Goede beurt voor de koks en de artsen Gezelschap vernam het hoe en wat van de Oosterscheldebrug De Staatsmijnen ZIERDvZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 september 1963 No, 19454 ROTTERDAM, 28-9. Afgezien van organisatorische successen, heeft het achtste congres van de Fédération Internationale des Journaiister et Ecrivains du Tourisme (F.I.J.E.T.), dat vorige week in Arnhem en Rot terdam is gehouden, ook nog een, voor het Nederlandse tourisme en met name voor de vaderlandse ho recabedrijven, plezierig gevolg ge had, Zonder het te weten werd een, In het buitenland wellicht niet alge meen gangbare, maar dan toch wel voorkomende, mening omtrent de Nederlandse keuken gecorrigeerd. Het verhaal wil dat een mede werkster van de Franse radio en te levisie, die ook aan het congres deel nam, in de trein naar Holland was gestapt met in haar achterhoofd de voor Nederland weinig vleiende me dedeling dat „het eten en drinken daar in Holland op niets lykt Zo wel in Arnhem als in Rotterdam heeft de Franfaise volop gelegenheid gehad de beoordeling van haar col lega's aan de werkelijkheid te toet sen, want het programma vermeldde rijkelijk veel diners en „aperitifs". Al na twee maaltijden was deFran- caise bereid de uitlatingen van haar collega's fel te betwisten: zij had de Nederlandse diners en lunches zeer goed gevonden. In ruil voor hun „in de smaak gevallen" culinaire eigen schappen krijgen de Nederlandse ho recabedrijven nu via de Franse radio en t.v. een flinke dosis free-publi city. De Francaise zei namelijk tegen iedereen die het maar horen wilde: „Ik zal alles in het werk stellen om de fabel die zegt dat de Nederlandse keuken niets waard is, in ieder geval in Frankrijk, uit de wereld te hel pen". Ischias Ook de Nederlandse medici kun- als dat tenminste nog nodig is, in de Franse pers vele lovende artike len verwachten. Daar zal dan weer een ander voor zorgen. Een Franse congresganger, al jarenlang gepijnigd door ischias, werd in Arnhem aange raden een bekend arts in Enschedé te consulteren. Deze zou, zo werd ge zegd, hem zonder twijfel van de pij nen kunnen verlossen. Met een spe- Muziekfeest eindigde droevig SOMEREN, 29-9. Btf een verkeers ongeluk in Somcren zyn zondag avond vier leden van de harmonie „Juliana" uit Someren ernstig ge wond. ZU keerden met een eerste prjjs terug van een concours in Lies- sel. Een personenauto reed op het gezelschap in dat juist uit de bus was gestapt. De voorzitter, dokter Filippino, werd ernstig gewond, één van zijn benen werd verbrijzeld. De heer H. Wijnen brak een arm en een been en de heer J. Lemmen liep een dub bele beenbreuk op. Een andere mu zikant, de heer Broer, kreeg zware hoofdwonden en een beenbreuk. De vier slachtoffers zijn met zie kenauto's naar het St. Anna zieken huis in Geldrop overgebracht. Bij dit ongeluk liepen achtmensen lichte verwondingen op. Zij zijn ter i behandeld. claal voor hem gehuurde auto maakte de Franse journalist de tocht van Arnhem naar Enschedé. Hij werd - ondanks het feit dat de wachtkamer vol patiënten zat - onmiddellijk be handeld en sindsdien is hij, als men tenminste zijn verhaal waarmerkt, van de pijn verlost. KERKNIEUWS Ned. Herv, Kerk Beroepen te Giesseridam-Neder- Hardinxveld: J. H. Cirkel,Huizen (N.H.). Aangenomen naar De Kaag (toez.): kand. C. B. Roos, Dordrecht, die be dankte voor Voorhout. Bedankt voor Middelhamis: J. H. Vos, Rijssen. Ger. Kerken Beroepbaar verklaard: K. Dijk, Amsterdam en H. R. Stroes, Amster dam-West, beiden kand. aan de V.U. Chr. Ger. Kerken De kefkeraad van Werkendam heeft 'het tweetal bestaande uit ds. J. van Doorn te Tholen en 'ds. G. tie Vries te 's-GraVendeel teruggeno men, aangezien eerstgenoemde een beroep aannam naar Doornspijk. Ger. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: P. Blök, Dirksland en A. Hofman, Zeist, van wie eerstgenoemde Is beroepen. Bedankt voor Giessendam: W. C. J. Bosschaart, Slikkerveer. LAND- EN TUINBOUW De kalktoestaiid van de grond Uit het grondonderzoek is 'duide lijk gebleken dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toe stand wordt nog verergerd doordat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan, enerzijds door opne ming door het gewas, anderzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van on ze gronden is heden ten dage echter nog veel -groter geworden, doordat verschillende meststoffen minder kalk aanvoeren (kalkammonsalpeter op grasland) of zelfs zuur reageren (fosfaatammonsalpeter, magnesamon, de mengmeststoffen en op bouwland odk kalkammonsalpeter). Door hét 'gébruik van deze mest stoffen wordt derhalve eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoe- stand kan men gebruik maken van de eigenlijke kalkmeststoffen, in de eerste plaats om grote kalktekorten op te heffen. Door regelmatig ge bruik te maken van T-homasmeel wordt de pH op een gemakkelijke en goedkope wijze op peil gehouden. Ook Ohiliisalpeter en Kalksalpeter reageren positief op de kalktoestand. Een goede kalktoestarid is het fun dament voor een hoge plantenpro- duktie. Een verwaarlozing van de kaMcvoorziening leidt onherroepelijk tot slechte bedrijfsresultaten. Prinses Irene naar Zwolle DEN HAAG, 28-9. Prinses Irene -heeft 'het voornemen op maandag 21 oktober de opening bij te wonen van de voorlichtingsdagen over studie en -beroep die van 21 tot en met 25 ok tober in 'het Thomas a Kempislyce- um te Zwolle gehouden worden. De prinses zal de voorlichting in enkele studierichtingen volgen en een kort bezoek brengen aan eer. expositie die een beeld geeft van de beroepen die speciaal voor het bedrijfsleven van belang zijn. De lieer M. A. Mieras Tweede Kamerlid DEN HAAG, 28-9. De heer M. A. Mieras uit Krimpen aan dén IJssel heeft een benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor de Staatkundig Gereformeerde Partij aanvaard. De heer Mieras, die door de voor zitter van het centraal stembureau benoemd verklaard werd, volgt de heer D, Kodde uit Zoutelande op. De heer Kodde nam onlangs wegens zijn gezondheidstoestand ontslag als Kamerlid. AMSTERDAM. Het hospitaalkerk schip „De Hoop" is in IJmuiden te ruggekeerd van zijn achtste reis. Ge durende deze reis werden 76 patiën ten behandeld, o.w. 37 Nederlanders. U kunt niet alles iveten BOTER ROERT U GEMAKKELIJK tot room met een houten lepel. In de ivinter is 't goed om de kom die men hierbij gebruikt, iets vóór te verwarmen. OM AANBRANDEN VAN MELK te voorkomen, kunt u het beste een pan met dikke bodem gebruiken. Bij voorkeur deze pan of melk koker alleen voor melk koken ge bruiken. Zet de melkkoker na het afwassen weg met een laagje wa ter er in. Het nut hiervan is, dat stofdeeltjes, die aanbranden kun nen veroorzaken, zich niet op de bodem kunnen vastzetten. IN DE KOELKAST kunt u gist, dat u van het bakken overhield, ge makkelijk langere tijd goedhouden. Beschikt u echter niet over een koelkast, druk de gist dan onder in een beker en zet deze beker omgekeerd in een bakje met wa ter. De waterdamp zorgt er voor dat de gist niet uitdroogt en enige dagen houdbaar blijft. EEN HEEL PRETTIGE MANIER OM DROOG GOED IN TE VOCH TEN, is het te besproeien met de plantenspuit. Door de zeer fijne verstuiving van het water kunt u nog vlak voor het strijken vochten en bent u verzekerd