Hoe zien dieren kleuren? 11 }V „Starfighter" neergestort Beveiliging van de middenberm wordt aangepakt De aardgasreserves De oogst van granen en peulvruchten ZIERKZEESaiE NIEUWSBODE Vrijdag 6 september 1363 No. 19441 Men is het geheim op het spoor Dieren leven niet zoals men dat vroeger meende, in een wereld van zwart, grijs en wit. Het staat vast, dat ze kleuren kunnen zien. Zo we len wij bijvoorbeeld van een aantal dieren, dat zij slechts één enkele of een paar kleuren kunnen waarne men en wel die kleur of kleuren die in hun leven een bijzondere rol spe len, bijvoorbeeld in verband met hun leefgewoonten. Bij andere die ren staat vast, dat zij een uitge breid spectrum kunnen waarnemen. Uiteraard is de wetenschap bijzon der belangstellend naar het hoe en waarom van dit waarnemen. Men zoekt naar het antwoord op de fas cinerende vraag: waarin schuilt het geheim van het kleurenzien en wat is de oorzaak dat sommige dieren slechts een enkele en andere meer kleuren waarnemen? Zoals bekend hangt het zien van kleuren samen met de golflengten van het betreffende licht. Oranje en rood zijn kleuren met een lange golflengte, terwijl violet een kleur met een korte golflengte is. Bij de honingbijen heeft men ont dekt, dat deze dieren een uitgebreid kleurenscala kunnen zien, doch dat het iets anders ligt dan bij de mens. Daar waar de golflengte van het licht van ultraviolet te kort wordt om door de mens gezien te kunnen worden, ziet de bij dat wel. Daar staat echter tegenover, dat de bij de langgolvige kleuren oranje en rood niet kan zien. Deze dieren hebben dus het vermogen een even uitge breid kleurenscala te zien als de mens, doch het is iets verschoven in de richting van kortere golfleng ten. De honingbij behoort tot de die ren, die wel het meest intensief zijn onderzocht op dit gebied. Men is zich gaan afvragen, hoe het eigenlijk mogelijk is dat mensen en dieren kleuren kunnen zien. We weten dat op het netvlies van het menselijk oog, zogenaamde staafjes en kogeltjes voorkomen, waarbij de staafjes een rol spelen bij het waar nemen van de lichtintensiteit, ter wijl de kegeltjes verantwoordelijk zijn voor het zien van kleuren. Doch wat dat betreft zijn we dus niet verder gekomen dan het vaststellen van de plaats waar de kleuren wor den waargenomen. Maar we weten nog niets over de manier waarop dit gebeurt. Twee theorieën Vanzelfsprekend bestaan er reeds lang theorieën over dit probleem. Twee daarvan worden over het al gemeen als „heel goed mogelijk" ge accepteerd. De eerste ivordt betiteld als „de theorie van de drie kompo- nenten" en werd ontwikkeld door Thomas Young en later verder uit- gewerkt door Herman van Helm- holtz. Deze theorie berust op de ver onderstelling, dat in het oog drie verschillende soorten cellen voorko men om te zien, waarvan elke groep een zekere lichtgevoeligheid heeft en waarbij de groepen op elkaar aansluiten. Bij de gewervelde dieren, bij wie de kegeltjes dienst doen als organen voor het zien van kleuren, zou er dus sprake moeten zijn van drie soorten kegeltjes. Ondanks uitge breide en intensieve onderzoekingen is men er nog niet in geslaagd enig verschil bij deze kegeltjes te ont dekken. De tweede, de „complementaire kleurentheorie" werd door E. He- ring ontwikkeld. Ook deze theorie maakt gebruik van een systeem van drie delen, die echter op een andere manier met elkaar samenspelen. Hij neemt aan, dat de complementaire kleuren rood en groen, of blauw en geel elk op één deel van het waar nemingsvermogen inwerken en wel zo, dat het ene deel van de comple mentaire combinatie de substantie waarmee men kleur kan waarne men, ontbindt terwijl het andere deel deze substantie opbouwt. Ten slotte zou een derde deel van het waarnemingsorgaan verantwoorde lijk zijn voor de registratie van de lichtintensiteit. Maar ook deze theo rie is tot op heden niet bevestigd door een voorbeeld in de