DE ZIERIKZEESCHE COURANT Campagne van verzet tegen regering van president Ben Bella Proces tegen Jodenmoordenaars uit tweede wereldoorlog Paus Paulus zette in een magistrale rede de doelstelling uiteen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 september 1963 120e jaargang No. 19454 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6, Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Felle brand verwoest schuur te Kerkwerve Reactor-kijken in Petten Algerijnse bewindsman nam snelle maatregelen ALGIERS, 30-9. De 46-jarige Ben Bella die twee weken geleden ge kozen werd als eerste president van Algerië, heeft zondag snel gerea geerd op de aankondiging van een campagne van verzet tegen zyn be wind. H(j liet het leger en de po litie een dubbele ring van contro leposten om Kabylië in het noorden van Algerië leggen, ontsloeg kolo nel Mohand Ou el Hadj als com mandant van dit gebied en riep de bevolking op tot het vormen van „waakzaamheidsgroepen" ter „be scherming 'van de natie". De crisis ontstond] toen 'kolonel Bi Hadj zijn steun betu'igde aan een on dergrondse oppositiebeweging, die zich het „front van socialistische krachten" (F.F.S.) noemt en waar van Hocine Ait Ahmed, die indertijd samen met Ben Bella 'in Franse ge vangenschap heeft gezeten, een van de leiders is. Op een bijeenkomst in Tiz Ouzou, d'e hoofdplaats van KabiLië, verklaarden 'leiders van 't F.F.S., dat de regering van Ben Bei- la onwettig is. Zij beloofden met alle mogelijke middelen te zullen ijveren tegen de afgiijdin-g van Al gerië naar het fascisme. In een pro clamatie zeiden zij plannen te heb ben opgesteld om zich te verzetten te,gen „het komplot van de regering tegen de revolutie en de eenheid van het volk" en „een em'de te maken aan de dictatoriale macht van Ben Bella". Tizi Ouzou ligt 120 km ten oosten van Algiers. De ene ring van con troleposten ligt, volgens reizigers, op 30 km ten westen van de hoofd plaats van Kabylië, terwyl d'e twee de ring direct buiten Algiers is ge vormd. k' De grondwet Na een spoedbijeenkomset van zijn kabinet' maakte de president voor Radio Algiers 'het ontslag van kolonel El Hadj bekend. Hij betichtte Plastic sleutel De sleutel is een van de wei nig dagelijkse gebruiksgoede ren die nog niet van plastic werden gemaakt. Dit gaat nu anders worden. Een Duitse fa briek heeft een sleutel ont wikkeld van een speciaal soort doorzichtig plastic van grote hardheid. De sleutel kan dan ook de iveerstand - bij het omdraaien in het slot - ge makkelijk doorstaan. Plastic sleutels rinkelen niet, zijn licht en - uiteraard - roestvrij. Zij kunnen vrijwel in alle kleuren gemaakt worden. DE WERELDBANK WASHINGTON, 30-9. Uit het jaar verslag van de Wereldbank over 1962-'63 blijkt dat zij in dat jaar 449 miljoen dollar aan nieuwe leningen heeft verstrekt. Hoewel dit cijfer 433 miljoen dollar lager was dan in het voorafgaande jaar, kan er geen betekenis aan worden gehecht ten aanzien van de ontwikkeling op lan ge termijn. Het aantal nieuwe le ningen was ongeveer gelijk aan dat van de vijf voorgaande jaren en de omvang van de leningen in voorbe reiding was groter dan gebruikelijk. hem van insubordinatie en zei dat iedere actie om de nieuwe grond wet te wijzigen in strijd is met de wet en de orde. De grondwet geeft de president grote bevoegdheden, terwijl er slechts 1 politieke partij - die van het „Nationale Bevrij dingsfront" (F.N.L.) is toegestaan. Het staatshoofd gelastte de troe pen in Kabylië niet meer te gehoor zamen aan de 'kolonel, maar de rechtstreekse bevelen van 'het mini sterie van defensie af te wachten. Overigens sprak Ben Beiia niet over het politieke verzet tegen zijn bewind' van de kant van Ait Ahmed en de zijnen. Ait Ahmed zei zondag