van een re gelmatig verdeelde bevochting. Ook bij het persen van bovenkle ding voldoet het besproeien van de perslap met een plantenspuit. VOOR UW JONGSTE LIEVELING zijn er „feestluiers" in de handel, bedrukt met gezelligegekleurde stippen of andere figuurtjes. Als baby mee op visite gaat eens iets anders dan de alledaagse, witte exemplaren. KUNT U SLECHTS MET DE GROOTSTE MOEITE door stoten en stampen de vla uit het flsje krijgen? Gebruik dan een simpel limonaderietje en houdt de fles zó, dat u het rietje in de ontstane luchtbel kunt steken. Bij het gie ten er op letten dat het rietje goed in de luchtbel blijft. De vla of yoghurt zal heel gemakkelijk uit de fles glijden. ER IS EEN EENVOUDIGE MANIER om een tomaat gemakkelijk te schillen, als u geen warm water of gasvlam bij de hand hebt. Wrijf mei de „botte" kant van een mes stevig over de tomaat. De schil komt dan los te zitten en laat zich gemakkelijk verwijderen. EEN SCHEUR IN EEN PLASTIC REGENJAS of tafelkleed? Leg een stevige krant op de strijkplank en hierop het te repareren plastic. Zorg wel dat de beide delen van de scheur zorgvuldig tegen elkaar aan liggen. Hierop dan weer voor zichtig een krant leggen en boven op dit alles een warme strijkbout. Deze laat u zó lang op de te repa reren plek staan, dat de krant be gint te schroeien. Dit is precies het juiste moment waarop het plastic aan elkaar gesmolten is, DE BRUINE AANSLAG in vazen kunt u verwijderen door de vaas enige uren weg te zetten, gevuld met zeepsop en een scheutje am moniak. Is de aanslag erg hard nekkig, dan de vaas na bovenge noemde behandeling vullen met water en een beetje zand, fijnge maakte eierschalen of koffiedik, en flink schudden. EEN JAPON OF BLOUSE VAN ACETAATZIJDE wordt in lauw water met een synthetisch was middel met de hand gewassen. Om de kleur op te halen niet spoelen in water met azijn, maar in water met wat zout. Het laatste spoel water moet gewoon schoon water zijn. Vooral niet wringen, het kle dingstuk uitknijpen tussen bad handdoeken. WILT U CHAMPIGNONS HAK KEN? Dit gaat het beste als u ze op een houten plankje legt en ze bewerkt met een groot mes, dat u aan beide uiteinden vasthoudt. Staking uit protest tegen De Gaulle LYON, 28-9. Een dag voor de aan komst van president de Gaulle, heb ben in Lyon meer dan 20.000 me taalarbeiders en 5.000 man spoor wegpersoneel gedurende twee uren gestaakt, als protest tegen de poli tiek van de president. Later legden arbeiders van het elektriciteitsbedrijf voor een uur het werk stil, terwijl bij een autofabriek gedru-ende een half uur weid gestaakt. De kwestie Zuid-Tirol Italië is 'bereid volgende maand met de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken de kwestie Zuid- Tirol te bespreken „mits geen pogin gen meer worden gedaan de sfeer tussen beide landen te vergiftigen". Dit 'heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Ficcioni, vrijdag in de algemene vergadering van de V.N, gezegd. Piccioni zei te hopen, dat de her vatting van de onderhandelingen zullen leiden tot een snelle schikking van het geschil. „Onzedelijk huwelijk" DURBAN, 28-9. Ondanks 'het feit dat zij 25 jaar getrouwd zijn, zes kinderen en verscheidene kleinkin deren 'hebben, zullen de 67-jarige blanlke John de Lange en zijn vrouw de 48-jarige negerin Dora Benghoe, op last van de Zuidafrikaanse mi nister van justitie uit elkaar moeten. Het echtpaar had beroep aange tekend tegen de uitspraak van een rechtbank, 'die een bevel tot schei ding inhield. Maar de minister heeft de uitspraak bekrachtigd. Het „ge mengde" huwelijk was in strijd met de wet „tegen de onzedelijkheid". kleintjes