natuur. Maar toch neemt men aan, dat bei de theorieën in de natuur voorko men en dat het slechts een kwestie van langdurige onderzoekingen zal zijn om ze te ontdekken. Een belangrijke ontdekking Dit intensieve zoeken heeft nu re sultaat opgeleverd. Professor H. Antrum van het zoölogisch instituut van de universiteit van München, die zich reeds tientallen jaren bezig houdt met de physiologie van het zien van kleuren, heeft bij zijn on derzoekingen bi; de honingbijen een belangrijke ontdekking gedaan. In de ogen van de werksters vond hij inderdaad drie soorten cellen. Hij vond een groep met een maximum gevoeligheid voor geel, een tweede groep met een maximum gevoelig heid voor violet en tenslotte een derde groep met een maximum ge voeligheid voor ultra-violet. Heel interessant is dat deze drie groepen tot nu to eslechts konden worden vastgesteld bij werksters en niet bij darren, wier ogen makke lijker zijn te onderzoeken. Het blijkt dat de darren slechts twee groepen hebben en wel voor violet en ultra violet, terwijl het er naar uitziet, dat de derde voor geel ontbreekt, al staat dit nog niet onomstotelijk vast. Men heeft er echter reeds een verklaring voor gevonden. De die ren zouden geen behoefte hebben aan een zo uitgebreid vermogen tot kleurenzien, aangezien hun taak in de bijenmaatschappij afloopt na de bruilofstvlucht. De werksters daar entegen, die voor het verzamelen van honing bloemen bezoeken, heb ben een uitgebreider vermogen no dig. De verdere onderzoekingen zullen echter moeten uitmaken of dit juist is en de darren inderdaad deze der de groep niet bezitten en niet nodig hebben. Het belangrijkste van de onder zoekingen van prof. Antrum is wel dat deze hebben geleid tot het be wijs dat de theorie der drie com ponenten in de natuur voorkomt. Men gelooft echter niet, dat het slechts deze ene mogelijkheid is die voorkomt. Het is heel goed mogelijk dat bij andere diersoorten het kleu renzien op een andere wijze plaats vindt, bijvoorbeeld volgens de com plementaire kleurentheorie van He- ring en men vermoedt dit bij de ge wervelde dieren. De toekomst zal uitwijzen of dit vermoeden juist is. Men is echter door de ontdekking van professor Autrum toeer een stap dichter gekomen bij de oplossing van het mysterie. Dr. H. J. W. Ingezonden mededeling r 3ij sparenN op langere 1 termijn NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Onder presidium van 'kardinaal Bea' S.J., de voorzitter van ihet Vati caanse secretariaat voor de eenheid der Christenen, is dn Trente het in ternationale historische congres voor de viering van 'h'et vierde eeuwfeest Van het concilie van Trente bijeen gekomen. OVERDENKING ONTOEGANKELIJKE SCHATTEN Eens in de veertien dagen vertrekt er uit het Israëlisch gedeelte van Jeruzalem een klein, maar merk waardig convooi. Het is een colon ne van enkele gepantserde en ge blindeerde autobussen. De chauf feur heeft enkel maar een spleet in de voorruit, om de jeep van de of ficier van de Verenigde Naties te kunnen volgen Waar gaan ze heen? De colonne is op weg naar de berg Scopus, waarop de eerste Hebreeuwse universiteit is gebouwd. Daar is een prachtig complex verrezen: bibliotheek, mu seum, laboratorium, ziekenhuis.... Maar - wat aangrijpend, het zijn dode en verlaiten gebouwen. De boe ken verschimmelen, de kostbare in strumenten roesten. Er fladderen wat vogels.. ..Want bij de wapen stilstand tussen Israël en de Arabie ren is dit complex komen te liggen in Jordaans gebied. Het is een af gegrendelde Israëlische enclave in vijandig gebied. De Israëli's kunnen al deze schatten niet gebruiken. Ze liggen daar te vergaan Alleen een lichtgewapende Israë lische wacht is daar gelegerd om al die bezittingen te beschermen tegen plunderaars en zo. En eens in de veertien dagen nu wordt die wacht afgelost. Vandaar die geblindeerde colonne over Jordaans gebied! Schatten, die er wel