Hoe men kwam tot de naam „De Schutse" Amerikaans-Russisch-Engels gesprek Kunstmaan met kernreactor gelanceerd Vergadering afd. Noordwelle Plattelandsvrouwen ELLEMEET, 30-9. De afdeling Noordwelle en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield haar eerste vergadering van dit seizoen in de zaal van mevr. Lokker-v. d. Zande te Noordwelle. De presidente, mevr. Krijfger-Vrij, toonde zich verheugd deze eerste keer al enkele nieuwe leden te kun nen begroeten en de spreker van deze avond, de heer H. Schotel te Amsterdam. Vervolgens vroeg ze de aandacht voor verschillende cursussen, die deze winter op het programma staan. De 'gymnastiekcursus is' al begon nen, maar de handwerkcursus heeft nog te weinig deelneemsters. In de loop van de winter zal nog een tip- cursus georganiseerd worden. Deze cursus bestaat uit drie lessen en wordt gegeven door de leraressen van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Do provinciale najaarsvergadering zal op 10 oktober in Goes worden •gehouden en de algemene najaars vergadering op 29 oktober in Zwolle. Voor deze laatste bijeenkomst moet onz eatdeling een afgevaardigde aan wijzen. „Gezond slapen" De 'heer Schotel hield namens de Stichting Kapok-Bureau een cause rie over „Gezond slapen". Een eer ste vereiste voor een goede nacht rust is, volgens spreker, een goede ondermatras: of spiraal of plank wet ventilatiegaatjes, verder natuurlijk een stevige bovenmalras. Toegelicht met enkele dia's zag men het groeien en de behandeling van de kapok voor ze gereed is er een matras mee te vullen. Bij een gehouden enquête enkele jaren geleden, bleek dat 65 pet. van de Nederlandse gezinnen op ondeugdelijke bedden slaapt. Van veel belang is het dat tegenwoordig een aanduiding van de soort en de hoeveelheid 'kapok vereist is op de etiketten der matrassen. Dit is onder meer het werk van de stichting „Ka- pok-Bureau". Deze behartigt de be langen van de kapokfabrikanten en beschermt de consumenten tegen minderwaardige produkten. Met een hartelijk dankwoord aan de 'heer Schotel van de presidente werd deze leerzame vergadering ge sloten. Vermelden we nog dat een uitno diging van de afdeling „Schouwen" is ontvangen om de modeshow te be zoeken op woensdag 2 oktober a.s. in de Graanbeurs te Zierikzee. Don derdagmiddag 3 oktober a.s. zal het zomerhuisje het „Vossenhol" te Haamstede worden bezichtigd. Films over maatschappelijk werk DEN HAAG, 30-9. Hat Koningin Julianafcnds en de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk zullen een aantal voorlichtende films over het maatschappelijk werk laten ver vaardigen. De films worden gemaakt omdat men de irtdruk heeft dat velen door onbekendheid met de motieven en activiteiten van het moderne maatschappelijke werk, nog niet die hulp verkrijgen die zij behoeven. De cineast Jan Wiegel van de N.V. Cinecentrum te Hilversum heeft in opdracht van het Koningin Juüana Fonds een documentaire in voorbe reiding die, naar wordt verwacht, naar aanleiding van het 15-jarig be staan van het fonds door de televisie zal worden uitgezonden. In de documentaire wordt de le venssituatie geschetst van een aantal personen, die op enigerlei wijze met het maatschappelijk werk in contact zijn gekomen. Wijkverpleegstersdag Groene Kruis in de Westhoek HAAMSTEDE, 28-9. Zaterdag j.l. werd op Schouwen-Duiveland een wykverpleegstersdag voor de wijk zusters van het Groene Kruis in Zeeland gehouden. Een groot aantal wijkverpleegsters was aanwezig, terwijl ook verschillende distrikts- verpleegsters en 'leidsters-docenten van de Kraamcentra als gasten te genwoordig waren. Zo weiden 's morgens alle in hotel „Witte van Haemstede" te Haam stede verwelkomd1 door de heer H. P. Everwijn, voorzitter van de Pro vinciale Vereniging „Het Groene Kruis". Dezo 'herdacht irii zijn inleidend woord! <d!e zo plotseling overleden oud!