V.S. blijven Z.-Vietnam helpen AAN INITIATIEF GEEN GEBREK Industrieën te Bruinisse breiden zich uit „Grote urie van kerkrestauratie r; i Jhr. R. J. H. Q. Röell herdacht door de gemeenteraad BRUINISSE, 9-9. Industrieën van buiten het eiland wist Bruinisse tot dusver niet aan te trekken, wat ge zien de uiterst gunstige ligging van deze gemeente, wel jammer is. Maar de hier reeds jaren gevestigde industrie spreekt toch wel een woordje mee, wanneer we zien wel ke uitbreidingen onder handen zijn, of binnenkort zullen worden gerea liseerd. Zo heeft men thans een begin ge maakt met de bouw van een nieuwe fabriek voor de firma L. Padmos en Zoon (machinefabriek). De firma H. E. Braber en Zoon zal binnenkort een nieuwe fabriekshal plaatsen op het industrieterrein en daarmee be ter dan tot dusver zich 'kunnen spe- GEMEF.NTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Staiul en loop der bevolking over augustus 1963 Geboren: 2. Anita, d. van M. P. de Kam en Th. J. H. de Bokx (Drei- sohor); 20. Dina Maria, d. van M. van der Weele en M. H. J. Fierens (Brouwershaven); 21. Toontje Ma rieke, d. van J. Stoel en L. H. Evert- se (Zonnemaire). Overleden: 6. Martina C. de Jonge, 68 j., eohtg. van A. Fierens (Noord- gouwe); 6. Hulbrecht J. Slootmaker, 78 j., echtg. van D. Geelhoed; 9. Ja kob Akkerdaas, 69 j., edht. van C. Kosten (Noordgouwe); 23. Marinus J. van den Bos. 82 j., echt. van A. van Burgh (Brouwershaven); 29. Dingeman Duinhouwer, 87 j., wedn. van M. van de Velde (Brouwersha ven); 30. Jacobus A. Hage, 75 j., wedn. van M. C. Schouwenaar (Drei- söhor). Ingekomen: 13. Willem Jansen en echt. (Brouwershaven) van Nieuw- poorl (België); 13. Alida Eekhoud (Noordgouwe) van Rotterdam; 21. Mavourneen B. Fokker (Noordgou we) van Zierikzee; 22. Adriaan Gast en echtg. (Brouwershaven) van Lei'd- schendam; 27. Jacob C. van Dienst (Brouwershaven) van Apeldoorn. Vertrokken: 1. Margaretha E. van der Bijl (Zonnemaire) naar Wester- sohouwen; 9. Pieter J. Gaanderse en echtg. (Brouwershaven) naar Wes- tersohouwen; 12. Eke Statema en gezin (Noordgouwe) naar Heerlen; 26. Jacobus J. Geluk (Noordgouwe) naar Halsteren; 28. Iman C. Hille- man (Noordgouwe) naar Zierikzee. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: vicaris Joh. P. Broe der, Rotterdam. Ger. Kerken Beroepen te Sel'lingen en te Wit- marsum (Fr.): kand. J. Geel, Am sterdam; te Oud-Beijerland: Chr. van Uld'en, Sint Laurens. Aangenomen naar Nieuwveen-Ze- venhoven: kand. H. Meinders, Am sterdam. Ger. Kerkert (vrijgemaakt) Bedankt voor Abbotsford (Ontario, Canada): J. J. Arnold, Amersfoort - West. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Groningen (vac. Joh. Prins): I. de Bruijne, Rotterdam- Centrum en K. J. Velema, Hooge- veen. Ger. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum: P. Blok, Dirksland. Evang. Lufch. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Am sterdam: W. J. Manger, a.s. emeri tus-predikant te Naardfen-Bussum. Oud Ger. Gemeenten OOSTERLAND. Op woensdag avond 11 september e.k. hoopt voor de Oud. Ger. Gemeente alhier op te treden ds. B. Toes, predikant der Oud. Ger. Gemeente te Kinderdijk; aanvang half acht. MARKTBERICHTEN Prijs baconvarkens nogmaals verhoogd DEN HAAG, 9-9. Gezien de ver dere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het ProduktsChap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag 9 september 1963 mét 5 cent per kg. te verhogen. Dientengevolge geldt met ingang van genoemde datum voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs van respectievelijk f 2,59, f 2,53. f 2,50, f 2,47 per kg. koud geslacht gewicht. ARNHEM. Op woensdag 18 sep tember zullen v|jf parachutisten, van het tiende bataljon „The parachute Regt", dat op 18 september 1944 op de Ginkelse heide by Wolfheze een luchtlanding uitvoerde als onder deel van de slag om Arnhem, deze sprong weer maken ter herdenking van hun gevallen kameraden. De vijfling in Venezuela, die de 35-jarige grootmoeder Inez Pictro in het afgelopen weekeinde heeft gekregen te Maracaibo, is nog in de couveuse. De artsen achten hun ge zondheidstoestand pas „voldoende" als de kinderen vijf pond zullen wegen. ZIERIKZEE Centrale Werkplaats Vernomen wordt dat de rijksgoed keuring is verkregen voor de nieuw te bouwen Centrale Werkplaats voor minder-validen. Het gebouw zal ver rijzen aan het industrieterrein. cialiseren op de reparatie van land bouwmachines. Terwijl men voor de heer M. A. Mol, handelaar in landbouwproduk- ten, reeds bezig is zijn sorteerinrich- ting voor aardappelen en uien te vergroten, zal ock de firma A. van den Berge, die in dezelfde branche werkzaam is, zijn bestaande gebou wen vergroten. Van de firma Griep (betonwaren) is het reeds gewoonte geworden de bedrijfsruimte jaarlijks met één of meer loodsen te veigroten, terwijl ook het loonwerkersbedrijf van de heer Meeuwsen met ongeduld zit te wachten op de vereiste vergunnin gen voor de bouw van meer schuren. De firma van Tuyl, eveneens han delend in landbouwprodukten, bleef niet adhter, maar benutte aan de Deestraat ook de laatste vierkante meter grond van zijn bedrijf aldaar, om in staat te zijn meer landbouw produkten bij zijn sorteerinrichtin gen te kunnen bergen. Een flinke kapsohuur werd daar bijgebouwd. SPORT VOETBAL Yerseke IH-Bruse Boys I 0-2 Bruse Boys heeft zaterdag j.l. in de zaterdagcompetitie weer twee kos telijke punten uit Yerseke wegge haald door met 2-0 van deze club te winnen. In de 13e minuut wist Maar ten Duinhouwer, uit een goede voor zet van Han v. d. Werf, het eerste doelpunt te scoren, terwijl even later (na 16 minuten spelen) opnieuw door Duinhouwer werd gedoelpunt, nu uit een voorzet van Adrie Koster. Van beide zijden werden uitstekende aan vallen opgezet, maar de beide backs van de Boys, De Keizer en Otto Kos- tense, lieten niets passeren. Ook de Boys vonden nu echter een gesloten front voor zich. Opvallend goed was ook het spel van v. d. Roest en mede aan hem is het ook wel te danken dat tegenpunten van de gastheren uit bleven. Jammer is wel dat in de tweede helft het spel ruwer werd. Er waren ook nu wel goede staaltjes van bal techniek te zien, maar we zijn van de Bcys gewoon dat deze samengaan met sportief spel. In de tweede helft mankeerde dit bij beide partijen nog al eens. H. L. O. Voor de vierde maal werden de H.L.O.-proeven 'afgelegd door mevr. E. van de Zande-van der Linde te Nieuwerkerk en door de heren P. van der Hulle Az. en M. E. Schilp, beiden te Zierikzee. Het diploma 3e graad werd be haald door de heer C. L. de Hooge te Zierikzee. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mevrouw L. van de Veld'e-Hen'drikse te Nieuwerkerik en door de heren W. J. Wijsman en H. H. Vorwerk, beiden te Zierikzee. Het diploma 4e graad werd be haald door mejuffrouw K. J. Hoger- land te Zierikzee en door de 'heren T. de Bruine te Haamstede en G. F. C. van den Ende, E. K. Keuning, P. J. M. Krips en B. 