die de V.S. zelf in de hand willen hebben en zij staan op hun recht deze naar eigen believen vast te stellen of te ver anderen. De Russen waren door de V.S. nooit ervan op de hoogte gesteld dat „31" de scheidslijn «was en het misver stand was gerezen toen de Russen - onbewust van de Amerikaanse kon- vooireaels - een telling eisten van wat hun een betrekkelijk grote groep voorkwam. Functionarissen hopen thans dat nieuwe moeilijkheden kunnen wor den voorkomen doordat de Amerika nen tb^ns de Russen van hun regels od de hoogte hebben gesteld en heb ben verzocht een herhaling van het gebeurde te vermijden. LONDEN, 13-10. In een zondag ge publiceerd rapport van het Britse in stituut voor medisch onderzoek wordt gezegd, dat de in het najaar van 1961 gehouden kernproeven in de tweede helft van 1962 hebben geleid tot een „aanzienlijke" toename van de hoe veelheid strontium 90 in het gebeente van kinderen van één tot vier jaar in Engeland. Voorts is geconstateerd, dat de hoe veelheid strontium 90 in het gebeente van pasgeboren kinderen groter is geworden. Voor kinderen ouder dan vier jaar en volwassenen is de hoe veelheid onveranderd gebleven. Het onderzoek is verricht door ge leerden van de universiteiten van Glasgow en Cambridge en van het Instituut voor atoomonderzoek in Woolwich. Het konvooi dat werd tegengehou den bestond uit 61 man, maar 36 wa ren bestuurders of mede-bestuurders zodat het aantal militairen voor wie de regel gold minder dan 31 was. MEXICO (stad), 12-10. De Russi sche ruimtevaarders Joeri Gagarin en Valentina Teresjkówa zijn in de stad Mexico aangekomen waar zij 't 56ste congres zullen bijwonen van de internationale luchtvaartfederatie, dat vandaag (maandag) begint. Gagarin zei, dat de Sowjet-Unie en de V.S. „intensief" bezig zijn de maan te veroveren. Maar het is vol gens hem moeilijk te voorspellen wié de eersten zullen zijn. „Wij hebben een voorsprong in de wedloop ter verovering van de ruimte en wij ho pen deze voorsprong te behouden". BELLUNO, 13-10. Functionarissen van 'de prefectuur in Belluno hebben zondag verklaard dat er tot dusver ongeveer 2.000 lijken zijn gevonden in 'het dal van de Piave. Tussen de 600 en 700 mensen worden nog ver mist. Men gelooftdat allen om het loven'zijn gekomen. De overlevenden hebben zondag in Belluno een requiem-imis bijge woond, in tegenwoordigheid van president Segni dae een bezoek aan het getroffen gebied brengt. Een groep deskundigen is intus sen na een onderzoek van twee da gen tot 'de conclusie gekomen ,dat de dam volkomen stevig en dat er geen gevaar meer bestaat voor het lager gelegen dal van de Piave. Wel zou 'het waarschijnlijk nodig zijn een gat an de dam te boren, opdat er Zeeuwse Polder- en Waterschapsboud ALGIERS, 12-10. In Kabylië is het tot gevechten gekomen tussen rege ringsgetrouwe troepen en militairen van het „front van socialistische krachten (F.F.S.)". Militairen van, 'het Algerijnse le ger die vanuit Tizi Ouzou, de 'hoofd plaats van Kabylië, oprukten raak ten bij Tirourda, een top van bet ge bergte van Djoerdjoera die de Vlakte van Soumman beheerst, slaags met aarthangers van de verzetsbeweging tegen president Ben Bella. Pantser troepen van het leger trokken op naar Fort National. De bevolking van deze plaats, sloot de twee poor ten en zocht baar toevlucht in de huizen. Over slachtoffers van de strijd was te Algiers nog niets be kend. Oproep tot stryd Te Michelet riep de leider van het F.F.S.. A it Ahmed, de bevolking op tot de strijd. Hij zei: „Onze strategie is gebaseerd op een verdediging in d" diepte. Wij staan niet alleen. On ze troepen hebben Medea op een vijftigtal kilometer ten zuiden van Algiers aangevallen. Wat belang rijk is, is niet het verdedigen van