-voorzitter j'hr. Röell en memo reerde met grote dankbaarheid' het vele, dat hij voor het Groene Kruis en voor de wijkverpleegsters gedaan heeft. Het bestuur had reeds geruime tijd 'geledien deze dag in zijn 'ge meente gepland en 'in overleg met hiem de datum vastgesteld1, maar hij wordit helaas vandaag gemist. Wij zullen hem edhiter niet vergeten. Op zijn verzoek herdachten alle aanwezigen staande !in stilte enkele ogenblikken de overledene. Daarna sprak zr, Y. M. M. Stell- vveg, zuster in algemene dienst van het Drentse Groene Kruis, voorheen distri'ktsverpl eegster voor de kinder- hygiène in Zeeland1, over „De soci aal verpleegkundige in het sociale verkeer". Het werk, ten hate van de ge meenschap, vereist eigen discipline en verantwoordelijkheidWij moe ten gebruik m'ken van wat wij ge leerd hebben maar ook van nieuwe inzichten. In het sociale verkeer van de wijk verpleegster komt ook de verhou ding tot de huisarts en het bestuur aan de orde. Daarbij moet word'en bedacht, dat het bestuur de op drachtgever is. De wijkverpleegster is 'onderhevig, aan rijksregelingen voor salaris, pensioenregeling, enz., maar zij mag geen ambtenares worden. Zij moet geen automaat van formulieren en van formaliteiten worden, maar vóór alles men9 zijn en liefde tot de mens bezitten. Bij de bespreking, die op deze in leiding volgde, 'kwam o.m. tot uiting dat een medisch maatschappelijk werkster misschien wel in de grote steden, maar op het platteland niet nodig wordt geacht. De voor keur wordt gegeven aan teamwork (huisarts, bestuur, wijkverpleegster en waar nodig maatschappelijk werkster). 's Middags werd een bezoek ge bracht aan de Deltawerken te Brui- misse. Met een gemeenschappelijke maaltijd werd deze geslaagde dag besloten. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN De Rode Kruis-zegelactie De door de afdeling Brouwers haven gehouden Rode Kruis-postze- gelactie 1963 heeft een gunstig re sultaat gehad. Dit resultaat was als volgt: In de vier kernen van de ge meente werden in 'de maand sep tember zakjes Rode Kruispostzegels verkocht voor een totale waarde van f 772,90. De toeslagen, welke het Rode Kruiswerk ten goede ko men, hebben een waaide van f 340,10. Degenen die Rode Kruis- zegels 'hebben gekocht worden hier voor van harte dank WESTERSCHOUWEN Najaarsnatuurwandelingen Op zaterdag 12 en zondag 13 okto ber worden - onder auspiciën van de Vogelwacht - najaarsnatuurwan'de- lingen 'gehouden. De duur der toch ten is plm. 2 a 2J/è uur. Als vertrek punt is genomen hotel Van der Zande te Westenschouwen. Veel jonge Amerikanen niet geschikt voor de dienst WASHINGTON, 30-9. President Kennedy heeft maartdag eert com missie op ministerieel niveau in het leven geroepen die een onderzoek moet instellen naar het verschijnsel, dat zoveel jongemannen voor de mi litaire dienst worden afgekeurd we gens lichamelijke of geestelijke te kortkomingen. In een speciale verklaring haalde de president het voorbeeld aan van een periode, waarin 306.073 mannen met een gemiddelde leeftijd' van 22 'tot 23 jaar op de keuring voor de eerste oefening verschenen en 151.512 van 'hen - bijna vijftig procent - af gekeurd werden. Ruim 75.000 jonge mannen werden afgekeurd, omdat men hen geestelijk niet in staat •achtte, de militaire leerstof in rede lijke tijd in zich op te nemen. De president verklaarde: „Deze cijfers vormen een aanklacht en een onheilspellende waarschuwing - tal van deze jongemannen die kortge leden zijn afgekeurd zoeken nu werk en kunnen dat niet vinden. Zij vormen een groot percentage van het 'huidige alarmerende totaal wer keloze jongeren". De thans gevormde commissie heeft onder meer tot taak een werk schema op te stellen voor de leiding en de rehabilitatie van de jongeman nen 'die zijn afgekeurd voor de mi litaire 'dienst. Classis Zierikzee Gereformeerde Kerken in Nederland ZIERIKZEE. In het gereformeerd jeugdgebouw aan de St.