zijn, maar ongebruikt. Niet te bereiken. Door volkeren twist, door haat, onver stand, tragische barrière's. Zo zijn er veel twisten onder de mensen. Men zou zo veel aan elkander kun nen hebben, door gaven van liefde, onderlinge steun, bemoediging, ga ven Maar boosheid van hart komt er tussen. En er ontstaan versperrin gen, scheidsmuren, 't Kan zo goed zijn. We kunnen zo rijk zijn, met schatten en gaven, in onderlinge harmonie, maar door hardigheid' en trots en traagheid in liefde is er veel verdriet, dorheid, gemis. Schat ten zijn er, maar we zijn er van verstoken En hoe komt dat? Ja, laat ik maar even doorstoten, en het in één woord samenvatten: Het komt door de zon de. Die maakt scheiding tussen men sen onderling. Maar daarachter ligt de scheiding tussen ons en God. In een geladen uitroep zegt de profeet Jesaja: De arm des Heren is niet verkort, maar uw zonde maakt scheiding tussen u en uw God. Met andere woorden: Ge zoudt zo veel meer kunnen ontvangen aan hulp van Göd, verrassende uitkomsten, schatten en gaven des hemels, maar de zonde ligt er tussen. Uw schuld, die maakt scheiding, dat is de grote barrière! Als die is weggenomen, doordat u gelooft in dat verzoend offer van Christus, dan is er weer contact met God en al zijn schatten. Dan gaat die gi-auwe verlatenheid weg, dan komt er weer glans over dat ganse complex van Gods gaven, waarvan we nu zo vaak door eigen schuld verstoken zijn'. Laten we bidden: O Here, wilt gij die schuld wegnemen, veel scheidin gen opheffen, wegen weer effen ma ken, opdat er weer toegang mag zijn naar U zelf 'bovenal en maar uw ga ven en schatten Niieuwerkerk. J. H. B. De onder wij sau toritei ten van Bir- minglh'am tin, d'e Amerikaanse staat Alabama hebben 'besloten drie scho len 'te sluiten, die 'ook voor neger kinderen toegankelijk hadden' moe ten worden. TONEEL EN FILM De langste dag", beroemde oorlogsfilm w- De Zierikzeese Concertzaal ibrengt deze week de met de „Oscar 1963" als d'e 'beste zwart-wit produktie 'be kroonde 'beroemd 'geworden film „De langste dag", waaraan door niet min der dan. 42 topsterren wordt mede gewerkt. „De 'langste dag" handelt over d'e grootste militaire operatie uit de geschiedenis: de 'landingen van de gea Meerden in Norman dlë. De voorbereidingen tot de landingen der geallieerden in Normandië strekten zdoh, uit over een periode van twee jaar, doch het speurwerk naar de gebeurtenissen tijdens en ma d'e lan- Oud Bru's beeld w De gemeente Bruinisse onderging vooral na de oorlog, grote veranderingen en zo ergens dan wijzigde hier de tijd het beeld van een dorp, dal overigens zo duidelijk zichzelf is gebleven. Wij ontdekten een plaatje van de oude Nieuwstraat te Bruinisse en meenden juist te doen het hier nog eens af te drukken. Hoe sterk kan een oude foto de herinnering voeden aan hetgeen eenmaal was. dingen wordt tot op de huidige dag voortgezet, d'oor schrijvers evenzeer 'als d'oor militaire deskundigen. De film „D'e langste dag" is een dier resultaten van dit speurwerk: 'een weergave (uiteraard gecompri meerd) van de vele kritieke gebeur tenissen die uiteindelijk het verloop der operaties in de lucht, ter zee en te 'land' zouden 'bepalen. Dat betreft dan evenzeer tegehislagen als hoogst fortuinlijke toevalliigheden, aan bei- die toch was d'e invasie uitermate rijk. Dat het er bij deze film om ging de 'invasie zelf weer te geven (anders gezegd :d'e waarheid geen geweld aan te d'öen), was volstrekt 'geen handi cap. De werkelijkheid kan met name in kritieke Situatie® vaak ^fantastischer zijn dan fantasie". In Normandië was zulks stellig het ge val, en dat goild' d&ni zowel voor de aanvallers als voor de verdedigers. Beide groepen waren 'immers gecon fronteerd met d'e meest onwaar schijnlijke gebeurtenissen, die over zege of nederlaag 'beslisten'. Bij het reconstrueren van de inva sie in Normandië deze langste dag uit de geschiedenis