'Linders, allen te Zierikzee. Scheepvaartbericliten Attls, 7-9 van La Guaria naar Jack sonville. Kenia (t.), 6-9 van Amsterdam naar Curacao. Zafra (t.), rede Port Said. Brand bij brandweercommandant MARKEN, 9-9. Voor de comman dant van de brandweer op Marken, de heer Zeeman, kraaide de rode haan maandag bijzonder dichtbij, namelijk op eigen erf. Door hooi- b roei ging eerst 's morgens een klamp hooi in vlammen op. Maan dagmiddag vloog een tweede klamp in brand. De mannen van de heer Zeeman konden voorkomen, dat ook zijn woning verloren ging. De brand weercommandant, die zich beijvert brand door hooibroei op Marken te voorkomen, had in alle drukte zijn eigen hooi vergeten STAD EN PROVINCIE SIRJANSLAND Verkoop woonhuis Tijdens een vorige week alhier ge houden openbare verkoping is de woning met erf aan de Dillingsweg (vroeger de „Staart") verkocht voor f 6.002,aan 'die heer M. Quist te Haamstede. BROUWERSHAVEN De kankercollecte, die te Brou wershaven door de vijf plaatselijke vrouwenverenigingen werd gehou den heeft een bedrag van f 120,62 opgebracht. Tentoonstelling „Floralia" Aanstaande zaterdag 14 september houdt de bloemenvereniging „Flora- lia" te Brouwershaven weer haar jaarlijkse tentoonstelling annex ba zar in de vishal. De leden van „Flo- raiia" en de kinderen der scholen worden verzocht hun planten zater dag tussen half negen en tien uur (met schoteltje) te komen inleveren, waarna de keuring weer zal geschie den door de heer C. Hartog uit Haamstede. Vele attracties zullen weer aanwezig zijn, zoals theeschen- kerij met oliebollen, werp tent. rad van avontuur, brievensport, schiet tent enz. Ook kunnen de kinderen weer fraaie prijzen verdienen met het inleveren van een tuinbouquet. Ditmaal is er ook een grote verlo ting aan de bazar verbonden, waar voor zeer mooie prijzen beschikbaar zijn. Bergl»ekliinmers door lawine getroffen C BREUIL (Italiaanse Alpen), 9-9. Vier Duitse bergbeklimmers, die de Matterhorn aan de Italiaanse zijde bt dammen, zijn door een lawine ge troffen. Drie van hen, allen man nen, zijn omgekomen. Een reddingsploeg is onderweg naar de enige overlevende, een vrouw, die een gebroken been heeft, zo meldt de politie uit Breuil. Een lijk is reeds geborgen. De raadselen van het leven Een team geleerden uit de V.S., Japan en Nederland heeft melding gemaakt van het feit, dat het voor het eerst is gelukt grote hoeveelhe den van de „drager" van de erfe lijkheidscode van het leven af te zonderen. Voor de eerste maal kon het ribonucleïnezuur snel en in aan merkelijke hoeveelheden uit de cel kern worden afgescheiden. Men neemt aan, dat dit zuur (het R.N.A.) de drager is van de gecodeerde in structies van het D.N.A., de oxyri- bonnc.leïnezeuur, de stof die de erfe lijke eigenschappen overdraagt bij de celdeling, waardoor de opbouw en functionering van alle levende cel len en dus van alle organismen be paald wordt. Volgens dr. Mirsky, een van de le den van het team, stellen deze ont dekkingen de mensheid voor grote problemen. Naarmate het proces der erfelijkheid bij de mens kan worden beïnvloed, aldus dr. Mirsky, zou de mens in staat z\jn t" de werking en zelfs in de samenstelling van zijn genen in te grijpen. Indien de genen van de geslachtscellen eveneens zou den kunnen worden beïnvloed, dan zou er in wezen een geheel nieuwe toestand ontstaan, omdat iemand invloed zou kunnen uitoefenen op de eigenschappen, die hij op komende generaties zou overdragen. Reeds kon in het laboratorium worden aangetoond, dat door bepaalde mani pulaties dochtercellen kunnen wor den verkregen, die van de oudercel verschillen. De judo-sportschool staat ook weer voor een nieuw seizoen. Na drie jaar is de