DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen Europese' eenheid zonder Frankrijk en Engeland Haïti lanceert offensief tegen de Dominicaanse republiek Enige kranten verschijnen vandaag niet Man vermoordt zijn drie kinderen Oefening „Big Lift" NAY O-ambtenaar gearresteerd Handel in Joodse kinderen De situatie in Birmingham ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24' september 1963 120e jaargang No. 19451 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikree, Poslbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur; tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. m mi nummer: StudentejiplecJitigheid te Scharendijke DE RAAD VAN EUROPA Typografenstaking in Amsterdam STRAATSBURG, 23-9. Het grote politieke en economische debat in de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg, is maandag geopend in het teken van het dilemma dat geen Europese een heid mogelyk is zonder Engeland of Frankrijk en dat het onvermogen om die eenheid binnen afzienbare tijd te verwezenlijken, dat belangen van de gehele Atlantische wereld in het ge ding brengt. De Nederlandse afgevaardigde, dr. C. L. Patijn, heeft als officieel rap porteur van de politieke commissie der assemblee, deze these centraal gesteld bij de inleiding van het de bat. Hij verklaarde, dat Europa spoe dig orde op zijn zaken moet stellen, omdat er reeds aanwijzingen zijn dat de V.S. hun geduld gaan verliezen. De Britse minister Heath, die voor het eigenlijke debat begon de parle mentaire afgevaardigden uit de ze ventien lidstaten van de Raad van Europa toesprak, heeft zich voorna melijk op de grote politieke wereld problemen geconcentreerd. Over de interne Europese problematiek zei hij slechts, dat de crisis in januari (het afbreken van de onderhande lingen van de E.E.G. met Engeland) tot de geschiedenis behoort en dat de splitsing in een Europa van zes (E.E.G., Euratom, E.G.K.S.) en het Europa van zeven (E.V.A.) onder lei ding van Engeland nog wel even zal duren. Het enige dat de twee groe pen kunnen en moeten doen is zich ontwikkelen op basis van een ge zonde eerbied voor wat de andere doet. Namens de Britse regering zegde Heath toe, dat Engeland alles zal doen om het beste te maken van de mogelijkheden, die het voorgeno men overleg in de Westeuropese Unie tussen Engeland en de E.EiG.-landen biedt. Oost en West Heath ging dieper in op de ont wikkelingen van de betrekkingen tussen Oost en West, die met het kernstopverdrag van Moskou volgens hem een onverwachte mijlpaal en wellicht zelfs een keerpunt hadden bereikt. Het moet mogelijk zijn, zei hij, het huidige gunstige klimaat ver der uit te buiten en bijvoorbeeld te stationeren van waarnemers in het streven naar een akkoord inzake het gebied van de NAVO en het War- schau-pact. Het Westen moet in ieder geval elke gelegenheid aangrijpen om het gunstige klimaat in de Sowjet- Unie te versterken en tot verdere ge deeltelijke akkoorden tussen Oost en West te komen. SANTO DOMINGO, 23-9. - Radio Santo Domingo (Dominicaanse repu bliek) meldt dat militairen van Haïti een offensief hebben ontketend over de noordgrens van de Dominicaanse republiek. Zij begonnen de aanval - aldus de radio - met kleine wapens, maar gingen later gebruik maken van mortieren en artillerie. De verhouding tussen de twee Ca- raïbische naties, die samen het eiland Hispaniola delen, is al een jaar lang gespannen. Begin aug. kwamen in Haïti gewapende ballingen aan land. Volgens Haïti waren zij afkomstig uit ide Dominicaanse republiek. In mei werd bericht dat militaire politie een inval had gedaan in de Dominicaanse ambassade te Port Au Prince, waar Haïtianen een toevlucht hadden gezocht. De beide landen verbraken de di plomatieke betrekkingen. Santo Do mingo dreigde met een inval als Haïti De strijd tegen de maffia PALERMO, 21-9. In de huidige grootscheepse campagne tegen de benden van de maffia op Sicilië zijn zeshonderd arrestaties verricht, is aan driehonderd personen een ver- blij fsverbod opgelegd en het meren deel van hen onder toezicht gesteld en er zijn omvangrijke partijen gra naten, ontplofbare stoffen, geweren en pistolen in beslag genomen, aldus de balans welke de minister van binnenlandse zaken Rumor aan het parlement beeft voorgelegd. De mi nister zei dat de campagne onver saagd zou worden voortgezet. Tyjiografenstaking te Rotterdam ROTTERDAM, 23-9. - Dc avond ploeg van