SKODA SENSATIONELE PRIJSVERL' Siberië niet meer Eerlijkheid beloond Een handvol Gelderse schoonheid Ruïnes van Engliuizen te vinden in liet Hummelose groen Nog onrust in Birmingham De strijd in Zuid-Vietnam „monsterachtig'' Kraak te Hengelo Ook in polder Bruinisse geheel compleet NU v.a. ^^^^0 In ongewijzigde uitvoering dus oersterk (lange levensduur) extra solide (meer veiligheid) compleet comfort (incl. verwarming, rolhoes. binnen- en buitenspiegel, lichtsignaalschakelaar, parkeerlichten, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) DE NIEUWE PRIJZEN Skoda Ocfavia (43 pk) 5254,_ 4990,— Octavia Super (47 pk) 5495,— 5250,— Octavia TS (53 pk) 5795,— 5555,— Octavia Combi 6p60,6395, 1202 Combi 6975,— 6795.— H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. 01717-2010 Algemene kennisgeving Heden overleed in de Cor- nelia-Stichting te £ierik- zee, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde schoonzus ter en tante MARIA CORNELIA BOOT weduwe van C. de Vlieger in de ouderdom van 74 jaar en 7 maanden. Namens de familie: A. M. DE VLIEGER Dreischor, 11 sept. 1963 Condoleantie-adres Molenweg 1 De begrafenis zal plaats hebben zaterdag 14 sept. a.s., des namiddags 2 uur te Haamstede. Zweven van Groenland naar Ierland LONDEN, 11-9. Een Britse voormalige straaljagerpiloot, luitenant-kolonel C. J. Dono van, is van plan om als eerste met een zweefvliegtuig de 3.000 km. tussen Groenland en Ter land af te leggen. Voor de tocht die volgend jaar moet worden ondernomen, wordt in Engeland een zweeftoestel vervaardigd, dat aver 75 me ter ten hoogste één meter daalt. Een drukcabine zal het mogelijk maken de westelijke luchtstroming op een hoogte van 9.000 tot 15.250 meter te gebruiken. LONDEN, 11-9. Tien jaar geleden vonden twee broertjes, Dennis en Thomas Murphy, een portemonnaie met twee pond sterling en een sleu tel. Als brave burgers brachten zij het gevondene naar de politie. „Als de portemonnaie niet wordt opgevraagd mogen jullie het geld houden", zeide een agent. De portemonnaie werd echter wel opgevraagd. De eigena res stuurde de jongens een pond (ruim f 10,Het was de weduwe Mary Ashwin. Het vorig jaar is de weduwe over leden. Bij opening van 'haar testa ment bleek dat zij de broers Murphy ieder honderd pond had nagelaten wegens hun eerlijkheid. „Stel je voor", zei de nu 20-jarige Dennis, „zij heeft ons al die tijd in haar ge- Kasteel Berg een imponerend slot dachten gehouden". BIRMINGHAM, 11-9. In een ne gerwij k van Birmingham (Alabama) is dinsdagavond een kleine granaat ontploft bij 'de woning van een ne ger-mijnwerker. Er waren geen per soonlijke ongelukken, er werd geen schade aangericht en wanordelijkhe den deden zich niet voor. Het was het derde incident van deze soort in twee weken in deze stad. De polifbie heeft woensdag ver scheidene vrachtwagens met demon stranten weggestuurd. Ongeveer tweehonderd blanke studenten, die bij een van de scholen in Birming ham waren bijeengekomen, werden verwijderd. SAIGON, 11-9. - Communistische opstandelingen hebben twee grote plaatsen op het moerassige schier eiland Camaoe, in Zuid-Vietnam, aangevallen en één van de twee - Cai Noeoc - vele uren bezet gehou den. Tegen zonsondergang wisten met vliegtuigen aangevoerde para chutisten de opstandelingen te ver drijven, aldus militaire kringen in Saigon. De valschermtroepen die uit Sai gon kwamen, voerdèn ook hevige gevechten met guerillastrijders, die de nabijgelegen plaats Dam Doi ge deeltelijk hadden bezet. Hierbij sneu velden, volgens berichten uit Saigon, 122 opstandelingen. Aan de zijde der Zuidvietnamese troepen liepen acht tien militairen verwondingen op. Olieboortoren naar Ameland gebracht HOLWERD, 11-9. Er is een gede menteerde olieboortoren naar Ame land gebracht. Daarmee is de slag om olie en aardgas, die vorige week Schiermonnikoog in rep en roer bracht, een waddeneiland verscho ven. Woensdag verscheen een groot landingsvaartuig Ar» het Borndiep om een aanzienlijke vracht materi aal van d'e Caltex op het strand aan de zuidwestelijke kant van, het ei land af te zetten. Tussen, Nes en Bal'- luim is 'bij de 'eendekooi in het hart van Ameland 'een boorplateau inge richt, waar de toren moet worden gebouwd. Behalve d'e Caltex gaan ook de N.A.M. en de Mobiloil 'een kans op het 'eiland wagen. Zij worden naaste buren: de torens van de Caltex en de N.A.M. 