margriet/ Bonn wacht een nieuwe heer HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Let op uw brievenbus! BP steeds 'n stap vóór! Rembrandt of geen Rembrandt? Versterkingen langs Chinese grens? „Super Mix lijkt mij voor iedereen onmisbaar" Kies de soort die bij uw auto hoort Upi" Fineer een rand aan elke kant metc»» SNELFIX f^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 september 1963 No. 19141 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER maar „(la oude" verdwijnt niet... Ingezonden mededeling U krijgt een boodschap van MARGRIET Een fleurige folder die geld waard is! De verhouding tussen waterschappen en genieenten Prof. Ludwig Erhard is fan zijn vakantie aan de Tegernsee in Bonn teruggekeerd, gesterkt met de vele adviezen, die hij heeft ingewonnen bij zijn bezoekers. De laatste fase van voorbereiding voor een nieuw Duits kabinet begint. Op 15 oktober zal hij in het parlement aangewezen worden tot opvolger van kanselier Adenauer. De dikke sigarenroker heeft vaak gesproken van een nieuwe lijn, maar men moet niet verwachten dat hij die zonder veel omhaal in één keer in zal voeren. Hij zal dat ook niet kunnen omdat - zoals bijvoorbeeld Schroder en Von Hassel ondervon den toen zij vervuld van vernieu wingsplannen hun ministerie betra den - Bonn nog een gebrek heeft aan een ambtenarenkorps dat zich alleen maar beschouwt als vaklie den. Ze hebben allen gediend onder een regering - men mag wel haast zeggen onder een man: Adenauer. De oude kanselier heeft langer de bondsrepubliek geleid dan de hele republiek van Weimar heeft be staan. En daar komt bij dat hij zeker niet van plan is na 15 oktober al zijn aandacht te besteden aan zijn rozen tuin. Blijvende invloed In het gebouw van de Bondsdag heeft hij zijn kantoor ingericht, zijn functie aan de top van de partij die hij smeedde, is bovendien een ga rantie dat hij invloed zal blijven uitoefenen. En Bonn zit vol met mensen die aan hem hun baan en hun bestaan danken. De gevoelens van verplichting, die hierdoor zijn ontstaan, band envan trouw, ver dwijnen niet een twee drie. Ingezonden mededeling BP was "t eerst in Nederland: met Visco-Static motor-olie: sept.'54 met Super Haardbrandolie met anti- roest: dec. '60 met Super .Mix benzine: april '62 met Longlife motor-olie: april '63. Is dit al een reden waarom men niet tot grootscheepse verwachtin gen moet hebben van een radikale ommezwaai, daar komt nog bij dat de kalme Erhard bepaald geen revo lutionair van nature is. Hij zal ook niet de listen toepassen waar Aden auer niet voor terugdeinsde om ge hoorzaamheid af te dwingen en in dat opzicht zal hij zijn voorganger ook na deze herfst weinig concur rentie kunnen aandoen. Maakt Strauss ook weer kans? Wel zal in de komende zes weken tot de beslissende datum ook blij ken dat het gezag van Adenauer veel onenigheid in de regeringspar tijen camoufleerde. Die zal zich uiten en uit zich ten dele al in de opmars die Strauss met een soort gaullistisch programma aan het maken is in Beieren en die hij zeker zal proberen le gebruiken om een triomfale come back te ma ken uit het Bonn waaruit hij nogal smadelijk is verjaagd. Daartegenover staat - al is het op wat langere termijn - dat Erhard zich in het verleden al een kalme doorzetter heeft betoond en al door veel geharrewar is heengegaan en uiteindelijk toch zijn zin kreeg. En er zijn verkiezingen in het verschiet, waarbij dc anderen ook moeten be grijpen dat ze met Erhard misschien, maar zonder hem beslist niet kun nen winnen. Dat maakt de positie van de joviale econoom ook weer sterker. BRUSSEL, 4-9. De strijd over