OVERLEG REGERING-STICHTING VAN DE ARBEID Crisis in Algerië krijgt ander aanzien Orkaan treft eiland Tobago Geen overdracht aan West-Duitsland bevoorradingsbases van V.S. in Frankrijk In Bolivia heerst onbekende ziekte Vice-president V.S. naar Beneluxlanden De Amerikaanse economie Nederlands verzet tegen exporttoeslagen consumptie - aardappelen Koningin Juliana naar getroffen en herbouwde dorp Tofakh ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 oktober 1963 120e jaargang No. 19455 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken II, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per weelc 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zeeuwse wijkverpleegsters in Westhoek hijeen Vakbeweging vraagt loonsverhoging van 8 a 10 proeent DEN IIAAG, 1-10. Een delegatie van het kabinet heeft maandagmiddag overleg gepleegd met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over het vraagstuk van de loonvorming en wat daarmee samenhangt. Nadat na afloop van het overleg tussen kabinetsdelegatie en stichtings bestuur, om v(jf minuten over zes, nog drie persconferenties werden ge houden, waarvan de laatste om kwart voor acht eindigde, valt op te maken: dat de werkgevers en werknemers het oneens zijn; dat de kabinetsdelegatie de meningsverschillen heeft aangehoord, maar ze een zaak van het overleg tussen werkgevers en werknemers vindt: dat dit overleg niet voor 12 oktober zal kunnen worden gehouden in de Stichting van de Arbeid; dat de werknemers de werkgevers door het publiceren van een verklaring tot grotere spoed willen aanmanen; dat ministers Veldkamp hoop heeft op een tot elkander komen van werk gevers en werknemers. Verder is uit hetgeen op die pers conferentie is verteld gebleken, dat van de zijde van het kabinet ver scheidene maatregelen in overweging zijn om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen, zo b.v.: met de directie van de Nederlandse Bank is overleg geopend om opnieuw zekere kredietrestricties in te voeren; een temporisering van de repre sentatieve overheidsbouw; een overleg op loontechnisch ni veau van de uitwerking van loon maatregelen; bezien van maatregelen om b.v. het werk door gehuwde vrouwen en ge pensioneerden aantrekkelijker te maken. Verklaring vakbeweging Direct na afloop van het overleg kabinet-Stichting hield de werkne mersdelegatie, onder voorzitterschap van drs. D. Roemers, een persconfe rentie. Bij de aanvang daarvan las de heer Roemers namens die delegatie de volgende verklaring, voor: „Reeds geruime tijd leeft bij de be sturen van de vakcentrales de over tuiging, dat de loonpolitiek in onvol doende mate is.aangepast aan de eco nomische ontwikkeling. Dit wordt mede veroorzaakt door het ontbreken van de mogelijkheid om per bedrijfstak en/of onderne ming de spanning op de arbeids markt door verhoging van de lonen op te vangen. Mede hierom is zowel in het ge zamenlijk actieprogramma van N.V. V. en K.A.B., alsook in het sociaal- politiek program van het C.N.V., ge wezen op de wenselijkheid van een grotere vrijheid in de loonpolitiek. Het is thans duidelijk, dat deze gro tere vrijheid voorwaarde is voor het voortbestaan van het huidige loon politieke systeem. De toenemende spanning die zich uit in het blijvend tekort op de ar beidsmarkt en in moeilijkheden met koppelbazen, zwarte lonen etc.. is voor de besturen van de vakcentrales aanleiding om thans hun verlangens kenbaar te maken". „Zij achten het niet verantwoord te blijven toezien hoe de spanning tot een chaos leidt. Het i9 naar hun oor deel onmogelijk onder de huidige om standigheden met het bekendmaken van deze verlangens te wachten tot dat de Sociaal-Economische Raad zijn „halfjaarlijkse rapport" heeft vast gesteld. De besturen van de vakcentrales leggen daarom het volgende program van de door hun noodzakelijk ge achte maatregelen voor aan de re gering en Centrale werkgeversorga nisaties: Per 1 januari dient de moge- Iijkheid te worden geopend voor een loonsverhoging van 8 a 10 alsmede voor twee vakantiedagen meer voor de contracten die per 1 januari 1964 aflopen. O Met betrekking tot de contrac- ten en regelingen, die in 1964 doorlopen, dient de mogelijkheid te worden geopend om vóór het ver strijken van de looptijd tot herzie ning over te gaan. O Op zeer korte termijn dient voor de vakbonden de mogelijkheid open te staan om onderhandelingen te voeren over de wijze en het tijd stip waarop per onderneming van de geldende c.a.o.'en naar boven kan