GAS HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND £sso. Hoe ontwikkelt zich de Oost- West- verhouding? Als u extra verwarming wenst... deurloo De Noorse politiek ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1963 No. 19456 BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Ogenschijnlijk maakt de huidige politieke situatie in de wereld een indruk van ontspanning, hoofdzake lijk dank zij het tussen Rusland en Amerika gesloten kernstopakkoord en de telkens weer opduikende be richten van verdergaand overleg tussen deze belde rivalen. Maar wie meent dat de wereld op weg is naar een vreedzamer periode vergist zich, want overal liggen nieuwe haarden van onrust te smeulen en ongetwij feld zullen zich straks problemen voordoendie van het Westen de uiterstewaakzaamheid zullen ver gen. Het belangrijkste probleem in de huidige situatie is zeker wel hoe de verhouding tussen de Sow jet- Unie en China zich verder gaat ont wikkelen. De spanning tussen deze twee communistische staten groeit met de dag. Mfn werpt elkaar over en weer allerlei lelijks voor de voe ten en als dit zo doorgaat, moet het leiden tot een ernstige breuk in de communistische wereld. Dan zal de ene communistische staat zich laten leiden door Moskou, de andere door Peking, al naar men zijn eigen voor deel ziet en deze tweespalt zal ook zijn invloed doen gelden op de stra tegie van het Westen. Ook dat Westen is niet één hecht politiek front. Europa en Amerika zijn het lang niet in ieder opzicht met elkaar eens. Hier is Frankrijk degeen die naar een eigen gedrags lijn streeft en geen afhankelijkheid van Amerika wil aanvaarden, al blijft het bondgenootschap echter wel gehandhaafd. De tweespalt in het Oosten is van veel ernstiger aard en bezorgt de Sowjet-Unie ongetwijfeld grote zor gen. Er komt bij, dat het staats- landbouwsysteem steeds minder blijkt te voldoen en Rusland teleur stellingen in de oogsten niet zelf kan opvangen. De Comecon, de eco nomische unie voor Oosteuropese staten, blijkt ook allerminst tot al ler tevredenheid të werken en dat schept voor de regeringen in die landen grote interne moeilijkheden. Anderzijds tracht China zijn in vloed niet alleen in Azië doch ook in Afrika en zelfs in Zuid-Amerika Uit te breiden, hetgeen allerminst strookt met de belangen van de Sowjet-Unie. Deze laatste wordt door een en ander wel gedwongen meer toena dering tot het Westen te zoeken. Maar het dient daarbij uiterst voor zichtig te zijn om niets van zijn in vloedsfeer prijs te geven, ja deze toch zo mogelijk nog uit te breiden. In de met Moskou gelieerde Oost europese staten wordt ook een steeds sterker verlangen merkbaar naar meer handelscontact met West- Europa en dat zou weieens tot meer liberalisatie in het regiem kunnen leiden. Doch daar staat nog altijd d;e muur in Berlijn en het zich met de moed der wanhoop in standhou dende regiem van Ulbricht. Het heeft er wel eens op geleken, dat deze situatie niet meer zou ver anderen. tenzij er toch een oorlog kwam. Maar in de ontwikkeling die thans gaande is, moet het niet uit gesloten worden geacht, dat Rus land toch nog eens tot overeen stemming komt met West-Duitsland en een hereniging van de beide Duitslanden plaats heeft wanneer dH Duitsland een welwillende hou ding tegenover de Sowjet-Unie zou aannemen. En bij een vrijere han- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bussum (wijkgem. B): H. Bossenbroek te Rijsoord; te IJs- selrnuiden: K. Schipper te Ederveen; te Vorchten (toez.): A. Hennephof te Paesens; te Soest (vac. dr. B. Maarsingh) (toez.): J. W. van der Heide te Oudega (Wijrnbr.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Zuidzande: mej. H. B. de Neeiing, vicaris te Bilthoven. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-W. (vac. J. Wiersema): A. C. Kersten te Utrecht-West; te Spijkenisse (2de pred.pl.): Th. P. van Belzen te Ma- riënberg; te Maasland (2de pred.pl.): F. de Jong te Lichtenvoorde; te Em- mercompascum: C. Houtman, laat stelijk predikant te Zwolle. Aangenomen naar Haulerwijk: J. van Wijngaarden te Treebeek. Bedankt voor Oud-Beijerland; Chr. van Ulden te Sint Laurens; voor de benoeming tot directeur van de Rek kende Inrichtingen te Rekken: Th. Rienks te Sittard. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor'Harderwijk en voor Vlaardingen: B. Bijleveld te Bus sum. Tweetal te Dordreoht-Zuid: .J J. Rebel te Haarlem-Noord en J. H. Velema te Apeldoorn-Centrum. Beroepen te Hilversum-Oo9t: H. P. Brandsma te Rozenburg. Bedankt voor Dokkum: J. de Jong te Gouda. Geref. Gemeenten Tweetal te Yerseke: J. van Haa- ren te Rijssen en L. Rijksen te Rot terdam-West. Beroepen te Tricht: H. van Grist te Losse. Bedankt voor Leiden: H. Ligten- berg te Oudemirdum; voor SCharne- goutum (toez.): A. J. de Bue te Pes- se (Dr.).); voor Barneveld: J. van Rootselaar Delft. del tussen Oost en West moet dit niet uitgesloten worden geacht. Het zal uiterst belangwekkend zijn om de ontwikkeling van het Oosteuro pese communisme in de komende ja ren te volgen. In Zuidoost-Azië ontwikkelt zich een situatie die momenteel een veel dreigender karakter draagt. Daar voert communistisch China een agressieve politiek om zijn invloed sfeer uit te breiden en niet zonder succes. Zowel in Laos als in Zuid- Vietnam houdt het een onrust gaan de waarbij het Westen nauw betrok- kij blijft zonder hieraan paal en perk te kunnen stellen. De vorming van de staat Maleisië kan ook gezien worden als een poging een sterker bolwerk te vormen tegen de Chinese invloed. Maar Indonesië voelt er zich ook door bedreigd en beknot in zijn hei melijke verlangens ten aanzien van het noorden van Borneo, voert agi tatie tegen de nieuwe staat en tegen het Britse rijk, dat de steunpilaar van Maleisië is, en vindt hierin een nieuwe mogelijkheid om binnen landse onrust wegens de slechte co- nomische toestand te smoren. Dat gaat ongetivijfeld tot een periode van sterke spanningen in dit gebied leiden. De sterke communistische partij in Indonesië oriënteert zich daarom sterker op Peking dan op Moskou en het is zeer de vraag of Soekarno in deze omstandigheden de steun van het Westen d.w.z. van Amerika kan behouden. In het hele gebied van Z.O.-Azië is een machts strijd aan de gang, die een voortdu rende bedreiging van de vrede in houdt. Ook India en Pakistan zijn hierbij betrokken. In het midden- Oosten is er bovendien nog de du rende agitatie van de Arabische sta ten, in het bijzonder Egypte, tegen Israël. Ook in dit conflict ivordt het de laatste tijd weer roeriger. Zo zijn er talloze interessante ont wikkelingen aan de gang, die van de kopstukken in de wereldpolitiek de uiterste behendigheid en waak zaamheid vereisen om openlijke oor logen te voorkomen. kleitxtjss uitjfif het l>ir\r\enjjalp.d Ingezonden mededeling Borrel duurder DEN HAAG, 2-10. De minister van economische zaken heetf de dis tillateurs toegestaan, de prijzen van gedistilleerde dranken wegens ge stegen 'grondstofienkosten met in gang van 1 oktober 1963 te verhogen met ten hoogste vijftien cent t>er li ter. De uit deze prijsverandering voortvloeiende verhoging van de consumentenprijzen dient eveneens tot dit bedrag beperkt te blijven. Dr. Hans Globke, de veelomstre den staatssecretaris en rechterhand van bondskanselier Adenauer, legde dinsdag officiëel zijn werkzaamhe den neer, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. RECHTSZAKEN Apothekersassistente vergistte zich ROTTERDAM, 2-10. De rechtbank in Rotterdam heeft de 23-jarige apo thekers-assistente M. K. T. uit Spij kenisse wegens een ernstige nalatig heid, die de door van' eer. éénjarige Amerikaanse baby tengevolge heeft gehad, veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden, subsidiair 20 