DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het is bar en boos met misdaad in de V.S. Gesprek tussen Oost en West Nieuwe storm in Engelse parlement? Frankrijk stopt niet met kernproeven DE VER. NATIES EN ZUID-AFRIKA ORIËNTEREND GESPREK OVER LOONKWESTIE BEGON Prinses Beatrix in Overijssel Weer beschuldiging van Pelting Koningin, prins en prinses per vliegtuig naar Iran en Thailand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september 1963 120e jaargang No. 19452 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken t f, Zierikzee, Poslbus no. t, lel. Of ft 0-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Een monumentenlijst voor Zierikzee Toen de bespreking begon waren naast gastheer minister Veldkamp ook aanwezig diens collegae Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid), Andriessen (economische zaken) en Witteveen (financiën). Tegen zeven uur woensdagavond was het oriënterende gesprek beëin digd. Het zal, zij het dan in het verband van het overleg tussen re gering en bestuur van de Stichting van den Arbeid, maandagmiddag worden voortgezet. Niet aannemelijk is dat maandag al de door de werkgroepen der com missie ontwikkeling nationale eco nomie van de Sociaal-Economische Raad aan het Centraal Planbureau verzochte cijfers over andere loon stijgingspercentages bekend zullen zijn. „Eén der grootste bedrijven" Moeder en dochter MIDDEL BEERS, 24-9. Op het gemeentehuis in Middelheers is woensdag-morgen 25 septem ber het huwelijk gesloten txisr sen de heer Octave Devos en me j. Marie-Louise Smulders. Het bijzondere van dit huwe lijk is, dat als ambtenaar van de burgerlijke stand optreedt de moeder van de bruid, me vrouw T. Smulders-Belien, burgemeester der gemeente Oost- West- en Middelbeers, tevens Nederlands enige vrou welijke burgemeester. WASHINGTON, 25-9. De Ameri kaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft de georganiseerde misdaad „een van de grootste bedrij ven in Amerika" genoemd en aange drongen op verscherping van de wet ten om de oorlog tegen de onderwe reld te steunen. NEW YORK, 24-9. Te New York is van Amerikaanse ambtelijke zijde vernomen, dat de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, Ame rika en de Sowjet-Unie zaterdag a.s. aan een nieuwe reeks besprekingen zullen beginnen, die ten doel hebben de spanning tussen Oost en West te verminderen. Dit zal geschieden op een „werkmiddagmaal", dat minis ter Rusk zijn Britse en zijn Russi sche ambtgenoot, Lord Home en Gro_ miko, in zijn vertrekken in het Wal- dorf-Astoriahotel zal aanbieden. Lord Home, die woensdag in New York arriveerde, zal vandaag (don derdag) afzonderlijk met minister Rusk beraadslagen. Daarna zullen de ministers Home en Rusk op vrijdag een onderhoud hebben met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder. Profuino-affaire werkt door LONDEN, 25-9. Volgens politieke kringen in Londen belooft het rap port van Lord Denning over de Pro- fumo-affaire een nieuwe storm in het Britse parlement te veroorzaken, waarbij de labour-partij zich vooral zal richten op wat sommigen noemen een „reusachtige nieuwe technische warboel". De grootste schok, die het rapport voor de meeste politici heeft opge leverd, was wel de onthulling dat zij elf jaar lang ten onrechte in de over tuiging hebben geleefd, dat de mi- nister-president verantwoordelijk zou zijn voor de veiligheidsdiensten. Het rapport verwijst namelijk naar een officiële richtlijn van 1952, waarin de 'dagelijkse verantwoordelijkheid voor het land in handen van de minister van binnenlandse zaken wordt ge legd. De labour-leiders zullen moge lijk aanvoeren, dat de meeste parle mentsleden en vele ministers en hoge ambtenaren hiervan voor de eerste maal horen. In kringen die in nauw contact met de regering staan, wees men er ech ter op dat in de praktijk de premier, als hoofd der regering, uiteindelijk de verantwoordelijkheid voor alle ministeries draagt, dus ook voor dat van binnenlandse zaken en de veilig heidsdiensten. Belastingverlaging in de Verenigde Staten WASHINGTON, 25-9.- Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond besloten zijn goedkeuring te hechten aan presi dent Kennedy's voorstellen voor be lastingverlaging. De Amerikaanse regering verwacht dat deze maat regel die haar elf miljard dollar gaat kosten, de economische bedrijvigheid zal stimuleren. Het voorstel moet nog door de Senaat worden behan deld. Minister Kennedy werd woensdag als eerste gehoord door de subcom missie uit de Amerikaanse senaat die een onderzoek gaat instellen naar de „misdaadsyndicaten''. Vol gens de minister kan de georgani seerde misdaad alleen overwonnen worden door „de waakzaamheid van alle burgers". Het hoogtepunt van het onderzoek zal naar alle waarschijnlijkheid de verklaring zijn van Joseph Valaehi, de 60-jarige veroordeelde moorde naar die uit de school is gaan klap pen en het F.B.I. de laatste tijd tal. van geheimen over de werkzaamhe den en de organisatie van de misda- digersbenden heeft onthuld. Minister Kennedy verklaarde woensdag, dat het door Valaehi ge schetste beeld van de onderwereld zeer ernstig is. De leiders van de ge organiseerde misdaad genieten een jaarlijks inkomen van honderden miljarden en hun rijk is gegrond'- vest op menselijk lijden en morele vertering, aldus de minister. De re gering had naar zijn zeggen verno men, dat „Casa Nostra" wordt ge leid door een commissie van negen tot twaalf personen, die ieder een eigen gebied in de Verenigde Staten onder hun „beheer" hebben. Arbeiderspers-typogiafen staakten 24 uur AMSTERDAM, 25-9. Een deel van het technisch personeel van de Ar beiderspers in Amsterdam is woens dagochtend in staking gegaan. Tevo. ren zou in een -bespreking van dit personeel met een kleine meerder heid zijn besloten het werk 24 uur neer te leggen. Intussen ging het overgrote deel van de dagploeg, circa 300 man, in staking. Slechts een der kleine afde lingen, omstreeks 20 man, is aan het werk gebleven. Geëist wordt de lonen met acht procent te verhogen. Rede van De Gaulle ORANGE, 25-9. Op de eerste dag van zijn twintigste reis door de Franse departementen, ditmaal in het zuiden van heit land, heeft pre sident de Gaulle woensdag redevoe ringen afgestoken in Orange, Apt en Carpentras. De bevolking van dieze streek, waar meer tegen- dan voorstanders van zijn politieke gedragslijn wo nen, was reeds vóór de komst van de president door middel van circu laires door de O.A.S., de Franse ver zetsorganisatie, gewaarschuwd haar kinderen uit de buurt van de door de GauMe te volgen route te houden „voor het geval van een aanslag te gen het staatshoofd". De eerste -dag is echter zonder in cidenten verlopen, al was in Orange de belangstelling voor de toespraak van Ide president gering. Er luister den nog geen tweeduizend mensen naar heró. Frankrijk en de V.S. In zijn rede bracht de president vooral Frankrijk's militaire en poli tieke onafhankelijkheid naar voren. De V.S. noemde hij een vriend en bondgenoot, „doch wij willen niet hun satelliet zijn", zo voegde hij hieraan toe. „Sommige mensen zou dit ongetwijfeld naar de zin zijn en bepaalde onmiddellijke moeilijkhe- NEW YORK, 25-ÖT „Sancties al leen zijn niet voldoende om een wij ziging te brengen in de Zuidafri- kaanse politiek van rassenscheiding. Indien de Verenigde Naties het hier bij laten, zouden zij wel eens hun doel voorbij kunnen schieten". „Een politiék van louter sancties kan leiden tot verhoging van de spanning in Zuid-Afrika, hetgeen weer de mogelijkheid van dramati sche gebeurtenissen naderbij brengt" aldus de leider der Deense afvaar diging naar de V.N., minister van buitenlandse zaken Per Haekkerup, ■tijdens de bespreking door de alge mene vergadering van de interna tionale politieke toestand'. Hij ver volgde: „Ik meen dat de door de veilig heidsraad goedgekeurde resolutie, waarin wordt opgeroepen tot het niet leveren van wapens aan de Zuidafrikaanse Unie, ten