Besmettelijke ziekten teisterden Zierikzee Chefariiie 4 Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Enkele beelden ven de Zierikzeese kermis in vroeger jaren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 september 1963 No. 19143 KRONIEK VAN VROEGER EEUWEN kleintjes uitÉP het t>ii\>\cn4ctnd ZIERIKZEE Schilderijententoonstelling tot 14 september a.s. ZIERIKZEE, september. De „haas tige ziekte" van 1567 was in 1568 nog niet geweken van Zierikzee en het stadsbestuur maakte bepalingen te gen het verkopen van onryp fruit, slechte druiven, komkommers, e.d. Bovendien werden enkele personen aangenomen voor het begraven der slachtoffers. Zü werden uitgemon sterd met witte roeden. Iu 1571 en 1574 wordt eveneens pest gemeld te Zierikzee, evenals in de jaren 1579 en 1584. In 1602 kwam het stadsbestuur op do gedachte het 's-Gravensteen in te richten tot „pesthuis". Het steen was bezit van de grafelijkheid! en de rentmeester-generaal voelde niets voor dit plan en stond het dan ook niet toe. In 1605 werd een nieuw pesthuis gemaakt bij het St. Rochus- huis. In 1606 verdiende de pest- meester een salaris van f 200 per jaar. Het nieuwe pesthuis uit 1605 bleek in 1624 te klein om het aantal patiënten te kunnen herbergen en voor opname van patiënten werd het St. Roohushuis in de Hoge Molen straat in gereedheid gebracht. Tal rijk waren de bepalingen, die ver band hielden met de gevreesde ziek te. In 1624 besloot de raad de ko mende jaarmarkt op te schorten. Het jaar daarop werd de verkoop van oude klederen, bedden en de kens geheel verboden. Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige llacon 100 tabletten f 3.50 Internationaal kanker congres te Amsterdam AMSTERDAM, 9-9. Het interna tionaal kanikercongres dat ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging het Nederlands Kankerinstiuut in het Tropeninsti tuut te Amsterdam wordt gehouden is geopend door de minister van O. K. en W., mr. Th. H. Bot. De be windsman bood het jubilerende N. K.I. zijn gelukwensen aan en memo reerde ook het werk van het Ko ningin Wilhelmina Fonds. Mr. Bot releveerde de medewerking aan dit congres van de International Union Againsit Cancer. Leprozenhuis in gebruik Het salaris van de pestmeester was in 1635 geklommen tot f 350 per jaar, een last turf en f 6 om medica menten te kopen. Alle besmette hui zen moesten aangeduid worden door een witte lat, terwijl geen kle ren uit die gebouwen mochten naar buiten gebracht of verkocht. In 1655 werd het Leprozenhuis, staande aan de Graohtweg, voor pesthuis in ge bruik genomen. In 1666 wordt voor het laatst in de stad van de pest gesproken. Naderhand schijnen nog wel incidentele gevallen van de ziekte te zijn voorgekomen, maar deze vormden voor de raad geen aanleiding meer tot het treffen van speciale maatregelen. Droevige cijfers Cijfers over sterfgevallen als ge volg van besmettelijke ziekten zijn bewaard gebleven uit verschillende jaren. Althans uit het aantal begra- venen kan men enige gevolgtrek king maken. Zo werden in 1704: 463; in 1718: 467; in 1719: 582; in 1727: 655; in 1729: 615; in 1747: 613; in 1748: 736 en in 1773: 399 personen begraven, ontstellend hoge aantallen die een triest licht werpen op de moeilijke omstandigheden, waaron der onze voorouders hebben moeten leven. In de jaren 1747 en 1748 lag hier veel garnizoen en in 1773 werd de stad getroffen door een ernstiige pokkenepidemie, die ook vele aan zienlijken wegrukte. Ook in 1811 - er lag toen Frans garnizoen in de stad - was de sterfte groot, want op een bevolking van 6280 zielen kwa men 341 sterfgevallen voor. In 1855 kwam zeer veel roodvonk voor en was het aantal sterfgevallen 273. De cholera Negen maal werd Zierikzee in de 19e eeuw bezocht door de cholera asiatica. In 1832 naderde de ziekte duidelijk de stad en het bestuur kocht een huis aan de zuidzijde van het Kerkhof en liet het inrichten tot cholera-hospitaal. Voorbijgan gers konden vanaf de