de typografen by de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" besloot maandagavond niet aan het werk te gaan. Daardoor zullen dins dag het ochtendblad „Algemeen Dag blad" en de uitgave „Dagblad voor Ryn en Gouwe", met een gezamen lijke oplaag van 160.000 exemplaren, niet verschijnen. Tijdens de vergadering van het technisch personeel, die in het „Rot terdamse Zalencentrum" werd bijge woond door ongeveer 350 personeels leden, werd duidelijk dat het om een 24-uurs staking gaat. De dagploeg Op de jaarvergadering van de Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, zaterdag in Krasna- polsky te Amsterdam, waar tevens het tienjarig bestaan van de vereni ging werd gevierd, onthulde de tweejarige Karina Broekhuizen een affiche (fotd) dat weldra in het stadsbeeld zal zijn te zien als onder deel van de nieuwe „Zebra-actie". Door deze actie hoopt men alle ver keersdeelnemers meer begrip bij te brengen voor het juiste gedrag op en bij zebrapaden. de vluchtelingen in de ambassade niet toestond het land te verlaten. De Veiligheidsraad heeft zich met de zaak bemoeid en de organisatie van Amerikaanse staten gaf Haïti een waarschuwing. Drama op Curasao WILLEMSTAD (Curacao), 23-9. - Op Curacao heeft zich een verschrik kelijk drama afgespeeld: een 29-ja- rige man, B. J„ een monteur, heeft zijn drie zoontjes van respektievelyk vyf, vier en drie jaar van het leven beroofd en toen de hand aan zich zelf geslagen. De man liet de jongetjes hun fle ren uittrekken en gooide ze daarna van een tien meter hoge rots in zee. Daarna sprong hijzelf in het water. Alle vier moeten zijn omgekomen. Duikers hebben van twee slachtof fers de stoffelijke resten gevonden. De man, die werkzaam was bij po-, litie en brandweer, leefde gescheiden van zijn vrouw, bij wie hij zes kin deren had. Hij woonde nu samen met een andere vrouw en deze had van hem vier kinderen, onder wie de drie jongetjes. De verhouding tussen beiden was af en toe gespannen. T.v.-ploeg naar Thailand HILVERSUM, 23-9. De N.T.S. zal reportages verzorgen van ihet be zoek van bet koninklijk echtpaar aan Iran en Thailand. De waarne mend 'hoofdredacteur van het N.T.S. journaal, de 'heer R, C. M. Rensen, za'l optreden als chef d'equipe ,de 'heer Frits van Roon als verslagge ver en de heer Jaap Buis als came raman. zou vandaag dus het werk hervatten. De beslissing tot voortzetting van de staking door de nachtploeg (150 man) werd genomen met een stemmenver houding van 91 voor en 35 tegen. Elf cent verhoging gevraagd De personeelscommissie kreeg op dracht dinsdag met de directie te gaan praten over een loonsvei'hoging van elf cent per uur. Tijdens het eventuele onderhoud zullen de werk nemers bijeenkomen in de kantine van het bedrijf. De directie van de N.R.C. had reeds de toezegging gedaan de ge middelde uurlonen te vergelijken met die van het technisch personeel van het „Algemeen Handelsblad" en te onderzoeken op welke wijze tege moet kan worden gekomen bij, even tuele verschillen. Dat onderzoek zou binnen enkele weken, zijn voltooid. Een lid van de personeelscommis sie gaf als zijn persoonlijke conclu sie, dat dit zou kunnen leiden tot een loonsverhoging van drie cent per uur, welke verhoging door het .personeel als onvoldoende werd afgewezen. Landelijk Comité „Jong socialisten" HILVERSUM, 23-9. Op initiatief van een aantal socialistische jonge ren is maandagavond in Hilversum het landelyk comité „Jong Socialis ten" opgericht. De klemtoon valt daarbij op „co mité". Van een nieuwe socialistische jongerenorganisatie is momenteel geen sprake. Het comité wil een overkoepelend orgaan zijn, waarin de bestaande socialistische jongeren organisaties in Nederland zijn verte genwoordigd, als bijvoorbeeld de fe deratie van jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, de „Socialisti sche jeugd van Nederland", de socia listische studentenorganisatie „Poli- teia", de federatie van democratisch- socialistisChe studenten en de socia listische ontmoelingskernen, aange sloten bij „Ruimte". Over deelname van de Nederland se culturele sportbond zal in deze organisatie en in het comité nog een beslissing worden genomen- Het nieuwe comité staat in geen enkele relatie met de Partij van de Arbeid, of de Pacifistisch Socialistische Par tij. Grafische steun voor de stakers AMSTERDAM, 23-9. - Vertegen woordigers van het technisch per soneel van dagbladen uit