Griep Haal in 'je Winst van de Week' bij De Gruyter DE GRUYTER SPAAR NU DECEMBER-WENSEN besteld vóór 6 november...tijdig in huis. Supralux 25 GOEDKOPER POPPENWANDELWAGEN HUISTELEFOON MOTOR VLIEGTUIG 10 GOEDKOPER gemeenteraad ziERiKZEE Het zesde lustrum van de M.e. „Sparta" DE MONUMENTENLIJST BEHOEDT OUD STADSSCHOON DEURLOO is klaar verf en lak Zierikzee krijgt kleuterschool in Malta alleen ZIERIKZEE, 24-9. IK Uuor de Monuinenttmraad als uitvloeisel van de Monumentenwet voor Zierikzee opgestelde lüst, waarop de panden staan vermeld die beschermd zün, is op de dinsdagavond - onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Djjckmeester - gehouden raadsvergadering, na een vr(j langdurige discussie goedgekeurd. Ter zake had het college van b. en w. zich met een uitgebreid schrijven tot de raad gewend. Voor de inhoud van dit schrijven - waarin tevens de essentialia van de Monumentenwet staan vermeld - mogen wij naar elders in dit nummer verwijzen. De aanvankelijk op de lijst geuite kritiek had voornamelijk tot onder grond de beduchtheid, dat met name de zakenwereld hinder zal ondervinden wanneer bij voorkomende verbouwingsplannen de overheid deze lijst han teert. De heer Doeleman wilde graag het oude stadssohoon behouden zien, maar informeerde of het bij een pand gaat om louter de gevel, dan wel ook om hetgeen er achter steekt. Achter de gevel moet de eigenaar van een pand een zekere vrijheid hebben, zo meende hij. Heeft hij die niet, dan moet toch minstens zes maanden worden gewacht op een ministeriële goedkeuring van be paalde veranderingsplannen. De heer Simmers vond het niet juist dat b. en w. op het onderha vige punt een stuk beleid uit handen gaan geven. Hij vreesde dat bij ver bouwingen de middenstanders op hoge kosten worden gejaagd, daal de overheid bepaalde wensen zal bLijken te 'hebben, waardoor het ge heel financieel wordt opgeschroefd. Spr. wilde alle panden, die op de lijst staan vermeld, apart en opnieuw bezien, waarbij duidelijk dient uit gemaakt wat nu feitelijk een monu ment is. De heer Fennema zei ten dele achter de kritiek van de heer Simmers te staan. Hij had zelf de lijst nagegaan, maar kon aan ver schillende panden maar moeilijk de oudheid ontdekken. .'ngezonden mededeling WAT ZAL 'T WORDEN? Een strenge winter? Een natte winter? Een zachte winter? Een lange winter: DAT ZAL JT WORDEN! Een „ELEGANT" winter Een chique winter Een modieuze winter! om de heren het nieuwste te tonen uit de herfst- en winterkollektie '63-'64 Nog strijd 0111 kippetjes WASHINGTON, 25-9. De Verenig de Staten hebben bekend gemaakt dat ze binnenkort zullen overgaan tot vergeldingsmaatregelen tegen de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.), tenzij de zes landen toe stemmen tot arbitrage in de kwestie van de invoer van Amerikaanse kip pen. Dit is verklaard door president Kennedy's voornaamste vertegen woordiger op handelsgebied, Chris tian Herter, twee uur nadat de Ame rikaanse afvaardiging bij de Euro pese Gemeenschappen in Brussel een aanibod van de E.E.G. tot ver laging met tien procent van het in voerrecht op de Amerikaanse kip pen had verworpen. In sommige gevallen vroeg hij rich af, waarom deze panden op de lijst zijn gezet. Op dit punt wenste hij deskundige voorlichting en dient feitelijk panel voor pand te worden bekeken. Als leek zal het moeilijk zijn, al thans 'in sommige gevallen, de oud heidkundige waarde te zien. Spr. wilde op grond hiervan de zaak aangehouden zien, hetgeen trouwens ook de voorafgaande spr. wenselijk had geacht. Pleidooi voor extra steun De heer Coumou informeerde of er een plaatselijke schoonheidscom missie bestaat. De voorzitter ver wees naar de provinciale schoon heidscommissie. De heer