weg de zieken in kribben zien liggen. De sterf te-aantallen bleven be trekkelijk klein, althans in vergelij king met de andere hier opgesomde ziekten, die ware gesels voor de be volking waren. Maar zelfs in 1873 overleden hier nog vijf mensen aan de cholera. Die gevallen hebben er toe geleid dat in 1874 de oude ka zerne, staande in de Manhuisstraat, werd afgebroken en de gemeente aldaar een gebouw stichtte tot af zondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Het is het nog bestaande voormalige ge bouw van de Sociale Dienst in deze straat. Met het eventueel verdwij nen in de toekomst van dit gebouw, zal de laatste zichtbare herinnering uit het oog gaan van tijden, waarin de mensen op hun levenspad moei lijkheden ervoeren, waarvan de mens van deze tijd - althans in die mate - geen weet meer heeft. Teveel vaderlands natuurschoon wordt geconsuineei d DEN HAAG, 10-9. De rijksdienst voor het nationale plan vestigt er in zijn verschenen jaarverslag de aandacht op, dat het „consumeren" van door vroegere geslachten met zorg geschapen natuurschoon steeds groter vormen aanneemt en dat bij de instellingen, die zich hieraan schuldig maken, slechts zeer zelden het denkbeeld schijnt op te komen zelf natuurschoon te scheppen. Ter voorziening in de behoefte aan vestigingsgelegenheid voor maatschappelijke instellingen, ge stichten, opleidingsinstituten e.d., zo zegt het verslag, gaan in de meeste gevallen daarvoor de gedachten uit naar bestaande landgoederen of naar natuurterreinen, waar men aan stonds van een aantrekkelijke om geving kan profiteren. Vaak heeft men dan ook nog een voorkeur voor terreinen in de nabijheid van de grote bevolkingscentra. Er wordt dan niet alleen beslag gelegd op aanwezig of potentieel recreatiege bied, maar bovendien wordt het pro bleem verscherpt juist in die gedeel ten van het land, waar de algemeen toegankelijke recreatiegelegenheid het moeilijkst te missen is. Uitbreiding bebouwing De rijksdienst voor het nationale plan erkent, dat niet zelden de over gang van een landgoed in handen van een instelling althans ïn zover een. oplossing betekent, dat daar door een nuttige gebruiksmogelijk heid wordt gevonden voor de aan wezige bebouwing, die zich voor Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee kwam tegen Cluzona met een gel|jk spel voor de dag MEVO maakte geen beste start in de eerste klas van de zaterdag- competitie Duiveland bleek de sterkste tegen WIK Brouwers haven verloor maar was niet de mindere van SVD VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee kwam, in de 4e klas G, in de wed strijd tegen Cluzona met een 1~1 ge lijk spel voor de dag. Deze punten verdeling is voor Zierikzee lang geen onverdienstelijk resultaat daar Clu zona op eigen grond een moeilijk te kloppen tegenstander is. VES schijnt ernstig van plan te zijn zo snel mo gelijk het verloren gegane 3e klasse schap te heroveren getuige de 7-2 overwinning, welke het op Kruis land wist te behalen. Het gedegra deerde RKFC en het gepromoveerde DIVO bleken te Bergen op Zoom na aan elkaar gewaagd (2-2). S.C. Gas tel, dat zondag bij Zierikzee op be zoek komt, zag NVS met de volle winst naar huis vertrekken, terwijl Halsteren in eigen omgeving met 3-2 de baas bleef over Vosmeer. AFD. ZEELAND. ZONDAGVOET BAL. In de le klas werd de uitwed strijd tegen Hansweertse Boys voor Dreischor een ware desillusie. Geen enkel doelpunt iverd geproduceerd, terwijl het eigen doel maar liefst zeven maal werd doorboord. Patrij zen zorgde min of meer voor een verrassing door met 4-2 van het be zoekende Kruiningen te winnen. Te Goes trok Robur met 5-3 aan het kortste eind tegen het uit de KNVB gedegradeerde Luctor. In de 2e klas bleken bij de ontmoeting tussen Zierikzee III en Dreischor II de ver dedigingen nu niet bepaald als een rots in de branding te staan. Bij het laatste fluitsignaal van de scheids rechter bleken er welgeteld dertien doelpunten te zijn gescoord