uitvoer moet worden gelegd en dat de druk op Zuid-Afrika geleidelijk aan moet worden versteYkt. Doch daarnaast moeten de V.N. de wereld duidelijk maken wat zij in de plaats van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek zouden willen stellen". den uit de weg ruimen, doch het is onze plicht onafhankelijk te blijven, zowel op politiek en economisch ge bied als op dat der bewapening". In dit verband verklaarde de Gaulle, dat Frankrijk zijn kernproe ven zal- voortzetten. Het-land-foevindt zich op het ogenblik midden in proe ven 'die nodig zijn om het een macht te verschaffen, die zijn veiligheid kan verdedigen. De Britse politie heeft dinsdag avond in Walthampton, een voor stad van Londen, bij een huiszoe king twee koffers met een grote hoeveelheid verdovende middelen, waaronder morfine, ter waarde van 250.000 pond (f 2,5 miljoen) in be slag genomen. In verband hiermee werden vier mannen en een vrouw gearresteerd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-9. Het K.N.M.I. deelt med'e: De eerste herfststorm heeft in de nacht .van woensdag op don derdag de Schotse kust bereikt. De luchtdruk in 'het centrum is tot 965 mb. gedaald. Boven de Noordzee werd windkracht tien bereikt, aan onze kust windkracht negen. De fronten van de depressie veroorza ken regen. Verwacht wordt dat de storm eerst nog v(?lhard in een oost- noord-oostelijke koers, maar voor de Noorse kust naar het noorden af zwenkt. Morgen stroomt met een krachtige en aanvankelijk nog stormachtige westelijke wind koude oceaanlucht binnen met verspreide opklaringen en enkele buien. Waar schijnlijk zullen de buien niet talrijk zijn. Boven de oceaan heerst nog steeds een zeer krachtige westcircu latie. In cïe hogere luchtlagen wor den snelheden boven 200 km. per uur gemeten. Er zijn reeds aanwij zingen dat er midden op de oceaan een nieuwe depressie in de circula tie wordt opgenomen. Door de hoge snelheid, waarmee de storing zich verplaatst, is het mogelijk dat mor genavond de nieuwe depressie het weer in onze omgeving gaat beïn vloeden. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1963 storten op onze postrekening 13 7 6 7 7. De administratie Nog geen percentages genoemd Een beeld van het bezoek, dat H.K. H. Prinses Beatrix woensdag en donderdag bracht aan de provincie Overijssel. - Foto: toen de prinses aankwam bij de stadsschouwburg „Odeon" in Zwolle, waar zij de ten toonstelling „Ruimte voor de jeugd" bezichtigde, wuifden schoolkinderen vrolijk met hun vlaggetjes. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gelukkig is de mens, die in de herinnering aan een zon nige jeugd een ster bezit in 's levens duister. PEKING, 26-9. China beschuldigt premier Ohroesjtsjef en de Russi sche communistische partij er don derdag van „de weg van Zuid-Slavië te volgen, die leidt tot „herstel van het kapitalisme in de Sowjet-Unie". Volgens het Chinese persbureau „Nieuw-China", dat een artikel van 20.000 woorden in het „Volksdag blad" en „De Rode Vlag" aanhaalt, dringen de Chinezen er bij de Rus sische leiders op aan voor het te laat is lerug te keren van „het pad van hel revisionisme". DEN HAAG, 25-9. Tegen kwart over vier woensdagmiddag is in het gebouw van het departement van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag het oriënterende gesprek begonnen over de loonkwestie. Dit gesprek, dat wordt gehouden op uit nodiging van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, werd bijgewoond door afgevaardigden van de drie vakcen- tralen, van drie werkgeversverbon den, van centrales op het gebied van middenstand en van landbouw. Verder praten De werkgroep der commissie ont wikkeling nationale economie van de S.E.R. komt heden donderdagmiddag bijeen en volgende week dinsdag. Vermoedelijk zal het Centraal Plan bureau voor de bijeenkomst van de werkgroep op dinsdagmiddag met zijn berekeningen gereed zijn. In het oriënterende gesprek van woensdag zijn geen percentages ge noemd. Eigenlijk, zo