TEN MINSTE 2000 SLACHTOFFERS DOOR VLOEDGOLF Zuid-Afrikaans verweer in Ver. Naties Uitbreiding haven Yerseke aanbesteed Nobel-vredesprijs voor Amerikaan Dodencijfer op Cuba gestegen Verhoging van de broodprijs Schermutselingen tussen Marokkaanse en Algerijnse grenstroepen het weekoverzicht Heidemij werkt door aan werkbesparing Oud-S.S'ers bijeen Zangeres Edith Piaf overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 oktober 1963 120e Jaargang No. 19461 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'dnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 No J8.00 uur: lel. 0)110-2118, Girorekening no. f37677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers i 0 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Spektaculair kartvei aan Sint Lievensmonstertoren Slechts weinigen In het gebied van Longarone nog in leven Gevaar voor nieuwe aardverschuivingen in noord-Italië ROME, 10-10. Verondersteld wordt, dat slechts weinigen van de 5.000 be woners van het gebied van Longarone in noord-oost-Italië het leven hebben behouden, toen daar in de nacht van woensdag op donderdag een vloedgolf ontstond nadat zich een aardverschuiving van de berg Tcc in het meer van Vaicnt had gestort. Reeds zijn 800 lijken geborgen en officieel is bekend gemaakt dat er ten minste 2.000 doden zijn. Bij tientallen drijven de stoffelijke resten van mannen, vrouwen en kinde ren overdekt met modder in de rivier de Piave. De slachtoffers zijn kennelijk in hun slaap verrast, daar zij nagenoeg ongekleed zijn. Degenen die zich niet direkt in veiligheid hebben kunnen stellen zijn vermoedelijk verdronken, want er zijn slechts weinig gewonden; 150 gewonden zijn tot nog toe opgenomen in ziekenhuizen. Hoewel er in het dal van de Piave mist hangt, speuren vliegtuigen en helikopters onafgebroken naar mo gelijke ovez'levenden. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van een NAVO basis zijn er in geslaagd zestig men sen te redden. Vierduizend soldaten van het Ita liaanse leger nemen aan de reddings- akties deel. Kolonries met levensmid delen, medicamenten en dekens zijn naar het rampgebied onderweg. De dorpen Casso en San Martino aan de noordelijke en zuidelijke oe ver van het meer zijn weggevaagd. Andere plaatsen als Villanova, Pira- go en Rivalta zijn ook totaal ver woest. Reddingsploegen die zich met grote inspanning een weg door het dal ba nen, dat er uit ziet als een maan landschap, hebben weinig hoop nog overlevenden in Longarone aan te treffen. De plaats telde 4.000 inwo ners. Bij zgn terugkeer in Rome na een bezoek aan het rampgebied heeft de I*?!taanse minister van openbare werken Fiorentino Sullo gezegd dat de materiële schade wordt geschat cp verscheidene tientallen miljarden lires. H\j zei dat behalve van justiële zijde door een commissie van onder zoek pogingen zullen tvorden gedaan om de oorzaken van de ramp vast te stollen. Minister Sullo vergeleek de toe stand in het gebied van Longarone met die in Pompei. Volgens een officiële mededeling zijn bij de cycloon die enkele dagen geleden Oost-Pakistan trof, acht-en- veerbig mensen om het leven geko men. Driekwart van het meer, dat een inhoud heeft van 150 miljoen kubieke meter is over de rand geslagen, aldus de minister. Evacuatie De prefekt van Udine heeft in ver band met het gevaar van nieuwe aardverschuivingen opdracht gege ven tot de evacuatie van de dorpen Erto en Casso aan de noordelijke oe ver van het meer van Vaiont. Van een gezin van negen personen uit Spessa is slechts een jongen over gebleven. Hij dankt zijn leven aan het feit dat hij in een dorp werkte dat niet door de ramp werd getrof fen.'Van de tachtig inwoners van het gehucht zijn er tot nog toe slechts twee teruggevonden. De genie van het Italiaanse leger heeft noodagregaten in werking ge steld om het reddingswerk te kun nen voortzetten bij schijnwerpers. Andere eenheden zijn begonnen de wegen vrij te maken van modder en, andere obstakels om snel Longarone te kunnen bereiken. Vernomen wordt dat de Italiaanse president, Antonio Segni, zondag een bezoek zal brengen aan wat thans wordt genoemd de „vallei des doods". Inmiddels stroomt uit alle delen van de wereld hulp toe voor de slachtoffers van de ramp. NEW YORK, 10-10. - Zuid-Afrika heeft donderdag, bg monde van zijn minister van buitenlandse zaken, G. Jooste, aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties laten weten, dat het vrede nodig heeft om zijn „grootste taak" te kunnen voortzet ten, doch tevens vastbesloten is om „wat van ons is" met alle ter be schikking staande middelen te ver dedigen tegen de „agressieve voorne mens" van andere Afrikaanse landen. De rede van minister Jooste, die een uur sprak, werd niet geboycot door de afgevaardigden van deze an dere Afrikaanse landen. Toen hij be gon te spreken, was er slechts een tiental van hen aanwezig, doch ge leidelijk aan vulden zich de banken. Minister Jooste wekte de V.N.