Grensgevechten Gesprek tussen Rusk en Gromiko Avonturen op de „Willem Ruys" De P.T.T. in 1962 Bijzonder feit in Zierikzees bestuursjaar Kon. Paar en prinses vandaag in Teheran ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1963 No. 19138 in Siberië aan de orde van de dag Zeventigduizend Chinezen vluchtten naar Rusland! HONGKONG. Voor Ingewijden is het geen geheim meer: aan de Chinees- Russische grens wordt sinds I960 gevochten. Gevochten tussen Chinese en Russische militairen, grenswachters en douaners en vanuit Hongkong de Engelse kroonkolonie, opereert tevens een aantal waarnemers - luisterpos ten - van de geheime diensten der bij die gevechten geïnteresseerde, grote mogendheden. Het is hier een komen en gaan van informateurs, vertrouwenslieden van diverse pluimage van geheime agenten, al of niet vermomd als vertegen woordigers, als „oorlogscorrespondenten" of als attaché's van diplomatieke gezantschappen. In Hongkong, centrum en stapelplaats voor de handel in narcotica, voor wapens, voor valse paspoorten e.d. voor mensensmokkel en van rood pro pagandamateriaal van Russische en van Chinese oorsprong, gonst het van geruohten, welke* ten dele oncontroleerbaar en voor de andere helft onwaar schijnlijk zijn. De betrouwbare informaties kan men - wanneer men de weg weet in de doolhof - kopen, zoals men trouwens in Hongkong alles kopen kan tot een andere nationaliteit, een andere vrouw en een stenen kruik met zeer oude Schiedamse jenever toe. Uiguren en Usbeken, voornamelijk herders en landbouwers, in Sinki- ang, namen toen de wijk naar Rus land, waar zij een onderkomen von den in Kasachstan. Kort daarop werd de gehele provincie Sinkiang door Chinese troepen bezet en van de buitenwereld afgesloten. Deze si tuatie duurt nog onverminderd voort. De oorzaak van de moeilijkheden China meent dat wijlen Josef Sta lin de communistische leer ideolo gisch het meest na stond -en dien overeenkomstig in praktijk bracht en de rode machthebbers in Peking verwijten Moskou, dat het ernstig van de juiste leer is afgeweken, vooral ten opzichte van de wel zeer gewichtige partij-progrfammapunten als de zogenaamde „co-existentie" (het vreedzaam naast elkaar leven van twee in wezen aan elkaar vij andige stelsels) en de toepassing, de uitvoering der ideologische voor schriften met betrekking tot de com munistische wereldheerschappij, waaraan ten grondslag ligt het „Pro letariërs aller landen verenigt XJ". Beide landen staan, ideologisch gezien, een communistische wereld- overheersing voor. Mao middels ge weld en Nikita middels woelen en wroeten (de zg. „koude oorlog" en door middel van mlitaire, economi sche en politieke spanningen). Het is dit laatste streven, de koude oorlog met de spionage dat, bij het uitbre ken van de reeds lang smeulende moeilijkheden tussen de twee rode partners, als het ware de kruik deed barsten en een groot aantal waarne mers, informanten en geheime agen ten naar Hongkong riep. Wat is er aan de hand? In het te Peking verschijnen com munistisch volksdagblad wordt re gelmatig melding gemaakt van de aan de gang zijnde Russisch-Chinese grenspostgevechten, ondermeer ook van het feit dat enige tijd geleden Chinese studenten, gesteund door burgers doorgedrongen zijn op Russische gebied en op het centraal station van de Siberische grensplaats Na2ischki, kans hadden gezien om de expres Peking-Moskou het vertrek te beletten, het aldaar werkende Russische spoorwegpersoneel van de vrijheid te beroven en de uit- en in gangen van dit station te versperren en het geheel van de buitenwereld te isoleren. Aan het licht kwam ook, dat deze bezettingruim hcht en veertig uren onafgebroken kon