11 TOT tweede doos halve prijs North State Peli wrijfwas voor de t is weer tijd voor *Jf Heftig debat in Zierikzeese raad over de lyceum-brugklas STADSSCHOON Ned. mariniers voor de Ver. Naties BEKERS VOL ONGEDACHTE KANSEN Nieuwe kinderzegels Ingezonden mededeling zo zacht zo geurig Gevolg van antwoorden op vragen ZIERIKZEE, 24-9. Op de raadsvergadering van dinsdag heeft mr. K. A. Keuning, woordvoerder van de P.v.d.A.-fraciie uitvoerig en fel gereageerd op de door het college van b. en w. gegeven antwoorden op een tiental des tijds door de fractie gestelde vragen inzake de opleiding van leerlingen aan de o.l.-school voor het toelatingsexamen van de middelbare school, zulks in het licht van de bestaande opleidingsklas aan het prof. Zeemanlyceum, d§ zgn. brugklas. Mr. Keuning was het met de antwoorden op deze vragen (in de nummers van donderdag 19 en vrjjdag 20 september hebben wij deze reeds uitvoerig gepubliceerd) in het geheel niet eens. Hü legde de vinger op verschillende tegenstrijdigheden, betichtte de inspecteur van het lager onderwijs van ge brek aan kennis van zaken deze materie betreffende en meende in het alge meen dat de vraagstellers door het college „met enorme kluiten" in het riet zijn gestuurd. De Zierikzeese gemeenteraad heeft een belangrijke vergadering achter de rug. Er was een lange agenda, maar enkele punten spron gen er duidelijk uit. Zo is het voor Zierikzee van enorm belang, dat de door de Monumentenraad op gestelde lijst van monumenten door de raad is goedgekeurd. Het betekent niets minder dan dat een periode voor goed is afgesloten, waar in - /onder dat de overheid duidelijke bevoegdheden bezat - ernstige verminkingen aan het stadsschoon konden worden toe gebracht. Zo gezien kan men zeg gen dat de Monumentenwet, waar de „onverbiddelijke lijst' een uit vloeisel van is, alleen maar te laat is gekomen. Maar de lijst is er thans en hij kan zijn zegenrijke gevolgen hebben voor de stad. Uit de boezem van de raad kwamen nog wel bedenkingen. Hier en daar duchtte men een te grote overheidsbemoeiing en een. beper king van eventuele expansieplan nen van de zakenwereld. Het siert b. en w. dat het op alle bezwaren een duidelijk antwoord had. De rijksoverheid blijkt een redelijk inzicht te hebben in de verlangens van de zakenwereld en belangrijk is bovendien dat een schadever goeding wordt verstrekt in de ge vallen waarin de overheid - op grond van de lijst - eventuele ver bouwplannen van een monument moet beknotten of zelfs verbieden. Den Haag bagatelliseert de belan gen van de ondernemer niet, maar b. en w. stelden terloops vast dat de zakenwereld in belangrijke mate profiteert van het vreemde lingenverkeer, dat juist door de schoonheid van deze stad wordt gestimuleerd. Aan sommige panden konden enkele raadsleden de waardigheid niet afzien, om op de lijst te ko men. Het is echter de grote ver dienste van de Monumentenwet, dat niet louter afzonderlijke pan den worden beschermd, maar dat ook stads- en dorpsgezichten in de protectie worden opgenomen. Af braak of verminking van een be paald pand, kan aan een gehele straat schade toebrengen en in de toelichting van b. en w. aan de raad was dit facet van de zaak zeer terecht, scherp belicht. Alles bijeen genomen vervluch tigde tenslotte de kritiek vrijwel geheel en gaf de raad aan de lijst' zijn fiat, waarbij nog enkele pan den aan de lijst zullen worden toe gevoegd. Zierikzee kan zich geluk kig prijzen met deze gang van zaken. Een andere zaak die de aan dacht trok was de positie van de Brugklasse van het Prof. Zeeman lyceum, zulks in het licht van de opleidingsklas aan de o.l.-school. De P.v.d.A.