HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND J Vraagstuk geboorteregeling aan de orde Super Mix voor iedereen onmisbaar Kies de soort die bij uw auto hoort Toestand in Cuba wanhopig STAD EN PROVINCIE Bietencampagne met moeite gestart Ned. Rode Kruis biedt Italië hulp aan U lijmt snel en zonder klemmen met ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüüag 11 oktober 1963 Nu. 194G1 Het Vaticaans Concilie VATICAANSTAD. 10-10. Op het concilie aal het vraagstuk van de geboorteregeling worden behandeld. Dat zal gebeuren in een schema dat het laatste aan de beurt komt, sche ma 17 over kerk en wereld. Dit heeft de geestelijke vader van genoemd schema, kardinaal Sünens van Mechelen, op een persconferen tie vcor bisschoppen en missionaris sen uit Afrika meegedeeld. Schema 17 is nog niet geheel gereed. Het zal uit twee delen bestaan, een over al gemene beginselen en een over af zonderlijke kwesties. De waardig- Ingezonden mededeling IVÖtlC^L lanlposlq Behoud van Uw tanden. 75ct-f1r MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 10-10. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg, telersprijs af boer derij): Consumptie-aardappelen 'binnen land: Bintje 35 mm klei opw. f 9,25 -10,25; Eigenheimer 35 mm klei opw. f 9,50-12,50. Consumptie-aardappelen export: Bintje 45 rrvm klei opw. in 2 maten r 10,25. Voeraardappelen f 3,50-3,75. VEILIG VERKEER IN ZIERIKZEE Kan het verkeer in Zierikzee veiliger en ordelijker? Nauwe straatjes, en onoverzichtelijke hoeken en moeilijk begaanbare stoepen zijn er genoeg. Sinds kort is er ook een verkeers plein, waar niet iedereen de weg precies weet. Kortom, er valt nogal wat te verbeteren. Met het oog daarop zal de week van 21 tot 26 oktober in het teken staan van veiliger verkeer in Zierikzee. De plaat- lijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer zal in sa menwerking met de politie voorlichting geven. Daarnaast zal de politie in die week ex tra aandacht wijden aan over treders der verkeersregels. De burgemeester van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER Ingezonden mededeling Iedereen rijdt anders, alle rij- J omstandigheden verschillen. Daarom vragen motoren om „in dividuele voeding". Daarom zijn I er 5 soorten BP-benzine: BP nor maal, BP Mix 25, 50 of 75, BP Super. Kies zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort-juist dié- geeft u tóp-kracht bij het zuinig- 1 ste verbruik! Super Mix pompen zijn zeer spe ciale pompen. Vraag pe,r brief-» kaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij heid van de mens. de cultuur, socia le rechtvaardigheid, oorlog en vrede, ontwikkelingshulp en geboorterege ling worden erin behandeld. Kardinaal Sünens zei dat in deze kwesties het concilie niet mag achter blijven bij de encyclieken „Casti Connubiï", „Meter et magistra" en „Pacem in terris". DÉN HAAG, 10-10. De Cubaanse ambassadeur in Nederland, de heer Carlos Maristany Sanchez, heeft ver klaard dat de toestand In Cuba door de schade die de orkaan „Flora" aan gericht heeft, „wanhopig" is. De ambassadeur heeft zich tot het Nederlandse Rode Kruis gewend voor hulp ini 'de vorm van voedsel en medicijnen. In de vier dagen dat „Flora" bo ven Cuba woedde zijn volgens de ambassadeur „slechts weinig mensen gedood, maar de materiële schade is nog niet volledig vastgesteld hoewel verwacht wordt dat de helft van de mais-, rijst-, ikoffie-, cacao- en 'in dustriekatoen oogsten verloren gaat. Omvangrijke schade werd aange richt in de 9ui!keraanplantingen en onder het vee". SPORT DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen van 27 september 1963 en van 4 oktober 1963: W. Stoutjesdijk jr.