-Domus- straat werd een vergadering gehou den van de classis Zierikzee van de gereformeerde kerken in Nederland Namens de roepende 'kerk opende de heer C. J. Zoeter te Oosterland deze classicale vergadering op de De nieuwe huishoudschool te Haamstede HAAMSTEDE, 30-9. Bij gelegen heid van de eerste steenlegging van de Prot Chr. Landbouwhuishoud- school door ds. J. van Vliet, werd voor de nieuw te bouwen school- gclijk gemeld - de naam: „De Schutse" bekend gemaakt. Tijdens de plechtigheid heeft ds. Boer over deze naam nog enkele verklarende opmerkingen gemaakt. Het be schermend element dat het woord „schutse" inhoudt, is ook typisch voor een school. Vandaar de naam, alhoewel het woord „schutskooi" ori gineler zou zijn geweest, maar bij velen wilde dat „kooi" er niet in. Daarom werd het „De Schutse". Het woord schutskooi heeft een typisch historische Schouwse ach tergrond. In vroeger tijd werd op het eiland veel aan veeteelt gedaan, voorat ook omdat de 'landbouwers de beschikking wilden hebben over goede mest, waarvan elk najaar een flinke hoeveelheid over het land ge reden werd en ondergeploegd. De •talrijke weilanden echter beschik ten nog niet over een doelmatige af rastering, de sloten waren niet breed zoda't menig koebeest uitbrak en de weg optrok. Meestal werd het dier in een of and'er dorp gevangen en cm een mogelijkheid te hebben het dier tijdelijk onderdak te brengen, beschikte men! over een „schuts kooi". Deze schutskooien geleken sterk op de z.g.n. veeladingen aan dè vroegere tnamperrons. Kwam een os of een koe aangewandeld, dan werd! het dier door een „schutter" opgepakt en 'in de kooi 'gedreven. De eigenaar van het vermiste dier 'had niet anders te doen dan 'de schutskooien te controleren en door gaans altijd was het raak en vond hij 'het vermiste dier. Pal achter het 'huis varu de heer M. de Vrieze - bij de ingang van Boomgaavdswekken stond vroeger 'een dergelijke schuts kooi. Op 'de plaats waar thans de nieuwe school gebouwd werd, 'bevonden zich vroeger „de Vievertjes", een sterk met riet 'begroeid moerasje, 'een restant van de vroegere rivier de „Scelveringh'e". Het bekende huis „Het Anker" aan het Sluispad moet vroeger sluiswachterswoning zijn 'geweest. Gelet op de onder grond is het begrijpelijk, dat voor de nieuwe school eerst moest worden geheid. (Foto's; Zicrikzeesche Nieuwsbode). gebruikelijke wijze. Ds. H. Séhüling te Scharendijke rapporteerde over de geloofsbrieven der afgevaai-digden. De kerk van Zierikzee zond een in structie, waarin om aanwijzing van een consulent werd gevraagd. Na constituering der vergadering werd •het moderamen als volgt samenge steld: dr. Becker (praeses), 'ds. Boer- ma (scrilba) en ds. Wentsel (assessor) Schryven kerk van Haamstede De voorzitter bracht hierna enkele personalia naar voren en las een af scheidsbrief voor van ds. Tiemersma in verband met diens vertrek naar Vlaardingen. Besloten werd deze brief te 'beantwoorden en ds. Tie mersma dank te brengen voor het werk t'bwV. de classis .gedaan in de afgelopen twaalf jaar. De voorzitter wenste de kerken van Zierikzee en Haamstede voorspoed' toe voor het beroepingswerk. In verband met een schrijven van de kerk van Haamste de komt men eenparig tot het vol gende besluit: „Gelet op het besluit van de Generale Synode van Gro ningen 1963, verleent de classis de kerkeraad van Haamstede, op grond van het nu door hem uitgebrachte rapport, toestemming tot het inci denteel houden van ambtelijk gelei de 'diensten met de Ned. hervormde gemeente van Haamstede. Bjjbcls voor ziekenhuis Onder de ingekomen stukken be vond zich een mededeling van het Interkerkelijk Predikantenconvent