I Elegantkleding DE ZIERIKZEESCHE COURANT d e u r 1 o o Berlijnse kwestie blijft bron van spanning in Europa Miljoenen mensen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika sterven aan tuberculose Anti-lnaonesische actie in Malakka vrinsessen Dreigende opstand in Alabama Het melkprijsjaar Maatregelen verhoging bouwcapaciteit Verbroken betrekkingen met Maleisië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 september 1963 120e jaargang No. 19448 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t f,per stuk. In dit nummer: Lyceumbrugklas en opleidingsklas o.l.-school aan huis te ontbieden havenplein 11 - tel. 2890 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's |i Een volk zonder historie is i1 geen volk. 1 Begroting buitenlandse zaken DEN HAAG, 18-9. In de woensdag verschenen begroting voor buiten landse zaken wordt 376.057.400,— aangevraagd voor de gewone dienst en f 7 miljoen voor de buitengewone dienst. Voor het directoraat-generaal Indonesië is f 122,8 miljoen uitge trokken, voor Europese samenwer king f 68,7 miljoen, voor N.A.V.O. en YV.E.U. b\jna f 2,5 miljoen, voor in ternationale organisaties f 76,6 mil joen en voor internationale techni sche hulp ruim f 19 miljoen. Van het bedrag voor het directoraat-generaal Indonesië is f 90 miljoen bestemd voor garanties en bijslagen over heidsdienaren, K.N.I.L. - militairen, enz., f 30 miljoen voor pensioenen, landspensiocnen, gagementen, onder standen, enz. In zijn Memorie van Toelichting zegt minister Luns over het denk beeld van een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O.- en Warschau- landen, dat daartegen de ernstige bedenking bestaat, dat een zodanig verdrag er toe bij zou dragen de de splitsing van Duitsland te forma liseren. Duidelijke vooruitgang bij de oplossing van het Duitse vraagstuk en bij de algemene ontwapenings besprekingen zou naar het oordeel van de regering moeten zijn ge maakt, voordat een niet-aanvalsver drag wezenlijke en nuttige betekenis zou kunnen krijgen. Vooralsnog be schikt de regering niet over aanwij zingen, dat de Sowjet-Unie concrete stappen in die richting overweegt. In het streven naar verbetering van het politieke klimaat is de regering ech ter bereid de mogelijkheid van het afleggen van wederzijdse niet-aan- valsverklaringen te overwegen. Verdeling van Duitsland De regering is er zich intussen van bewust, dat door deze en derge lijke regelingen de oorzaken der spanningen niet zouden worden op geheven. De grootste bron van span ning in Europa blijft de voortdu rende verdeling van Duitsland. Dit feit én de aanhoudende schending van het statuut van Berlijn, zoals deze in het bijzonder in de muur dwars door de stad aan de dag treedt, vervullen de regering met zorg. Zij zal in overleg met haar HILVERSUM, 18-9. In noodgebie- den in Azië, Afrika en Zuid-Amc- rika sterven jaarlijks meer dan vijf miljoen mensen aan tuberculose. De Stichting „De Maandagcent" tracht deze ziekte terug te dringen. Daartoe brengen in Nederland elke maandag de leerlingen van 350 scho len een cent mee. Miljoenen centen zijn reeds op deze wijze vergaard. Daarvoor konden de laatste vijf ja ren medicijnen en/of apparaten wor den gekocht, en naar de geteisterde landen worden gezonden. Ook dit schooljaar wordt voort gegaan met het inzamelen van maandagcenten: het miljoenste geldstukje van deze soort zal in 1963 zeker door nog et telijke duizenden worden gevolgd. De verbinding over Het Kanaal PARIJS, 18-9. De Franse regering besloot woensdag een gemeenschap pelijk Frans-Engels rapport te publi ceren over diverse plannen voor de bouw van een perrpanente verbin ding over Het Kanaal. De Franse minister van voorlich ting, Alain Peyrefitte, bevestigde in antwoord op