margriet HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Monumentenraad stelde lijst op van de beschermde panden Senaat bekrachtigt kernstopverdrag Hebt U het óók al ontdekt Zeeuwse prijs voor Eduard Flipse Om het behoud der wilde dieren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september 1963 No. 19452 Om het behoud van stadsschoon Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 24-9. In verband met het raadsagendapunt inzake de Monu mentenlijst, schreven b. en w. aan de raad een uiteenzetting over de Monu mentenwet, die op 22 juni i961 het Staatsblad bereikte, en bepalingen bevat omtrent roerende en onroerende goederen. Ten aanzien van onroerende monumenten onderscheidt de wet: 1. be schermde monumenten en 2. beschermde stads- en dorpsgezichten. Ingevolge de Monumentenwet is een Monumentenraad in het leven ge roepen, waarvan de leden worden benoemd door de minister. De raad ont werpt voor elke gemeente een lijst van onroerende goederen. Deze lijst is voor Zierikzee gereedgekomen. Inmiddels zijn eigenaren en andere zakelijke gerechtigden van de plaatsing op het ontwerp verwittigd. Ter bescherming van de onroeren de monumenten bevat de wet een aantal verbodsbepalingen, die be schadiging of vernieling van het monument moeten voorkomen en die het afbreken, verplaatsen, wijzigen en foutief gebruiken, 'herstellen of laten gebruiken moeten voorkomen. Wil men met een monument toch iets aanvangen, dan heeft men daar toe de vergunning nodig van de mi nister. Behalve beschermde monumenten kent de wet beschermde stads- en dorpsgezichten, waaronder worden verstaan groepen van onroerende zaken als bomen, wegen, straten, pleinen, bruggen, grachten ed., die bepalend zijn voor 'het estetisch to taalbeeld van stad of dorp. Het is begrijpelijk dat de Monumentenwet van ingrijpende betekenis is voor het aan monumenten rijke Zierikzee. Monumentale kern Het college heeft de indruk dat de Monumentenraad bij de samen stelling van de Zierikzeese lijst met behoedzaamheid en zin voor de wer kelijkheid te werk is gegaan. De hoogste prioriteit is toegekend aan de monumentale kern van Zierikzee, inclusief Vissti*aat, Korte Groendal, Wevershoek en Melkmarkt. Wat meer kieskeurig is men geweest ten aanzien van straten als Sint Domus- straat, Nieuwe Boogerdstraat, de Sint Janstraten en de Verrenieuw- straat, die toch ook zeer rijk aan fraaie panden zijn en in het alge meen een hoogst aantrekkelijk straatbeeld opleveren. Dit laatste - aldus b. en w. - geldt ook voor de beide Nobelst raten, die bovendien moeten worden gezien in het pers pectief van de Nobelpoort. Zorgvul dige aandacht verdient evenzeer de gesloten gevelwand van de Nieuwe Haven, die eveneens als een wezen lijk onderdeel van het stadsbeeld moet worden aangemerkt. De Ravestraat De in 'het saneringsplan gelegen panden, die in de lijst zijn opgeno men, zijn betrekkelijk gering in aan tal. Een uitzondering vormt de Ra vestraat, waaraan de Monumenten raad een zeer grote waarde blijkt te hechten. De gemeente had gedacht in het kader van een sanering hier ruimte te scheppen voor een open baar gebouw. Hier doet zich dus een controverse voor. B. en w. denken hierbij aan een oplossing in de zin van een sa nering in oude trant. Indien de mi nister 'hieraan zijn goedkeuring kan verlenen, moet 'hieraan de voorkeur worden gegeven boven de aanpak als bedoeld