DE ZIERIKZEESCHE COURANT MOTIE-VONDELING INZAKE DE LONEN VERWORPEN KONINGIN EN PRINS IN TEHERAN GROOTS INGEHAALD Plannen voor meervormig bouwbeleid O x REGERING VAN HONDURAS DOOR HET LEGER AFGEZET Ruimtevaarder pleit voor samenwerking Gromiko sprak weer met Rusk en Home ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4- oktober 1963 120e jaargang No. 19157 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: tannewelcken 11Zierikzee, Postbus no. 1, tel. Ott 10-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Eerste steenlegging nieutve kerk, Haamstede Voortzetting algemene beschouwingen in de Tweede Kamer Weer haring wittebrood in Leiden DEN HAAG, 3-10. Tijdens de avondvergadering van de Tweede Kamer vatte minister-president Marijnen de bezwaren van de socialistische oppo sitieleider, de heer Vondeling, tegen het program van maatregelen in ver band met de arbeidsmarkt en de toonbeweging als volgt samen: le. de regering maakt een lastenprogramma bekend, terwijl zy zich niet uitlaat over de vraag of een forse loonsverhoging nodig is; 2e. de overwogen beleidslijn is niet passend voor dit tijdsbestek; 3e. het complex van maatregelen zou onevenwichtig zyn. De heer Marijnen wees er op, dat de regering tekort zou schieten in haar taak als zij nu niet in verband met 'de toonbeweging en de span ning op de arbeidsmarkt dit com plex van maatregelen zou nemen. Het verwijt, dat zij zich niet uit laat over de lonen was z.i. geheel onverdiend. De spelregels leggen de toonzaken primair Lm handen van het bedrijfsleven. Dit weerhoudt de regering thans van uitspraken. Het tweede punt van bezwaar van de heer Vondeling weersprak de pre mier eveneens. Het streven om het aanbod van arbeid te vergroten, de vraag ernaar t'e verkleinen en de lonen aan te passen, voegt aidh zeer wel naar de eisen. Over het vrijwillig doorwerken van pensioengerechtigden met het vooruitzicht op uitgestelde, verhoog de A.O.W., dat door de heer Vonde ling van Weinig betekenis werd ge noemd, zeide mr. Marijnen, dat het hier „een der middelen" beslist niet „het middel" betreft om de spanning te verminderen. Op het gebied van A.O.W. cn A. WAV. wordt een S.E.R-rapport in zake een aanvaardbaar sociaal mini mum afgewacht Indien prijsverho gingen en huruverhogingen optre den dan is garantie van waardevast heid het middel tot verbetering. Mimister-preid'ent Marijnen deelde mee, dat de overheid1 de hand zal houden 'aan de stiChtingskosten bij de woningbouw. Een onderzoek zal worden ingesteld of van overheids wege invloed zal 'kunnen of moeten worden uitgeoefend op speculaties ini bouwgronden 'en huizen. Mr. Ma rijnen merkte op, dat geen bouw vergunningen worden verleend voor woninigbou wobj ecten en premie- bouw waarvan de bouw- en grond- kosten te hoog zijn. Met betrekking tot het inschake len van gepensioneerde 'ambtenaren in het arbeidsproces, dat geheel op vrijwillige basis zal (geschieden, werd meegedeeld1, dat 'inschakeling van deze oud-ambtenaren in het ge organiseerd overleg zal worden ge bracht. Muziek voor Sjoukje AMSTERDAM, 3-10. Het ge meentebestuur van Amster dam. heeft aan vier componis ten een opdracht verleend tot het maken van een muziek stuk bij een door de wereld kampioene kunstrij den op de schaats Sjoukje Dijkstra te rij den kur. Het zijn twee compo nisten in het klassieke genre, de pianisten Geza Frid en Cor de Groot, en twee componisten in het genre der lichte muziek Guus Jansen en Joop Porten gen. Sjoukje zelf zal uit de vier composities een keuze doen. De vier componisten zijn vorige week zaterdag naar Dortmund geweest, waar door Sjoukje een demonstratie ge geven iverd, om haar te zien rijden en met haar te over leggen. Motie Vondeling. De heer Vondeling, «iet tevreden zijnde over het regeringsantwoord, bracht 'de volgende motie ter tafel: „De Kamer, er van uitgaande dat een forse loonsverhoging onont koombaar is, welk uitgangspunt kennelijk - zij het 'niet duidelijk