ALGEMENE BESCHOUWINGEN OP DE RIJKSBEGROTING DE V.N. EN HET MIDDEN-OOSTEN Guerilla tegen troepen van Ben Bella? Sowjet-Unie streeft naar overeenkomst Spaak bang voor „nationalisme" binnen Atlantisch verbond Loonsysteem stimulans voor de produktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 oktober 1963 120e jaargang No. 19456 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewakken 11, Ziarikzee, Poslbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: De fruitoogst iu de Westhoek Tweede Kamer Koninklijk Paar naar Iran DEN HAAG, 2-10. Minister-presi dent Ma rijnen verklaarde in zijn antwoord in de Tweede Kamer tij dens de algemene beschouwingen, dat de minister van sociale zaken inzake de loonpolitieke situatie, voor. uitlopende op de normale procedure vanoverieg over het in 1964 te voeren beleid, reeds, enige tijd geleden het initiatief heeft genomen tot infor meel overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. Daarbij -werd onder ogen gezien welke maatregelen kunnen worden getroffen om de zwarte loonvorming gezamenlijk te beteugelen. Op 28 augustus heeft deze minister, tijdens een gesprek, dat hij toen met de twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid en die van de looncom- missie heeft gehad, erop aangedron gen, dat men zich aan de zijde van het bedrijfsleven zou beraden hoe de kwalijke gevolgen van de spannin gen op de arbeidsmarkt zouden kun nen worden bestreden. Daarna hebben nog twee bespre kingen met het bedrijfsleven plaats gevonden. De eerste keer tussen de regering, de zéven voorzitters van de centrale werknemersorganisaties, de centrale industriële werkgeversver bonden, een vertegenwoordiger van de middenstandsorganisaties en een van de landbouworganisaties. De tweede 'bespreking werd afgelopen maandag tussen de regering en het voltallige bestuur van de Stichting gehouden. Spelregels loonvorming Bij deze besprekingen bleek dui delijk, dat alle partijen - alhoewel van werknemerszijde geconditioneerd - in beginsel de hand wensen te houden aan de spelregels van het systeem van loonvorming. De rege ring heeft er begrip voor. dat met neme de vakbeweging op het stapd- punt staat, dat in de huidige omstan digheden zo spoedig als mogelijk is een beslissing met betrekking tot de loonpolitieke situatie wordt genomen. F"enoeris heeft zij begrip - alle om standigheden in aanmerking geno men - voor de wens van het be drijfsleven in 1964 een loonstijging door te voeren, die buiten het kader gaat van de marro-economische ra mingen voor 1964. Desondanks kan zii op dit ogenblik, evenmin als in het overleg van j.l. maandag met de Stichting van de Arbeid, over de om vang van de loonstijging een uit spraak doen. S.E.R.-rapport Eerst dient immers hierover het halfjaarlijkse economische rapport van de S.E.R. te worden afgewacht. De regering hoopt dat dit rapport op korte termijn zal kunnen worden uit gebracht. De regering kan dan ook niet treden in verschillende concrete punten met kwantitatieve aspecten voor de loonvorming, welke thans voorwerp van overleg tussen de cen trale werkgevers- en werknemersor ganisaties binnen de Stichting van de Arbeid uitmaken. Het verheugde de premier, dat verschillende afge vaardigden dit standpunt delen. Bezorgd over gezagscrisis Minister Marijnen zeide voorts, dat de regering in het bijzonder bezorgd is over de gezagscrisis, welke zich in het sociaal-economisch leven in ver schillend opzicht openbaart. De dis crepantie, welke bestaat tussen de rechtens geldende lonen en de lonen welke in werkelijkheid worden be taald. ondermijnt het gezag van de centrale organisaties van werkne mers en endernemers, maar ook dat van de centrale overheid in ernstige Herfst in de mode mate. Hierdoor heeft bovendien de betekenis van de c.a.o. als rechtsin stituut en als sociaal instrument in belangrijke mate aan betekenis in geboet. De regering acht het dan ook van het grootste belang, dat er allerwe gen naar wordt gestreefd de be staande verschillen tussen de rech tens geldende en de werkelijk be taalde lonen te verminderen en zo mogelijk te doen verdwijnen. Zij, die verantwoordelijkheid dragen voor het tot stand komen: van de c.a.o.'s, zullen deze verantwoordelijkheid dan weer in grotere mate kunnen beleven, terwijl de c.a.o. weer de be tekenis krijgt welke haar toekomt. NEW YORK, 2-10. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, me vrouw Meir, heeft woensdag in de Algemene Vergadering van de V.N. voorgesteld dat alle landen van het Midden-Oosten zich zullen verplich ten om de spanning in hun gebied op vreedzame wijze te doen verminde ren. Deze verbintenis zou het volgende moeten inhquden: 1. Eerbiediging van de politieke onafhankelijkheid en de integriteit van alle nabuurlanden. 2. Niet-inmenging in de interne kwesties van andere landen. 3. Het afwijzen van bedreiging met of gebruik van geweld. 4. Het afzien van een oorlogs zuchtige politiek «of oorlogszuchtige daden, waaroi\der ook maatregelen als boycot en blokkade. 5. Het langs vreedzame weg op lossen van alle geschillen. 6. Het aangaan van onderhande lingen om tot volledige ontwapening met wederzijdse inspectie van alle soorten wapens te komen. Mevrouw Meier betreurde het dat Portugal zijn Afrikaanse gebieden geen onafhankelijkheid heeft ver leend en keerde zich tegen de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. Kennelijk doelend op de Sówjet- Unie zei mevrouw Meir onder meer „Er bestaat een grote Joodse ge meenschap, die haar godsdienst niet vrijelijk mag uitoefenen en die zich met het onderhouden van tradities straf en lijden op de hals haalt. De toestand in Algerije MICHELET, 2-10. De leider van het Algerijnse ondergrondse „Front der socialistische krachten", Ait Ahmed, heeft woensdag, zyn volge lingen opgeroepen tot e'en guerilla- slrljd tegen de troepen van Ben Bella. H\j deed dit op een bijeen komst in een dorp op veertig kilo meter van Michelet in Kabylië. Hierbij was ook aanwezig kolonel Mohand! Oe el Hadj, de door de Al gerijnse president afgezette com mandant van bet zevende militaire gewest (Groüt-Kabylië). Later zei Ait Ahmed tegen journalisten, d'at er geen compromis 'mogelijk is. Ben Bella moet volgens hem 'heengaan. „Als er een burgeroorlog komt, is de regering id'aarvoor verantwoorde lijk", zo meende hij. Hij waarschuw de dat zijn troepen terug zullen slaan als Ben Bella's militairen de bergen van Kabylië dn pogen te trékken. De leiders van het Nationale Be- vrij dingsfront, (F.L.N.) van Ben Bel-, la keurden intussen woensdag de voorgestelde vorming van een ge wapende burgerwacht 'goed „ter ver- 'dediging van de Algerijnse revolu tie" tegen de opstandelingen in Ka bylië. Op een 'bijeenkomst in Al giers, die onder leiding stond van president Ben Bella, werd tevens een beroep gedaan op de nationale vergadering, die donderdag bijeen- Vliegreis naar Zuidpool Een Lockheed „Hercules" C-130 met aan boord admiraal George Reedy, leider van de „diepvries"- cperaties van' de Amerikaanse ma rine ter exploitatie van de Zuidpool heeft voor d'e eerste maal een vlucht van Afrika naar 'd'e Zuidpool in één ruk gemaakt. De afstand van 7500 kilometer werd afgelegd in minder dan vijftien uur. Het vliegtuig was maandagmiddag uit Kaapstad ver trokken en kwam dinsdagmorgen vroeg in Memurdo-Sound', de groot ste Amerikaanse 'basis aan de Zuid pool, aan. 'komt, om de regering „speciale vol machten" te verlenen, die haar in staat zouden stellen een einde te ma ken aan de „misdadige activiteiten van contra-revolutiona'iren". Woensdagochtend in de vroegte is het Nederlands koninklijk paar met prinses Beatrix in een regerings-Friendship. van de vliegbasis Soesterberg vertrokken naar Teheran voor een staatsbezoek aan Iran. - Foto: voor het vertrek van het vliegtuig kon de koningin de verleiding niet weerstaan gc'Jf-uik te maken van een bagage-weegschaal. Iemand kon y.iet laten het klassieke grapje te maken De Verenigde Staten en Zuid-Vietnam WASHINGTON, 2-10. Het Witte Huis heeft woensdagavond bekend gemaakt, dat het mogelijk moet zijn tegen het eind van dit jaar 1.000 man Amerikaans militair personeel uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Tegen het eind van 1965 zou de Amerikaanse militaire hulpvelening bij de strijd tegen de communisti sche verzetsbeweging van de Viet- cong voor een groot deel 'kunnen zijn voltooid. De Jordaanvallei TEL AVIV, 2-10. Ongeveer een miljoen jaar geleden zijn de eerste mensen in de vallei van de Jordaan aangekomen. Tot deze conclusie is prof. Stekelis, hoofd van de pre historische afdeling van de Hebreeuwse universiteit in Tel Aviv gekomen, op grond van een vergelijkend onder zoek van gebruiksvoorwerpen uit het stenen tijdperk die in Israël, Tanganyika en Zuid- Afrika zijn gevonden. Prof. Stekelis is van mening, dat naar alle waarschijnlijkheid de