-F. Roggeband 2-0; K. B. Hogerland-J. P. Wïllemse 0-2; J. Huigens-J. P. Gel'eijnse 2-0; J. M. Kostense-A. Knuist 2-0. K. B. Hogerland-F. Roggeband 1-1; A. Knulst-J. P. Geleijnse 0-2; J. P. Willomse-J. Hwigems 0-2; W. Stoutjesdijk jr.-J. M. Kostense 0-2. ZIERIKZEE De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte hier ter stede heeft opgebracht f 536,44. Het co mité wil graag een woord van dank kwijt aan allen, die de collecte tot een succes hebben gemaakt. Vergadering Ver. van Vrijz. Hervormden De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden houdt maandag 14 oktober a.s. 'haar eerste avond dn het nieuwe seizoen. Behalve een korte jaarver gadering vermeldt het programma een lezing met kleurendia's door de beer L. H. A. de Jonge over zijn reis naar Israël. (Ingezonden) De P.J.T.-collecte In de week van 14-19 oktober 1963 hoopt het Protestants Interkerkelijk Thuisfront een huis-aan-huis-collec- te te houden. De opbrengst van deze collecte wordt gebruikt voor het bouwen van Prot. Chr. militaire te huizen en verder voor allerlei zaken in het belang van de geestelijke verzorging van onze militairen. U helpt toch mee om dit mooie doel te verwezenlijken? Stelt U de collectanten dan niet teleur. J. C. SPAANS, voorz. afd. Pro Rege Zierikzee HAAMSTEDE Oelening Rode Kruis-kolonne A.s. zaterdagmiddag zal de ko- lonne Rode Kruis van de afdeling Schouwen (Westhoek) een oefening houden die wat omvang betreft een flinke inspanning zal vragen van de leden van deze nog betrekkelijk jonge kolonne. Er wordt van de ver onderstelling uitgegaan, dat ergens op de Noordzee een scheepsongeluk heeft plaats gehad, waarbij gewon den zijn gevallen. De reddingboot „Maria Carolina Blankenheijm" wordt ingeschakeld en deze vaart te 13 uur uit. De reddingsactie gaat dan pas beginnen en via de Roeierswaöht vuurtoren Westenschouwen en de commandant der Rode Kruis kolon ne, wordt dit onderdeel opgeroepen naar het wijkgebouw en vandaar naar Burghsluis. Een ambulance (bij de oefening wordt eeh bestelwagen gebruikt) vervoert de slachtoffers, die inmiddels de eerste 'hulp hebben gekregen, naar het noodziekenhuis te Haamstede, in dit geval het wij'k- gébouw. Omstreeks 16.30 uur wordt een gezamenlijke bespreking gehou den ever de gehouden oefening. OOSTERLAND Filmavond in de Conferentiekamer Een behoorlijk aantal belangstel lenden 'heeft woensdagavond bijzon der igen'oten van de bekende Neder landse film „De Overval", wel'ke als een primeur voor Schouwen'-Duive- lawd' werd gebracht d'oor de Bio-on- derneming „Luxembourg" uit Oos terhout. Over het vertoonde Neder landse filmwerk Is reeds eerder ge schreven. Het stemde tot voldoening dat vooral veel jongeren hebben ge zien wat zich twintig jaar geleden in ons land afspeelde. Gisteren (don derdagavond) werd „De Overval" te Nïeuwerfcerk vertoond. In d'e middaguren 'kon de school jeugd] genieten van „Tarza de wolfs hond", waarvoor goede belangstel ling bestond. In het voorprogramma werd o.a. vertoond een gedeelte van de bekende film. „De langste dag", welke Volgende maand alhier zal worden vertoond. BOLSWARD. Bij een autobotsirig in Bolsward zijn acht a tien perso nen min of meer em'stig gewond ge raakt. A'llen zijn opgenomen in het Sint