dagen hechtenis. Deze straf is ho ger dan de eis, die de officier van justitie, mr. van d'e Roemer, gesteld had: zestig 'gulden, subs, twaalf da gen hechtenis De trieste fout, die dé assistente maakte, betrof de dosering van Ace- totabletten (Aspirine), welke een huisarts in Spijkenisse had voorge schreven voor drie leden van het Amerikaanse gezin Peddie. Dat ge beurde op 19 'februari. De assistente moest drie recepten verzorgen, zeer goed 'leesbare recepten, zoals zij tij dens de zitting verklaarde: twee doosjes tabletten met 500 mg Aceto- sal, bestemd voor de oudere leden van het 'gezin en één doosje met ta bletten met 50 mg, waarvan de één jarige Eveline Ria er driemaal per dag twee moest innimen. De assis tente deed evenwel de tabletten met 500 mg Acetosal in het doosje van de baby, dat vier dagen later als een gevolg van de te sterke dosis overleed. Ingezonden mededeling wend U dan tot een Esso Gas depothouder... voor een spegiaal Esso Gas-kacheltje. 't Geeft IJ een dubbele garantie: 1) het kacheltje is goedgekeurd door het Gasinstituut en 2) het gas is veilig Esso Gas in veilige fles! voor meer comfort! SCHIPHOL. Dr. Mohammed Hat- ta, de 61-jarige voormalige vice-pre sident van Indonesië, is met zijn vrouw en dochter uit Dusseldorp op Schiphol aangekomen. Ruim een maand geleden liet hij zich in het Serafimmer Lasarettet in Stockholm opnemen, waar hij enkele weken be handeld werd. AERDENHOUT. Bij een verkeers ongeval, dat is gebeurd op de Zand- voorterweg in Aerdenhout, is de 31- jarige aannemer H. Revers uit deze plaats zo ernstig gewond geraakt, dat hij enkele uien later in het „Gro te- of Elisabeths Gasthuis" in Haar lem is overleden. ASSEN. Tussen Dieverbrug en Geeuwerbrug in de gemeente Diever zijn twee elektromonteurs uit Den Haag, de 31-jarige G. van der Pol en de 31-jarige P. Becks, dodelijk verongelukt. Hun personenauto reed in volle vaart onder een stilstaande vrachtwagen, die goed verlicht was. SCHOORL. In het Centraal Zie kenhuis in Alkmaar is op 78-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Piet Wiegman. UTRECHT. De opperploegbaas van de Nederlandse Spoorwegen H. W. Maatman is door een locomotief gegrepen en gedood. Het ongeval ge beurde tussen Kropswolde en Mar- tenshoek, waar de heer Maatman bezig was met werkzaamheden aan de brug over de Molensloot. Hij be merkte de naderende Diessellocomo- tief te laat op. BREDA. Het was dinsdag een eeuw geleden dat de eerete lijn van de Staatsspoorweger, in Nederland, n.l. die van Breda naar Tilburg, ge opend werd. Dit jubileum is in Bre da en Tilburg, maar ook in het aan de honderdjarige lijn gelegen Gilze Rijen gevierd. MEPPEL. Bij het bejaarde echt paar Hazelaar in Meppel heeft zich een geval van kolendampvergifti ging voorgedaan, dat aan de 81- jarige heer W. Hazelaar het leven heeft gekost. EMMELOORD. Vorig jaar stelde de gemeenteraad van de Noordoost- po) der de kroon voor het maximum aantal vergunningen en verloven-A 1"> verhogen tot respektievelijk 21 en 20. De Kroon heeft aan dit voorstel haai* goedkeuring onthouden, zodat di maxima voorlopig op veertien vergunningen en op evenveel ver loven-A blijven vastgesteld. BEGROTING LANDBOUWSCHAP „Elegant" kleding warm modern behaaglijk! „elegant" stijl! herenkleding Havenplein 11 - Zierikzee DEN HAAG, 2-10. De ontwerp begroting van het Landbouwschap voor het jaar 1964, welke thans door het dagelijks bestuur is aangeboden aan het bestuur, sluit voor de ge wone dienst met een bedrag van f 7.495.935,- aan uitgaven. Hierte genover is een bedrag van f 7.189.335 aan inkomsten geraamd. Er is dus een nadelig saldo van f 306.600,-. Op ZOlldag Ter dekking van dit bedrag zal ge put worden uit de algemene reserve. Het Jongeren Vrijwilligers-progranima DEN HAAG, 2-10. De opleiding van de tweede ploeg van het Ne derlandse Jongeren VrijwiiMgerspro - gramma begint