waarvan Zierikzee II er zeven voor haar re kening had genomen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas was de start van MEVO in de thuiswedstrijd tegen Nieuwdorp nu niet bepaald schitterend te noe men. De 5-2 nederlaag welke MEVO kreeg te inkasseren is teleurstellend te noemen, en gezien het vertoonde spel zal er in de komende ivedstrij- den wel het een en ander moeten veranderen als de oranjehemden nog van plan zijn een rol van enige betekenis te spelen. Van geheel an dere aard zijn daarentegen de resul taten waarmee Bruse Boys voor de dag komt. Met een 2-0 overwinning keerden de jongens uit Bru van het bezoek aan Yerseke III terug naar huis, waardoor zij thans uit twee wedstrijden de volle winst te pak ken hebben. Hoek had verder wei nig moeite met het bezoekende AZ- VV II (6-1). Nieuwland gaf het thuis spelende Krabbendijlce II geen schijn van kans (4-9), terwijl Kats met 3-0 de meerdere bleef over Wolfaarts- dijkKapelle en Wemeldinge, die beiden tot kanshebbers voor de titel kunnen worden gerekend, speelden tegen elkaar met 2-2 gelijk. In de 2e klas B was Brouwershaven II te gen SVD geenszins de mindere in het veld. Toch gingen beide puntjes naar Driewegen (3-4), daar de voor hoede een aantal goede scoringskan sen ongebruikt liet. In de Brouwse voorlinie werd deze middag het ge mis van de Boer wel sterk gevoeld. Te Oosterland kwamen Duiveland en WIK tegen elkaar in het veld. De thuisclub toonde zich hierbij met 7-4 de sterkste. Colijnsplaatse Boys speelde hier nog thuis tegen De Be ren, welke wedstrijd zij met 3-2 wisten te winnen. In de 3e klas D schoot Zwaluwen '61 bij Kortgene II geweldig uit haar slof (1-11). De re serves van MEVO daarentegen kre gen op het sportpark Bannink met 9-2 de kous op de kop van Bevelan ders. Colijnsplaatse Boys II dat te gen SKNWK II moest spelen heeft zich inmiddels uit de competitie te rug getrokken. JUNIOREN. In groep A IV was er voor MEVO A 1 op deze dag ook al geen succes weggelegd, daar het be zoekende Lewedorpse Boys A I met de volle buit naar huis vertrok (1-4). In groep B VII leverden Brouwers haven B I en Zwaluwen B I een spannende kamp tegen elkaar welke de bezoekers met 3-2 wisten te win nen. In groep B VIII had Zierikzee B I, ondanks de natte periode waar in wij verkeren, in het treffen te gen Duiveland B I haar kruit aar dig droog gehouden (16-0). Zierikzee B II kon ook haar eerste winst no teren door met 6-3 van MEVO B I te winnen particuliere bewoning niet meer leent. Daartegenover ziet de dienst echter het bezwaar van de veelal on vermijdelijke afsluiting van het om ringende terrein en het gevaar voor een voortdurende uitbreiding van de bebouwing. „Op deze wijze dreigt steeds meer te worden geconsu meerd van de schat aan waardevol natuurschoon, dat vroegere geslach ten met zorg hebben geschapen. De vraag doét zich dan ook voor, of juist de in het algemeen belang weTkzame instellingen in onze tijd niet geroepen zijn de traditie van deze geslachten over te nemen, door bij 'het verwezenlijken van hun plan nen ook zelf het omringende na tuurschoon te scheppen, in plaats van alleen maar het aanwezige te verbruiken. De voorbeelden hiervan zijn echter tot nog toe zeer schaars". Socialistisch congres te Amsterdam AMSTERDAM, 9-9. Socialistische leiders uit 45 Europese, Afrikaanse, Aziatische en Amerikaanse landen zijn maandagochtend in Amsterdam begonnen aan hun tweejaarlijkse in ternationale bijeenkomst, de socialis tische internationale. Het congres werd geopend door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. vain Hall, die een kortte Wel komstrede hield. P.v.d.A.