voortduren, vooraleer-Russische territoriale troe pen ter plaatse waren om de indrin gers - honderd man in totaal - te verdrijven en over de in de nabij heid gelegen grens te jagen. Regelmatig komt het voor, dat de bewoners aan beide zijden van de grens in de nachtelijke uren worden gewekt door geweer- of machinege weervuur, dat wordt veroorzaakt door de slaags geraakte grenswach ters. Neutrale reizigers is het de laatste tijd ovnevallen, dat het op onthoud aan de Russisch-Chinese grens, vooral ten opzichte van het grensverkeer komend uit China, zeer veel vertraging ondervindt, het geen weer een gevolg is van het feit, dat grote partijen opruiende pam fletten en soortgelijke geschriften, afkomstig uit China, de Sowjet- Unie worden binnengesmokkeld. Het is tussen de twee landen tot een openlijk machtsconflict gekomen en bij monde van het Chinese Volksdagbladheeft Mao Tse Toeng thans „zekere territoriale" eisen aan Rusland gesteld, welke ondermeer betrekking hebben op de grensge bieden rond Wladiwostok en op de Jablonoi- en Stanovoi-bergsfreken. Deze gebieden liggen in Siberië, be hoorden voor 1858 aan China en zijn sindsdien Russisch grondgebied. De volksrepubliek China acht de destijds gesloten verdragen aan vechtbaar, onaanvaardbaar en on rechtmatig en de Chinese machtheb bers „overwegen het doen van ze kere stappen", waaronder blijkbaar moeten worden verstaan: a. het de Sowjet-Unie binnensmokkelen van Chinees propagandamateriaal; b. het verwekken van grensincidenten aan de lopende band en c. het plegen van gewapende overvallen op Russisch gebied, waaronder vooral postkan toren, stations, politieposten en grenskantoren te lijden hebben. De Russische tegenmaatregelen In Moskou verstond men de drei gementen van Mao zeer goed, Chroesjtsjef nam een aantal afweer- maatregelen van militaire aard. Zo werd het in de grensgebieden gele gerde legerkorps in het geheim ver sterkt en gebracht op dertig parate divisies onder bevel van de generaal- veldmaarschalk Sacharow, één der bekwaamste Russische generaals. Veldmaarschalk Sacharow mobili seerde op zijn beurt een groot aantal inwoners - veelal boerenzoons - in het bedreigde gebied die gezamen lijk met de militairen tot taak kre gen de bedreigde grens, de langste ter wereld, nl. 4000 km., te bewaken en te beveiligen. Vastgesteld werd, dat het gebied van Kasachstan als het meest be dreigde Russische gebied moet wor den beschouwd. Hier hadden in april en mei van het vorig jaar verbitter de grensgevechten plaats tussen Russische militaire eenheden en Chi nese troepen. Aan beide zijden vie len doden en gewonden. Ongeveer 70.000 Chinese nomaden, namelijk de stammen der Kasachcn, Zelfde taktiek als In Himalaya On dit moment is de regering van rood-China bezig om de noordelijke gebieden - grensstreken - van Mand- sjoerije te ontsluiten en te ontgin nen en gelijktijdig daarmede werd aangevangen met de bouw en de aanleg van militaire verdedigings werken in dat gebied. Tot voor kort woonden in het betrokken grensge bied geen mensen, thans zijn er reeds 1 miljoen Chinezen in kam pen ondergebracht. Op dezelfde wij ze zoals hiervoor omschreven begon destijds de Indisch-Chinese grens- oorlog in de Himalaya. Alle tekenen wijzen er op dat ook in het conflict tussen Rusland en China het laatstgenoemde land de zelfde taktiek volgt en Moskou is er thans wel van doordrongen, dat Mao zal toeslaan wanneer het hem wen selijk voorkomt en hij er de tijd voor gekomen acht. Vooralsnog is men in Peking ondoorgrondelijk en zwijgzaam. Maarschalk Sacharow, de Russi sche bevelhebber in het bedreigde grensgebied, is op alles voorbereid en waakzaam, terwijl nieuwe