uit, het binnen UTRECHT. Het aantal polissen van levensverzekering in ons land is in 1962 belangrijk sterker geste gen dan het bevolkingscijfer. Te genover een toeneming van de be volking met 168.000 zielen stond een groei van het aantal polissen met ruim 260.000. ROTTERDAM. De 25-jarige G. J. Willemse uit Rotterdam is het slacht offer geworden van een botsing tus sen een scooter en een bromfiets. Hij 'bereed de scooter en kwam bij de botsing zo lelijk te vallen dat hij een schedelbasisfractuur kreeg waar aan hij later overleed. ARNHEM. De 21-jarige tekenaar J. N. en de 25-jarige lasser J. de G., beiden uit Arnhem, zijn gearresteerd en hébben bekend zioh schuldig te hebben gemaakt aan niét minder dan 20 inbraken, d!ie zij niet alleen in Arnhem, maar ook in Velp, Oos terbeek en de Betuwse gemeente Eist hebben gepleegd sedert medio- juni dit jaar. SCHIPHOL. De wachtkamer in de Ica-hai op Schiphol ïs grotendeels bezet 'geweest door 109 concilieva ders uit de V.S. en Canada, die op doorreis naar Rome een twee uur durend oponthoud op 'de luchthaven hadden. ALMELO. In een ziekenhuis in Alrn'élo is overleden de 81-jarige 'heer H. J. Broeze uit Nijiverdal. Maandag -was hij bij hét plukken van peren uit een boom gevallen, waarbij hij ernstig aan zijn rug ge wond werd. HEERLEN. De grondstof, op basis waarvan de vorige week geopende Bnkalonfabriek te Antrim in noord- Ierland nylon-6 zal vervaardigen, is 'het door de Nederlandse staatsmij nen geproduceerde caprolactam. BAKEL. Op de weg Bakel-Hel mond, in de 'gemeente Bakel, is een personenauto uit de bocht gevlogen. Een van de beide inzittenden werd gedood, de ander gewond. De auto botste tegen de afheining van be tonnen paaltjes en kantelde in een sloot. VALTHERMOND. Bij een brand, die de boerderij van de familie W. Bakker aan ide Bakkerslaan te Vai- t'hermorid grotendeels heeft ver woest, is de 35-jarige heer W. Jonge uit 'deze gemeente iom het leven ge komen. Hij werd getroffen (door een vallende muur. DEN HAAG. Negen en zeventig nabestaanden van m ons land' ge sneuvelde en begraven Canadese sol daten zullen van 7 tot en met 14 ok tober in ons land vertoeven. ROTTERDAM. De directie van de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. deelt mede, dat 'de zeer sterke stij ging van de loonkosten en overige kosten in 1963 tot dusver onvoldoen de werd gecompenseerd1 door stijging van de omzet. Parlementariërs iu Zeeland Langste brug van Europa over twee jaar gereed GOES, 28-9. Op uitnodiging van Gedeputeerde Staten van Zeeland bracht een groep van 35 parlementa riërs - leden van de vaste commis sies voor verkeer en waterstaat, economische zaken, binnenlandse za ken, volkshuisvesting en bouwnij verheid, landbouw en visserij en maatschappelijk werk van de Twee de Kamer, autoriteiten en journalis ten, vrijdag een bezoek aan de pro- vinoie Zeeland voor een bestudering van de economische groei en een be zichtiging van de waterbouwkundi ge ontwikkelingen en de nieuwe ha ven- en industriecomplexen. Het eerste doel was de toekomsti- ge Oosterscheldebrug. 'die volgens de plannen over twee jaar Noord-Be veland met Söhouwen-Duiveland zal verbinden. De Commissaris van de Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, begroette zijn gasten in de kantine van de aannemerscombina- tie, die het grote werk uitvoert. Na een rondvaart over de Oosterschelde - langs de 'bouwplaats - en een lunoh in Goes ging het gezelschap 's mid dags naar het Zuitisloegebied' op HEERLEN, 27-9. De directie van de staatsmijnen heeft goede hoop, dat* de regering binnen afzienbare tijd maatregelen zal nemen die de concui-rentiepositie