WALLACE WEIGERT NEGERS TOEGANG TOT SCHOLEN Incidenten over „gesmokkelde lectuur" Slachtoffers van vliegramp begraven Overleg over financiële regeling bij doorwerken in de winter Voorspelling van aardbevingen? Utrecht heeft weer zijn najaarsbeurs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lü Dinsdag 10 september 1963 120e jaargang No. 19443 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. Ot 110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzeese kermis in vroeger jaren Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON, 9-9. President Kennedy heeft gouverneur Wallace van Alabama er maandagavond van beschuldigd, dat hy de federale regering tracht te dwingen tussenbeide te komen bü de rassenintegratie op de scholen „zodat h(j deze later van inmenging kan beschuldigen". De verklaring van Kennedy kwam nadat gouverneur Wallace de staats politie opdracht had gegeven de scholen in Birmingham, Mobile en Tus- kegee te omsingelen om te voorkomen dat er negerkinderen werden toe gelaten. In Huntsville, waar een federaal gerechtshof de integratie op vier scholen had bevolen, werden vier negerleerlingen ingeschreven. Kennedy zei in zijn verklaring dat gouverneur Wallace wist „dat er geen reden of noodzaak voor inmen ging van de federale regering was en is tenzij hij dat wenste en er toe dwong". „Deze regering zal er op toezien dat de bevelen van het gerecht wor den uitgevoerd, maar ik hoop dat gouverneur Wallace de plaatselijke autoriteiten in staat zal stellen hun verantwoordelijkheden na te komen als zij dit wensen, aldus Kennedy. Hij beschuldigde de gouverneur van Alabama ervan, dat deze weigert de wet en het gezag van de plaatselijke autoriteiten te respecteren. Twee negerscholieren, die in Mo bile een school wilden binnengaan, werden maandag teruggezonden, ter wijl blanke studenten wel naar bin nen mochten. Ook in Birmingham en Tuskegee werden negerscholieren weggestuurd. In een uitvoeringsbevel zei gouver neur Wallace, dat bedreiging met ge weld en onverantwoordelijke inte gratie in strijd waren met het open baar belang. De eerste negerleerling die maan dag in Huntsville (Alabama) werd toegelaten op een school die tot voor kort alleen voor blanken was, was de zesjarige Sonnie Hereford. Nieuwe voorwaarde Naar aanleiding van de verklarin gen van president Kennedy heeft gouverneur Wallace later meege deeld bereid te zijn elke gemeente vrij te laten in haar keuze tot inte- Het Chinees-Russische geschil MOSKOU, 9-9. „Tass" meldt dat de Sowjet-Unie by de Chinese Volks republiek heeft geprotesteerd tegen een Chinese poging om verboden, in het Russisch gestelde geschriften, Rusland binnen te smokkelen. Dit geschiedde zaterdag j.l. aan het sta tion van Nausjki, een plaats aan de grens tussen de Sowjet-Unle en Buiten-Mongolië. In de op de Chinese ambassade te Moskou overhandigde protestnota wordt verklaard dat dergelijke han delingen „ontoelaatbaar zijn en een schending betekenen van de Sowjet- russische soevereiniteit". In de nota wordt verder gesteld dat de Chinezen, die met de trein Peking-Moskou in Nausjki aankwa men, hebben gepoogd de Russische ANDELFINGEN (Zwitserland), 9-9. De 43 inwoners vanh et Zwitserso dorp Humlikon, die woensdag by de vliegramp met het Caravelle-straal- verkeersvliegtuig zijn omgekomen, zyn maandag in Andeifingen begra ven. In totaal kwamen 80 mensen bij deze ramp om het leven. De rouwdienst werd in de kerk bijgewoond door 2.000 mensen, ter wijl buiten de kerk 5.000 mensen de dienst uit luidsprekers volgden. De leider van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft in middels maandag gezegd, dat de de finitieve resultaten van het onder zoek eerst over drie of vier maanden bekend zullen zijn. grens- en douanebeambten te belet ten hun taak te vervullen. Toen deze beambten beslag legden op de ver boden geschriften, stelden de Chi nese conducteur en het andere Chi nese treinpersoneel alles in het werk om het vei*trek van de trein naar Moskou te voorkomen. „Ergerlijk gedrag" „Het gedrag van deze Chinese bur gers was buitengewoon ergerlijk. Zij bonden zich met riemen voor de in