Schouwen-Duiveland, dat t.b.v. de patiënten in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis 89 bijbels zullen worden verstrekt. De classis besloot tot het verlenen van een bijdrage van f 80 in de 'kosten. Na een discussie over het minimum tractament der predi kanten, zulks n.a.v. een besluit 'der Generale Synode, werd besloten een commissie te benoemen, die in breed verband de gevolgen van een en an der voor de Sehouwen-Duivelantfse kerken zal bestuderen. Blijkens mededeling van de heer Van der Linden, bereidt de S.S.K. een nieuwe actie voor, die voor de kerkbouw enkele miljoenen zal moe ten opleveren. Aan de kerk van Zie- rilkzce werd ds. den Heelen van Bruinisse aangewezen als consulent. Ds. Bocrma herinnerde aan de ge slaagde zondingsdag 1963. Financieel is er nog een tekort. De classis be sloot verder ds. Huyscr uit te nodi gen ter classis 'mededeling te doen over het werk on'der de militairen. Bij de rondvraag verzocht de kerk van Oosterland dat de verschillende deputaten op de novcmberclassis, hun begroting ter tafel zullen bren gen. Na regeling der vakaturebemr- ten, werd medegedeeld dat de vol gende classicale vergadering dooi" de kerk van Scharendijke zal worden bijeengoroepen op 13 november a.s. SPORT VOETBAL Duiveland I-Beren 1 2-3 Bovengenoemde wedstrijd had za terdagmiddag plaats op het sport veld ..De Siiele", en het is de thuis club niet mogen gelukken de bezoe kers de volle winst af te dwingen. Toch kunnen de geel-zwarten terug zien op een uitstekend gespeelde wedstrijd en met wat meer geluk had een overwinning er wel ingeze ten. Beide ploegen begonnen in een hoog tempo, en de eerste gevaarlijke aanvallen waren voor de gasten. Maar al spoedig bleek, dat de Dui- veland-vei dediging deze middag in goede conditie was, en met bohulp van de goed spelende kanthalfs werd de voorhoede aan het werk ge zet. De eerste helft van deze wed strijd kenmerkte zich door een steeds aanvallend Duiveland, waarbij ech ter bleek dat de juiste afwerking er deze middag niet inzat. Waren de geel-zwarten onder de indruk van de grote faam van de Bej-en-keeper? Waarschijnlijk was dit de oorzaak dat goede scoringskansen onbenut bleven. De rust ging in met 2-0 voor sprong voor de Beren. Deze beide doelpunten waren ontstaan uit en kele gevaarlijke uitvallen. Na de rust een gelijk opgaande wedstrijd. Het werd in de vijftiende minuut 0-3 door een doelpunt van de tech- nisch-bekwamo reohtsbinnenspeler. In deze fase van de wedstrijd toonde de thuisclub over een sterk moreel te beschikken. Door moedig volhou den wisten ze de bakens te verbet ten, en de stand te brengen op 2-3. Het was dan ook in dit gedeelte van de wedstrijd 'dat'de Beren-keeper de overwinning voor zijn ploeg wist te behouden. Ook bulten zijn doelge bied wist hij de verdediging te sti muleren om tot het uiterste vol te houden. Het eindsignaal van de scheidsrechter klonk de gasten als muziek in de oren. Voor de thuis club het volgende advies: „Ga zo voort, dan 'blijven de successen heus niet uit". District Zuid I Hét programma voor zondag 6 ok tober a.s. 'luidt. 4e klasse G: Burgh -VES '35; Vos- meer-Zierikzee; Kruisland-SC Gas tel; NVS-RKFC; De Schutters-Hal- steren; DIVO-Cluzona. Afdeling Zeeland le klasse B: Kruiningen I-Zierikzee II (half 3, sdheidsr. C. de Nooijer); Kwaden'damme I-Dreisc'hor I (half 3, sdheidsr. P. Hollestélle); Robur I- Renesse I (half 3, scheidsr. C. Kla- sen); Ludtor I-Hansweertse Boys I. 2e klasse C: Zierikzee III-SVOWK I (half 3); Dreöschor II-Br-ouwersha- ven I (half 3, scheidsr. M. Krijger); Zonnemaire I-Burgh II ('half 3, G. M. v. d. Wielen scheidsr.