'komen niet verder dan twee 'kilometer uit elkaar te staan. Op Terschelling wordt vlak bij West-Terschelling een boortoren van de N.A.M. gebouwd', waarme'e de on derzoekingen van d'e afgelopen zo mer daar nu ook in een ni'euw sta dium zijn gekomen. Voor 'een vlot Vervoer van het zware materiaal, dat op Terschelling moet zijn voor d'e winter 'begint, wordt een pont uit Engeland ge haald. Naar de hoorplaats toe is 'een twee kilometer lange betonweg aan gelegd'. (Van onze redakteur) Ook als men te Hummelo niet kan zeggen -nourri dans le serail" te zijn, of tevvel bekend met alle interne za ken, valt het toch niet moeilijk het woord ruïnes op te vangen. Met die „ruïnes" blijken te worden bedoeld de resten van het kasteel Enghuizen, dat in tegenstelling met het kas teel Keppel de strijd tegen de tijd verloor en verging tot brokstukken puin, schuilplaats voor vogels en ko nijntjes, overwoekerd bier en daar met wild uitschietende planten, in de schaduw gelegen van 't eeuwenoude geboomte, dat het terrein, rond Eng huizen in het algemeen op bijzonde re wijze stempelt. Voordat men het overrijk beboste territoir van Enghuizen betreedt, moet 'men voorbij een stuk tarwe- lan'd, in het midden waarvan een oude linde, omgeven door een ijzeren hek. Een bijzondere boom dus en dat blijkt dan ook wel uit het aange hechte (en bijna uitgewiste) op schrift, dat verhaalt hoe in 1924 de „dankbare pachters" (van gronden van Enghuizen) de barones van Reg- teren Limpurg - geb. Heeokeren van Enghuizen dankbaar waren voor haar terugkeer op het slot. Zo blij waren ze met de barones, dat ze een linde plantten, die nu (wat ver dwaasd) midden in het land nog ge tuigt van vroeger tijden, toen de ver houdingen ook ginds nog wat feoda- ler .gestempeld waren dan thans. Vergane glorie Enghuizen moet een juweel van een slot geweest zijn. Bij de ruïnes kan men uren toeven, omdat de sfeer als in een film, het mogelijk maakt wat terug te gaan. in, de tijd Er valt trouwens nog wel een en an der te ontdekken. De fraaie tegel- stukken in hetgeen nog over is van de keuken, de keldergewelven en 'brokstukken van vazen en beelden, die eens de ruime hallen van dit sdhone slot 'hebben versierd. „He laas", zegt men te Hummelo, „het slot bestaat nliet meer". In de oorlog wi9t de bezetter dit gezegend stukje Nederland te ontdekken en de heren sdhijnen er nogal rauw te hebben geleefd. Na de bevrijding moest het worden afgebroken en de uitgestrek te ruïnes leren nog wel iets over de omvang van dit kasteel. De groots opgezette stallen, het jagershuis en de vervallen beelden in het park herinneren nog aan vroegere - thans vergane - glorie. Gebleven echter Ss de schitterende omgeving van Eng huizen, dat aan schoonheid nog ge wonnen heeft, omdat de natuur er wat is verwilderd en de talrijke reu- zenbomen zo'n groots en stijlvol stempel op de omgeving drukken. Bomen in soorten vindt men hier. O.m. - vlak bij de ruïnes - de Chi nese tefflpelboom (Gina biloba), een rariteit, die - volgens deskundigen - slechts met één enkel ander exem plaar (in de Leidse horlus), in ons land vertegenwoordigd is. Weelderig groen In het voorjaar wordt het ontlui kende groen van Enghuizen het schoonste van Gelderland genoemd. We hebben het weelderige groen ge zien, onder wat dreigende luchten, maar ook dan is Engliuizen over schoen en van een bijna mysterieuse