in het eigen sanerings plan. De gehele straat zou derhalve moeten worden aangepakt. Een der gelijke sanering zou met name dienst baar moeten worden gesteld aan de huisvesting van bejaarden. B. en w. stelden de raad voor enkele panden aan 'de lijst toe te voegen. Deze zijn hier reeds vermeld. Het college heeft zich er over beraden ook nog andere panden te noemen, die voor bescher ming in aanmerking zouden komen, bv. aan de Soheepstimmerdijk. Deze straat is echter al dermate aangetast, dat het geen zin meer hebben zou enkele zeer sleohte panden in stand te houden. Het college wilde verder niet ingaan op een verzoek van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen- Duiveland het pand Lange Nobel- straat 46 (kantoorgebouw) van de lijst af te voeren, omdat men van mening is dat het betreffende ver zoek niet is ingegeven door motie ven, ontleend aan de zorg voor het stadsbeeld, doch aan de interne be drijfsvoering. hoogste prioriteit WASHINGTON, 24-9. De Ameri kaanse senaat heeft dinsdag het be perkte kernstopverdrag, dat in aug. in Moskou werd getekend, bekrach tigd. Er was een meerderheid van twee rl-rden nodig. Volgens de onofficiële telling zijn 77 stemmen voor en 17 tegen uitgebracht. Ingezonden mededeling Gezamenlijke informatie dienst ANWB en KNAC DEN HAAG, 24-9. Als gevolg van de nauwe samenwerking waartoe de K.N.A.C. en de A.N.W.B. in het be gin van dit jaar besloten, zullen de wegen-inlichtingendiensten van bei de organisaties per 1 november ge bundeld worden. Het publiek zal deze dienst dag en nacht, ook in de weekeinden, kunnen bereiken onder het ctele- foonnummer van de wegeninforma tiedienst 070-614241 dat voorlopig blijft. Men kan dan via dit nummer inlichtingen krijgen omtrent de laat ste wegsituaties in Nederland en ook over die van de wegentoestand in een belangrijk deel van west- Europa. De telefonische inlichtingen worden verstrekt door employé's op het A.N.W.B.-hoofdkantoor. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel STAD EN PROVINCIE RENESSE „Wijnmiddag" in het Dorpshuis De Ver. van Huisvrouwen afd. Westersdhouwen hpudt op dinsdag middag 1 oktober een wijnmiddag in 'het Dorpshuis te Renesse. Als spreekster treedt op mevr. Nora Hana, bekend als journaliste en ra diospreekster. Het oniderwerp luidt: „De Franse wijn in het Nederlandse gezin". .Na de inleiding wordt een korte pauze gehouden en dan wordt een glas witte en een glas rode wijn geproefd. Tijdens de proeverij is spreekster gaarne bereid vragen te beantwoorden. Deze wijnvoorlioh- tingsbijeenkomst. wordt verzorgd door de „Werkcommissde voor collec tieve wijnpropaganda". Ingezonden mededeling WIK boekte eerste winst tegen Zeemeeuwen Bezoek van Duive- land aan Colljnsplaatse Boys ging niet door WIK BI bracht Burgh B I verrassende nederlaag toe In de 2e klas D kon WIK zijn eerste winst boeken door te Haam stede met 4-2 van Zeemeeuwen te winnen. SKNWK zorgde zeker voor geen onverdienstelijk werk door bij Kloetinge op de helft van de inzet beslag te leggen (3-3*. Van Duive- land konden maar zes spelers een plaatsje op de boot naar Kats be machtigen, terwijl het overige deel, wegens de grote drukte, de toegang tot de boot werden ontzegd. Nood gedwongen moest de wedstrijd te gen Colijnsplaatse Boys hierdoor worden uitgesteld. Beren Duiveland SKNWK Heinkenszand SVD WIK Br.haven II Col.pl. Boys Kloetinge