een vraag dat de Franse regering en generaal De Gaulle de voorkeur aan een tunnel boven een brug gaven. bondgenoten blijven streven naar een oplossing van het Duitse vraag stuk op basis van het zelfbeschik kingsrecht van het gehele Duitse volk. In dit kader zal ook de uitein delijke oplossing van het Berlijnse probleem moeten worden gevonden. De Maandagcentbeweging is der tig jaar. geleden in het voormalige Nederlands Indië ontstaan en in ons land in 1956 nieuw leven ingeblazen. Geschenkzendingen gingen naar Ne pal, Lambarene, Tanganyka, Iran-. Bax-at, West-Pakistan, Peru, Chilii Haïti, Philippijnen, Kongo, Angola. Kameroen en Zuid-India. Nog meer zou de Stichting „De Maandagcent", Elzenlaan 25, Hilver sum, kunnen doen: als alle scholen in Nederland meewerken, brengen de leerlingen per jaar niet een miljoen centen, maar een miljoen gulden bij een! Slachtoffers van Birmingham begraven BIRMINGHAM (Alabama), 19-9, j- Tienduizend negers en 'honderden blanken 'hebben, deels in en deels buiten een kerk in Birmingham, de rouwdienst bijgewoond voor drie kinderen, 'd'ie bij de ontploffing van enige dagen geleden in een kerk in Birmingham om het .leyen zijn r - komen. De opgekropte gevoelens van sommige vrouwen ontlaadden zich in luid geween en gesnik. Toen de kisten naar de lijkwagens gedragen werden, zongen de toe schouwers het integratie-lied „We Shall overcome". Het incident op Prinsjesdag Ingezonden mededeling Een overzicht tijdens het incident op k jif 1 1 de Lange Voorhout, toen de paarden, H.M. de Koningin bezocht de „Frisiana" LEEUWARDEN, 18-9. De „Frisi- ana", de manifestatie in Leeuwarden, waarin Friesland zich deze week pre senteert, telde woensdag een vorste lijke gast onder haar bezoekers: ha re majesteit koningin Juliana. Het bezoek van de vorstin vormde de be kroning van de demonstratie van saamhorigheid en vdlkskracht, dde tót ver over de 'grenzen 'de aandacht trekt. Het weer, dat op de 'beide voor gaande dagen zo bijzonder mooi was, werkte op deze hoogtijdag in het kortstondig 'bestaan van de „Frisi ana" niet in alle opzichten mee. Er hing een dichte, grauwe mist. Stichting Oranjehotel DEN HAAG, 18-9. De achttiende herdenking van de stichting „Oran- jehótel" vindt plaats op zaterdag 19 oktober. De inleiding tot het défilé langs dodencel 601 zal wonden uit gesproken door ds. Van den Bosch uit Breda, zoon van de Haagse pre dikant 'ds. Van den Bosch, die in het kamp te Amersfoort is omgekomen. Tijdens de middagbijeenkomst in de Kurzaal te Scheveningen zal de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, spreken. Mevrouw Rosa Spier brengt ten dele eigen 'harpsoli ten gehore, waarna, in geleid door de heer Rob de Vries, de film „De overval" zal worden ver toond. Fel protest van N.J.G. tegen rassendiscriminatie AMSTERDAM, 18-9. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap heeft het volgpnde telegram gezonden aan de regering van de staat Alabama: „De jeugd van Nederland, ver enigd in de Nederlandse Jeugd Ge meenschap, tevens optredend als na tionaal comité van de World Assem bly of Youth, onitzet door de afschu welijke gevolgen van het op de spits gedreven verzot tegen toelating van niet-blanke kinderen op uw scholen, waardoor enige jongeren tengevolge van een bomaanslag werden ver moord, wenst scherp te protesteren tegen deze daad die een rechtstreek se inbreuk is op de rechten van de mens, zoals cjeze zijn verankerd in 'het Handvest van de Verenigde Na ties". KOEALA LOEMPOER, 19-9. On geveer driehonderd Malakkaahse be togers hebben vanmorgen de woning vari de gewezen Indonesische ambas sadeur in Koeala Loempoer bezet en houden een Indonesische functiona ris en twee bedienden als gijzelaars vast. De Indonesische ambassadeur*, lui tenant-generaal G. P. H. Djatiskoe- soemo, die vorige week teruggeroe pen werd, is woensdagavond met zijn vrouw en 94 andere vrouwen en kin deren van de Indonesische ambas sade uit Koeala Loempoer vertrok ken. De betogers hebben de functionaris en de twee bedienden in hun slaap overvallen,. Zij sleepten een groot portret van president Soekarno van Indonesië naar buiten en verbrand den het. Toen driehonderd man po litie ter plaatse verscheen, verschans ten de betogers zich in het door hen Het militaire voertuig Y.P.