Bewogen Westerschouwen nam afscheid van wijlen burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell Ds. J. Karens verbond zich aan Geref. Gemeente te Nieuwerkerk, na bevestigd te zijn door ds. K. de Cier Ingezonden mededeling ZIERIKZEE. 11-9. Woensdag was een grote dag voor de gereformeerde gemeente van Nieuwerkerk, daar na een vakature van meer dan twin tig jaar de gemeente zich weer mocht verheugen in het bezit van een eigen herder en leraar, in de pefsoon van ds. J. Karens. Uit oor zaak van ruimtelijke noodzaak wer den bevestigings- en intrededienst gehouden in de christelijke gerefor meerde kerk te Zierikzee. Bevesti ger van ds. Karens in de middag- dinst was ds. K. de Gier te 's-Gra- venhage. In de avonddienst verbond ds. Karens zich aan zijn gemeente met een predikatie n.a.v. Ez. 3 17: „Mensenkind! Ik heb u tot een wachter gesteld over het buis Isra els, zo zult gij het woord uit mijn mond' 'horen, en hen van mijnentwe ge waarschuwen". Ds. Karens verdeelde zijn predi katie in een viertal punten, t.w.". de benaming van Ezechiël, de aanstel ling, de toezegging en de opdracht vjrn, tot cn aan de profeet. Ds. Karens betoogde hoe de aan spraak „mensenkind" niet minder dan 92 maal in het boek Ezechiël voorkomt. Door deze aanspraak, de ze benaming, werd de profeet be paald bij zijn afkomst, aan het „stof zijt gij en tot stof zult gij weder keren". Ezechiël werd aangesteld tot wachter. In het algemeen was de taak van muurwaohter de bazuin te blazen als er onraad was en in 'de profetische zin 'betekende de aan stelling tot wachter het wacht heb ben over de kudde, waarbij de per soonlijke bekering pleitgrond is om onderwijs van Godswege te ontvan gen. Wat betreft de toezegging aan de profeet ging het er om eerst te leren luisteren naar Göd, om dan toe te komen aan de opdracht, de alarm-bazuin te blazen en van he- melswege de kudde heilig te drin gen en te letten op de gevaren, die de gemeente bedreigen." In dit kader wees ds. Karens op de gevaren van vals godendom, het leven zoeken buiten Christus e.d. als gebreken die de kerk kunnen aankleven. In die zin heeft 9pr. als predikant ook een taak ;te waarschuwen in liefde en met verstand te vragen -om een nieuw hart, opdat Christus gestalte krijge in de harten der leden Zijner gemeente, te waarschuwen ook op dat de oren doorboord worden, en de Here kome tot bekering van de zon daar. Vele dankwoorden Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 127 1, wendde ds. Karens zich tot zijn bevestiger ds. de Gier, die hij innig dankte. Ook sprak hij in dankbare bewoordingen tot ds. L. Rijksen, van wie hij vier jaar onder wijs mocht genieten. In zijn dank woord betrok hij verder de heer van Bokhoven, leraar bijbelstudie. In de persoon van burgemeester A. A. van Eeten richtte 'hij zich tot het ge meentebestuur van Duiveland. Hij zag de taak van de overheid der ge meente als die van wachter op de burgerlijke muur. Het „Zend Heer Uw licht en waarheid neder" voegde hij de curatoren van de theologische hogeschool te Rotterdam toe. als mede eer. drietal ouderlingen. In zijn aanspraak betrok ds. Karens verder de classispredikanten en de consulent ds. Suiker te Krabbendij- k?, ds. A. F. Honkoop te Goes, de leden van do partikuliera synode, do afgevaardigden van de classis Tholen en de afgevaardigden van de verschillende andere plaatselijke kerkgenootschappen. Ds. M. v. d. Klis ontving een dankwoord voor de verleende medewerking bij het be schikbaar krijgen van