Minister Veldkamp acht inbreuk op loonsysteem zeer ernstig Meer kansen voor goedkope woningbouw Zuid-Afrika waarschuwt Engeland en de Verenigde Staten Zetel voor Oost-Europa in Veiligheidsraad Italië contra Oostenrijk inzake Zuid-Tirol Overleg tussen Zuid Slavië en Hongarije ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 september 1963 120e jaargang No. 19444 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 'annewekken 11, Zierikree, Po»tbu» no. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling 4,55, per week Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, T\f>lnil fïriilfO rltl a linnr Clpin 1 f> tt> TV1 PIi21)PrlïPvlf Zierikzee. Redakleur; M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 «U* nummer: BeiaJlgrIJIvö UUg VOOr 1TVrVTIreilWeiUe IV 11 leillVertiei ft Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. A.D.M. wil loonmaatregelen Ierse meisjes zongen voor prinses Overtreding rookverbod in mijn te Kerkrade (Limb.) HEERLEN, 11-9. Op een afgelegen plaats in de ondergrondse werken van de domaniale mijn te Kerkrade is een mijnwerker betrapt op het roken van een sigaret. Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat er reeds geruime tijd op de afgelegen ondergrondse plaatsen, waar bijna geen controle plaats vindt, door tien tallen mijnwerkers werd gerookt. Het staatstoezicht op de mijnen is begonnen met een grootscheeps on derzoek, dat nog voortduurt. Reeds zijn. bijna 50 mijnwerkers aan een Protest tegen opnamen voor Keeler-film KOPENHAGEN, 11-9. - Volgende week zal de Deense regering een massaal protest tegen het maken van opnamen voor een film over Chris tine Keeler in Denemarken worden overhandigd, aldus hebben de orga nisatoren van de actie meegedeeld. De petitie, waartoe zes dagen ge leden door de onderwijzeres Inger Hansen het initiatief werd genomen, heeft reeds een vijfduizend tal hand tekeningen gekregen en verwacht wordt dat dit aantal wel tot onge veer twintigduizend zal aangroeien. De film over het Londense foto model, middelpunt van het Profumo- en Ward-sehandaal, zou in de No- varis-studio's in Kopenhagen worden gemaakt. verhoor - onderworpen geweest. On der 'hen zijn mijnwerkers die tien tallen jaren ondergrondse mijnar- beid hebben -verricht en zeer goe'd op de hoogte zijn van de gevaren van het roken in mijngangen. Zodra het onderzoek voltooid is worden de resultaten i-n een rapport bekendge maakt aan de justitie, die dan zal beslissen of al of niet tot vervolging zal -worden overgegaan. Het onder zoek van staatstoezicht wordt, extra belemmerd doordat in de domaniale mijn de familiebanden zeer sterk geiden. Het staatstoezicht op de mij nen deelde mee, dat een dergelijke massale overtreding van het mijn reglement no-g nooit was voorgeko men. Het laatste geval dateert van vijf jaar geleden. Toen werd de over treder op staande -voet ontslagen en door de kantonrechter zwaar ge straft. Minister Luns naar Algemene Vergadering DEN HAAG, 11-9. De minister van buitenlandse zaken, rnr. J. M. A. H. Luns, vertrekt 17 september naar New York, waar hij de achttiende algemene vergadering van de V.N. zal bijwonen. Zoals bekend, is minister Luns naar Ankara vertrokken voor de on dertekening van het verdrag waar bij Turkije met de Europese Econo mische Gemeenschap zal worden ge associeerd, en zal hij op 16 septem ber te Straatsburg aanwezig zijn op de zitting van het Europese Parle ment. Ministeriële bekendmaking DEN HAAG, 11-9. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid drs. P. C. W. M. Bogaers heeft bekend gemaak t dat hij deze week'de hoofd ingenieurs-directeuren in de provin cies machtiging zal verlenen onmid dellijk na aanvraag rijksgoedkeuring te geven voor de houw van wonin gen voor eigen bewoning in gemeen ten waar onbenutte bouwcapaciteit aanwezig i-s. Dan moet -echter worden, voldaan aan enige voorwaarden. De aanne mingssom voor normale woningen mag een bedrag van f 14.000 niet overschrijden. Voor woningen voor grote gezinnen en bij een eventuele zware fundering kunnen hogere kos ten worden aanvaard. De minister deelde 'in een persconferentie mede dat hierin soepelheid betracht zal worde?"