UIT HET VUISTJE Economische wolken aan Franse horizon Wet Geneesmiddelenvoorziening op 1 oktober in werking HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND SPAREN VOOR UW HOBBY Personenauto tegen boom - Drie doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 september 1963 No. 19443 BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling President de Gaulle schroomt niet, toe te geven dat hij van economie niet veel begrijpt en hij voegt daar zelfs aan toe dat dit onderwerp hem niet zo bijster interesseert. Hij is de gedachte toegedaan dat het de taak van de staatsman is de politieke koers te bepalen en de vakmensen moeten de economische mogelijkhe den daarvoor maar scheppen. En min of meer als bewijs voor het succes van zijn standpunt vermeldt hij dan graag met trots hoe goed het land er wel voor kwam te staan on der zijn regime. De cijfers die hij kan debiteren mogen bepaald gezien worden. Zo bijvoorbeeld een groei van het na tionale inkomen met zes procent wanneer men 1962 met het jaar daar voor vergelijkt. Dat de anti-econo mische president met dit soort cij fers geurt, getuigt er wel van dal hij beseft dat de economische sterk te van het land zijn beleid mogelijk heeft gemaakt. Maar de vraag is of de toekomst er net zo rooskleurig voorstaat als hij het verleden kan afschilderen. Het is waar - zoals de Gaulle in zijn laatste televisie-optreden met trots verklaarde - dat Frankrijk niet meer aangewezen is op de leningen, voor al van dollars, zoals in de jaren vijftig, maar die terugbetaalt. De keerzijde Dat- klinkt goed, maar het bete kent ook dat Frankrijk momenteel een overschot op de betalingsbalans heeft, dat naast verheugende ook minder aangename kanten heeft. Het betekent dat vergeleken met het beschikbare aanbod aan goede ren vrij wat geld aanwezig is en dat heeft de inflatoire werking van voortdurende prijsstijgingen. Die be treffen voornamelijk het levenson derhoud, dat in juli 5,7 pet. duurder was dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat cijfer waar de Gaulle niet met trots gewag van maakt, betekent voor de gewone Fransman dat de stijging van het nationaal inkomen - ivaar hij niet noodzakelijkerwijs van hoeft te hebben meegeprofiteerd - al voor het grootste deel is opge- consumeerdwaaraan hij wel heeft moeten meebetalen. Op nog een punt blijkt dat de eco- en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter VENSTER nomie toch in de Gaulles gedachten leeft. Hij heeft 'immers in min of meer bedekte termen aangekondigd dat de E.E.G. voor het eind van dit jaar zijn landbouw geïntegreerd moet hebben, anders zou ze geen reden van bestaan meer hebben. De misrekening Hij zei met nadruk niet dat hij dan maar liever het hele instituut zou laten vervallen, maar de bedek te bedreiging zat er wel in en de tijd moet leren hoe serieus hij dit ge meend kan hebben. Dat agrarische probleem knelt voor Frankrijk te meer omdat in dit sterke industrie land toch altijd nog een kwart van de bevolking zijn bestaan vindt in de landbouw. Toen de, Gaulle met opzet de Brit ten buiten de E.E.G. hield, handelde hij zuiver op politieke gronden en bepaald tegen de adviezen van zijn economen, die hem zeker hebben voorgerekend dat Engeland een gro te importeur van landbouwproduk- ten is en dat Frankrijk daar meer dan welk ander E.E.G.