gang van stationskantoorlokalen vast en zij graaiden naar de handen en veeten van Russische ambtenaren, die langs hen heen liepen. Hiermede niet tevreden overtraden zij, ten aanschouwe van de verontwaardigde Russische treinpassagiers, in het sta tionsgebouw de meest elementaire regels van fatsoen en hygiëne", al dus de Russische protestnota, waar van de tekst door radio-Moskou om geroepen werd. gratie of segregatie, op voorwaarde echter dat ook de president en het ministerie van justitie eenzelfde standpunt innemen. Als een ge meente de i'assenscheiding wil op heffen, dan zal zij daar vrij in zijn, maar als zij deze wil handhaven, moet zij dat ook kunnen doen. Wat betreft Huntsville, waar maan dag vier neger-leerlingen op een tot dusver uitsluitend voor blanke kin deren bestemde school werden inge schreven, zei Wallace deze plaats niet te hebben vergeten. „Maar ie mand kan nu eenmaal niet alles te gelijk doen", aldus zijn verdere be scheid. Minister De Jong naar La Courtine DEN HAAG, 9-9. De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, is maandagmorgen per vliegtuig naar La Courtine vertrokken om daar de oefening „Brandend zand" gade te slaan van de 42ste pantserinfanterie brigade; een onderdeel van de eerste divisie. In zijn gezelschap bevindt zich de chef van de generale staf, luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake. In La Courtine is ook aanwezig de commandant van de eerste divisie, generaal-majoor E. J. C. van Hoote- gem. Franse prijsbeheersing PARIJS, 9-9. De Franse regering 'heeft maandag de prijzen van een aantal levensmiddel e n en anti-vries middelen op de huidige stand vast gelegd. Het betreft de prijzen van be paalde soorten vis, rundvlees, var kensvlees en eieren. Verder wordt in een ander besluit de winstmarge op mechanische en elektrische arti kelen geregeld. Uit gezaghebbende Franse, kringen wordt vernomen dat deze maatrege len een technisch karakter hebben en geen onderdeel vormen van het regeringsprogramma om een einde te maken aan de stijging der prijzen, dat donderdag zal worden bekend gemaakt. De staatspolitie, die vorige week de opening van een school in Tuske gee in de Verenigde Starten heeft verhinderd, hieeft maandagochtend opnieuw een ring om de school 'ge vormd. Geen achterstand bij uitbetaling van kinderbijslag AMSTERDAM, 9-9. De voorzitter van de Vereniging van de (22) Raden van Arbeid in ons land, mr. G. A. A. M. Boot, heeft medegedeeld dat er by de omschakeling van de uitvoe ring van de kinderbijslagwetten over het algemeen geen achterstand ont staan is. Wel zijn er de normale ver tragingen die ontstaan door o.a. ver keerde of te late aanvragen. Het aantal kinderbijslaggerechtig den in loondienst bedroeg in 1961 957.755. Aan ruim de helft werd de kinderbijslag uitbetaald door de be drijfsvereniging, ruim 400.000 ge rechtigden ontvingen het geld recht streeks van hun werkgever. De Ra den van Arbeid hebben de uitbeta ling in vrijwel dezelfde omvang en vorm overgenomen van deze werk gevers. Op 30 juni van dit jaar was de kinderbijslag over het tweede kwar taal aan 1.181.381 gerechtigden uit betaald Dit betekent een percentage van 95 procent, wat de vereniging zeer bevredigend acht. Op 31 augus tus bedroeg dit aantal 1.189.873. Volgens de voorlopige cijfers werd over het eerste kwartaal van dit jaar aan kinderbijslag uitbetaald f 187 miljoen, waarvan f 12 miljoen aan zelfstandigen. Van de naar raming 116.000 zelfstandigen die in aanmer king komen voor kinderbijslag (in- komengrens 14.000), hebben er onge veer 82.000 een aanvraag ingediend, aldus de heer Boot. Maandagochtend is in het Minerva- paviljoen in Amsterdam het congres van de Socialistische Internationale geopend. - Foto v.l.n.r.: dr. W. Drees de heer J. G. Suurhoff, de heer Erich Ollenhauer, de heer Willy Brandt de heer Paul Henri Spaak en bur gemeester mr. G. van Hall. Ter gelegenheid van de radio- cn t.v.