-voorzitter J. G. Suurhoff, begroette ver/volgens idle 142 deelnemers, waarnemers en igasiten met een. toespraak waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de Nederlandse geschiedenis, in het 'bij zonder van het socialisme in ons (Éand. Journalisten in geheel Pakistan zijn maandag in staking gegaan uit protest tegen nieuwe drastische 'be perkingen die de pers door de rege ring zijn opgelegd. Belgische koning werd 33 jaar BRUSSEL, 7-9. Koning Boudewijn van België vierde zaterdag zijn 33e verjaardag in zijn vakantieverblijf in Spanje. Van regeringsgebouwen en talrijke woningen wapperde de Belgische driekleur. Velen begaven zich in de oOhten duren naar het pa leis om de felicitaitieregisters te te kenen. „Bij -deze verjaardag gaan de ge dachten en wensen van de Belgen naar hem uit, samen met de hoop op een blijde gebeurtenis, die de dy nastie nog hechter met de natie zal verbinden", schrijft de „Gazet van Antwerpen". De berichten over een komende blijde gebeurtenis aan het Belgisohe hof zijn eöhter nog niet van officiële zijde bevestigd. DEN HAAG. Een inwoner uit Voorburg zou in het Haagse bos door zeven jongens zijn beroofd. De man heeft hiervan bij de Haagse po litie aangifte gedaan. AMSTERDAM. In 1960 waren er in Nederland rond 8900 academisch gevormde vrouwen, dat is 13 pro cent van het totaal. Haar aantal is sinds 1930 vijfmaal zo groot gewor den. AMSTERDAM. Uit het Westerdok te Amsterdam is het lijkje opge haald van de zesjarige Peter Zwer ver, die sinds zaterdag circa zes uur werd vermist. SCHIPHOL. Prof. dr. H. J. Witte- veen, minister van financiën is per K.L.M. van Schiphol via Parijs naar het 'kasteel de Menars in het Franse departement Loir-et-Cher vertrok ken, waar hij maandag en vandaag de driemaandelijkse conferentie van ministers van financiën uit de zes E.E.G.-tlanden wordt gehouden. ROTTERDAM. Twee jonge Duitse zeelui, die een auto hadden gesto len, zijn daarmee in de binnenstad van .Rotterdam te water geraakt Eén van hen, de 15-jarige messboy Ralph Schwalm, is verdronken. Zijn kameraad, de 17-jarige Bernd Böge, wi9t zich te redden en werd ter plaatse gearresteerd. DEN HAAG. De voorzitter van het centraal stembureau 'heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer de heer Th. B. M. van Eupen uit Eindhoven. Zulks ter voorziening in de vakature die was ontstaan door het bedanken als Kamerlid van de heer Marijnen. AMSTERDAM. Op verzoek van de „Sticusa" vertrok het pottenbakkers echtpaar Truus en Meindert Zaal berg naar Suriname om in Parama ribo een tentoonstelling in te rich ten van Nederlandse toegepaste kunst en om in Suriname het hand- draaien op de pottenbakkersschijf te demonstreren. ALMELO. De rijkspolitie in Tub- bergen heeft vier jongelui uit Tub- bergen gearresteerd, die nabij de grens moeilijkheden hebben gehad met een Duitse douane-beambte. De unieke expositie van zeven tiende eeuwse meesters in het Wees huis loopt ten einde. Zaterdag 14 september aanstaande moet onher roepelijk de laatste dag zijn. Wie dus deze tentoonstelling nog niet heeft gezien haaste zich. Deze week kan het nog. Nooit eerder in Zeeland is een zo unieke en kostbare collectie klassie ke schilderijen te zien geweest. Nog kort geleden weid de expositie dn een radio-verslag geprezen als een „juweel van een zomertentoonstel- ling, een voortreffelijk uitgelezen col lectie, waarbij in een intieme sfeer de schilderijen beter uitkomen dan in menig museum". De collectie het is wel aardig het thans te verklappen is verze kerd voor een bedrag van f 800.000,-. Speciale voorzieningen moesten hier voor uiteraard worden getroffen en voor de organisator zal het straks weer een hele rust zijn als de kost bare lading de deur uit is. Tot giste. ren 'bedroeg het aantal bezoekers (sters): 2.123. Schoolleerlingen Daarbij 'komen nog extra duizend leerlingen van de beide u.l.o.-scho len, lyceum, huishoudschool en de hoogste klassen van de l.o.