Jaarverslag 1962 „Stichting Zeeland" STAD EN PROVINCIE „Sportief genot" Orkaan 'Edith' richt Grafici blijven 8 verhoging eisen ONZE PUZZEL-RUBRIEK Zelfbeschikkingsrecht voor*Zeeuwse Culturele Raad Deze week verscheen het jaarver slag 1962 van het Provinciaal op- bouworgaan de „Stichting Zeeland", waarin melding wordt gemaakt van de reorganisatie van de Stichting, welke definitief haar beslag kon krygen. In december 1962 kon het algemeen bestuur de gewijzigde sta tuten vaststellen, waarmee een om vangrijk stuk werk werd afgesloten. De Zeeuwse Culturele Raad en de Zeeuwse Sportraad vonden hun de finitieve vorm. De aanstelling van een nieuwe kradht heeft belangrijk bijgedragen tot de mogelijkheid, daadwerkelijk aandaciht te schenken aan de ont wikkeling op het platteland van Zeeland, dat in de provincie - zoals ook in andere kleistreken - in een moeilijke situatie verkeert. In '62 werd door Ged. Staten een advies commissie ingesteld met de opdracht maatregelen aan te geven die op korte termijn genomen konden wor den ten behoeve van het platteland. Op langere termijn zal vooral het vraagstuk van het kleine diorp de aandacht moeten hebben. In het afgelopen jaar vroegen de werkzaamheden op het terrein van het probleem-gebieden beleid weer veel tijd en aandacht. Wat Schou- wen-Duiveland betreft werden in het afgelopen jaar door de Stichting Zeeland adviezen uitgebracht om trent het Dorpshuis in Dreisehor, het plaaltselijtk jeugdzorg werk in Zie rikzee en de muziekschool in Zierik- zee. Voorts werden o.a. besprekin gen gevoerd omtrent- do centrale soc. werkplaats te Zierikzee. In het verslagjaar werd een onderzoek in gesteld naar het toerisme, dat in Zeeland een zeer rustig karakter draagt omdat de bezoekers voor een groot gedeelte bestaan uit gezinnen met kinderen. Juist voor die kinde ren komt men naar het strand. Er is weinig werkelijk contact met de plaatselijke bevolking, die de toerist en zijn afwijkende gedragingen ac cepteert zonder er veel invloed van te ondervinden. De Zeeuwse Culturele Raad kreeg in het afgelopen jaar zelfbeschik kingsrecht en werd gelijktijdig be ter uitgerust voor zijn laak. De raad tracht het culturele voorzienings- peil in stand te houden en te ver beteren en de voorwaarden voor een redelik cultureel leven te schep pen. Het Anjerfonds Zeeland gaf in '62 een bedrag van f 41.900 een cultu rele bestemming. Een som van f 21.300 werd verdeeld onder 16 har menie- en fanfaregezelsdhappen ten behoeve van vernieuwing en uitbrei ding van 'het instrumentarium. Aan 5 andere muziekverenigingen werd nog f 4.500 toegekend. De totale bru- •to-opbren'gst van de Zeeuwse collec te bedroeg rond f 25.875. Op Schou- wen-Duiveland was de opbrengst van deze collecte f 2.087,44. De sportaccomodatie In het verslagjaar kwam het twee de concept-rapport over de sport accomodatie in Zeeland gereed, een voor ons land uniek onderzoek, dat zeer waarschijnlijk in andere pro vincies zal worden nagevolgd.'Inge steld werd- een „werkgroep bejaar denhuisvesting". De resultaten van 'het onderzoek naar de sportaccomo datie in Zeeland zijn niet bemoedi gend. Zij onderstrepen eens te meer de noodzaak van een gerichte en duidelijke aanpak. De nota van dit onderzoek moet gezien worden als een werkdocument, op basis waar van een aantal activiteiten gericht op verbetering en uitbreiding van de bestaande accomodate tot ont plooiing kan worden