^ Zaterdagcompetitie Het programma voor zaterdag 5 oktober a.s. luidt. le klasse: MEVO I-AZVV II (3.15 uur, scheidsr. J. Lubbers); Bruse Boys 1-Kats I (half 4, sdheidsr. Th. Sies); Yerseke III-Krabbendijike II; Nieuw- land I- Wemeldinge I; Hoek I-Ka- pelle I. 2e klasse B: WIK I-Kloetinge I (half 4, sdheidsr. N. Speelman); Brouwershaven II-Duiveland' I (4 uur, scheidsr. L. Verloo); SKNWK I- SVD I (half 4, scheidsr. A. Dorst); Oölijnsplaaltse Boys I-Zeemeeuwen I (kwart voor 3, scheidsr. A. de Nooijer); Beren I- Heinkenszand I. 3e klasse D: Zwaluwen I-SKNWK II (4 uur, sdheidsr. M. Krij'ger); Corf- 'gene li-Zwaluwen '61 II (3 uur, T. Kramer sdheidsr.); Wissekerke I- MEVO II (kwart voor 3, scheidsr. H. Sdhot). J uniorencompetitie Groep A IV: MEVO A I-KIoetinge A I (3 uur, scheidsr. J. C. de Bilde); Goes A II-Burgh A I (3 uur, P. Pdl- fliet scheidsr.); Lewedorpse Boys A I-Zierikzee A I (half 3, scheidsr. A. v. d. Dries); Beren A I-Robur A I. Groep VII: WIK B I-Burgh B I (2 uur); Renesse B I-Brouwershaven B I (3 uur). Groep B VIII: MEVO B I-Duive- land B I (half 3, scheidsr. J. Tierie); Zierikzee B II-Zierikzee B I( half 2, schei'dsr. J. Tierie); Bruse Boys B I- SKNWK B I (kwart over 2). Het vogelbroedseizocn 1963 op Schouwen-Duiveland Het broedseizoen op Schouwen- Duiveland 1963 duurde ditmaal wel bijzonder lang en de indruk bestaat, dat veel vogelsoorten meer jongen dan anders hebben grootgebracht. Tot diep in de zomer zag men nog zangvogels met voedsel naar de nes ten vliegen. Op 15 augustus werd een wilde eend gesignaleerd met pas geboren jongen. Dit staat in een ar tikel over het afgejopen broedsei zoen in „Sterna" (het blad van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland). waarvan het derde nummer van dit jaar is verschenen. De maanden mei en gedeeltelijk juni waren nat en koud en onge twijfeld stierven daardoor een aan tal jonge vogels, voonramelijk weide- rogels, jonge patrijzen en fazanten. Desondanks 'kan 'gesproken worden van een gunstig broedseizoen. Dit geldt echter op Schouwen-Duiveland niet voor de 'tapuit, de rood borst, de winterkoning en 'het waterhoen. De ze vogelsoorten waren 'in minder aantal aanwezig 'dan normaal. On rustbarend is de teruggang van de blauwe reiger, waarvan er te Haam stede maar één paar broedde en in de kolonie te Schuddébeurs slechts ze ven paar. Blijkens een recent bericht in 'de dagbladen, is de 'blauwe reiger thans gedurende hét gehele jaar be schermd. Voorheen was dit slechts van 1 januari tot 1 september. Deze maatregel 'is genomen, omdat onder de blauwe reigers in de afgelopen winter veel sterfte voorkwam. In h'et afgelopen 'broedseizoen zijn bo vendien! veel jongen gestorven. Lan delijke tellingen hebben uatgewzen, dat er dit jaar maar 2500-4000 broedparen waren tegen 7000 een jaar 'geleden. Een mindér 'pessimistisch geluid wordt vernomen ten opzichte van de boeren- en huiszwaluw. De mening bestond, dat de stand dér zwaluwen minder was dan in voorgaande ja ren, thans is wel gebleken, dat op Schouwen-Duiveland 'behoorlijk veel zwaluwen hebben genesteld -Ook van de kluut en de bergeend zagen wij veel jongen. In de Domanial© duinen verbleef weer de nachtzwaluw, diie daar ken nelijk weer 'heeft gebroed, terwijl op één plaats (Burgh), de overzwalmv nestelde. Bekende broedterreinen De bekende broedterreinen op het eiland waren weer goed bezet. De kolonie grote sterns in 'de Wevers- inlaag toonde wederom een 'kleine uitbreiding. Bijzonder mooi was wéér de Koudékerkse inlaag, die dit jaar zeer Veel 'braadvogels te zien gaf, dank zij 'de permanente bewa king vanwege de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels. Talloze passanten hebben vanaf de aangrenzende zeedijk van het druk ke vogelleven genoten. Het 'bekende Dijkwater herbergde eveneens veel broedvogels, o.m. d< dwergstern, maar dit natuurgebied heeft toch wel aan belangrijkheid ingeboet door 't in cultuur brangen van een groot gedeelte van het ter rein. Ook de toename van de „ver