van de mijnbe drijven van deze staatsonderneming zullen versterken. Blijkens „Staatsmijnen Nieuws", personeelsorgaan van het sitaatsmijn- bedrijf, heeft de president-directeur van de staatsmijnen, Ürs. Rottier, dit meegedeeld in de -onlangs 'gehou den vergadering van de onderne mingsraad. De -heer Rottier legde er echter de nadruk op dat daarnaast de onder neming zelf voort moet gaan met stappen te nemen om de belangrijke verliezen van de mijnbedrijven in te perken. Zo zal ibv. alles gedaan moe ten worden om de kolenprodriktie op te voeren op die plaatsen van de on dergrondse bedrijven waar het meest voordelig gewerkt kan worden. Ze ker in een tijd van personeelstekort is het van belang hét (beschikbare arbeidspotentieel zoveel mogelijk op Öeze plaatsen te richten. In dit verband wees de heer Rot tier op de plannen tot integratie van de mijnen Emma en Hendrik. Hij vertelde de raad d'at nu oök de vraag aan de orde as gekomen, of voortzetting van de kolenwinning in de steile vleugel van schacht 4-Em- ma wel wenselijk is. Het personeel dat daar thans wérkt zou zeker met meer voordeel op andere produktóe- plaatsen in-de ondergrondse bédrij- ven kolen kunnen maken. Sprekend over de gang van zaken in de chemische bedrijven zei de heer Robtier, dat hier -met elan en voortvarendheid wordt gewerkt aan de verdere uitbouw van onze che mische industrie. Indonesische grond naar Den Haag DEN HAAG, 28-9. De hoofdverte- genwoordiger van de K.L.M. in Dja karta, de heer A. Mörzer Bruijm, zal mevrouw Mary Bruckel-Beiter, or ganisatrice van de Pasar Malam '(In dische avondmarkt) „Uit en thuis", die 4, 5 eh' 6 oktober in de dieren tuin in Den Haag wordt gehouden, op vrijdagmiddag 4 oktober geboor tegrond uit Indonesië overhandigen. Op de Pasar Malam as daarvoor een soort zandbak ingericht, zodat iedere Indische Nederlander op zijn ge boortegrond zal kunnen staan. Me vrouw Bruokel heeft voor de ver wezenlijking van dit plan veel me dewerking ondervonden van de In donesische ambassade. De heer Wi- jarto, ambassaderaad voor de voor lichting zal 'bij de opening aanwe zig zijn. Ir. Juten neemt afscheid BERGEN OP ZOOM, 30-9. Het af scheid dat ir. Juten van de aanne merscursus Bergen op Zoom-Breda gaat nemen, is gesteld op 12 oktober a.s. in het „Luxor"-theater te Bergen op Zoom. Aan dit afscheid is tevens een reünie van oud-cursisten ver bonden, waartoe alle in de loop van de jaren geslaagde cursisten van deze cursussen zijn uitgenodigd. Walcheren, waar de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" haar nieuwe werf bouwt. Begrijpelijkerwijs werden de par lementariërs extra stevig met1 de neus op de cijfers en feiten van de nieuwe brug geduwd. Zealand's com missaris Jhr. mr. de Casembroot, verklaarde dat Zeeland trots is op de komende brug, die op eigen ini tiatief wordt gebouwd en 64 mil joen gulden gaat kosten. Over twee jaar zal de overspanning Noord-Bè- veland-Sohouwen-Duiveland gereed zijn. De brug wordt vijf kilometer lang en tijdelijk zal zij de grootste van Europa zijn. In Denemarken is men kort geleden begonnen met de bouw van een nog iets langere brug. Over 'het woelige water werd een bocht gemaakt aan boord van de „Oosterschelde" naar de noordelijke bouwplaats van de 'brug. De parle mentariërs konden zien dat de over spanning van de zee-arm een in drukwekkend karwei wordt, dat echter - dank zij de toepassing van systeemoonstructie - in een bijzon der snel tempo wordt uitgevoerd. We herhalen nog maar eens de be langrijkste brugfeiten, die bij deze excursie opnieuw werden opgelepeld. De brug komt te rusten op 54 pijlers die gefundeerd zijn op