worden afgeweken. A In verband met het feit, dat de loonsverhoging van 2,7 °/o voor 1963. gezien de conjuncturele ont wikkeling zoals die zich in werke lijkheid heeft gemanifesteerd, aan de voorzichtige kant is geweest, menen de besturen van de vakcentrales, dat de mogelijkheid moet worden ge opend voor een uitkering-ineens over 1963 ter ?rootte van een week loon c.q. salaris". Verklaring werkgevers Na de persconferentie door de werknemers (die een half uur duurde) kwamen de werkgevers de stoelen van dezen bezetten om eveneens een verklaring af te leggen. Namens deze werkgevers, de land bouw- en de middenstandsorganisa ties, zeide de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers (welk verbond volgende week 10 en 11 oktober zijn jaarvergadering houdt in Groningen), dat de moeilijkheden waarvoor men in ons land nu staat, het gevolg zijn van een te lang durende krapte <-p de arbeidsmarkt. Werkgevers, landbouw en midden stand hebben volledig begrip voor de moeilijkheden waarvoor de vakbe weging zich gesteld ziet. Werkgevers, landbouw en middenstand willen graag op positieve wijze bijdragen aan een oplossing van die moeilijk heden. Werkgevers, landbouw en midden stand menen echter dat de eisen van werknemers géén oplossing zjjn van het probleem. Die eisen houden grote gevaren in, ze lossen de krapte op de arbeidsmarkt niet op, zullen aan leiding zijn tot een sterke prijsstij ging (begin van inflatiespiraal), zul len van ernstige betekenis zijn voor onze export (in vele sectoren van het bedrijfsleven marginaal) en zullen een terugslag hebben op de inkomens van vele groeperingen in ons volk. Ben Bella signaleert Marokkaanse troepen aan grens ALGIERS, 1-10. De crisis in Al gerië heeft een ander aanzien gekre gen, doordat president Ben Bella het verzet van de Berbers in Kaby- lië in verband heeft gebracht met Marokkaanse troepenconcentraties, die volgens hem aan de Algerijnse westgrens zouden zijn gesignaleerd. Maandagavond laat zei 'hij tegen over journalisten, dat op slechts 10 meter van de grens Marokkaanse militairen worden samengetrokken. Algerië zou echter geen troepen naar het grensgebied sturen. Volgens de president zijn de Ber bers 'hun opstandige aotie begonnen op een ogenblik, 'dab „men van bui ten af graag een actie tegen Al gerië zou beginner.". (De Berbers vormen het overheersende ras iin Marokko). Het F.F.S. Aan de Marokkaanse troepenbe wegingen was een bezoek van Bel- kacem Krim aan Tanger voorafge gaan. Deze Staat met Hooine Ait Ahmed aan het hoofd van de oppo sitiebeweging het „front van socia- lichtische kraohten" (F.F.S.Zoals gemeld is de militaire bevelhebber van Kabylië, kolonel Mohand1 Oe el Hadj, door Ben Bella ontslagen, na dat ihij zich zondag te Tizi Ouzou achter het F.F.S. had geschaard. De Soelojef, vice vooi'zitter van de Russische staatscommissie voor bui tenlandse economische betrekkingen, heeft tijdens een bijeenkomst in Moskou ter gelegenheid van de veer tiende jaardag van de Chinese volks republiek gezegd, dat de Russische regering consequent een politiek van vriendschap met het Chinese broe dervolk voert. MIAMI, 1-10. Een orkaan met de codenaam Flora heeft maandag het eiland Tobago bjj Trinidad in het Caribische gebied getroffen. Alle vluchten naar het eiland zijn afge last. De 40.000 bewoners hadden twee uur vóór de komst van de orkaan, waarin windstoten -van 160 km per uur voorkwamen, de waarschuwing gekregen dat zij hoger gelegen plaatsen moesteh opzoeken, omdat de orkaan gepaard ging met vloed golven en zware regenval. kolonel heeft al laten weten, dat hij het ontslag niet erkent. Daarop deed het staatshoofd' een heroep op alle militairen om geen orders uit te voe ren van officieren dde „de wettig heid van het huidige regime in twij fel willen trekken". Intussen 'is het tot dusver in Ka bylië niej; tot botsingen gekomen tussen gezagsgetrouwe troepen en aanhangers van kolonel El Hadj. Maandag is Z.K.H. Prins Bernhard in Den Helder geïnstalleerd als pre sident curator en lid van het college van curatoren van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Bij deze plechtigheid werden ook de andere leden van het college geïnstalleerd. Op de foto. welke tijdens de plech tigheid werd gemaakt, zien we een overzicht van de zaal tijdens de rede van de prins. a BONN, 30-9. De Westduitse mi nister van defensie, Kai Uwe Von Hassel, heeft naar aanleiding van be richten over de mogelijkheid van het gebruik van Amerikaanse bases in Frankrijk