onze huizen, maar er voor te zorgen dat do troepen van het ministerie van defensie geen enkel respijt heb ben". Volgens berichten uit Tizi Ouzou zijn Fort National, Azazga en Ouad- htas door de regeringstroepen inge nomen. Bij Azazga zouden' twee mi litairen van deze troepen zijn ge sneuveld en één gewond. KORTGENE, 13-10. De voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Water- schapsbond, de heer P. J. J. Dekker, heeft tijdens de zaterdag in Kortgene gehouden algemene vergadering zyn ongerustheid uitgesproken over be paalde artikelen in het ontwerp-By- dragenwet. De heer Dekker vond het niet bil lijk, dat in de Bijdragemvet voor de financiering van aanpassingswerken tengevolge van het Deltaplan zo veel nadruk wordt gelegd op de draag kracht van het betrokken gebied. De hoogte van de rijksbijdrage zal daar dus van afhangen. Spreker vond dat dit in Duitsland veel beter geregeld is. Daar neemt de overheid 95 pro cent van de kosten van dergelijke werken voor haar rekening, omdat de overheid daar veel meer door drongen Is van het nationale belang. De uitvoering van de Deltawerken - aldus spreker - is immers een na tionaal belang. De heer Dekker herinnerde eraan dat mej. Schilthuis (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer heeft gepleit voor een algehele financiering door de overheid bij uitvoering van de Bij- dragenwet. Kon de heer Dekker met enkele artikelen van het wetsont werp akkoord gaan, bepaald oneens was hij het met de regeringsplannen, die het gemeenten mogelijk maken belastingen te heffen op onroerende goederen. Hij vond dit bij uitstek een waterschapsaangelegenheid. Ruil- en herverkavelingen Np hot huishoudelijk gedeelte hield de directeur van de Cultuurtechni sche D'enst. ir. S. Herweijer, een in leiding over de op handen zijnde ruil- en herverkavelingen in ver scheidene delen van Zeeland. De op het ogenblik in uitvoering zijnde werken zoals de Oosterscheldebrug, het Sloeplan, de Grevelingendam en de kanaalwerken in Terneuzen, zul len hun bijdragen leveren aan de structuurveranderingen in Zeeland. Bij de herverkaveling zal men er straks terdege rekening mee moeten houden dat de landbouw - een springlevende bedrijfstak - groot scheeps zal moeten mechaniseren. Grotere percelen en minder sloten zullen dan noodzakelijk zijn. MIAMI (Florida). 13-10. Meer dan duizend mensen zyn op Cuba door de orkaan „Flora" om het leven ge komen. Dit is zondag in een officieel communiqué meegedeeld nadat pre mier Fidel Castro in Havanna was teruggekeerd van een tocht door de oostelijke provincies Camaguey en Oricnte die het zwaarst werden ge troffen. In 'het door radio-Havanna uitge zonden communiqué wordt verder gezegd ,dat er voor miljoenen pesos schade is aangericht. Gehele steden zijn in het centrale deel van Oriënte overstroomd. Twee van de grootste rivieren oo het eiland, de Oauto en de Contramestre. traden buiten haar oevers. Duizenden huizen werden vernield Duizenden boeren verloren al hun bezittingen. In de provincie Oriënte waren ongeveer 150.000 men sen geëvacueerd voordat dc orkaan kwam maar desondanks verloren er Hf! mensen b°t leven. Velen bevon. dien zich op plaatsen die men veilig dan ooit 'tevoren. De reddingsopera ties worden nog voortgezet. Zoals bekend, zijn er volgens een plaatselijke vertegenwoordiger van de wereldgezondheidsorganisatie, op Haïti 5.000 doden of vermisten als gevolg van de verwoestingen die de o ik aan „Flora" daar (heeft aange richt. Uitwisseling van spionnen WASHINGTON. 12-10. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie twee van sp'or age besohulchgde Amerika nen heeft vrijgelaten. Van 'hun kant hebben de Verenigde Staten twee Russen, een man en een vrouw die bij 'het. V.N.