Amsterdam, de Zaanstreek, Den Haag en andere plaatsen en ook personeelsvertegen- woordigers van vele grote handels drukkerijen hebben op een in Am sterdam gehouden bespreking beslo ten de staking van het „Telegraaf personeel tegen het naar hun mening onrechtmatig ontslag van een hunner collega's metterdaad te steunen. Zij verplichten zich tenminste één uur loon per week van elk personeels lid ter beschikking te stellen van de stakers. Ook overwegen zij in de di verse bedrijven protestacties te or ganiseren. Indien op zeer korte termijn ge noemd ontslag niet is ingetrokken, zullen de grafische arbeiders in een grote protestvergadering bijeenko- komen om zich over het nemen van verdere stappen te beraden. Studenten over hulp aan ontwikkelingslanden DEN HAAG, 23-9. Studenten en afgestudeerden van de Vrye Vniver- siteit in Amsterdam, die zijn ver enigd in de zogenaamde Essaigroep, hebben een dringend beroep op dc Tweede Kamerfractie van de A.R.- party gedaan om by de algemene be schouwingen over de rijksbegroting het beleid van dc regering op het punt van de hulp aan ontwikkelings landen „aan de kaak te stellen". In een brief aan deze fractie zegt de Essaigroep dat de hulpverlening voor de Nederlandse regering nog éteeds een sluitpost in haar finan cieel beleid blijkt te zijn en dat ook de regering-Marijnen tot nu toe na laat een financiële hulpverleningspo- litiek op langere termijn te ontwer pen. Uit de Miljoenennota blijkt dat de Nederlandse hulp aan ontwikkelings landen is verminderd, zo zégt de Es saigroep, terwijl in de toelichting van een verhoging wordt gesproken. Dit komt - aldus de brief - omdat de be grotingsposten voor 1964 worden ge steld tegenover de uitgaven in 1963. Deze zijn echter, evenals die in 1962, belangrijk achtergebleven bij het geen op de begroting werd uitge trokken. WASHINGTON, 23-9. Een volle dige Amerikaanse pantserdivisie met ondersteuningseenheden zal door de lucht van Amerika naar West-Duits- land worden vervoerd. De operatie wordt volgende maand uitgevoerd in het kader van een grote strategische cefenihg van de NAVO. De divisie zal in drie dagen over de oceaan gevlogen worden. In to taal zijn ongeveer 16.000 militairen bij het transport betrokken. Er zul len 250 vluchten worden gemaakt. De oefening zal worden geleid door generaal Lemnitzer, de geallieerde opperbevelhebber in Europa. PARIJS, 23-9. Naar kringen, die in nauw contact staan met bet Franse hof voor de staatsveiligheid, •hebben meegedeeld is de Fransman Georges Paques, ptv. voorlichtings ambtenaar bij het Navo-hoofdkwar- tier in Parijs, enikele dagen geleden gearresteerd op verdenking van het bekend maken van Franse defensie geheimen. Men zei niet of het hier gaat om spionage, dan wel om het onthullen van geheimen door nala tigheid. Over de aard van de betrokken geheimen wordt het grootste stil zwijgen bewaard. Negerstudent geschorst WASHINGTON, 23-9. Cleve Mc Dowell, de enige negerstudent aan de universiteit van Oxford, in de Amerikaanse staat Mississippi, is maandag gearresteerd, nadat op het terrein van de universiteit een revol ver uit zijn za'k was 'gevallen. MoDowell is later door het univer siteitsbestuur geschorst. Deze schor sing zal van kracht blijven, totdat het bestuur deze zaak heeft onder zocht. Vergadering E.E.G.-ministerraden BRUSSEL, 23-9. - Onder Neder lands voorzitterschap zijn maandag middag in Brussel twee ministerra den van de Europese Economische Gemeenschap bijeengekomen. Met als voorzitter staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. L. de Block - minister Luns woont in New York de Algemene Vergadering van de V.N. bij - begon een tweedaagse zitting van de „normale" minister raad. In een andere zaal van het Congrespaleis in Brussel bogen de ministers van de „Zes" zich onder leiding van de Nederlandse minister mr. B. W. Biesheuvel over agrarische vraagstukken. Trouwen in grote Twee Italiaanse grotonderzoekers, Rinaldo Saunig en Laura Gregorio uit Gorizia aan de Zuidslavische grens, zijn zondag dn een grot in de omge ving op 135 meter diepte im de echt verenigd. Het bruidspaar en de be langstellenden waren in witte over alls gestelken. Het huwelijk werd in gezegend door een kapelaan uit Gorizia. Proces in Hannover HANNOVER, 23-9. Tijdens een proces tegen oorlogsmisdadigers in Hannover zijn maandag onthullin gen gëdaan over hét „afkopen" van het leven van Joodse kinderen, die bestemd waren om tijdens de jong ste wereldoorlog in vernietigings kampen te worden omgebracht. Het ging hier 'om kinderen uit het getto van de Poolse stad Lodz, wier leven 'kon worden gespaard door het betalen van steekpenningen aan Duitse functionarissen. De „prijzen" lagen tussen 20.000 en 25.000 mark. Een der getuigen in dit proces, de 52-jarige David Gertler, die destijds werkzaam was bij de leiding van het getto in Lodz, vertelde zelf voor dit doel een half miljoen te hebben bijgedragen. Een der beklaagden in dit proces is de vroegere S.S.