gewapend' be- toimen palen met een gewicht van 500 ton. Elk der overspanningen wordt 95 meter lang. Voor de plaat sing van de palen is een kolossale drijvende bok ontworpen, die met haar reikhoogte van 67 meter de grootste van ons land is. In de brug, bij Schouwen-Duive- land, komt ten behoeve van het scheepvaartverkeer een beweegbaar gedeelte met een doorvaartwijdte van 40 meter. Twee rijbanen Eén ding betreurt men in Zeeland: de 'brug krijgt slechts twee rijbanen. Men heeft gedacht aan een weg met vier banen - extra uitgave 48 miljoen gulden - maar dit kon er (financieel) niet af. De gehele financiering was voor het provinciaal bestuur overi gens een groot probleem, omdat de bouw moet gebeuren zonder rijks subsidie. De oplossing is gevonden in de vorm van tolheffing, die een belangrijk deel van de bouw- en exploitatiekosten zal compenseren. Deze extra belasting wordt in 1978 opgeheven als de Oosterséhelde in het kader van de Deltawerken defi nitief wordt afgesloten. Drie wensen heeft de commissaris der koningin nog: sterkere industri alisatie, uitbreiding van het toeris me, enbescherming van de oester- en 'mosselcultuur. Heimelijk denkt 'hij ook aan een vaste verbinding over of onder de Westerschelde, die het geïsoleerde Zeeuws-Vlaanderen grotere ontwikkelingskansen moet geven. Maar dat is een zaak van de rijksoverheid. Dat alles ei- 'in de toekomst zal -ko men, staat overigens voor hem vast: „Het gehele aangezicht van Zeeland zal veranderen". Sprekend over de algemene situ atie in deze provincie, zei Jhr. De Casembroot: „Zeeland heeft het voordeel van iets geringere spanning op de arbeidsmarkt, maar het kampt daarentegen met een onvoldoende woningbouwtoewijzing". Een feit dat de commissaris de parlementsleden nadrukkelijk onder de aandacht bracht De jaarlijkse behoefte is ten minste 2400 woningen, de toewijzing (voor dit jaar) niet meer dan 1800 woningen. Plattelandsvrouwen zagen de Outward Bound school Een leerzame en gezellige excursie ZIERIKZEE, 28-9. De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen maakte vorige week een excursie naar de Outward Bound School te Renesse cn het zo- Het rookverbod in de mijnen KERRRADE, 28-9. „Maatregelen tegen alle overtreders en zeer spe ciaal die overtreding van het rook verbod 'hebben uitgelokt of hun plicht tot toeziaht op de naleving van bestaande wetten, reglementen en voorschriften hebben verwaar loosd, 'kunnen worden verwacht of zijn reeds genomen". Dit schrijft de inspecteur-generaal der mijner, in een 'brief aan alle on dergrondse personeelsleden van de Domaniale Mijnmaatschappij N.V. in Kerkrade. Bromfietscursus voor l.t.s.-leerlhigen AMSTERDAM, 28-9. Driehonderd leerlingen van de Ir. Maas Geeste- ranusschool, een lagere technische school in Amsterdam-West, gaan een verkeerscursus voor bromfietsers op school volgen. Het opnemen van de ze bromfietscursus in het lesrooster voor de leerlingen der hoogste klas sen is mede geschied op initiatief van de Amsterdamse Vereniging voor Veilig Verkeer „De vlag in top". Eigen leraren van deze school, opgeleid op de lerarencursus der vereniging, geven de bromfietscur sus. De eerste les is reeds gegeven. Dat 300 leerlingen van één school een bromfietscursus gaan volgen is volgens de vereniging zeer waar schijnlijk een primeur voor Neder land. merhuisje van de "Woningcommissie „Het Vossehol". De belangstelling voor deze interessante excursie was buitengewoon groot, zodat met een dubbele R.T.M.