het kerkge bouw. Na zich gericht te hebben tot de studenten van de school .noemde ds. Karens verder nog de plaatselij ke politie, do kosters te Nieuwer kerk (en Zierikzee), de organisten in beide plaatsen, de dames die zorg droegen voor de maaltijd, de dames die hielpen bij de overkomst en de catechisanten. Verder richtte hij zich tot de kerkeraad, inzonderheid tot de bejaarde scriba de heer Flikweert en tenslotte tot zijn ouders, zijn ge zin en de overgekomen vrienden uit Zoetenmeer. Het woord werd verder neg ge voerd door ds. de Gier, ds. Rijksen, die de prettige studietijd van ds. Karens in herinnering riep, ds. Sui ker en burgemeester van Eeten, die zijn droefheid uitsprak over de ster ke verdeeldheid der kerken, hetgeen hem echter niet belette de gemeen te van harte te feliciteren met de nieuwe predikant. Tot slot sprak - namens de andere kerkgenootschap pen - ds. M. G. Westerhof. Op ver zoek van ouderling J. van Klinken werd de nieuwe predikant Ps. 134 toegezongen. Het kerkgebouw was geheel bezet tij'dens deze bijzondere intrededienst, die geryime tijd in beslag nam. BELGEN BLIJ OM MOSSEL Schipper uit Yerseke feestelijk ontvangen te Brussel BRUSSEL, 11-9. Schipper Cornells Sinke uit Yerseke is woensdag fees telijk in de haven van Brussel ont vangen. Berekend was, dat voor de tweeduizendste keer sinds 1918 zijn sloep, de „Op hoep van zegen", met mosselen de haven binnenvoer. Aangezien/ dit feit samenviel met de mcsselfeesten, die deze week als onderdeel van 'die Breughielfeesten in Brussel worden gehouden, was er een dubbele aanlledding tot een hul diging. Er waren toespraken on der meer van de burgemeester van Yerseke geschenken en een oor konde. Vrijdag wordt "in Brussel een offi ciële delegatie uit Yerseke in kleder dracht verwacht, 'die mosselen onder de bevolking van Brussel zal uitde len en op het stadhuis zal worden n De le'i'ding van het Indonesische leger heeft troepen gezonden naar d'e grenzen tussen Indonesisch Bor neo en de on dér Brits gezag staande' gebieden Noord-Borneo en. Serawak. Dit 'heeft een woordvoerder van het Indonesische leger bekend gemaakt. Zwemwedstrijden te Zierikzee De Zierikzeese zwemvereniging „De Zeepaardjes" organiseerde in het ha venkanaal geslaagde zwemwedstrijden. Voordat de wedstrijdzwemmers ie water gingen, werd door een groep jongelui een prestatietocht gezwommen over respektievelijk 500 en 1000 meter. Men ziet hier de groep voor het te water gaan. ontvangen. Tussen de historische ge. bouwen op 'de grote markt van Brus sel zullen de Brusselaren des avonds aan mosselkarretjes zich van de kwaliteit van de Zeeuwse mosselen kunnen overtuigen. Onzekerheid over radio- en t.v.-beleid HILVERSUM, 11-9. De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, heeft op de in Hilversum gehouden persconferentie van de NC.R.V. over het nieuwe radio- en televisiepro gramma voor het seizoen 1963-1964, gesproken over de dreiging van d'e noodsituatie bij het omroepNvezen ten aanzien van d'e financierings problemen, het vraagstuk van de huisvesting, het tweede televisienet en het derde radionet. Er heerst, zo merkte mr. Roosjen op, in meerdere opzichten in Nederland: inzake het radio- en televisiebeleid van de over heid een volslagen onzekerheid. Deze foto geeft een beeld van de wedstrijdzwemmers(sters) die zich aan de l\jn gereed maken om van start te gaan. (Foto's: ZierikzeesChe Nieuwsbode). STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Middenstand stelt zich