uit gesproken door de regering wordt gedeeld, van menihg, dat, behalve loons verhogingen ook andere maatrege len nodig zijn om de spanningen in onze volkshuishouding te verminde ren, gelet op de jongste voorstellen van de regering, geeft als haar oordeel te kennen dat dit samenstel van maatregelen nodig noch geschikt 'is om het ge stelde doel te bereiken. geeft de regering in ovexweging haar houding nader te bezien". De heer Bakker (cjp.n.) kwam ook van zijn ontevredenheid getuigen en deelde mede deze motie te steunen. De heer Geertsema (v.v.d.) noem de de motie volstrekt onjuist, omdat hier ingrijpen in loononderhande lingen wordt voorgesteld, terwijl de regering de resultaten dezer onder handelingen slechts kan toetsen aan h'et algemeen' belang. De heer Beermink (c.h.u.) vond op dezelfde gronden de motie volstrekt overbodig. H'et complex van maat regelen van de regiering boezemt vertrouwen in. De heer de Kort (k.v.p.) nam een soortgelijke houding aan. De heer Smallenbroek (a.r.) vond de motie ook niet gewenst voor de juiste ontwikkeling van het loon- overleg. De premier ontraadde aanvaar ding van deze motie. De heer Vondeling vroeg hoofde lijke stemming. De motie werd verworpen met 79 tegen 46 stemmen. Voor stemden de fracties van p.v. d.a., p.s.p., c.p.n. en vrije boeren Veertien mensen gedood bij busongeluk BOGOTA. 4-10. Een autobus met 18 inzittenden'is donderdag tussen de steden V'illavicencio eft Bogota in Colombia in een 100 meter diep ra vijn gereden, waardoor 14 mensen om het leven kwamen en de andere vier werden gewond. Het ongeluk ontstond door een defect in de stuur inrichting. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met het uitreiken van haring en wittebrood is de stad Leiden donderdag weer de jaarlijkse herdenking begonnen van de bevrijding van de Span jaarden door de watergeuzen in 1574. - Foto: er was kennelijk reden voor een gulle lach bij deze hartige hap. Vele duizenden kwamen om de sprookjesstoet te aanschouwen TEHERAN, 3-10. Koningin Juli ana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zyn donderdag in Teheran aangekomen voor hun officiële be zoek aan Perzië op uitnodiging van de sjah. Het koninklijk gezelschap, dat in twee regeringstoestellen op het en kele kilometers buiten de stad gele- Minister wil verhoging van sociale status bouwvakker UTRECHT. „Met het handschrift in Nederland is het zeer slecht ge steld, het is niet overdreven om het als ruïneus te betitelen". Dit zei de heer J. A. Dortmond, voorzitter van de stichting ter verbetering van het handschrift, donderdagmiddag bij de opening vain een tentoonstelling in Utrecht die aan het handschrift is gewijd. Prins Bernhard kocht twee paarden DEN HAAG, 3-10. Prins Bernhard heeft twee paarden gekocht van de heer Heemskerk, de eigenaar van de boerderij „De Laar" in Herwijnen, die vorige v/eok door de prins werd geopend. Bij die gelegenheid zag de prins de dieren. Ze trokken zijn be langstelling en hij vroeg allerlei bij zonderheden. De moedei* van de prins, prinses Armgard, kwam later de koop sluiten. De paarden zijn „Paris", een bruine ruin cn „Jasmin" een koffiekleurige vos, beide afkom stig uit Tsjechoslowakije. Het zijn dressuurpaarden. De adjudant van de prins, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, koch t een jonge vos ruin, een MeCklenburger, die uit oost- Duitslarrd was geïmporteerd. DEN HAAG, 3-10. In zijn bornv- nota aan de Tweede Kamer kondigt de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid een serie plannen en suggesties aan voor een meervormig (pluriform) en expansief bouwbeleid dat van een stroomversnelling moet leiden tot een sneeuwbaleffect. Enerzijds wordt dit beleid 'geba seerd op aanzienlijke verbeteringen voor de bouwvakarbeiders, o.m. loon- en positieverbeteringen en vrijstelling van militaire dienst, an derzijds op een soepel beleid in het goedkeuringssystetern, beide te acti veren met het gebruik