Anthoniu9ziékenhu;is- in Sneek. Het ongeval gebeurde' op rijksweg 43 nabij Bolsward. Ingezonden mededeling Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee krijgt Kruisland op bezoek Spanning rond treffen Drelschcr-Luctor Kans op zege voor MEVO tegen Yerseke III Brouwershaven II staat voor zware taak bij bezoek aan Hein- kenszand o Ontmoeting Bruse Boys II-Bevelanders (beide zonder verliespunten) VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee gaat zondagmiddag in de 4e klas G, in eigen omgeving de strijd aanbinden tegen Kruisland. De bezoekers be gonnen de competitie met een zware 7-0 nederlaag tegen VES '35 om zich hierna keurig te herstellen en hun volgende drie wedstrijden alle in in winst omzetten. Voor Zierikzee wordt het inmiddels hoog tijd het puntentotaal wat te gaan opwerken. Een kleine kans op de eerste winst zit er zeker in maar dan zullen de spelers zich hiervoor de gehele wed strijd voor de volle honderd procent moeten inzetten. Burgh gaat op be zoek bij Halsteren en spelend zoals jl. zondag is een puntenverdeling voor de groen-witten niet uitgeslo ten. Cluzona kan voor' een verras sing zorgen door De Schutters één puntje afhandig te maken. Vosmeer- NVS wordt van belang voor bezet ting van de bovenste plaats, waar bij het terreinvoordeel wel eens de doorslag kon geven. VES '35 moet thtiis in staat zijn zich te herstellen van de nederlaag tegen Burgh nu RKFC op bezoek komt. SC Gastel krijgt voor eigen publiek de handen vol aan DIVO waarbij het nog lang niet zeker is van de winst. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B gaat det belangstelling in de le plaats uit naar de thuiswedstrijd van Dreischor tegen het nog zonder verliespunten zijnde Luctor. Dreischor draait mo menteel een heel stuk betgr dan het vorige seizoen en b\j voorbaat kans loos zijn zij in deze ontmoeting be slist niet. Renesse, dat nog steeds de vorm van het vorige seizoen niet te pakken heeft, moet voor eigen pu bliek toch in staat worden geacht beslag op de puntjes te kunnen leg gen. Kwadendamme gaat voor de derde achtereenvolgende maal thuis de strijd aanbinden met een tegen stander van ons eiland. Na de over winningen welke Renesse en Drei schor hebben weten te boeken reke nen wij er half en half op dat ook de Zierikzee-reserves de puntjes mee naar huis zullen brengen. Pa trijzen gaat ongetwijfeld zijn eerste nederlaag tegemoet nu het op be zoek gaat bij Hansweertse Boys. In de 2e klas C heeft Brouwershaven thuis de beste papieren tegen Drei schor II. Leider Zonnemaire gaat het in de duinstreek opnemen tegen Renesse II. Een kleine overwinning voor de rood-gelen zit er hierbij wel in. Burgh II en Zierikzee III zullen elkaar niet veel ontlopen al slaan wij de kansen van de thuisclub iets hoger aan. ZATERDAGCOMPETITIE. Zater dag speelt MEVO weer thuis en wel tegen Yerseke III. De kans op de tweede zege is voor de oranjehem den zeker aanwezig al zullen zij er goed aan doen de oestermannen niet te onderschatten. Bruse Boys gaat een bezoek afleggen aan hekkeslui- ter Krabbendijke II. Volgens de standenlijst een gemakkelijke over winning voor de Boys. Toch zullen zij er goed aan doen zich hierdoor niet te laten misleiden door hun taak wat al te gemakkelijk op te vatten. Kats krijgt het deze week tegen Hoek weer niet gemakkelijk. Wemeldinge kan thuis de baas blijven over Wol- faartsdijk, terwijl AZVV II de winst ivel zal moeten afstaan aan het be zoekende Nieuwdorp. Bij