vandaag in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen- De opMding duurt ongeveer drie maanden. Deze tweede ploeg, die, zoals bekend, gaat werken aan een mediilsch-sociaal project dn Brazilië, bestaat uit veertien vrouwelijke en acht mannelijke vrijwilligers. Het project omvat onder meer de bouw van een ziekenhuis. Vijf van de veertien vrijwilligsters zijn ver pleegster. Zoals bekend, is in het Koninklijk Instituut voor de. Tropen reeds een aantal weken de eerste ploeg in op leiding die voor een overwegend landbouwkundig project naar West- Kameroen gaat. De rado-nieuwsdienst Ter vergelijking moge dienen, dat de begroting voor 'het jaar 1963 voor de gewone di'enst een bedrag van f 7.853.900,- aanwees aan inkomsten en uitgaven. In de loop van 1963 heeft een com missie ad hoe het begrotingsbeleid en 'in het bijzonder het subsidiebe leid aan een diepgaande beschou wing onderworpen. De adviezen van deze commissie heeft het dagelijks bestuur zoveel mogelijk tot uitdruk king gebracht 'in een 'aantal onder delen van de begroting die thans is opgesteld, zo vernemen wij van het Landbouwschap Het dagelijks bestuur stelt in de eerste plaats voor, de grens beneden welke geen algemene heffing wordt opgelegd', te verhogen van f 6,- tot f 10,-. Zou da heffing tien 'gulden of minder 'bedragen, dan wordt deze dus niet opgelegd. HILVERSUM, 2-10. Met ingang van de volgende week komen er twee veranderingen in de uitzendin gen van de radionieuwsdienst op zondag. De nieuwsdienstuitzending, die tot nu toe gegeven werd 's ochtends van half tien tot kwart voor tien, komt voortaan van kwart voor tien tot tien uur. Ook de waterhoogten ko men voortaan op zondag dus een kwartier later. De uitzending van 's avonds kwart voor acht tot acht uur vervalt. In- plaats daarvan wordt de nieuws uitzending van acht uur tot vijf over acht voortaan -op zondag in bei de programma's uitgezonden. Het weerpraatje zal op de zon dag voortaan worden, 'gelezen aan sluitend aan deze korte nieuwsuit zending, alleen over de zender, waarop dit tot nu toe gebeurde in de uitzending van 19.45-20.Oo uur. OSLO, 2-10. Koning Olav van Noorwegen heeft woensdag in zijn troonrede b" de opening van het nieuwe parlementaire jaar gezegd, dat Noorwegen zal blijven streven naar versterking van de Verenigde Naties, de samenwerking met de ontwikkelingslanden zal uitbreiden en zich tegen elke vorm van rassen discriminatie zal blijven keren. De samenwerking met het Westen op defensiegebied zal eveneens worden voortgezet. Noorwegen zal de hui dige militaire paraatheid handhaven terwijl de militaire diensttijd zal worden bekort onder plannen op lange termijn. Balling-koning van Albanië op Schiphol SCHIPHOL, 1-10. „De staatsvorm avn Albanië is nog steeds de consti tutionele monarchie, het huidige communistische regime is onwettig". Dit zei de ruim twee meter lange, 24-jarge koning in ballingschap van Albanië, Leka de Eerste, toen hij na een driedaags bezoek aan enige be kenden in Den Haag enkele uren op Schiphol vertoefde. De jonge koning heeft gedurende zijn gehele leven slechts enkele da gen, naar hij vertelde, in eigen land doorgebracht. Drie dagen na de ge boorte van koning Leka op 8 april 1939, gaf 'de Italiaanse fascistenlei der Mussolini zijn troepen bevel Al banië binnen te vallen, waarop zijn vader, (koning Zog en zijn moedor, koningin Geraldine, met 'hun pas geboren zoon de wijk namen naar Engeland. FEUILLETON 54 „Zo, mijne heren, en hiermede is dan zo ongeveer alles gezegd, wat er te zeggen viel. Een wonderlijke sa menloop van omstandigheden was er oorzaak van, dat de medeplichtige van een opgezet moordplan zelf hte slachtoffer werd. Meneer Gillissen, hef zal u nu wel blijken, dat u op oudejaarsavond door 'het oog van een naald 'bent gegaan, in aanmer king nemende, dat er twee mensen met oen revolver gereed stonden om u