-tentoonstelling in Berlyn is een drie daags danstoernooi gehoudenTijdens een van de dansen bleek de vloer te glad voor het Nederlandse paar Wim Voeten en Jeanne Assman. Geen be letsel overigens om toch nog de derde plaats te bezetten. BEN HAAG, 9-9. Een regeling op grond waarvan financiële steun ver leend wordt bij doorwerken in de bouw onder moeilyke omstandighe den, kan in oktober klaar zyn als het overleg met overheid, bedrijfs leven en andere instanties tydig tot resultaten leidt. Aldus deelt de Stichting Verletbestryding Bouwnij verheid mee. De stichting heeft een zelfstandige status en werkt samen met overheid en bedrijfsleven. Voorzitter van de stichting is ir. M. Gout, lector aan de T.H. te Delft. Voorlopig wordt gedacht aan door werken tot vijf graden vorst. De re geling voor 'het eerste jaar zal een experimenteel karakter dragen; de ervaring zal leren in hoeverre wij ziging, en aanpassing later nodig is, a'l'dus 'de stichting, die ook over weegt regelmatig technische aanwij zingen te verstrekken. Oostelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en slechts hier en daar enige regen; zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen; weinig verandering in tem peraturen. 11 sept. Zon op 6.06, onder 19.07. Maan op 23.46, onder 15.36. 12 sept. Zon op 6.08, onder 19.04. Maan op onder 16.34. Laatste kwartier: 10 sept. te 12.43. Hoogwaterstanden 11 sept. 12 sept. 8.19 v.m. 9.32 v.m. BROUWERSHAVEN: 11 sept. 12 sept. 8.18 v.m. 9.37 v.m. 20.52 n.m. 22.17 n.m. 20.49 n.m. 22.15 n.m. Militair eerbetoon op Prinsjesdag DEN HAAG, 9-9. Ter gelegenheid van de plechtige opening van de zit ting der Staten-Generaal zullen ook dJt jaar weer veel rnilMtaiTen inge schakeld worden. Zij zullen een ere- escorte vormen, dat de koninklijke stoet begeleidt, zoigen voor twee erewachten en een ere-afzetting en voor de afzetting langs de route die de 'koninklijke stoet zal volgen. Het ere-escorte zal bestaan uit een rijknecht-majoor met twee rij knechts te paard, een detachement van de kon. marechaussee ter sterk te van 36 man, de Kon. Militaire Kapel met tamboerkorps, een ere- compagnie vart het elf die infanterie bataljon garde grenadiers ter sterkte van 100 man, die zal worden vooraf gegaan door de commandant van het gardere'gdment grenadiers, een vaan del met vaandelwacht en twee com mando's van de rijkspolitie te paard (in totaal 50 ruiters). Explosie aan boord van kraanbok AMSTERDAM, 9-9. Bij een explo sie, maandagochtend, in een com partiment aan bakboordzijde van een op de scheepswerf van de N.V. Ver- schure en Co. aan de Zamenhof- straat Amsterdam-Noord in aan bouw zijnde drijvende kraanbok heeft de 42-jarige classificeerder G. F. Jurriaans 'die daar spuitwerk ver richtte zeer ernstige brandwonden opgelopen. De man is ter verpleging in 'het Binnengasthuis opgenomen. De 'bok werd zwaar beschadigd. De rijkspolitie te water stelt een onder zoek in. Denaturatietoeslag voor tarwe met meer dan 15 procent schot DEN HAAG, 9-9. Her Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peul vruchten zal voor inlandse tarwe van oogst 1963, die tot veevoeder wordt verwerkt, een denaturatietoeslag kunnen geven, ook wanneer deze tarwe méér dan vijftien procent schot bevatte. In vorige jaren kwam de tarwe alleen voor deze toeslag in aanmer king als ze ten hoogste vijftien pro cent schot bevatte. Bij een groter percentage schot dan vijftien zal wel een korting op de toeslag worden toegepast. Deze korting bedraagt per 100 kg: bij 15 t/m 20 °/n schot f 0,50; bij 20 t'm 25 "/o schot f 1,bij 25 t/m 30 schot f 1,50; bij meer dan 30 °/o schot f 2,—. President Ngo Dinh Ilicm van Zuid-Vietnam en zyn broer en voor naamste adviseur Ngo Dinh Nhoe, werken aan een belangrijke reorga nisatie van de regering, zo is zondag in welingelichte kringen in Saigon vernomen. Oostduit.se grenswacht gedood langs sectorgrens BERLIJN, 9-9. Het Oostduitse mi nisterie van defensie heeft maandag bekendgemaakt, dat zondag een Oostduitse grenswacht - een onder officier - tijdens de uitvoering van zijn taak langs de grens tussen Oost en West-Berlijn is gedood. Bijzon derheden werden niet bekendge maakt. De moord zou zijn uitgevoerd door leden van de „Girrman groep", een ondergrondse organisatie, waarvan door Oostduitsers vaak melding ge maakt wordt tijdens processen