het treffen tussen Nieuwdorp en Kapelle slaan wij de kansen van de thuisclub iets hoger aan. In de 2e klas B staat SK- NWK bij het bezoek aan Colijns- plaatse Boys voor een krachtproef. Weten de Nieuwerkerkers ook hier de volle winst te bemachtigen dan kunnen zij nog een belangrijke rol gaan spelen bij de bezetting van de bovenste plaats. Duiveland is bij voorbaat niet kansloos bij Kloetin- ge, iets wat wij van WIK in Drie wegen bij SVD nu niet direct dur ven te zeggen. Ook Brouwershaven II staat voor een zware taak nu het een bezoek gaan afleggen bij Hein- kenszand. Te Haamstede zien wij Zeemeeuwen aan het kortste eind trekken tegen het nog zonder ver liespunten zijnde Beren. In de 3e klas D zal Zwaluwen '61 wel een zacht eitje hebben aan haar eigen reserves. Voor SKNWK II is er te Nieuwerkerk weinig perspectief te gen Wissenkerke. Bruse Boys II, na drie ontmoetingen nog zonder ver liespunten, gaat het thuis niet ge makkelijk krijgen daar de gasten, Bevelanders, na drie ontmoetingen ook nog zonder verlies zijn. JUNIOREN. In groep A IV kan Burgh A I in de Westhoek de xuinst bemachtigen op MEVO A I. Zierik zee A I gaat op bezoek bij Kloetinge A I die zaterdag jl. MEVO met zwa re cijfers wist te kloppen. Een ge makkelijke zege voor de rood-zwar- ten ligt hierbij zeker niet in het ver schiet. In groep B VII verwachten wij een kleine overwinning voor Burgh B I bij hel bezoek aan Brou wershaven B I. Renesse B I en Zwa luwen '61 B I zullen elkaar niet veel ontlopen zodat de uitslag hier niet ver van een geiijk spel zal liggen. MEVO B I zal in Zierikzee de punt jes moeten afstaan aan Bruse Boys B I. Voor Zierikzee B I is de wed strijd tegen de eigen reserves geen probleem, terwijl Duiveland B I en SKNWK B 1 te Oosterland elkaar niet veel zullen ontlopen. DEN HAAG, 10-10, Met pijn en moeite wordt deze week een begin gemaakt met de suikerbietencam pagne. Bif de twaalf Nederlandse suikerfabrieken was de verwachting dat men, nu de oogst zo veel later is dan normaal, deze week wel ineens onder bieten bedolven zou worden, maar de regen van vorige week heeft weer roet in 't eten gegooid. Drie fabrieken, die in Sas van Gent, Roosendaal en Puttershoek konden woensdag gaan draaien en donderdagavond waren er in totaal negen aan 't werk. De twee fabrie ken in de provincie Groningen en de fabriek in Steenbergen zullen nog wel tot het weekeinde moeten wach- MIAMI. Volgens radioboodschap pen die in Miamli zijn gehoord heeft de storm Flora op Cuba mimtens aan 200 mensen het leven gekost. De officiële Cubaanse radio heeft tot dusver slechts van 32 doden melding gemaakt. ten. D'e hectare-opbrengsten, vooral die in het westen en zuidwesten des lands, zijn matig tot zeer matig. Het suikergehalte lijkt op dit moment redelijk en het instituut voor ratio nele suikerproduktie in Bergen op Zoom heeft hoop 'dat, nu de oogst laat is, dat gehalte zich zal stabilise ren. KOEALA LOEMPOER. De minis ter van defensie en vice-premier van de nieuwe federatie Maleisië, Toen Abdoel Razak, heeft gezegd, dat Ma leisië niet de hulp van de Britse vloot zal inroepen om het hoofd te bieden aan een Indonesische bedrei ging ter zee. DEN HAAG, 10-10. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp in Italië heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis zich in verbinding gesteld met zijn zus tervereniging in Rome met het ver zoek mede te delen aan welke vorm van hulpverlening het meeste be hoefte bestaat. Het Italiaanse Rode Kruis ant woordde daarop dat steun uit het 'buitenland in het geheel niet nood zakelijk was, aangezien men over voldoende eigen rampenvoorraden beschikt. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niettemin besloten 1.000 rampenpaketten van het Jeugd Roo de Kruis naar Italië te zenden, waar van de 'eerste 200 donderdagmiddag per vliegtuig -werden overgebracht. Het Nederlandsche Roode Kruis stelt bovendien hen, die van huil medeleven met de getroffen bevol king in het Piavedal willen getuigen, in de gelegenheid geldelijke bijdra gen te storten op het gironummer 22 000. De op dit nummer ontvan gen gelden zullen zo spoedig moge lijk naar Italië worden overgemaakt. Ingezonden mededeling CETA BEVER FEUILLETON 59 Ze gaf hem een por in z'n zij: „Zeg eens, kind...." „En als ik nu zeg: je bent m'n lieve Grada?" „Dat wordt al wat beter. Ga ver der". „Is dat. dan nog niet genoeg?" „Ben je mal. Ik ben vreselijk veel eisend. Houdt daar rekening mee". Hij dacht kwasi na. „Tja, dan wordt het moeilijker. Dan moet ik er nog eens dieper over nadenken. Veeleisende vrouwen zijn moeilijk hanteerbaar, zie je?" „Zo? Je schijnt nogal ervaring te hebben". „Och, dat lees je zo wel eens in boeken, hé?" „OCh wel?" Ze trok hem aan ziin anm. „En nu spijkers met koppen, Jan Gillissen. Wat doen we?" „We zitten in een auto". „Jan Gillissen, als m'n geduld uit geput raakt. „Dan zal het grootste gevaar wel voorbij zijn, veronderstel i'k". Ze knikte. „Heel 'best, meneer. Dan heb ik de eer u te groeten...." En meteen opende ze ihet portier. Verschrikt greep hij haar (beet. „Grada, gekke meid! Wat 'ga je doen?" „Er zijn nog knappe knullen ge noeg in de wereld; hoor. Als jij soms denkt Hij trok haar in zijn armen en drukte een zoen op haar mond. „Als jij soms denkt, Grada van Andel, dat ik je ooit laat gaan, dan heb je het mis. Je bent van mij en je blijft van mij. Voor altijd. Volgende maand gaan we trouwen en wee je gebeente, als je nog bezwaren hebt, want dan zoen ik net zo lang, tot je buiten adem bent. „Probeer dat eens. Een poosje later reed de wagen verder in de richting Dorringen. Grada zat dicht tegen hem aan en hield zijn arm vast. „Jan „Ja?" „We zullen altijd veel van elkaar houden, hé? En als we eens ruzie krijgen, dan zullen we niet lanig kwaad op elkaar blijven, hoor?" „Ik word nooit kwaad". „Welwaar. Af en toe ben je een driftkop". „Ga weg. Overigens, dat maak jij er wel eens naar". Ze kwam met een ruk overeind. door Frank van Falckenoort „Wel nou nog mooierhoor hem? Jij draait alles precies onderste bo ven. Weet je nog die keer in Am sterdam? Jij wou naar de film en ik niet". „Nietwaar. Het was net andersom" „Wel verdraaidwat kun jij toch verschrikkelijk koppig zijn". Hij remde af en zette de wagen met een schok stil. „O ja? Ik ben het, 'hé? Maar weet jij wel, dat jij iemand bent, die af en toe lekker kunt sarren?" „Ik?.... Ik? O, Jan...." '„Nou?" „We zijn nog niet eens getrouwd en nu kibbelen we al". „Jij bent begonnen, kattekop". „Wel alleZe keek hem een poosje aan en begon toen te lachen. „Naar jong, als ik maar niet zoveel van je hield...." Hij trok haar opnieuw naar zich toe en kuste haar. „We gaan lekker een heleboel keren ruzie maken, lie veling, dan hebben we idere keer wat af te zoenen, hé?" Ze kroop weer dicht tegen hem aan. „Wat mij betreft, hoeft daar niet altijd eerst ruzie voor te zijn, hoor EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5