Ontploffing in Italiaanse stad Enorme ontploffing te Rotterdam Bakkers willen hogere broodprijs l)e Ma 1 ta-ni euwlmuw De afbouw van het huizencomplex in Malta trekt sterk de aandacht. Het betreft hier galerij woningen, die niet in een strakke lijn, maar in een be paald ritme naast elkaar zijn gezet, hetgeen een aardig effekt geeft aan het geheel. De woningen zullen nog voor de winter kunnen worden betrok ken, (Foto: Zierikzeescfhe Nieuwsbode). Sneeuw in Kazaehstan MOSKOU, 23-9. De eerste sneeuw vlokken zijn gevallen op de koren velden van de „maagdelijke gebie den" in Kazaehstan, aldiis de Praw- da van maandag. In deze koren schuur van de Sowjet-Unie was op 20 september nog slechts 58 procent van de oogst gemaaid. De rest is met sneeuw bedekt. De Prawda verwacht eer. slechte oogst en wijt dit aan het langdurig optreden van nachtvorst. Zware re genval in de lente, een droge zomer en het voortijdig invallen van de winter. Ook zouden de landbouw machines niet ten volle worden be nut, omdat de leiders van de kolcho zen niet kunnen organiseren. CASERTA, 24-9. In de omgeving van de Italiaanse stad Caserta, is dinsdagochtend een kiandestiene op slagplaats van vuurwerk ontploft. Het aantal doden, dat uit de puin hopen van het gebouw werd gehaald, bedraagt tot dusver veertien. Veer tien anderen zijn ernstig gewond. Brandweer en politie uit Napels worden ter assistentie geroepen. ROTTERDAM, 23-9. Waarschijn lijk tengevolge van een lekkende butagasfles heeft zich in de Park- sluizen in Rotterdam een spectacu laire ontploffing voorgedaan aan bcord van een zolderschuit, die daar juist was afgemeerd. Een jeugdige stuurman geraakte daarbij gewond. Hij werd naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht. De schuit zohik even buiten de sluis on der de brug, die de Willem Buyte- wechstraat met 'het Drooglever For- tuynplein bij de Euromast verbindt, en stremde daardoor enige tijd het binnenvaart verkeer tussen de Nieu we Maas en de Cool'haven. Het wrak werd later op de middag door een drijvende bok verwijderd. De explosie had een grote kracht en werd tot ver in de omtrek ge hoord. Stukken van de roef werden hoog de lucht in geslingerd, in het kantoor van de havendienst - naast de sluis - sprongen verschillende ruiten. Van een auto werd de voor ruit versplinterd. De ziekcnluiistarieven DEN HAAG, 23-9. De minister van sociale zaken en volksgezondheid bereidt in overleg met de minister van economische zaken een wijziging voor van het in augustus 1962 inge diende ontwerp van wet, houdende regelen op 'het gebied van de tot standkoming van ziekenhiiistarieven. Hierdoor zal naar hij vertrouwt aan de inzichten van de Kamer terzake worden tegemoet gekomen. Hij ver trouwt er op dat de wet ziekenhuis- tarieven in werking zal kunnen zijn getreden, voordat op 31 mei 1964 de prijzenbesdhikking ziekenhuizen, sa natoria en revalidatie-centra buiten werking zal treden. K.R.O.-filmploeg naar India HILVERSUM, 24-9. Een filmploeg van de K.R.O. is per vliegtuig naar India vertrokken om opnamen te maken voor een programma over ontwikkelingshulp. De KJR.O.