DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSE PREMIER LANCEERT VERSOBERINGSPROGRAM Zuid-Rhodesië en de Veiligheidsraad De mrsus;.Sprclcen m het openbaar" Het kernstop- verdrag Opstand in Brazilië duurde maar kort Orkaan teisterde Formosa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 «september 1963 120e jaargang No. 19445 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: teJ. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M, J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I,per stuk. In dit nummer: De mosselverwaterkwestie in Zeeland Serie drastische maatregelen Onrustig Birmingham Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PARIJS, 12-9. Premier Pompidou van Frankrijk .heeft tijdens een pers conferentie medegedeeld dat Frank rijk zich niet bevindt óp een keer punt van de economische en finan ciële politiek. Het gaat ér om een aantal tendenties, die op de conjunc tuur inwerken, in een andere rich ting te leiden, om de financiële en economische politiek van de regering te kunnen voortzetten en het land blijvend een positie te geven, waar over het tevreden kan zyn. De regering legt vooral de nadruk op stabiliteit en expansie en in elk geval blijft de samenhang van de twee begrippen het uitgangspunt. Het plan om deze doelstelling te bereiken dient niet te worden gezien als een strijd tegen de stijging der prijzen alleen. Gesteld tegenover een stijging van Ionen en prijzen, zoals Frankrijk is, ziet het zich op het ogenblik in het bijzonder gesteld te genover een gebrek aan geschoolde werkkrachten. Daarom moet niet uit sluitend een stijging der prijzen wor den tegengegaan, maar moet een al gemeen plan worden uitgevoerd om alle oorzaken van inflatie tegelijker tijd te bestrijden. Premier Pompidou zei dat de grote lijnen van het versoberingsprogram ma de volgende zijn: 1. Vermindering van de liquiditeit door de plaatsing van een staats lening. Beperking en verandering van het krediet. Achterstelling van kortlopende en middellange beleggingen ten opzichte van langlopende. Voorbeeld van de staat door in krimping van de begrotingsuit gaven. Belasting op abnormale en bui tensporige winsten op grond of onroerende goederen. De regering wil tot 1 november een groot aantal dienstplichtigen vervroegd met groot verlof stu ren; op 20 oktober zullen 76.000 militairen vervroegd zijn gede mobiliseerd. Er zal worden geprobeerd bui tenlandse werknemers aan te trekken. Bijzondere maatregelen ter ver betering van het distributiestel sel, met inbegrip van stabilisatie of verlaging van prijzen door overreding of dwang. NEW YORK, 12-9. De Russische afgevaardigde in de veiligheidsraad heeft donderdagavond verklaard een ontwerpresolutie te steunen, waarin Groot Brittannië wordt verzocht geen volledige soevereiniteit en mi litaire macht aan Zuid-Rhodesië toe te kennen, zolang dit land wordt ge regeerd door een „blanke minder heidsregering". De resolutie was ingediend dooi de Ghanese afgevaardigde, Quaison- Sackay, er. wordt ook gesteund door Marokko en de Philippijnen. Sackay zei dat 'het doel van de Zuid-Rhodesische regering was zich Ingezonden mededeling bevat 20 lessen. Iedere week één les van 19.30 tot 22.00 uur. Het lesgeld bedraagt f 75,in termijnen of f 70,contant. De bespreking van deze cursus zal plaats hebben te ZIERIKZEE: op maandag 16 september a.s., aanvang 20.00 uur in de Herenkamer van resctaurant „Mondragon"; tc BRTJINISSE: op donderdag 19 september a.s., 20.30 uur en vrij dag 20 september a.s. te 20.00 uur in de kleine zaal van Hotel Storm. Wij verwachten U geheel vrijblijvend. Bent U verhinderd, schrijft