tweede doos halve prijs Peli wrijfwas voor de DE LONEN EN PRIJZEN PECTORAAL DEN HAAG, 3-10. Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond houdt donderdag middag (vandaag) z(j normale ver gadering. Het melkprüsbeleid staat op de agenda en aan te nemen valt dat b(j dit punt ook het loonbeleid ter sprake zal komen. Op 15 oktober hcuden de drie cen trale landbouworganisaties (K.N.L.C., N.C.B.T.B. en K.N.B.T.B. gezamen lijk) hun gewone periodieke be stuursvergadering. Op het ogenblik is slechts één voorzitter van een cen tralelandbouworganisatie in het land, namelijk drs. R. Zijlstra van de N.C.B.T.B. De voorzitters van het K.N.L.C. en de K.N.B.T.B., de heren Knottnerus en Mertens, zijn op het congres van de Europese landbouw organisatie C.E.A. in Cannes, dat tot het eind van deze week duurt. De Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond houdt in ver band met de loon- en prijsmoeilijk- heden besloten vergaderingen. Het bestuur van de Ned. Kath. Landar- beidersbond St. Deus Dedit heeft maandag zijn gewone vergadering. Afgevaardigden van centrale land bouworganisaties en landarbeiders bonden hebben elkaar ontmoet in de wekelijkse vergadering van het da gelijks bestuur van het Landbouw schap. Het loonbeleid .maakte daaar geen zelfstandig agendapunt uit; maar zal bij de wel op de agenda staande gedachtenwisseling over het landbouwprijsbeleid wel niet geheel onbesproken zijn gebleven. Ingezonden mededeling In een wip gewassen, zó droog geen krimpen, geen verkleuren geen vervllten^en geen mot. INGEZONDEN STUKKEN Nijpend tekort aan scheidsrechters Het is nu wel van. algemene (be kendheid dat de afdeling Zeeland van de K.N.V. B. een groot tekort aan scheidsrechters heeft. Wekelijks worden 20 jeugdwedstrijden niet geleid' door scheidsrechters aange steld door de K.N.V.B. en dit is zeer te (betreuren, want de clubs hebben die leiding hard nodig. Ik wil hierom 'een beroep doen op alien, die hiervoor menen geschikt te zijn, zich aan te melden als kan- didaat-schei'dsredhter. Geef een beetje van uw vrije tijd aan 'de jeugd. Het optreden als scheidsrech ter is een moeilijke, maar mooie taak, die veel vreugde en voldoe ning schenkt. Adspirant-scheidsreehters ontvan gen een ruime tegemoetkoming 'in de gemaakte kosten, dus dat kan geen beletsel zijn ziéh te melden of inlichtingen te vragen aan' onder staand adres. Ook dames, die van de voetbalsport 'houden, zijn van harkte welkom voor het leiden van j uniorenwedstrijdlen (en in de toe komst pupillen). H.H. verendgingsbestuurdors, spoor personen op in 'het belang van Uw vereniging en van de leden, die ten slotte toch ook liever spelen onder een officiéél aangestelde scheids- erohter. Laat het niet zover komen dat U per vereniging een scheids rechter moet aanwijzen. Help mee om de onderstaande noodmaatregel zo snel mogelijk ongedaan te krij gen. NOODMAATREGEL. Met ingang van 5 oktober a.s. is de scheidsrechterscomimssïe van de Afdeling Zeeland gedwongen, om wat de aanstellingen van scheids rechters betreft, rigoureuze maatre gelen te treffen. Wekelijks zullen circa 20 jeugd wedstrijden onbezet blijven. In elk rayon worden twee scheids rechters op reserve 'gehouden, welke de (gebruikelijke afschrijvingen zul len opvangen. Verder zullen de jeugdwedstrij den, voorafgaande aan de le klas en naar de mening van de scheids rechters die moeilijke tweede klas wedstrijden niet meer door dezelfde scheidsrechters worden 'geleid. De praktijk heeft uitgewezen, dat zelfs goed getrainde scheidsrechters, het in de tweede wedstrijd met kunnen volhouden. Genoemde