-televisie zal op 29 ok tober een uitzending wijden aan de vraag of missie en zending niet voor bijstand van de regering in aanmer king moeten komen, daar deze zich reeds eeuwen met de hulp aan ont wikkelingsgebieden bezighouden. Het Koninklijk Huis DEN HAAG. 23-9. Bij K.B. is met ingang van 1 oktober mevr, L. A. J. Baronesse de Smeth, 'geboren» baro nesse van Pallandt, op haar verzoek eervol ontheven van haar functie als Hr. Ms. Dame du palais, onder dank betuiging voor de vele gewichtige diensten, gedurende vele jaren aan H.M. de Koningin bewezen. Zij is met ingang van deze datum benoemd tot Dame du palais honoraire. Bij K.B. is met ingang van 1 ok tober Hr. Ms. Dame du palais hono raire E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, geboren 'de Meyier benoemd tot Dame du palais. Bij K.B. is met ingang van 1 no vember Hr. Ms. eerste stalmeester en adjudant, luitenant-kolonel W. F. K. Bisehoff van Heemslcerck be noemd tot griffier van de kanselarij der huisorden. Prins Bemliard steil boerderij in gebruik ASPEREN, 24-9. Prins Bernhard stelde vanmorgen om elf uur de mo delboerderij van de heer H. Heems kerk te Asperen (gemeente Herwij nen) in Gelderland, officieel in ge bruik. Het hoge bezoek aan de boerderij is een gevolg van de interessante, moderne opzet. De boerderij is gelegen in' het ruilverkavelingsgebied Tielerwaard- west, dat binnen enkele jaren een geheel nieuw aanzien zal krijgen. Ge specialiseerde veeteelt-fruitteelt, en tuinbouwbedrijven zijn hier in gro ten getale in ontwikkeling. Het be drijf van de heer H. Heemskerk ie Asperen is ruim 70 hectare groot. Tot nog toe was dit verspreid over een groot aantal percelen en werd dientengevolge vrij extensief ge voerd. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Bruinisse: H. Lig- tenberg, Utrecht. BIJSTEUN IN 1931 AMSTERDAM, 23-9. De ge meentelijke dienst voor sociale zaken in Amsterdam heeft van een onbekende een brief ontvangen met f 400 en als toelichting: „Voor genoten bij- steun in 1931, wat me zeer ge holpen heeft. Nti geef ik het weer aan de gemeenschap te rug". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Het 30-jarig jubileum van „Sparta" ZIERIKZEE, 21-9. Op de feestelij ke vergadering van de M.C. „Spar ta", die zaterdag het 30-jarig jubi leum vierde in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau", werden niet alleen de prijzen bekend gemaakt en uitgereikt *aan de winnaars van de juibileumrit, maar werden ook de kampioenen van het afgelopen sei zoen bekend gemaakt. Belangrijkste prijs daarbij was de fel omstreden trophee - een wissel- beker - die ten deel viel aan de rij der M. van Langeraad. In het verder verloop van de feestavond vond de voorzitter, de 'heer J. G. van Maa- nen te Noordgouwe, gelegenheid stil te staan bij het jubileum van de club, waarbij de volijverige penning meester de heer C. W. Verton extra in het zonnetje werd gezet. Dp heer Verton heeft gedurende 'het bestaan van „Sparta" zich als bestuurslid grote verdiensten verworven. De voorzitter deed zijn dankwoorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. Tot in de klei ne uurtjes werd het feest op gezel lige wijze voortgezet. Programma Film-Liga De Zieriikzeese Film-Liga heeft het programma voor het komend seizoen bekend gemaakt. Het bevat een serie gevarieerde films, die goed gespreid in 'het seizoen liggen. We laten het programma hieronder vol gen: 11 oktober: „Het lot van een mens"; 12 november: „Faja Lofo'bi" en „Prijs der zee" (Herman van der Horst); 15 januari: „Les jeux de l'amour"; 4 maart: „The caine mutiny" en 10 april: „Our man in Havanna". Bij de in het Anthonius- zieken huis te IJmuiden gehouden examens behaalde mej. C. E. Wansink, vroe ger te Zierikze, het verpleegstersdi ploma A. Cursus „Spreken in het openbaar" Men verzocht ons te willen mede delen, 'dat de cursus „Spreken in het openbaar 'heden (dinsdag)-avond zal worden gehouden in de kleine bo venzaal van het „Huis van Nassau" en dus niet in de koffiekamer, zoals aanvankelijk was aangekondigd. Afd. Plattelandsvrouwenbond Het bestuur van de