GAS HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND De aardappel in de klem WITTE KRUIS Incident te Urk Nuttige stooktips Als u extra verwarming wenst... SPAREN VOOR DE UITZET Uw ideale kontaktlijm is S"i« SNELFIX: lijmt snel en muurvast Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 september 1963 No. 19451 Ingezonden mededeling LAND- EN TUINBOUW Boeren maken zich zorgen over <le toekomst Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. URK, 23-9. Een 16-jarige Urker heugt het, dat hij zaterdag 150 jaar koninkrijk heeft gevierd: hij werd standrechtelijk gevonnist omdat hij zwaar beschonken op zijn bromfiets dwars door de feestvierende menig te was gereden. Enkele vrouwen en kinderen werden aangereden. De jonge Urker werd gegrepen en ter verantwoording geroepen. Dat Liep uit op een vechtpartij. Hoofden van scholen en andere onderwijzers wa ren daarbij betrokken. Woede laaide op bij de omstanders. De feestvie rende menigte wierp zich vervolgens op de dronken knaap, die prompt tot bloedens toe werd afgetuigd. De jongen kon later door de politie worden meegenomen om zijn roes op het politiebureau uit te slapen en een bekeuring in ontvangst te ne men. LEIDEN, 23-9. Het nascholings- centrum voor verwarming te Leiden adinseert, naar aanleiding van de gevallen van kolendampvergiftiging can de laatste dagen, de haard of kachel enige tijd zeer fel te stoken om goede trek te bevorderen, des noods met open ramen. Voorts raadt het centrum aan, na te gaan of de juiste afmeting brandstof wordt ge bruikt, en of de eventuele aanpas sing van een bepaalde soort brand stof goed is geschied. Gewaar schuwd wordt tegen brandstof met een teveel aan „ondermaat" (brand stof met te kleine afmeting). Ook de bezitters van oliehaarden wordt ge adviseerd de haard overdag eens enige tijd in de hoogste stand te la ten branden, wanneer er voldoende wind is, om het vocht uit de schoor steen te verdrijven. HAMBURG. Ware ovaties vielen zondagavond het Amsterdamse Con certgebouworkest en dirigent Eugen Jochum ten deel bij een concert in de grote muziekhal te Hamburg. De hernieuwde kennismaking - het or kest was in tientallen jaren niet in Hamburg geweest - is het Hamburg- se concertpubliek kennelijk goed be vallen. In de laatste vijf jaar is het aard appelareaal geleidelijk aan terugge lopen. De zaak lag eensdeels bij de prijzen, anderdeels ook bij de vele arbeid die het gewas vraagt. Dat de na de oorlog sterk opgebloeide poot- goedteelt zou inkrimpen, viel te voor zien, omdat ook andere landen het selectiewerk gingen leren. Maar wat de consumptie-aardappelen betreft (de fabrieksaardappelen blijven hier buiten beschouwing) leek de teelt van granen en zaden in vele geval len minder riskant en minder ar beidsintensief. Daar kwam nog bij, dat op de lichte gronden vele per celen gras werden gelegd, omdat men bij melkproduktie wèl en bij aard appelteelt niet van een vaste prijs verzekerd was. Mechanisatie voorziet in tekort aan mensen In beginsel is de arbeidsbehoefte nu vrijwel gedekt door de mechani satie. Weliswaar geeft het machinale poten nog veel kiembeschadiging en onregelmatige opkomst, maar dit nadeel blijkt niet onoverkomelijk te zijn. De nieuwe werkwijze, waarbij pootaardappelen voorgekiemd wor den in plastieken zakken en dan taaiere spruiten geven, schijnt pers pectieven te bieden. Het volautomatisch rooien heeft zijn intrede gedaan en ofschoon ook hier het structuurbederf door ge bruik van zeer zware machines ur gent is, zal dit zich wel verder door zetten. Een ernstige omstandigheid ivas, dat wij in de laatste vijf jaar verscheidene malen een zeer nat najaar hebben gehad, waarbij de mechanisatie moeilijkheden oplever de. Ook hebben wij enige malen een voorjaar gehad met zeer late nacht vorsten en dus met grote schade aan het gewas. De prys is hoofdzaak Ook bij de bewaring deden nieuwe iverkwijzen hun intrede, zoals het ventileren van de hopen, het machi naal sorteren enz. Toch