Dankers steunde het voorstel de zaak aan te houden, teneinde de panden opnieuw te 'kunnen bezien. Spr. wilde aan het behoud van het stadsschoon de grootste aandacht besteed zien, maar cjrong dan ook aan op de grootst mogelijke steun van Den Haag, gelet op de Tinanciële positie der gemeen te. Hij meende dat deze steun toch achterblijft bij hetgeen Zierikzee nodig heeft. „Als de rijksoverheid steun kan geven aan opgravingen dn Egypte, laat men dan vooral alles doen tot behoud van de monumenten uit de eigen rijke geschiedenis". Spr. wilde een audiëntie aangevraagd zien bij de minister om de aandacht te vestigen op het extra monumen- tenrijke Zierikzee. „Laten we Bot vangen, voordat we zelf bot van gen", zo schertste spr., die verder enkele panden op de lijst had aange troffen, die in werkelijkheid niet meer blijken te bestaan (Maarstraat) In dit verband noemde de heer Ley- deWkers het gestutte pand in de Schuttershofstraat. Stuk welvaart De voorzitter noemde de aanblik der stad de grootste troef voor Zie rikzee. Daar zit bovendien een Stuk welvaart aan vast, want de vreem delingen komen op die schoonheid af. Het behoud van de aanblik is dus van het grootste belang en de 'Monu mentenwet komt daar nu juist in te bulp, want bij bepaalde eisen in ge val van verbouwing, verleent de overheid schadevergoeding, een re geling die de plaatselijke overheid niet zou kunnen treffen. Voor zover de vrijheid van de eigenaar wordt beperkt heeft men toch te doen met eer. meer voorkomende figuur, bij het Streekplan bv., dat in casu ge volgen heeft voor de eigenaars van gronden. Het belangrijkste feit ech ter is dat der schadevergoeding. Zo dra een vergunning geweigerd wordt of bepaalde voorwaarden schadelijk zijn voor betrokkene, springt de overheid bij. Dat is een nieuw en belangrijk grondbeginsel, waarvoor het college zeer dankbaar is. De heer de Boer vraagt of die schadevergoe ding integraal is. De voorzitter: „naar billijkheid, zegt de wet". Wat de bewegingsvrijheid van de eige naar betreft intussen, blijkt dit in de praktijk zeer mee te vallen. Vergunningen voor de verbouw van winkelpanden worden vlot ver leend en in dit opzicht heeft Den Haag alle begrip voor zakelijke be langen. In het totaal der beslissingen speelt, aldus de voorzitter, de ge- meerite mee, m.a.w. het advies van de gemeente wordt gevraagd en van een geheel de zaak uit handen geven is dus geen sprake. Sommige pan den staan op dé lijst, omdat afbraak of verminking een bepaald stadsge zicht zou bederven. Bovendien moet men bepaalde panden zien in het perspéktiel van andere belangrijke monumenten. De voorzitter achtte het niet verstandig bepaalde panden van de lijst af te voeren. Moet er in de toekomst iets verbouwd aan een afgevoerd pand, dan wordt ook geen schadevergoeding gegeven. Aanhou den van deze belangrijke zaak is on mogelijk, daar voor 28 september moet zijn beslist. Voor de samen stelling van de lijst heeft trouwens Monumentenzorg ook met b. en w. geen overleg gepleegd. Voerdeel voor gemeente In antwoord op de vraag van de heer Doeleman zei de voorzitter dat het gehele pand als monument be schouwd wordt cv. cius niet louter de gevel. In geval van een begeerde verandering van het interieur zr echter, stellig gemakkelijk vergun ning worden verstrekt, behoudens in de gevallen waarbij het. gaat om oudhe'dkund' r waarde volle on derdelen van het interieur. De hec-r Simmers meende toch wel. dat de bepaalde wil van Monumenentzorg betrokkenen toch extra geld zal kos ten. Mr. Kenning wees er op dat het plaatsen op de lijst voor de gemeen te belangrijke voordelen inhouden kan, ook financiële. Een voorbeeld is het pand in de Poststraat, bestemd voor Muziekschool. Door plaatsing op de