Z eemeeuwen 2 2 0 0 8-14 2 2 0 0 14- 6 4 2 1 1 0 14- 4 3 1 1 0 0 7- 2 2 2 10 1 6-10 2 3 10 2 10-16 2 2 0 11 6-7 1 2 0 11 3-6 1 2 0 11 4-8 1 2 0 0 2 3-15 0 In de 3e klas zagen de reserves van MEVO zoivaar kans Cortgene II op eigen terrein met 5-1 te ver slaan. Zwaluwen '61 II bood Beve landers te Scharendijke uitstekend tegenstand maar het kon toch niet voorkomen dat de bezoekers de vol le buit mee naar huis namen (0-5). Te Nieuwerkerk toonde Bruse Boys II zich duidelijk de meerdere over SKNWK II (1-7). Zwaluioen '61 II 10 0 1 0-5 0 Cortgene II 3 0 0 3 3-25 0 JUNIOREN. In groep A IV bracht de plaatselijke derby tussen MEVO A I en Zierikzee A 1 weinig span ning. Zierikzee A 1 trok met 10-1 aan het langste eind waarmee het zich wel op sprekende wijze de meerder" toonde. Burgh A I had een goede start door met 6-0 van Lewe- dorpse Boys A I te winnen. In groep B VII leed Burgh B I een verras sende 2-0 nederlaag op eigen ter rein tegen WIK B 1. Te Scharendij ke deelden Zwaluwen '61 B I en Renesse B I de inzet (1-1). WIK BI 2 2 0 0 3- 0 4 Zwaluwen '61 B I 3 111 4-4 3 Bargh BI 2 10 17-32 Renesse BI 10 10 1-11 Br.haven BI 2 0 0 2 3-10 0 In groep B VIII schijnt Zierikzee B I ook dit seizoen weer regelrecht op de titel af te sterenen. Het thuis spelende Duiveland B I werd deze maal met 11-0 het slachtoffer van de schietgrage rood-zwarten. Zie rikzee B II stootte deze maal lelijk haar neus bij Bruse Boys B I die de bezoekers met 9-0 de kous op de kop gaven. Dreischor B I en MEVO B I kwamen ieder, door met 1-1 ge lijk te spelen, aan haar eerste winst puntje. Bevelanders Bruse Boys II Zwaluwen '61 Wissenlcerkc MEVO 11 SKNWK II 3 3 0 0 29- 2 6 2 2 0 0 10- 3 4 1 1 0 0 11- 1 2 110 0 9-12 3 10 2 10-15 2 2 0 0 2 1-21 0 Zierikzee B I Zierikzee B II Bruse Boys B 1 Duiveland B I Dreischor B I MEVO B I SKNWK B 1 3 3 0 0 31- 1 6 3 2 0 1 11-11 4 1 1 0 0 9- 0 2 IS VÉÉL GEZELLIGER I I GOES, 24-9. - Dirigent Eduard Flipe is dinsdagavond met de Zeeuw, se pry's voor kunsten en wetenschap pen onderscheiden. Deze werd hem na een concert met het Rotterdams Philharmonisch Orkest te Goes, in de Grote of Maria Magdalenakerk, uitgereikt door de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Deze zei in zijn toespraak, dat het provinciaal bestuur op deze manier hulde wil brengen aan de in Zeeland geboren musicus, die zich op zijn be langrijke plaats in het nationale mu ziekleven steeds sterk verbonden is blijven voelen met zijn geboortepro vincie. Eduard Flipse werd in 1896 in Wis- sekerke op Noord-Beveland geboren. Hij speelt nog geregeld met zijn or kest in Zeeland. Ingezonden mededeling NAIROBI, 25-9. Het internationale verbond voor ihet behoud van de bronnen der natuur heeft een be roep gedaan op alle regeringen om direct toezicht te gaan uitoefenen op de in- en uitvoer van huiden van panters, ja'kuars en andere „gevlek te katachtigen". Het verbond zegt dn een resolutie, dat de huidige mode om kleren te maken van de huid van deze dieren hun voortbestaan bedreigt. Er werden voorts nog een aantal andere resoluties aangenomen aan het slot van de bijeenkomst van het verbond die aCht dagen heeft ge duurd en door 250 afgevaardigden (fit vele landen werd 'bijgewoond. In één van deze resoluties wordt Indonesië en Maleisië verzocht ge zamenlijk stappen te doen om de illegale handel in orang-oetangs te gen te gaan. Een achttienjarige