gebracht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Twee personen hebben verwondingen opgelopen toen in Amsterdam de bijna 5 me ter hoge en 60 meter lange schutting aan de Nieuwedijkzijde van de C. en A. ruïne het door een windstoot be gaf en over de volle lengte omsloeg. GELEEN. Aoht katten van de al leen wonende, mindervalide me juf- vrouw E. S. (56 jaar) in Geleen zijn niet afgemaakt in het gemeentelijk slachthuis, zoals, de overheid had gelast. Op het laatste moment heb ben zich pleeggezinnen gemeld om de dieren te verzorgen. UTRECHT. De 12-jarige G. A. M. 4K. uit Utrecht is bij een verkeere- ongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen werd toen hij naar school fietste door een vrachtauto gegrepen. DRIEBERGEN. Ongeveer 100 le den van de nationale organisatie van Anti-Revolutionaire Jongeren Stu- dxeklubs (Arjos) houden op 4 en 5 oktober in „Ons Centrum" te Drie bergen de jaarlijkse studieconferen tie, die 'is gewijd aan de taak van de anti-revolutionaii'en in deze tijd. ROTTERDAM. De minister van maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft in het distriotspostkantoor in Rot terdam de opbrengst van de kdnder- postzegelactie 1962, een bedrag van f 3.025.000 „uitgedeeld". NIEUW-BUINEN. In Nieuw-Bui- nen is de achtjarige Johannes Brou wer door een personenauto over reden. De jongen liep ernstige ver wondingen op en is onderweg naar het academische ziekenhuis te Gro ningen overleden. Sclieepvaartbericliten VerWOeStHlgen aan Ameland ft.). 26-9 te Porto La Cruz. Ameland (t.), 26-9 te Porto La Cruz. Esso Amstei'dam (t.), pass. 25-9 Kaap Bon naar Landsend. Philippia( t.) 26-9 te Thameshaven. Zafra (t.), pass. 26-9 Port Said naar Landsend. OTERLEEK. Tijdens een onweer zijn woensdagmorgen zes koeien; eigendom van de veehouder J. C. Stroomer te Oterleek gedood. De dieren waren aangesloten op een elektrische melkmachine, toen de bliksem in de leiding sloeg. De heer Stroomer was verzekerd. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: Dokter C. M. van Hoorn, tel.'(01110) 2080. Middenschouwen Dokter J. L. Braber, Dreisehor, tel. (01112) 280. Oosterland-Bruinisse: Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, teL (01113) 280. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze vrijdag begint ons week-end met de laatste aflevering van De Fuik. Overste Oreste Pinto fluiten ditmaal de kogels om de oren. He laas loopt hiermee een echt Neder landse serie harde avonturen ten einde. Zaterdagmiddag een verkort week-end journaal, zodat er tijd overblijft voor jazz (3 uur) en een verlenging van de kinderrubriek (nu van 4.30 tot 5.45). Zaterdagavond zullen velen thuis blijven voor de laatste delen van Cox, daarna o.a. de Engelse inzending naar Montreux De aangekondigde quiz en show Kijk die Rijk (de Gooyer)) komen pas in oktober aan bod, want eind septem ber is nog geen „seizoen" volgens de omroepen Zondagochtend 0.30 uur kunt u een rechtstreeks verslag zien van de heropening van het concilie te Ro me, om 8.3Q uur draait alles om moe der. Enkele tij>s voor de vijfdaagse: ma. hoofdfilm Tilfield Thunddrbnld; di. thuisblijven voor 14de deel De be zetting, Kees Brusse, Simon van t'ollems werkstuk over Hitchcock en tr. van Si vol: woe. o.a. Paul Anka; /o. het blijspel Des duivels prenten boek. MIAMI, 26-9. De orkaan „Edith" heeft een spoor van verwoesting na gelaten op drie eilanden in de Cara- ibisChe zee. Driekwart