is het i>oor- namelijk de teleurstellende prijs ge weest, die tot inkrimping van de teelt aanleiding gaf. Dat enkele ma len in het voorjaar een aardappel- schaarste dreigde en dat toen de prijzen hoog opliepen, baatte de bouwboer weinig. Het gebeurde nl. in een tijd, waarin de meeste boeren hun partijen al lang verkocht had den en dat tegen prijzen die af en toe verliesgevend waren. Er dreigen nu nieuwe moeilijkhe den, omdat door de zeer natte we ken die achter ons liggen veel ziekte is opgetreden en vele partijen niet al te lang bewaard zullen kunnen blijven. Hopelijk droogt het land verder op, zodat vlot met de machi nes gerooid kan worden, maar ook dan zijn er nog moeilijkheden te over. Ingezonden mededeling wend U dan tot een Esso Gas depothouder... voor een speciaal Esso Gas-kacheltje. 't Geeft U een dubbele garantie: 1) het kacheltje is goedgekeurd door het Gasinstituut en 2) het gas is veilig Esso Gas in veilige fles! Toeslag bü uitvoer? Zoals bekend heeft hei produkt- schap voor aardappelen aan minis ter Biesheuvel een voorstel gedaan om een toeslagregeling voor de aard- appeluitvoer in het leven te roepen. Onze nieuwe minister is daar, naar thans verluidt, weinig geestdriftig over. In zo'n geval pleegt men te zeggen, dat de situatie nog te on overzichtelijk is om een beslissing te nemen. Nu is het maar de vraag waaruit die toeslag betaald zou moeten wor den. Door hei bedrijfsleven zelf? Dan heeft de minister natuurlijk geen bezwaar, het produktschap en het landbouwschap hebben daar echter wèl bezwaren tegen. Eerst stelde het produktschap voor, dat ieder de helft zou betalen, maar thans meent het, dat de overheid de lasten voor de volle 100 pet. op zich moet nemen. Weinig kans van slagen Met een aardappeluitvoertoeslag- regeling (een fraai, nieuw woord!) zijn miljoenen gemoeid. Daarom gaat de minister eerst eens zien waar die vandaan zouden moeten komen en of die regeling allemaal voordelen biedt. Hoe is de oogst, groot of klein, goed of slecht? Dan moet er „ge pland" worden, opdat in het voor jaar geen schaarste zal ontstaan en liefst ook geen overschot, zoals dit jaar het geval was. Nu worden de berichten over de aardappeloogst met de dag slechter en wij uermoer den, dat er daarom van die toeslag niet veel zal komen. De vraag is trouwens, in hoeverre diie toeslag ook werkelijk aan de telers ten goe de zou komen. De kwestie is nl., dat onze aardappelhandel bepaald niet gezond genoemd mag worden. Mei name het verband tussen wat de consument betaalt en wat de boer ontvangt is af en toe geheel zoek. Alles vry laten? De burgeruit wiens belasting geld de toeslag zou moeten komen, dient te bedenken dat de toeslag op zichzelf geheel gerechtvaardigd is. Men kan wel zeggen: „Wie aardap pelen teelt, die moet maar zien wel ke prijs hij daarvoor maakt". Maar dan moet men die prijsontwikke ling ook geheel vrij laten. Dan moei men niet onmiddellijk met prijsre gelingen (denk aan de maximum prijzen van vorig jaar) komen, zo dra die prijs oploopt. Dan moet men de wet van vraag en aanbod gewoon laten gelden. Dan moet men ook geen uituoerbelemmeringen. schep pen, of zelfs uitvoerverboden, om de binnenlandse voorraad goed op peil en de prijzen laag te houden. Wie dat doet, moet óók bereid zijn een toeslag op de uitvoer te geven als dat nodig is. Intussen is het wel dxiidelijk, dat niemand in het najaar precies kan zeggen, of er in het voorjaar een schaarste zal optreden of niet. De kwestie is, dat de verliezen tijdens de bewaring van winter tot winter verschillen. En op de tweede plaats beslist het voorjaarsweer over het tijdstip waarop de nieuwe aardap pelen aan de markt komen en de oude plotseling sterk in waarde da len of zelfs geheel ivaardeloos wor den! U ziet het: aardappelplanning is een wespennest, waarin een minis ter zich liever niet al te diep steekt. Scheepvaavtberichten Acmea (t-.), 21-9 van Poi'to Miranda naar Curasao. Esso Amsterdam (t.), 21-9 te Suez. Ampenan, 21-9 van Singapore naar Colombo. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Er zou een ernstige tweespalt dreigen in het Britse ka binet over de datum voor de alge mene verkiezingen die premier Mac Millan, naar bekend, volgens be paalde geruchten vervroegd - in no vember - wil uitschrijven. BERLIJN (oostelijke sector). De Amsterdamse zakenman Th. J. Len- sen - die sedert twaalf dagen in Leipzig in arrest is - wordt verdacht van het smokkelen van goud, zo heeft de advocaat Wolfgang Vogel in oost-Berlijn meegedeeld. DJAKARTA. Te Balikpapan in Oost-Borneo is de directeur van de plaatselijke „Shell"-installaties aan gehouden wegens „belediging van regering en volk van Indonesië", zo heeft het Indonesische persbureau „Antara" maandag bericht. BEAULIEU-SUR-MER. De Fran se staatssecretaris voor Algerijnse zaken, Jean de Broglie, heeft op het congres van de Gaullistische partij in Beaulieu-sur-Mer gezegd, dat Al- gerië zich in steeds mindere mate houdt aan zijn verplichtingen, die voortvloeien uit het vredesverdrag van Evian. DOVER (Delaware). Een vier-mo- torig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat met een bemanning van tien leden op weg was van Dover, de hoofdstad van de staat Delaware, naar de Azo- ren, wordt vermist. BRUSSEL. De Belgische douane is er opnieuw in geslaagd een ge pantserde smokkelauto met Neder landse boter buiten gevecht te stel len. Evenals de vorige wee"k bedroeg de buit niet minder dan 5 ton. BONN. De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Hermann Höcherl, 'heeft meegedeeld dat het federale bureau voor de bescherming van de grondwet (het hoogste West duitse veiligheidsorgaan) zich niet sohuld'ig 'heeft gemaakt aan het af luisteren van telefoongesprekken of hei openen van brieven die niiet voor het bureau bestemd waren. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van vitale industrieën, Saleh, heeft de linkse vakbonden gelast de Britse bedrijven die zij „nationali seerden" met rust te laten. RTGGINS. Te Riggins in de Ame rikaanse staat Idaho zijn bij een brand in een rusthuis vermoedelijk zeven bejaarden om het leven geko men. 30 mensen konden tijdig in veiligheid worden 'gebracht. Het hou ten gebouw brandde geheel uit. WASHINGTON! President Kenne dy heeft tegenover zakenlieden op een conferentie inzake uitbreiding van de uitvoer in het Witte Huis verklaard, dat zij bezig zijn het ini- tïaltief in de wereldhandel aan hun Europese concurrenten te verliezen. MACON. Voor de eerste maal zijn drie neger-studenten toegelaten tot de „Mercer"-un'iverslteit in Macon (in de Zuid-Amerikaanse staat Geor gia), welke tot dusver uitsluitend voor blanker, was bestemd. Een van het 'drietal is een Ghanees. Hun in schrijving verliep zonder incident. SAULIEU. De 46-jarige heer J. Rutgers uit Den Haag is bij een autobotsing in de buurt van Saulieu in Bourgondië (Frankrijk) om het le ven gekomen. De Fransman, die de wagen bestuurde waarmee de heer Rutgers in botsing kwam, is korte tijd later in een ziekenhuis over leden. Ingezonden mededeling ,4. ji-ï* de spaarbank met volledige bankservice N.J.N.-ers ontlek ten geheimen van tie Flaauwersinlaag ZIERIKZEE, 21-9. In aansluiting op de filmavond van vrijdag jl. hield afdeling Schouwen van de Neder landse Jeugdbond voor Natuux*stu- die zaterdag een geslaagde excursie naar de Flaauwersinlaag. Het en thousiasme van de - merendeels jeugdige - deelnemers was bijzon der groot. De acht nieuwelingen die gekomen «waren om eens te kijken hoe het in de N.J.N. toegaat, werden zeker niet teleurgesteld; het terrein dat. bezocht werd laat dat ook nau welijks toe. In de inlage zwom een groot aan tal wilde een'den en twee smienten. Wat steltlopers als tureluur, zwarte ruiter en kluut zochten naar voed sel m de slikkerige bodem en bui tendijks fourageerden nog een aan tal bontbekpleviertjes en. strandlo- pers. Tussen de stenen onderlangs de dijk werden zeeanemonen, kever- slakken en strandkrabbetjes - meest al niet groter dan een halve centi meter - gevonden. Het enthousiasme voor al deze kleine zeebeestjes was zo groot, 'dat het plan 'geopperd werd een zeeaquarium bij een van de le den in te richten. De afdeling bezit nog een aquarium dat op het mo ment niet gebruikt wordt - een overschot van de verleden jaar in Haamstede gehouden tentoonstelling - zodat dat althans geen probleem is. Om eens te zien hoe zo'n zee- aquarium in vol bedrijf er uit ziet, ging een aantal deelnemers na de excursie naar Brouwershaven om het 'bijzonder fraaie aquarium van de fam. Jansen (oud N.J.N.