-land van zou kunn enprofiteren. Wellicht heeft de Gaulle er op gerekend dat hij zijn partners in de gemeenschap ertoe zou kunnen brengen de agrarische eenmaking van de E.E.G. te ver snellen. Hij heeft daarbij belang omdat door het schema van kef fin gen en uitkeringen dat hiervoor is bedacht de gemeenschap - grof ge steld - eigenlijk de Franse agrari sche export op de wereldmarkt zou subsidiëren. Dat zou waarschijnlijk ook wel ge beurd zijn als juist Frankrijks uit sluiting van de Britten niet een groot wantrouwen teweeg had ge bracht, waardoor de verdere uitvoe ring van de Europese plannen op landbouwgebied juist op de punten ivaar de Fransen er zo'n belang bij hebben vrijwel is geblokkeerd. Bedreigde toekomst Wij mogen ook rustig aannemen dat de Gaulles dreigement vooral is bedoeld om te proberen erdoor te drukken dat de last van de Franse landbouw niet langer alleen op de Franse schatkist komt te drukken, maar dat de anderen hem enerzijds financieel helpen, en anderzijds door meer van zijn boeren te betrekken, ook al moeten daarvoor contracten met goedkoper producerende buiten staanders - bijvoorbeeld de kippen- fokkers en vooral graanverbouwers in de V.S. - ervoor worden opgezegd. De Gaulle weet ook dat hier een bedreiging van zijn politieke toe- komstplanen schuilt. Als de kosten van levensonderhoud in Frankrijk relatief te sterk gaan stijgen (ivat door agrarische integratie voorko men, althans geremd kan worden) gaat de vicieuze cirkel weer draaien: looneisen, hogere prijzen en zo tot het oneindige. Een cirkelgang die in Frankrijk volgens traditie altijd wat sneller verloopt dan in andere lan den omdat tussen de boer en de winkel zoveel strijkstokken zijn waaraan zovelen zoveel mogelijk willen laten hangen. Een dergelijke onrust in de indus trie betekent onontkoombaar hogere prijzen, verzwakte concurrentie en er is niet veel nodig om de groei van het nationaal inkomen aanzienlijk te verlangzamen. En dat is nu juist wat hij niet hebben kan, omdat hij juist zeer dure plannen op stapel heeft staan, als de ontwikkeling van de eigen kernmacht. SANTPOORT, 9-9. Op de Sohip- iholweg, ter hoogte van Badhoeve dorp, is een personenauto tegen een boom (gebotst en totaal vernield. Van de vier inzittenden zijn drie perso nen om het leven gekomen. De auto werd bestuurd door de 67-jarige heer G. van der Kolk uit Santpoort. Hij werd op slag gedooid. Zijn 22-jarige dochter overleed! 'bij (aankomst An het ziekenhuis. Zijn 36-jarige zoon ds kort na aankomst An het ziekenhuis overleden. De toestand van de 64- jarige mevrouw Van der Kolk is zeer ernstig. De familie Van der Kolk was op familiebezoek (geweest in een klooster. Het koninklijk bezoek aan Thailand BANGKOK, 7-9. De Thanarat-uni- versiteit zal koningin Juliana tijdens haar staatsbezoek op 15 oktober a.s. aan Thailand het eredoctoraat in de politieke wetenschappen verlenen, aldus heeft een hoge funktionaris in Bangkok bij mededelingen over het voorlopig programma van het be zoek gezegd. De koningin zou ook (gaarne klas sieke Thailandse dansen willen zien, aldus werd meegedeeld. Prins Bern- hard heeft de wens geuit kennis te maken met de strijdkrachten en prinses Beatrix zou een gesprek met studenten willen hébben. De 'koninklijke 'bezoekers zullen ook nog als partiikulifere gasten van de 'koning en koningin van Hhailand naar de noordelijke hoofdstad Tsjeiwgmai gaan. Verder vermeldt het programma een 'bezoek aan de begraafplaats Kantsjanabocrip waar een twin tigduiizendita 1 geallieerde krijgsgevangenen, onder wie ook Ne derlanders, tijdens de 'tweede we reldoorlog zijn begraven. Ingezonden mededeling Een lekkere gewoonte KAAS Kent u Leidse of Goudse boerenkaas? Wees niet een- kennig: houd van meer kazen Aantal academici in Nederland DEN HAAG, 9-9. Evenals in 1930 en in 1947 is ook bij de volkstelling van 1960 een vraag gesteld over de academische vorming. Het C.B.S. heeft in zijn jongste maandschrift een beschouwing 'gewijd aan enkele ontwikkelingen aangaande de aca- dlemi'sch 'gevormden in d'e afgelopen dertig jaar. Hieruit blijkt dat op 31 mei 1960 de Nederlandse bevolking rond 68.700 afgestudeerde academici telde. Sinds 1930 tis hun aantal bijna verdrievoudigd. In 1930 waren er per 10.000 van 25 jaar en 'ouder 58 aca demici, in 1947 79 en in 1960 110. D'e snelle stijging van het aantal academici per 10.000 inwoners is 'in de 'dertien jaar na 1947 tweemaal zo groot geweest als 'in de zeventien jaar 'daaraan vooafgaande: in het tij'dlvak 