troe pentransporten. afkomstig uit alle delen van Rusland, naar Kasachstan onderweg zijn. Nederlandse troepen in West-Duitsland SEEDORF, 2-10. - Zo langzamer hand gaat het 40 km ten noordoosten van Bremen gelegen kamp Seedorf lijken op een Nederlandse legerplaats op de Veluwe. Aan de hoge vlaggemast waait er de Nederlandse driekleur en aan de poort beslissen Nederlandse mare chaussees of men naar binnen mag of niet. Enkele dagen geleden arriveerde hier het 42ste pantser infanterie ba taljon Limburgse Jagers en dat was een van de grote onderdelen die nog ontbraken. Nu nog enkele kleine en dan zal de oorspronkelijk voor 2.500 man gebouwde legerplaats de ruim 3.000 man bevatten die tot de Neder landse brigade behoren. WINSCHOTEN. Een felle brand die woensdagmorgen uitbrak In de drukinktfabriek van de N.V. „Gem- bo" te Winschoten, heeft in de loop van de dag dit bedrijf en een er naast gelegen winkel met woning volledig verwoest. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke Stand eu loop der bevolking over september 1963 Geboren: 14. Catharina, d. van M. Dooge en J. de 'Bruine (Oosterland); 14. Jannetje Christina, id van H. Stouten en S. J. v. i& Sliikke (Oos terland); 29. Fransina Elizabeth, d. van A. Bal en C. Schoenmaker (Oosterland); 25. Fieter Hendrik, z. van L. J. van Mourik en J. Hen- driikse (Ouwerkerk); 26. Corina, d. van J. N. van Mourik en T. J. Jon ker (Nieuwevkerk). Overleden: 7. Nïkolaas Bolijn, 66 jaar, echtgen. van W. C. Engelbracht (Ouwerkerk); 7. Cornells Hoogerhuis, 76 jaar, wedn. van D. Goedegebuure (Sirjansland); 17. Hendrika van der Have, 44 jaar (Oosterland). Gehuwd1: 6. H. M. Boogert, 27 j. en C. H. Beije, 28 j., beiden wonende te Oosterland' Ingekomen: 3. W. P. Zoeter, van Zienikzee naar Ouwerkerk; 11. M. J. Bolle van Hilversum naar Ooster land; 10. M. Roks, van 's-Graven- trage naar Oosterland; 16. H. J. Ga belle, van Bruiwisse naar Ooster land. Vertrokken: 2. P. W. Zoeter van Ouwerkerk naar Rijswijk (Z.H.); 2. M. P. Stoutjesdüjk van Oosterland1 naar Rotterdam; 3. H. C. Hoebeke, van NieuwerkeTk naar Nisse; 3. J. de Vin, van Nieuwerkerk naar Rot terdam; 3. K. Bolle, van Oosterland naar Hilversum; 4. H. van Geesber- igen, van Nieuwerkerk naar Ebten- Leur; 6. L. van Putten, van Nieu werkerk naar Arnhem6. J. B. Oos- terboer, van Oosterland naar Zie- rikzee; 13. A. Jum'elet en gezin, van Oosterland naar Bminiisse; 13. L. Stau tjesd ijk, van: Oosterland naar Brouwershaven; 13. A. J. Dalebout, van Ouwerkerk naar Sprang-Capel- le; 27. I. C. Ardonne en gezin, van Nieuwerkerk naar Koudekerke; 30. C. H. van Schelven, van Ouwerkerk naar Zierikzee; 30. G. Mol, van Nieuwerkerk naar Vlissingcn. De sociale E.E.G.-politiek BRUSSEL, 2-10. De E.E.G.-com- missie heeft een werkprogramma op gesteld voor de sociale, politiek ten behoeve van de Landbouw in de zes landen der Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) - doel ervan is de werknemers in de landbouw een levensstandaard te verschaffen die zo veel mogelijk gelijkwaardig is aan die van andere vergelijkbare bedrijfsgroepen. Het programma voorziet onder meer in de volgende maatregelen: .vaststelling van regio nale minimumlonen, opstelling van criteria voor algemene agrarische minimumlonen, aanpassing van de wefrktijd, raming van de behoefte aan werkkrachten voor de land bouw, geleidelijk gelijkschakeling op het gebied van de sociale zekerhe den en verbetering van de sociale zorg voor jeugdigen en vrouwen. NEW YORK, 3-10. De ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, Dean Rusk en Adrei Gromiko, heb ben woensdagavond drie uur van ge dachten gewisseld over mogelijkhe den om de spanning tussen