door het- Westduitse leger, het volgende communique uitgege ven;. „De reorganisatie van het Ameri kaanse bevoorradingsstelsel is niet in overeenstemming met de overeen, komsten, die tussen de Verenigde LA PAZ, 1-10. Boliviaanse en bui tenlandse medische deskundigen houden zich bezig met een diep gaand onderzoek naar een geheim zinnige virusziekte die in Bolivia aan zeker 200 mensen het leven heeft gekast. De ziekte, waarvan de eerste ge vallen vlier jaar geleden in het noordoostelijk deel van het land, voornamelijk in de 200.000 bewoners tellende stad Sari Joaquin, werden geconstateerd, 'lijkt op een ziekte die in, Korea, Rusland, India, Thailand, de Phïl'ippijnen er. Argentinië voor komt. De Amerikaan Ronald McKenzie slaagde er vorig jaar in het virus te isoleren, maar men weet nog niet wi© de Virusdrager is. De sympto men zijn, evenals bij andere tropi sche ziekten, hoge koortsen, hoofd pijn en bloedingen. Deskundigen denken, met „-zwarte tyfus" te doen te höbb'en. McKenzie en twee andere onderr zoekers hebben aan de ziekte gele den. Zij herstelden na een langduri ge behandeling du de V.S. Staten en de Bondsrepubliek werden gesloten. De Duitse minister van de fensie werd op 12 september tegelijk met zijn Franse collega op de hoogte gesteld van het plan van de Ameri kanen om hun logistieke dienst in Frankrijk in. te krimpen. De berichten met betrekking tot een mogelijke overdracht van Amerikaanse bevoorradingsbases in Frankrijk aan de Bondsrepubliek zijn onjuist. Het is echter wel juist, dat de Bondsrepubliek er al jaren bij de NAVO-raad op aandringt, dat een zo groot mogelijke integratie zal wor den tot stand gebracht vaa de lo gistieke diensten die thans door elk land afzonderlijk worden beheerd". Tot het scheppen van een gemeen schappelijk stelsel van logistieke on dersteuning in geval van oorlog werd besloten tijdens het bezoek, dat de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, op 31 juli en 1 augustus aan Bonn bracht. NEW YORK. De ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk en lord Home hebben maandagochtend ongeveer een uur gesproken over de gemeenschappelijke lijn van Enge land en de Verenigde Staten ten aanzien van de Afrikaanse vraag stukken en de algemene vei-gadering van de Verenigd'e Naties. WASHINGTON, 1-10. Vice-pre- sidentLyndon Johnson van de V.S. zal een officieel bezoek brengen aan de drie landen van de Benelux. Dit zal' geschieden op uitnodiging van de drie regeringen naar aanlei ding van het feit, dat da vice-presi dent eind 'oktober naar - Amsterdam kom tvoor de opening van de Ame rikaanse tentoonstelling op het ge bied van landbouw" en voedingsmid delen, zo heeft hef. ministerie van buitenlandse zaken in Washington dinsdag bekend gemaakt. De heer Johnson zal in Bnassel, Luxemburg en Den Haag van ge dachten wisselen met hoge rege ringsfunctionarissen. WASHINGTON. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat de Verenigde Staten ge kant zijn tegen de inrichting van bases voor de lancering van raket ten met middelbare reikwijdte in Europa. WASHINGTON, 30-9. President Kennedy heeft zjjn belofte herhaald om alles te doen wat gedaan moet worden om de dollar te beschermen en de goudprijs op 35 dollar per ounce te houden. In een toespraak, die namens hem in de openingszitting van de Verga dering van het 'internationale mone taire fonds te Washington werd voorgelezen, betoogde de president voorts, dat een 'belastingverlaging de belangrijkste maatregel zou zijn, die het congres zou 'kunnen nemen om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans weg te nemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er zijn drie dingen, die een vrouw van practisch niets kan maken: een slaatje, een hoed en ruzie. DEN HAAGc, 30-9. Tydens de in de afgelopen week gehouden bespre kingen in de Raad van ministers der Europese Economische Gemeenschap Tijdens staatsiebezoek aan Iran AMSTERDAM, 30-9. Koningin Juliana zal na het staatsiebezoek aan Perzië op 9 oktober een infor meel bezoek brengen aan het door de aardbevingsramp van vorig jaar getroffen Perzische dorp Tofakh, dat thans met de door het Nederlandse volk via het Nederlandse Rode Kruis bijeengebrachte gelden wordt herbouwd. Ongeveer vijf maanden geleden werd met de herbouw van het dorp begonnen en lin november, precies een jaar na de grote ramp, zal het dorp klaar zijn, mooier en moderner dan voorheen. Het Rode Kruis heeft voor deze herbouw ruim een half miljoen gulden