maken van een reeks nieuwe mogelijkheden en varianten. Minister Boigaers wenst verhoging van1 de 'sociale status van d'e bouw vakarbeider. Voorts heit 'afstemmen van het toewijzingsbeleid, mede op capaciteit®- en produkfcie-overwegin- gen. Voorts streeft hij naar het acti veren van potentieel aanwezige bouwcapaciteit en tenslotte naar het tot staan brengen van d'e omrustba- rende stijging van de 'bouwkosten. Structuele kwesties. Tijdens een persconferentie zeide hij, dat alle moeilijkheden zijn terug te brengen tot structurele kwesties. In de 'laatste maanden 'werd hem duidelijk, dlat de zaken nog ernsti ger zijn, dan aanvankelijk werd ge dacht. De produ-ktie van woningen is de laatste jaren, ondanks een stijgend aantal bouwvakarbeiders, terugge lopen. Bevolkingsgroei en gezins verdunning hebben de vraag naaa* wondngen doen toenemen. Deze be hoefte, ongeacht 'het bestaande te kort van naar schatting 175 tot 200.000 woningen, beloopt 70 tot 75.000 woningen per jaar. Daarnaast zullen jaarlijks onge veer 15.000 woningen moeten wor den vervangen in het kader van de krotopruiming. De produktie per jaar zal dus ver boven de 90.000 moeten komen om de woningnood effectief te kunnen bestrijden. Aartsbisschop van Praag werd vrijgelaten VATICAANSTAD, 3-10. De Rooms- Katholieke aartsbisschop van Praag, monseigneur Joseph Beran, is door de Tsj echoslowaakse autoriteiten in vrijheid gesteld, zo is in het Vati- caan vernomen. De persdienst van het Vaticaan deelde in een communiqué mee, dat het Vaticaan bericht heeft ontvan gen, dat in Tsjeohoslowakije met in gang van 2 oktober de beperking van de persoonlijke vrijheid waaraan een aantal prelaten was onderwor pen, is opgeheven. Deze prelaten zijn mgr. Joseph Beran, aartsbisschop van Praag, mgr. Karei Skoepy, bis schop van Brno, mgr. Jan Vojtassak bisschop van Spis, mgr. Sanislav Zela, titutlair bisschop van Arpassa, en mgr. Ladislav Hlad, titulair bis schop van Cedie. gen Mehrabadvliegveld arriveerde, werd op de luchthaven verwelkomd door de sjah cn keizerin Farah. Tet begroeting waren voorts ministers, hoge militaire autoriteiten en leden van do Nederlandse kolonie aanwe zig. Tuiwiji de Nederlandse gasten uit de vliegtuigen stegen 'klonken eenen twintig saluutschoten, gevolgd door de volksliederen van beide landen, die een muziekkorps van het Perzi sche leger ten gehore bracht. In de keizerlijke hof auto's reed men naar de grens van Teheran, waar burgemeester Abbas Nafissi koningin Juliana een gouden sleutel van de stad overhandigde. De bur gervader zei daarbij „U bezit reeds de sleutel tot onze harten, die ver vuld zijn van oprechte gevoelens voor het Nederlandse volk". Na deze plechtigheid reden de Ne derlandse gasten en hun Perzische gastheren in koetsen door de met vlaggen versierde straten van Tehe ran naar het Golestan-paleis, waar koningin Juliana, prins Benrhard en prinses Beatrix zullen logeren. De rijtuigen met het hoge gezel schap werden begeleid door 'keizer lijke lijfwachten, lanciers en politie, terwijl langs de route politie en mi litairen met bajonet op het geweer duizenden juichende en in de 'handen klappende Perzen in bedwang hiel den. Donderdagavond zou burgemeester Nafissi de Nederlandse gasten e'en geschenk van de bevolking van Te heran aanbieden. Dit geschiedt vóór een staatsbanket dat de sjah-en kei zerin Fara'h de koninklijke bezoekers aanbieden. Tevoren beleefde de kleine Neder landse kolonie, die om 'half vier op het Mehrabad vliegveld stond aan getreden een trots moment, toen de koninklijke Fokker-Friendship met zijn hoge staart en lange vleugel ma jestueus aan de horizon verscheen, geëscorteerd door 8 kleine Sabre straalvliegtuigen van de Perzische luchtmacht in feilloze V-formatie, vier aan iedere kant. Het leek op een vlucht wilde een den, geleid en aangevoeld door een grote zwaan. De formatie maakte een vlucht langs het vliegveld waarna Geluk kan U rijk maken, maar alleen verstand