-fractie stelde hierover enige tijd geleden een aantal vra gen, die uitvoerig door b. en w. werden beantwoord. De woord voerder van de fractie evenwel viel met ongewone heftigheid deze antwoorden aan en - na een uit voerige bespreking zijnerzijds - bleek de knoedel van vragen rond deze materie zo dik geworden, dat een aparte bespreking nodig zal zijn om er uit te kunnen komen. Tevoren zullen de raadsleden in zage krijgen van alle stukken, die hierop betrekking hebben. Na het zachte (en schone) Ben gaals vuur van de monumenten lijst, werd op dit punt krachtig vuurwerk afgestoken. Een met al toch zeker een vergadering met glans. AMSTERDAM. De vijfjarige Jan Vlietstra is van het schip van zijn ouders bij de Nieuwendammerdijk in Amsterdam-Noord in het water gevallen en verdronken. NEW YORK, 24-9. Minister Luns heeft in het algemene debat in de Assemblee van de Verenigde Naties medegedeeld dat de Nederlandse re gering als blyk van vertrouwen in het vrede-herstellend vermogen van de V.N., een contingent mariniers ter beschikking van de V.N. heeft ge steld. Ofschoon c-r nog enige technische details moeten worden uitgewerkt, kan het Nederlandse aanbod als volgt •worden same/igevat: 1. Een eerste contingent van onge veer 300 man wordt gereed gehou den om binnen 24 uur in actie te komen. 2. Dit contingent bestaat uit een eenheid infanterie, uitgerust met ma chinegeweren, mortieren en terug- stootloze kanonnen, en aangevuld met verkennings-, medisch- en ver- fa indingspersoneel Wat logistiek en administratie be treft is het contingent afhankelijk binnen het kader van de voorzie- ningsdienst van de V.N. Concertgebouworkest in Berlijn BERLIJN, 25-9. Het Concertge bouworkest heeft zijn optreden te Berlijn besloten met een concert on der leiding van Bernard Haitink, dat werd bekroond met een bijna tien minuten durende staande ovatie van het publiek. Op het programma stond onder meer „Mouvement Retrogade" van de Nederlandse componist Ton de Leeuw, dat voor het Berlijnse publiek totaal nieuw was. De eerste symfonie van Gustav Mahler, voor de Bcrlijners geen alledaagse kost, ontketende stormen van enthousias me. Ingezonden mededeling BEKER WEDSTRIJDEN STAD EN PROVINCIE SEROOSKERKE Bejaardensociëleit Donderdag-10 oktober a.s. begint te Serooskerke de bejaardensociëteit weer. Werd in voorafgaande jaren de bijeenkomst op woensdagmiddag gehouden, thans heeft 'het bestuur besloten de ibij eenkomst op donder dagmiddag te houden. Alle bejaar den van 65 jaar en ouder worden weer om half drie in het Dorpshuis verwacht. BURGH Aanvang leesbibliotheek Met het langer worden der avon den neemt ook de gelegenheid tot lezen weer toe. De bibliotheek in Burgh heeft hier rekening mee ge houden en a.s. zaterdagmiddag kun nen de enthousiasten terecht in het nieuwe „Revasa" voor 'het afhalen van een boek. Er zijn 150 nieuwe boeken naast een welvoorziene wis- selkist. OOSTERLAND Met ingang van 1 oktober a.s. is onze dorpsgenoot, dhr. P. M. van der Werf J.Mz. benoemd door de hoofd-ingenieur-directeur van de prov. waterstaat in Zuid-Holland tot technisch ambtenaar bij de afdeling kunstwerken in deze provincie. Tot op iheden was de benoemde werk-, zaam als technisch ambtenaar bij de Grontmij., met als standplaats Alk maar. BRUINISSE Bejaarden bezochten Nieuwerkerk De bejaardensociëteit van Brui- nisse is door het feit dat de werk zaamheden in het hervormd vereni gingsgebouw nog niet beëindigd zijn, momenteel dakloos. Het was daarom een goede gedachte om een bezoek te brengen aan de bejaarden van Nieuwerkerk, waar zij door de pre sidente, mevr. van Eeten-de Vries hartelijk welkom werden geheten. Het echtpaar Flik weert-J umelet, dat kort geleden zijn zilveren hu welijksfeest had herdacht, tracteer- de op gebak (mevr. PI ik weert werd geboren te Bruinisse). Met belangstelling werden da ver schillende werkzaamheden', door de Nieuwerkerkse bejaarden naar vo ren gebracht, gevolgd. Er waren si garen voor de heren en een snoepje voor de dames. Mevr. van de Linde- Bezemer dankte namens de Bruse bejaarden voor de gulle en harte lijke ontvangst, waarbij onderling werd afgesproken deze gecombineer de samenkomsten nog wel eens va ker te 'herhalen. Een prettige mid dag vóór de bejaarden van beide gemeenten. Vooral het kinderkoortje oogstte succes. Causerie voor vrouwenvereniging In" de vergadering van de her vormde vrouwenvereniging heeft