lijst kwam de gemeente in aanmerking voor subsidie van Mo numentenzorg. De heer 'de Boer vond verschillende vraagpunten weggeno men na de toelichting, maar was toch geschrokken van het grote aan tal panden op de lijst. Er staan bv. ook pakhuizen op, die vrijwel op in storten staan. De voorzitter zei dat Monumentenzorg een grote voorzich tigheid heeft betracht, maar toch re delijk 'is gebleven, want er 'hadden nog veel meer panden op kunnen staan. Zo heeft men de Scheepstim- merdijk laten schieten. De heer Simmers tenslotte hoopte dat in deze zaken 'het college een „zwaar- woord" in 'het kapittel zal blijven houden. Het voorstel tot aanneming van de lijst, hët toevoegen van een aantal panden aan de lijst, bet aanvragen van een sloopvergunning voor pan den (op de lijst), die in het kader van 'het saneringsplan dienen te ver dwijnen en eenzelfde gedragslijn te volgen m.b.t. de Ravestraat, tenzij de minister anders beslist, werd hierna z.'h.s. aangenomen. Het ver zoek van de N.V. Waterleiding Mij. inzake ,het panid Nobelst ra at 46 werd voor kennisgeving aangenomen. Ingezonden mededeling UTRECHT. In Utrecht wordt het vijftigjarig bestaan van de Krom- houtkazerne gevierd. Tijdens de viering van bet 30-jarig jubileum van de M.c. .Sparta" heeft de voorzitter, de heer J. G. van Maa- nen - gelijk gemeld - de gelegenheid te baat genomen een overzicht te geven van de geschiedenis van de club, nu het zesde lustrum is bereikt. „Sparta" werd opgericht in 1933 en het eerste bestuur was als volgt sa mengesteld- J. J. de Bruyne (voorzit ter), C. H. P. van den Bout (vice- voorzitter), W. 1. den Boer (secreta ris) en C. W. Verton (penningmees ter). Uit het lijstje kan men zien dat de heer Verton de club al die jaren heeft gediend. Oorspronkelijk was „Sparta" een motor- en rijwielclub. maar nog in hetzelfde jaar kwam er een splitsing en de rijwielclub kreeg - evenals de motorclub - een eigen bestuur. Be faamd waren de reeds eerder hier genoemde grasbaanraces. In 1934 nam „Sparia" deel aan races te Vlis- singen wisten de heren C. Sporre, C. W. Verton en C. H. P. van den Bout belangrijke successen te boe ken. In 1935 kwam het voorzitter schap in handen van de heer J. Buyl. leraar aan de ambachtsschool. Hij bekleedde de functie tot 1938. Kort nadien werd de heer v. d. Bout met de hoogste functie in de vereni ging bekleed. De oud-Spartanen vooral bewaren goede herinneringen aan de jaren 1933-1939, toen de club - gelijk gemeld - met grasbaanraces en terrein ritten sterk de aandacht op zich wist te vestigen. Na de bevrijding Na de bevrijding vond de eerste vergadering van de club reeds plaats op 6 augustus 1945, geleid door de heer v. d. Bout. Als secretaris fun geerde de heer P. Steutel en als penningmeester de heer Verton. In 1948 werd de heer Steutel voorzit ter en werd de heer I. Moerland tot secretaris gekozen. In 1950 werd een negental motoren aangekocht, maai bij gebrek aan rijbelangstelüng dooi de leden, werden de race-motoren in 1953 weer van de hand gedaan. In 1950 werd 'de heer W. I. den Boer voorzitter en werd het werkterrein der vereniging verlegd naar oriën- teringsritten en kaartleesritten. In de ramptijd moest ook „Sparta" en kele trouwe leden betreuren. In 1954 werd een sterrit georganiseerd naar het rampgebied, waaraan door vele auto- en motorbezitters werd deel genomen. In 1955 werd' een soortge lijke rit met veel succes herhaald. Vanaf die tijd werd regelmatig deel genomen aan de door de K.N.M.V. georganiseerde verkeerscompetities. Vijf maal 'gelukte het de club kam pioen 'vah Zeeland te worden, voor al dank zij de waardevolle mede werking van de wachtmeester le kl. der rijkspolitie J. W. Renshof. De club heeft steeds meer het ka rakter