-scholen. voor wie de tentoonstelling speciaal nog enige tijd dn september is aan gehouden. Op 24 augustus (honderd ste jaardag Weeshuis) profiteerden 200 personen van de mogelijkheid de tentoonstelling gratis te bezoeken. We hopen dat de laatste week nog heel wat mensen de gelegenheid te baat zullen nemen deze tentoonstel ling te 'gaan bezichtigen. Hij 'is het. meer dan waard Prins Bernhard over stroperij in Afrika FRANCISTOWN, 9-9. Prins Bern hard, die een der voorzitters is van de internationale organisatie ter be scherming van de wildstand, heeft maandag op een persconferentie in Franclstown, Beetsjoeanaland, ge zegd dat hü bij de regering van Zuid-Afrika zou protesteren tegen stroperijen die van Zuid-Afrika uit in Beetsjoeanaland worden begaan. Volgens de prins, die dn Beetsjoe analand op safari is, jagen de stro pers op wild om 'het vlees in ge droogde vorm in Zuid-Afrika bil tong genoemd op de zwarte markt te verkopen. De stropers maken ge bruik van opsporingsvliegtuigen en beluisteren de politietooodsohappen, zodat zij steeds op de 'hoogte zijn van het doen en laten van de poli tie, die gering in aantal is en een geweldig gebied moet bewaken, al dus de prins. Hij zei voort-s dat een patrouille onlangs in de Kahal'ariwoestijn drie DEN HAAG. De 3-jarige Jaque- line Bakker uit de Gerard Reijn- straat in Den Haag is zaterdagmid dag verdronken in een tankgracht bij de wind'hondenrenbaan Clinge- dael. Het stoffelijk overschot werd inmiddels door de politie uit het water opgehaald. vrachtauto's aanhield waarin hon derdzestig gestroopte gemsbokken werden vervoerd. Voorts 'had men vorig jaar twee Zuidafrikaanse po litiemannen gearresteerd die in Beet sjoeanaland aan het strepen waren. DONGEN. De 74-jarige heer J. P. Brenders uit Dongen is bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Blijde verrassing METSLAWIER, 9-9. Toen de heer J. Walsma en zijn vrouw thuis kwamen, vonden ze in hun huiskamer de verrassing van hun leven. Er stond een t.v.-toestel, een geschenk van de dorpsgemeenschap aan de heer Walsma, die al ruim der tig jaa invalide is. Van de ge legenheid dat de heer Walsma met zijn vrouw een week va kantie in de Noordoost-polder doorbracht hadden de dorps bewoners gebruik gemaakt om in een snelle actie de nodige gelden voor dit toestel en de bijbehorende antenne bij el kaar te brengen. Veel is voor goed verleden tijd (Van een medewerker) ZIERIKZEE, september. De kermis, nu ingekort van zaterdag tot don derdag, eerder van donderdag tot donderdag, maar oorspronkelijk van de eerste maandag in september tot de donderdag van de daarop volgen de week, duurde, sedert de dagen van ouds, dus elf dagen. De zware tonen van de stadhuisklok luidden de „kermisse" in en de man die aan het touw trok, kreeg als beloning een Zeeuwse rijksdaalder (f 2,60). In vroegere snel voorbij gevlogen jaren hoorde men op die eerste d'ag overal „plezierige kermisse" en nam men op sommige werkplaatsen in de stad een stevige dronk, soms iets te veel, maar het. bleef meestal gemoe delijk. Veel drukker d'an -thans was d'e (kermis -in het 'eerste kwart van deze eeuw. Aan weerszijden van d'e Oude Haven, en op het Kraanplein verrezen kramen, tenten, spellen en een -grofte danstent. Andere attrak- tieg dan tegenwoordig trokken de 'belangstelling, niet alleen van stad genoten-, maar op de drukke dagen, -speciaal de laatste kermisdag, togen honderden eilandbewoners naar d-e stad. Een van de grote aantrekke lijkheden was „de stoam" van de wed!. Schalbmeyer, de stoomcaious- seli, die rniddén op het Havenplein was neergezet en vooral des avonds dicht bezet was met niet alleen de j eugd van- toen. Genieten van films BehalVe de schommel vond men eeni grote tenlt van Anton Wegkamp, waar men van de -toen vertoonde films Icon genieten. Een grote open tent „pak de leuning" gaf dikwijls aanleiding tolt het slaken van angst kreten;. want alles wat men, a'anpakte wag elektrisch geladen-, wat overi gens geen gevaar opleverde, ook niet als men de koperen greep van een hengelstok beet pakte om een hou ten „al dan niet" prijsvis te ver schalken. Verdwenen zijn de tentjes van de waarzegsters, die het niet óm de waarheid, maar om dé dubbeltjes te doen was. Twee reuzen, broer en zuster, trokken veel bekijks, evenals