oost en west te verminderen. Het gesprek dat geheel in het En gels werd gevoerd had een verken nend 'karakter en er werden geen voorstellen gedaan of besluiten ge nomen. Minister Rusk vertrok na afloop naar Washington om president Ken nedy op de hoogte te stellen. Don derdagavond zullen Rusk, Gromiko met hun Britse ambtgenoot lord Home besprekingen voeren. Vals geld voor Cuba NEW YORK, 3-10. De leider van de „Verenigde organisatie voor de bevrijding van Cuba", Mario Garcia Kohly, is woensdag in New York aangehouden, omdat hij voor 50 mil joen dollar valse Cubaanse bank biljetten had' laten, drukken om de geldcirculatie op Cuba te ontwrich ten; en zo de val van premier Castro te verhaasten. Kohly werd door agenten van de Amerikaanse geheime dienst gear resteerd' toen hjj van' een medeplich tige een deel van het valse geld kreeg. Er werden nog drie mensen aangehouden. Kohly legde een be kentenis af. Stad in de wildernis SANTO TOME DE GUYANA, 2-10. In het noordoosten van Venezuela zal in wat nu nog wildernis is, een grote nieuwe stad worden gebouwd. De stad komt te liggen nabij de Caroni-watervallen, aan de samen vloeiing van de Orinoco en de Ca- roni, en wordt opgebouwd uit het niets, evenals dit geschiedde met. de steden Brasilia in Brazilië, Chandi garh in India en Canberra in Au stralië. Maar tussen deze nieuwe stad en de drie andere bestaat een groot on derscheid. De laatste zijn hoofdste den of bestuurscentra doch Santo Tome de Guyana wordt een indu striestad voor de produktie van staal, zware machines, chemicaliën en de overslag van erts. Het plan voor de stichting van deze stad is een onderdeel van de groot scheepse poging van de Venezolaanse regering om 's lands economie op een bredere basis te plaatsen, namelijk de olie. De regering en de politiek van Zuid-Afrika DEN HAAG, 2-10. De regering ziet geen enkele aanleiding voor bemoei ing met kritisch ingestelde uitzen dingen via de Nederlandse radio en t.v. over het beleid van de regering van Zuid-Afrika. De verantwoorde lijkheid voor de uitzendingen berust bij de organisaties, die ze in hun programma opnamen. Het is niet de taak der regering uitzendingen te toetsen op hun feite lijke juistheid, noch het karakter van de uitzendingen te beoordelen, voor zover daarbij niet de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden in het geding zijn, dan wel in strijd met de wet is gehan deld. Aldus het antwoord van de minis ters Marijnen en Bot op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid v. Dis (S.G.P.), die deze uitzendingen schadelijk vindt voor de betrekkin gen tussen Nederland en Zuid-Afri ka en die de mogelijkheid niet uit sluit, dat zij zijn geschied op insti gatie van „communisten of andere personen, organisaties of instellingen die belang hebben bij de verstoring van de goede betrekkingen tussen beide landen". ROTTERDAM. Twee mannen zijn om 'het leven 'gekomen en twee vrou wen ernstig gewond, toen woens dagnacht om even over ihalf één in •het Rotterdamse havengebied een personenwagen met een, (harde 'klap tegen - en gedeeltelijk onder - een stilstaande vrachtauto vloog. Het septemberweer in Duiveland In de maand september 1963 werd op het proefbedrijf „Söheldemonden" 68 mm. neerslag geregistreerd. De normale hoeveelheid is 66 mm, zodat september in dit opzicht normaal is geweest! Niet normaal is, dat deze regen voor 2/3 deel in de eerste week van september viel, namelijk 43 Vz mm. In de tweede week 2.5 mm, in de derde week geen en in de vierde week 17 mm. Op 30 september be sloot de maand met 4,8 mm. September was iets te koud ter wijl hot aantal zonloze daigen oék veel groter was dan normaal. ROTTERDAM, 