-majoor dr. Otto Bradfisah, destijds commandant van een in oost-Europa opererend „moordbataljon", aan wie mede plichtigheid aan moord op 85.700 Poolse Joden ten laste wordt gelegd. WASHINGTON, 23-9. - President Kennedy is van oordeel dat zyn twee adviseurs tezamen met de autoritei ten in Birmingham (Alabama) de moeilykheden by de rassengelykstel- ling in deze stad tot een oplossing kunnen brengen. In een verklaring, die na de ver gadering van de president met de betrokken adviseurs werd verstrekt, zei Kennedy: „alle partijen hebben hun vertrouwen uitgesproken dat deze kwesties op plaatselijk niveau kunnen worden geregeld en dat iè ook mijn overtuiging". Hij had eer der op de dag al een onderhoud ge had met burgerlijke en kerkelijke leiders uit Birmingham. Dieren aten giftig vlees In Merhtyr Tydfil in Zuid Wales, zijin zaterdag ongeveer honderd kat ten en honden overleden doordat zij vergiftigd Vlees hadden gegeten. De dieren renden gillend van pijn door ide straten. Welk gif hun dood ver oorzaakte is nog niet bekend. De plaatselijke bevolking is per radio gewaarschuwd het vlees voor hun huisdieren niet in pannen te koken, die zij zelf gebruiken. Ook de dagploeg van het technische personeel van „De Telegraaf" heeft uit protest tegen het ontslag van een hunner collega's, het werk maandag niet hervat. - Foto: de rolluiken zijn neergelaten, in groepjes bespre ken de typografen de situatie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Brengt gij zonneschijn in eeJis anders leven Het zal u zélf de weerschijn geven. Weersomslag Een ruiintekat PARIJS, 23-9. Frankrijk zal volgende maand vanaf de ba sis Hector in de Sahara een kat in de ruimte zenden, zo heeft het nationale centrum voor ruimtestudie in Parijs maandag bekend gemaakt. Een wodrdvoerder zei dat de lancering, die in de tweede helft van oktober zal geschie den, ten doel heeft het centra le zenuwstelsel van het dier te bestuderen, in het b'vzonder de reacties op gewichtloosheid en de gevolgen van de opvoe ring en afremming van de snelheid. Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, later enkele verspreid voorkomende opklaringen; krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west; la gere temperaturen overdag. 25 sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 14.13, onder 22.22. 26 sept. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 15.10, onder 23.09. Eerste kwartier: 26 sept te 1.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 sept. 7.29 v.m. 19.46 n.m. 26 sept. 8.11 v.m. 20.42 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 sept. 7.05 v.m. 19.28 n.m. 26 sept. 7.53 v.m. 20.23 n.m. WESTERSCHOUWEN 25 sept. 6.10 v.m. 18.39 n.m. 26 sept. 6.59 v.m. 19.38 n.m. Doodtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een onweerachtige storing, die zich maandagmiddag boven Bre- tagne bevond is vannacht voor de Nederlandse kust langs naar de Noordzee getrokken. De storing ver oorzaakte in het westen van het land enkele regen- en onweersbuien. De i luchtdruk blijft dalen op de nade ring van een oceaanfront dat bij een •diepe depressie bij IJsland behoort. Dit front bereikte dinsdagochtend de Ierse Zee en zal vergezeld van een regenzone ons land in de nacht of ochtend passeren. Achter het front stroomt met westelijke winden aan zienlijk koelere lucht binnen waar door aan de periode met vrij warm nazomcrweer een einde komt. Op de oceaan herstelt zich een westcircu latie, zodat op langere termijn ge zien de oceaandepressies hun in vloed tot west Europa gaan uitbrei den. Ook komt er van tijd tot tijd meer wind. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Djakarta heeft dinsdag gezegd, dat. de evacuatie van vrou wen en kinderen van Engelsen die in Indonesië verblijven, wordt her vat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1