!. De bouwkosten mogen niet ten dele in de grondoverdracht wor den verwerkt. De kwaliteit van de woningen mag niet liggen beneden de eisen, die voor wonirigwet wonin- gen worden gestéld. De grond moet in eigendom van de aanvrager die de woning zelf ga alt bewonen of de grondoverdracht moet zodanig ver zekerd zijn dat de woning in op dracht van de toekomstige eigenaar- bewoner wordt gebouwd. Deze wo ningen zullen niet in mindering worden gobracht van de aan de ge meenten toegewezen woningcon tin- genten. Het is wel de uitdrukkelijke be doeling dat de hoofdingenieurs-di recteuren hun bevoegdheid alleen toepassen voor die gemeenten, waar bouwcapaciteiten van kleine aanne mers onbenut is of dreigt fc raken. DEN HAAG, 11-9. Van de zijde van hef ministerie van SociaJe Za ken en Volksgezondheid wordt des gevraagd medegedeeld, dat de voor genomen loonmaatregelen van de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij daar gezien worden als een zeer ernstige inbreuk op het geldende loonrccht en op het geldende loon systeem. De minister van Sociale Zaken, en Volksgezondheid heeft de looncon- troledienst opdracht gegeven terzake een onderzoek in te stelden, en spoe dig rapport uit 'te brengen' en infcllien van een strafbaar feit 'blijkt proces verbaal' op te maken. De minister stelt zich voorts voor op zo kort mo gelijke termijn contaot op te nemen met de Stichting van de Arbeid ten einde zich op de situatie te kunnen beraden. De A D.M. had al meegedeeld, uit de werkgeversorganisatie de Me- taalbond te tréd'en omdat deze dé doorbreking van d'e c.a.o. afkeurt. De Nederlandsche Dok en Scheeps bouw Maatschappij is voor vier maanden geroyeerd als Md van de M el aalbond omdat de maatschappij twee ton wol verdelen onder haar werknemers als zij het Zweedse schip „Danaland" vóór 15 december afbouwen. De werkgevers hebben woensdag avond al gx-oot bezwaar gemaakt te gen de eisen, die de werknemers voor de nieuwe c.a.o. hebben 'gesteld. NEW YORK, 11-9. De Sowjetrus- sischc afgeaardigde Nikolai Fedo- renko, heeft woensdag uit naam van de Sow jet-Unie schriftelijk aan de voorzitter van een subcommissie ter herziening van het Handvest der Verenigde Naties erop aangedrongen Oost-Europa een zetel te geven in de Veiligheidsraad. De permanente leden van de Vei ligheidsraad zijn Engeland, nationa listisch China, Frankrijk, de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. De an dere zetels zijn traditioneel toege wezen aan latijns Amerika (twee), Azië. het Britse Gemenebest, West- Furopa en het Midden-Oosten of Afrika. Fedorenko zegt dat Oost-Europa met West-Europa, het Midden-Oos ten, Afrika, Azië en latijns Amerika een der voornaamste wereldgebieden Blijde gebeurtenis aan Jordaanse hof op komst PARIJS, 11-9. Nog voor 'het eind van deze week verwacht de 22-jarige Engelse vrouw van koning Hoessein van Jordanië, prinses Muna. haar tweede kind. Koning Hoessein vertelde dit heu gelijke nieuws gisteren op een pers conferentie in Parijs, waar hij op het ogenbMk voor een privé-bezoek vertoeft. ..Het nieuws van het paleis is gced", zo zei hij. „Ik had gehoopt dat ?k weer thuis zou zijn voor de baby komt. maar nu ziet het er naar uit dat ik te laat kom". De koning is van plan aan het eind van de week naar huis terug te keren. Koning Hoessein en zijn vrouw kregen vorig jaar een zoon, kroon prins Abdullah. Hst is nog te vroeg om met deze eisen te komen, menen zij. Niet eenvoudig De woordvoerder van de werkne mers, de heer I. Baart, verklaarde dat er al heel erge dingen moeten gebeuren, wil men een c.a.o. tussen