de vraag, of het de vorige week in Bel gië ontdekte schilderij een werk van Rembrandt is, duurt onvermin derd voort. Volgens het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" zouden er nieuwe aanwijzingen zijn, dat „De overspe lige vrouw" wel degelijk van de hand van de Hollandse meester is. De vorige week werd het doek door Ne derlandse deskundigen toegeschre ven aan een leerling van Rembrandt Jacob de Wet. Uit een onderzoek zou zijn geble ken, dat het schilderij in de 18de eeuw door een Belgische kunstschil der werd ontdekt en naar Frank rijk werd overgebracht. Door een erfenis kwam het in het bezit van een Brusselse notaris. De Brugse restaurateur C. Lee- genhoek, die bij het verwijderen van een vernislaag de handtekening van Rembrandt ontdekte, handhaaft zijn mening, dat het schilderij echt is. Indien dit zo is wordt de waarde ervan geschat op 600.000 gulden. Het doek is voorlopig ondergebracht in het museum van Brugge. Gemeente Zierikzee Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat aan vraagformulieren om een BRAND- STOFFENTOESLAG 1963/1964 tot en met 20 september 1963 zullen wor den verstrekt door die afdeling sicia- le zaken, Meelstraafc 8 te Zierikzee. Zierikzee, 6 september 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester R. VAN OMMEREN, sekretaris VOETBAL. Dit weekend gaat voor onze eilandelijke verenigingen het competitierad weer draaien. Met spanning worden de eerste verrich tingen in het nieuwe seizoen weer tegemoet gezien. In de 4e klas G van de KNVB komt Burgh thuis in het veld tegen De Schutters. Een kleine kans op een goede start zit er zeker voor de groen-witten in. Zierikzee gaat in Wouw de strijd aanbinden tegen Cluzona. Hoewel Zierikzee nog steeds zoekt naar de juiste opstelling is de kans op een puntenverdeling aanwezig. Het ge- r'"gradeerde VES '35 krijgt bezoek van Kruisland, terwijl het eveneens geóregradeerde RKFC in Bergen op 7,oom ;n het veld komt tegen het uit de afd. Brabant gepromoveerde DI- VO uit Bosschenhoofd. Halsteren en SC Gastel krijgen bezoek van resp. Vouwt en NVS. In de le klas van de afd. Zeeland staat Dreischor, dat met de Vlieger in haar gelederen - knr versterkt is, voor een zware 'aak bij het bezoek aan Iiansweertse Boys. Renesse, dat. met een aantal reserves van start moet gaan. krijgt het ook lang niet gemakkelijk bij Kwadendamme. Bij de ontmoeting tussen Patrijzen en Kruiningen heb ben de bezoekers de beste troeven >n handen. In de 2e klas C maakt Zierikzee III haar rentree met de thuiswedstrijd tegen Dreischor 11. Burgh II krijgt bezoek van Brou wershaven. terwijl Zonnemairc be- -nek krijgt van Renesse II. In de le klas van de zaterdagcompetitie speelt MEVO thuis tegen Nieuw - dorp. Een kansje voor de oranje- „Wateriiiau" eii „Groote Beer" verkocht DEN HAAG, 5-9. De regerings schepen „Waterman" en de „Grote Beer", welke door de rederij Trans Ocean sedërt 1961 waren geëxploi teerd, zijn dezer dagen naar het bui tenland verkocht, zo heeft het mini sterie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. In dit stadium is het niet mogelijk nadere mededelingen over de verkoop van de schepen te geven, zo zei het ministerie in ant woord op vragen. HONGKONG, 5-9. Volgens het in Hongkong verschijnende blad „South China Morning Post" hebben de Chi nese autoriteiten een kleine honderd duizend jongelieden naar de provin cie Sinkiang 'gezonden waar zij zou den moeten meewerken 'aan de bouw van verdedigingswerken langs de Chinees-Russische grens. De jonge lui zouden merendeels afgestudeerde scholieren van middelbare scholen zijn, die geen werk kunnen vinden. Een woordvoerder van de Chinese ambassade in Moskou heeft meege deeld, dat een groepje van twintig Russen een betoging voor de ambas- sa'dte heeft gehouden. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur. Bij deze verzoek ik U beleefd de volgende ingezonden mededeling te willen plaatsen in de daarvoor door U opengestelde rubriek. Het is verheugend voor de Neder lands Hervormde gemeente te Brou wershaven weer in hun eigen Gods huis de eredienst te kunnen houden. Wat evenwel niet verheugend is, op wat voor wijze de imvijdingscom- missie deze opening heeft geregeld, voor wat betreft de uitnodigingen. Het is gebruikelijk dat bij zulkjp plechtige momenten uitnodigingen worden verstuurd aan ibv. burge meester, plaatselijke predikanten, collega's enzovoorts, maar dat geen uitnodigingen worden verstuurd aan hen, die bij een jaren geleden ge houden collecte ter bestrijding van de kosten voor de restauratie van deze kerk, meer dan f 25 offerden voor dit uiteraard goede doel. Maar zijn dan de armen oftewel de gewo ne burgers, die dit niet van hun in komen kunnen opbrengen, vergeten? Zijn zij dan alleen goed voor de col lecten of vulling van een keik? Mijns inziens kan een kleine gave van een arme meer zijn, meer bete kenen dan een grote gift van een rijkere of gewone middenstander. Ik verkeer in de mening (en met mij velen!) dat dit een verzaking is van een kerkeraad als zieners op een gemeente. Geadhte redaktie, mijn - vriende lijke dank voor de plaatsing. Brouwershaven, 4 sept. 1963. EEN CATECHISANT. (Wie bedoelt U met hen „die di!t niet van hun inkomen kunnen op- bréngen"? Degenen die ondanks dat toch f 25 schonken of nog een an dere categorie? De bedoeling is niet erg 'duidelijk, maar er zijn er dus te Brouwershaven, die spijt hebben over het feit, dat zij niet genodigd zijn. We menen edhter dat de ker keraad hier zeker niet met opzet heeft gehandeld. De kerkdeuren stenden voor de gemeente open en immers moet de rechterhand - naar het Sdhriftwoord - niet weten wat de linker doét. Laat men toch mét dergelijke kleingeestigheden een zo schone dag voor Brouwershaven niet bederven. Dat geld is destijds toch spontaan geschonken. Men wil de er toch geen privileges mee ko pen? Alleen al door de problema tiek van het aantal, moest men het verzenden van uitnodigingen beper ken. Het heerlijk feit van de her stelde kerk verdraagt o.i. eenvoudig niet. zich op een zo ondergeschikt punt tekort gedaan te voelen. Red.) witten zit er zeker in. Bruse Boys, vorige week zo voortreffelijk gestart gaat op bezoek bij Yerseke III. Ka- pelle speelt thuis tegen het gede gradeerde Wemeldinge, terwijl de nieuwkomers Krabbendijke II en Nieuwland onder elkaar gaan uit maken wie de sterkste is. Kats krijgt bezoek van haar naaste buur Wolf- aartsdijk, terwijl AZVV 11 het gaat proberen bij Hoek. In de 2e klas B komt SVD uit Driewegen op bezoek bij Brouwershaven II. De twee riva len van het vorige seizoen Duive- land en WIK ontmoeten elkaar te Oosterland, terwijl Zeemeeuwen te Haamstede in het veld komt legen Kloetinge. Het gepromoveerde SK- NWK begint in haar nieuwe omge ving met het bezoek aan Heinkens- zand, tenvijl Beren naar Colijns- plaatse Boys moet. In de 3e klas D speelt MEVO II op het sportpark Bannink tegen Bevelanders. Bruse Boys II gaat haar krachten meten mei Wissenkerke, terwijl SKNWK II te Nieuwerkerk als gastheer gaat fungeren van Colijnsplaatse Boys II. Zwaluwen '61 gaat beginnen met het bezoek aan Kortgene II. In groep A IV van de juniorencompetitie speelt MEVO A I en Burgh A I thuis te gen resp. Lewedorpse Boys A I en Beren A