zoeting" kan van invloed zijn op de vogelstand in het Dijkwater. Er zijn de afgelopen zomer nog al eens ge vallen gewéest dat onbevoegden dit broed terrein doorkruisten en de vo gels verontrustten. Het zal dan ook zaak zijn in de (kermende jaren het toezicht aldaar te verscherpen. In de Westhoek waren de vogel wachters weer actief en ze hebben weer goed werk verricht voor de vogelbescherming. Bij de inlagen en op de weg Renesse-Haamstede wer den weer de bekende borden ge plaatst- Den minder belangrijk broedge bied, maar een 'gezochte pleister plaats voor 'trekvogels, n.l. het be kende „Kakkersweel" te Kerkwerve werd de afgelopen zomer te koop aangeboden en de 'kans bestond, dat deze mooie plas voor de vogels ver leren dreigde te gaan. Uit welinge lichte bron wordt, vernomen, dat „Kakker sweel" in 'goede handen zal komen. In de Zuidhoek bij Zierikzee en wel in de inlaag bij „de Val" zijn de werkzaamheden begonnen voor de noordelijke cprit naar de Ooster- sch'eldebrug. Helaas gaat daardoor een 'gedeelte van de inlaag voor de broedvogels verloren. Regelmatig zag men daar de kievit en de kluut als vaste broedvogels. NEW YORK, 30-9. Volgens Ame rikaanse kringen verlangt de Sow- jet-Unie er naar de belangrijkste Oost-West problemen zoals Berlijn en Duitsland uit te stellen ten gun ste van overeenkomsten van secun dair belang. Van westelijk standpunt gezien zou het Russische voorstel om aan •béide zijdeni van 'het ijzeren gordijn waarnemingsposten te stationeren, teneinde tegen verrassingsaanvallen te waken het meest hoopgevende project voor de naaste toekomst zijn Amerikaanse mening. Amerikaanse functionarissen ge loven dat het d'iepe conflict tussen het Kremlin en Peking voor Rusland aanleiding is 'geweest om bespreking van de belangrijkste Oost-West vraagstukken tijdens de laatste rondé van de besprekingen tussen Engeland, de V.S. en/ Rusland in New York te vermijden. Scheepvaartbericliten Alphacca, 1-10 Karachi verwacht. Ameland (t.), 29-9 van Punta Car- don naar Mafias de Galvez. Ampenan (t.), 29-9 le Karachi. A'ttis, 30-9 te Maracaibo verwacht. Söheldelloyd, pass. 30-9 Oeussant naar Port Said. Zafra (t.), pass. 30-9 Kaap Bon naai" Landsend. De ministers van, buitenlandse za ken van Engeland en de Verenigde Staten zouden met belangstelling hebben geconstateerd, dat minister Gromyko tijdens de eerste bijeen komst op zaterdag de vraagstukken Berlijn en Duitsland zelfs niet heeft aangeroerd evenmin als het Russi sche stokpaardje, een n'iet-aanvals verdrag tussen de N.A.V.O. en de landen vani het Warschaupact. KOFFIE Eerste vergadering P.J.G. afd. Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 29-9. Hier ter stede hield de afdeling Schouwen-Duive land van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland, de eerste vergadering in het nieuwe seizoen. De voorzitter, de h'e'er A. Koster, begroette in zijn welkomstwoord in het bijzonder >de 'districtsvoorzitter, de heer F. Dees, de secretaris, de heer Nobels en het hoofdbestuurslid de heer H. v. <d. Westen. De secreta ris, da ihe'er G. Moel'ker en de pen ningmeester, de heer H. v. d. Zande, leverden Ihi'erna de jaarverslagen, die werden 'goedgekeurd. Beide he ren ontvingen de dank van de voor- Bitter, waarna men toekwam aan de bestuursverkiezing. De stemming wees verschillende personen aan!, maar do gekozenen meenden te moeten bedanken voor de eer. Mej. N. Visser zegde toe tijdelijk het voorzüstersohap te willen aanvaar den. Bij afweziighe'id zal zij worden vervangen door de heer H. v. d. Zande.Mia.s. werd d© heer C. van Schelven gekozen 'tot secretaris Causerie De heer N, Moelker hield hierna een met dia's verluchte lezing over d'e grote handelsvaart. Spr. voerde de vergadering langs verschillende Amerikaanse havens en toonde tal rijke bijzonderheden van H.A.L.