neer te knallen". Gillissen knikte en bevochtigde zijn lippen. „Het is maai* goed, dat ik me er niet van bewust was". „Uw losse veter heeft u, menselij kerwijs gesproken, van de dood ge red. Als u nog weet, welke veter 'het was, bewaart u die dan maar de rest van uw leven als herinnering. Ik weet niet, of er eventueel nog vragen zijn? Voor zover dit in mijn vermogen ligt, zal ik graag hierop antwoorden". Gllissen knikte andei'maal. „Ja, meneer Iloohverf, veel is me nu dui delijk geworden, waar i'k eerst na tuurlijk niets van begreep. Maar toch dat briefje, dat tante Anne me schreef. Waarin ze meedeelde, dr.! ze oudejaarsavond zou komen. U weet welhet was nogal bele digend. Wat zou ze daarmee voor ge had hebber.? Als ze toch het plan had om me te laten vermoorden?" Huolwerf pakte een brief van de tafel en las hom nog eens door. „I'k zei u al, dat de opzet vrij geraffi neerd geschied was. Tante Anne had weliswaar ook haar goede eigen schappen. Ik denk alleen maar aan 'haar offers voor wat de opvoeding betreft van 'haar pleegdochter. Geen koe is zo bont of er zit een wit vlökje aan. Maar de andere kant van haar 'karakter zag er lelijk uit: ze was een sluwe, berekenende vrouw. Dat zal ze wel in de loop dei- jaren geworden zijn in de uitoefe ning van haar twijfelachtige beroep. Waarom schreef ze dit eigenaardige briefje?1' Hij 'keek er even in. „Ze schrijft onder meer.Ik weet, dat je het op m'n ondergang hebt voor zien, maar ik neem wat mee en i'k hoop, dat je 'dit zult willen aanne men en me dan verder met rust zult willen Jaifcen. En dan verder.Dat het om m'n geld te doen 'is, heb ik a'l lang 'begrepen. Wat nam tante Anne mee? Een 'kistje met juwelen. I'k heb het in Enschede 'laten taxe ren door een juwelier en de waarde ervan werd! geschat op dertigdui zend gulden. Natuurlijk dacht tante Anne er niet aan om dat 'kistje mot juwelen aan haar neef te geven. Ze had immers opdracht 'gegeven aan haar 'beschermeling Giel dat neef Jan vermoord moest worden? Waar om dan wel? Een soort alibi voor zichzelf. Het 'briefje zowel ais hot kistje. Als Jtrn Gillissen doodgescho ten was, zou er natuurlijk huiszoe king gedaan worden 'bij het slacht offer. En dan zou het briefje van tante Anne gevonden worden. Tante Anne zou wel een aannemelijke ver klaring gehad hebben voor haar schriftelijke beschuldiging en dan zou ze ongetwijfeld met veel ver toon hét kistje met juwelen op de proppen hebben 'gebracht: ziet u door Frank van Falckenoorl wel? Dat heb i'k voor hem meegeno men. In de hoop, dat hij me voort aan met rust zou 'laten. Ja, hij had het op mijn geld voorzien. Wie weet, wat hij nog meer van plan was. Hij zal daarom wel vijanden ?ehad heb ben en één ervan heeft hem natuur lijk neergeschoten. Wie? Ja maar meneer, ik ben 'hier wildvreemd in Dorringen; ik 'kom hier vanavond voor het eerst. En zo voort, en zo voort. En wie zou de oude tante Anne verdacht hebben? Ze liep toch immers naast het slachtoffer, toen zij neergeschoten werd? Konden wij van iemand als Jan Gillissen theo retisch nog verwachten, dat hij gauw even naar het bos rende om vandaar uit zijn tante neer te schie ten, 'geen mens zou het in zijn hoofd halen zoiets ook te veronderstellen van een oude zwaarlijvige vrouw. Nee, dat had ze van te voren alle maal goed uitgedokterd. Ze heeft alleen één fout gemaakt. Het briefje is namelijk nieit 'in Amsterdam ge post maar in Ruurlo. En dat. zou haar wel eens grote moeilijkheden kunnen bezorgen, als ze in haar plan nen geslaagd' was. Met een loep was het poststempel te ontcijferen. Zelfs de datum van de af stempelling: 30 december, 6 uur 's morgens. Dat klopt ook wel, want de avond te vo ren was ze met. Giel in Dorringen en ongetwijfeld ós Giel via Ruurlo teruggereden en heeft ze daar de van te voren reeds geschreven brief gepost". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7