van de 'ge bouwen van Fort de France op Max'- tinique is 'beschadigd en een twintig mensen werden gewon'd. Er ontston den talrijke branden op het eiland. De „Bdith" trok donderdag in de richting van de'Dominicaanse repu bliek. Het weerinstituut in Miami meldde dat er in de orkaan wind snelheden van 160 km. per uur voor komen. De oikaan heeft op de eilan den Domlinica en St. Luoia grote soha'de aan de oogst en gebouwen aangericht. Donderdagochtend pas seerde 'de „Edith" de zuidelijke punt van Porto Rico. AMSTERDAM, 26-9. Vertegen woordigers van het technisch perso neel van alle dagbladen uit Amster-- dam, Rotterdam, Den Haag en de Zaanstreek en ook personeelsverte- genwoordigers van 'grote handels drukkerijen in de hoofdstad ihdbben donderdagavond in Amsterdam een vergadering gehouden. Van de zijde van de leiding dezer vergadering werd het A.N.P. meegedeeld, dat is 'besloten de acties voort te zetten tot aan de eis, acht procent loonsver hoging per 1 oktober, zal zijn vol daan, desnoods met de maatregelen zoals die de laatste dagen in Rotter dam en Amsterdam zijn toegepast. Voorts hebben de aan de bespre king deelnemende personeelsverte- genwooidigers besloten alle collega's in 'hun bedrijven dringende, door volen ondertekende verzoeken te doen richten aan elk der drie vak organisaties voor het grafisch per soneel, om elk een vergadering van hun leden te beleggen in Amsterdam op zaterdagmiddag 5 oktober te 15 uur ter behandeling van de genoem de looneis. Missie, zending en de ontwikkelingslanden DEN HAAG, 26-9. De Nederlandse missie en zending, vertegenwoordigd door het Centraal Missie-commüssa- riaat en de Nederlandsche Zendings raad, hebben de minister-president een brief gezonden, die verscheidene suggesties met betrekking tot de ónt- wikkelingshulp behelst. Tijdens een persconferentie in Den Haag, welke ter toelichting op die brief werd gegeven, werd medege deeld dat. grondslag voor de brief is geweest het besef bij zowel missie als zending, dat zij over een bepaalde „know-how" beschikken, die wel licht de regering bij het, verlenen vnn hulp aan ontwikkelingslanden, van pas zou kunnen komen. BURGII Perenverkoop Voor degenen die weer in het be zit willen komei» van gemeente-pe- ï-en, zoals de roodkokerljes en katte- koppen tegenwoordig genoemd wor den, biedt de zaterdagmiddag een uitgelezen kans. Ze worden dan bij opbod in het openbaar verkocht. De oogst is dit jaar niet zo groot, zodat het niet uitgesloten is dat de win tervoorraad naar de peper gaat rui ken. Het staat wel vast dat het weel een gezellig uurtje wordt met veel stille blikken en ja-knikkers. WESTERSCHOUWEN De eerste storm De overgang van goed naar slceht weer vond dendex-dag met een flinke storm over de kust wel bijzonder plotseling plaats. Veel schade werd er niet aangericht, maar toch kon den de fruitkwekex-s hun eerste kis ten val rapen. Vooral de Cox, die juist aan de plukbeurt toe was, heeft hier en daar een veer moeten laten. Dat de herfst in het land is, be wijzen ook de massa's bladeren die door de storm van de bomen worden losgerukt en hier en daar x-eeds een tapijt voimen. Ook de gemeente-pex-en in Burgh zijn in flinke aantallen tegen de grond gesmakt en reeds heel vroeg in de morgen vond het i-apen van de eerste gevallen exemplaren plaats. Een grote verhoging van het zee water vond niet plaats, zodat duin afslag niet gerapporteerd werd. Het strand is