- schepen, waarop hij vaart. Spreker kreeg een dankwoord van de nieuwe presidente, waarna de twee aftre dende bestuursleden eveneens een dankwoord ontvingen voor het vele werk verricht t.b.v. de afdeling. Spr. wekte d'e leden 'op de verschillende avonden te bezoeken en zoveel mo gelijk 'het bestuur Do Willen steunen. Op deze avond kreeg de afdeling weer een flinke injectie en de hoop is gegrond dat bestuur en leden er in zullen slagen de P.J.G. sterk en 'gezond te houden. LOS ANGELES, 30-9. In welin gelichte kringen is gezegd, dat een volgens dc Amerikaanse luchtmacht zaterdag in het geheim gelanceerde kunstmaan mogelijk een kleine kern reactor meevoert. De Amerikaanse luchtmacht heeft slechts meegedeeld, dat do lancering geschiedde met behulp van een drie trapsraket en dat do kunstmaan een baan om de polen 'beschrijft. In genoemde kringen merkt men op, dat een reactor met een gewicht van 'ongeveer 90 'kilo 21 maanden beproefd is. Deze periode eindigde in februari j.l. De reactor zou een energie van 3.000 walt leveren. Naderhand 'heeft dc Martin vlicg- tui'genfabriek 'bekend 'gemaakt, dal de zaterdag in Califomië gelanceer de kunstmaan inderdaad een kleine kernreactor heeft die ongeveer 90 kilo weegt. Dit. toestel 'levert, de be nodigde elektrische energie. Vroeger (gebruik het woord, nim mer tegenover de jeugd, want men pleegt woedend te worden), vroeger dan, toen de heren nog baai droegen en ook de dames stevig ingepakt, ivas daar de timmermansknecht, een doorgaans edele en brave figuur, die - onder adem nog van de 19e eeuw - heel wat spijkers moest slaan om een karig stuk brood te verdienen. Zo'n knecht had het niet gemakke lijk. Fietsen waren er nog niet en daarom was de knecht verplicht - de gereedschapsbak op de schouder - vele kilometers te lopen, om aan de karweitjes toe te komen Hij deed het blijmoedig, ondanks het gebrek aan uitkeringen ineens en loonronden. Hij stapte fluitend de vroege ochtend in en één van hen, wonend in de Westhoek (toen nog stil, maagdelijk en heel romantisdi) had een werkje te doen aan Schelp- hoek. 's Morgens om vijf uur stapte hij al de deur uit op weg naar „het adres". Dc „spijlcerbak", een knap zak brood en een fles koffie waren de attributen, die onze knecht mee sjouwde. Met de spijkerbak zat het wel snor en met de boterhammen ook, maar de koffie was altijd koud. De Schelphoekse vrouw des huizes •had dat ook gezien en ze zei dat de knecht van haar wel een warm bak je kon krijgen. Dat was een royaal aanbod en het werd grif en met dank geaccepteerd. Laten we mild zijn in ons oordeel vrienden, maar de koffie was dagelijks een beledi ging van tong en mond. Het leek een mengsel van gootsleenwater en afdruipsel van vaatdoeken en de knecht had hoopjes spijt dat hij op het voorstel was ingegaan, temeer daar hij - verrast door de gulheid - simpelweg en spontaan had beloofd: „Dan timmer ik wê un kippekotje". want de kippen liepen als zwervers over het erf en gingen 's nachts op roest in de bomen. Intussen durfde de knecht niet le nig te schakelen naar zijn eigen kou de - maar toch wel betere - koffie en hij timmerde en dronk, zijn gc- voeleiis bemantelend met een succes, waarvan onze voorouders het geheim kenden. Tussentijds timmerde hij aan zijn beloofde kippenhok. Toen het iverk er op zat dankte hij „dc vrouwepakte zijn spullen bij el kaar en leverde zijn kippenhok af. Het ivas zo groot als twee ouder- ivetse stoven op elkaar. Precies één kip paste er in. De vrouw stond sprakeloos, maar voordat ze verband, had gelegd tussen dit minialuurpro- dukt en de slechte koffie, die zc dc lenec/U had voorgezet, was deze al verdwenen. Gids ver weg liep hij al, een verdwijnend stipje tegen de wijdheid van hel Schouwse land. EI LAN DM AN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2