neg, dat zijn medestanders hun po sities met alle middelen zullen ver dedigen. Maar dat er voor 'het ogen blik geen plannen bestaan voor mi litaire acties. Ingezonden mededeling Zware verwoestingen op Martinique PARIJS, 28-9. Volgens officiële berichten 'heeft de orkaan Edith, die vorige week het Franse eiland Mar tinique in de Caraibische zee teister de, een derde van het aantal huizen verwoest. Ongeveer 90 pet. van de bananenaanplant, de helft van de rietsuiker en vrijwel alle broodbo men gingeri verloren. Ook de wegen werden ernstig beschadigd. Volgens radio-Martinique zouden er 20 personen worden vermist. Weer grote roofoverval in Engeland SWANLEY, 28-9. Bandieten heb ben vrijdag te Swanley, in de buurt van Londen, een vrachtauto van een bank voor het vervoer van geld klem-gereden, de bewakers uitge schakeld en zich met een bedrag van naar schatting ruim 900.000 gul den uit de voeten gemaakt. De acht '.leden die de overval pleegden, ge bruikten daarvoor twee vrachtwa gens. Toen zij zich van het geld had den meester gemaakt verdwenen zij met een derde wagen, die in de buurt gereedstond. Een van de zes bewa kers moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Ernstig verkeersongeluk NIEUW-WEERDINGE, 29-9. Ne gen personen liepen verwondingen op bij een verkeersongeluk in Nieuw -Weerdinge, dat vanmiddag werd veroorzaakt door een 19-jarige jon-, geman, die zonder op 'het verkeer te letten vanaf zijn ouderlijke wo ning de straat opreed'. De 19-jarige jongeman', J. Kuiper, reed met een bromfiets de straat op en kwam in botsing met een juist passerend busje. Hij bleef ernstig gewond 'lig gen. Het 'busje kwam tegen een boom tot stilstand, maar schepte eerst nog twee fietsers, t.w. de 17- jarige J. Groenwold en de 18-jarige J. Venema. Groenwold kwam in het kanaal langs de straat terecht. Door het snel ingrijpen van voor bijgangers en omwonenden, in 'het bijzonder van d'e 17-jarige G. Bos- klopper, wist. men 'hem 'emsbiig 'ge wond en in 'bewusteloze toestand op het droge ie brengen. Heel oude auto's naar Zandvoortse circuit AMSTERDAM, 30-9. De acht ste traditierit van de Pionier Auto mobielen Club wordt zondag 13 ok tober gehouden. Ongeveer honderd- twintig wagens van zes nationalitei ten zullen van het Lucasbolwerk in Utrecht starten voor de jaarlijkse rit naar het Zandvoortse circuit. Onder de deelnemende wagens uit binnen, en 'buitenland zijn er vele, welke nog niet eerder werden getoond, hetzij dat ze niet eerder in ons land waren, hetzij dat ze pas zijn gerestaureerd. Er zijn 'heel wat wagens bij welke de moeite van een nadere besoho'uwing waard zijn, zoals de Hispano Suiza model „Al fonso XIII" van de Engelse majoor W. T. Pitt en de fraaie Bugatti type 46 van de Nederlander S. ten Cate. Deze wagen, die als cihassis werd 'geleverd destijds en düe in totaal verwaarloosde toestand werd ge vonden, ds in Genemuiden voorzien van een carosserie van rietvlecht-- werk, zoals toen wel werd' gebruikt voor dit type wagens. De oudste wagen9 dateren uit het jaar 1898 en 1899, een „Bergmann" van de Duitse inschrijver dir. Heinz Huber uit 1898 en een de Dion drie wieler (een zogenaamde tricar) van de Engelse inschrijver G. S. Fowler, de Belg A. Pottier met zijn „Georges Richard" uit het jaar 1900 is al va ker in ons 'land geweest, maar ver dient een bijzondere vermelding om dat ihij tot de trouwe deelnemers 'behoort. Vorige week was er een open dag" in het reactor centrum Nederland te Petten, hetgeen wil zeggen, dat be- ivoners uit de kop van Noord-Hol land. die het centrum nog altijd van de buitenzijde hebben gezien, nu, door bemiddeling van de V.V.V., de kans kregen om in kleine groepjes ook eens de binnenkant ervan te be kijken. - De foto toont een groepje bezoekers in de reactor-hal. De re actor is links nog voor een deel te zien. Parachutisten gewond Twintig parachutisten van deVia- vo-basis Livorno (Italië) zijn bij ma noeuvres gewond doordat zij na hun sprong door een zeer krachtige wind werden meegesleurd en buiten het doelgebied in een bos terecht kwa men. Van drie is de toestand ernstig. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's HANNOVER, 28-9. Dr. Globke, staatssecretaris in de regering-Aden auer, heeft in een proces te Hann over, in West-Duitsland, tegen per sonen die worden beschuldigd van Jodenmoord op grote schaal of me deplichtigheid daaraan in de tweede wereldoorlog, verklaard dat hij eerst na de. oorlog, en wel tijdens het te Neurenberg tegen Duitse oorlogsmis dadigers gevoerde proces, had ge hoord van de uitroeiing van Euro pese Joden door de S.S. Er hadden echter wel verhalen in Berlijn de ronde gedaan over massa- tereohtstellingen van Jaden in Oost- europese landen. Op dr. Globke zijn herhaaldelijk aanvallen gedaan, omdat hij in d'e nazi-tijd een officieel commentaar heeft gegeven op Hitlers rassenwet ten, waarin het onderscheid "maken ten nadele van Joden werd gewet tigd. - Dr. Globke trad als getuige op in het proces, dat thans "te Hannover wordt gevoerd tegen de voormalige S.S.-majoor dr. Otto Bradfisch, die Gestapo-hoofd te Lodz, in Polen, is geweest en diens vroegere onderge schikte officier Günther Fuchs. Bradfisch wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 85.700 Poolse Joden. Fuohs staat te recht wegens zijn beweerde aandeel in de dood van 70.000 Joden. Deze werden indertijd van het ghetto te Lodz overgebracht naar Chelmo (Kulmhof) nabij Lodz, waar zij door vergassing om het leven werden ge bracht. Eerste steen voor school Vorige week werd te Haamstede de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen prot. chr. landbouwhuishoudschool aan de Jnlianaweg. De plech tigheid werd verricht door ds. J. van Vliet te Sirjansland, die een belang rijk aandeel had in de voorbereiding tot de bouw van de school. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Tweede zitting Vaticaans ROME, 29-9. By de opening van de tweede zitting van het tweede Vaticaanse concilie, heeft paus Pau lus de Zesde zondag in de Sint Pie- ter, waar ruim 2.409 concilievaders en waarnemers byeen waren, de vier doelstellingen van het concilie kort en duidelijk aangegeven. Het z\jn: 1. De bewustwording van het eigen wezen der kerk; 2. De her vorming van de kerk; 3. Het herstel van de eenheid van de christenen en 4. De dialoog tussen de kerk en de moderne wereld. Om deze doelstellingen goed te be grepen, zo zei paus Paulus, moest men uitgaan van de visie, dat Chris tus de pantokrator, de heerser over allen en alles is en dat dc kerk klein en onderdanig aan zyn voeten ligt. Paus Paulus werkte daarna de vier taken van het concilie nader uit. Wat de eerste taak - de bewustwor ding van het eigen wezen der kerk - betreft, knoopte de paus aan hij het eerste hoofdstuk van het schema over de kerk, dat als eerste punt op de tweede zitting aan de orde komt. In dit hoofdstuk wordt de kerk als mystiek lichaam besproken. De laat ste tijd - zo zei paus Paulus - zoekt de kerk oprecht naar haar eigen concilie beeld. En niet alleen bij de rooms- katholieken bestond dit verlangen naar diepere kennis over het wezen van de kerk. Alle christelijke kerken zochten er naar. Hervorming der kerk Over de tweede doelstelling - de hei-vorming van de kerk - zei paus Paulus, dat men, wanneer er naar vernieuwing wordt gestreefd, dit niet zo moest opvatten alsof de kerk aan haar wezen ontrouw is geweest. Het ging om het wegwerken van onvol komenheden, die nu eenmaal uit de menselijke zwakheid