Zuid-Afri kaanse politie-agent is dinsdag in •Jdhannesburg tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij ge vangenen 'had geholpen te ontvluch ten en zich zou hebben laten om kopen. Zierikzeese sehakers in jaarvergadering bijeen Onder voorzitterschap van de heer J. J. van den Ende vond dinsdag avond in het Jeugdgebouw aan de Visstraat te Zierikzee de jaarlijkse algemene ledenvergadering plaats van de schaakvereniging „Zierikzee". In zijn openingswoord drukte de voorzitter zjjn spijt uit over het feit dat het trouwe lid dr. J. J. Westen dorp Boerma wegens ziekte deze ver gadering niet kon bijwonen en sprak hij de hoop uit dat dr. Boerma weer spoedig hersteld in de kring van de schaakvereniging zal mogen terug keren. Hiema vond de goedkeuring plaats van het jaarverslag van de secreta ris. Uit dit verslag blijkt o.a. dat de vereniging het er in de competitie van de Zeeuwse Schaakbond goéd heeft af gebracht. Een eervolle derde plaats werd dit keer bereikt, met een zelfde aantal punten als no. 2 (Middelburg I) doch Zierikzee had iets minder match- punten. In deze competitie behaalde de heer J. J. v. d. Ende 'het beste persoonlijk resultaat 'door 5 punten te maken uit 6 partijen; op de twee de plaats eindigden dr. J. J. Wes tendorp Boerma met. 4 punten uit 5 partijen en de 'heer M. J. Enzlin met 4 punten uit 6 partijen. De nieuwe competitie Ook in- het komende -seizoen- zal Zierikzee weer aan de competitie van de Zeeuwse Schaakbond, lè klasse, deelnemen. Het zal dan moe ten uitkomen tegen Goes I, Kruinin- gen. Middelburg I en II, Terneuzen en Vlissin'gen I en II. Gezien het re sultaat van de afgelopen jaren mag verwacht worden dat Zierikzee ooik dit keer wel bij de koplopers zal gaan behoren. Het tiental dat hier aan zijn beste krachben zal gaan -ge ven bestaat ui.t de heren J. J. v. d. Ende, dr. J. J. Westendorp Boerma. ir. J. J. Elzerman, A. J. Sc'heele, M. J. Erizlin, C. Nolet, A. J. Hendrlkse. O. E. Vleeshouwer, M. M. de Raat en H. E. S. Sinck. In het afgelopen seizoen werd de onderlinge competitie eerst gespeeld volgens het Zwitsers systeem en daarna afhankelijk van 'het resultaat in drie groepen verdeeld. Het resul taat van deze competitie was dat in groep I de heren J. J. v. d. Ende en dr. J. J. W. Boerma met een gelijk aantal punten op de eerste plaats eindigden,in groep II werd winnaar de heer A. J. Hendrikse en in groep III- de heer R. P. Hogerheijde. Beslo ten werd ook in het. komend seizoen, dat a.s. dinsdag in het verenigings gebouw om acht uur een aanvang neemt, volgens hetzelfde systeem de onderlinge competitie te doen. Het jeugdschaken Voor de jeugd werd er in het af gelopen seizoen een competitie ge houden om het jeugdkampioenschap van Schouwen-Duiveland, waaraan een 24-tal jongens deelnamen. Na een spannende strijd eindigden Eddy Oei en Jan Elzerman met een gelijk aantal punten op de eerste plaats, waarna in een beslissingswedstrijd Jan Elzerman zijn rivaal versloeg en zich in het bezit Stelde van de wisselbeker. Dit jaar zal Jan Elzer man zijn beker bij 'het 'komend toer nooi, dat omstreeks Kerstmis zal plaats vinden, weer moeten verde digen. De Schaakvereniging Zierik zee is voornemens om het contact met de jeugd te verstevigen door (en deze mogelijkheid zal nog nader on derzocht worden), ook vrijdags avonds met enikele seniorleden een competitie met de jeugd te