de twee dwergen, man 'en vrouw, uit Grijpskerke (Groningen). Gruweltaferelen In een tent -op het Kraanplein kon men, door twee tkij'kglaasjes, de daar achter op doek geschilderde gruwel taferelen' waarnemen-, o.a. „de mooid te Kuitaart", etc. etc., drama's die toen de publieke belangstelling trok ken. Zaterdag was de oliebollendag. Niet alleen in Zierikzee, maar op de dorpen, vrijwel overal, kwam dat gebak op tafel, zelfs bij hen die geen kermis vierden. De „kindermart" De dinsdag voor 'die laatste idrukke donderdag was de „kindermart", maar -op de laatste dag -trokken hon derden naar de stad om kermis te Vieren. Op de Balie stond een- 'grote schouwburg-tent, van Dassy, waar ie dere avond toneel-voorstellingen ge geven werden eni -later de revue's van Henri ter Hall en Bouwmeester, die zeer veel publiek trokken, wer den -opgevoerd. Naar de „komedie" Zeer velen uit dorpen, die graag goed toneel op prijs stelden, gingen er een avondje uit naar d'e „keme- dïe" met het Geldfere of Utrechts wagentje, dat bij Paulusse, Catshoek of Constandse („Huis van Nassau") op de pleinen werd' -gestald. Voor de thuisreis werd aanvaard werd eerst het wafelkraam van Besooyen of Smit bezocht. N-iet altijd trok de „ke- medie". Ook de Concertzaal eiste haar aandeel. Zeer velen hebben, ook in, latere j'aren, genoten van. 'het „Hofstadtoneel", onder leiding van Cor v. d. Lugt Melsert, of, wat vroe ger, van de opvoeringen van de ope rettes als „De Dollarprinses" en „De Kuise Suzanna". Op straat hoorde men gedurende die keimisdagen de hele dag orgelmuziek. Organisten-keuring Eer de „organisten" de stad in trekken, moesten ze voor een jury, -i.e. de politie, verschijnen, die na de klanken te hebben beluisterd, toe stemming gaf tot optreden. Jaren achtereen verscheen het „piano-or gel" op het tapijt, dat werd „be speeld" door een Italiaan en zijn vrouw, of twee mensen die het zon nige zuiden alleen van -horen zeggen kenden. Dit alles gaf een grote le vendigheid 'in de stad, een heel an dere sfeer scheppend dan in de hui dige samenleving, minder strak en nuchter. Riemwagens en „drielingen" Die levendigheid' werd omlijst dooi de aankomst van nog ettelijke riem- wagens en „drielingen" al of niet overhuifd met een wi-tte kap. Deze kleine 'landbouwwagens wei-den op drukke kermisdagen ter beschikking gesteld van de -knechts met hun dik wijls kroostrijk gezin, die van de dorpen Qcwamen. In de café's en her bergen was /het heel druk. Overal hoorde men muziek, meer soms dan het gehoor verwerken kon. Vele be woners van de Oude Haven kostte het menig keer een deel van hun nachtrust. Dit alles is voor een goed deel verleden, hoewel de „kermisse" van 'de stad een taai leven heeft. Ingezonden mededeling Modelbouwersniet spinnende POLYSTYREENLIJM Ceta-Bever^^ DE ONEERLIJKE RECHTER 5. „Zoals u terecht formuleert, ik kom hier om u te chanteren", glimlacht Bent- ley, zijn glas opnieuw vullend. „Als opper rechter heb ik de macht beslag te leggen op de goudschat en u en uw vrienden te doen opsluiten wegens smokkelarijIk ben nu voornemens van deze macht. eh" „Misbruik te maken!" valt Julia hem scherp in de rede. „Inderdaad, u heeft bepaald een talent voor het vinden van de juiste termen", grinnikt de rechter. „Misbruik te maken dus, om u te noodzaken een flink deel van het goud in mijn beurs te storten.zie daar de zaak". „U bent in ieder geval openhartig", sist Julia. Ze laat de tafelschel rinkelen. „Ga onmiddellijk naar het logement van Mister Aram", begint ze tegen de knecht. „Baker- street 28", valt Bentley haar in de rede. „U bent wel op de hoogte", valt Julia snijdend uit. „Dat. is altijd nuttig", grinnikt de rechter. „Vraag hem snel naar hier te komen vnor een zeer dringende zaak", vervolgt Julia tegen de knecht, terwijl zij Bentley een verachtelijke blik toewerpt. Even latei- rijdt de knecht in volle galop door de ver laten straten....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5