in op de toekomst Dat de smalstad deze zomer zich al geheel heeft ingesteld op de ont vangst van vreemdelingen en het 'bieden van ontspanning door de plaatselijke V.V.V., heeft ook bij de middenstand enige ini'tatieven tot gevolg gehad om met het oog op de grote 'drukte, wélke straks bij :de ontsluiting van ons eiland zeker zal komen, klaar te staan voor de toe- ristenstroom. Dezer dagen heeft de voorzitter van de Brouwershavense midden standsvereniging „De Corridor", 'de heer P. de Moor als eerste winkelier in Brouwershaven zijn zaak omge toverd in een zelfbedieningszaak. Door het verwijderen der toonban ken en de etalages is een grote ruim te verkregen, waardoor het winke lend publiek de overzichtelijk uitge stalde artikelen kan deponeren in het bekende „mandje". De "winkel is thans gecompleteerd mét enige gon dola's, een grote vleeswaren kijk- wijs-koelkast en een vrieskast met een groot assortiment diepvriesar- ti'kelen. Bij de heropening mocht de 'heer de Moor zich in een 'grote klanten- be'langstelling verheugen. Deze ver nieuwing betekent voor Brouwers haven in het algemeen en voor de toeristen straks in het bijzonder een aantrekkelijke zaak waar het pret tig winkelen is. BRUINISSE Ons bericht over de overplaat sing van de heer De Vogel, beheer der van 'het kamp Stoofpolder te Bruhïisse naar Oostmahom schijnt wat voorbarig te zijn geweest. De heer De Vogel' heeft zijn, domicilie nog steeds te Bruinlsse. Voor zover het bericht moeilijkheden ten gevol ge heeft gehad, daarvoor 'onze excu ses. De heer De Vogel keerde dezer dagen van een welverdiende vakan tie terug. Kolentoeslag De Dienst voor Sociale Zaken te Bru'inisse zal oék in de winter 1963- '64 weer kolentoeslag verstrekken. Zij die menen hiervoor in aanmer king te komen, kunnen ter gemeen- se-seertarie daarvoor formulieren afhalen. De C.J.M.V.-bibliotheek Nu de winter en dat wil zeggen het leesseizoen weer voor de deur staal, willen we nog eens wijzen op de uitstekende bibliotheek, die door de C.J,M,V. te Bruinisse ter beschik king gesteld wordt van het publiek. Met dit werk wordt door de biblio- theCk-commissie van de jeugdver eniging een culturele taak verricht, die niet licht behoort te worden op gevat. De boeken die elke zaterdag worden uitgeleend, behoren tot het beste wat op de Nederlandse boe kenmarkt verscheen en er is on danks de televisie de laatste weken weer een opmerkelijke opleving van de toch ai niet geringe belangstel ling te constateren. Droeve plechtigheid in de Westhoek WESTERSCHOUWEN, 11-9. - De gemeente heeft woensdagmiddag op treffende wijze haar zo plotseling overleden burgervader ter aarde be steld. Reeds vroeg in de morgen werd van de meeste openbare en gemeentelijke gebouwen de vlag half stok gehesen, een voorbeeld, dat la ter door partikulieren werd gevolgd. Te één uur werden ten teken van rouw in alle kernen de kerkklokken geluid. Omstreeks dat uur begon de kerk zich reeds te vullen met be langstellenden, totdat tegen half twee het gebouw tot de laatste plaats bezet was. Het waren niet alleen mensen uit eigen omgeving, doch uit geheel ons land waren kennissen of afgevaardigden van verenigingen en instanties naar Haamstede gekomen om de overledene de laatste eer te bewijzen. In het midden der kerk stond; om lijst door een ware bloemenzee, de kist met het stoffelijk overschot op gebaard. De laataten die binnen kwamen waren de leden van de ge meenteraad en daarachter mevrouw Röell-Cramer, ibegeleid' door wet houder