-le den op 'tot een „an'dere kijk op het Zuid-Afrikaanse beeld", met objec tiviteit en open geest. De Zuid-Afri kaanse regering betreurt het. dat de ministers van 'buitenlandse zaken een uitnodiging voor een bezoek aan Zuid-Afrika hebben afgeslagen. Dit zou ben in staat hebben 'gesteld zieh volledig op de hoogte te stellen van de problemen waar het om gaat. De apartheidspolitiek Sprekend over de apartheidspoli tiek. of de afzonderlijke ontwikke ling' voor 'blanken en Afrikanen, verklaarde de minister, dat de Ban toes hoe langer 'hoe meer beginnen in te zien, dat de Zuid-Afrikaanse regering zich altijd zal inspannen om hun rechten te behartigen, Als „prototype" staat haar daarbij voor „MIJLBALK" IN TORENRESTAURATIE Monsterbalk' in de Sint Lievensmonstertoren omhoog ZIERIKZEE, 10-10. In het kader van het herstel van de Sint Lievens monstertoren was donderdag een be langrijke dag. Gisteren werd name lijk een 3.000 kilogram wegende balk in het interieur van de toren opge takeld tot een hoogte van 26 meter en op zijn plaats gebracht. De balk dient ter ondersteuning van de eer ste zolder. Het spektaculaire karwei bewijst dat niet louter de buitenkant van de Sint Lievensmonstertoren flink wordt aangepakt, maar dat ook van binnen het herstelwerk met grootse middelen wordt aangepakt. De balk 'heeft een lengte van 12 meter. De verdere maten zijn 50 bij 50 en groenhard is de houtsoort vv.viM' t d ze reuze-balk bestaat. Daar het omhoogbrengen van de balk uiterete precisie vergde, heeft men voor dit werk geen gebruik v llen maken van een mechanische l'er. Het gevaarte is met gebruikma- 'k!ng van een ihandlier - op die ouder wetse wijze dus - omhoog gebracht. Dat ging heel langzaam, maar het vormde tevens een garantie dat het voorzichtig en nauwkeurig ging. „Een balk in de dikke toren" is al eens eerder m de geschiedenis aan de orde geweest. Toen echter kwam een balk van 'groot kaliber met don derend geweld omlaag tuimelen. Nu YERSEKE, 10-10. Donderdagmor gen is door de gemeente Yerseke de uitbreiding van de vissershaven aan besteed. Hoogste inschrijver was de C.V. Gebr. Verlaat uit Hardinxveld rret f2.117.000,—. De laagste inschrij ving was van de N.V. Van Noord uit Werkendam met f 1.683.000,Het werk is gegund aan laatstgenoemde firma, behoudens hogere goedkeu ring. had het „balknieuws" een tegenover gestelde in'houd. Een balk ging om hoog en geeft de zekerheid dat het na voltooiing van het herstel met de toren odk werkelijk in orde zal zijn. Exterieur, maar ook interieur ogen een soort economische samen werking, in de geest van de Euro pese gemeenschappelijke markt. Daarbij zal geen sprake kunnen zijn van politieke overheersing, doch er zal worden gestreefd naar verster king van de economie van elke deel genoot op een wijze, die niet verne derend voor zijn soevereiniteit is en evenmin een basis kan vormen vqor cco" ovsch imperialisme. OSLO, 10-10. De Nobelprijs voor de vrede voor 1962 is toegekend aan de Amerikaan dr. Linus Carl Pau ling, zo is donderdag bekend ge maakt. De vredesprijs voor 1963 is voor het Internationale Comité van het Rode Kruis en de Rode Kruisliga waarbij deze organen elk de helft van het aam de prgs verbonden be drag krijgen. Dr. Pauling 'kreeg in 1954 reeds een Nobelprijs, die voor scheikunde. De vredesprijs voor 1962 is door de commissie voor de Nobelprijs voor die vrede uit het Noorse parlement vastgesteld op 257.219 Zweedse kro nen (ruim 177.000 gulden) en die voor 1963 op 265.000 kronen (bijna 183.000 gulden). De toekenning van de prijs werd verleden jaar uitgesteld, om dat men geen geschikte kandidaat kon vinden. Donderdagavond heeft zich in een speelgoedfabriek in Istanbul een 'he vige ontploffing voorgedaan. Men vreest dat vijftien arbeiders zijn om gekomen. De fabriek maakt