afdeling Schou wen van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen heeft eer. uitnodiging aan de leden van alle afdelingen doen uitgaan voor het bijwonen van een modeshow, die in samenwerking met de firma's Kohschulte en Pol derman zal worden gehouden op woensdag 2 oktober in de Graan beurs van het „Huis van Nassau". HAAMSTEDE De bejaardensociëteit Donderdagmiddag a.s. begint ook in Haamstede de bejaarden-sociëteit weer .Alle bejaarden boven de 65 jaar worden te half drie in het rust huis „Duinoord" verwacht. RENESSE De collecte ten bate van het Ken. Wilhelminafonds heeft te Re- nesse f 212,99 opgebracht. Hengelwedstrijd aan Westbout De hengelsportvereniging „Wes- terschouwen" heeft aan de Westbout een wedstrijd georganiseerd voor haar leden waaraan door 16 hengel sportliefhebbers werd deelgenomen. Het was de heer A. de Rijke uit Re- nesse die er in slaagde op de le plaats 'beslag te leggen. De volledige uitslag was: 1. A. de Rijke, 375 pnt.; 2. P. Kort, 300 pnt.; 3. J. Hart, 250 pnt.: 4. J. de Meij, 250 pnt.; 5. M. v. Oeveren, 150 pnt.; 6. W. v. Sluijs. 125 pnt.; 7. W. Lemsom, 100 pnt.; 8. D. M. Braai, 100 pnt.; 9. W. Koo- man, 100 pnt.; 10. J. Hulshof, 100 pnt. NIEUVVERKERK Leerlingen maakten val Twee leerlingen van het lyceum te Zierikzee, die van schooi naar huis reden, de 17-jarige B. van Dui- vendijk en de 16-jarige I. van der Sar, berden te Bruinisse, kwamen vorige week met hun fietsen te val len, toen zij door een achterop ko mende ibrommer werden aangereden. Dit gebeurde op het rijwielpad in de buurt van Niemyerkerk. De poli tie heeft de zaak dn onderzoek, want enige dagen wettig schoolverzuim wegens opgelopen letsel was het ge volg voor één der betrokkenen. OOSTERLAND Werktuigen-demonstratie te Oosterfand Zoals gemeld woi-dt op vrijdag 27 september a.s. bij de heer M. J. Zeijler, Oud Heiligenweg 2teOoster- land, door de Bedrijfsstudiegroep Schouwen-Duiveland en de Zeeuwse Groentetelers Vereniging, in samen werking met de Rijksland- en Rijks- tuinbouwvoorlioh'tingsdienst, een de monstratie met werktuigen georga niseerd. Deze demonstratie 'heeft vooral tot doel om de gebruiksmo gelijkheden van diverse werktuigen te tonen. Het programma vermeldt demonstratie met tweewielige trek kers en werktuigen err vierwielige trekkers .en werktuigen, grondbe werking, zaaien en planten, verzor gen en rooien. Door de heren A. van de Vrie en J. T. Andrirrga zullen toe lichtingen op de demonstraties wor den verstrekt. Gedemonstreerd wor den o.a. wentelploeg, spitmachine, freesmaohines, cultivator, precisie- zaaimachine, plantmachine, zaaima- öhine, wiedgarnituur, dunmachine, motorha'k, aardappelliohters, gla'dio- len-rooimachine, gladiolenlichter, 2- wielige trekker met 2-wielige wa gen. Voorts vierwielige trekkers met kantelploeg, verstekfrees, trij- tand'cultivator, kromtan'deg, boxer- eg, wiedbalken, genormaliseerde 2.64 meter zaaimachine met fijnzaadrad en drukrol. Voorts: trekkers met tweewielige wagens. Vooral de mensen van de kleinere land- en tuinbouwbedrijven wor den op 'deze belangrijke demonstra tie verwacht, doch uiteraard' is elke belangstellende van harte welkom. BRUINISSE Vrouwenvereniging op bezoek De vrouwenvereniging uit Pernis, is haar vorige presidente, mevrouw van der Sar-<van Vliet en haar echt genoot, thans predikant te Bruinisse nog niet vergeten. Was het aanvan kelijk 'de bedoeling, dat de vereni ging de gehele dag de gast zou zijn van de, hervormde vrouwenelub van Bruinisse, wegens de nog niet be ëindigde verbouwing van het Ver enigingsgebouw te Bruinisse, kon dit plan geen doorgang