school nog springlevend en mag de judosport zich nog steeds in de belangstelling verheugen. Vele leden komen iut de dorpen van Schouwen- Duiveland en iedere zaterdagmorgen komt zelfs een busje uit Haamstede naar Zierikzee. Intussen hebben de leerlingen al heel wat vorderingen gemaakt. Eén der leerlingen is reeds in het bezit van de blauwe band. Vele leerlingen behaalden de groene band en de oranjebanden zijn bijna niet meer te tellen. Nog geregeld melden zich be ginnelingen aan en dat is bijzonder prettig, daar er anders ,in de lagere banden een onderbezetting zou ont staan. Een geregelde toevloed van (nog meer) nieuwe leerlingen is nood zakelijk, want uiteraard is er - even als in een vereniging - altijd ver loop en het streven is gericht op de vorming van een flinke vaste kern. De jongste beoefenaar is acht jaar en de oudste ruim vijftig. Vooral ziet men in de kring van de school met belangstelling uit naar de oud-leer lingen, hopend dat zij deze tak van sport opnieuw zullen gaan beoefenen. „De Dojo" Het oefenlokaal „De Dojo" is ge vestigd in de oude u.l.o.-school, waar men de beschikking heeft over een mat van 7 bij 7 meter. Uiteraard is iedere belangstellende welkom een kijkje te komen nemen. Geoefend wordt op de vrijdagavond (7.00-8.00) en zaterdagmorgen (10.00-12.00). Deze laatste uren zijn de tijden voor de „Flitsen" uit het buitenland ALGIERS. Volgens de officiële uitslagen van tien van de twaalf de partementen heeft de overgrote meerderheid van de Algerijnse stem gerechtigden haar goedkeuring ge hecht aan de nieuwe grondwet, die voorziet in een presidentieel bewind met één partij, het „Nationale Be vrijdingsfront". VIENTIANE. In de afgelopen maanden hebben zich met tussenpo zen gevechten voorgedaan tussen strijdkrachten van de linkse Fathet- Lao beweging en die van de neutra listen in Laos. Deze speelden zich voornamelijk af in de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken in het noorden van Laos. HONGKONG. „Nieuw China" meldt dat een afvaardiging der In donesische communistische partij, onder leiding van partijvoorzitter Aidi't, uit Peking naar Noord^Korea is vertrokken. BIRMINGHAM. In Birmingham, fn de Amerikaanse staat Alabama, zijn twee benzinebommen gegooid naar de woning van een rijke neger- industrieel. Er bezweek een ruit, maar er werd aan de inventaris geen schade aangericht. EVREUX. Op de Amerikaanse basis, ten westen van Parijs, zijn blanke en zwarte militairen met el kaar slaags geweest. Eén blanke mi litair kwam om het leven, terwijl een tienftal militairen van be'ide par tijen verwondingen opliep. ZURICH. De luchtvaartmaatschap pij Swissair heeft maandag bekend gemaakt, dat met zekerheid van ne gentig procent is vastgesteld dat de schade opgelopen aan het landings gestel bij het opstijgen van het vlieg veld Zürioh geleid heeft tiot Ihet ver ongelukken van de Caravelle waar bij vorige week taohtig mensen om het leven kwamen. HAAMSTEDE, 9-9. - In verband met het plotseling overlijden van burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell, werd maandagavond een spoed eisende vergadering gehouden van de raad der gemeente Westerschou- wen. Op deze vergadering herdacht de loco-burgemeester, de heer I\ L. Vis, de overleden magistraat. De heer Vis herinnerde er aan dat de gezondheidstoestand van de bur gemeester hem reeds had gemaand wat rustiger te werken, maar men meen'de dat een redelijke vooruit gang was geboekt in vergelijking met verleden jaar. De burgemeester ontzag zich echter onvoldoende, wanneer diverse