I. Zierikzee A I komt te Goes in het veld tegen Robur A I. In groep B VII slaan de ontmoetin gen Brouwershaven B I-Zwaluwen '61 B 1 en Renesse B I-Burgh B I op het programma. In groep B VIII zijn dit Zierikzee B I-Duiveland B I, Zierikzee B 1I-MEVO B I en Drei schor B I-Bruse Boys B I. UTRECHT. Een 13-jarige Utrecht se scholier, H. D. de K., 'is bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De Duitse psychiater Werner Hey- de, alias Sawade, die spoedig terecht zat staan op beschuldiging van me deplichtigheid aan moord op meer dan 100.000 mensen tijdens de oor log, heeft getracht uit de gevangenis te ontsnappen, maar zijn plannen zijn tijdig ontdekt. Invasie van kruisbekken WILHELMSHAVEN, 5-9. - In het gebied, zich uitstrekkend vanaf noord-Duitsland tot aan de Alpen, voltrekt zich op het ogenblik een enorme invasie van kruisbekken, een in de winter broedende vogel soort die zijri naam ontleent aan d'e over elkaar gekruiste ond'er- en bo vensnavel. Tal van zwermen van deze vogels, die uit de N'oordeurope- se en Aziatische steppewoudlen stam men1, zijn op vlucht naar het zuid westen, vermoedelijk door gebrek aan naaldhoutzaad, dat hun hoofd- voedsel uitmaakt. Ook in de zomer :en herfst van vorig jaar hebben zich dergelijke vogelverhuizingen voor gedaan. Wat biedt de BEELDBUIS? Enkele tips voor het week-end. Deze vrijdagavond de eerste afleve ring van „Even voorstellen, mijn naam is Cox", zaterdagmiddag o.a. het Amsterdamse bloemencorso en Han Rensenbrink, om 7.30 uur Las sie en na het journaal goed amuse ment met o.a. de show van Lucille Ball. Zondag om 8.30 uur via de VARA het cabaret van Henk Elsink en o.a. een film van Dick Powell. België VI. presenteert een film met Buster Keaton en een éénmans- show van Will Ferdy. Daarna een detectivefilm. Zoals eerder aangekondigd kun nen wij dinsdag Zizi Jeanmaire te rugzien. Het donderdagse toneelstuk wordt vervangen door drie delen Cox deze week, maar ja, wij kunnen bij ons ook niet alles tegelijk heb ben. 40 Theoretisch bestaat de mogelijk heid, dat je bijvoorbeeld gezegd hebt: tante waoht u hier even? Ik moet even naar het park. Bijvoor beeld voor een natuurlijke bood schap, nietwaar? Voor jou als iemand, die hier thuis is en de weg kent, zou het hooguit een kwestie van één minuut geweest zijn om naar een boom te gaan en vandaar tante Anne neer te schieten. Blij kens je vroegere militaire comman dant ben je een scherpschutter op de pistool. Je verdonkei-emaant op de een of andere manier het wapen en je keert terug. Intussen is er nie mand gepasseerd en je houdt de wacht bij de neergeschoten vrouw, tot er iemand aankomt. Begrijp je? Deze theorie is terdege overwogen. Voeg daarbij het lawaai van hei vuurwerk - ook voor de moordenaar bijzonder gunstig - en het feit, dat je tante in de onmiddellijke nabij- hdid van een lichtkring stond', dan stempelt dit alles je tot een ver dachte van formaat. Wanneer ik je op nieuwjaarsdag gearresteerd had, zou iedere politiefunctionaris mij geprezen hebben om mijn voortva rendheid. Er zou'den diverse bewij zen aan te voeren geweest zijn. De ze brief zou inmiddels gevonden zijn en oOk dat is bezwarend voor je. Nu is ook verklaard, waarom tante Anne een kistje met juwelen mee sjouwde van Amsterdam naar Dor ringen. Dat klopt met de zinsnede in de brief: ik neem wat voor je mee en ik hoop, dat je het zult wil len aanvaarden. Voel je? Allemaal bewijzen togen je. Weliswaar zou 'het bewijsmateriaal niet volledig DEN IIAAG, 4-9. De verhouding tussen gemeenten en waterschappen is voor het bestuur van het centrum voor staatkundige vorming onder werp