in het tweede gedeelte ds. J. van der Sar een referaat gehouden over d'e H. Doop. Zijn uiteenzettingen over dit sacrament werden met zeer veel belangstelling gevolgd. De vragen, die op dit referaat volgden, werden in onderlinge bespreking beant woord en voor velen was de her nieuwde uitleg van het doopsformu- lier en de betekenis van de doop, een opfrissing van wat wel wordt beleden maar niet altijd meer dui delijk voor ide geest staat. Met na druk werd gesteld, dat doop en we dergeboorte twee verschillende za ken zijn, maar dat de beloften in het sacrament gegeven, toch waar devol zijn voor het geestelijk leven. Door een ontploffing in een rub berfabriek in Kobé (Japan) zijn woensdag in Japan zestien arbeiders om het leven gekomen. Mr. Keuning had kennis genomen van het bevestigend antwoord op de vraag of het college wetende is van een opleiding als bovenomschreven aan de o.l.-school. Later echter dis- tanciëren b. en w. zich weer in de verder gegeven antwoorden van deze kennis, wordt de kem van de vfagen met wijde bogen omzeild en komt men niet tot de „point". Spreker be streed dat niet van een (op)merke- lijke achteruitgang van het leerlin gental der brugklasse sprake zou zijn. In elf jaar tijds bezochten 155 leerlingen uit Zierikzee de brugklas, hetgeen neerkomt op ongeveer een gemiddelde van veertien leerlingen. Nu bezoeken slechts vijf leerlingen uit Zierikzee deze klas en dat terwijl het aantal leerlingen van het prof. Zeemanlyceum de laatste jaren (en met name ook dit jaar) zeer sterk is toegenomen, zodat zelfs drie paral lelklassen moesten worden gevormd. Ook het totale gemiddelde van het aantal brugklasleerlingen is achter uitgegaan. „Uitgaan van gegeven situatie" Mr. Keuning onderlijnde dat het gaat om de voorbereiding tot het toe latingsexamen voor het lyceum en dus niet op „een zekere voorberei ding en training op de overgang van leerlingen naar een ander school type", waarvan het college rept. Maar met de brugklas is er nu een maal zo'n voorbereiding en dat is uitgaan van een gegeven situatie. De opmerkingen over het „experi menteerwetje" vond mr. Keuning in de antwoorden er met de haren bij gesleept, maar eerst bijzonder scherp bestreed hij de mening dat een leer ling niet na de vijfde klas lagere school naar de voorbereidende klas van het lyceum zou mogen. Dit staat in de hele onderwijswet niet en bo vendien vindt deze mogelijkheid steun in het reglement op de brug klas, waaraan toch een wettelijke regeling ten grondslag ligt. Zonder kennis te nemen van het desbetref fend reglement, zonder ook contact te zoeken met b. en w., heeft de in specteur van het lager onderwijs, via het hoofd der school, de ouders op dit punt een geheel onjuiste voor lichting gegeven. Uit de verdere ant woorden van b. en w. meende spre ker te moeten concluderen dat het college deze onjuiste mededeling aan de ouders maar wil laten voor wat die is. Het is echter een onjuiste mede deling geweest en spreker drong aan op rectificatie. Wat de contacten met de inspecteur betreft, herhaalde spr. zijn vraag cf de inspecteur niet eer der hierover contact met het college moest hebben gezocht, daar hü „van toeten noch blazen wist". Mr. Keuning laakte verder de ge heimzinnigheid rond de over deze materie gevoerde correspondentie. Er schijnt correspondentie te zijn inge komen, die bepaald niet prettig is voor een aantal bij het onderwijs te Zierikzee betrokken mensen. Spreker wilde weten of de in die correspon dentie gemaakte opmerkingen juist zijn, dan wel onnodig grievend voor betrokkenen. Hij laakte verder het toegroeien naar een situatie waarin het hoofd van de lyceum-brugklas op wacht geld gesteld zou moeten worden. „Aan het op wacht stellen van krach ten hebben we in de gemeente be paaldelijk geen behoefte", aldus mr. Keuning, die het college op het hart bond de besta'ande verordening te doen naleven en de destijds door de gemeente uitgestippelde lijn m.b.t. de brugklas tc aanvaarden. Zaak afronden De voorzitter wilde op dit moment nog niet gedetailleerd op de geuite kritiek ingaan, maar ontkende dat het in de bedoeling zou hebben ge legen de kaart gesloten te houden. Hij meende dat eerst met vrucht over de zaak verder gesproken kan worden, als alles bekend is en de zaak is afgerond. Mr. Keuning: „U bedoelt als de pap gestort is, maar dat is niet onze bedoeling; we willen juist actief deel nemen, teneinde financiële en per soonlijke belangen te behartigen". De voorzitter deed de toezegging de raad binnenkort geheel te zullen inlichten. Brugklas in geding gebracht De heer Dankers achtte hetgeen aan de o.l.