-ers) te be wonderen. Voor eventuele belangstellenden die niet in de gelegenheid waren naar de filmavond of de excursie te komen nog dit: de N.J.N. is een na tuurhistorische vereniging die open staat voor jongeren van 12 tot 23 jaar. De leiding is geheel in handen van de leden zelf, en de „bond" - zoals de leden de N.J.N. noemen is zowel politiek als religieus strikt neutraal. Een ieder die nadere in lichtingen wenst kan zich daarvoor wenden tot een van de bestuursle den van afdeling Schouwen, te we ten Iman Zorge, Schoolstraat 14, Se- rooSkerke, of Hannie Mol, Nieuw st ra at 27, Zierikzee. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM. 23-9. Tarwe, door sneekwaliteit basis 17 procent vocht f 33,25, met 'korting voor eventueel schot, franco Rotterdam per schip, levering volgende week. Zomergerst volgens monster f 20- f 26; weinig kooplust. Haver volgens monster f 18-24. Groene erwten volgens monster f 40-49. Schokkers volgens monster f 45-65; franco Rotterdam. Aardappelen ROTTERDAM. 23-9. Klei-aardap- pelen 35 mm. opwaarts: Eigenhei mers f 9,50-12,50; Bintje f 9-11. Klei-aardappelen 38 mm. op waarts: Eigenheimers t' 9,50-12,50; Bintje f 9-11. Voor export: Bintje 35 mm. op waarts in 2 maten gesorteerd f 11. Zandaardappelen 35 mm. opwaarts IJsselster f 6.50; Bintje f 6,50. Stemming: binnenland flauw, bui tenland zeer flauw. Voer-aardappelen f 2-4. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Bij de stad Torun, in noord-Polen, zijn een vrouw en drie van haar kin deren overleden aan een paddestoe lenvergiftiging. In Polen zijn deze zomer in totaal ongeveer 25 mensen op deze manier om het leven ge komen. Ingezonden mededeling voor meer comfort! SPORT RKFC—Burgh 2-2 In een harde, doch sportieve en perfect door scheidsrechter Bakx ge leide, wedstrijd hebben RKFC en Burgh de puntjes broederlijk ge deeld. Burgh heeft hier na de rust hard moeten vechten om dit gelijke spel te kunnen handhaven, doch het is uiteindelijk gelukt om één puntje mee uit Bergen op Zoom te bren gen. Vooral na de rust hebben kee per Kloet en spil Joop Hanse zich zeer onderscheiden door hun uitste kend ingrijpen op de juiste momen ten en op deze wijze konden zij, bij gestaan door de anderen de 2-2 stand tot het einde toe bewaren. Reeds in de 5e minuut nam Burgh de leid'ng doordat Theo van Nieu- wenlhuijze een door Theo Wessel ge nomen corner hard inkopte (0-1). Doch 10 minuten later schoot links binnen Keizer onhoudbaar in (1-1). Burgh kwam weer voor te staan doordat Nico de Graaf een vrije schop hard inkogelde (1-2). Na de rust legde RKFC er een schepje op en Burgh kreeg 'het hard te verdu ren. Na een 'kwartier maakte Lam- brechts gelijk (2-2) en toen kwam een zeer moeilijk half uur voor de groen-witten doch 'het kon met kunst en vliegwerk het doel voor verdere doorboringen vrijwaren. Vlak voor 'tijd kwam Theo v. Nieu- wenhuijze nog alleen met de bal voor de keeper, doch zijn prachtige leans ging verloren door naast schie ten. Volgende week de eerste thuis wedstrijd voor Burgh en wel tegen De Schutters uit Stampersgat onder leiding «van scheidsrechter Bennars. Dit is de uitgestelde wedstrijd van veertien dagen geleden. FEUILLETON Behalve haar pleegdochter heeft ze nog een protégé: Michiel Hen- drikse, die ook hier aanwezig is. Giel, zoals hij genoemd wordt, was bestempeld tot pleegzoon van tante Anne, maar omdat hij niet