van studie geweest. Een com missie onder voorzitterschap van mr. E. Bogaerts te Vught heeft haar be vindingen in een rapport vastgelegd en aan het bestuur aangeboden. De commissie 'beveelt dn haar rap port de 'instelling van een perma nente commissie van overleg aan, i!n welke commissie zowel vertegen woordigers van het waterschap als van de gemeente zitting hebberu. De ze commissie dient te worden inge schakeld in al die gevallen, waarin een maatregel van het waterschap raakt aan gemeentelijke belangen en omgekeerd een gemeentelij k© maat regel voor h'et waterschap gevolgen heeft. Tegen 'kwaliteitszetels, voor ge meentelijke vertegenwoordigers in te ruimen in wa terschapsb estu ren heeft dte commissie bezwaren. Hierdoor zou de binding tu-ssen stemrecht en betaling van waterschapslasten wor den verbroken, welke binding een begilnsel is van h'et geldende water schapsrecht. Indien men van oordeel is, dat in een bepaald geval een gemeente als publiekrechtelijk lichaam zodanig belang heeft bij de doelstelling van een waterschap, dat deze gemeente in de lasten behoort bij te dragen, kan d!it naar de mening van de com missie slechts geschieden door de gemeente als zodanig en niet alleen als eigenares van onroerend goed in de waterschapslasten aan 'te slaan. Dit zal wellicht eerst mogelijk zijn na wijziging van d)e gemeentewet. Vrijwillige deelneming van een ge meente in een waterschap is staats rechtelijk niet te construeren. Vormen van samenwerking Ofschoon de no'odzaak tot samen werking in een van de vormen, wel ke de wet gemeenschappelijke rege lingen kent, voor de samenwerking tussen waterschappen en gemeenten nifet onomstreden vaststaat, stelt men van gemeentelijke zijde, dat dergelijke vormlen van samenwer king mogelijk moeten zijn. Het komt de commissie gewenst voor het thans bestaande verbod van samenwerking in een gemeenschappelijke regeling zijn, maar ik zou het voor elkaar krijgen, dat ze je naar het huis van bewaring brachten en de officier een aanklacht wegens moord tegen je kon instellen. Dan zou je er heel beroerd voor gestaan hebben, jon geman". Jan Gillissen maakte zijn sigaret uit en keek de politieman lange tijd aan. „En waarom hebt u dat niet gedaan, meneer Hoohverf?" Gert 'haalde zijn schouders op. „Ik weet het niet. Er waren daarvoor misschien twee oorzaken. In de eer ste plaats ben ik een voorzichtig man. Ik moet wel heel zeker van mijn vermoedens zijn, als ik iemand beroof van zijn vrijheid. Omdat ik mijn maatregel dan behoorlijk moet kunnen rechtvaardigen. We leven tenslotte in een democratisch land, waarin iedere burger, behalve plich ten, ook zijn rechten heeft. En een arrestant heeft ze niet minder. Rechtskundige bijstand bijvoorbeeld. In de tweede plaats zijn er zoveel raadsels in deze zaak, dat i'k geen blunder wil maken. Overigens kan ik niet los komen van de gedachte, dat er meer aohter zit. Een geraffi neerde opzet bijvoorbeeld. Als poli tieman heb ik zo langzamerhand wel er.ige mensenkennis gekregen. Jij hebt verschillende gebreken: je bent opvliegend en driftig. En een beetje 'kortzichtig. Maa rraffinement kan ik bij jou niet vinden. En deze moord is verbazend vernuftig voor bereid. Dat zit in m'n achterhoofd en doorgaans blijk ik het dan wel aan het goede eind te hebben. Voeg daarbij de Inbraak; die in ieder ge val onmogelijk door jou gepleegd tussen waterschappen en gemeente op te heffen en de mogelijkheid te scheppen, dat op basis van weder zijdse vrijwilligheid een samenwer- kdhgsregeling tussen waterschappen en gemeenten tot stand komt. Tenzij de wet terzake regels geeft, zullen de