vinden. Het is1 verschoven naar de toekomst. Maar bij een kop koffie werd vorige week in de cateChisatiekamer van de hervormde keik, de kennismaking toch 'hernieuwd. Het bestuur van de Bruinisser vereniging is toen verder ais gids opgetreden voor een tocht naar en d'oor de Westhoek van het eiland. Tractor uitgebrand „Vuur bij stro, dat hoort niet zo", dit was al een van die wijze lessen die de bekende dichter Jacob Cats in zijn tijd 'in zijn korte gedichtjes ten beste -gaf .Maar evenmin horen lucifers bij benzine en dan vooral niet in de handen van spelende kin deren. Doordat kinderen uit Plan West met. lucifers te dicht bij een tractor k wannen, die geparkeerd stond naast een schuur achter de Noorddijk en eigendom van de loon werker J. J. Giljam, vatte het werk tuig vlam en brandde geheel uit. Causerie op N.C.V.B.-vergadering Vorig weekend hield de afdeling Bruinisse vain de Ned. Chr. Vrou wen Bond 'haar eerste vergadering in het- seizoen in de consistorie van de Ger. kerk. De presidente, mevrouw Petter- Willemstein, hield na een kort ope ningswoord een inleiding over Matth. 25 14 tot het einde. Spreker voor deze avond was de heer A. Rijpke- ma uit Vlissingen met als onder werp „School cn Beroepskeuze". Dit onderwerp werd uitvoerig behandeld Voor 'de meeste ouders is het een 'groot probleem, hun kinderen die van de lagere school komen, de juis te richting te wijzen, c.q. het juiste schooltype te kiezen. De test noem de spreker hier de juiste oplossing. Op 'deze inleiding volgden vele vra gen, die zo goed mogelijk beant woord werden. Mevr. Petter bracht dank aan de spreker en eindigde op de gebruikelijke wijze. De volgende ledenvergadering zal gehouden worden op 18 oktober en wel in gezamenlijk verband te Zie rikzee. De voordrachtskunstenaar J. Oostervelder uit Amsterdam zal dan optreden. Dinsdag 24 september zal de afde ling een bezoek brengen aan do huishoudbeurs te Rotterdam. ANNA JACOBAPOLDER Brommer contra auto Zondagmorgen omstreeks 9 uur kwam de beer M. Moerland met zijn brommer in botsing met een perso nenauto bestuurd door de beer C. Noorthoek uit St. Philipsland. De heer M. die de Noordweg uitkwam en de Langeweg in wilde rijden zag plotseling de auto voor zich. Een botsing was onvermijdelijk waar door de heer M. enkele verwondin gen opliep. Zijn dochter die op de duo zat kwam met de schrik vrij. Het voorwiel van de brommer werd geheel ontwricht. Ook aan do auto was materiële schade. N.C.V.B.-vergadering Dezer dagen hield de N.C.V.B. af deling Anna Jaeobapolder haar eer ste vergadering na de vakantie on der leiding van de presidente mej. van Strien. Voor deze avond was de heer J. A. Kooman uitgenodigd om het onderwerp „Onze houding te genover onze opgroeiende jorngens en meisjes" te behandelen. Na de pauze werden nog verschillende vragen vlot beantwoord door de spreker. De volgende vergadering zal ge houden worden op 5 oktober. Dan zal ds. Kr. Smit uit Voorschoten kleurendia's laten zien uit Grieken land. Daarbij zullen ook de leden van de C.P.B. uitgenodigd worden. SPORT VOETBAL Bruse Boys-Hoek 2-2 Bruse Boys hebben zaterdagmid dag hun talrijke supporters weer een goede dag bezorgd, door in een spannende en sportieve wedstrijd het sterke Hoek met een gelijk spel naar huis te sturen. De Bruse cluib heeft daarmee haar derde plaats op de ranglijst van het zaterdagvoetbal in Zeeland behouden. En dat terwijl het gemis van spil van de Roest voor de Boys toch wel een handicap was. Dit laatste lag zeker niet aan de back Otto Kostense, die op die spil- plaats genoemde speler verving, maar voor de club als