gekregen van een autoclub, daar steeds meer automobilisten aan de oriënteringsritten beginnen deel te nemen. Per jaar worden vijf rit ten verreden, waarvan er drie tellen voor het kampioenschap. Doorgaans bedraagt het aantal deelnemers veertig a vijftig, in hoofdzaak auto mobilisten dus. In 1963 werd 'het bestuur als volgt samengesteld: J. G. van Maanen (voorzitter), W. I. den Boer (vi'ce- voorzitter), L. C. de Jonge (secr.), C. W. Verton (penningmeester) en W. Bolijn en J. Staal (leden). Zaterdag 21 september jl. werd de laatste rit verreden i.vjm. het 30- jarig bestaan der club. Als kampi oen kwam - gelijk gemeld - uit de bus de heer M. van Langeraad te Scharendij'ke. Hij werd bezitter van de wisselzuil en een beker, die eigendom werd. De verdere uitslag Scheepvaartberichten Ampenan, 24-9 van Trincomale naar Karachi. Japara, 25-9 te Calcutta. Straat Colombo, 25-9 van Shanghai naar Hongkong. is als volgt: 2. L. M. Moermond, Dreischor; 3. J. J. v. d. Linde, Drai- schor; 4. F. Schuiling, Nieuwerkeik 5. M. der Weduwen, Kerkwerve; 6. L. Dorst, Sirjansland; 7. J. P. W. C. Stols, Zierikzee; 8. C. J. van Wes ten, Zierikzee; 9. J. L. Braber, Drei schor; 10. P. F. Vis, Zierikzee. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Aanvulling programma zondag 29 september. Ingelast le klasse B: Kwadendam- me I-Renesse I (half 3). 2e klasse C; SVOWK I-Burgh II (half 3). Wijziging programma 3e klasse D: Bruse Boys H-Zwa luwen II wordt Zwaluwen II-Bruse Boys II. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben woensdag avond de première bijgewoond van de Columbia-film „Lawrence van Arabië" in het nieuwe Euro-cinema- theater in Den Haag. In de pauze werden anjers verkocht ten bate van het Anjerfonds. Mogelijk op urgentielijst Een voorstel tot het stichten van een openbare kleuterschool in Malta kwam op de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester mr. F. Th. Dyckmeester, aan de orde. Gelyk bekend heeft een groep van ouders zich ter zake met een verzoek gewend tot het college van b. en w. Het college was van mening dat er termen aanwezig zyn op het verzoek gunstig te beschikken en stelde de raad voor tot het stich ten van een dergelijke school te be sluiten. De heer Dan'kers wilde wel enkele opmerkingen maker.. In de zin dei- wet is er in de gemeente niet op ge noegzame wijze voorzien in open baar kleuteronderwijs, maar prak tisch wel. Weliswaar is de Nuts- school een bijzondere school in de zin der wet, maar in praktische zin gaat bet hier ook om een openbare school. Het leek spr. moeilijk voor een nieuwe kleuterschool een ur- gentieverklaring te verkrijgen, ter wijl de personeelsvoorziening even eens moeilijkheden zal opleveren. Bovendien zal de schooi een speello kaal moeten hebben en zal er vol doende speelruimte dienen te zijn. Dit al'les heeft financiële konsekwen- ties en hoe zal het later gaan, vroeg spr. zich af. Komt er in een eventu eel bouwplan-west ook weer een kleuterschool? Er is ook iets vóór het stichten van een kleuterschool te zeggen, nl. het feit dat grote kleu terscholen niet gewenst zijn. Aan de ohr. kleuterschool wordt thans ook al een speellokaal -als leslokaal ge bruikt en dat wijst op volledige be zetting. In Malta wonen veel jonge gezinnen met kinderen en beide overwegingen samen geven spr. vrij moedigheid bet voorstel te steunen. De 'heer Simmers vond het verlan gen naar een openbare kleuterschool billijk en de wens die in Malta leeft begrijpelijk. Semi-permanent De heer Fennema stond ook achter het voorstel van b. en w„ „want naar de letter van :de wet is er geen openbare school". Spr. wilde echter het college in overweging geven niet te besluiten tot de bouw van een semi-permanent gebouw, maar STAD