doen houden. Voor diens financieel verslag en begroting dankte de voorzitter de penningmeester, de heer ir. J. J. El zerman, voor het vele werk 'hieraan besteed en dat door de algemene vergadering met algemene stemmen werd goedgekeurd. Tijdens de behandeling van de be groting werd er nog 'gesproken over het wel of niet aanschaffen van een goede 'houten koffer voor het opber gen van het speelmateriaal. De heer A. Kooy was zo vriendelijk aan de discussie ëeh einde te maken door aan te bieden deze kist gratis voor de club te willen maken, hetgeen met grote dank door de vergadering aanvaard werd. Het bestuur werd bij schriftelijke stemming in zijn geheel herkozen en bestaat voor 'het komend seizoen uit de 'heren J. J. v. d. Ende, voorzitter; ir. J. J. Elzerman, penningmeester en wedstrijdleider; R. Huneman, se cretaris; P. C. Tak en H. E. S. Sinck. Aan het einde van de vergadering dankte de voorzitter de leden voor hun opkomst en prettige gedachten- wisseling, waarna nog een onderlin ge wedstrijd plaats vond in snel schaak, waarvoor enkele aardige prijzen beschikbaar gesteld waren. Ingezonden mededeling FEUILLETON 3 10 2 2 0 11 3 0 12 10 0 1 6-26 2 1- 6 1 3-13 1 1- 5 0 KERKNIEUWS Ned. Hei-v. Kerk Beroepen te Papendrecht: I. Kok, Zegveld; te Vreeswijk (toez.): K. J. Jansen, SChelluinen; te Noorddijk (Gron.) (toez.): W. E. M. Eggink, Kropswolde; door de Gen. Synode als pred. voor buitengew, werkzaam heden (legerprediikant): J. Venema, Vroomshoop; te Atblasserdam (3de pred.pl.): J. P. van Roon, Ermélo. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Hoogmade: F. J. Broeyer, em.préd. en bijstand in het pastoraat te Holten. Bedankt voor Ter Aa (U.): A. Baars, Papendrecht; voor Zutphen (toez.): -D. Groeneboer, Zeist; voor Ooltgensplaat: I. Kok, Zegveld. Ger. Kerken Beroepen te Marknesse (N.O.P.): hoevedorp: kand. T. Zuidema, Am stelveen. Beroepen te Merknesse (N.O.P.): J. van Drie, 's-Gravenmoer; te Oude Pekela: C. H. van den Berg, Lollum c.a.; te Gorredij'k-Kortezwaag: kanid. C. Houtman, Zwolle; te Amsterdam- Zuid (als studentenpredikant aan de V.U.): L. Ringryilda, Bussum. Bedankt voor Uithuizermeeden: C. Brilman, Treebeek; voor Luttél- geest-Kuinre: W. Haverkamp, Anna Jacoba Polder. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Hilversum-Oost: H. P. Brandsma, Rozenburg en H. van dei- Schaaf, Ópperdoes; te EnsChedé- Oost: J. J. Rebel, Haarlem-Noord en B. van Smeden, Amsterdam-Nieuw- West. Beroepen Ic Noord schesohul: G. de Vries, 's-Gravendeel; te Leeuwarden: J. Brons, Bunschoten. „Juist. Wc weten nu dus. dat ook dit met een vooropgezette bedoeling geschiedde. Alles was tot in de kleinste bijzonderheden uitgedokterd. Heit park langs de Haarlandorweg lag in het donker en zelfs al zouden passanten getuige zijn geweest van de moord, dan nog zou de dader in het donker van het park, dat hij in zijn eentje op donderdag 29 decem ber tot in alle uithoeken heeft ver kend, ruimschoots de gelegenheid hebben om ongemerkt en ongezien to verdwijnen. Vooraleer de pQlitic gewaarschuwd was, zou hij al lang zijn auto bereikt hebben en kilome ters ver zijn geweest. U begrijpt nu oveneens. wie van tante Anne de opdracht 'kreeg 'haar neef Jan Gil lissen te doden, in ruil voor algehele kwijtschelding van alle schulden. Die o Pd ra ebt kreeg haar beschermeling, Orel Hendrikse. Ontkent u dat, me neer Hendrikse?" Gert 