kon men aldus putten uit boeiend materiaal. Er was dan ook geen enkele redèni deze film 'iets anders te doen zijn dan een weergave van wat zich werkelijk dn Normandië heeft afgespeeld. Er is daarbij gebruik gemaakt van oud materiaal van documentaire aard. Men 'heeft eenvoudig alle gebeurte nissen die voor het uitbeelden van de invasie nodig waren, opnieuw ge realiseerd en vervolgens gefilmd. Hierbij is het nuttig er op te wijzen dat de nationaliteiten d'i'e destijds bij dé 'invasie betrokken waren, nu heb ben samengewerkt bij die vervaardi ging van düit gereconstrueerde docu ment. Te Haamstede draait deze week in bioscoop hotel Bom d!e „griezelfilm" ,,'fc Moordende testament", met o.a. Sidney James en Kenneth Connor. Piloot gedood DEN HAAG, 5-9. De luchtmaeht- voortichtingsdienst deelt mede dat donderdagochtend tegen kwart voor elf een „Starfighter" van de basis Twenthe van de koninklijke lucht macht is verongelukt. Het vliegtuig is ongeveer een ki lometer ten noorden van Losser neer gekomen. De luchtmaehtvoorlich- tingsdienst heeft verder medegedeeld dat de bestuurder van de „Starfigh ter" om 'het leven is gekomen. De bestuurder van het toestel was ser geant eerste 'klasse W. G. C. E. uit Arnhem. De heer E. was 27 jaar en gehuwd. Hij had geen kinderen. DEN HAAG, 5-9. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft besloten, dat alle Ne derlandse rijkswegen, die daarvoor in aanmerking komen, worden voor zien van een middenbermbeveiliging. Van deze beveiliging worden in de eerste plaats voorzien de rijkswegen, die meer dan 20.000 voertuigen per etmaal verwerken. De beveiliging zal naar gelang van de situatie be staan uit vangrail of olifantsdraad. Het is de bedoeling, dat in de ko mende jaren zoveel mogelijk conti nu zal worden doorgewerkt om de middenberm te beveiligen. Y erkeersbeziimingsdag op 16 oktober DEN HAAG, 5-9. De door het Ver bond voor Veilig Verkeer pp verzoek van koningin WiLhelmina georgani seerde dag van nati'on'ale bezinning op d'e verkeersonveiligheid wordt dit jaar op 16 o'krtöber 'gehouden. Aan de kerkgenootschappen is verzocht op zondag 13 oktober in prediking en/of gebed aandacht t/e schenken aan d'e verkeersonveiligheid. De mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, zal op 16 oktober een radiorede houdlen. Ook de tele visie zal' aan de verkeersonveiligheid aand'acht 'besteden. Aan de kerken is een affiche aangeboden om op te hangen. AMSTERDAM, 5-9. Het ontdek ken van reusachtige aardgasreserves in het noordoosten van ons land kan op de brandstof, en energievoorzie ning van West-Duitsland een beslis sende invloed uitoefenen. De toekomstige Nederlandse aard- igaspröd'Uktie dwingt nu reeds hon derden Westduitse ondernemingen hun bedrijfsbeleid te herzien en hun installaties aan de eisen van, 'een moderne torand'stofvoorzie- ning aan te passen. In WeStduitse industriële kringen Wint de opvat ting steeds miCer veld, dat 'aardolie maar vooral aardgas, een steed® gro tere rol zal gaan spelen fin de ener- gievoorzieniing, eni op d'e duur alle overig© Concurrenten ver 'achter zich zal l'aten. Dit schrijft de dn Berlijn werkende Nederlandse journalist L. J. M. van den Berk fin „Economisch- statistische berichten" van deze week. DODELIJKE ONGELUKKEN Dl DAM. De 28-jarige heer A. J. K. udit Didaim is op d'e weg Wehl-Didam anet zijni bromfiets tegen een boom gebotst. Hij overleed in 'h'et zieken huis. AMSTERDAM. De 37-jarige Am sterdamse caféhouder J. L. is om het leven gekomen doordat hij in d'e plantage Middeolaan, tegenover d'e h'ortus botandou® met zijn auto tegen een trainmast is gereden. Vijf jaar geletleu Voor 25 jaar. Deze week was het vijf jaar geleden dal in de Zweedse hoofdstad Stockholm, het dankbaarheidsgeschenk van Schouwen-Duiveland werd aangeboden aan het Zweedse Rode Kruis, dat het eiland een ziekenhuis schonk. Het geschenk bestond uit een