3-10. Het vlagge- schip van de Koninklijke Rottendam - sche Lloyd, de „Willem Ruys". wordt woensdag 9 oktober in de 'haven van Rotterdam terug verwacht van zijn 21ste reis-rond-de-wereld. Hoogtepunten op deze trip: gezag voerder Herman van den Heuvel uit Roermond heeft „Abraham" gezien (wat door de opvarenden met veel geesbdirft en veel cadeaus is gevierd) en het feit dat een verstekelinge. een Turkse poes, het leven schonk aan een vierling. De boord-administra teur heeft dat heel nauwkeurig vast gelegd: „Op een goede middag spron gen vier jonge Turkse poesjes het ruige zeemansleven inTer ge legenheid van de geboorte werd een „officiële receptie" gehouden en alle opvarenden kregen de aankondiging op gedrukte kaartjes in hun hut be zorgd. DEN HAAG, 2-10. De bedrijfslas ten van de P.T.T. hebben in 1962 ruim 10 procent méér bedragen dan •in de begroting was 'geraamd. Dit wordt medegedeeld in de memorie van toelichting op het wetsontwerp „Wijziging van de 'begroting van het staatsbedrijf der posterijen, telegra fie en telefonie en de rijkspostspaar bank voor het dienstjaar 1962". De stijging wordt met name toe geschreven aan de hogere perso neelslasten als gevolg van salaris maatregelen, waarmee bij het op stellen van de begroting nog geen rekening kon worden gehouden. n De Franse regering heeft woens dag geprotesteerd tegen de nationa lisatie van gronden in Algerië die in Franse handen zijn. a Een Oostduitse grenswacht en vier andere Oostduitsers zijn naar West-Duitsland gevlucht. Zij over schreden de grens in de deelstaat Beieren. President Ben Bella, heeft dins dagavond bekend gemaakt, dat alle laneigendommen van voormalige Franse kolonisten in Algerië met in gang van heden zijn genationali seerd. Raad van HatfieJd komt op bezoek ZIERIKZEE, 3-10. Met de jongste raadsvergadering is het nieuwe be stuursjaar der gemeente weer roet vaart ingezet en in dit bestuursjaar valt de komst van de gemeenteraad van Hatfield naar Zierikzee in het voorjaar van 1964. Zonder twijfel wordt deze komst in het kader van de buitenlandse manifestaties, waar aan Zierikzee, na de ramp, zo rijk is geworden, tot een gebeurtenis van belang. Met de Engelse gemeente Halfield onderhoudt Zierikzee banden, die van een 'iets ander karakter zijn dan met die van de Normand ische stad St.-H'iJaire. Het „andere" 'ziet meer op de vorm dan op het wezen, want men zou een 'grote fout begaan te menen, dat de relaties (met Hat field minder hartelijk zouden zijn. In sterke mate immers worden deze gestempeld door het Engelse volks karakter dat, wat men er ook van zeggen mag, heel wat minder uit bundig is dan het Franse. Niettemin 'gevoelt men ook in de Hatfieldse-Zierikzeese relatie die warme ondertoon van werkelijk op rechte vriendschap en het ds daar om een opwekkend feat, dat in de naaste toekomst) deze vriendschap opnieuw een injectie 'krijgen zal. Belangrijke relatie Wie het voorrecht had in 1961 te genwoordig te zijn bij de ontvangst van de Zierikzeesa delegatie in Hat field, zal beamen, dat de Engelsen op de Qiun eigen, wat flegmatieke manier, briljante gastheren kunnen zijn en geen schrielheid 'kennen als het er om gaat die vrienden op zijn Engels, dat 'is 'passend en stijlvol, te ontvangen. Het is daarom een opwekkend vooruitzicht, dat de gemeente Zie rikzee straks de gedegenheid zal hébben om de raad van Hatfield een overeenkomstig welkom te be reiden. De relatie met Hatfield as bijzonder 'belangrijk, vooral ook door de regelmatige jeugd-uitwisse- lingen, die jonge mensen de moge lijkheid biedt Engeland met eigen cgen te zien. Dat is voor hen (maar ook voor ouderen, die het voor de eerste maal beleven), een merkwaar dige gewaarwording, want Engeland •is in opvallende mate anders. Om gekeerd is het uiteraard voor de Engelse jongelui van (betékenis dat ze Nederland bezoeken en zo wordt steentje voor steentje bijgemetseld in het gebouw van hechte vriend schap, waarvoor de handdruk, die (op de foto) de burgemeesters van beide steden elkaar geven, gerust symbolisch mag zijn. LAATSTE NIEUWS UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE SPORT BILJARTEN Finalewedstrijden kampioenschap 5e kl. libre district Sch.