weer eenzaam en verlaten nu de laatste badhokjes deze week werden weggehaald. NIEUWERKERK Gastbezoek bejaarden uit Bruinisse In „Ons Dorpshuis" alhier wax-en woensdagmiddag de bejaax-den van Bruinisse bijeen als gasten van de bejaarden van Nieuwerkexk. De bij eenkomst werd geopend door mevr. van Eeten met een hartelijk wel kom tot de eigen 'bejaagden en in het bijzonder tot de gasten van Bi'ui- nisse. In haar openingswoord sprak mevr. van Eeten over het oud wor den en haalde aan de woorden die dr. Bedker sprak bij de opening van dit seizoen, dat men niet teveel in 'het verleden moet leven, een eigen schap van bejaax*de mensen, doch dat de blik vooruit gericht moet zijn op de toëkomst. Na het uitgebreid openingswoord werd Gez. 178 7 gezongen, gevolgd door enige Hazeu- nurnmex-s. Mevr. IJzelenberg van Bruinisse droeg een humoristisch gedicht voor, de heer van der Have las een Zeeuws stukje voor, de heer van Dij'ke een meer ernstig gedicht, gevolgd door een aangrijpend ge dicht van mevr. IJzelenberg. Het kinderkoor, onder leiding van de heer van Sluijs vex-raste de aanwe zigen op een zestal zangnummex-tjes en kx-eeg een hartelijk applaus, wat ook de voordraagster en voox-dragers ten deel viel. De middag, die veel te vlug om was, kenmerkte zich, zo als men dat van Bru gewoon was, door een gezellige sfeer. Oude en nieuwe 'kennismakingen werden ge daan en verstevigd of aangeknoopt. Het was een aangename taak voor mevr. van Eeten om de gasten dank te zeggen voor hun opkomst naar hier en dank te brengen aan allen die op e'en of andere manier hebben medegewerkt om deze middag te doen slagen. Mevr. van der Linde dankte namer.s de bejaarden van Bruinisse voor de hartelijke ont vangst, in heit bijzonder voor de tractatie van mevr. Flikweert-Jume- let en nodigde ui't tot een contra be zoek t.z.t. te Brulinisse. De slotzang was Ps. 150 1 en -3. Tussen de bedrijven door wei-dén vervex-singen aangëboden. Medege deeld wex-d nog dat de eerstvolgen de bijeenkomst voor de eagen men sen niet op woensdag, doch op dins dag 8 oktober zal plaats hebben. Men 'kan van beide zijden terug zien op een zeer geslaagde en gezel lige middag. VANCOUVER, 27-9. Een robbertje vechten met een inktvis is voor ver- maakzoekende Amerikanen en Ca nadezen tegenwoordig het toppunt van „sportief" genot dat aan dg kus ten van de Verenigde Staten kan worden gevonden. Uitgerust met een zuurstofapparaat, de durfallen doen het zonder, gaat men op zoek naar een zo groot mogelijke inktvis. Als een exemplaar is gevonden laat men zich door de armen grijpen. De be hendigheid is om dan 20 snel moge lijk zijn hand in een van de kieuwen te steken, een vitaal orgaan te grij pen en daar in te knijpen tot het beest verlamt. Men zwemt vervol gens met zijn octopus naar de opper vlakte, als men tenminste nog vol- doende adem heeft, en laat de ar men van zijn vangst meten. De inkt vis wordt daarna in het water terug gezet. Men zegt dat het dier spoedig van zijn knock-out herstelt. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 22 sept.: Lena Johanna Maatje, d. van Jaikob Stoutjesdijk en Marina Sara Sdhouwenaar (Zierik zee); 25 sept.: Pieter Hendrk, z. van Leendert Jacob van Mouink en Jan netje Hendrikse (Duiveland); 25 sept. Maria Johaima, d. van Pieter Kar man en Jansje Johanna Potappel (Zierikzee); 26 sept.: Corina, d. van Jan Nicolaas van Mourik en Tanne tje Johanna Jonker (Duiveland). Gehuwd. 