Vis en de heer en mevr. den Boer. Met de heer 'den Boer als wet houder heeft 'burgemeester Röell bij na de gehele tijd1 van zijn ambts periode samengewerkt. Ds. L. Boer, Ned. Herv. predikant te Haamstede, deelde mede d'af het sprekersaantal op verzoek van me vrouw Röéll zo 'klein mogelijk is ge houden. Namens het Prov. Bestuur van Zeeland sprak als eerste mr. dr. A. J. J. M. Mes, in zijn functie van waarnemend Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Spreker zedde dat de Commissaris hem had verzocht méde te delen hoe hij had meege leefd in deze dagen en hij uitte diit met een krans. Deze gevoelens wer den volgens mr. Mes geheel gedeeld door het Prov. Bestuur. Spröker zei- de 'dat de overledene, die een zeer goed burgemeester was, in het har nas is gestorven. „Dat is een factor die we bijzonder in hem prezen. Hij was een rustige en stille werker, die vatbaar was -Voor overleg en op deze wijze 'het beste voor de gemeente en voer gëheel Zeeland heeft bereikt", al'dus mr. Mes, die hieraan toevoeg de dat de samenvoeging der ge meentes zijn taak aanmerkelijk heeft verzwaard. Aan dit alles schonk burgemeester Röell zijn beste krach ten. Tot mevr. Röell richtte spreker zich in troostvolle woorden in de wetenschap dat de overledene een der beSte burgemeesters van Zee land was. Toespraak wethouder Vis Wethouder Vis sprak namens de .gemeente, alle verenigingen en in stellingen. Spreker liep in vogel vlucht nog even de ambtsperiode van de overleden burgervader door, die hij gedurende 32 jaar in Haam stede en later Westerschouwen mee mocht maken. Zijn volle belangstel ling had het verenigingswerk, zowel gemeentelijk, ei landelijk als provin ciaal. Voorbeelden hiervan zijn de functies in het Prov. Groene Kruis en de V.V.V. De recreatie-ontwikke ling had zijn zeer grote belangstel ling, evenals de actie tot redding van schipbreukelingen, 'het Rode Kruis en de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede". De contacten met de politie er. de brandweer waren goéd. Bij 'het afscheid voor immer wilde spr. 'het voortreffelijk werk van wij len burgemeester Röell dankbaar herdenken. Hij uitte zijn medeleven met vrouw en familie bij dit plotse ling verl'ies. Groene Kruis-stem Als derde spreker kwam de heer H. P. Everwijn, burgemeester van Zui'dzantde en voorzitter van de prov. vereniging „Het Groene Kruis" aan de beunt. Deze deelde mede dat ds onheilsmare van het overlijden van 'de oud-voorzitter van 'het Groe ne Kruis hen bereikte tijdens een hoefd-bestuursvergadering van deze vereniging. De Verslagenheid was groot, omdat de overledene een bij zondere plaats innam 'bij alle Groe- SPORT VOETBAL Zierikzee BI-Duiveland BI 15-0 Over de sterkte van bedde ploegen valt nog weinig te vermelden. De gasten konden slechts met negen man aantreden, 'en Zierikzee kon het op de duur gemakkelijk af, al kon iedereen zien dat er 'behoorlijk ta lent in 'd'e Duivelandse ploeg aan wezig was. T. B. Visser zeven 'keer, C. Evers drie keer, B. Linders twee keer, C. Stoutjesdlijk één keer, Chr. van Sprundel' ééni 'keer en A. Wil- lemse één keer 'scoorden. Zierikzee BII-Mevo BI 6-2 Een aardige gelijk opgaande wed strijd. Sah'ilp en Koster, twee keer, zorgden voor 3-0, Van den Berg scoorde daarna, twee keer voor de gasten, 3-2. Mevo trof nog drie keel de paal, Zierikzee was gelukkiger. Uil', Koster en Van der Salm. bepaal den de eindstand 'op 6-2. VOETBAL K.N.V.B. - Afd. Zeeland Wijziging programma Juniorencompetitie 14 september Groep B VIII. De wedstrijd Bruse Boys B I-Dreischor B I is gewijzigd in Bruse Boys B I-Zierikzee B I (3 uur). DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" St.