ACHT BEWINDSLIEDEN BUIGEN ZICH OVER DE LONEN Indonesische regering betreurt de anti-Britse relletjes Landbouwers in het gevang? ADRES AAN TWEEDE KAMER OVER ONTWERP-ZIEKENFONDSWET SOWJET-MINISTER GROMIKO WENST TOPCONFERENTIE zierikzeesche sr nieuwsbode! Vrijdag 20 september 1963 120e jaargang No. 19449 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zieriluee, Postbus no. 1, tel. Ot 110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per stuk. In dit nummer: Kroonluchters in kerk te Oosterland Langdurig ministerieel beraad DEN HAAG, 19-9. Te ruim kwart over acht donderdagavond zijn, als laatsten, de ministers van binnenlandse zaken en van financiën, resp. mr. E. H. Toxopeus en prof. dr. H. J. Witteveen, b\j het gebouw van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag aangekomen, cm daar deel te nemen aan het overleg dat op initiatief van de minister van sociale zaken en volksgezondheid zal worden gevoerd over de loon politieke situatie. De heren Toxopeus en Witteveen (partijgenoten) arriveer den in een door de heer Toxopeus bestuurde auto. De eerste die des avonds bij het gebouw aankwam was mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouw en visserij en vice-minister-presi dent. „Ben ik de eerste?" zo vroeg hij aan de kleine schare die aan komst en vertrek van autoriteiten beroepshalve bijwoont, toen hij tegen tien vóór acht uit de auto stapte. Op het bevestigend antwoord zeide minister Biesheuvel: „Zie je wel, de boeren zijn altijd de eersten". Deze bewindsman was de trap nog niet helemaal op toen minister Veld kamp, zelf achter het stuur, zijn de partement naderde. Nadat hij was uitgestapt, kwam hij op minister Biesheuvel af met de woorden: „Hoe weten ze dat nu weer, Barend", doe lende op de genoemde kleine schare, waarvan enkelen een paar extra schijnwerpers hadden ontstoken om meer licht te verschaffen in de duis tere situatie vóór het gebouw. Langdurig beraad Tegen half twaalf donderdagavond was het beraad van de bewindslie den nog aan de gang. De minister van binnenlandse zaken had kort te voren tegen een voorlichtingsambte naar van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid gezegd: „Zeg maar tegen de journalisten dat het wel nachtwerk wordt, dan gaan ze misschien wel weg". In tegenstelling tot soortgelijke in hetzelfde gebouw gehouden spoedbe raden, was deze avond na kwart over acht de voordeur van het gebouw op slot. Minister Veldkamp had opdracht gegeven persvertegenwoordigers bui ten de deur te houden. Toen omstreeks half twaalf de voordeur werd ontsloten, vatte de mening post dat het beraad zijn einde had gevonden. Vijf minuten in de nieuwe dag kwamen vijf bewindslie den de trappen afgedaald: de minis tère Van Aartsen, Andriessen, Bo- gaers en Witteveen, alsmede staats secretaris van economische zaken, drs. Bakker. Deze heren schreden zwijgend door de hall en verlieten het gebouw. Het duurde nog een half uur voor dat de ministers Biesheuvel, Toxo peus en Veldkamp een eind maakten aan hun beraad. Verbaasde bewindslieden Deze drie bewindslieden gaven er blijk van verbaasd tezijn te worden opgewacht. Langzaam de hall over stekend in de richting van de draai deur, werden nog enige vragen be antwoord. Op de vraag of de kansen dat het kabinet valt, verder zijn gestegen, antwoordde minister Toxopeus la chend: „Maar heren, we zijn nog maar net begonnen". „Ik weet niet hoe hoog die zijn", was het antwoord van een lachende minister Veldkamp, op de vraag wat de bewindslieden dachten van de LONDEN, 19-9. De Indonesische ambassadeur te Londen, Diah, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home een nota van zijn regering overhandigd. De Indonesi sche regering verklaart hierin dat zjj de „ongerechtvaardigde hande lingen", die in de laatste tijd tegen Britse onderdanen zijn gepleegd, be treurt. Ingezonden mededeling Wie JEZUS volgt zal nimmer in de duister nis wandelen, maar zal het licht des levens hebben. Joh. 7 12. Inzending van de Vereniging van Volle Evangelie Zakenlieden, afdeling Zeeland. Correspondentie-adressen SLUIS: St. Annastraat 81, telef. 387; GOES: Vosmaerstraat 6, telef. 