bepaald een gehoorzame jongen was, kwam hij al gauw in moeilijkheden met de politie. De Amsterdamse recherche is eens gaan neuzen in zijn verleden er. daaruit bleek, dat Giel a'l op 16- jarige leeftijd met de justitie in aan raking kwam, dat hij op 17-jarige leeftijd een voorwaardelijke veroor deling heeft gekregen: een maand tuchthuis met een proeftijd van twee jaar. En nog vóór zijn 18e jaar reeds met deze inrichting kennis maakte. Ik zal verder niet alles opsommen, wal deze jongeman al aan misstap pen deed, maar op zijn 21e jaar kwam hij uit een opvoedingsgesticht en klopte netjes bij tante Anne aan, die op haar manier een zwak had voor Giel en hem weer verder hielp. Maar Giel had een gruwelijke hekel aan werken en hing de nozem uit op de Nieuwendij'k. Tante Anne gaf hem af en toe wat geld, doch dat was natuurlijk niet genoeg. Giel hing smoesjes op van zaken, die hij ging doen en leende zogenaamd han delskapitaal. Dat ging enige tijd goed tot tante Anne er genoeg van kreeg. Het bedrag was intussen al opgelo pen tot rond tweeduizend gulden, dus eiste ze teruggave. Van dit laat ste gesprek was Jan Gillissen getui ge, Althans, hij hoorde Ciel's stern. Achteraf is nu gebleken, dat tante Anne meer narigheid had met haar schuldenaren en ze wilde daarom nog niet meer moeilijkheden hebben. Giel moest haar 'helper.. En Giel ac cepteerde, temeer omdat tante Anne beloofde alle schuld kwijt te schel den, als hij deed, wat ze van hem verlangde. Na enige aarzeling be loofde Giel dit. We komen nu op woensdag. Giel moest een auto 'huren. Dat gebeur de. Van een garage in de Willem- straat huurde Giel een oude Ford Consul en daarmee reed men in de namiddag naar Dorringen. Tante Anne wist het adres van haar neef: Parklaan 4, maar wist verder heg noch steg in ons dorp, omdat ze er nog nimmer geweest was. Ze stelde zich op de hoogte van de ligging van het dorp, reed naar 'het busstation, liet Giel aan een buschauffeur vra gen, waar de Parklaan was en reed er heen. Het was inmiddels al lang donker en langs de Haarlanderweg rijden steeds veel auto's, dus het ■heen en weer rijden van de Ford viel niet op. Tante Anne constateerde tot haar genoegen, dat er een park liep langs de Haarlanderweg. Ze zocht een plekje en had haar plan klaar, dat zc met Giel besprak. Want, mijne heren, ide moord op tan te Anne was een grote vergissing. De dader'had namelijk opdracht een ander te vermoorden. Niet tante An ne moe9t neergeschoten worden in de boCht bij de woning van de heer van Rijn, maar als slachtoffer was aangewezen de neef, Jan Gillissen. Die moest vermoord worden. door Frank van Falckenoort 17. Een geroezemoes van ontzetting was 'het gevolg van deze mededeling. Gert pauzeerde even en keek naar Giel Hen'drikse. die met een spot lach rond zijn lippen terugblikte en zelfs geen ooglid trilde, toen Gert uitgesproken was. Hoolwerf haalde diep adem en vervolgde: „U begrijpt nu wel: tante Anne had alles van te voren tot in de puntjes uitgedokterd. Ze zou om half acht met de 'bus uit Enschedé arriveren. Neef Jan zou haar opha len en haar koffer dragen. Tante Anne was zwaarlijvig en liep dus vrij langzaam. Misschien zou ze op 'het afgesproken punt extra lang zaam lopen. Misschien zou ze er op speculex*en, dat Jan de koffer wel eer.s een keer zou neerzetten om een paar ogenblikken uit te rusten. In ieder geval was alles zo voorbereid, dat de dader ruimschoots het slacht offer in het vizier zou kunen krij gen. Hij liep immers aan de 'boskant, dus het doelwit was ongehinderd. Aanvankelijk wilde Jan aan de an dere kant lopen, maar de buschauf feur heeft tante Anne horen zeg gen: loop jij maar aan de andere kant als je wilt, want m'n linker arm is wat stijf van de rheumatiek. Dan kan ik, als het nodig is. met. m'n rechterarm op je steunen. Is het niet zo. meneer van Dalen?" De buschauffeur knikte instem mend. „Dat heb ik heel duidelijk ge hoord vrijdagavond". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5