geheel was het wel een merkbare verzwakking In het begin van de wedstrijd was er wel enig overwicht van Hoek merkbaar en in de 23e minuut ont staat daaruit een doelpunt na een onoverzichtelijke worsteling voor het Bruse doel (0-1). Direct daarop krijgt bij de intrap van de bal, de water-vlugge middenvoor van de gasten het leder te pakken en eer de Bruenaren eigenlijk goed besef fen wat er gebeurt is het 0-2. De Boys zijn nu echter op hun qui vive en in de 31e minuut is bet Maarten Duinhouwer, die als linksbinnen op gesteld, de bal toegespeeld krijgt en zijn kans benut en er 1-2 van maakt. Uit een zeer mooi staaltje van goed samenspel tussen Adrie Koster en A'drie Kostense ontstaat dan in de 36e minuut de gelijkmaker. Zo komt de rust met 2-2. Na de rust probe ren beide partijen het winnende doelpunt te scoren, maar alles is te vergeefs. Van beide kanten is men u'iterst waakzaam en als men tot schieten komt is doelman van den Ouden op zijn post en weet redding te 'brengen. Maar ook de doelman van Hoek weet moeilijke ballen tij dig te onderscheppen. De uitslag gaf onzes inziens de verhouding goed weer. Renessc II-Zierikzee III 6-4 De reserves van Renesse zijn er, on danks vier invallers, op verrassende maar volkomen verdiende wijze in geslaagd beslag te leggen op beide puntjes. Vooral in het eerste half uur werd er gecombineerd dat het een lust was om te zien. Reeds na vijf minuten nam Re- nesse de leiding, toen Hoogerhuis goed op een pass van Noorddijk toe liep en onhoudbaar voor doelman v. d. Wekken inschoot (1-0). Drie mi nuten later had'linksbuiten Hooger huis weer succes, toen hij een voor zet van rechts laag inschoot (2-0). Renesse bleef het doel van Zierikzee belagen en in de 18e minuut was het opnieuw Hoogerhuis die een voorzet laag inschoot (3-0). Een doelpunt van Renesse werd hierna door de scheids rechter op appèl van de grensrechter geannuleerd. Toch werd het 4-0 toen na een half uur Hoogerhuis bij een corner het leder het beslissende tikje wist te geven. Het spel van Renesse verslapte en Zierikzee kon na een 4-2 stand bij de rust inlopen tot 4-3. Net op tijd wakker geschud wist J. de Feiter weer wat. meer lucht voor de Renessenaren te geven (5-3), waarna J. v. d. Schelde met een w^re „kogel" de voorsprong op 6-3 bracht. Toen de Renesse-defensie bleef staan voor vermeend buiten spel, kon Zierikzee nog op 6-4 ko men, maar verder lieten de rood- witten het in de resterende tijd niet meer komen. DEN HAAG, 24-9. De bakkers, verenigd In de Nederlandse Bakke rijstichting, zjjn van mening dat de broodprijs op korte termijn weder om met één cent moet worden ver hoogd. De laatste verhoging dateert van 22 juli en bedroeg eveneens één cent. De Nederlandse Bakkerijstichting had echter reeds toen bij de minis ter van economische zaken aange drongen op een verhoging met twee cent. Een andere wens van de bakkerij wereld is een grotere vrijheid in doorberekening van de kosten van bezorging. Naar de mening van de Nederlandse Bakkerijstichting be hoeft, indien aan deze wens gehoor wordt gegeven, niet voor misbruik te worden gevreesd. Zou echter deze wens niet worden vervuld, dan vreest de Stichting, dat zeker in verafgele gen wijken of wijken met weinig klanten, de bezoi'ging zal worden ge staakt. Voor 55 jaar.... SIRPANSLAND. Bij het afrijden van de afrit aan de Staart sloeg het rijtuig van de hervormde predikant le Nieuwerkerk om. De inzittenden liepen kwetsuren op. KERKWERVE. Voor het eerst zal ook hier een rijksveldwachter wor den gestationeerd. ZIERIKZEE. „Het Vrije Toneel" brengt in de Concertzaal het succes