Het sociaal-economisch beleid kreeg duidelijkst accent DE TROONREDE Den Haag beleeft fraaie Prinsjesdag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 september 1963 120c jaargang No. 19447 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzeese motoren in verre landen DEN HAAG, 17-9. H.M. Koningin Juliana heeft heden dinsdagmiddag in de verenigde vergadering der Sta- ten-Generaai in de Ridderzaal de onderstaande Troonrede uitgespro ken. Leder der Staten-Generaal, In deze tijd van dynamische ont wikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhankelijkheid en neemt cok het verlangen naar samenwer king toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereniging van de vrije Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de verdragen van Rome en Parijs is neergelegd, in zijn geheel wordt verwezenlijkt. De opvatting van de regering is steeds geweest, dat deze verdragen de tot standkoming beogen van een open en democratische Europese gemeen schap, een gemeenschap, die niet een verdelende, maar een verenigende functie moet hebben. Slechts een op brede en hechte basis georganiseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blij ven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de westerse samenleving en de ontwikkeling van de constructieve krachten in de we reld. Het stemt tot voldoening, dat in middels vele landen het verdrag tot stopzetting van bovengrondse kern proeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit ver dragdat tot vermindering van de internationale spanning kan leiden, zal u weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ont spanning blijft het defensiebeleid er onverminderd op gericht naar ons beste vermogen een aandeel te leve ren tot de gezamenlijke verdediging in Atlantisch verband. De.regering zal het hare ertoe bij dragen cm de tariefonderhandelin gen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de internationale problemen van de landbouw zijn betrokken, zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ont wikkeling van het internationale handelsverkeer inluiden. De ontwikkelingslanden Zowel tijdens de tariefonderhande lingen als tijdens de wereldhandels conferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, verdienen de problemen van de ontwikkelingslan den bijzondere aandacht. Verminde ring van de belemmeringen in het handelsverkeer met die landen moet daarbij voorop staan. Het economi sche leven in de ontwikkelingslan den moet voorts een bredere grond slag verkrijgen, opdat zij in staat ge raken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende welvaartsverschillen in de wereld maken het des te noodza kelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De re gering streeft naar een evenwichtig programma van hulpverlening bin nen het koninkrijk en daarbuiten in verscheidene bilaterale en multila terale vormen. Het verheugt de regering, dat de betrekkingen tot Indonesië belang rijk zijn verbeterd. Nu de^eerste stap pen zijn gezet naar normalisering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ont plooien. De samenwerking in Benelux-ver- band acht de regering van des te meer betekenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter worden. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde-Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal u ter goedkeu ring worden voorgelegd. De regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Koninkrijk der Nederlanden zal wor den bestendigd. De koninkrijksge dachte moge daarbij ook komend jaar weder onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelgke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Sociaal-economisch beleid Ten behoeve van de economische ontwikkeling zal in samenwerking Spartelen op „Frisiana'' Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe grote Friesland-hal bij de veemarkt in Leeuwarden heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, in deze hal maandagochtend de „Frisiana" ge opend, de grootste tentoonstelling, welke ooit in Friesland is gehouden. Foto: door een (namaak)-babg, welk in een grasperk onophoudelijk (echt!) ligt te spartelen hier voor de minister vestigt de „Frisiana" de aan dacht op de snelle en niet te stuiten groei van de Nederlandse bevolking. met het bedrijfsleven een onderzoek worden ingesteld naar de vooruit zichten op middellange termijn voor onze volkshuishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzon derlijk. Daarbij zal rekening worden gehouden met de wijze waarop de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap zich een der gelijk onderzoek in Europees ver band heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzon dere verhoging van de landbouwui'- gaven zal de rijksbegroting voor 1 Lo4 een grotere toeneming van de uit gaven vertonen dan past bij het door het kabinet als grondslag aanvaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als ge heel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationale inko men. Uit een oogpunt van conjunc tuurbeïnvloeding voldoet de begro ting aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe comptabiliteitswet zal u deze zit tingsperiode worden aangeboden. Het loonbeleid De regering vertrouwt, dat het ge organiseerde bedrijfsleven, dat in eerste instantie verantwoordelijk is voor het loonbeleid, de loonkosten stijging voor 1964 binnen aanvaard bare grenzen zal houden. Naar haar mening worden die grenzen primair bepaald door de macro-economische produktiviteits- ontwikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het verband tussen de loonontwikkeling en het prijspeil, het investeringsniveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen, die een ernstige in breuk maken op een verantwoorde loonvorming. Zij zal in nauw over leg met het georganiseerde bedrijfs leven dit vraagstuk onder