-Duiveland Héden ('donderdag)avond wordt in het ,-.Huis vain Nassau" een aanvang gemaakt met de finale wedstrijden voor het kampioenschap 5e klasse li bre van 'het district Schouwen-Dui- veland der K.N.B;B. Uit de voor wedstrijden hebben de volgende spelers zich voor de finale weten te plaatsen: A. F. Schiettekatte, „Entre Nous"; K .Kort, O.K.K.; Joh. Thie- rie, O.K.K.; Jac. Versepuit, Renesse; C. Stouten, K.V.L.; J. Lemson, O. K.K.; J. djeri Boer, D.O.S. en W. Steenkist, „Concordia". De organi satie berust in handen van de B.V. „Entre Nous". DODELIJKE ONGELUKKEN LEEUWARDEN. Werknemers van de scheepswerf „Welgelegen" te Hartingen vonden de 14-jarige Klaas Hoekstra dood in de laadruimte van de zandzuiger „Pollendam" (die op de helling stond. LICHTENVOORDE. Terwijl zij met haar zusjes aan het spelen was, is het tweejarige dochtertje van de familie Gunnewiek uit de buurt schap Vragen der in een sloot bij dé ouderlijke woning aan de Kapehveg gevallen. Het kind is verdronken. VROOMSHOOP. Het vierjarige zoontje van de heer S. Harmsen in Geerdijk is omgekomen op de onbe waakte overweg aldaar. Hij zat in de melkauto vam zijn vader, die dn bot sing krwam met de trein naar Almelo VUGHT. De 73-jarige fletser J. van Hoirtum uit Vught is bij éen verkeersongeluk omgekomen. Do be jaarde fietser werd bij het. overste ken op de Boxtelseweg in zijn woon plaats door een bestelauto gegrepen. Hij overleed ter plaatse aan de op gelopen verwondingen. RHODOS, 3-10. Koningin Juliana Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn donderdagochtend vroeg, met het overige Nederlandse gezelschap, van Rhodos naar Teheran vertrok ken. Het geizelschap, Idat in twee Fokker „Friendship"vliegtuigen de reis maakt, had de nacht doorge bracht in het „Grand Hotel" in Rho- TEHERAN. De Nederlandse gas ten zullen vanmiddag 'op het vlieg veld van Teheran aankomen, waar zij zul'Len worden begroet door dé Sjah vani Perzië en keizerin' Farah. Donderdagavond, op de 'eerste avond van het staatsbezoek aan Per zië, dat elf dagen duurt, 'biedt de Perzische keizerlijke familie de Ne derlandse gasten een 'galadiner aam in het paléis van de „Goléstan". De Perziséhe dagbladen jhebben donderdagochtend veel aandacht aan het Nederlandse koninklijke bezoek besteed en de straten van Teheran hadden reeds een vrolijk aanzien door de vele Nederlandse en Perzische vlaggen. Ter gelegenheid van het bezoek heeft de Nederlandse ambassadeur A. H. Hasseiman woensdag de ver sierselen behorende bij het groot kruis in de Orde van Oranje Nas sau uitgereikt aan de Perzische pre mier, Alam. Teheran in afwachting TEHERAN, 3-10. Intussen wap pert het Hollandse rood-iwit-blauw vandaag in Teheran fier naast het Perzische igroen-wit-rood. Onid'er de wolkenolze, trillend-hete hemel legt de Perzische hoofdstad de laatste hand aan haar feesttooi voor de vorstelijke intocht van Nederlands koningin, prins en kroonprinses. Vanmiddag om 'half vier zullen de „Friendshiip"-vliegtui'gen, waarin de koninklijke gasten met hun gevolg naar Iran, zijn vertrokken, aanko men op de enkele kilometers buiten de stad göl'egen Mehrabad luchtha ven'. Gedachtig