tegen mensen die ervan worden beschul digd de grens te hebben geschonden en vluchtelingen naar het Westen helpen. Het hoofdkwartier van deze organisatie zou in West-Berlijn zijn „Gulden vorm"-prijs voor Fins servies UTRECHT, 9-9. Een Fins servies heeft maandag de eerste jaarbeurs- trofee in de wacht gesleept, die was uitgeloofd in het kader van de wed strijd van de stichting „Gulden Vorm" op de najaarsbeurs in Utrecht De trofee werd gewonnen door de ceramische fabriek Arabia in Hel sinki met het servies „Ruska". De wedstrijd van de stichting „Gulden Vorm" beoogt, jaarbeurs deelnemers te stimuleren tot de fa bricage en verkoop van produkten die zowel wat betreft de prijs, de functie als de schoonheid aan de hoogste eisen vol'doen. BRUSSEL. Ondanks de berichten over een dreigend tekort aan boter in Nederland blijken er nog steeds grote hoeveelheden naar België te wordbn gesmokkeld. Zo is het in het afgelopen weekeinde weer eens tot een spectaculaire achtervolging door de Belgische douane ten noorden van Antwerpen gekomen, waarbij een gepantserde vrachtauto met niet minder dan 5.000 kg. Nederlandse smokkelboter in beslag werd geno men. WESTERSCHOUWEN 11 sept. 7.27 v.m. 20.01 n.m. 12 sept. 8.43 v.m. 21.31 n.m. Doodtij: 12 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Een 'gebied van la'ge luchtdruk nabij Schotland heeft zich het afgelopen etmaal iets naar het noorden verplaatst. Tegelijker tijd trok een rug van hoge luchtdruk langzaam in betekenis toenemend, in noordoostelijke richting. Deze be vindt zicfh van'daag boven Frankrijk en west-Duftsland en beheerst ook het weer in -onze omgeving. Als ge volg daarvan is de atmosfeer sta bieler geworden en 'kwam aan de buiigheïd vrijwel geheel een einde. Een van de oceaan 'komende depres sie koerst thans in oostzuidoostelijke richting. Ze zal morgen waarschijn lijk het westen van Frankrijk be i-eiken, waarbij de kans bestaat dat haar regengebied ook tot ons land doordringt. Er kan daarom nog niet op vast weer worden gerekend. In 'het temperatuurverloop zijn geen ■grote veranderingen te verwachten. MOSKOU, 10-9. Geofysici van de Russische academie voor weten schappen hébben verklaard, dat het mogelijk is aardbevingen enkele da gen voordat zij zullen plaats heb ben, te voorspellen, aldus een be richt van Tass. Deze geleerden heb ben in Tsjechoslowaakse mijnen een studie gemaakt van scheuren in de aardkorst op een diepte van onge veer 1300 meter, en menen thans aan de hand van bepaalde geluiden en hel toenemen van kleine en grote scheuren, dat aan bevingen i?i de aardkorst vooraf gaat, een komende aardbeving twintig dagen tevoren te kunnen voorspellen. De moeilijk heid is echter nog om vooraf te be palen waar het centrum van de be ving zal liggen. DEN HAAG. Uit de jongste volks telling blijkt dat het aandeel van de agrarische sector in de beroepsbe volking in de periode tussen 1947 en 1960 isg edaald van 20 tot 11 procent. van komt het grootste deel uit het 'buitenland. Van de 207 inzendingen in deze sector presenteert West- Duitsland er 53, Engeland 19, Frank rijk 12 en de Verenigde Staten 10. Verder 'is er nog speelgoed uit Bel gië, Canada, Denemarken, Oosfc- Duitsland, Hongarije, Italië, Japan, Oostenrijk, Spanje, Zweden en Zwit serland. Geheel los van de jaarbeursmani- festafcie op het Vred'enburg staat de 'inzending van de stichting Neder landse textiel jaarbeurs in de Julia- na'ha'l op het Croeselaantor reinDe lextiedafdeliing te dit jaar uitsluitend gericht op woningtextiel. UTRECHT, 9-9. Zonder enig offi cieel vertoon is in Utrecht de inter nationale najaarsbeurs geopend. Aan deze beurs nemen ruim 1.200 firma's deel, waarvan er 451 buitenlandse produkten exposeren. De bezetting van de Vredenburg- 'ge'bouwen geeft het 'bekende beeld van de gebruiksgoederen. Men treft of •kantoor-', schrijf, en tekenbeno digdheden aan naast ba'by- en klcu- terartikelein, 'goud, zilver en byoute- rieën, maar ook glas; porselein, kris tal en aardewerk. De gehele vierde verdieping staat in het teken van speelgoed en sportartikelen. Hier-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1