6854. Zij verzekert dat zij dergelijke, met geweldpleging gepaard gaande betogingen, niet meer zal toestaan en dat zij in de toekomst 'de veilig heid van in Indonesië verblijvende Britten en 'het ongestoorde bezit van hun eigendommen zal verzekeren. Van gezaghebbende Britse zijde wordt vernomen dat Lord Home de Indonesische ambassadeur, toen de ze zijn nota overhandigde, 'heeft ge vraagd hce het stond met de positie van de Britse bedrijven in Indone sië. Dia'h antwoordde dat hij niet in staat was de politiek Van zijn rege ring in deze nader toe te lichten. Na afloop van zijn onderhoud met Lord Home verklaarde Dia'h tegen over verslaggevers dat de mindster verklaard had de door de Indonesi sche regering gegeven verzekerin gen „bevredigend" te achten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft donderdag met zijn Japanse ambtge- - noot. O'hira - die met. het oog op de algemene vergadering der V.N. in de V.S. vertoeft - gesproken over een mogelijke Japanse bemiddeling in de crisis rond Maleisië. Een familie-rëunie Te Zierikzee vond. de vijfjaarlijkse reünie plaats van de familie De Jonge, leden waarvan in de loop der stedelijke historie een belangrijke rol hebben gespeeld. Uit alle hoeken des lands en in vele gevallen uit ver daarbuiten kwamen dc De Jonges naar Zierikzee, waar zij in de trouwzaal van het stadhuis door het gemeentebestuur werden ontvangen. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode). looneisen van de vakbeweging. Minister Veldkamp zei verder, op de vraag waarom minister Van Aart sen het beraad van donderdagavond had gevolgd: „Die had er belangstel ling voor". Het overleg tussen minister Veld kamp en het bestuur van de Stich ting van de Arbeid zal vermoedelijk vrijdag 27 september worden gehou den. NUNSPEET, 19-9. Vijf en veertig boeren in de gemeente Ermelo heb ben deze week bezoek ontvangen van de plaatselijke politie. Het betrof hier boeren die de inventarisatieverorde ning van het Landbouwschap niet willen nakomen en daarvoor zijn veroordeeld. Zij hebben nu tot zater dag gelegenheid te betalen. Doen zij dat niet, dan wacht hen weldra de arrestatie. De boetes variëren van ongeveer 20 tot 100 gulden. Rust in Amsterdamse haven weergekeerd AMSTERDAM. 19-9. In de Am- sterdamse haven hebben de arbei ders van de avondploegen donder dagmiddag hun werk normaal ter hand genomen. Slechts hier en daar trachtten arbeiders, die donderdag de gehele dag of een gedeelte daar van hebben gestaakt, hun collega's van de avondploegen ook over te ha len tot acties. Hun devies daarbij was: „Wij hebben de spits afgebe ten, het zou eerlijk zijn als jullie nu ook enige uren staakten". De animo daartoe bleek evenwel nagenoeg nj- hil. Slechts bij enkele bedrijven aar zelden enige arbeiders, maar om streeks zes uur werd overal weer normaal gewerkt. In 'havenkringen in de hoofdstad verwacht men dat de wilde actie, waardoor donderdagochtend onge veer 700 'arbeiders het werk neer legden, verlopen is. Wel houdt men er rekening mee, 'dat de arbeiders in de komende dagen hier en daar kor te stakingen van één of twee uur zullen houden. Het actiecomité dat de staking heeft georganiseerd, had dergelijke acties „bedrijflsge wijze" aanbevolen. Nieuwe baseulebrug in Amsterdam-noord AMSTERDAM, 19-9. De uit 1925 daterende ophaalbrug over het Noordhollands kanaal in Amsterdam Noord, die destijds de grootste op haalbrug ter wereld was, zal ge sloopt en vervangen worden door een grotere en bredere nieuwe bas eulebrug. De opdracht voor de bouw werd kortgeleden verstrekt. De bouwkosten daarvan - inclusief sloop oude brug - liggen tegen de drie mil joen gulden. De aanleg zal 'bijna drie jaar duren. Behalve dat de breedte van 'de oude brug ten enenmale on voldoende is om hét huidige verkeer te verwerken moet zij ook in ver band met de aanleg van de IJ-tun- nelwerken verdwijnen. De nieuwe brug, die ten zuiden van de oude wordt gebouwd gaat ook over de tunneltraverse, die aansluit op d'e uitmonding van de IJ-tunnel. Echtpaar verongelukt met de bromfiets PURMEREND, 19-9. Donderdag avond is op de Purmerenüerweg te Beemster een echtpaar uit Amster dam met de bromfiets geraakt door de aanhanger van een vrachtwagen. De 56-jarige mevrouw A. van Stel ten-Gans uit Amsterdam-Noord, die bij haar man. aöhterop zat, werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. Haar echtgenoot, de 61-jarige J. H. van Stelten werd ernstig gewond in het staids-zieken- huis te Purmerend opgenomen. De bestuurder van de vrachtwa gen is doorgereden. De kans bestaat dat 'hij niets van het ongeval heeft gemerkt. Vallende balk trof arbeiders TERNEUZEN. 