gemeenteproble men en -zaken zich -voordeden. Hij jeugd en vooral interessant voor de ouders. Het ligt in de bedoeling in oktober met een onderlinge compe titie te starten in leeftijd- en ban denklasse. De kampioenen gaan hun krachten meten met de leerlingen van de sportscholen in de plaatsen Steenbergen, Breda, Lepelstraat, Standaardbuiten e.d. Een met al blijkt dat de judo sportschool er alles aan gelegen is het publjek - met name de jeugd - op te voeden in de edele sport van zelfverdediging. Geen subsidie meer voor schoolmelk DEN HAAG, 10-9. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft besloten ingaande het kalen derjaar 1964 de subsidie voor de sohoolmelkverstrekking op te heffen. „De noodzaak tot beperking der rijksuitgaven nopen mij tot urgen tiebepaling van de onderwerpen, waarvoor rijksgeldën worden ge vraagd. Daarbij kunnen tot mijn leedwezen voor sohoolmelkverstrek king vanwege mijn departement geen gelden meer worden uitgetrokken", aldus het schrijven van de minister aan de vereniging „De Nederlandse Gemeenten". Naar van de zijide van de vereni ging „De Nederlandse Gemeenten" wordt vernomen, zal men zich over ■dit besluit van de minister in ver enigingsverband beraden. IKoe op zolder? GRONINGEN, 9-9. Architect K. G. Olsmeijer, wonend te Winsum en bureau houdend in Groningen, heeft een plan ontworpen voor een veeboer derij van zes verdiepingen met plaats voor vijfhonderd koeien. Hij meent dat door de veehouders het gezamen lijk oplossen der problemen en- het gezamenlijk verrichten of laten verrichten der werk zaamheden veel voordeliger moet zijn dan het individuele geworstel. Anderzijds heeft hij er bij zijn opzet rekening mee gehouden, dat voor de boer de zelfstandigheid zwaar weegt. WASHINGTON, 9-9. - President Kennedy hcetf maandag in een tele visiegesprek gezegd het niet oppor tuun te achten de hulp aan Zuid- Vietnam te verminderen. De Ame rikaanse regering wendt haar invloed aan om de Vietnamese regering te bewegen maatregelen te nemen ten einde haar populariteit te herwin nen. De Amerikaanse president is van oordeel, dat Amerika zich niet uil Zuid-Vietnam moet terugtrekken. Als het land in handen van de com munisten viel, zou geheel Zuidoost- Azië gevaar lopen. Door vermindering van de hulp zou weliswaar invloed op de struc tuur van de regering in Zuid-Viet- nam kunnen worden uitgeoefend, maar daarbij bestond het gevaar van een totale ineenstorting. Sterk heugt ons nog - aldus Kennedy - liet geval met China aan het eind van de tweede \Vereldoorlog, waar een zwakke regering steeds minder in staat was de toestand te beheersen. is dan ook in het harnas gestorven. Spr. herinnerde aan de viering van het 30-jarig ambtsjubileum van burgemeester Röell op 29 augustus 1961 en schetste in gfote lijnen de bestuursperiode van de overleden magistraat. Hij stond in het bijzon der stil bij de rol die de burgemees ter heeft gespeeld in de concentratie van gemeenten, die hij „soepel, met tact er. zoveel mogelijk pijnloos heeft doen verlopen". Belangrijke plannen zijn door de burgemeester voorbe reid, als: het streekplan, de uitbrei dingsplannen, bouw nieuw gemeen tehuis, zuiveringsinstallatie en de provinciale wegen met parkeerter reinen. Tactvol optreden Jhr. Röell leidde de raadsvergade ringen altijd op rustige en voortref felijke wijze en de goede sfeer en samenwerking in de raad waren voor een groot deel te danken' aan zijn tactvol optreden. Spr. noemde J'hr. Röell eer. magistraat van for maat, een stuwende kracht, die het