mensen van het stenen tijd perk van Zuid-Afrika naar de vallei van de Jordaan zijn ge trokken, vanwaar hun nako melingen zich over Azië en Europa verspreidden. Het Indonesische persbureau An- tara meldt dat een patrouille van het Indonesische leger te Toli-Toli, in noord-west-Celebes, op een motor boot heeft geschoten, die de Malei sische vlag voerde. Een der pvaren- den werd gedood en twee andere ge wond. a Zuid-Afrika zal niet deelnemen aan het débat over een ontwerp ver klaring over het uitbannen van alle vormen van rassendiscriminatie, al dus heeft de Zuidafi-ikaanse afge vaardigde in de sociale commissie van de algemene vergadering van de V.N. woensdag gezegd. Kardinaal vergiste zich VATICAANSTAD, 2-10. In de woensdagmorgen gehouden vergade ring van het concilie trad o.m. als spreker op mgr. Ernst Primèau, bis schop van Manchester in de Verenig de Staten. Kardinaal DÖpfner, de voorzitter, kondigde hem bij vergis sing aan als de bisschop van Man chester in Engeland. De bisschop maakte de voorzitter er beleefd op attent, dat de Engelse bisschop van Manchester wel bestaat maar dat hij niet aanwezig kon zijn omdat hij nog „tot de afgescheiden broeders" behoorde. „Maar", zo voeg- voegde hij er aan toe: „bisschop is hij toch". Lord Home: NEW YORK,- 2-10. Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft woensdag in New York in een vraaggesprek voor de televi sie verklaard, dat de Sowjet-Unie heeft besloten te streven naar over eenkomsten in plaats van het uit lokken van een serie crises. Ik denk dat zij hebben ingezien dat oorlog of oorlogsdreiging iets onmogelijks is, aldus de bewindsman. Hij verwachtte geen belangrijke besluiten tijdens zijn huidige serie besprekingen met zijn Amerikaanse en Russische ambtgenoten, maar wel het in werking stellen van een „ma chinerie" om tot overeenkomsten te komen. Deze akkoorden zouden be- Een herfst-ensemble van Emilio Schubert (Rome) voor de verwende vrouw: een royaal gesneden tweed combinatie uit zwart-witte dralon- jerseypren, een wasechte en vorm vaste gevoerde, grove weefstof; de zwarte pullover valt op door een ge accentueerde V-hals. De tas is van dezelfde stof vervaardigd. DETROIT, 2-10. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft maandag in Detroit ge zegd, dat volgens hem iedere Euro pese poging een onafhankelijke atoommacht te vormen overbodig is, zelfs wanneer de eenheid van Euro pa eens zal worden bereikt. Spaak, die kritiek oefende op pre sident De Gaulle, waarschuwde te gen het ontstaan van „nationalisme" binnen het Atlantisch Verbond en zei dat de verdediging van Europa en de Verenigde Staten niet te schei den zjjn. Hij achtte 'hét gerechtvaardigd, dat de Verenigde Staten onder meer aan Engeland en Frankrijk „zoda nige hulp 'biéden, dat deze 'landen in staat zouden zijn deel te nemen aan een op atoomwapenen gebaseerde strategie". Met betrekking tot de problemen varr de gemeenschappelijk markt, zei Spaak, dat overproduktie in de agrarische sector 'kan iöidén tot 'het opnieuw ontstaan van protectionis me, een probleem, dat voor alle gro te agrarische landen bestaat. „Het lijkt onmogelijk om Europa te vragen een liberale 'agrarische po litiek te voeren wanneer Amerika niet bereid is om hierin mee te gaan", aldus de Belgische minister. „Volgens mij 'kan alleen een wereld politiek een oplossing bieden in agrarische zaken.. Deze gedachte zullen wij zeer spoedig moeten aan vaarden". Verhouding Oost-West. Over de verhouding Oost-West zei Spaak, dat het dn de nieuwe poli tieke verhoudingen die zich afteke nen zaak is geen concessies aan het communisme 'te doen. „De moeilijk heid is 'het vinden van middelen ten einde twee grote experimenten op economisch, politiek en sociaal ge bied, die sterk van elkaar verschil len, voort te zetten en er achter te komen wélk van de twee het boste is en het meest In aanmerking komt als voorbeeld en gids voor de we reld te dienen". „Nu de communisten een dierge lijke schikking m'iet alleen aanvaar den, maar zelfs aan ons voorstellen, zie ik geen enkele reden of moge lijkheid om een afwijzende houding aan te nemen". De erfenis van lord Nuffield Lord Nuffield, de in augustus op 85-jarige leeftijd overleden Britse •miljonair, heeft ruim zevenenvijftig miljoen gulden nagelaten. Na aftrek van sucesSicrech'ten bleef nog twee- en-dertig miljoen gulden over. Het grootste gedeelte van deze som heeft de autofabrikant bestemd voor het door hem gestichte Nuffield college in Oxford. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geluk kan IJ rijk maken, maar alleen verstand kan U rijk hóuden. Tijdelijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met tij delijk regen, later plaatselijke opkla ringen en hier en daar een regenbui; vannacht minder koud, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; tijdelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest, later uit westelijke richting. 4 okt. Zon op 6.44, onder 18.13. Maan op 19.18, onder 8.00. Volle maan: 3 okt. te 5.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 okt. 4.0 v.m. BROUWERSHAVEN: 4 okt. 3.33 v.m. 15.47 n.m. Springtij: 5 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die gisteren van Schotland via de Noordzee naar De nemarken trok, is nu boven zuid- Zweden aangekomen. De storing werd gevolgd door een zwakke rug van 'hogere luchtdruk, die vanmor gen het land passeerde. Tijdens de opklaringen in de nacht daalde de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot 3 graden. Intussen komt het land nu onder invloed van een nieuwe oceaande pressie. waarvan zich vanmorgen nabij Schotland een afzonderlijke storing losmaakte. Het reg^ngebied van deze storing zal in hoofdzaak vanavond^ en vannacht passeren, waarna morgen enkele verspreid voorkomende opklaringen, maar hier en daar ook enkele buien zullen voorkomen. Door meer bewolking zullen de komende nacht de tempe raturen minder laag zijn. Voor mor gen overdag worden ongeveer de zelfde temperaturen verwacht als vandaag. trekking kunnen hebben op de ruim te, de beperking van militaire be grotingen en het stationeren van waarnemers 'in de landen van de N.A.V.O. en 'het verdrag van War schau. De Sowjet-Un'ie heeft tot dusver het voorstel voor 'het stationeren van waarnemers gekoppeld aan de kwes tie van 'buitenlandse bases in Euro pa, aldus 'lord Home. Hij hoopte ech ter, dat de Sowj et-regering deze za ken los van elkaar zal gaan zien. Moskou en Peking. Het conflict tussen de Sowjet- Unie en communistisch China is zeer ernstig, zo Vervol'gde hij. De Russen zijn bezorgd 'over 'de mogelijkheid van een ideologische oorlog op twee fronten en een echte oorlog op één front. De westelijke mogendheden zouden uit het conflikt een „volko men Wettig voordeel" 'kunnen trek ken om in de communistische we reld binnen te dringen in, de hoop op verbetering van de betrekkingen lussen Oost en West. Een enkele ..spruce", een soort denneboom. met een omtrek van elf duim op borsthoogte 'levert materi aal voor vierduizend paar dames kousen, aldus is op een bosbouwten- toonstelling in noord-Zweden de be zoekers diets gemaakt. Fooi voor de werkster De Zweedse regering heeft woensdag besloten mevrouw Rosen, een werkvrouw, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de ontmaskering van de spion Wennerström, met ongeveer 18.000 gulden te be lonen. De vrouw, die de acti viteiten van de Zweedse kolo nel in zijn huis verdacht vond, waarschuwde de politie en luisterde vervolgens op ver zoek van de politie telefoon gesprekken af naar aanleiding waarvan de spion kon worden gearresteerd. HILVERSUM, 2-10. „Als het bouw bedrijf de gelegenheid krijgt om het loon werkelijk te binden aan de reële prestatie, dan zal naar mijn overtui ging blijken welke enorme mogelijk heden tot produktiviteitsverbetering op dit gebied nog aanwezig zijn". „Ik kan het kort, maar heel duidelijk zo zeggen: van de wijze van beloning zal ccit zodanige prikkel moeten uit gaan, dat er inderdaad wordt ge werkt". Dit zei woensdagavond de heer D. Versloot, voorzitter van de Neder landse Christelijke Aannemers- en Patroonsbond, in een radiotoespraak over het bouwbedrijf, waarin aan dacht werd besteed aan de bestrij ding van de woningnood, waaraan de hoogste prioi'iteit zal worden gege ven. Na opmerkingen in dit verband aan het adres over het Nederlandse volk, het bedrijfsleven in zijn geheel en de overheid noemde de heer Ver sloot het bouwbedrijf. Volgens hem moeten de maatregelen, die genomen zullen worden, zo'n stimulans voor het bouwbedrijf inhouden, dat daar door de produktie drastisch omhoog gaat. Zich beperkend tot het belangrijk ste aspect: de lonen, merkte hij op. dat alle andere maatregelen zullen falen als ze niet met een ingrijpende herziening van het loonsysteem ge paard gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1