19-9. Op het in aan bouw zijnde fabriekscomplex van Dom Chemical International te Ter- neuzen is donderdagmiddag de 42- jarige 'lasser M. C. van Dongen door een vallende stalen balk dodelijk ge troffen. Arbeiders hadden even te voren een staalconstructie recht ge zet, waarna een van hen naar boven klom om een monorail te bevestigen. De gehele ijzeren constructie sloeg om. Een balk trof de heer van Don gen, die aan de gevolgen hiervan ter plaatse overleed. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Een andere ar beider liep een hersenschudding op en werd aan beide benen gewond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wilt gij weten wat Europa is, ga dan naar Amerika. AMSTERDAM, 20-9. Alle zieken fondsorganisaties en medewerkers organisaties (artsen, tandartsen, apo thekers en vroedvrouwen) hebben gezamenlijk een adres gericht aan de leden, van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij hun ge meenschappelijk standpunt kenbaar maken aangaande het ingediende ontwerp-ziekenfondswet en met na me uiting geven aan hun bezwaren tegen de samenstelling van de zie kenfondsraad, zoals deze in het wets ontwerp wordt voorgesteld, name lijk om daaruit de vertegenwoordi gers van de medewerkers en zie kenfondsen te elimineren. Ih het adres wordt er op gewezen, dat de igoed'e 'gans van zaken in ons ziëkenfondsbestel 'in belangrijke ma te mede «te idanken ös aan de hier te lande bestaande samenwerking tus1- Ingezonden mededeling NU LEVERBAAR Tijdens opgravingen in Oostwoud, nabij Medemblik, is ondermeer een bij zonder fraai geconserveerd skelet gevonden van een met opgetrokken knieën liggende op de linkerzijde begraven dode. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het graf dateert uit de late neolithicum of de vroege brons tijd (circa 1600-1400 voor Christus). Als men de foto goed bekijkt, is een gebit te zien om jaloers op te worden. een medewerkers en ziekenfondsen. In dit verband: wordt ook gewezen op de bereidheid van de medewer kers om zitting te nemen in tal van ziekenfondsbesturen, commissie van toezicht, controlecommissies enz. en op hun bereidheid' door middel van overeenkomsten honoreringsvormen te aanvaarden, „welke", aldus 'het adlres, „voor zelfstandige beroeps uitoefenaars geenszins vanzelfspre kend zijn en daardoor mede tot die grondpijlers van ons ziekenfondswe zen behoren. Systemen die het mo gelijk hebben tgemaakt een groot deel van de Nederlandse bevolking de huidige veelomvattende genees kundige verzorging te garanderen". Onmisbare grondslag De ondertekenaren geven al© hun mening te kennen, 'dat bet gehele complex van organisatorische bin dingen en in vrij overleg tussen me dewerkers en ziekenfondsen tot stand gekomen regelingen de onmis bare grondslag vormt voor het Ne derlandse ziekenfondsstelsel. In het adres wordt er ook op gewezen, dat door de 'geleidelijke overheveling van steedis meer talken en bevoegd heden naar centrale organen, de verantwoordelijkheid van de verte genwoordigers der centrale organi saties van medewerkers1 en van zie kenfondsen in de ziekenfondsraad aanzienlijk is toegenomen. De ondertekenaren zeggen dan ook van mening te zijn, 'dat het eli mineren van vertegenwoordigers van medewerkers en ziekenfondsen uit de ziekenfondsraad' een aantasting is van de ©trulktuur van deze om zijn werkzaamheden ook door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid zo hoog geprezen raad en daarmee een bedreiging van de bestendiging van 'd'eze goede gang van. zaken Zij aahten bet voor bet algemeen belang noodzakelijk dat zij, als direkt bij de uitvoering der ziekenfonds verzekeri ng betrokkenen verantwoordelijkheid voor 'het gebe- De ziekenfondswezen blijven "dragen •en de noodzakelijke deskundige bij drage blijven leveren door bun ver tegenwoordiging in 'd'e ziekenfonds- Dezelfde temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Nevelig en bewolkt weer met enkele verspreid voorkomende opklaringen en slechts hier en daar een bui; ma tige tot zwakke wind tussen noord oost en oost; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 21 sept. Zon op 6.22, onder 18.43. Maan op 9.56, onder 20.26. 22 sept. Zon op 6.24, onder 18.41. Maan op 11.02, onder 20.47. 23 sept. Zon op 6.26, onder 18.39. Maan op 12.08, onder 21.12. Eerste kwartier: 26 sept te 1.