allure. Een andere - en veel bekender - toeristische attractie in deze streek is het kasteel Bergh te 's-Heeren- •berg, een imponerend slot, bewoond door de textielfamilie Van Heek. Wijlen dr. J. H. van Heek heeft dit slot met veel kennis en zorg be heerd en deze „Wasserburg" is een unicum in Nederland. Hetslot wordt reeds genoemd in een charter van 1064 en werd eeuwenlang bewoond door de Heren van den Bergh. In 1379 was er reeds een zware ring- wal om kasteel (en stad) aangelegd. Later kwam 'het slot in handen van het huis Hohenzollern-Sigmaringen, die het tot 1912 in bezit had. Het kasteel maakt op de bezoeker een overweldigende indruk. Het hoofd gebouw is opgetrokken op een on geveer achthoekig plateau. Aan de noordoost-kant treft men een zware vierkante hoofdtoren, die (na een brand in 1735) nog prijkt met een viertal kleine torentjes, verbonden door een borstwering .Hierdoor doet het slot sterk denken aan Engelse 'kastelen. Een wandeling over de stadswallen, die een ongedachte kijk gunnen op dit fraaie bezit, behoort tot het schoonste wat men in dit deel van het Gelderse kan beleven. Nergens schijnen natuur en histo rie elkaar inniger de hand te druk ken dan in deze heerlijke uithoek des lands. Boomreus (beuk) op het terrein van Enghuizen, de vroegere eigenaar waarvan zich heeft teruggetrokken in de „orangerie", die - omgeven door een brede gracht - herinnert aan glorievolle tijden van weleer. Hertébok met breed vertakt ge wei in het kamp bi? het slot „Slangenburg" te Varsseveld. Het kasteel Bergh te 's-Heerenberg, een imponerend slot in een uithoek, van Nederland. deze cursus anders te beginnen dan gewoonlijk. Hij doelde daarbij op het overlijden van burgemeester Röell, die ere-lid van het Groene Kruis was. Spreker memoreerde de bouw van het wijkgebouw, dat voor een groot deel een gevolg was van de toewijding van de overledene. Met weemoed herdacht hij de oud voorzitter die het Groene Kruis maar node missen kan. Over de a.s. cursus zeide de heer Heuti'nik te hopen dat de dames er veel van zullen leren. Spreker was blij dat het Groene Kruis deze cur sus aan kon bieden en behalve op de •ziekenverzorging richt de vereniging zich nu ook op het preventieve doel. Zuster de Vries dankte de heer Heuitinik voor zijn openingswoord waarna de cursus een aanvang nam. Een 12-tal dames had zich aange meld. DREISCHOR Voor de kankerbestrijding De vorige weëk in Dreischor ge houden collecte ten bate van de kan kerbestrijding (Koningin Wilhelmina Fonds) 'heeft opgebracht f 118,25. De collectes voor de Vereniging Kinder- zorg te Middelburg brachten in het 2e 'kwartaal op f 25,50. NIEUWERKERK De leesbibliotheek Het leesseizoen is weer aangebro ken. De algemene leesbibliotheek begin ta.s. vrijdag 13 september weer met het uitlenen van boeken in „Réhahoth". Er zijn weer heel wat nieuwe aanwinsten voor „elck wat wils". OOSTERLAND De hervormde zondagsschool Ook de Ned. herv. zondagsschool alhier is na een vakantie weer met haar werkzaamheden begonnen. On der leiding van de heer Jac. van der Maas Pz. en een zestal dames-leid sters worden de lessen gegeven. De meer dan 60 leerlingen zijn onder gebracht in drie klassen. Concert „Oosterlands Fanfare" Op zaterdagavond 14 september a.s. hoopt onze plaatselijke muziek vereniging „Oosterlands Fanfare" in de muziektent aan het Marktplein alhier haar laatste zomerconeert te geven, onder leiding van de direc teur de heer Jac. Capelle. Ten be sluite zal een gevarieerd programma worden uitgevoerd. Hopelijk zal de weersgesteldheid geen spaak in het wiel komen steken, zoals reeds zo dikwijls in de afgelopen winterse zo mer is gebeurd, want het opgestelde zomerprogrammamede in verband met de uitwisselingsconcerten, heeft lang geen doorgang kunnen vinden. De aanvang van dit laatste concert is gesteld op half acht. Collecte kankerbestrijding Met da Pb aarheid