kan U rijk houden. WAT mr PE 61LT Ketting-reactie van staatsgrepen voor ex-president Bosch GUATEMALA-STAD, 3-10. - De Hondurese radio heeft meegedeeld, dat de regering van president Vill- da Moralis donderdagmorgen door het leger omver is geworpen. In de hoofdstad van Honduras, Tegucigal pa, hebben zich enkele schietpartijen voorgedaan, aldus- het radio-station. Het Hondurese luchtruim is tot na der order voor alle verkeer gesloten. In een te Miami opgevangen uit zending van radio-Havana is gemeld dat de nieuwe militaire junta wordt geleid door kolonel Osvaldo Lopez Arellano, die aan het hoofd staat van de Hondurese strijdkrachten. Presi dent Morales was in zijn paleis ge arresteerd. Militairen patrouilleven in de straten van de hoofdstad en er doen geruchten de ronde, dat bij ge vechten tussen militairen en leden van de burgerwacht enkele doden zijn gevallen. De Hondurese ambassadeur in Washington, dr. Celeo Davila. heeft donderdagavond de Raad van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) laten weten, dat zijn presi dent volgens berichten uit zijn land momenteel op weg is naar Costa Rica. De vertegenwoordiger van dit laatste land, die thans voorzitter is van de Raad, verklaarde direct dat de Hondurese president „met open armen" zal worden ontvangen. Ultimatum De leiders van de staatsgreep had den - zo zei Davila - president Mo rales een ultimatum gesteld, waarin deze voor de keuze werd gesteld om: 1. naar een land te vertrekken dat door de militaire junta zou worden aangewezen, en 'de kandidaat van de liberale partij voor de komende pre sidentsverkiezingen dan gelijk mee te nemen; 2. asiel te vragen in een buiten landse ambassade, door de militaire junta uit te zoeken; of 3. een aanval op het presidentiële palcis te kunnen verwachten, waar de Friendship afzwaaide en in een wijde bocht op de landingsbaan neer streek. Gelijktijdig kwamen de sjah, keizerin Fara'h en onze ambassadeur in Teheran, de (heer A. H. Hassel- man, over liet platform naar voren terwijl ditmaal met brullend, geweld de 8 straaljagers laa'g over raasden. Voor- de meterslange rode loper stopte 'het vliegtuig, de koningin daalde de met bloemen getooide trap af en begroette 'de sjah en zijn ge malin. Daarna volgden de prins en ook prinses Beatrix, die voor Farah een reverence maakte. Staande op 'het dikke Perzische tapijt, dat het 'lage platform afdek te, hoorden de sjah en koningin Ju liana een minuut later roerloos de beide volksliederen aan. Onze vor stin 'hield daarbij de ogen 'bijna ge sloten, omdat ze op dit 1100 meter hoog gelegen vliegveld kennelijk last 'had van 'de reciht in haar ogen schijnende felle zon. De Nederlandse kolonie riep daar na n'iet alleen „leve de koningin", toen onze landsvrouwe voorbij schreed, maar ook „leve prins Bern- hard!". LONDEN, 3-10. De Russische ruim tevaarder Popovitsj heeft donder dagavond tijdens een onverwachte rede voor radio Moskou een beroep gedaan op de volkeren van alle lan den om door gezamenlijke inspan ning de enorme moeilijkheden te overwinnen idie de mens in de weg staan in zijn streven andere werel den te bereiken. Des te eerder de energie van de mens hiervoor wordt aangewend, des te eerder 'kan de produktie van ver- nietigingsmiddelen. worden 1 aldus Popovitsj. Af en toe zon Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan zonneschijn, maar voor namelijk in het noorden van het land ook hier en daar enkele buien. Kou dere nacht en morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige, langs de kust af en toe krachtige westelijke wind. 5 okt. Zon op 6.46; onder 18.11 Maan op 19.45; onder 9.26 6 okt. Zon op 6.47; onder 18.08 Maan op 20.15; onder 10.51 7 okt. Zon op 6.49; onder 18.06 Maan op 20.53; onder 12.13 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 okt. 4.43 v.m. 16.45 n.m. 6 okt. 5.17 v.m. 17.27 n.m. 7 okt. 5.50 v.m. 18.08 n.m. BROUWERSHAVEN; 5 okt. 4.13 v.m. 16.25 n.m. 6 okt. 4.50 v.m. 