van de ingezamelde gelden besteed. Daarbij is een bij drage van f 50.000,. van de Neder landse regering. In het 'nieuwe Tofakh in de streek Boin Zahra, 12 kilometer van het dorpja Boin, komen 80 huizen van ded'er 35 vierkante meter vloeropper vlakte met twee kamers, een stook plaats, een halletje en een voorraad kamer. Het dorp krijgt ook een bad huis (200 Vierkante meter), een school (120 vierkante meter) met on- dterwijzerswoninig en een moskee met een koepeldak. Een school was er nog nooit in het dorp. De leer middelen zijn via het Nederlandse Jeugd Rode Kruis geschonken dooi de Wessels Boerschool in het Drent se Dalen. Nieuwe waterput De bestaande irrigatiekanalen in Tofakh ziin met d'e door hel Neder landse volk geschonken gelden ver breed en er werd een nieuwe w'a- torput gegraven, waardoor de wa tervoorziening kan worden vervier voudigd. Een belangrijkste aanwinst voor het geteisterde dorpje zijn de gebouwde waterkeringsmuren, die het dorp 's winters tegen hot water kunnen beschermen. Het geld dat met de herbouw van het dorpje ge moeid was, is overigens slechts een deel van de opbrengst van de door het Rodo Kruis gehouden inzame ling voor de slachtoffers van de Perzische aardbevingsramp. Veel geld werd ook reeds uitgegeven aan de eerst noodzakelijke behoeften, zoals dekens, tenten en medicijnen. Tofekh ligt midden in het rampge bied, waar de Irian Oil Company veel andere dorpjes heeft herbouwd. heeft minister Biesheuvel namens Nederland bezwaar aangetekend te gen het verlenen van exportsubsidies door landen van de E.E.G. op de uit voer van consumptie-aardappelen naar derde landen, zo is maandag door het ministerie van landbouw en vissery medegedeeld. De Nederlandse minister van land bouw en visserij heeft daarbij duide lijk gemaakt, dat deze voi*m van on derlinge concurrentie Nederland ge dwongen heeft, ter verdediging van zijn traditionele afzetmarkten, tijde lijk eveneens een toeslagsysteem in te voeren. Minister Biesheuvel heeft er daar bij op gewezen, dat de toeslag op de export van consumptie-aardappelen niet leidt tot een grotere E.E.G.- aardappelexport in totaal, maar al leen tot verlaging van de totale op brengst. De Raad van ministers besloot deze zaak door het Comité Speciale van de E.E.G. op certnmunautair niveau te laten behandelen, waarbij de Eu ropese commissie van de Europese Economische Gemeenschap, die in principe eveneens afwijzend staat te genover deze exporttoeslagen, goede diensten zal bewijzen. Tijdelijk regen Verwachting tot woensdagavond: Véél bewolking miet tijdelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, tijdelijk krachtige en langs de 'kust mogelijk harde Wind, aan vankelijk tussen zuid en zuidwest, later tussen west en noordwest. Volle maan: 3 okt. te 5.44. 2 okt. Zon op 6.40, onder 18.18. Maan op 18.33, onder 5.10. 3 okt. Zon op 6.42, onder 18.15 Maan op 18.55, onder 6.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 okt. 2.40 v.m. 14.50 n.m. 3 okt. 3.27 v.m. 15.30 n.m. BROUWERSHAVEN 2 okt. 2.07 v.m. 14.28 n.m. 3 okt 2.51 v.m. 15.10 n.m. Springtij: 5 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer blijft onbestendig met regenperioden en overdag tem peraturen enkele graden beneden het seizoengemiddelde. In de polaire luchtstroom om een lage dru'kgebied boven Scandinavië kwamen vanmor gen in ons land nog buien voor, in hoofdzaak in de noordelijke provin cies. Vanavond ikomt ons land onder invloed van een nieuwe storing, die van Schotland in de richting van de Duitse Bocht koerst. Deze storing zal vooral in de avond en nacht re gen brengen. Verder westelijk op de oceaan is een volgende depressie ge legen, die vanmorgen de zuidpunt van Groenland naderde. De 'grens van het koudere najaars weer en rustig, droog en zonnig weer loopt over de Karpaten, de Alpen en de Pyreneeën. In Spanje kwamen gisteren nog op enkele plaatsen tem peraturen van 30 graden voor. In Italië meldden verscheidene stations 24 tot 25 graden. In wesl- en mid'den Europa en in zuid-Scandinavië variëren de maxi mumtemperaturen tussen 13 en 16 graden. VEENENDAAL. In samenwerking met de politie in Amersfoort, en Amerongen heeft de Veenendaalse recherche de daders opgespoord van een aantal inbraken, die de laatste tijd in Veenendaal, Rhenen, Ame rongen, Amersfoort, Ede en Zeist zijn gepleegd. Aangehouden werden de 26-jarige gehuwde van S. uit Veenendaal en de 32-jarige gehuwde de P. uit Amerongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1