aan de roem die Ne derland heeft voor properheid wa ren gemeente-arbeiders daar van ochtend bezig de straten net zo schoon te poetsen als die In Neder- vland' na een frisse lentebui. Langs de volle lengte van de 5 km lange moderne vierbaans Eisenhower Al lee, 'die van het vliegveld naar d'e stad leidt, kon men hen voorts de grasperken dm het midden zien be sproeien om er het stoffige, vale vuil de woestijnachtige vlakte rondom van te verwijderen, afkomstig van het vliegveld. Langs de hele route naar het in drukwekkende Golestan paleis mid den in de stad*, zijn vlaggemasten geplaatst, afwisselend met kleine en grote vlaggen en sommige met lange wimpels. Het is er warm, iets boven de 30 graden, maar een lichte bries geeft wat verkoeling en doet d'e vlaggen flauwtjes wapperen. Ver op de ach tergrond, door (de heiïge schemer van de Oosterse hitte, doemt het zandkleurige, langgerekte Elbroes- gebergte op, waarvan de 5000 meter hoge toppen zidh in dit mysterieuze kleurenspel' schijnen op te lossen tin do lucht. Enkele vam de dagbladen in Te heran zijn vandaag op sbraat ge komen met speciale supplementen over Nederland. Met een rood-wit- blauwe streep over do hele breedte en met een huisolijk-'blijde foto van ons hele koninklijke gezin alis illu stratie drukt de Teheran Journal een uitgebreide biografie van ko ningin. prnisven kroonprinses af en schrijft, dat de vrensdebappelijke betrekkingen 'tussen Per-Zie en Hol land' al eeuwen oud zijn. In 'Düsseldorp wordt op het ogenblik een miniatuur-Europa ge bouwd, een Europees epuivalent van het Nederlandse „Madurodam". De installaties van de oliemaat schappij Shell te Pladjoe op Zuid- Sumatra zijn door de Indonesische vakbonden aan de Europese directie teruggegeven, zo is donderdag door het persbureau Antara bekend ge maakt. UTRECHT. Bij een bedrijfsonge val in Utrecht is de 59-jarige arbei der J. J. Flantua uit Utrecht om 'het leven gekomen. ROTTERDAM. De IJslandse Scheepvaart Maatschappij Hafskip ■H.F. 'in Reykjavic zal eind november een geregelde lijndienst openen van Reykjavik naar Hamburg en Rot terdam. Volgens de Wsh'ington Post and Times Herald zoekt de chef van de generale staf der Hondurese lucht macht de steun van de machtige Amerikaanse maatschappij United Fruit om de constitutionele regering omver te werpen. Een Russische vrouw in Chita, noord-RuSland, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf omdat zij 'haar varkens, kippen en kalkoenen 'bröo dvoerde. Het blad „Plattelands leven", dat dit meldt, zegt dat de politie 'bij een huiszoeking 'bij haar achttien broden had gevonden, die daarvoor bestemd waien. STAD EN PROVINCIE RENESSE Boekenkist gearriveerd Te Renesse is weer de boekenkist van de Centrale Vereniging van Rei zende Bibliotheken gearriveerd. Er is een keuze uit 100 romans en 50 boeken voor oudere jongens en meis jes. De uitleningen vinden plaats vanaf morgen (vrijdag) 4 oktober, iedere vrijdag in de o.l.-school. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het districtsbureau van de rijkspolitie te Bruinisse zijn inlich tingen te bekomen over de navol gende 'in de maand september ge vonden voorwerpen: een blauw kin- derjasje, een jongens sportriem, een blauwe sjaal, een heienrijwiel, een Lichtbruin manchester jasje. De mossefexporl In do maand september was de mosselexport naar België en noord- Frankrijk buitengewoon goed. Deze goéde afzet, zette zich ook deze wec'k voort. Er was deze week geen en kele kweker die niet aan do leve ring deelnam, behoudens die sche pen die machineschnde hadden. De gezamenlijke export beweegt zich nu tussen 50 en 60 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5