kluchtspel „Confectie-kindje". Direc tie: J. H. Speenhoff en Nap de la Mar. ZIERIKZEE. De vrijzinnige pro- paganda-club „De jonge vrijzinni gen" hield een vergadering. ZIERIKZEE. De burgemeester heeft het ere-voorzilterschap aange nomen van het comité tot oprichting van een concertzaal en graanbeurs. ZIERIKZEE. De leerlingen van de ambachtsschool hebben in het kader van een wedstrijd de stedelijke huis ankers getekend. ZIERIKZEE. De gemengde zang vereniging „St. Caecilia" gaf een uit voering met solisten in de Concert zaal, NOORDGOUWE. De gemeente kreeg uit een nalatenschap een be drag van f 2000 ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur. SCHOUWEN. Hard wordt ver langd naar een fikse regenbui, daar het drinkwater krap begint te wor- den. ZIERIKZEE. Uitgegeven werd een serie fraaie afgewerkte prentbrief kaarten van oud-Zierikzee, w.o. de Stenenbrug, afgebroken in 1871. BRUINISSE. In november a.s. herdenkt de zangvereniging „Eupho- nia" het 20-jarig bestaan met een uitvoering in de Conferentiekamer. DIVERSE BERICHTEN UTRECHT. Het bestuur van het Utrechts Landbouw Genootschap is van mening, dat de noodsituatie op de Utrechtse veehouderijbedrijven steeds ernstiger wordt. De nood die al sintds het vorige jaar op vele wei de bedrijven heerst, is door ide natte zomer nog groter geworden. Het U. L.G. kenschetst de huidige situatie als buitengewoon ernstig. DEN HAAG. Ons land zal meteen gezamenlijke inzending vertegen woordigd zijn op de 9e jaarbeurs Suriname, die van 3-14 oktober te Paramaribo wordt gehouden. Het aantal bezoekers dat vorig jaar de jaarbeurs bezocht, bedroeg ca. 40.000 Dit getal is, gezien het inwonertal van Paramaribo (100.000) zeer hoog. TILBURG. Tot dusver onbekende inbrekers hebben zondagnacht de brandkast van de steenkolengroot- hamdel „Brabant" te Tilburg, ge opend en daaruit een bedrag van f 20.000 gestolen. De voormalige Haitiaanse gene raal Leon Cantave, die vorige maand aan het hoofd van tweehon derd politieke vluchtelingen Haiti binnendrong om te proberen het be- win'd van president Duvalier omver te werpen, is maandag met een twintigtal 'getrouwen In de Domini caanse republiek teruggekeerd. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich. maandag achter het Britse initiatief geschaard om dit jaar een conferen tie 'van zes Europese landen ter re geling van visserij vraagstukken tc beleggen. De IJslandse afgevaardig den alleen onthielden zich van stem ming. De „trwisf-dans zal in Indonesië worden verboden, zo meldt 'het blad „Warta Bhiaktii" maandag. Boe Hoi, leider van een groep waarnemers van Zuid-Vietnam bij de Verenigde Naties, acht een debat in de algemene vei'gadering der vol kerenorganisatie over het boeddhis ten-vraagstuk in zijn land doelloos nu de boeddhisten bepaalde garan ties hebben gekregen en hun tem pels zijn heropend. De Amerikaanse minister van de fensie. McNamara, en de voorzitter van het comité van stafchefs, gene raal Taylor, zijn maandag naar Zuid-Vietnam vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de strijd tegen 'de communistische Vietcong. Naar radio-Djakarta meldde, heeft Indonesië als gevolg van het afbre ken der handelsbetrekkingen met Maleisië, met communistisch China een overeenkomst gesloten voor de levering van rubber. Tot dusver ging de Indonesische rubberexport gro tendeels naar Malakka en Singapore. a President maarschalk Tito van Zuid-SIavië is maandag, voor een officieel bezoek van vijf dagen, uit Brazilië in Ohili aangekomen. Veerpont „Zijpe" in reparatie Het prachtige najaarsweer van de laatste veertien dagen lokt ieder