tijds wijzigen. „Daar zijn wij nog niet aan toe". Bovendien achtte hij loonsverhoging nu geen 'haalbare BLOEMFONTEIN, 11-9. - „Ik zou Engeland en de V.S. de waarschu wing willen geven dat zjj er niet al te zeker van moeten zijn, dat Zuid- Af rika hen in hun strijd tegen het communisme zal blijven steunen. Het schijnt, dat deze landen het niet erg zouden vinden, wanneer er een negerregering in Zuid-Afrika zou ko men. Maar hebben zij er wel eens aan gedacht wat hiervan de gevol gen zouden kunnen zijn?", aldus de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Eric Louw in de toe spraak, waarmee hij het congres, dat de nationale (regeringspartij thans te Bloemfontein, in de Oranje Vrij staat, houdt, opende. vormt en dat de socialistische landen van Oost-Europa „het onvervreemd bare recht" hebben op „minstens één niet-permanente zetel in de Veilig heidsraad". Federenko zei voorts dat zijn rege ring zal blijven streven naar een „troika", een driemanschap als lei ding van de Verenigde Naties. ROME, 11-9. De Italiaanse rege ring heeft woensdag bekendgemaakt dat zü tot Oostenrijk „zeer sterke vertogen" heeft gericht tegen wat zij noemt de onaanvaardbare Oosten rijkse verklaringen inzake de kwes tie Alto Adige (Zuid-Tirol), die een „opzettelijke verdraaiing van de fei ten betekenen. De verklaring werd uitgegeven na een kabinetsvergadering. Gezegd wordt dat Oostenrijk niet heeft sa mengewerkt bij het onderzoek naar en bestraffing van de verantwoorde lijken voor de recente terroristische aanslagen in Alto Adige. Oostenrijk heeft met de onlangs 'gehouden redevoeringen van verant woordelijke personen „de spanning sterk verhoogd", aldus de verklaring. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken Bruno Kreisky, heeft onlangs 'kritiek <gieuit op een proces in Trento, waarin een groep carabi nieri werd vrijgesproken van mis handeling van van terrorisme ver dachte personen. Zij zouden „onmen selijke martelingen" hebben toege past De naam van Kreisky wordt in de Italiaanse verklaring niét ge- r-pmd. De Italiaanse regering zegt in haar verklaring dat zij „de ongegronde trek gezien de afspraak niet boven de 2,7 procent gemiddeld uit te gaan. De 'heer Baart zei verder, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, als districtsbestuurders van de werkne mersbonden onderhandelen over de vorm van loonsverhogingen met be drijven, die daar 'beslist toe willen overgaan. Dat wa9 ook het geval bij de Amsterdamsahe Droogdok Maat schappij. De minister die erop wees dat de Amerikaanse en de Britse vertegen woordiger in de veiligheidsraad, res pectievelijk Stevenson en Dean, bij het kortgeleden gëhouden debat over Zuid-Afrika de Zuidafrikaan se politiek als „weerzinwekkend'' hadden gekenschetst, vervolgde: „De overeenkomst van Simonstown kan worden opgezegd - en dat zou bij zonder nadelig voor Engeland en Amerika zijn. En er zijn nog andere landen, die maar al te gaarne ons goud zouden willen kopen. Indien wij hierop zouden ingaan, zou dit de leidingen van de Engelse staats bank zware hoofdbrekens bezorgen, terwijl 'het voor het sterling-gebied in zijn geheel een gevoelige slag zou zijn", aldus de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Louw. In de in 1955 gesloten overeen komst van Simonstown wordt be paald dat deze vlootbasis onder Zuidafrikaans gezag komt te staan. Engeland behoudt het recht om de basis te allen tijde te mogen ge bruiken, zelfs in een oorlog, daarin H'o Zuidafrikaanse Unie neutraal zou blijven. Nederland is voor Duitsland en Engeland de grootste afnemer van Belgische textielprodukten, aldus blijkt uit een officiële publikatie, die woensdag in Brussel is verschenen. beweringen en ontoelaatbare oorde len over de Italiaanse rechterlijke macht betreurt en verwerpt". In de Zuidfranse stad Beziers heeft een veertienjarig meisje met een mes twee