17.05 n.m. 7 okt. 5.29 v.m. 17.45 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-10. Het K.N.M.I. deelt méde: Het regengebied van een sto ring boven 'het noorden van de Noordzee passeerde vannacht ons land. De regenhoeveelheden varieer den ongeveer tussen 5 en 10 mm. Achter de regenzone trok een gebied met opklaringen over maar in de aangevo.erdê luoht ontwikkelden zich later langs de Waddenkust weer buien. De 'komende 24 uur houdt de depressie boven het noorden van de Noordzee een westelijke luchtstro ming in stand waarin enkele kleine storingen meedrijven, die plaatselijk nog enkele buien zullen veroorza ken afgewisseld door opklaringen. Een depressie boven de Middel landse zee veroorzaakte de afgelo pen dagen plaatselijk zware regen val, vooral in noond-Italïë. De graaf van Parijs, de Franse troonpretendent en zijn echtgenote hebben donderdagavond de verlo ving bekend gemaakt van 'hun doch ter prinses Claude met prins Em manuel van Savoye, hertog van Aorta. Het huwelijk zal binnen en kele maanden plaats hebben in de koninklijke kapel te Dreux in Nor- mandië. De prinses is 19 jaar, de prins 20 jaar. Gesprek over ontwapening wordt verder voortgezet bij hij mogelijk om het leven zou komen. Ambassadeur Davila zei tenslotte: „Dit is de laatste maal dat ik aan de besprekingen in deze Raad deel neem, omdat ik geen regering van geweld kan vertegenwoordigen, die aan de macht kwam zonder de vrije wil van het Hondurese volk". Ex-president Bosch Volgens ex-president Juan Bosch van de Dominicaanse Republiek, die zich momenteel op Porto Rico be vindt, is er thans een kettingreactie van staatsgrepen gaande. Naar zijn mening moet met de grootst moge lijke spoed een inter-Amerikaanse overeenkomst worden gesloten, die voor eens en voor altijd een einde maakt aan „het met voeten treden van de wensen van het volk" door militaire elementen. Als een derge lijke overeenkomst er niet spoedig komt, kan men alle hoop op demo cratie in latijns Amerika wel laten varen, zo zei hij. NEW YORK, 4-10. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft donderdag avond in New York voorspeld, dat er „in de naaste toekomst" overeen stemming kan worden bereikt over een verbod om kernwapens in een baan om de aarde te brengen. Hij zei dit na afloop van zijn derde gedachtenwisseling in een week tijd met zijn ambtgenoten van de V.S. en Engeland, Dean Rusk en Lord Home. De Sowjet-minister en zijn twee collega's lieten in een verklaring, welke voor de persvertegenwoordi gers werd voorgelezen, weten dat zij hun gesprek over internationale kwesties hadden voortgezet. In het bijzonder hadden zij zich geconcen treerd op de mogelijkheid om op het gebied van de ontwapening vorde ringen te maken. Men kwam hierbij niet tot beslissingen, maar er werd overeengekomen dat het gesprek over deze kwesties via de verschil lende daarvoor openstaande kanalen zal worden voortgezet. Gromiko verklaard© nog dat de besprekingen tussen Oost en West volgende week in Washington zullen worden vervolgd. Op 10 oktober zal hij een onderhoud hébben met pre sident Kennedy. Op grond van voorlopige cijfers is het tekort op de betalingsbalans der Verenigde Staten volgens de Amerikaanse minister van financiën Douglas Dillon, 'in 'het derde kwar taal van 'dit jaar verminderd tot 2 miljard dollar op jaarbasis. Emballage bij groot handel kruidenierswaren DEN HAAG, 4-10. De groothandel •in kruidenierswaren in ons land heeft in 1961 470 miljoen stuks em ballage moeten verwerken. De be handeling van die hoeveelheid (glas- palten, glazen flessen, blikken en .trommels, dozen, zakken, kratten en kisten, vaten en drums) heeft de groothandel in 1961 circa 15 miljoen gulden gekost, uitgaande van de ag. gemiddelde b everk imgskosten per stuk van 3,15 cent. De groothandel in 'kruidenierswa ren 'heeft 'in 1961 130 miljoen gulden moeten investeren in statiegeld-em ballage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1