-bus de reis moest worden ondernomen. Het eerst bezoék 'gold de Outward Bound School, waar de directeur de heer Ranft de dames een en ander vertelde over (het hoe en wat van zijn school. Bij de opvoeding aan deze school gaat het in het 'bijzon der om het aankweken van enkele bijzondere, positieve eingenschap- pen, als zelfstandigheid, «initiatief, verantwoordelijkheid voor de mede mens in de samenleving, zelfvei-- trouwen, doorzettingsvermogen, sa menwerking met en aanvaarding van anderen uit verschillende le- vensmilieu's e.d. Hiertoe wordt aan de school gewerkt aan een stelsel van taken, die vooral een sterke physieke ontwikkeling beogen. Ver der worden groepstaken uitgevoerd, waarin de samenwerking sterk naar voren komt. De cursussen. De cursussen duren 26 dagen en zijn bestemd voor jongens van 15-21 jaar. Het devies van de séhool luidt: Virtus post fata viresoit", hetgeen vrij vertaald luidt: „Sterker door tegenslagen heen". Na deze uiteen zetting werdén enkele filmpjes over de opleiding vertoond. Een rondgang over het oefenterrein achter de school, gaf de dames gelegenheid de jongens in actie te zien op de „stormbaan". Na een theepauze in de orangerie - waar een demonstra tie judo te zien was - vertrokken de 'dames naar Burgh, waar groepsge wijs „Het Vbsséhol" in ogenschouw werd genomen. Een met al een uiterst leerzame en 'gezellige excur sie, die naar meer smaakte. Dame zwom iu een Overval in binnenstad kamelengracht van Brussel BRUSSEL, 28-9. Twee jonge ban- düeten - hun leeftijd wordt geschat op minder dan 20 jaar - hebben in de Brusselse binnenstad een geslaag de overval uitgevoerd op een groot warenhuis. Gemaskerd en met een automa tisch wapen renden zij het waren huis binnen naar de eerste verdie ping, waar de personeelsafdeling is gevestigd. De verblufte kassier werd gesommeerd! een 'kistje met 275.000 Belgisohe franks af te geven, waar mee hét tweetal even snel verdween a'ls het was binnengekomen. De over val was in nog geen vijf minuten gebeurd. Zij maakten zich uit de voeten met een voor 'ht warenhuis geparkeerde auto. AMSTERDAM, 28-9. Een dame die, op bezoek in Artis, een kameel een lekkernij wilde aanbieden, reikte daarvoor zeer ver over de gracht van het kamelenveld. Ook het dier rekte zich uit om toch maar zo dicht mogelijk by het snoepgoed te komen. De kameel wist uit ervaring hoe ver hij kon gaan; de dame niet en zij verloor het evenwicht. De gracht is vrij diep en het kostte nogal wat moeite om ter plaatse op de kant te komen, weshalve zij de schoolslag te baat nam om in een hoek van de gracht door omstanders uit het wa ter te worden getrokken. Wie zich het meest over dit voorval hebben verbaasd, valt moeilijk te zeggen. De bezoekers van Artis, dan wel de kamelen, die, bij wijze van spreken, met uitpuilende ogen stonden toe te kijken.. DE ONEERLIJKE RECHTER 16. „En nu wil ik eerst die goudschat wel eens zien", zegt Bentley, naar de deur wij zend met zijn pistool. „Ik heb al zo'n gou den bijl in mijn bezit, maar ik wil mij er van overtuigen, dat de andere ook van goud zijn „Hoe kom jij aan een gouden bijl?" vraagt Aram argwanend. „In beslag ge nomen bij een zekere bootsman Drum mond, die bewusteloos in een steeg te Blackoool werd aangetroffen „Zodus Drummond heeft je op ons spoor gebracht „Precies, maar nu geen praatjes meer! Ga ons voor naar het ruim, allebeien geen trucjes, ik hou jullie onder schot!" Maar nog vóór het viertal de hut ver laten heeft, zijn Agua en Presto vliegens vlug de trap naar het ruim afgestoven. En als Aram cn Olivier, onder bedreiging van Benlley's pistool, het ruim betreden, staat Agua, met een zware koevoet in de vuist, reeds verdekt opgesteld achter een der brede houten ribben van de scheepsromp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5