een briefkaart! Oud-cursisten, wij verwachten ook U! Wij zijn ook op andere plaatsen te ontbieden. De docent: A. DEURLOO, Crooswjjkse Singel 5 B - Rotterdam. te verbinden met Zuid-Afrika. Volgens de Russische afgevaardig de, F edorenko," moet de huidige grondwet in Zuid-Rhodesië worden ingetrokken en moeten verkiezingen worden gehouden. Zuid-Rhodesië zou dan niet later dan aan het einde van dit jaar onafhankelijk moeten wor den. De Franse afgevaardigde verklaar de de resolutie n'iet te kunnen steu nen, omdat de 'daarin getroffen voor zieningen huiten de bevoegdheid van de veiligheidsraad liggen. De Britse afgevaardigde sir Pa trick Dean stelde voor de resolutie te verwerpen omdat het geen juist beel'd geeft van de toestand in het land. WASHINGTON, 13-9. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and Rockets" zou 'het verzet, dat vele hoge Amerikaanse officieren en kerngeleerden voeren tegen de rati ficatie van het 'in Moskou gesloten gedeeltelijke 'kernstopverdrag, zijn gebaseerd op de vrees, dat de Sow- jet-Unie zich mogelijk bezighoudt met het zoeken naar een methode om de Amerikaanse raketten in hun opslagplaatsen onschadelijk te ma ken door het tot ontploffing bren gen van krachtige kernbommen. Het gevolg van een uitbarsting van eleotro-magnetische energie door een ontploffend krachtig kern wapen op de elektronische appara tuur van een raket zou kunnen wor den vergeleken met wat gebeurt, wanneer een radiotoestel door de bliksem wordt getroffen. Generaal Thomas Power comman dant van het strategisch Iudhtcom- mando, heeft volgens het tijdschrift de 'betrokken subcommissie van de senaat voor de mogelijkheid vanéén dergelijk gevaar gewaarschuwd. Het geheim van het succes is vóór alles: zorgen dat u er klaar voor bent. Nog steeds is de rust in Birmingham in Alabama niet weergekeerd rondom de scholen, waarop bij het begin van het nieuwe cursusjaar, de rassenschei ding formeel is afgeschaft. - Een politieman en een vriendin helpen hier een meisje, dat bij een demonstratie zodanig in de knel kviam, dat zij het bewustzijn verloor. RIO DE JANEIRO, 12-9. De een heden van de Braziliaanse marine en luchtmacht, die donderdag in Brasilia in opstand waren gekomen uit protest tegen een uitspraak van het hooggerechtshof waardoor mili tairen zich niet kandidaat kunnen stellen bij verkiezingen, hebben zich donderdagavond overgegeven, zo meldt het officiële Braziliaanse pers bureau. Onrust over taakvervulling ziekenhuiswezen In de stadshal van Manchester wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van voedingswaren en alles wat daarmee direct of indirect te ma ken heeft. - Foto: de 21-jarige Yvonne Maris uit Den Haag zorgde in de stand met Nederlandse eendaqskuikens door het „nationale kostuum" voor een lief plaatje. DEN HAAG, 12-9. Nederland is een gezond land. Niettemin bestaat er overal onrust over de wijze waar op het ziekenhuiswezen zün taak in ons land moet vervullen. Men dringt aan op doelmatigheid en stelt dat de kosten bovenmatig hoog zijn. In derdaad zijn de kosten sterk geste gen, doch dat is overal elders in de westerse wereld zo en moet worden toegeschreven aan de invloed van faktoren waar de ziekenhuiswereld geen invloed op heeft. Op het aan staande nationale congres voor het katholieke ziekenhuiswezen, dat op 26, 27 en 28 september In het Kur- haus te Sohevcningen zal worden gehouden zal daaromtrent gesproken worden, zo heeft dr. J. B. Stolte, be stuurslid van de vereniging van ka tholieke ziekenhuizen In een pers conferentie te Den Haag medege deeld. Incident in Amerikaanse Congrescommissie WASHINGTON, 