MEDEWERKERS T.V.-DISCUSSIE OVER HET LOON- EN PRIJSBELEID Voor krotopruiming jaarlijks 300 miljoen Gouden jubileumcongres Nat. Woningraad SMIT BOLNES n.v. Westelijk overleg tot verdere ontspanning Sparen en beleggen in eerste halfjaar 1963 Koningin Juliana bezocht Eindhoven Schoten Chinezen op vluchtelingen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 september 1963 120e jaargang No. 19453 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. In dit nummer: Plan-Malta wordt afgerond met 80 huizen Drs. Roemers: „Loonsverhoging in orde van grootte van 10 procent" Een navigatie-apparaat Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 26-9. In een extra VARA-televisie-uitzending van de rubriek „Achter het nieuws", is don derdagavond aandacht geschonken aan de ontwikkelingen op het gebied van het loon- en prijsbeleid. De voorzitters van de drie vakcen trales in ons land, te weten drs. D. Roemers (N.V.V.), J. A. Middelhuis (K.A.B.) en C. J. van Mastrigt (C.N. V.), gaven commentaar op vragen, hen gesteld door de rubriekredak- teuren Herman Wigbold en Joop van Os v. d. Abeelen. Na de uitzending gaf minister dr. G. M. J. Veldkamp, minister van sociale zaken en volks gezondheid, kort telefonisch com mentaar. Hij stelde met nadruk dat het voor hem moeilijk, zo niet onmo gelijk is om staande voor het over leg op maandag aanstaande met de Stichting van den Arbeid, de ziens wijze van de regering op het terrein van de loon- en prijspolitiek mee te delen en om dieper in te gaan op het vraagstuk van de huurverhoging. De bewindsman zeide ongerust te zijn ever de „gezagscrisis" ontstaan door het „in elkaar lopen van de wette lijk toegestane lonen en de werkelijk uitbetaalde lonen". Minister Veld kamp sprak vertrouwen uit in het komend overleg en hoopte dat de rust en orde in het sociaal-econo misch leven in ons land spoedig zal terugkeren. AMSTERDAM, 26-9. Op de verga dering, die donderdag in Hilversum is gehouden over de krotopruiming in Nederland, heeft de oud-minister van volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld berekend, dat er tot en met 1980 in ons land rond 300.000 krot ten moeten worden vervangen. Dat betekent z.i. voor de komende vijf tien jaar een geweldig programma van 20.000 krotopruimingen per jaar. Hierbij is in ieder geval een carto theek onmisbaar. De opruiming van 20.000 krotten zal volgens de berekeningen van 'de c 'i-rr -'oter 300 miljoen gulden per jaar vergen. Dit betekent, dat de post op de nieuwe begroting van 28 rr :cen voor dit doel op zijn minst v" 'cnvoudigd zou moéten worden, als men althans het krottevraaestuk in de komende vijftien jaren afdoen de wil bestrijden. Loonpeil te laag Drs. Roemers stelde in de uitzen ding o.m., dat z.i. het Nederlandse loonpeil te laag is en dat een loons verhoging „in de orde van grootte van tien procent" zal moeten liggen. De heer Middelhuis noemde het „ir reëel" om buitenlandse arbeidskrach ten naar ons land te halen. De reac ties op de gevraagde tien procent verhoging noemde hij „niet ongun stig". De regering - aldus de heer Middelhuis - is blijkbaar ook niet erg van dit percentage geschrokken. De heer Van Mastrigt merkte o.m. op, geen spiraalwerking in de vorm van loonsverhoging en prijsverho ging te vrezen. De heer Middelhuis, die evenals de heer Roemers stelde dat men in Ne derland aan de loonkant tot dusver te voorzichtig is geweest, zag geen direct gevaar voor de Nederlandse export bij een loonsverhoging. De drie voorzitters achtten een koppe ling van een huurverhoging aan een loonsverhoging „niet gunstig" en „zeer onverstandig". Zij ook bleken voorstanders van het „mee-trekken" van de zogenaamde vergeten groe pen bij een eventuele loonsverho ging. Volkshuisvesting achter bij welvaartsontwikkeling AMSTERDAM, 27-9. In tegenwoor digheid van H.M. de Koningin is he den (vrydag)ochtend in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam het jubileum congres van de vijftig jaar bestaande Nationale Woningraad (Algemene Bond van Woningbouwverenigingen) geopend. De vorstin woonde de och tendzitting bij van dit één dag du rende congres, waarop na de herden kingsrede van de scheidende voorzit ter, Amsterdams oud-wethouder voor de volkshuisvesting, drs. P. C. W. M. Bogaers, een rede hield. ..Er dient een diepgaand onder zoek plaats te vinden naar de wijze, waarop het bouwen van woningen het krachtigst kan worden bevor derd, waarbij van alle aanwezige krachten een zo goed mogelijk ge- Verduistering hij de N.V.S.H. AMSTERDAM, 26-9. De 48-jarige kantoorbediende J. S. uit Amster dam is donderdagochtend in de hoofdstad aangehouden verdacht van verduistering van naar schat ting f 70.000 ten nadele van de Ne derlandse Vereniiginig voor Sexuele Hervorming in Amsterdam. Even eens is aangehouden, maar na ver hoor weer op vrije voeten gesteld, de 59-jarige boekhouder W. K., die ervan wordt verdacht een bedrag van f 15.000 ten nadele van genoem de vereniging te hebben verduisterd. Ingezonden mededeling MOTORENFABRIEK POSTBUS 32, ZIERIKZEE, TELEF. 01110 2955 zoekt nieuwe voor 'diverse funkties. zoals monteur bankwerker plaatbewerker elektrisch lasser, enz. Wij bieden U verantwoordelijk en interessant werk in een modern en schoon bedrijf gunstige arbeidsvoorwaarden een betrekking in vaste dienst gratis bedrijfskleding eigen vervoer over het gehele eiland mogelijkheden tot verdere opleiding via diverse bedrijfscursussen Schriftelijke, mondelinge of telefonische solli citaties te richten aan onze afd. Personeelszaken 'bruik moet wonden gemaakt, aan welke woningen 'hét meeste behoef te bestaat". Met diit actueel klinken de citaat uit een manifest van 1917 <-an de Nationale Woningraad begon de minister zijn rede. De volkshuis vesting is naar zijn mening als be hoefte categorie in zekere zin bij de tegenwoordige welvaartsontwikke- liinig ten achter gebleven en dit ach terblijven is zijns inziens een van de factoren, die ten grondslag ligt aan di-» geleidelijk groeiende discrepan tie tussen welvaart en het doel van d'-ze welvaart: welzijn. Er dreigt namelijk een zekere onevenwichtig heid te ontstaan tussen het peil van wonen in de ruime zin en de moge lijkheden, die er voor de moderne mens op ander gebied bestaan. Met als gevolg, zo zei de bewindsman, dat de mens in deze tijd' moeilijker - en hier ligt naar zijn .mening een van "de meest essentiële functies van de woning tot zichzelf kan komen. „Wij moeten alle krachten inspan nen om de volkshuisvesting en ste- debouw de hun toekomende plaats te geven. Wij moeten niet alleen leren leven. doCh ook leren wonen met. de welvaart, teneinde aldus te kunnen komen tot welzijn". De nieuwbouw Ons land heeft thans ruim drie miljoen woningen en, zo vervolgde de minister, de nieuwbouw ligt nu nog in de orde van grootte van 80 duizend woningen per jaar, dat is nog .geen 3 nrocent van de bestaande voorraad. Het algemeen niveau van de volkshuisvesting kan dus slechts geleidelijk aan het nieuwe wel vaartspeil worden aangepast". Maar dat moeten wij dan ook willen" en r'-ipr ligt. niet alleen een taak voor de overheid. maar ook en vooral vonr de indivduele mens. Deze zal aan de waarden van het wonen voor. een volledig beleven van zijn per soonlijkheid voor zichzelf en zijn ge- 7;n de juiste plaats moeten geven. Doch ook in zijn bestedingspatroon. Hij zal moeten beseffen, dat bij de gestegen (mogelijkheden rechtmatige verlangens naar beter wonen geld kosten. Maar dat is het wonen dan ook w^ard", zo betoogde minister Bogaers. s DEN HAAG. Donderdagmiddag 'zijn de 9-jarige meisjes M. Vogels en J. Valk in Naaldwijk bij het over steken gegrepen. De meisjes werden over enige afstand meegesleurd. Het meisje Vogels werd zo ernstig ge wond, dat het op weg naar het zie kenhuis is overleden.. Het andere meisje