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 sept. 5.35 v.m. 17.33 n.m. 22 sept. 6.04 v.m. 18.02 n.m. 23 sept. 6.33 v.m. 18.32 n.m. BROUWERSHAVEN 21 sept. 4.58 v.m. 17.10 n.m. 22 sept. 5.28 v.m. 17,40 run. 23 sept. 5.57 v.m. 18.12 n.m. WESTERSCHOUW^N 21 sept. 4.03 v.m! 16.07 n.m. 22 sept. 4.33 v.m. 16.37 n.m. 23 sept. 5.02 v.m. 17.11 n.m. Springtij: 20 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven Scandinavië nam in de afgelopen 24 uur nog in betekenis toe. De grens tussen de droge lucht die in dit hoge drukgebied aanwezig is en de voch tige lucht in zuid-Duitsland en Frankrijk, verplaatste zich echter niet verder naar het zuiden, maar kwam boven Duitsland alweer iets naar het noorden. Daarmee samen hangend werd de lucht in ons land alweer vochtiger, waardoor het zicht terugliep en zich vanmorgen vroeg plaatselijk laaghangende bewolking vormde. Over onze oostelijke grens dreven bovendien wolkenvelden uit Duitsland binnen. De zachte en vochtige lucht uit het zuidoosten zal morgen verder ter rein winnen, zodat het ook morgen nevelig en over het algemeen be wolkt weer zal zijn. Op enkele plaat sen kan ook wat regen vallen. De resten van een storing die aan de Rivièra, in noord- en midden-Italië plaatselijk zware regens heeft ge bracht, zijn namelijk over de Alpen gekomen en bewegen zich nog lang zaam naar het noorden. De Spaanse Stad Alicante en om geving zijn woensdagmorgen vroeg door een wolkbreuk getroffen. Rusland bereid tot concessie op ontwapeningsgebied VERENIGDE NATIES, New York, 19-9. - De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, heeft donderdag in de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties een topconferentie voorgesteld ter bespreking van die maatregelen die tot een verdere ver mindering van de spanning in de wereld leiden. Aan deze topconfe rentie zouden „staatslieden op het hoogste niveau" van de ledenlandcn van de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties moeten deelne men. Be conferentie zou moeten ge houden worden „in het eerste kwar taal of de eerste helft van 1964". Minister Gromiko bood Moskou als plaats van samenkomst aan. Lild van de ontwapeningscommis sie zijn Brazilië, Birma, Bulgarije, Canada, Ethiopië, Frankrijk, Groot- Brit'tannië, Italië, Mexico, Nigeria, Polen, Roemenië, de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, 'de Verenigde Ara'bisdhe Republiek, de Verenigde Staten en Zweden. Gromi'ko verklaarde in zijn toe spraak tot de algemene vergadering dat. de Sowjet-Unie berei'd is ermee 'in te stemmen, dat beperkte hoeveel heden intercontinentale, anti-raket en anti-vl'iegtuigralkétten ter be schikking moeten blijven van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten op hun eigen 'grondgebied tot het einde van de tweede fase, maar ook tot de voltooiing van de derde fase van het on'twapeningsproces. Hier mee doet de Sowjet-Un'ie „een nieu we concessie", 'aldus Gromiiko, waar mee het onderling vertrouwen tij dens het onitwapeningsproces zal worden gehandhaafd, „zelfs bij de meest wantrouwende houding van sceptici in het westen". Nauwere samenwerking De Sowjet-Russisohe regering doet een beroep op a'lle landen om de on derlinge betrekkingen zodanig te ontwikkelen, dat verzekerd wordt „dat internationale geschillen gere geld worden aan de conferentietafel, niet op het slagveld, en dat een land geen geweld kan gebruiken tegen een ander land omdat men het niet eens is met de daar geldende maat schappelijke orde". „Laten wij over gaan tot nauwere samenwerking, met inbegrip van de uitbreiding van economische en handelsbetrekkin gen die de krachtigste basis vormen voor de ontwikkeling van de poli tieke betrekkingen tussen de landen, en tot uitbreiding van culturele uit wisselingen", zo riep Gromiko uit. West-Duitsland Na verklaard te hebben, dat de huidige zitting van de V.N.-assem- •blee in een gunstiger sfeer begint dan vorige zittingen, herhaalde 'hij de eisen voor een Duiits vredesver drag. Dit deed hij vergezeld gaan van een felle a ah val op west-Duits- land, dat volgens hem voor een groot deel verantwoordelijk is voor de huidige spanning in Europa. Het Westberiijnse „bezettingsregime" fungeert bovendien, aldus Gromiko, zo ongeveer als „kunstmest voor de politiéke voedingsbodem waarop in west-DuitsIand het revandhisme en de militaristische denkbeelden die maar weinig verschillen van wat Hitlor-Duitsland aan de vooravond van de tweede wereldoorlog beziel de, welig tieren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1