20 sept.: Jacques Cor- nelis Willemse, 20 jaar en Gerda Wdlhelmina Wessels, 19 jaar, beiden wonende te Zierikzee. Overleden. 20 sept: Neeltje Nieuwerxhuize, 78 jaax\ wonende te Bruinisse, geh. gew. met Wouter van den Berg. Voor 25 jaar.... ZIERIKZEE. Alhier werd de eer ste algehele verduisteringsproef ge houden. Het hoofdkwartier van de luchtbeschermingsdienst bevond zich in de kelder van het stadhuis. BRUINISSE. De Chr. Zangvereni ging „De Lofstem" alhier hield een bazar ter versteviging van de kas. ZIERIKZEE. Op 18 oktober a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat het zegenrijke Groene Kruis-werk Ier hand werd genomen. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag werd het nieuwe clubhuis in gebruik ge nomen van de Zierikzees padvind- sters. De echtgenote van de burge meester schonk de Gïldevlag. HAAMSTEDE. De Federatie van Tuinbouwverenigingen hield in ho tel Bom een algemene vergadering. ZIERIKZEE. Bij de opening van het seizoen sprak ds. Bunjes te Sir- jansland voor de Ver. v. Rechtzinnig Hervormden over het onderwerp: „Eredienst". DREISCHOR. Het vervolgonder wijs op de o.l.-school wordt bezocht door 17 leerlingen. ZIERIKZEE. Het filmwerk van A. M. de Jong's overbekende werk: „Merijntje Gijzens jeugd" trok zeer grote belangstelling. HAAMSTEDE. Voor de Westhoek werd opgericht een strijkorkest, dat de naam „Sibelius" koos. Het orkest start met veertien leden uit de ver schillende duindorpen. NIEUWERKERK. Ten bate van de kas van „De sportduif' wordt een grote verloting gehouden. BROUWERSHAVEN. Voor het Nutsdepartement draaide de beken de film: „Het leven van Emile Zola" ZONNEMAIRE. De zendeling Jan sen Schoonhoven sprak 'in de Ned. Hervormde kerk over de melaatsen kolonies in de Bataklanden. C. F. A. - Zierikzee Opzij voor de brandweer" Schooltelevisie in Nederland begint 22 oktober AMSTERDAM, 26-9. Dinsdagmid dag 22 oktober om twee uur zal het eerste televisieprogramma (van 25 minuten) voor de Nederlandse scho len worden uitgezonden. Dit is het begin van regelmatige t.v.-uitzen dingen voor lager en voortgezet on derwijs. Nederland is het twintigste in de reeks van landen dat sedert Frankrijk in 1951 daarmee begon de onderwijs televisie gaat toepassen. De programma's zullen tot stand komen in nauwe samenweiking tus sen 'de in 1962 - door vertegenwoor digende instanties van drie levens beschouwelijke groeperingen in het •onderwijs - opgerichte Stichting Ne derlandse Onderwijstelevisie en de N.T.S. De uitzendingen zullen op het nor male kanaal dinsdags en vrijdags om 11 of 14 uur geschieden. Zij kunnen naar hun aard in twee groepen wor den onderscheiden: die van levens beschouwelijke aard, welke door de drie samenwerkende onderwijsin- stanties worden ingebracht, en al gemene uitzendingen. De structuur van het Nederlandse onderwijs brengt mee dat bijzondere aandacht wordt besteed aan uitzendingen die meer speciaal zijn gericht op leer lingen van prot. chr., r.k., openbai-e en neutraal-bijzondere scholen. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten HAAMSTEDE. Zaterdagavond 28 september, 7.30 uur ds. J. Karens te Nieuwex'kerk. ZIERIKZEE Algemene ledenvergadering „Rust Roest' Voor een goed bezette zaal in bet „Huis van Nassau" hield de gymnas tiekvereniging „Rust Roest" donder dagavond haar najaarslcdcnvcrgadc- ring. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, de heer T. C. Hekman, van de goede resultaten in het afge lopen seizoen, met als hoogtepunt de zeer goed geslaagde openluchtuitvoe ring op het Havenplein. Verder wex'd medegedeeld dat het ledenaantal van de vereniging thans 375 bedraagt, waardoor de vei'eniging tot één van dc grootste in Zeeland is gaan be horen. Vreugde was er vooral over de prachtig ingerichte nieuwe gym nastiekzaal in het bouwplan „Malta". Enkele voorlurnslers van dc ver eniging gaan een cursus kleutergym- nastick in Bergen op Zoom volgen. In verband met de gestegen kosten voor zaalhuur werd besloten om xrxet ingang van 1 januari 1964 de contri butie voor de leden Um 12 jaar te brengen op f 0,80 per maand, voor leden van 12 t/m 15 jaar op f 1,— en voor leden vanaf 16 jaar op f 1,25 per maand. Aanschaf trampoline Met groot enthousiasme werd het voorstel van het bestuur aangenomen om eén trampoline voor de vereni ging aan le kopen, eên toestel waar over in Zeeland nog maar'weinig verenigingen dc beschikking hebben. Voor het oefenen met dit moderne toestel zal voor de leden vanaf 14 jaar een apart oefenuur worden in gesteld. Tenslotte werd nog besloten do onderlinge kampioenschappen in fe bruari 1964 te houden. Voor de C.F.A.-afdellng Zierikzee draait a.s. zaterdagavond, ter ope ning van het filmseizoen '63-'64 dc alleraardigste ontspanningsfilm „Op- zü voor de brandweer". Hoofdpersonen in dat filmwerk zijn Ben, Harry en Alfie, drie gezellige jongens. Weliswaar inbrekex-s, maar alleen om hun pensiongelden te be talen en nog een comfortabel zak centje over te houden. Het enige vervelende in hun onbekommerde en plezierige bestaan is het instituut „politie", cmdat zij er een hekel aan hebben bij mooi weer achter de tra lies te zitten. Echter, ze kunnen niet thuis blijven zitten en trekken ex- weer eens op uit. Een juweliers win kel op een goede stand wordt het onderwerp, waarvoor ze belangstel ling hebben. Harry „beweikt" een etalageruit, kiest de meest waax-de- volle stukken uit en verdwijnt in de gei-ecdstaan^e auto met Ben en Al fie. Waar er andex-s nooit politie te bekennen is. daar zijn ze nu wel en spoedig hebben ze een politiewagen achter zich. Ze kunnen niet ontko men want voor een juist uitgerukte brandweei'auto wordt het verkeer stilgelegd en krijgen zij een lilt van de politie. Door een grandioze in val van Ben verkei-en ze achter in de politieauto in een beste stemming, want zodi-a ze weer vrij zijn, zullen ze een einde maken aan de proble men van het vervoer-, eenvoudig door inbraak per brandweerauto! Alleen al het idee dat straks de politie de weg voor hen zal afzetten wanneer ze weer een juwelier te grazen heb ben gehad, is reden voor zulk uit bundig pleziei\ dat de agenten het er benauwd van krijgen. Twee jaar later,, als ze vrij komen, woiden de nieuwe plannen nader uitgewerkt. Maar zó eenvoudig is het ook weer niet. Hoe komen ze aan een bx-and- weerauto? En hoe kunnen zij daad- wei-kelijke hulp vexdenen, als ze met groot vernuft er toch in geslaagd zijn een brandweei-auto te bemach tigen? Velschillende intei-essante en komische situaties doen zich voor bij bun vex'dere pogingen him pension- geld te „verdienen", maar tenslotte moeten zij ervax-en dat er maar één auto in het Britse koninkrijk voor rang heeft, namelijk de auto met de koninklijke standaard! DEN HAAG. Wederom heeft de Haagse advocaat mr. L. van Hedj- nin'gen in een vei-zoekschrift aan de koningin voor een acthttal