weekend weer talrijke autobezitters c.q. bezitters van een zomerhuisje naar ons eiland. Per 1 september is echter de veer pont „Zijpe" naar de werf gegaan voor een noodzakelijke schoonmaak- en reparatiebeurt, zodat maar met één pont kan worden gevaren. Dit geeft lange files en wachttijden van enkele uren aan dit steeds drukker wordende veer. Niet alleen op zater dag en zondag komt dit euvel voor, ook zakenmensen die in de week het eiland willen bezoeken of willen ver laten, moeten dikwijls één of meer ponten overstaan. Scheepvaartbericlileii Ampenan, 24-9 te Colombo verwacht. Koratia (t.). 24-9 te Kaapstad. Philippia (t.), pass.'23-9 Lissabon naar Thamesbaven. WEG De jeugd heeft geen herinnering meer aan de Kromme Kooiweg. Ze mag daar blij om zijn. Blij omdat het op die vooroorlogse macadam- weg zo'n enorme heisa was er over heen te fietsen. De weg was altijd diep uitgesleten en de steenslag had zich boogsgewijze langs de flanken neergevleid. Wie daar met de fiets goed in terecht kwam, kon zijn daagje „naar de duinen", als het kwaad wilde, wel vergeten. Ontel baar zijn de bloedknieën, die de duingangers hier hebben opgelopen. Was de Kromme Kooiweg plotseling geheel van een nieuwe laag maca dam voorzien, dan was het leed pas ravijndiep, want er was geen door komen aan. Nog veel vroeger, in de tijd buiten onze heugenis, moet het allemaal nog erger geweest zijn. De mensen bezochten toen per fiets wellicht nog geen duinen, maar ze gingen wel „nae stad" en dat ge beurde dan ook wel per fiets. Zo ook Marien en Kee, die beiden zo'n apparaat hadden aangeschaft. Ze verkeerden nog in het prille stadium van de liefde, maar niemand twijfel de er aan of dat zou wel uitmonden in de veilige haven van het huwe lijk. De Kromme Kooiweg evenwel besliste anders. Daar gingen beiden peddelend het land door, tot ze aan de rampweg kivamen, die sclucimde van de macadam. Marien loist wat te doen. Hij stond onmiddellijk stokstijf naast zijn sta len ros en riep: „afstappe Kee, want dat kost bandjes". Maar Kee was een doorzetster. Ze moest en ze zou naar de stad en ze waagde zich op het stekelig wegdek. Haar vriend stond over deze dries te eigenzinnigheid van zijn beminde een ivijle volmaakt perplex. Hij sommeerde Kee nog een keer af te stappen en van haar heilloos voor- nemen af te zien over de Kooiweg le fietsen. Maar zijn Cornelia was een echte vrouw en liet hem rustig pralen. Toen zwol hij eerst goed op van nijd en met stentorstem schreeuwde hij het snel kleiner toordende vrouwmens achterop: „Mi de verkering is 't uut, dat snap je zeker wê". Kee moet dat nog roei hebben gehoord, maar ze trapte ver der, misschien wel verkerend in de primitieve waan, dat hij roei achter op zou komen. Ze hoorde echter niet meer wat haar ex-vriend bij het omkeren nog mompelde: Uit wuuf dat zo weinig op de kleintjes past. wi'k glad nie Het schijnt de eerste en enige maal in. de xwderlandse historie te zijn geweest, dat wcgplaveisel een spaak in het wiel der liefde stak. Maar het gold dan ook de Kromme Kooiweg. Jeugd vraag het ouderen. Men zal toegeven dat het. een heel bijzondere toeg was. Vandaar! EILANDMAN. Een luehtbellenboot De door een straalmotor aangedreven XR-1 van de Amerikaan se marine is een experimenteel vaartuig dat op „luchtbellen" vaart, die met een enorme pomp onder de kiel worden geblazen. De straalmotor dient voor de voortbeweging. Op deze wijze hoopt men de dubbele snelheid en afstand te bereiken van schepen van deze lengte (16 meter) die op conventionele wijze worden aangedreven. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2