-secretariaat werkzaam waren en op 2 juli onder vorden- liimg van samenzwering lot spionage .Voor de Sowjet-Unie waren gcarres- waande, maar het water steeg hogei; jjè'erd, in vrijheid gesteld. HONOLOELOE, 13-10. Duizenden bewoners en toeristen hebben zon dag op de HawaSï-eilanden hoger ge legen gebieden opgezocht naar aan leiding van een waarschuwing voor een vloedgolf, die het gevolg was van een aardbeving onder de zee bij de Koerillen. Toen de golf de 'kust bereikte, viel 'de hoogte erg mee en er deden zich slechts overstromin gen van geringe omvang voor. De aardbeving was in Japan, New York, Uppsala, Belgrado en in an dere Europese steden geregistreerd. De vloedgolf trof ook Japan zonder dat van slachtoffers of schade mel ding werd gemaakt. PARIJS, 11-10, De bekende Franse dichter, toneelschrijver en beeldende kunstenaar Jean Cocteau is overle den. H(j was 74 jaar oud. Om 13.00 uur vrijdagmiddag, kort nadat hij had vernomen dat Edith Piaf was overleden, stierf Jean Coc teau op zijn buitengoed in de buurt van Fontainebleau, waar hij sinds april j.l. verbleef om te herstellen van een hartaanval die hem op het randje van de dood had gebracht. Vrijdagmorgen was de wereldver maarde kunstenaar nog geïnterviewd door een aantal journalisten naar aanleiding van de dood van Edith Piaf. „Ik heb al de hele ochtend koorts en ik moet zeggen dat de dood van Edith Piaf mij nieuwe pijnen bij de ademhaling bezorgt", zo had Coc teau gezegd. Kort daarna begaf zijn hart het. Zijn tuinman en een keu kenmeid waren bij hem toen hij plotseling bewusteloos in elkaar zak te. Een haastig ontboden dokter en priester kwamen te laat om nog lnilp te bieden: Jean Cocteau was niet meer. zonider risico een deel van het stuw- water kan afvloeien. Deze conclusies werden bekend ge maakt, terwijl er in Italië bij velen de mening heerst dat de ramp had kunnen worden voorkomen. De lo co-burgemeester van de zwaarst ge troffen plaats, Longarone, zei zon dag tot president Segni toen deze een tocht maakte door het geteisterde gebied: „Mijnheer de pi-esident, het was geen natuurlijke ramper was sprake van zorgeloosheid". Seg ni antwoordde dat alles zal worden gedaan om de justitie bij haar werk te helpen. „Niemand wil eventuele schuldigen de hand boven het hoofd houden". In Longarone wierpen zondag jongens en meisjes bloemen in de rivier de Piave, ter nagedach tenis van hun 430 medescholie ren die bij de ramp om het leven zijn gekomen. Uit Venetië werd gemeld, dat d&ar in de monding van de Piave, op 80 km. van Longarone, de stoffelijke resten zijn gevonden Van een vrouw die door de vloedgolf om het leven was gekomen. Prinses Moena El Hoessein, de echtgenote van korting Hoessein van Jordanië, heeft vrijdag het leven ge schonken aan een zoon. BERLIJN, 11-10. „Berlijn is niet alleen van de Berlijners, het is ook ons Berlijn", zo heeft het Nederland se Eerste Kamer-lid P. J. Kapteyn (P.v.d.A.) verklaard. Hij zei dat tegen Berlijnse journa listen naar aanleiding van een bij eenkomst van de economische- en financiële commissie van het Euro pese parlement, waar hij lid van is, in deze stad. „Wij willen met onze vergadering hier tot uitdrukking brengen, dat wij in Europa allen achter Berlijn staan" aldus de heer Kapteyn. Het is weer volop herfsttijd en dat betekent (ook) druilerige dagen en mist. Die weersomstandigheden le veren typische gevaren op bij het verkeer. Bij mist overdag is groot licht van groot belang. Groot licht: dus niet gedimd licht of standslich- ten, maar groot, ongedimd licht, al dus het Verbond voor Veilig Verkeer. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men moet een man niet naar zjjn kleren beoordelen, maar naar de kleren van zijn vrouw. BIRMINGHAM (Alabama), 12-10. - Twee blanke jongens van 16 jaar, Michael Farley en Larry Sims, zijn door een jury te Birmingham schul dig verklaard aan moord op de 13- jarige negerjongen Virgil Ware. Deze verloor het leven op 15 sep tember, enkele uren nadat bij een ontploffing in een kerk te Birming ham vier negermeisjes om (iet leven kwamen. De twee jongens, die tegen borgtocht op vrije voeten blijven, zullen later in het jaar voor de rech ter verschijnen die de strafmaat zal bepalen. Een politieagent, die bij de relletjes na de ontploffing een negerjongen van 16 jaar doodde, werd door de jury onschuldig verklaard. De jury was van oordeel dat de jongen het slachtoffer is geworden van een ver dwaalde kogel. De agent zou alleen maar in de lucht hebben geschoten. NEW YORK, 12-10. De Neder landse afgevaardigde mr. D. A. Delprat heeft in de beheerschaps- commissie van de V.N., waar de kwestie-Zuid-Rhodesië werd behan deld, het vertrouwen van Nederland uitgesproken dat de Britse regering al haar morele en politieke invloed zal aanwenden om in Zuid-Rhodesië zo spoedig mogelijk een waarachtig democratische onafhankelijke staat, zonder rassenscheidingen, tot stand te doen komen. Het recht van zelf beschikking van het Zuidrhodesische volk zou zo spoedig mogelijk moeten worden verleend. Tamelijk koude nacht Veiwachting tot dinsdagavond: Tamelijk koude nacht met opklarin gen en tot matig of zwak afnemende wind; morgen overdag overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en tot matig, in de kustprovincies tot krachtig toe nemende wind tussen zuidwest en zuid en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 15 okt. Zon op 7.03, onder 17.48. Maan op 4.22, onder 17.38. Nieuwe maan: 17 okt. te 13.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 okt. 1.36 v.m. 13.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 okt. 2.04 v.m. 14.14 n,m. Springtij: 19 okt~ HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende hét weekeinde 'hebben zich belangrijke wijzigingen in de luohtdrukverdeling voorgedaan mede als gevolg van de bewegingen van de inmiddels tot een gewone stormdepressié getransformeerde or kaan Flora. Deze trok tamelijk snel, haar grote diepte behoudend in on geveer noordnoordoostelijke richting de oceaan over en bevond zich maandagmorgen vlak 'bij het tussen IJsland en de zuidpunt van Groen land gestationeerde weersohip, waar de luchtdruk in 12 uur tijds 43 milli bar 'daalde. Een hogedrukgebied, dat de 'kern voorafgaat, verplaatste zich daarbij naar zuidwest Engeland. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie welke in diepte toenemend over het noordelijk deel van die Noordzee en zuid Scandinavië naar het oosten trdk, namen de luchtdruk - verschïllen op de Noordzee tijdelijk steifc toe. Stormachtige noordweste lijke winden voerden koudere polai re lucht tot ver over ons land naar het zuidoosten. Op de oceaan stro men thans nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige ludht in de rich ting van west Europa. In Ierland gaat dit alweer van regen vergezeld. Verwacht moet worden dat dit re- gengebicd dinsdag ook dn ons land plaatselijk enige regen of motregen zal brengen, bij naar zuidwest tot zuid krimpende winden. Het bezoek van koningin Juliana, prins Bcmhard en prinses Beatrix aan Perzic is ten einde. Na een ver blijf van elf dagen in dit land ver trokken zy maandagochtend van het vliegveld Mehrabad bij Teheran naar Thailand. Het blad „Aftcnposten" meldt, dat in februari in Oslo internationa le militaire deskundigen en andere vooraanstaande figuren vraagstuk ken zullen behandelen die vastzitten aan de oprichting van een staand politielcgcr der V.N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1