voortkomen. De paus noemde drie zaken die moesten veranderen.' Er moest meer kennis komen van het woord Gods; er moest meer eerbied voor dit woord worden aangekweekt en de kerk moest een echte kerk van liefde wor den. Herstel der eenheid In verband met het derde doel - het herstel van de eenheid der chris tenen - wees paus Paulus op de oecumenische bewegingen in de niet- katholieke kerken. De bewegingen waren een teken dat de kerk vanuit haar wezen een zichtbare eenheid moet bezitten. Maar deze zichtbare en mystieke eenheid kon alleen maar bereikt worden door een volkomen gelijkheid van en eenheid in geloof, deelneming aan dezelfde sacramen ten en door de organische harmonie van een enkel kerkelijk bestuur. Deze eenheid was echter niet iden tiek met gelijkvormigheid. Ze bood mogelijkheden voor een grote ver scheidenheid van taal, riten, histori sche tradities, plaatselijke voorrech ten en diverse activiteiten. De kerk aldus paus Paulus - wil ten aan zien van de gescheiden broeders, dat de oecumene werkelijk universeel is. De eenheid wordt nu nog gehoopt, maar kan morgen werkelijkheid zijn. De dialoog Over het vierde doeleinde van het concilie - de dialoog tussen de kerk en de moderne wereld - zei paus Paulus dat de kerk een brug wil slaan tussen deze .beide. Dit bete kende dat het huidige concilie ge karakteriseerd moet zijn door de liefde, door de liefde van Christus. Maar als wij naar de wereld om ons heen kijken - aldus de paus - moe ten wij eerder bevreesd dan ver troost, bedroefd dan blij zijn. Wij moeten realisten zijn en niet blind .zijn voor de vele lege plaatsen in deze vergadering. Wat doet het ons verdriet te zien hoe in bepaalde lan den de godsdienstvrijheid en andere fundamentele mensenrechten worden vertrapt door principes en methoden van politieke racistische of tegen dc godsdienst gerichte onverdraagzaam heid. Paus Paulus noemde het atheïs me een van de grote kwalen van deze tijd. Half- tot zwaarbewolkt Verwachting tot dinsdagavond: Ha'lf- tot zwaarbewolkt met plaat selijk enkele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Matige tot krach tige noordwestelijke tot westelijke wind. Weinig veranderin in tempe ratuur. 1 okt. Zon op 6.39, onder 18.20. Maan op 18.10, onder 3.47. Volle maan: 3 okt. te 5.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 okt. 1.46 v.m. 14.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 okt. 1.14 v.m. 13.44 n.m. Springtij: 5 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond 'hot weer in Nederland onder invloed van een depressie die van Schotland over de Noordzee naar het zuiden van Scandinavië trok. De de pressie veroorzaakte tijdelijk harde tot stormachtige winden en bracht bovendien regen en motregen. Op de oceaan duurt de depressieaktiviteit voort. Een nieuwe storing naderde vanochtend IJsland. Het ziet er even wel niet naar uit dat deze depressie het weer in ons land voor morgen avond zal beïnvloeden. Wel kunnen er met westelijke winden nog enkele buien van zee landinwaarts drijven. In de temperatuur komt maar wei nig verandering. AMSTERDAM. De Nederlandse Opera heeft in de stadsschouwburg in Amsterdam een voorstelling van Wagners „Die Walküre", de eerste première in het nieuwe operaseizoen op de planken gebracht. Sinds 1957 werd dit muziekdrama in ons land niet meer uitgevoerd. EMMELOORD. Omstreeks half één zondagmiddag is het Duitse motor schip „Karei Bomhard" (935 1on) op hel IJsselmeer ter hoogte van de Rotterdamse 'hoek. bij de Noordoost polder. gezonken. Het schip kreeg te veel water over, waardoor de ruimen vol liepen. Een naburige binnen- vaarttanker nam de opvarenden aan boord, een vader met twee zoons uit Leer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1