EN PROVINCIE ZIJPE Brand op schip in vluchthaven Dinsdagavond wei-den de inwo ners van Brulnisse te ongeveer 9.30 uur opgeschrikt door de brandweer sirene. Er bleek brand te zijn uitge broken op het in de vluchthaven te Zijpe liggende tankschip Pam 12, „Utrecht", schipper A. de Kok. Dc brandweer was direct ter plaatse, hoewel het moeilijk was de plaats waar het schip lag te bereiken, van wege de verhogingen die zijn aan gebracht bij de loopsteigers, aan de binnenzijde van de vluchthaven. In die tussentijd had men aan boord van de 1373 ton metende sleeptan- ker niet st'il gezeten en men was er in geslaagd, het vuur dat in het ach- terverblijf was ontstaan, met eigen middelen te blussen. De brandweer kon dan ook, juist toen zij de slan gen had uitgerold, weer inrukken. Het aehterverbiijf van het schip was geheel uitgebrand, terwijl ook nogal wat meubilair verloren ging. De oorzaak schijnt te hebben gele gen in een oliekachel. De Britse televisiekijkers hebben dinsdagavond prins Gernhard kun nen zien in het programma „Dinner Party" van de commerciële televisie, waarin de prins een gesprak had met dc schrijver Alan Moorhoad en he tparlementslid sir Fitzroy Mac- Lean. 1964 aan te sturen op de bouw van een permanente school. Mr. Keuning dankte de rechtse fra'ktie voor het ruime begrip voor de wens tot het stichten van een openbare kleuterschool. De gedach te aan een semi-permanent gebouw wilde spr. echter nog niet zo ver weg gooien. Gelet op de lange duur van voorbereiding wilde hij juist met klem aandringen op een semi permanent gebouw, indien door de bouw van een permanente school grote vertragingen zouden ontstaan. De heer Doeleman wilde onderzocht zien wat een semi-permanent ge bouw zou gaan kosten. Ook de heer bij de Vaate meende dat men eerst cij fers moet hebben, om hierover te kunnen oordelen. De voorzitter deelde nog mede dat de inspektrice voor het kleuteron derwijs de toezegging heeft gedaan te pogen de te stichten school te plaatsen op de urgentielijst van 1964. Ingezonden mededeling Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Congres ziekenhuiswezen DEN HAAG, 25-9. De minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in Den Haag, bij de opening van het con gres van het katholiek ziekenhuis wezen, gewezen op o.m. de wense lijkheid van de studie van de me dische sociologie in het algemeen en op die van de ziekenhuissociologie in het bijzonder. Sprekende over enige problemen, die z.i. met het ziekenhuiswezen verbonden zijn, stelde de bewindsman met nadruk dat het op dit terrein aan weten schappelijk onderzoek tot nu toe zeer heeft ontbroken. Winst ran He Week i elke 2e pot JAM Kies uit alle 18 soorten. Winst van de Weck geldig var» 25 sept, t/m 1 okt. 63 Winst van de Week slechts f.14,50 Te betalen in: 100 zegels a 10 ct. 4- f.4,50 of 145 zegels. slechts f.25,. Te betalen inj 100 zegels a 10 ct. f.15„ of 250 zegels. Te betalen in: 100 zegels a IQ. cl. f.22„ slechts f.32,. of 320 zegels. Vraag de droomwensfolder. Keuze uit vele droomwensen van ongekende kwaliteiten voor ongelooflijk lage prijzen. PIK ELKE DROOMZEGEL MEE DIE U KRIJGEN, KUNT:bij elke gulden die U besteedtbij elke.250 gram koffie bij elke 3 pokjes margarine WAAR TIEN PROCENT Bij elk pak Zelfr. Bakmeel of Cakemeel ZUIDVRUCHTEN (soort naar keuze) Waslijn (10 mtr.) Wasknijpers 24 sf. Schoencrème doos lnsmeerborsfel Schoenborstel Werkborstel Dweil Stofdoek Nafuurzeem 75-36 36 35 19 85 49-25 98-52 52-39 495-395 Huishoudspons 80 Staalwol met zeep 65-25 Wafeldoekje 39 Panspons 89-49-26 Koop december-cheques Met december-cheques kunt U straks in Uw huishouden $eld thuishouden! Vraag erncVar in de winkel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 3