-Philipsland Uitslag van de gehouden wedstrijd Pairke9tone. In concours waren 20 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1436.22 en van de laatste 805.12 m.m. L. Vermeij 1, 2, 4; J, C. Verwijs 3. 6, 7; J. Zuidweg 5. Uitslag van de gehouden wedstrijd Vilvoorde. In concours waren 47 dui ven. De 9nelihei'd van de eerste duif was 1209.15 en van de laatste 230.17 mm. P. Wagemaker 1, 4, 7, 9; L. Vermeij 2, 3, 5, 6, 8; A. Verwijs 10. H. L. O. De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door mejuf frouw C. A. van Lent te Schudde- beurs en door de heer T. B. Visser te Zierikzee. Het diploma 4e graad werd be haald door mejuffrouw M. J. de Boei en de heer R. Willemsc. beiden te Zierikzee. Twee Oostduitse jongelui zijn dinsdagavond over de Oostzee naar het Deense eiland' Lolland gevlucht en hebben daar de politie verzocht, hen door te zenden naar west-Duits- land. Sowjetpremier Chroesjtsjov heeft premier Fid'el Castro van Cuba een nieuwe Russische auto ten geschen ke gegeven. De auto werd de Cu baanse leider aangeboden door d'e Russische ambassadeur dn Havanna. Model-zomerwoning Plattelandsvrouwen in Schouwse Westhoek ZIERIKZEE, 11-9. - De moderne model-zomerwoning van het advies bureau voor woninginrichting van de Zeeuwse Bond van Plattelands vrouwen „Het Vossehol" heeft een definitief plaatsje gekregen op een lommerijk plekje in de Schouwse Westhoek, een kleine afstand voorbü Burgh aan de Hogewcg. Met deze model vakantiewoning wordt aangetoond 'hoe een goede moderne vormgeving en een prakti sche indeling kunnen samengaan. „Het Vossehol" As tot stand gekomen met m'e de werking van o.a. architect L. H. A. de Jonge uit Zierikzee, wo ninginrichtingen en fabrieken. Voor de eerste maal werd het huisje open gesteld tijdens de Z.L.M.-tentoon stelling in Kruimingen, waar meer dan duizend vrouwen over de moge lijkheden van de woning wei-den voorgelicht. „Het Vossehol" bestaat uit een ruime zit-woonkamer waar in een eethoek 'is uitgespaard, een keukentje, een badkamer met w.c„ een kléine hal en Itwee slaapkamers. Toch is de lengte van 'het huisje slechts 10.80 meter, de breedte 4.80 meter. De inrichting van „Het Vos sehol" is bijzonder fraai en voor de huisvrouw bijzonder praktisch, o.a. door d'e aanwezigheid van een grote hoeveelheid elektrische appai-alen. Het 'is dan ook een huisje geworden waarvan men 'kan leren hoe een va kantie voor d'e huisvrouw ook wer kelijk een echte vakantie 'kan wor den. Het. is de bedoeling dat alle plattelandsvrouwen van Schouwcn- Duiveland de 'komende weken „Het Vossehol" gaan bezichtigen. Het huisje is dan ook een bezoek zeker waard. ne Kruis-werkers in Zeeland. In alle vertakkingen van de vereniging in Zeeland heerste diepe rouw omdat hij zo heel veel voor hen betekende. Tijdens het afscheid, twee jaar ge leden, bleek welk een plaats hij in nam, en nog steeds was hij na zijn terugtrekking uit de vereniging vol belangstelling voor hel werk. „We zijn bedroefd omdat we hem moeten missen, deze man met grote gaven van hart en ziel. Ons hart is vol van dankbaarheid voor alles wat hij in al die jaren deed. Het Groene Kruis zal zijn nagedachtenis lang blijven ci en en we zullen in zijn levensge drag verder werken. Moge hij in rede rusten". Aldus burgemeester Everwij m. Burgemeester Dijckmeester van