-408 DEN HAAG, 18-9. Bij Defensie legt men de laatste hand aan een opdracht aan de DAF-fabrieken in Eindhoven voor het leveren van tus sen de 200 en 300 gepantserde per- soneelsvoertuigen. Naar verwacht wordt zullen de eerste exemplaren van dit voertuig - de DAF Y.P.-408 - volgend voorjaar van de band lopen. Met dit gepantserde wielvoertuig zullen infanteriebataljons worden uitgerust die te boek staan als gemo toriseerd, zulks in tegenstelling tot de gemechaniseèrde bataljons die uitgerust worden met het gepant serde personeels-rupsvoertuig. Treinbotsing bij Frans-Zwitserse grens ANNEM ASSER (oost-Frankrijk), 19-9. Aan de Frans-Zwitserse grens bij Annemasser is woensdagavond een 'dieseltrein uit Genève met een lege dieselbrein uit Frankrijk in bot sing gékomen. Vijfendertig mensen werden gewond van wie 31 naar zie kenhuizen moesten worden gebracht. bezette gebouw en dreigden de zaak in brand te zullen steken als de po litie zou pogen hen eruit te krijgen. Zij zeggen pas te zullen heengaan als alle Maleisische functionarissen vei lig uit Djakarta zijn teruggekeerd. NEW YORK, 18-9. Twee bekende negers, de schrijver James Baldwin en een van de voornaamste organi satoren van de „mars naar Washing ton", Bayard Rustin, hebben woens dag president Kennedy gevraagd in Alabama in te grijpen. Wanneer de macht van gouverneur Wallace niet wordt gebroken, „zal in Alabama een opstand uitbreken die over de hele natie invloed zal heb ben", zeiden zij op een persconfe rentie in New York. Zij maakten bekend dat komende zondag in New York een betoging zal worden gehouden tegen de moord op de vier negermeisjes in de kerk in Birmingham en op de andere twee kinderen, die daarna op dezelfde dag werden vermoord. Wapenarsenaal in grot ROME, 18-9. Italiaanse carabinieri hebben in een grot in een Zuidtirools dal een compleet wapenarsenaal ont dekt. Naar het Italiaanse persbureau „Ansa"' woensdag berichtte, is waar schijnlijk de schuilplaats van eén der- hoofddaders van de aanslagen in zuid-Tirol, Georg Klotz, gevonden. Klotz is geruime tijd geleden al naar Oostenrijk gevlucht. DEN HAAG. De minister over weegt het melkprijsjaar voortaan van 1 'april tot 1 april te doen lopen. Hiermee zou overeenstemming vei%- kregèn worden met het voor het ge meenschappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. vast te stellen melkprijsjaar. Tevens wordt ihiermee een betere coördinatie verkregen tussen de vast stelling van de richtprijs en de jaar lijkse inleveringsprijs voor zuivel- produkten. MAASTRICHT, 18-9. Dc minister van volkshuisvesting en bouwnjjver- hcid, drs. P. C. W. M. Bogacrs, heeft in Maastricht gezegd, dat het tekort aan bouwcapaciteit in ons land een steeds sterker rem gaat vormen op de ontwikkeling van onze welvaart. Voor de verhoging van de bouwca paciteit is een complex van maat regelen nodig en een aanpak op zo veel mogelfjk fronten tegelijk. De minister wilde door het noe men van maatregelen niét vooruit lopen op het overleg met het be drijfsleven, in de ministerraad' en met de volksvertegenwoordiging. Wel deelde 'hij mee dat de bevordering van de continuïteit in de bouw in bet 'bijzonder in de woningbouw een heel belangrijke plaats in bet