aan de milde ge- vers(sters) kan worden vermeld dat de opbrengst van de alhier gehou den collecte ten bate van de kan kerbestrijding, die werd gehouden door de dames mevr. Bakker-Bal, mevr. Boogert-van der Weele, mevr. Edelschaap-Elenbaas, mevr. Hoek- man-Jumelet, mevr. van Zweden- Cuzee, mej. A. E. Boot, mej. R. Goudzwaard en mej. G. Stouten Jac.d. bedroeg het mooie bedrag van f 239,77. Algerië en China hebben een overeenkomst getekend, die voorziet in samenwerking tusen beide lan den op het gebied van onderwijs, de voorlichting, gezondheidszorg, de kunst en de sport. MOSKOU, 11-9. De Blitse minis ter van handel, F. Erroll, is in het Kremlin door premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie ontvangen. Zinspelend op het bezoek, dat Erroll aan industrieën in Siberië zal brengen, zei Chroesjtsjef schertsend: „U bent nu niet bang meer om naar Siberië te gaan?" Erroll antwoordde „Dat ben ik nooit geweest". De Rus sische leider zei daarop in een ern stiger toon: „Siberië was in de ogen van de westelijke landen monster lijk. Maar ook voor de Russen. Het was een verbanningsoord. Maar als u nu Siberië ziet, zult u iets geheel anders zien". VROLIJK VERTIER TE BURGIISLUIS Reddingsbootkapitein geeft zwemles aan de jeugd WESTERSCIIOUYVEN, 11-9. Erzyn in de Westhoek betrekkelijk weinig goede zwemmers. Evenals op vele plaatsen in het land is er des winters geen gelegenheid om te zwemmen en aan de zeekust kan maar betrekke lijk korte tijd worden gezwommen. De schipper van de te Burghsluis ge stationeerde reddingsboot, de heer J. A. Minneboo, is dit ook opgevallen en al in 1962 begon hy met het ge ven van zwemles aan schoolkinderen. Dit initiatief heeft goede vruchten afgeworpen. Na half vier of in het hartje zo mer ook wel na het avondeten bij hoog water, kwamen de jongelui naar de 'haven van Burghsluis ge fietst en kregen daar de eerste les sen. Hiertoe nam de 'heer Minneboo ze met een zwemvest aan de lijn en op deze manier werden al spoedig vorderingen 'gemaakt. Weldra kon de lijn losgelaten worden en zwom men de jongens en meisjes met het zwemvest nog aan, doch ook hieraan kwam een einde en trokken ze als volleerde zwemmers hun baantje. Ook de verschillende slagen werden onderwezen. Na een half uurtje zwemmen is het weer inpakken geblazen en de andere dag komen ze weer vol goe de moed terug. Af en toe komt een moeder eens mee om naar de vor deringen van haar kinderen te kij ken en al deze mensen brengen wat meer vertier aan de dijk van het anders zo stille haventje. De lessen worden gegeven langs de aanlegstei ger van de reddingboot. Ook in 1963 was de animo weer groot en jongens uit de eerste klasse der lagere school kregen les. Dit jaar kregen 22 jongens en meisjes uit Haamstede en Burgh hun oplei ding en maandagmiddag kwamen ze voor de laatste maal. Het water wordt al wat frisser en bovendien is het vertoeven in badpak in de al late middag-buitenlucht niet zo aan genaam meer. De heer Minneboo heeft er plezier in en vooral de kleinsten onder hen worden eens extra verwend. Een rokertje voor de zwemleraar is de prijs en velen brachten maandagmiddag of al eer der hun doos mee. Voor het volgend jaar 'staat reeds een tiental op de lijst, wel een bewijs dat dit streven naar meer veiligheid in het water zeer gewaardeerd wordt. De jeugdcriminaliteit DEN HAAG, 11-9. De jeugdcrimi naliteit is in 1961 opnieuw toegeno men, als wordt uitgegaan van de strafzaken (misdrijven) tegen straf rechtelijk minderjarigen, welke za ken in 1961 door de justitie zijn af gedaan. Deze conclusie wordit ge staafd door gegevens die zijn ont leend aan de publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be treffende de toepassing van de kin derwetten in 1961. Het aantal van 47 schuldig ver klaarden c.q. niet-vervolgden in 1960 per 10.000 kinderen van tien tot en met zeventien jaar steeg