ogen' zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de conjunctuur en de opwaartse druk op de prijzen, zal de regering een krachtig prijsbeleid blijven voe ren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verantwoord loonbeleid. Zij zal voorts een juiste prijsvorming door een actief mededingingsbeleid bevorderen. De grote zorg, die de regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verhoging tot een so ciaal minimum van de uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdoms voorziening. Voorstellen terzake zal zij spoedig na ontvangst van het ad vies van de Sociaal Economische Raad uitwerken. Nadat het Georganiseerd Overleg ambtenarenzaken het bereidover een een nieuwe pensioenwet heeft beëin digd, zal de regering een desbetref fend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbreiding van de werkingssfeer van de interimwet invaliditeitsrente- trekkers, beoogt de régering een ver dere verbetering van de voorzienin gen ten behoeve van de gehandicap ten. Een wetsvoorstel om de inko mensgrens in de Algemene Kinder bijslagwet te doen vervallen, zal u binnenkort bereiken. De P.B.O. De regering acht de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie een be langrijk instrument om ondernemers en werknemers gezamenlijk een gro tere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het be drijfsleven. Zij ziet met belangstel ling het advies van de Sociaal Eco nomische Raad over de herziening van de wet op de bedrijfsorganisatie tegemoet. In een tijd. waarin de toenemende industrialisatie en verstedelijking van ons dichtbevolkte land de gevaren van de mens in zijn levensmilieu doen stijgen, worden hoge eisen ge sneld aan het beleid op het gebied van de volksgezondheid. De regering hoopt, dat de Zieken- fondsenwet en de Wet op de zieken huistarieven in de komende zittings periode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Al- gpmene Bijstandswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geld- krediet. In de loöp van het zittingsjaar zal een ontwerp-Woonwagenwet worden ingediend, waarmede de aanpassing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt be oogd. De woningnood In de regeringsverklaring van 31 juli is uiteengezet van hoeveel be lang de regering de opheffing van de woningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijke euvel heeft zij de hoogste prioriteit toegekend. Daarvoor zal zo nodig inbreuk wor den. gemaakt op de norm, die voor de toelaatbare stijging van de uit gaven is aanvaard. De regering wil door een samen stel van maatregelen de produktivi- teit en de totale produktie van de bouwnijverheid opvoeren. Eén van leze maatregelen is de bevordering •an de continuïteit in deze bedrijfs tak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg «met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk wor den gesteld, boven het in het bouw programma vermelde totaal van ne gentig duizend woningen uit te ko men. De regering zal blij ven streven fcjowélynaar ontplooiing van het Eu ropese landbouwbeleid als naar ver hoging van de rentabiliteit van. de Nederlandse landbouw. Ter tege moetkoming in de moeilijke omstan- oigfneden, waarin vooral d^~vëéhöu- derij en het gemengde bedrijf ver keren; wil de regering, mede door een hogere bijdrage uit de rijksmid delen, de uitkomsten van'' de melk veehouderij trachten te verbeteren. Struoturele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk. Het ont- wikkelings- en saneringsfonds zal daarvoor een waardevol hulpmiddel zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aangevraagd voor de ruilverkaveling en andere cultuurtechnische wenken. De regering is voornemens de ver schillende vraagstukken, die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te pas sen in één beleidspatroon. Onveilig verkeer De regering is verontrust over het toenemen van' het aantal verkeers ongelukken. Zij zal verdere maatre gelen treffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. De 'handhaving en de vernieuwing van h:t recht nemen een belangrijke plaats in 'het regeringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wetsontwerpen worden ingediend met betrekking tot het verbintenis senrecht en onderdelen van bet bur gerlijk procesrecht. De regering acht de voorgestelde vernieuwing van de regelen omtrent de rechtspositie van vreemdelingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwik keling is van grote betekenis, omdat daardoor bet eigen karakter van de provincie en de gemeente tot zijn reoht komt. De regering hoopt daar om, 'dat spoedig de wetsontwerpen tot verruiming van bét gemeentelijk belastinggebied en wijziging van de gemeentewet met betrekking tot de binnengemeentelijke decentralisatie zullen worden behandeld. Er bestaat een wisselwerking tus sen de toeneming van de materiële welvaart en de geestelijke en cultu rele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstijging ruimere mogelijkheden tot ontwikkeling van onderwijs en cultuur, zij stelt er te gelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Hét snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in Qiet verle den ei- zorg voor te dragen, dat onze ieugd in het gezin, op de school en daarbuiten terde^ wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich ge steld zal zien. Goed onderwijssysteem Een goed onderwijssysteem is zo wel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige 'groei van onze volkshuishouding noodzakelijk. Om deze redenen zal de regering de uit breiding van de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs en on derzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortweiken aan de vernieu wing van ons onderwijSbesitél, als de nodige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor de volwassenen een doelbewuste bevordering ha rerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrije tijdsbesteding, een' taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplos sing en velerlei doeleinden dienen te worden nagestreefd. De mogelijkhe den zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde verandering in de procedure van de begrotings behandeling, waartoe dit jaar we derom een proef zal worden geno men, kan mettertijd het overleg over deze keuze verbeteren. De regering heeft bet vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten- Generaal, in bet thans aanvangende parlementaire jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de vervulling van uw verantwoordelij ke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op uw arbeid ruste. Met deze bede verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Een beeld- van het stembureau van tiet vierde district in Algiers op hel moment, dat de voorzitter van de Nationale Vergadering van Algerije, Hadj Ben Bella zijn stem uitbrengt op de enige kandidaat voor liet presi dentschap. Achter hem herkennen wij de ministers Boumaza van economi sche zaken en Boumediènne van defensie en Ahmed Ben Bella, de kandi- daaf^presiden^t. SPROOKJE VAN GOUDEN KOETS DEN HAAG, 17-9. Na een lieflijk- zachte najaarsnacht werd vandaag Prinsjesdag in lichte nevelsluiers over het bruinend geboomte van de Haagse binnenstad geboren. Vlaggen gingen uit op openbare gebouwen, kerktorens, woonhuizen en ambassa des. Al vroeg waren honderden ge meentemannen bezig de laatste ver sieringen en vlaggen aan te brengen. In de nacht was de hamerklop der tribunebouwers langzaam verstomd. De laatste hekken langs de routes waren geplaatst en dikke lagen zand werden gestrooid om tramrails en andere oneffenheden op het pad, dat voor de gouden koets werd uitgelegd, te vervlakken. Vroeg cok reeds dreunden de voet stappen van soldaten en militaire muzikanten door de Haagse straten. Honderd man gardejagers voor de. erewacht aan het paleis Lange Voor hout met vaandelwacht en de lucht machtkapel. Zeventig mariniers met vaandelwacht en de marinierskapel met tamboers en pijpers voor de ere wacht voor de Ridderzaal. Verder honderd man roodgejaste gardefusi- liers met vaandel en vaandelwacht van bet 'garderegiment Prinses Irene voor de ereafzelting op bet Binnen hof. De menigte langs de routes zwol na het uitgaan der kantoren nog aan" Na half één werd de aandacht van leurders met kijkspiegels, oranje strikjes, stoeltjes en lekkernijen af geleid naar de toenemende activiteit bij het paleis aan de Lange Voor hout. Het werd een va et vient van hofdignitarissen en geüniformeerd koninklijk personeel. Tenslotte arri veerden de leden van de koninklijke familie, de koningin, de prins en de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet. De gouden koets Toen kwam stralend en fonkelend de gouden koets voorrijden. Het prachtige achtspan werd van de bok gereden met een koetsier naast elk paard. Acht lakeien beijverden zich de koningin en prins Bernhard, die opnieuw met gejuich werden begroet, bij het instijgen ter zijde Ie staan. Juichende en wuivende toeschou wers en schallende marsmuziek be geleidden de schitterende stoet met de gouden koets, waarin koningin en prins vriendelijk de menigte groet ten en de calèche met de vrolijk wuivende prinsessen van de zwaar beboomde Voorhout, via de Kneuter dijk, de statige Lange Vijverberg en UTRECHT. De verbondsraad van het C.N.V. is van oordeel dat bet beginsel van het 'huidige loonpoli tieke systeem, waardoor het georga niseerde bedrijfsleven op 'het gebied van de loonvorming een grotere ma te van vrijheid en verantwoordelijk heid lean hebben dan voorheen het geval was, gehandhaafd behoort te worden. de patricische Korte Vijverberg naar het Binnenhof, naar de Ridderzaal, waar de verenigde vergadering van de Staten-Generaal op de Lands vrouwe en haar familie wachtte. Dreunend begeleidden de minuut- schoten, die op het Malieveld door een batterij van de Gele Rijders wer den afgevuurd, de stralende stoet op weg naar de Ridderzaal, waar de ko ningin de Troonrede uitsprak. De kleding van de koninklijke familie DEN HAAG, 17-9. - 'Tijdens de plechtigheid in de Ridderzaal was de koningin gekleed in een japon van korenblauw fluweel met zilverdraad doorweven. Zij droeg een hoed van dezelfde stof met witte en zwarte aigrettes. Prins Bernhard was gekleed in het ceremonieel tenue van generaal van het garderegiment grenadiers. De kroonprinses droeg een japon van grijze bewerkte stof en een hoed van zilverkleurige stof met een rand van blaadjes in verschillende kleu ren grijs. Prinses Irene was gekleed in een lila met gouden japon met bijpas sende hoed en prinses Margriet droeg een groen gebloemde zijden japon waarvan de corsage en de rand be werkt met gedofte gebloemde mous seline de soie. Zij had een hoed op met een groen satijnen bol met daar overheen goudkleurige tule. De koningin, de prins en de drie prinsessen droegen de Orde van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Koningin Elizabeth in blijde verwachting LONDEN, 16-9. Koningin Elizabeth is in blijde verwachting, zo is maan dagmiddag officieel in Londen be kend gemaakt. Van de zijde van ..Buckingham Palace" werd meege deeld, dat de baby begin volgend jaar wordt verwacht. De 37-jarige Britse vorstin zal met ingang van oktober geen officiële verplichtingen meer op zich nemen. Het Britse ko ninklijke paar heeft reeds drie kin deren. In scherpe tegenstelling tol vori ge weck, toen honderden volwasse nen en kinderen demonstreerden en negers uitscholden, zijn maandag in Birmingham twee negermeisjes zon der incidenten een middelbare school binnen gegaan. De Britse communistische partij heeft bij monde van 'haar politieke bureau voorgesteld, dat de bespre kingen tussen de Russische en de Chinese communistische partij, wel ke op 21 augustus „op Chinees ver zoek" werden afgebroken, spoedig worden hervat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1