1947-1960 'gemiddeld 2,4 per jaar, in de periode 1930-1947 1,2 per jaar. De bevolking van de Sowjet-Unie MOSKOU, 9-9. Volgens een offi- ciële Russische publikatie telde de Sowjet-Unie op één juli ongeveer 225 miljoen inwoners. Het geboorte cijfer is de afgelopen dagen gedaald, er wordt echter eerder getrouwd dan twintig jaar geleden. Jongen vermoordde drie leden van emigrantengezin ADELAIDE, 9-9. - Een 16-jarige jongen die bekend heeft een maand ■geleden drie leden van een Neder lands emigrantengezin te Charleston in zuid-Australië te hebben ver moord, is maandag voor onbepaalde tijd! ter beschikking van de regeling gesteld. Rechter Travers van het hof in Adelaide was van mening dat er ■geen reden was te twijfelen aan de verstandelijke vermogens van de be klaagde. Volgens de tenlastelegging was Darryl William Edgecombe uit Char leston op 8 augustus gewapend met een 'geweer het huis van de in no vember 1958 uit Nieuwenhagen naar Australië geëmigreerde familie Tho massen binnen gedrongen. Volgens d'e jongen was het zijn bedoeling het gezin te 'beroven. Hij schoot de 34- jarige mevrouw L. Thomassen-Hof man, d'e 36-jarige heer N. Thomas sen ep hun 10-jarig dochtertje Ro- xane dood. Drie andere kinderen van, het echtpaar, een 12-jarige zoon, een 4-jarige zoon en een dochtertje van vijf maanden, 'liet hij onge- moëid. Het geweer was voorzien van een geluiddemper. FINANCIEN EN ECONOMIE Anti-inflatiemaatregeleii in Frankrijk PARIJS, 9-9. Ofschoon de Franse minister van Financiën, Valery Gis- card d'Estaing, pas woensdagnamid dag aanstaande zijn aangekondigde plan ter bestrijding van inflatie na goedkeuring door het 'kabinet openbaar zal maken en toelichten, meent men reeds te weten dat dit plan onder meer verkorting van d'e militaire diensttijd van één-en-twin- ti'g tot achttien maanden zal inhou den. Verwacht wordt 'dat de mogelijk- heden tot kopen op afbetaling be perkt zullen worden om de prijzen van auto's, wasmachines, 'koelkasten en dergelijke 'omlaag 'te brengen. De miinister zou verder samenwerking uit zakenkriragen verwachten om de prijzen zo stabiel mogelijk te hou den. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 9-9. Klei-aardap- pelen 35 mm. opwaarts: Eigenhei mers f 12-15. Klei-aardappelen 38 mm. opwaarts Eigenheimers f 12-15. Bintjes 35 mm. opwaarts f 10,50- 13,00. Bintjes 38 mm. opwaarts f 11,00- f 13,00. Binnenland: aarzelend, export: afwachtend. Voeraardappelen f 2-4. Prijzen berekend per 100 kg. en op de han'delsvoovwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs Rotterdam. ROTTERDAM, 9-6. Tarwe door sneekwaliteit basis 17 procent voeht f 33,25, met korting voor eventueel schot, franco Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster f 22- f 26; haver volgens monster f 20-24. Groene erwten volgens monster f 45-52,50; schokkers volgens mon ster f 45-65, franco Rotterdam. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 9-9. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 533 dieren. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1300; werkpaarden f 1000 tot f 1200; 3-jarige paarden f 900 tot f 1100; 2-jari'ge paarden f 800 tot f 1000; oude paarden f 600 tot f 900; veulens f 350 tot f 500. Slachtpaarden per kg. slabhtge- wieht f 2,50 tot f 2,80; jonlge slacht paarden per kg. slaahigewicht f 2,20 tot f 2,50. De handel was matig. De scheiding tussen geneeskunde en farmacie is geen kwestie van vandaag of gisteren. Reeds in het jaar 1224 werd daar door een edict van keizer Frederik 11 al het een en ander aan gedaan. Het onderwijs programma en de exameneisen voor artsen werden in dat edict vastge legd en de uitoefening van de artse- nijbereidkunst werd er eveneens in geregeld. De keizer vond het nodig, dat het aantal apothekers werd beperkt, dat er een behoorlijke prijsregeling kwam en dat het bereiden en ver kopen van geneesmiddelen aan art sen verboden moest worden. Soort