tot vijftig in 1961. Deze toename betrof voor namelijk: vernieling, gekwalificeerde diefstal en heling. Het verhoudings- cijfer voor meisjes steeg van 7,3 tot 8,1, dat voor de jongens van 85,1 tot 90,5. Daar de zaken tegen kinderen be neden 15 jaar de laatste jaren steeds mindter langs strafrechtelijke weg worden afgedaan, zijn uit de cijfers voor deze jeugdigen geen steekhou dende conclusies omtrent de bewe ging van de criminaliteit te trekken. Zangliulde voor prinses UTRECHT, 11-9. Ruim 30 Ierse meisjes, leden van het Ulster Girls Choir uit Belfast hébben woensdag middag prinses Beatrix een zang- hulde gebracht. Dat gebeurde voor het slot Drakesteijn, waar de meis jes zich rond het 'bordes groepeer den. Het koor maakt een negen- daagse toernee door ons land, ten bate van 'de actie Doesadj. Journa listen werden bij deze aubade n'iet toegelaten, zodat het niet mogelijk is een verslag van 'het charmante optreden van dit Ierse koor te ge ven. Buit f 70.000,— HENGELO, 11-9. Niet minder dan ruim f 70.000 was de buit van en kele inbrekers, die in de vorige nacht een bezoëk hebben gebracht aan de landbouwcöperatie in Hen gelo. In het kantoor van de coöperatie bevindt zich een diepe kluis, die in één der wanden is ingebouwd. Die kluis loopt door tot in de achter het kantoor gelegen opslagruimte, waar een ruimte van ongeveer een halve meter tussen de bovenwand van de kluis en het plafond van de opslag plaats is. De inbrekers, die via een valraampje waren binnengekomen, hébben kans gezien een krik te plaatsen tussen de bovenwand van de kluis en een plafondbal'k en daarmee een gat in de 12 cm. dikke betonnen kluiswand te maken. Dat gat werd zelfs ongeveer een halve meter in doorsnee, waardoor men de klitis 'kon binnenkruipen. In die kluis lag circa f 70.000 in baar geld voorhanden. grote drukte in landbouw Nu het lang verwachte mooie sep temberweer eindelijk aangebroken schijnt te zijn, heerst er op het land een ongekende drukte met combines, maaimadhmes, aardappelrooiers en tractoren. De nog buiten staande landbouw- produkten, voornamelijk erwten, verminderen zienderogen, oök het op hopen staande graan wordt naar binnen igereden of te velde gedorsen, terwijl elders de uien worden ge trokken. In de polder Bruinisse was er vo rige week nog slechts weinig graan, dait nog „vast stond". Begrijpelijk heeft men de percelen gerst die het betrof ook zo spoedig mogelijk, ge maaid. Uit de aard der zaak hébben de te velde staande produkfen een be langrijk kwaliteitsverlies moeten in casseren en augustus 1963 en de eer ste wéék van september zullen nog lang in de herinnering blijven als buitengewoon nat en schadelijk voor de betrokkenen. Britse liberalen willen Hoogerhuis afschaffen BRIGHTON, 11-9. Op het congres van de Britse liberale partij, dat woensdag begon, is na een debat van nog geen twee uur een resolutie goedgekeurd' waarin wordt aange drongen op niets minder dan de ver dwijning van het Hoogerhuis in zijn huidige vorm en op een ingrijpende hervorming van het kiesstelsel. De resolutie gewaagt Van een „ernstige ongerustheid over het steeds minder worden van gezag en reputatie van het parlement en de steeds groter wordende macht- van ministers en regering". STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Aanvang moedercursus Maandagavond is in het wijkge- bouw d'e reeds aangekondigde moe dercursus begonnen. Een en ander was aanleiding voor de voorzitter van het Groene Kruis a fid. Haamste- de-Burgh, de heer G. B. Heutink, om voor de aanvang de aanwezige dames toe te spreken. De cursus staat onder leiding van zuster de Vries uit Zierikzee, terwijl ook zus ter Steutel de nodige hulp biedt. De heer Heutink zeide dat bijzon dere omstandigheden hem noopten DEALER; Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk. tel. 482 ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6