12-9. In de com missie voor anti-Amerikaanse acti viteit van het Huis van Afgevaar digden is het donderdag tot een handgemeen tussen studenten en po litie gekomen. De commissie hoorde een aantal studenten die, ondanks een verbod van het departement van buiten landse zaken, een reis naar Cuba hebben gemaakt. Toen de student Levi Laub wei gerde de namen te noemen van hen die de reis hebben georganiseerd, werd er van de publieke tribune ge- applaudiseerd en geroepen. Terwijl de politie de zaal binnenviel, riep een student de voorzitter toe: „Er is op Cuba meer vrijheid dan in Loui siana". Van de tribune klonk de kreet „fascisten verdwijn". Het blijkt 'aldus deze arts dat de 'kostenin Nederland, ondanks de uitstekende resultaten 'heel laag lig gen. Ook op het gebied van het ge bruik (dier 'inrichtingen slaat Neder land! geen slecht figuur. Maar noch ten aanzien van de verpleegtehuizen noch ten aanzien van de andere in richtingen voor curatieve gezond heidszorg weten wij 'echter wat 'de optimale verhoudingen zijn. Wij we ten oök niet welke taakverdeling tussen d'e inrichtingen en andere in stanties (zoals huisartsen en wijkver pleging) en tussen de 'inrichtingen onderling het ibeste resultaat zou ge ven. Onderzoek Ag dringend gewenst, meende dr. Stoifce, willen wij niet achter de feiten 'aanlopen en mis schien onnodige kosten maken. Het ziekenhuiswezen is een miljoenen- zaak. Toch wordt er vrijwel niets gedaan 'aan speurwerk -om het té verrichten werk daar 'beter tot stand te doen komen. De ziekenhuizen worden erg krap gehoudten, waar door de besturen aarzelen om geld voor speurwerk iter beschikking te stellen. Aangezien d'e positie van Nederland in m'enAg opzicht uniek is wat de 'gezondheidszorg betreft zou het zeer te 'betreuren zijn als ook bier niet bet nodige speurwerk zou geschieden, aldus dr. Stolte. TAIPEI!, 12-9. De orkaan „Gloria", die dinsdag het eiland Formosa teis terde, heeft volgens voorlopige c\j- fers tien doden geëist. Achttien men sen worden nog vermist. Tengevolge van hevige regenbuien zijn in het noorden van het eiland gebieden onder water geraakt. On der meer kwamen de ambassadege bouwen van een viertal landen in het water tc staan. Men is doende de elcktrlcitcits- en telefoonverbin dingen tc herstellen. Overwegend droog Verwachting tot zaterdagavond: Enkele overdrijvende volkenvelden en overwegend droog weer; vannacht en morgenochtend plaatselijk mist; aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige en in hel Wad dengebied vrij krachtige westelijke wind; dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 14 sep.t Zon op 6.11, onder 19.00. Maan. op 1.51, onder 17.59. 15 sept. Zon op 6.12, onder 18.58. Maan op 3.01, onder 18.28. 16 sept. Zon op 6.14, onder 18.55. Maan op 4.13, onder 18.52. Nieuwe maan: 17 sept. te 21.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 sept. 15 sept. 16 sept. 12.30 n.m. 1.22 v.m. 2.24 v.m. BROUWERSHAVEN: 14 sept. 15 sept. 16 sept. 12.29 n.m. 1.05 v.m. 1.59 v.m. WESTERSCHOUWEN De opstandelingen gaven zich over nadat het federale leger tegen hen in aktie kwam en afgevaardigden van ihet parlement beloofden er op <te zullen aandringen 'dat onderoffi cieren zich verkiesbaar 'kunnen stel len. Parachutisten, infanteristen en ar tillerie waren naar de administra tieve hoofdstad overgebracht om de opstand te onderdrukken. De op standelingen, die onder leiding van een sergeant van de luchtmacht stonden, hadden het vliegveld, het telefoonkantoor en het gebouw van het ministerie van marine bezet. President Kennedy heeft donder dag op het Witte Huis een plechtig heid bijgewoond, die een landelijke aktie inluidt voor 'hulp aan neger- studenten in de zuidelijke staten. Enkele honderden blanke scho lieren 'hebben donderdag een pro- testbetoging gehouden voor een mid delbare sChool in Mobile (Alabama), waar dinsdag zonder slag of stoot twee negerkinderen werden toege laten. Woensdag echter bleven vele blanke scholieren thuis. 