beleid zal innemen. Toewijzingen voor meer jaren zul len de gemeenten in staat stellen tot een betere planning van de bouw- a'ktiviteit en de bouwnijverheid tot continuïteit. Daardoor kan een be langrijk desideratum worden verwe zenlijkt, namelijk het scheppen van 'harmonisch verlopende produktie- atromen. Diplomaten pakken koffers KOEALA LOEMPOER, 18-9. Ter- wjjl het gebouw van de Indonesische ambasade in Koeala Loempoer door oproerpolitie werd bewaakt, trof woensdag het personeel van de di plomatieke vertegenwoordiging voor bereidingen voor zijn vertrek. Ma leisië verbrak - zoals bekend is - dinsdag haar diplomatieke betrek kingen met Indonesië en de Philip pijnen, toen deze landen weigerden de nieuwe federatie te erkennen. De tuin van het ambassadegebouw bood het bij dergelijke gebeurtenis sen behorende beeld van diplomatiek personeel 'dat ijverig vuurtjes stookt van archiefstukken die verdwijnen moeten. Indonesië beeft behalve zijn ambassade in Koeala Loempoer. con sulaten in Singapore, Penang en Jes- selton. Ook in de Philippijnse ambassade was men druk doende de koffers te pakken. Het land beschikt over een consulaat in Singapore. Een vraagteken is nog wat het effekt van het verbreken der diplo matieke betrekkingen op de handel zal zijn. De havens van Singapore, Penanig en Jesselton verwerken het grootste deel van de Indonesische uitvoer van rubber en tin. Men vreest een geweldige toeneming van de klandestiene uitvoer van Indone sische produkten. De premier van Singapore, Lee Koean Jew, verklaarde woensdag in Koeala Loempoer dat de 'kwestie was hoe ver Indonesië bereid zou zijn dn het geschil met 'de federatie te gaan. De minister-president zei dat de sta tenbond door ide meerderheid van de Verenigde Naties zal worden er kend en dat zijn buurlanden derhal ve het 'bestaan van Maleisië de facto zullen moeten erkennen. Volgens de heer Adnan van het Indonesische mijnbouwdirectoraat zal Indonesisch tinerts weer in Arn hem gesmolten worden. Een ploeg van 21 Zweden, welke zal deelnemen aan de Olympische Winter spelen in Oostenrijk, is in het trainingskamp Boson, in de omgeving van Stockholm, bijeengekomen. Op de foto zien we de hardrijders Orjan Sandler (voorgrond) en Heikki Hedlund in aktie, die een belofte voor de toekomst inhouden. De beenspieren worden gestaald door een oefening met riemen van rubber. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met zonnige perioden; matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost; dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. 20 sept. Zon op 6.21, onder 18.46. Maan op 8.49, onder 20.07. Eerste kwartier: 26 sept. te 1.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 sept. 5.04 v.m. 17.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 sept. 4.28 v.m. 16.42 n.m. WESTERSCHOUWEN 20 sept. 3.35 v.m. 15.37 n.m. Springtij: 20 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat gis teren van de Oceaan komend Schot land bereikte, is daarna in betekenis toegenomen. De kern ervan werd vanmorgen .boven zuid-Noorwegen aangetroffen. Onder invloed van dit hogedrukgebied draaide de wind naar noord itot noordoost, 'hetgeen weer tot gevolg had döt de vochtige lucht uit ons land werd verdreven en vervangen door koelere en aan merkelijk drogere lucht. Dit gin'g in het grootste deel van het land ge paard met een. afneming van de be wolking en een belangrijke verbete ring van .het zicht. Alleen in het zuidoosten van het land handhaafde zich vanmorgen nog een wolkendek. Het nieuwe hogedrukgebied' zal in de komende paai* -dagen het weer blij ven beheersen. Morgen kan derhalve op aanhouden van ihet droge en overwegend zonnige weer worden gerekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1