gelijke bepalingen kan men aantref fen in de Neurenbergse ordonnan tiën uit het jaar 1350, die voor ver schillende landen de grondslag vor men van de moderne wetgeving op dit gebied. ■Farmaceutische industrie De uitdrukking „moderne wetge ving" is misschien een beetje opti mistisch. Ten opzichte van de mid deleeuwen kan zij nog wel worden gebruikt, maar in onze snel veran derende samenleving geldt nog steeds - althans tot 1 oktober van dit jaar - de wet van 1 juni 1865, regelende de uitoefening van de artsenij b ereidkun st. Het spreekt vanzelf, dat er op het gebied van de geneesmiddelvoorzie ning in de laatste honderd jaar wel het een en ander is veranderden dat de wetgeving daaraan nodig moet worden aangepast. Toen de oude wet in werking trad, werden alle medicijnen vrijwel uitsluitend door apothekers bereid en afgele verd. Sedertdien is de farmaceuti sche industrie opgekomen, die ver pakte geneesmiddelen in de handel brengt. Vier vergeefse pogingen In de wet van 1865 zijn geen rege lingen getroffen voor verpakte ge neesmiddelen, noch over de berei- ders, noch over de bereidplaatsen, noch over de hoedanigheid, noch over de aflevering. Bij tekortkomin- „Dat is jammer", antwoordde Gert. „Dan zal iik m'n baas vragen een opsporingsbevel uit te vaardigen. Ik moét die snuiter hebben". „Dus het is toch wel belangrijk?" „Ja, hij was de chauffeur van de wagen, waarmee tante Anne woens dagsavonds in Dorringen was. Ik wil weten, wat 'de oude vrouw hier kwam doen". „Heb je een 'draad te pakken?" „Een kabel. Ik (heb nu een ver moeden over de hele zaak. En als dit vermoeden juist is, 'dan is het 'hele geval enerzijds behoorlijk ge organiseerd op touw gezet en an derzijds heeft de dader een dosis ge luk, als je het zo mag noemen, mee gehad". „En past die inbraak in jouw schema?" „Ja, zeer zeker. Het een staat niet los van het ander". ..Mag i'k een onbescheiden vraag stellen, Hoolwerf. Die Gillissen, hé? Is die ook verdachte?" „Ja en nee. Je weet zelf wel, zo lang je niet een stevig bewijs hebt togen één persoon, zijn alle belang hebbenden verdacht .Dat meisje in cluis. Dat is waar ook. Je had het er vorige week over, dat je zou la ten controleren, of er auto's de grens gepasseerd waren in de oudejaars nacht". „Ja, dat heb ik inderdaad gedaan. In Babberich, Beek en nog een paar andere grensovergangenMaar toen bleek, dat het meisje een alibi had, heb ik hot verder laten rusten". „Heb je nummers opgekregen?" „Enkele. Hoezo?" „O, zo maar. Het past in m'n sche pen kon het staatstoezicht op de volksgezondheid op wettelijke basis bijna niets bereiken.' Nu is het niet zo, dat men al die honderd jaar maar heeft stilgezeten en niets heeft gedaan. Slechts de re sultaten zijn tot nu toe uitgebleven. De wetsontwerpen van 1915, van 1925 en van 1931 hebben de publi catie in het Staatsblad niet bereikt. De in 1950 ontworpen wet, die in 1958 werd aangenomen, is nooit in werking getreden. Met enige wijzi gingen, die door de recente ontwik keling noodzakelijk zijn geworden, *zal ons land nu per 1 oktober van dit jaar zijn nieuwe wet op de ge neesmiddelenvoorziening krijgen. Dat is een heel grote en belang rijke stop in de goede richting. We zijn er nog niet Wie. nu mocht denken, dat alles hiermee prettig is geregeld en dat we weer jaren vooruit kunnen, ver gist zich toch. Hiermee bedoelen we niet, dat de artikelen 4, 11, 13 en 30 van deze wet pas op een later tijd stip in werking zullen treden. Wij twijfelen er niet aan of dat zal met tertijd zijn beslag krijgen. Wij hebben op het oog de veran deringen, die mogelijk in deze wet moeten worden aangebracht door de ontioikkeling op internationaal ter rein. Dat maakt deze materie nog eens zo ingewikkeld. Dan stuit men op problemen als: „inmiddels is ook overwogen of en in hoeverre nadere en meer ingrij pende aanpassing van de wet nodig is, vooral in het kader van de har monisatie van wettelijke en be