kurken voor speelgoedpistolen. HAVANNA, 10-10. Het dodencijfer als gevolg van de orkaan „Flora" op oost-Cuba is donderdag gestegen tot vijftig. De Cubaanse luchtmacht werpt bover. de geïsoleerde gebieden voed sel en medicamenten uit, terwijl hef schroefvliegtuigen en boten nog steeds mensen van daken en uit bo men 'halen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gispte de afwijzing van Ame rikaanse hulp door premier Castro. Deze noemde enkele dagen geleden het aanbod dat het Amerikaanse Rode Kruis deed „huichelachtig". DEN HAAG, 10-10. - Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerg Stichting en het ministeriq van eco nomische zaken heeft de minister van economische zaken zich ermee akkoord verklaard dat met ingang van 14 oktober 1963 de prijs van het brood met één cent per 800 gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zgn de verder gestegen prijzen van bloem en meel. Bakkers die reeds voor 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de af spraken met de Nederlandse Bakke rij Stichting, dienen de prijsverho ging achterwege te laten, respektie- velijk hun prijzen te verlagen. In dien bij onderzoek zou blijken dat voor brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstemming is, zal een prijs maatregel niet kunnen uitblijven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Denken is moeilijk, maar het kan grotere moeilijkheden besparen. WAT ZEGT 01 BILT Een van de grote stuwdammen ter wereld, de Vaiont Dam in de rivier de Piave in de Italiaanse provincie Belluno, is doorgebroken. Gevreesd wordt, dat 4.000 mensen zijn omgekomen. - Op deze archieffoto is te zien hoe hoog dc- stuwdam boven het dal'uit torende. - „V. Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en hier en daar mist, maar plaatselijk ook enkele opklaringen; overwegend matige, maar in het noorden van het land tijdelijk krach tige zuidwestelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 12 okt.: Zon op 6.58, onder 17.55. Maan op 0.50, onder 16.34. 13 okt.: Zon op 6.59, onder 17.53. Maan op 2.01, onder 16.59. 14 okt.: Zon op 7.01, onder 17.51. Maan op 3.12, onder 17.19. Nieuwe maan: 17 okt. te 13.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 okt. 10.44 v.m. 23.34 n.m. 13 okt. 12.07 v.m. n.m. 14 okt. 0.57 v.m. 13.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 okt. 10.48 v.m. 23.26 n.m. 13 okt. 12.05 v.m. n.m. 14 okt. 0.40 v.m. 13.11 n.m. ALGIERS, 10-10. Volgens bevoegde bronnen in Algiers doen zich reeds langer dan een week schermutselin gen voor tussen Algerijnse en Ma rokkaanse grensbewakingstroepen. De gevechten spelen zich hoofdza kelijk af in het gebied van Colomb Bechar, bij de nederzettingen Hassie- beida, Tinjoub en Hassi Mounir. Er waren Marokkaanse militairen ge sneuveld en krijgsgevangenen ge maakt, aldus deze zegslieden. Marokko heeft besloten overal in het land wervingsbureaus voor mili tairen te openen, zo werd van ge woonlijk betrouwbare zijde in Rabat verklaard. Het besluit is een gevolg op recente grensincidenten met Al- gerië. ARNHEM, 11-10. Bg de Koninklij ke Nederlandsche Heidemaatschappij zo blijkt uit het jaarverslag dier maatschappij over 1962 is door de zeer geringe werkloosheid het in aanvullende werkgelegenheid ver richtte werk wederom afgenomen. De in deze sector door de maat schappij verwerkte bouwsom liep in het verslagjaar met rond veertig procent terug ten opzichte van 1961. De zich gedurende de laatste jaren voordoende verkrapping van de ar beidsmarkt heeft de maatschappij bij voortduring doen omzien naar ar beidsbesparende werkmethoden en machinale hulpmiddelen. De sector van het niet-gesubsidi- eerde werk gaf een verheugende stij ging te zien, evenals, zij het in wat geringere mate, de ruilverkavelings- werken en de werken in opdrachten van waterschappen. Personeelsbezetting De totale personeelsbezetting, ex clusief de handarbeiders, vertoonde een geringe toeneming. Overeenkom stig de tendens van de laatste jaren nam het technische personeel in aan tal toe, terwijl het uitvoerend perso neel opnieuw terugliep. De groep technisch personeel is nu in aantal de grootste groepering onder het per soneel. Gezien de vrij hoge gemid delde leeftijd van het uitvoerend per- MUNCHEN, 10-10. Van vrijdag tot en met zondag zal in Martkbeiden- fcl'd (Beieren) een 'bijeenkomst wor den gehouden van voormalige ^S.S.