Provinciale Staten aan de betrokken waterschappen de be voegdheid daartoe 'in het reglement moeten toekennen. De voor andere gemeenschappelijke regelingen voor geschreven goedkeuring van Gedis puteerde Staten zal oo'k voor deze gevallen moeten gelden. Bij de behandeling van de begro ting voor 1963 heeft de regering een wetsontwerp dn het vooruitzicht ge steld inzake gemeenschappelijke re gelingen tussen gemeenten en wa terschappen, welk wetsontwerp on langs bij de Tweede Kamer aanhan gig is gemaakt. Vijftig jaar Kankerinstituut AMSTERDAM. 5-9. De herdenking van het 50-jarig bestaan van het Ne derlands kankerinStituut van 7 tot 14 september 'in Amsterdam heeft 'ten doel: aandacht te vragen voor het 'grote werk, dat in stilte in het Nederlands kankerinstituut ver richt wordt, en voor de bestrijding van de kanker, waarbij vroegtijdige herkenning van doorslaggevend be lang is. Dr. D. H. Peereboom Voller, voorzitter van dte commissie die de herdenking heeft 'georganiseerd, vat te dbze opzet der jubileumviering aldus samen op een in Amsterdam gehouden persconferentie waar hij voorts iets vertelde over de geschie denis van het instituut, over de plan nen vo'or .de naaste toekomst en over het herdenkingsprogramma. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NTEUWERKERK. Woensdag 11 september om 3 uur bevestiging kandidaat J. Karens door ds. de Gier; 7 uur inltrede ds. J. Karens in de Ohr. Ger. kerk te Zierikzee. Zondag 15 september: 10 en 3 uur ds. J. Karens. door Frank van Falckenoorl kan zijn. En het 'bezoek, dat tante Anne woensdags voor oudejaar aan Dorringen bracht. In gezelschap van een jongeman, een soort nozem. Dat is waar ook, die ruzie toen, hé? Bij tante Anne. Ik bedoel, toen je er pas was. Die zogenaamde klant, die zo tekeer ging. Kon je de stem horen, of het een jonge, dan wel een oude man was?" Jan Gillissen dacht na. „Ik zou zeggen", antwoordde hij voorzich tig, „dat 'het eerder een jongeman was, dan een oude". „Waarom?" „O, ik weet het niet. Dat is zo maar een idee. WaCht eens.tante Anne zei een keer „snotneus" tegen hem. Dat zeg je in de regel niet tot een oudere man, wel?" Ooh. dat hangt er van af. Tante Anne was als een oude vrouw en in de ogen van oude mensen zijn man nen van veertig nog jong". „Ja, dat kan wel, maar ik neem aan, dat het een jongere man was. Er was trouwens nog iets, dat me opviel". Gert werd meteen opmerkzaam. „Wat dan?" „Hij sliste met praten". „Weet je dat zeker?" „Ja, heel zeker. Het klonk irrite rend. Een soort spraakgebrek. Hij zei een keer tegen tante Anne: De zenuwen zul je krijgen, ouwe heks. En die z en die s klonken dan heel heel gek. Zo gezwollen, begrijpt u?" Gert dacht na en opeens kreeg hij een idee. „Zeg, je hebt telefoon, hé?" „Ja, in de gang". „Mag ik even?" (Wordt vervolgd) Ook zij weet dat Super Mix nódig is. Ook zij begrijpt: iedereen rijdt anders, alle rij-omstandigheden verschillen. Daarom vragen mo- toren om "individuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP- benzine: BP normaal, BP Mix 25, I 50 of 75, BP Super. Kien zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist diè - geeft u tóp- I kracht bij het zuinigste verbruik! I Super Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje aan BP Frederiksplein 42, Amster dam. Dat kan alléén bij Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Competitievoetbal begint weer Burgh komt thuis in het veld tegen De Schutters Dreischor staat voor zware taak tegen Hansweertse Boys MEVO heeft wel een kans tegen Nieuwdorp Ingezonden mededeling FEUILLETON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7