liep lichte verwondingen op. ROTTERDAM. Hoewel de V.V.V. in Rotterdam nog niet over defini tief cijfermateriaal beschikt, kan nu reeds worden vastgesteld dat de Maasstad een goed toeristisch seizoen achter de rug heeft. De logies-boe- kingen die de V.V.V. dit jaar tot stand heeft gebracht, zijn in aantal ten opzichte van 1962 met ongeveer 30 procent gestegen. De verhouding Oost-West NEW YORK, 27-9, Dc ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannic en West- Duitsland komen heden (vrydag)mid- dag bg elkaar voor een diepgaand onderzoek van de mogeiykheden van een verdere ontspanning in de be trekkingen met de Sowjet-Unic. Hun overleg wordt vicr-cn-twintig uur later gevolgd door een lunch met de Russische minister van buitenlandse Zaken, Gromiko. Enkele zaken, die waarschynlijk in het gezamenlijke westelijke over leg betrokken zullen worden, zijn de Russische voorstellen voor een niet- nanvalsvcrdrag en voor hel. plaatsen van waarnemers aan beide kanten van het „ijzeren gordijn". Een navigatie-apparaat, berustend op de wetten der traagheid, ten behoeve van de scheepvaart. Het is zodanig gemonteerd dat de sterkste schokken geen invloed kunnen hebben. Met dit appa raat is hel mogelijk met grote nauwkeurigheid de positie en de snelheid te bepalen. Stortingen en terugbetalingen sterk toegenomen AMERSFOORT, 26-9. Inzake de besparingen en de beleggingen by de Bondsspaarbanken in het eerste half jaar van 1963 deelt de Nederlandse Spaarbankbond het volgende mede: Stortingen zowel als terugbetalin gen zgn ook in het eerste halfjaar van 1963 krachtig toegenomen. De to tale omzet bedroeg voor het eerst in een half jaar meer dan twee miljard gulden. Deze ontwikkeling van het spaar- verkeer is te opmerkelijker indien men ze vergelijkt met de periode 1951- 1960, toen de omzet over een geheel jaar gemiddeld 1,8 miljard gulden bedroeg. Dat het toenemende spaar- verkeer niet heeft geleid tot een ver hoging van de omloopsnelheid van het spaargeld, is te danken aan het tegelijkertijd sterk gegroeide obligo. In de genoemde tienjaarlijkse pe riode bedroeg het spaaroverschot ge middeld f 158 miljoen; in 1961 be droeg het f 287,3 miljoen, in 1962 f 317,3 miljoen en over het verstre ken halfjaar f 254,5 miljoen. (Over EINDHOVEN, 26-9. Hare Majesteit Koningin Juliana bracht donderdag een langdurig bezoek aan de ge meente Eindhoven, de nieuwe tech nische hogeschool aldaar en het na tuurkundig laboratorium van de N.V. Philips fabrieken te Waalre. zy was hierby vergezeld van jkvr. C. E. B. Röell, haar hofdame, en haar adju dant, kapitein lt. ter zee A. J. de Graaff. De eerste herfststorm van het jaar was wel een beetje een spelbreker. De félle wind en de regen hield de Eindhovenaren van straat. De schooljeugd van Eindhoven bleék zich van het slechte weer niet veel aam te trekken en was dan ook ruim vertegenwoordigd, toen konin gin Juliana na de ontvangst dn de geïmproviseerde raadszaal - Eind- hovens gemeenteraad 'is al sinds 1920 zwervende, had burgemeester Witte in zijn welkomstwoord gezegd - een rijtoer door het centrum van 'de stad maakte. De winkelstraten waren in deze lichtstad met lampjes geïllumi neerd en de elf muziekkorpsen die Eindhoven rijk is. bliezen er ondanks regen en wind vrolijk op los. Koningin in schoolbank Aan de Vosildijik 'bezocht. Hare Ma- icstoit de lagere school. Een van dc leerlingen, Jan Everts, had voor haar een schilderij gemaakt, een leuk kleurig paard,- dat. hij zijn koningin aanbood, die bet. dankbaar aan vaardde. In de sdhool zelf ging de koningin weer in een schoolbank zit ten om deel te nemen aan een mu ziekles, waarin de iheer F. M. SCho res, componist van de „Eindhoven suite", waarvan dc burgemeester Ha re Majesteit een grammofoonplaat had -gegeven, de geschiedenis van de lrompél uiteenzette. Het werd ccn Wie zich zó dom weet te houden dat de domme meent dat hij de verstandigste is, dat is de ware diplomaat. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1963 storten op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. De administratie de afgelopen acht maanden van 1963 is het excedent inmiddels opgelopen tot f 325,5 miljoen, waarmede dus het recordjaaroverschot van 1962 reeds is overtroffen). In cijfers uitgedrukt zijn de omloopsnelheden als volgt: 1961: 0,51; 1962: 0,50; eerste halfjaar 1963: 0,49, zodat van een regelmatige daling kan worden gesproken. AMSTERDAM. Het verbondsbe- stuur van bet N.V.V. 'komt zaterdag te Amsterdam in een extra vrega- dering bijeen ter (bespreking van de huidige loonmoeilijkbedén. SCHIPHOL. Ne een toernee van een week door Duitsland is donder dagavond het Concertgebouworkest met twee chartertoestellen van de K.L.M. uit Berlijn op Schiphol terug gekeerd. Hét beeft in Duitsland drie uitvoeringen gegeven. Zonnige perioden Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook zonnige perioden; krachtige tot ma tige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen west en noord west; weinig verandering in tempe ratuur. 28 sept. Zon op 6.34, onder 18.27. Maan op 16.41, onder 0.07. 29 sept. Zon op 6.35, onder 18.25. Maan op 17.15, onder 1.14. 30 sept, Zon op 6.37, onder 18.22. Maan op 17.45, onder 2.29. Volle maan: 3 okt. te 5.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 sept. 10.21 v.m. 30 sept. 11.43 v.m. 0.34 v.m. 23.15 n.m. n.m. 12.57 n.m. 22.51 n.m. n.m. 12.47 h.m. Ondanks regen en wind volop feest in de lichtstad bijzonder gezellige les, waarvan de koningin zichtbaar genoot. Na 'de 1 tin oh heeft koningin Juli ana kennis gemaakt met een electro- n'isdhe rekenmachine, die de naam draagt van „het eerste schepsel tech nische hogeschool Eindhoven reken- groep", en die in 'de wandeling „Esther" wordt genoemd, een ver nuftig apparaat, waarmee men schaak kan spelen. Ingezonden mededeling BROUWERSHAVEN 28 sept. 10.15 v.m. 29 sept. 11.36 v.m. 30 sept. 0.08 v.m. WESTERSCHOUWEN 28 sept. 9.20 v.m. 22.07 n.m. 29 sept. 10.41 v.m. 23.23 n.m. 30 sept. 11.48 v.m. n.m. Doodtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De storm heeft-zich vannacht verplaatst naar midden-Noorwegen. De luchtdruk stijgt nu onder invloed van een flinke rug van hoge lucht druk, die de Britse eilanden van de oceaan uit nadert. Tussen beide druk- systemen staat een krachtige weste lijke tot noordwestelijke wind, die vrij koude en enigszins onstabiele lucht aanvoert. Hierin worden op klaringen afgewisseld door enkele buien die boven de Noordzee tot ont wikkeling komen en daarna landin waarts drijven. Midden op de oceaan is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, waarvan het zich laat aanzien dat deze, evenals zijn voorganger, in de richting van Schotland koerst Maar zijn snelheid is niet groot. Na een heldere en koude nacht zal morgen het weer overwegend zonnig zijn. De wind neemt verder af, wordt matig tot zwak en draait later naar zuidelijke richting. Onder invloed van de depressie neemt morgenmid dag de bewolking toe in de hogere niveaus. De buienactiviteit wordt ge leidelijk onderdrukt MOSKOU, 26-9. Volgens het Cen- traal-AziatisChe Sowjet-blad „Ka- zachstanskaja Prawda" (hebben Chi nese 'grenswachten geschoten op mensen dlie naar de Sowjet-Unie vluchtten. Dit is voorzover bekend het eerste Sowjet-bericht waarin melding ge maakt wordt van schieten aan de grens. In hel bericht wordt niet gezegd waar en wanneer er werd geschoten. De correspondent van hét blad schrijft dal in hot bewuste grensge bied in hot afgelopen jaar alleen al tientallen gezinnen, die deel uit maakten van nationale minderheden, naar de Sowje't-Unic waren gevlucht, uitgehongerd cn in lompen gehuld. Zij werden door Chinese grenswach ten beschoten maar lieten zich des ondanks niet weerhouden de grens óver tc gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1