14 sept. 15 sept. 16 sept. Springtij: 20 sept. 11.29 v.m. 0.19 v.m. 1.12 v.m. n.m. 13.42 n.m. 14.38 n.m. n.m. 13.35 n.m. 14.25 n.m. n.m. 12.33 n.m. 13.19 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen Groenland en IJsland ligt een zeer diepe dpressie, waar van zich een deel afsplitst, dat in ongeveer oostelijke richting verder trekt. Samenhangend hiermee ver plaatst ziCh een rug van. ihoge lucht druk, die nu boven zuid-Engelanti ligt, langzaam naar bet zuitien. Het koufront van de IJslandse depressie kan daardoor tot op het zuidelijke deel van de Noordzee doordringen en zal morgen ook ons land berei ken. Het zal dan minder zonnig zijn dan vandaag, maar de kans op regen blijft klein. Op de Oceaan is in de bovenlucht een zeer krachtige wes telijke stroming ontstaan. Hierin ko men windsnelheden van meer dan 200 kilometer per uur voor. Volgen de storingen, die het Amerikaanse continent verlaten trekken dienten gevolge met grote snelheid in de richting van west-Europa. Een krachtig gébied van hoge druk op het midden van de Oceaan houdt ze edhter voorlopig nog in een vrij noordelijk gelegen koers, zodat ze niet rechtstreeks het weer in ons land 'kunnen beïnvloeden. CONGRES TE SCHEVENINGEN De rol die de bejaarde speelt in de samenleving DEN HAAG, 12-9. Mevrouw drs. J. F. Schouwen aar-Franssen, minis ter van Maatschappelijk Werk, heeft bij haar eerste publieke optreden als minister verklaard, dat het bejaar- denvraagstuk thans in beginsel ge zien wordt als dat van de rol die de bejaarde in de samenleving vervult of moet vervullen. Ook het rege ringsbeleid zal van deze visie moe ten uitgaan, omdat het de voorwaar den moet scheppen die het mogelijk maken dat ook de ouderen de hun toekomende plaats innemen, zo ver klaarde ze aan het begin van hel congres „Bejaarden in de samenle ving", dat wordt gehouden in het „Kurhaus" te Schevcningcn. Het groeiend aantal mensen dat boven de 65 is, stelt ons op velerlei terrein voor de noodzaak oude op vattingen 'en oplossingen opnieuw te bezien, aldus mevrouw Schouwe- naar. Ze 'dacht hierbij onder meer aan het feit', dat garanties moeten worden geschapen voor een finan cieel bevredigende situatie van een veel groter aantal gepensioneerden dan men vroeger voor mogelijk had gehouden. Voorts zijn er problemen als vrije tijdsbesteding, 'huisvesting, gezinshulp en dergelijke. Mevrouw Schouwenaar verwees naar de regeringsverklaring, idUe spreekt van' de noodzaak van coör dinatie- in de hulpverlening aan de bejaarden. Dit veronderstelt naast samenwerking met de 'gebundelde krachten van 'het parbikul'ier initia tief ook een zekere eenheid van con ceptie en uitgangspunten 'in het overheidsbeleid Ze sprak de hoop uit dat één van d'e resultaten varu het congres zal zijn, dat men tot plannen 'komt ter zake van 'dll'e voorzieningen die de bejaarden een optimale plaats in de samenleving geven en waaraan ook de overheid houvast bij haar beleid kan vintien. De circa tweeduizend congresgan gers (mensen, die zich op 'het terrein van de 'bejaaxdenzorg in 'het gehele land bewegen) weiden verwelkomd door de voorzitter van de organise rende vereniging, de Nederlandse Federatie voor Bejaaidenzorg, dc heer A. D. W. Tilantts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1