'keek hem aan en de man in de stoel glimlachte smalend. „Be wijst u dat maar. Missohiien is er wel 'het oen en ander waar van wat u vertéld hebt. En u bent heel wat te weten gekomen, maar wie de moord gepleegd heeft, weet u niet. meneer. Ik héb het dn ieder geval niet gedaan". Gert glimlachte even. „Héb ik dat gezegd, meneer Hendrikse? Heb ik u beschuldigd van moord? Of van doodslag? Ik hob alleen gezegd, dat ii van tante Anne opdracht kreeg iemand uit de weg te ruimen. Zelf 'had ze al jaren een revolver in huis en die heeft ze u gegeven". Gert draaide zich om, trok een la open van een bureau en nam er een re volver uit. „Dit is de revolver, die vroeger aan oom Kees, de overleden man van tante Anne heeft behoord. Ontkent u, dat tante Anne u die ge geven 'heeft?" Giel haalde verachtelijk zijn schou ders od. „U maakt me niks, meneer, al doet u nog zo lelijk. Ik héb nie mand vermoord. Ik ontken niks en ik beken n>iks, omdat ik niks te ont kennen of bekennen heb. U weet immers,al zoveel? Vertelt.u dan ook maar ééns, of er met die revolver geschoten is". Gert knikte bedachtzaam en bong de revolver weer weg. „U bent een geslopen jongeman, meneer Hendrik se, en u voelt zich ontzaglijk sterk. Goed, u hebt gelijk; er is met deze revolver niet geschoten. Hoewel, als u de kans had gehad, zoudt u het zeker gedaan hebben en menselij kerwijs gesproken zou Jan Gillissen dan nu niet meer in het land der le venden zijn geweest Maar, zoals ik al 'fmzegd heb, er liepen verscheide ne lijnen naar die cirkel. Laat ik u niet. langer in 'het onzekere laten, mijne heren. Giel heeft de moord inderdaad niet gepleegd, al had hij daartoe wél de opdracht. En al was hij wel op de door tante Anne aan gewezen plaats. Mot de revolver. Gélukkig voor hem. kwam hij hele maal niet aan schieten toe. Dat be spaart 'hem zeker Iwintig jaren ge vangenisstraf. Dat 'hij evenwel niet zonder kleerscheuren uit deze affai- door Frank van Falckenoort re komt, zult u in het verloop van mijn relaas wel horen. Ik kies nu. weer een andere lijn. In het begin van mijn betoog heb ik gesproken over de pleegdochter van tante Anne, mejuffrouw Grada van Andel, die ik verder gemakshalve Grada zal noemen. Grada is op een kostschool in Duitsland en heeft in het geheim verkering met Jan Gil lissen. De oorzaken van deze gehei me omgang, waarvan tante Anne niets mocht weten, zal ik niet ver téllen, enerzijds omdat die niets met deze zaak te maken hebben, ander zijds omdat dit privé-aangelegenlhe- den zijn van -het betrekken paar. Dus Jan en Grada ontmoetten el kander in het geheim in Amsterdam, schreven elkaar brieven en een heel enkele maal belden ze elkaar op. Grada 'kwam maar enkele malen per jaar enkele dagen bij haar pleeg moeder en verder vermaakte ze zich in haar vakanties met uitstapjes in Nederland, tezamen met Jan Gillis sen, of met buitenlandse reisjes en bezoeken aan haar vriendinnen. Eén van die vriendinnen was Ilse Wer ner. woonachtig in Eltville. een klein wijnibouwstadje nabij Wiesba den. Ilse is zo ongeveer de harts vriendin van Grada en u weet wel, hoe 'dat dan gaat: men vertelt el kander veel. Ilse was op de 'hoogte win de geheime omgang van haar vriendin en Jan heeft Ilse éénmaal ontmoet in Nederland in gezelschap van haar broer Heini. Gevieren zijn ze toen een dagje uit geweest. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5