commissie ds van me ning, dat men 'beter 10 dagen van te voren Weet dat er iemand be schikbaar is. dan dat men al 'of niet gewaarschuwd op de dag van de wedstrijd nog iemand moet zoeken. Intussen blijven we hopen deze maatregel zo spoedig mogelijk te kunnen opheffen. Het is voor velen van de scheids rechters gewoon geworden om in twee dagen drie wedstrijden te lei den en diit is, hoe graag men het ook doet, te veel. G. M. v. tl. WIELEN, seor. Scheidsrechters. vereniging S. en D. Heden-donderdag gaat het dage lijks bestuur van het Landbouw schap voor de maandelijkse bespre king naar minister Biesheuvel. HONKVAST NOORDWIJKERHOUT, 2-10. Is het al een hele prestatie om de negentig te passeren, om al die tijd in dezelfde straat te hebben gewoond, dat is iets waarop weinigen kunnen bo gen. Dit merkwaardige re cord" is gevestigd door de heer Gerard Peters, die op 12 ok tober 1870 in de Kerkstraat in Noordwijkerhout werd gebo ren en in diezelfde straat nog steeds woont. De volgende week zaterdag, op zijn verjaardag, komen zijn zeven dochters op bezoek. Zij doen dat ieder jaar, want zo honkvast als hun vader is, zo trouw blijven zijn dochters „Opa Peters" opzoeken. NEURENBERG. Het aantal Ne derlandse arbeiders dat in West- Du itsland werkt, is de laatste vijf jaren gestegen van 28.000 tot 58.000, van wie volgens het Westduitse cen trale arbeidsbureau in Neurenberg 48.000 alleen al in Noordrijn-West - falen werken. Volgens de staticti- sche gegevens trekken iedere mor gen 24.000 pendelaars uit Nederland over de Duitse grens. DEN HAAG. Een koninklijk be sluit is gepubliceerd, waarbij wordt bepaald, dat de wet kapitaaluitgaven publiekrechtelijke lichamen met in gang van 1 november 1963 in wer king treedt. „Prinses Margriet", nieuw schip voor Zeeland ROTTERDAM, 2-10. Op de werf vna Van der Gessen-de Noord in Krimpen aan den IJsscl zal op 16 oktober de tewaterlating plaats vin den van de veerboot „Prinses Mar- giret", die in aanbouw is voor het Provinciaal Bestuur van Zeeland en na de oplevering zal worden ingezet in de veerdienst tussen Vlissingen en Breskens. De „Prinses Margriet" is vrijwel een zusterschip van de „Prinses Be atrix" en de „Prinses Irene", die nu dé dienst onderhouden. Het wordt dus een „ikopl'ader", die 80 tot 100 auto's 'kan vervoeren Van der Giessen-de Noord'kreeg -de order vorig jaar oktober bij een onderhandse 'inschrijving, waarvoor vijf mensen waren uitgenodigd. De nieuwe boot is 102 meter l'ang en 18.45 meter breed. De voortstuwing zal geschieden (d'oor vier Smiit-M.A. N.-dieselelectrisohé motoren, met 'm gezamenlijk vermogen van 4660 pk. De dienstsnelhedd' wordt 14.5 mijl per uur. De doopplechtigheid! zal worden verricht d'oor mevrouw S. M. M. van Dongen-Bonte. KERKNIEUWS Geref. Gemeente in Nederland NIEUWERKERK. Zaterdag 5 ökt. a.s., 's avonds 7.00 uur ds. H. Lig- tenberg, Utrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dreischor-Noordgou- we (toez.): vikaris G. H. P. Kelling, Noordgouwe. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Papendrechit: M. v. d. Klis, Zierikzee. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. Het Nederlandsch Toneelgezelschap „De Trekvogels" bracht twee toneelstukken in de Concertzaal. ZIERIKZEE. Het vijftigste lid werd ingeschreven van de afdeling van de Nederlandse Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrou wen. ZIERIKZEE. In het Ned. Herv. Verenigingsgebouw werd een bazar gehouden teneinde gelden te verkrij gen voor de aankleding van het in terieur. BRUINISSE. De afdeling van het Comité „Werklozenzorg door de ker ken" organiseert een cursus alge mene ontwikkeling voor werklozen. ZIERIKZEE (adv.). Cornedbeef 8 cent per ons; kalfsgehakt 9 cent per ons; ham 16 cent per ons; boter- hamspek 11 cent per ons. ZIERIKZEE. Het bekende orkest van Kovacs Lajos is gecontracteerd voor een concert in Januari. ZIERIKZEE. Verschenen is het eerste nummer van de „Rust Roest Koerier", het orgaan van de gym nastiekvereniging R.R. SCHAREND1JKE. In November a.s. zal de afdeling Ellemeet, Eiker zee en Duivendijke van de vereni ging „Het Groene Kruis" het zilve ren jubileum herdenken. ZIERIKZEE. De Zierikzeesche Winkeliersvereniging heeft het plan opgevat een manifestatie te organi seren, waarbij het Crisismonster zal worden opgespoord en verbrand. RENESSE. De burgemeester open de de kunsttentoonstelling op de Strandhocve. S1RJANSLAND. In de, Ncd. Her vormde Kerk werd een film ver toond over de zending onder de Ba- takkers op Sumatra. Bij U.L.O. heerst nog zorgelijke personeelssituatie DEN HAAG, 2-10. Bü de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de werkingsduur van de wet, houdende voorziening in de be hoefte aan onderwijzers en vakon derwijzers bü het uitgebreid lager onderwas te verlengen, tot 1 sep tember 1967. De werkingsduur van deze wet eindigt thans op 1 januari a.s, In de memorie van toelichting merkt de staatssecretaris van, onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, onder meer op, dat in 1962, vergeleken met het jaar daarvoor, het aantal onbevoegd ge geven lassen niet onbelangrijk is gedaald (van 7.7 tot 5.8 procent) en dit ondanks een belangrijk hoger aantal leerlingen op de ulo-scholen. Ook thans echter is de personeels situatie bij het ulo nog zorgelijk. De staatssecretaris sehrrft de ver betering toe aan de gebruikmaking van de wettelijk geboden mogelijk heid van aanstelling van vakonder wijzers voor rijksrekening. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Waterleiding-Maatschappij „Schouwen-Duiveland" Op maandag 7 oktober a.s. wordt in „Mort'dragon" de algemene verga dering van aandeelhouders gehou den van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen-Duiveland". Behalve de jaarstukken komt ter •tafel het bouwplan van een nieuw kantoor annex garage, werkplaats en magazijn. Verder staat geagen deerd de benoeming van twee leden van de raad van beheer, wegens pe riodieke aftreding van de heer C. H. v. d. Linde, die herkiesbaar is en het overlijden van jhr. R. J. H. Q. Röell. Opensteling Nutsbibliotheek De Nutsbibliotheek opent zater dag a.s. haar deuren weer voor het leesgrage publiek. Het boekenbezit is Itcsgenomén met 80 romans en 92 jeugdboeken, waardoor het gekomen is op 2639 romans en 1402 jeugdboe ken. Zo men ziet is er volop voor jong en 'oud en die bibliotheekcom missie verwacht dan ook dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken om zich 's woensdagsavonds of zaterdagsmiddags van lectuur te voorzien, 'als nuttige en aangename verpozing gedurende de lange win teravonden. „De Lichtboei" Het clubwerk draait weer en er heers't weer een gezellige drukte' door het gehele gebouw. De jeugd van Zierikzee kan haar hart weer- ophalen aan allerlei programmapun ten. Met grote moeite kunnen zij een plaatsje vinden, maar het lukt toch altijd weer. Het komende week- en'd is er ook weer veel aan de orde. Een muziekgezelschap uit Yerseke komt over, om zaterdagavond een jeugdrally te verzorgen en de ge hele zondag zijn ze in het clubhuis voor bijzondere samenkomsten om de jeugd te laten genieten van een keurig en welverzorgd programma. In het programma is ook opgeno men een bezoek aan het Rode Kruis Ziekenhuis voor de dagopening van kwart over negen, 's morgens. Ook de zieken worden niet vergeten. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN RED BAND Het blauwe busje voor'n kwartje ORANGEBURG. De politie in Orangeburg (Zuid-Carolina) heeft ide afgelopen dagen meer dan 680 ne gers gevangen gezet, die tegen de rassenscheiding demonstreerden. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Volgens dé „Franse Soir" is de repatriëring van Franse troepen uit Algerië tijdelijk gestaakt De Franse regerifig zou er op voor bereid willen zijn qm aan mogelijke nieuwe ontwikkelingen in Algerië het hoofd 'te kunnen bieden. DJAKARTA. Uit Balikpapan op Oost-Borneo zijn woensdag 145 vrouwen en kinderen, voornamelijk Engelsen, maar ook Duitse, Italiaan se, Oostenrijkse vrouwen en een Deense, per -vliegtuig naar Djakarta vertrokken. VATICAANSTAD. Op de verga dering van het Concilie Van dins dagmorgen is het schema „De Ec clesia" (over de kerk) met vrijwel al gemene stemmen aanvaard. VATICAANSTAD. De concilie vaders mogen -in de Sint Pieter een pijp roken. Het roken van sigaren en sigaretten is verboden wegens het (brandgevaar dat de peukjes kun nen opleveren. BERLIJN. Van Amerikaanse zij de in West-Berlijn is woensdag be vestigd, dat bij de West-Berlijnse enclave Steinstueoken maandag een incident is voorgevallen 'tussen Duit se (grenswachters en Amerikaanse militaire politie. WASHINGTON. Verwacht wordt dat president Kennedy deze week zal 'besluiten al dan niet toe te staan da't Amerikaanse handelaren drie miljoen ton tarwe ter waarde van circa 250 miljoen' dollar naar de Sowjet-Unie verkopen. INGEZONDEN STUKKEN Huzaren-reünie in Deventer De „Vriendenkring van het voor malig 4e (en 4e Half) Regiment Hu zaren te paard", houdt - ter gele genheid van dé 150ste verjaardag van het tegenwoordige Regiment Huzaren van Borefel - op zaterdag 12 ökto-ber a.s. haar eerste reünie in de Buitensociëteit te Deventer. Organisator lis dé gep. adjudant-ad ministrateur A. van Weert, Rosen- da'alsestraait 446 te Arnhem. In Deventer zat een bestuur ge kozen worden waarvoor candidaat gesteld! zijn de ritmeester b.d. J. van Eefcelen (voorz.), W. Huysmans (penningmeester) en A. van Weert (secretaris). Heit Trompetter corps der Cavale rie te Amersfoort zal, ter gelegen heid van dii't uitzonderlijk gebeuren, muzikale medewerking verlenen, terwijl 'dé reünisten te 15.00 uur door het gemeentebestuur zullen worden ontvangen. Het (oorspronkelijke 4 R.H. - op- richftingsd'ajtum 25 november 1813 - werd op 14 februari 1881 herdoopt in Iste Rgt. Huzaren; in 1905 kreeg het de naam 4de Rgt. Huzaren weer terug. Oo 4 Sept. 1905 réikte ter ge legenheid hiervan, koningin Wilhet- mma de aan alle oud-huzarenbeken- de standaard! uit. Deze werd op 13 december 1961 door een nieuwe ver vangen, welke Prins Bernh'ard na mens H.M. de Koningin aanbood. De oude standaard! berust nu in het Cavaléiri'e-museum te Amersfoort, Ini 1922 werd 4 R.H. teruggebracht tot het 4de-half R.H. en mét het lsté-half R.H. te Amersfoort, sa mengevoegd1 tot I R.H. Vogelwaarnemiiig' op Schouwen-Duiveland Op 22 juni weiden in „Kakkers- weel'' kemphanen waargenomen. Veel zwarte sterns verbleven in het begin van juli 'in de ijsbaan te Burgh Ook 'in de Flaauwersinlaag kon mén toen deze vogel zien. Op 11 augus tus verbleef een zwarte stem in herfstkleed in de Weversinlaag. Van half juni tot half augustus verbleven in de Domaniale duinen veel kruisbekken. Een overvliegende regenwulp werd op 30 juni (gesignaleerd op