wordt verno men, heeft men gesproken over de problemen waarvoor de gehele vak beweging, werkgevers en werkne mers, zich geplaatst ziet, maar indi rect ook vraagstukken waarvoor ten gevolge daarvan de overheid zich ge steld ziet. Het gesprek is een aftas ten geweest van het complex van mogelijkheden en maatregelen die een einde zouden kunnen maken aan een langzamerhand min of meer uit de hand gelopen situatie. Een koninklijke vlucht Afnemende wind Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan opklaringen met enkele verspreid voorkomende buien; gelei delijk tot krachtig of matig afne mende westelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 27 sept. Zon op 6.32, onder 18.29. Maan op 15.59, onder Eerste kwartier: 26 sept. te 1.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 sept. 9.07. v.m. BROUWERSHAVEN 27 sept. 8.56 v.m. WESTERSCHOUWEN 27 sept. 8.03 v.m. Doodtij: 28 sept. 21.53 n.m. 21.33 n.m. 20.50 n.m. gin. Bovendien reist dan nog een aantal minder op de voorgrond tre dende leden van de hofhouding mee, zoals hoofdcommissaris C. Sesink, hoofd veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis, mogelijk met enkele rechercheurs, en tenslotte kameniers. Al met al zal het gezelschap dus uit twintig tot dertig personen bestaan. Nachtstop op Rhodos? De drie Frienships kunnen de reis van Soesterberg naar Teheran on mogelijk in één dag maken. De ge middelde snelheid bedraagt ongeveer 370 km per uur en daarom is beslo ten onderweg een nachtstop te ma ken. De mogelijkheid is groot dat hiervoor het Griekse eiland Rhodos, dat ongeveer halverwege ligt, zal worden uitgekozen, doch de Rijks voorlichtingsdienst zei woensdag dit niet te kunnen bevestigen. Evenmin is bekend gemaakt waar de karavaan van drie Friendships op weg naar Rhodos de noodzakelijke tussenlanding zal gaan maken. -De toestellen vertrekken woensdagoch tend van Soesterberg en kunnen na circa negen uur vliegen het op rond 3.000 km afstand gelegen Rhodos be reiken, waarin dan een tussenlan ding van circa een uur begrepen is. Daags d&arop wordt de reis met de Friendships voortgezet naar Te heran, waar de drie machines om half vier plaatselijke tijd op het vliegveld Mehrabad worden ver wacht. Op 14 oktober neemt het vorste lijk gezelschap afscheid van de Per zische shah en keizerin Farah de shahbanou en vertrekt naar Thai land. Ditmaal vliegen koningin en prins samen met prinses Beatrix in één toestel, n.l. een voor deze reis van de K.L.M. gecharterde Lockeed Elec- tra. In hetzelfde toestel zal het ge volg de reis naar Bangkok maken. SCHIPHOL, 25-9. Het laat zich aanzien dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix, die naar 'bekend een staatsiebezoek aan Iran en aan Thailand gaan brengen, volgende weck een waarlijk konink lijke vlucht naar Teheran zullen on dernemen. Het ligt n.l. in de bedoe ling de circa 6.000 kilometer lange reis naar de Perzische hoofdstad te maken in ten minste drie Neder landse F 27 Fokker Friendship ma chines. Zondagmiddag jl. herdacht de heer N. Speelman te Burgh zijn 25-jarig jubileum als scheidsrechter van de K.N.V.B. afdeling Zeeland. Tijdens de wedstrijd Burgh Il-Dreischor 11 werd de heer Speelman het eremetaal van dc K.N.V.B. (een zilveren speld) opgespeld door de heer l. W. Bakker, voor zitter van de afd. Zeeland van de K.N.V.B. De zilveren jubilaris mocht deze dag nog vele „sportieve" gelukwensen in ontvangst nemen. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). Koningin en prins zullen samen in de eerste Friendship reizen, prinses Beatrix in de tweede en het grootste deel van het uitgebreid gevolg in de derde. Dat gevolg bestaat officieel uit elf leden van de koninklijke hof houding, maar naar bekend wordt de koninklijke familie op dit staatsbe zoek tevens vergezeld door minister Luns, die maandag uit New York te rugkeert, en jhr. mr. W. F. Roëll, di recteur van het kabinet der konin-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1