boeren, dit keer uit Doorrapijk, vrijstelling ■gevraagd van ver-vangende hechte- rxisstraf wegens het niet invullen van 'het inventarisatieformulier van 'het Landbouwschap. Het Franse gerechtshof voor de staatsveiligheid heeft donderdag de 21-jaxdge apotheker Jean-Louis Du- mont ter dood veroordeeld. Dumont ihad bekend in juni in opdracht van de geheime or-ganisatie O.A.S. een generaal en een majoor te hebben vermoord. De stapel inzendingen -op de we kelijkse puzzel is nu helemaal op „herf9tdikte" gekomen en het be wijst dat er ondanks 'boek en t.v. toch nog wel tijd is voor de puzze- larij. De eerste prijs is bestemd voor: de heer D. v. d. Slikke Kamer 46 - „De Klokkenberg" Breda.' De tweede prijs gaat naar: de heer H. A. Beije Braakmanweg 4 - Biervliet. De oplossing van d'e puzzel luidt als vol'gt. Horizontaal: 1. bm; 3. ro; 5. or; 7. ah; 9 .roe; 10. an; 11. pi; 12. don; 14. karnen; 15. noemer; 17. gin; 18. jox-ïs; 21. mei; 22. val; 23. ree; 25. arosa; 28. sri; 29. lelie; 33. pa; 34. eist; 36. stip; 38. st; 39. ol; 41. utah; 44. alle; 46. de; 48. komma; 50. alk; 51. oksel; 53. mal; 55. tal; 58. aal; 60. aster; 61. oor; 64. stoker; 66. editie; 68. oer; 69. dr; 71. on; 72. eer; 73. no; 74. ee; 75. ma; 76. In. Verticaal: 1. borneo; 2. men; 3. ranja; 4. on; 5. op; 6. rinse; 7. ade; 8. hommel; 9. x*ai; 13. nee; 14. kg; 16. ï'i; 19. olst; 20. iris; 22. val; 24. eli; 25. ap; 26. ra; 27. serum; 30. epiek; 31. is; 32. et; 35. sta; 37. tol; 39. ök; 40. lo; 42. tam; 43. 'hals; 44. akte; 45. lol; 46. de; 47. el; 49. me loen; 52. sloten; 54. aarde; 57. ax-ena; 58. as; 59. ato; 62. oir; 63. re; 65. 'kro; 67. iel; 70. re; 71. om. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal; 1. ramp; 6. plaats in Noox'd-Holland; 12. aanzien; 13. x-eeds; 15. slede; 16. ongedierte; 17. zangnoot; 18. deel van een vlieg tuig; 22. sportterm; 23. vermoeid; 24. nieuwe wereldtaal; 25. klooster zuster; 27. vx-ccmdc munt; 29. holte in de muur; 31. militaire opleidings school; 33. oud (Eng.); 35. melkklier; 37. volk; 39. deel van het been; 40. deel van ecp theepot; 41. meisjes naam; 42. sportartikel; 43. het Ro meinse i'ijk; 44. heilige; 45. uitroep; 47. verbond; 49. Indisch gewoonte recht; 51. wijsje (Eng.); 53. Griekse letter; 56. vogel; 58. sint; 59. groot, water; 60. boom; 62. Bijbelse naam; 63. plaats iin Gelderland; 65. paaiscn- naam; 67. stuk gfond; 69. zangnoot; 71. deel -van het jaar; 74. gewicht; 75. meisjesnaam; 77. soort onder wijs; 78. voorzetsel (Eng.); 79. vreem de munt; 80. ouderwetse dans; 81. projectiel. Verticaal: 1. -groot 'bos; 2. ontken ning; 3. gewicht; 4. plaats in Nooid- Holland; 5. soort onderwijs; 7. vis; 8. strijdperk; 9. zo God wil (Lat.); 10, ieder; 11. windrichting; 14. ge lofte; 18. rivier in Italië; 19. plaats in Italië; 20. mythologische figuur; 21. ambtshalve; 23. deel der wiskun de; 26. niet in werkelijke dienst; 28. 'het Romeinse rijk; 30. plechtige in komst.; 32. in de geest; 34. vreemde maat; 36. bouwval; 38. voorzetsel; 39. deel van een jas; 46. zeker; 48. reeds; 50. di'aaien; 52. lidwoord (Fr.) 54. 'verhaxde huid: 55. paardenlcid- scl; 57. stofmaat; 59. vis; 61. gemeen schappelijke weide; 64. tilcl; 66. tel woord; 68. on'dcr het nodige voor behoud (Lat.); 70. meisjesnaam; 72. vaatwerk; 73. reptiel74. omx-oep- ■verèniigin'g; 76. als ivolgt (afk.); 79. rang in hel leger (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6