het Verklikkerstrand, Op 14 juli werd in de struiken langs het Verklikkerpad een rood- borsttapuit (man) gezien. Op dezelf de pllaats (op 27 juli) vijf roodborst- ta puiten, waarvan 3 jonge vogels waren, zodat wel kan worden aan genomen, dat de roodborsttapuit in die omgeving heeft "gebroed. Op 10 juli werd in het duingebied nog de roep van de koekoek gehoord De gehele zomer 'kon men fourage- Ingezonden mededeling Onrustige Zenuwen? Mijnha-dt'r 7-mifv/t—bletten TEL AVIV. De heer J. Bogaard, die als de boer „Oom Hannes" tij dens de tweede wereldoorlog onge veer drie honderd Joodse landgeno ten liet onderduiken, heeft een uit nodiging ontvangen om binnenkort als (gast van de Israëlische regering een bezoek aan Israël te brengen. ■rendé kruisbekken waarnemen, soms 60 tegelijk op de bergdennen in het Domeimgebied. In Zierikzee deden ze rich (te goed aan de lijsterbessen. Te Serooskerke werd op 21 juli een rouwkwikstaart gezien. Op 10 en 11 augustus werd in de Flaauwersinlaag een geoorde fuut waargenomen. Enkele morinelplovieren en grau we franjepoten verbleven in het laatst van augustus 'in de buurt van Schelp'hoek en de Weversinlaag. Een zilvermeeuw, die op 27 juni 1956 te Haamstede als jong was ge ringd, werd op 15 april 1963 (dood aangetroffen bij het „Grote Meer" bij Ossendrecht. (Uit „Sterna"). Bloedbad in Sinkiang? MOSKOU, 2-10. Chinese soldalen hebben vorig jaar het vuur geopend op 300 inwoners van Sinkiang, die zich voor het partijgebouw in Koel- dji hadden verzameld om een ver- gunnig aan te vragen voor uitreis naar de Sowjet-Unie. Dit staat te lezen dn het jongste nummer van de „Prawda van Ka- zachstan", dat in Moskou ds aange komen. Na de beschieting lagen tien tallen 'lijken op straat. Het artikel ondér 'dé hop „Van de andere kant van de barricade" 'is geschreven door een oud-generaal-majoor van het Chinese bevrijdingsleger, Zoe- 'no'ene Taipov, die ongeveer twee jaar geleden met zijn 'gezin naar de Sowjet-Unie is gevlucht. Tadpov be schuldigt de Chinese autoriteiten van Sintóang ervan „nog meer bloedbaden voor te bereiden". De strijd om de maan De maan kwam weer in het nieuws'door een uitspraak van de ruimtevaarder Gagarin, daar Rusland vastbesloten is het eerst op de maan te landen. Op deze tekening is een rendez vous in de ruimte afgebeeld, een ontmoeting die in het kader van een maanreis aan de orde komt. Een tweemans Gemini- capsule die in verbinding tracht te komen met een onbemande Agena-B ruimtevaartuig. Het Gemini-programma is een voort zetting van het Mercury-programma en op zijn beurt een voor loper van de Apollo-maanreizen. DE ONEERLIJKE RECHTER 18. Roerloos liggen Bentley en zijn knecht op de grond. Agua buigt zich over hen heen. „Gelukkig, beiden slechts bewuste loos", constateert hij opgelucht. „Maar wat nu?" „We moeten zo snel mogelijk het zeegat uil", meent A ram. „Bentley zinspeelde er zojiüst op, dat hij maatregelen had getrof fen voor het geval wij hem hier zouden vasthoudenAgua, jij gaat met mij mee de stad in om de zeelui op te trommelen. Olivier en Presta, jullie binden deze twee lastpakken en sluit ze in het vooronder! Daarna maak je zo goed je kunt het schip klaar om ai' te varen". Een half uur later staat in de huurkamer van rechter Bentley diens tweede knecht peinzend met een gesloten brief in de hand. De man werpt een blik op de hangklok, grijpt dan mantel en baret en loopt met de brief de straat op. Op datzelfde moment spoeden Aram en Agua zich door de stille straten, op zoek naar het gerechtsgebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2