stuursrechtelijke maatregelen in ver band met de E.E.G." Dr. H. W. Scalongne. PEKING. In communistisch China is maandag veel aandacht besteed aan het feit, dat vijftien jaar gele den de communistische republiek Noord-Korea werd gesticht. Geluk wensen en artikelen over Noord- Korea 'namen verscheidene pagina's van de Chinese bladen in beslag. ma, zie je? Het gaat om een Merce des, met een Duits kenteken. Let ters waarschijnlijk WI, Willem Iza'k, Als je het kunt nagaan, probeer ér dan achter te komen, of een Merce des met die twee letters op oude jaarsdagla'ten we zeggen tus sen 16 uur en nieuwjaarsdag om streeks tot 3 uur fin de morgen een of meer grensovergangen is gepas seerd. En dan nog liefst: hoeveel keren". „Nou, ik zal het proberen. Je vraagt nogal wat". „Ik 'kan het naturlijk zelf doen, maar jij hebt nu eenmaal al een be gin gemaakt, hé?" „Ja, ja, afschuifpolitiek. Je bent er wel achter". „Kom, kom, vanuit Amsterdam kun je dat veel beter dan wij van hier urt". „Dank je voor het compliment. Past dat ook in je onderzoek?" „Ja, Veenstra, Heb je er wel eens van gehoord, dat iemand tegen wil en dank medeplichtig kan zijn?" „Ik heb het nog nooit in mijn praktijk meegemaakt, maar er zijn me gevallen bekend". „Nou, dit zal waarschijnlijk oude jaarsdag ook het geval geweest zijn. Drie dingen zijn me opgevallen, zie je?" „Mag ik ze wéten?" „Waarom niet? Tante Anne komt oudejaarsavond naar Dorringen, maar bezoekt twee dagen eerder al Dorringen per auto, zonder dat ham- neef daarvan op de hoogte is. Waarom? Dat is de eerste puzzel. 2. (Wordt vervolgd) Het aanltal geboorten was in 1940 31,3 per 'duizend, in 1950 26,7 en in 1962 22,6. De bevolking van het land nam in het afgelopen j'aar toe met 3.292.000. De bevolkingsgroei is het sterkst in Azerbeidsjan namelijk 35,4 per 'duizend in 1961 en 32,9 per dui zend in 1962 tegen respéktrevelijk 16,6 en 14,9 voor d'e hele Sowjet- Umiie. De Russen trouwen het liefst in november, januari 'en februari, zo is uit d'e statistieken gebleken. De meeste huwelijken worden gesloten tussen mannen van 22 tot 24 jaar en vrouwen van 20 tot 22 jaar. In 1940 lag de leeftijd waarop de meeste mannen trouwd'en tussen 25 en 29 jaar, d'e vrouwen trouwden toen tus sen 20 en 24 j'aar. Ingezonden mededeling FEUILLETON WITTE KRUIS DE CMS, PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Sallcyl-vrij en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS 42 Maar wat betekende haar bezoek aan Oorringen? Dat was natuurlijk erg belangrijk geweest. Anders maakt een oude vrouw twee dagen vóór ze er toch heen zou gaan, niet expres nég de lange autotocht van Amsterdam af en weer terug. Doch waarom? Hij had vooralsnog geen idee. Het stond wel vast, dat tante Anne die avond niét bij Jan was ge weest. De verbazing van d'e jonge man was ongekunsteld en oprecht, toen 'hij het hem 'had meegedeeld. Bovendien zou hij het d'an wel eer- der verteld hebben, bijvoorbeeld kort na de moord. Maar Jan Gillis sen had gezegd, dat zijn tante niog niet eerder hier was geweest. En wa't betekenden die insinua ties ;in hét briefje, dat Jan op oude jaarsmorgen moest hebben ontvan gen? „I'k weet, dat u het op mijn ondergang hebt voorzienDat het om m'n gél'd te doen is, heb ik al lanè begrepen„I'k n'eem wat mee en ik hoop, dat je het zult aan nemen Ha'd Jan Gillissen soms chantage willen plegen? Je geeft me zoveel geld en ik houd mijn mond.Maar dalt léék hem toch onwaarschijnlijk. Om 'half acht die avond kreeg Gert thuis de telefonisohe medede ling van Veenstra, d'at 'er onder de schuldenaren niemand was, die sliste, geen mannelijke en geen vrouwelijke. „We hébben ze alle maal opgetrommeld vanavond en ze zijn er op één na - een vrouw - ge- weest. Maar niemand heeft een spraakgebrek en niemand was erbij, die ook maar enigszins de s en de z gek uitsprak". door Frank van Falckenoori

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7