geméentesohip in goed vaarwater wist te houden. De gemeente is hem veel dank verschuldigd. Spr. zeide dat op dit ogenblik de gedachten ook uitgaan naar mevr. Röell, die haar gade altijd zo trouw terzijde heeft gestaan en met alles in de ge meente meeleefde. De heer Vis wil de haar hiervoor hartelijk dank zeggen. Hij besloot: „Laten we trach ten het werk voort te zetten in de geest van de overledene, hetgeen zijn geliefde gemeente ten goede zal komen. Daardoor kunnen we zijn nagedachtenis het beste eren". De rede van de heer Vis werd staande aangehoord, in tegenwoor digheid van de naaste medewerkers van de overledene en hét gemeente- personeel. Uit de gemeente Etten-Leur was een telegram van rouwbeklag bin nengekomen. Hakenkruis op dak ALMELO, 9-9. Jarenlang blijkt op het dak van een van de gebouwen van een textielfabriek in Almelo, die vroeger eigendom van een Jood se firma (N.V. Hedeman) is geweest, een geschilderd hakenkruis, dat on geveer vijf meter groot was, werd de vorige week ontdekt door een man, die werkzaamheden op het dak had te verrichten. Ook op enige ja ren geleden gemaakte luchtfoto's is een hakenkruis zichtbaar op het dak van het fabrieksgebouw, dat van na de oorlog dateert. Het hakenkruis is onmiddellijk verwijderd. De politie acht het onbegonnen werk te gaan speuren naar degene, die zich aan deze antisemitische daad schuldig heeft gemaakt. krabbenvissers JUNEAU (Alaska), 9-9. De Ame rikaanse kustwacht is zondag tus senbeide moeten komen om een ein de te maker, aan een incident tussen Amerikaanse en Russische krabben vissers. De schippers van vijf Amerikaan se vissersvaartuigen, die ten westen van ikaap Low in internationale wa teren visten, waarschuwden dat Rus sische schepen hun netten wilden vernielen. De Russen voeren gewoon door toen een kustvliegtuig verscheen, dat foto's nam. Zij verdwenen ech ter direct toen een vaartuig van de kustwacht arriveerde. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 18 september a.s. wordt in 'het „Huis van Nassau" de najaarsvergadering gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op deze vergadering zal den verslag worden uitgebracht van de provinciale voor jaarsvergadering en van de reis commissie. De afgevaardigde naai de najaarsvergadering te Goes zal worden benoemd. Bdhalve de benoe ming van een .reiscommissie voor 1964 komt aan de orde de bespre king van de viering van het 30-jarig bestaan en het win'terprogramma. Op woensdag 25 september zal de afdeling een bezoek brengen aan de „Outward Bound" school te Rcnesse. OOSTERLAND Actie voor Suriname-zending Ten bate van de Suriname-zending werd 'hier ter plaatse een glazen- verkoop gehouden door de jongeda- Bij gelegenheid van de ingebruik stelling van Brouwershaven's geres taureerde kerk is terecht lof toege zwaaid aan de restauratiecommissie, waarvan men op de foto de „grote drie" in de kerk ziet afgebeeld. - V.l.n.r.: de heer L. Krijger, prof. dr. J. Sperna Weiland Amsterdamen de heer O. van Nieuwenhuize. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). mes Jozien van '1 Hoff en Riannake Rotte. Zij hebben 76 stuks glazen a 1" 1 per stuk aan de man weten te brengen, zodat de actie de som van 76 gulden opleverde. Aan de vol ijverige collectantjes en aan dege nen die dit nuttige werk steunden een woord van dank. BRUINISSE „Nu met Hope" besloot seizoen De muziekuitvoering, die „Nu met Hope" te Bruinisse, als afsluiting van het seizoen, onder leiding van dirigent de heer Jac. Capelle, hield, trok veel belangstelling. De taptoe