- ors. Tegen deze bijeenkomst is een gezamenlijk protest ingediend dooi de Duitse Liga voor d'e Mensen rech ten en de Bond van slachtoffers van het fascisme. In 'het protest werd om. aangevoerd, dat de politie-afde- ling van de vroegere S.S. destijds d"or het internationale tribunaal in Neurenberg als een misdadige orga nisatie werd aangemerkt. In antwoord op dit protest heeft het Bc'-'erse ministerie van binnen landse za'ken thans laten weten dat er geen enkele rechtsgrond bestaat waarop de bijeenkomst zou kunnen worden verboden. soneel, waardoor verdere afvloeiing is te verwachten, zijn maatregelen genomen om aan een doorgaande da_ ling in deze sector, die tot bepaalde grenzen gezien de veranderde werk wijze wel aanvaardbaar was, het hoofd te bieden. Honderd jaar Sopliia-kiiiderziekeiihuis ROTTERDAM. 10-10. Het Sophia Kinderziïeken'huis in Rotterdam be staat honderd jaar. Het was bet eer ste specifieke jeugdhospitaal van Nederland. De oprichting geschiedde in navolging van die van soortgelij ke instellingen in Moskou, dat de wereldprimeur had, Parijs en Lissa bon. Het eeuwfeest is donderdag middag gevierd met een receptie. Veel werd er niet gesproken, want „het eigen en eigenlijke van een groot kinderhospitaal, waar per pa tiëntje soms drie volwassenen dag en nacht in touw zijn om 'het aan de n'ox-male werel'd terug te kunnen ge ven, is niet in een paar woorden te vangen", zo Staat in ihet jubileum boekje. En men wilde zich daaraan ook houden. Veehouders «ontevreden WOERDEN, 10-10. Tijdens een ru moerige vergadering in Woerden hebben ongeveer 400 georganiseerde veehouders uit deze streek duidelijk uiting gegeven aan hun ontevreden heid over de huidige gang van zaken. Volgens de voorzitter, de heer E. Hoeve die namens de drie standsor ganisaties de vergadering leidde, is er vooral op de veehouderijbedrijven in dit lage veengebied sprake van een noodtoestand. Mede ten gevolge van het slechte weer zijn de produlc- tiekosten sterk gestegen, terwijl de schuldenlast toeneemt. Het gemid delde arbeidsinkomen van de boeren in dit gebied bedroeg volgens offi ciële cijfers van het Landbouw Eco nomisch Instituut slechts 2.700 gul den. Velen eindigden echter met een negatief saldo. De kostprijs van de melk bedroeg in het laatste jaar 32,80 gulden per 100 kg en de op brengst 26,56 gulden. DE BILT, 11-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een 'krachtig ho- gedrukgebied lag vanmorgen boven Normandië. Ten noorden van Schot land echter koerste een depressie die van de oceaan gekomen was. in oostelijke richting. Tussen de beide systemen in stond een zuidwestelij ke bot westelijke luchtstroming, die boven Schotland tot stormkracht aanwakkerde. Met deze stroming wordt zaöhte en tamelijk vochtige lucht aangevoerd, waarin wolken velden worden afgewisseld door em- kele opklaringen. De storing die van noord Schotland naar Scandinavië trekt zal ook in het noorden van ons land de wind vanavond' tijdelijk doen toenemen. Vanwege de nabijheid'van 'het hogedrukgebied zijn de regen kansen klein. PARIJS, 11-10. De Franse zange res Edith Piaf is in haar woning te Parijs gestorven. Edith Piaf is vanmorgen om 7 uur overleden, nadat zij een beroerte had gehad. Zij was gisteren per ambu lance uit Placassien, bij Grasse, met haar echtgenoot Theo Sarapo in Pa rijs teruggekeerd. Zij was al enige dagen ziëk. De overleden zangeres, die 48 jaar oud is. is de dochter van een acro baat en gewezen straatzanger. Zij heeft de laatste jaren vijf grote operaties doorstaan. In augustus moest zij een tournee van twee maan'den door de Verenigde Staten afzeggen in verband met haar ge zondheidstoestand. Edith Piaf trouwde in oktober van 'het vorige jaar met haar „ontdek king", de voormalige kanoer Theo Sarapo. Hielbijl gevomleu ASSEN, 10-10. In Amen (ge meente Rolde) is tijdens graaf werkzaamheden een zoge naamde hielbijl gevonden, die dateert uit omstreeks 1300 jaar voor Christus. Het onderzoek van de praehistorische afde ling van het provinciaal muse um in Assen, heeft uitgewezen, dat het een der best geconser veerde bronzen hielbijlen is uit die tijd, die men tot dus ver heeft gevonden. De hiel bijl onderscheidt zich onder andere door een gleuf in het heft, waaraan het houten handvat met een pen beves tigd is geweest. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1