-school gebeurt geheel in overeenstemming met hetgeen in den lande geschiedt. De figuur van een Brugklasse als te Zierikzee is een uitzondering. Spr. vond het onjuist als de lagere 'schoolopleiding na het vijfde leerjaar wondt doorbroken. „Men onderbreekt dan het organisch geheel van het 'sdhoolleven". Daar er thans slechts vijf leerlingen uit Zie rikzee de Brugklas bezoeken, vond hij d'it voor de gemeente een onver antwoord zware belasting. Hij in formeerde naar een rapport van de Commissie van Toezicht op de Brug klas en wilde weten of het juist is dat in deze 'klas slechts les wordt gegeven in de vakken: Ned. taal, re kenen aardrijkskunde en geschiede nis. De heer Dankers vond 'de Brug klas een volmaakt overbodige in richting van onderwijs, al kon hij zich voorstellen dat aan kleine.scho len op 'het eiland zich bij de oplei ding van leerlingen, zich wel eens moeilijkheden voordoen. Spr. wilde wachten op de definitieve bespre kingen over het onderhavige onder werp. Mr. Keuning wees er met klem op dat het al of niet handha ven van de Brugklas niet aan de orde is. „Men moet er rekening mee houden dat .er een Brugklas is". Wethouder Koevoets zeide dat dooi de kritiek van mr. Keuning talrijke vragen zijn opgeworpen, die zich niet in,een handomdraai laten be antwoorden. Hij wilde eerst nader contact met de inspecteur van hel l.o. Ook de voorzitter vond dat hooi en wederhoor moet worden toege past. Besloten werd derhalve dat t.z.t. op deze materie nader wordt teruggekomen, waarbij 'de raad de toezegging kreeg dat tevoren alle desbetreffende stukken ter inzage zullen worden gelegd. Ingezonden mededeling Zorgt dat U altijd zo weer opgeknapt bent! Last van reumatiek, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. En veilig. Met Togal is uw stem ming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Dit is de praalwagen van de fruitkwekers uit de Schouwse Westhoek, 1'die met hun „Japan" voorstellend werkstuk er ditmaal echter, zoals gemeld, niet in geslaagd zijn - zoals in voorgaande jaren - een bijzonder resultaat te boeken. Zoals bekend werd met de praalwagen traditiegetrouw weer deelgenomen aan het Goese Fruitcorso, zaterdag jl. „Japan" eindigde op de op één na onderste plaats van de eind-ranglijst. En hiermee was dan de terugslag gekomen welke de fruitkwekers zelf begrijpelijkerwijs reeds lang hadden voelen aankomen. Daarvoor waren de resultaten de laatste jaren dan ook al te mooi geweest(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Het presidium van de Opperste Sowjet heeft woensdag met algemene stemmen het kernstopverdrag gera tificeerd, dat de vorige maand in Moskou is getekend door de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten en Enge land. ScËeep vaar tberich ten Alphacca, 24-9 van Port Sudan naar Aden. Kelletia (t.), 24-9 van Curagao naar Algiers. Korenia (t.), pass. 24-9 Azoren naar Lyttelton. Lelyker.k, pass. 24-9 Aden naar Suez Zafra (t.), 25-9 rede Suez verw. naar Gibraltar. DEN HAAG, 25-9. Op alle past- inrichtingen in Nederland zullen van 12 november 1963 t.m. 11 januari 1964 de kinderzegels 1963 verkrijg baar zijn. Deze zegels worden .weer uitgegeven ten bate van het misdeel de en hulpbehoevende kind. De ontwerpster van de serie van dit jaar is mevr.' A. Horodisch-Gar- man te Amsterdam. De zegels zullen kinderrijmpjes weergeven. Ingezonden mededeling (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2