van de drumband was als altijd een boeiend schouwspel, dat oor en oog bekoorde, terwijl het bandje dat enkele leden vormden, vooral bij de teenagers veel succes had. Moge „Nu met Hope" het „stille seizoen" ingaan met hel enthousias me, waarvan men bij de afsluiting van het zomerseizoen blijk gaf en in het winterseizoen versterkt en voor al innerlijk een onverbrekelijke een heid vormend, straks weer een goed verzorgde uitvoering voor het voet licht brengen. BED Het was - en dat zo vroeg nog in het seizoen - een taaie vergadering geiveest met sprekers die de schone Nederlandse taal geen eer aandeden, maar wel de sigaren, zodat de rook snijdik in het lokaal hing. Na zo'n aanval op geest en lichaam is men blij naar huis te kunnen en meneer deed dat dan ook. Hij stapte kloek de frisse avond in, liep naar zijn wo ning, hield stil op de stoep, tastte in zijn zak naar de sleutel, stak hem in het slot, draaide en duwde, maar de deur bleef dicht. Een kort intern beraad leerde dat mevrouw - ken nelijk al te bedde - de deur op slot had gedaan en de sleutel aan de binnenkant er op had laten zitten. Meneer had al „honderdduizend keer" gezegd dit niet te doen, maar helaas het was gebeurd. Meneer wilde nu echt wel opschie ten en drukte energiek op de schel knop. In het ingewand van de wo ning rinkelde het lekker, maar het bleef verder doodstil. Een kleine pauze en weer indrukken. Stilte. Meneer wankelde een eindje de duisternis in en bekeek zijn huis, alsof hij het voor het eerst zag. „Dal is mijn huis", moet hij hebben ge dacht, „maar ik kan er niet in". Te rug naar de schelknop. Drukken en wachten geen resultaat. De toe stand begon dus aanmerkelijk span nender te worden en meneer, bellens mgede, nam een kloek besluit. Hij stapte de garage binnen, zocht en vond een soort deken en nestelde zich in een oude stoel, die daar als een vreemd relikwie - onder het koude licht van de lamp stond te staan. Even dat peertje uitdraaien en hopen dat de slaap ivil komen. Dat viel hard tegen. Een klok sloeg ergens twaalf heu se slagen en meneer wierp de deken grimmig van zich af. Hij huiverde en liep met een vaart naar de schel knop. die hij zestig tellen ingedrukt hield. Geen beweging in het huis en dus terug naar de deken en de stoel. Het sloeg één uur en de belceremo- nie herhaalde zich, trouwens ook om twee uur en om drie uur en om uier uur. „Als een slonzig vod vindt men mij straks hier nog in dit hok", dacht meneer met bitterheid en om vijf uur toog hij weer naar de bel. Hij drukte ook ditmaal lang en o iconder van menselijk geluk, er was enig gestommel in het huis waarneem baar. Nog een minuutje en mevrouw deed het deurraampje op een kier en zag haar ontredderde echtgenoot staan. „Ja, Wimpje hoorde de bel", zet mevrouic lakoniek toen haar echt vriend door de kierende deur naar binnen stapte. „Zo, hoorde Wimpje de bel", sprak pa weinig enthousiast. Hij wilde ver der alles tegelijk zeggen, maar het bleef bij: ,,'t Is vijf uur". Mevrouw kon dal niet tegenspreken. Ze stond er - even maar - wat opgelaten bij, maar ze vermande zich en zei: „Lie verd ik kon er echt niets aan doen, ik sliep zo vast". „Die indruk heb ik ook gekregen" zei meneer en toen rende hij al naar boven, want nog nooit had hij zo duidelijk, beseft hoe adembenemend verlokkelijk een bed kan zijn, als men er niet bij kan komen. Het werd- overigens verder een kort nachtje! EILANDMAN. ZIERI&ZEE „De Dojo", centrum van actieve judo-sportschool Incident tussen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2