Zierikzee sprak als laatste. Deze kenmerkte de overledene als een waardevolle vriend. Overal 'had hij - vrienden, doch ook zeer zeker in de vereniging van burgemeesters op Schouwen-Duiveland. Nog vorige wéék was 'deze vereniging bijeen en burgemeester Röell was net als altijd rusteloos in dé weer voor zijn ge meente. Hij lette op de kleinere de tails, als een bedachtzaam en gere serveerd man. Het is voor burge meester Dijckmeester nog steeds een vraag hoe of de overledene het be stond om botsende krachten te we ren. Hij was zowel werkzaam als waakzaam. Ook de eilandelijke en bestuurlijke lichamen zijn hem dank baar voor alles. De overledene had zekere eigenschappen die hem bij zonder geschikt maakten tot burge meester van een badplaats. Hij ha'd aangeboren gastvrijheid, waarin hij desteeds werd bijgestaan door zijn toegewijde vrouw. Duizenden vrien den ha'd 'de overledene onder zijn gasten. Talrijk zijn zij die 'het hier prettig vonden omdat hij hier bur gemeester was. Ook zij allen zijn hem blijvend dankbaar. Een speciaal herden'kingswoord sprak de burge meester namens de Ver. van Noord- zeebadplaatsen. „De overledene had veel vrienden die hem gedurende zijn leven hebben bijgestaan. Mogen zij iets van die vriendschap terug geven aan mevr. Röell, die nu een zaam achterblijft". Na de vier sprekers volgde de rouwdienst. De orde van dienst zag er als volgt uit: Votum, groet, ge meentezang Psalm 103 8 en 9. Be lijdenis des Geloofs, gemeentezang Gezang 53 2. Gebed. Schriftlezing. Hierin las ds. Boer uit 1 Cor. 15 50-58. Gemeentezang Gezang 62 1 en 2. In de prediking 'had de predi kant als tekst gekozen 1 Cor. 15 57: „Maar Gode zij dank die ons de overwinning geeft door onze Heer Jezus Christus". Gemeentezang Ps. 73 13. Gebed. Gemeentezang Ge zang 112 1 en 4 en zegen. Droeve uittocht De dragers maakten zich toen ge reed om de overledene eerbiedig naar buiten te dragen voor zijn laat ste todht naar het kerkhof. Staande en onder doodse stilte werd de baai- opgenomen en langzaam verliet de overledene voor de laatste maal de kerk, al zijn gemeeritenaren, familie en kennissen ontroerd achterlatend. Buiten werd de stoet intussen ge formeerd en voor de laatste maal werd wijlen burgemeester Röell langs zijn gemeentehuis, vanwaar hij zijn gemeente regeerde, gereden. Vla'k voor de hoofdingang werd even gestopt onder de stille halfstok han gende vlag. Inmiddels had de stoét een aan zienlijke lengte gekregen. De bloe menkransen werden gedragen door leden van de regionale brandweer Westelijk SChouwen er. door ge- meentepersoneel. Op het kerkhof werd de kist door de heer J. Polder man, die een van des burgemeesters teogewijde personeelsleden was, heel langzaam in de groeve neergelaten, waarna ds. Boer een kort woord sprak, gevolgd door het Onze Vader. Een neef van de overledene, baron mr. F. B. E. Prisse, dankte voor de belangstelling, speciaal de bevolking van Westerschouwen voor hun me deleven. In de winterkerk werd een zeer •druk gebruik 'gemaakt van de gele genheid om mevr. Röell te condole ren en het condoleance-register te tekenen. Op waardige wijze heeft Wester schouwen, bijgestaan door vrienden en bekenden uit geheel ons land, haar overleden burgervader ten gra ve gedragen, waar hij nu rust te midden van hen die 'hem voorgin gen. Een telegram van rouwbeklag was o.a. ingekomen van H.K.H. Prinses Beatrix. Onder de vele kransen bevond zich er één van de K.L.M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2