gemaskerde bandieten op de vlucht gejaagd, die de ouder lijke woning binnendrongen toen zij alleen thuis was. Prins Soevanna Poema, de neu- traflastische premier van dé Laoti- aanse coalitieregering, ds in de Fran se 'hoofdstad gearriveerd. Hij zal er door president De Gaulle worden ontvangen. Een beeld van de luchtmachtoefe- ning, die dinsdag op de Noordzee is begonnen en waarbij zeven mannen gedurende een etmaal slag leverden tegen de zee en de getijden, opeen gepakt op een klein rubbervlot: kort na de start van de oefening waren de gezichten nog opgewekt en vro lijk - ingewijden wisten echter al te vertellen, dat zeeziekte en ontbering de vrolijkheid spoedig deden ver dwijnen. - Woensdagmiddaghalf twee beëindigden de mannen de oefening. Russische wens: BELGRADO, 11-9. President Tito van Zuid-SIavië en premier Janos Kadar van Hongarije hebben woens dag by hun besprekingen in een jachthuis te Karadjordjevo, onge veer honderd kilometer ten noorden van Belgrado, „speciale aandacht" g-ewyd aan de economische samen werking tussen hun landen, zo meld de het officiële Zuidslavische pers bureau Tanjoeg. De (twee leiders hadden uitgebreid van gedachten gewisseld over 'de Honga'ars-Zuid'slavisdhe betrekkin gen, Geconstateerd werd, 'dat de be- trekkingen ziah gunstig ontwikkelen en dat d'e gemeenschappelijke be langen van Hongarije en Zuid-SIavië een wezenlijke en 'hedhte 'basis vor men voor de verdere versteviging •van dte wederzijdse banden, aldus Tanjoeg. De twee staatslieden bespraken oök belangrijke (internationale vraag stukken en „'kwesties betreffende de internationale arbeidersbeweging", waaruit waarnemers af l'éiden dat het ideologische geschil tussen China en die Sowj'et-Unie ter sprake is geko men. UTRECHT. Evenals de maand juli is augustus een goede spaarmaand geweest voor de boerenleenbanken en raiffeisentoankenGesiort werd aan spaargelden f 253,8 miljoen en terugbetaald f 180 miljoen. Derhalve bodtroeg het spaaroverschot f 73,8 miljoen tegen f 61,3 miljoen Sn au gustus 1962. Het uit 40 leden bestaande „Ulster Girls Choir" uit Belfast, noord-ler- land, heeft prinses Beatrix in de tuin van kasteel Drakensteijn een zang- hulde gebracht. WAT HOT DE BUT Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met, zonnige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijk inist; zwakke tot matige wind tussen noorden en west; weinig verandering in temperatuur. 13 sept. Zon op 6.09, onder 19.02. Maan op 0.44, onder 17.22. Nieuwe maan: 17 sept. te 21.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 sept. 11.02 v.m. 23.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 sept. 11.06 v.m. 23.48 n.m. WESTERSCHOUWEN 13 sept. 10.09 v.m. 23.03 n.m. Springtij: 20 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Frankrijk ligt een vlak gebied van lage luchtdruk. Hierin beweger, zidh enkele regengebieden van beperkte omvang, waarvan en kele dicht 'langs Limburg trékken. Or> verschillende plaatsen in d'e Ar dennen is de afgelopen naëht 10 tot 25 mm. regen gevallen. In 'het groot ste deel van Nederland staat het weer echter onder invloed van een rug van hoge druk, die zich van de Britse eilanden tot over zuid-Scan- d'ma vië ui tótrekt. Deze rug neemt in betekenis toe en komt het komende etmaal dichter 'bij ons land. Het zal daarom morgen droog weer zijn met zonnige perioden. De toenemende belangrijkheid van de rug hangt sa men met. de ontwikkeling van een zeer diepe depressie in het zeegebied tussen Groenland en IJsland. Deze depressie stuurt in de hogere delen van de atmosfeer enorme hoeveel heden warme lucht in de richting van de Britse eilanden, waardoor al daar de luchtdruk nog enige tijd zal blijven stijgen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mens, die van zijn her inneringen kan genieten leeft tweemaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1