glaspaneel en werd overgedragen aan de Zweedse autoriteiten door de burgemeester van Zierikzee. ZIERIKZEE. Van 5 tot en met 8 oktober zal alhier de ZIMITO wor den gehouden. ZIERIKZEE. Niet minder dan 1124 personen hebben de Fruit-tuin- bouwtentoonstélling alhier bezocht. SEROOSKERKE. In deze gemeen te is - evenals op vele andere dor pen van het eiland - mond- en klauwzeer uitgebroken. SCHUDDEBEURS. De buiten plaats Buitenrustis onderhands verkocht aan de heer G. ZIERIKZEE. Hier ter stede wordt een loterij gehouden ten bate van het sportpark „Bannink". ELLEMEET. Een buitenmuur van de o.l.-school werd door een hevige zuidwesterstorm in elkaar gedrukt. ZIERIKZEE. In het komend sei zoen brengt onder auspiciën van de Schouwse Kunstkring het gezel schap Jan Musch het stuk: „bode wijk de Elfde" op de planken. ZIERIKZEE (adv.). Wollen dekens f 6, f 4,75, f 4,10; geiuatteerde de kens f 9, f 6,50, f 5,25, f 3,90; molton dekens 1,80, f 1,25, 0,90. ZIERIKZEE. Door de afdeling van het Rode Kruis alhier werd een cur sus opgericht tot opleiding van Rode Kmis-helpsters. HAAMSTEDE. De ziekenkas „Wil- helmina" herdacht het 40-jarig be slaan. ZIERIKZEE. Per provinciale boot arriveerde alhier - in gezelschap van andere hoge geestelijken - mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem. DEN HAAG, 5-9. Voordat in augus tus d'e regenperiode begon ,was de stand van de graangewassen en peulvrudhten zo, dat men een rede lijke 'tot goede oo'gst imocht ver wachten. De regen heeft wel een heel lelijke streep door de rekening gehaald. Het is echter op 'het ogen blik nog heel moeilijk te zeggen, hoe de opbrengsten zullen zijn. De heer J. S. Brandsma, directeur voor de sector onverwerkte produk- ten van het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten, ver telde dit donderdagmorgen in de be stuursvergadering. Een indicatie, da't die opbrengsten geringer zijn dan vorig jaar, is er wel al. Voor de vroege gewassen zou die opbrengst- vermindering wel eens tien procent kunnen zijn, voor andere gewassen meer, voor sommige zelfs aanzien lijk meer dan tien procent. Daarbij moet er wel rekening mee worden gehouden, dat vorig jaar de op brengsten uitzonderlijk gunstig wa ren. De kwaliteit lijdt zeer ernstig door het slechte weer en gaat iedere dag achteruit. De boeren zullen veel extra kosten 'moeten maken om hun oogsten nog zo goed of zo kwaad als 'het gaat te bergen en o;m. door drogen op een verkoopbare kwali teit te brengen. Van vele partijen landbouwpror dulcten zal de kwaliteit zodanig hebben geleden, dat op de prijzen aanzienlijk zal moeten worden ge kort. Daar staat tegenover dat 'boe ren, die nog zo gelukkig zijn geweest hun produ'kt onder redelijke om standigheden te oogsten veel hogere prijzen zullen kunnen maken dan anders 'het geval zou zijn geweest. De prijzen van peulvruchten bij voorbeeld zijn al zeer sterk geste gen, maar die stijging zit alleen in de goede kwaliteiten, waarvan maar weinig aanwezig is. Er zijn indicaties dat de gerst in het belangrijkste produktiegebied, het zuidwesten des lands, nu toch wel voor drie kwart geborgen is. Het is nog moeilijk te beoordelen, in welke mate de zomergest uit dit gebied geschikt zal zijn voor brouw- gerst. Het percentage zal zeker la ger zijn dan vorig jaar, maar het overgrote deel zal toch nog wel in aanmerking komen. Er zijn al aan zienlijke partijen brouwgerst naar het buitenland verkocht en de prijs is dan ook niet onredelijk. Het cen traal brouwerij kan toor, de inkoop- centrale van de Nederlandse bier brouwerijen, fis nog niet in de markt igeweest. Van de wintertarwe is fin het zui den des lands ongeveer vijftig pi-o- cent geborgen. In Groningen is dit gewas wel al grotendeels gemaaid, maar 70 a 75 procent van de oogst staat nog aan hokken op het land. Met 'het maaien van zomertarwe is in het zuiden begonnen, in het noorden staat nog bijna alles op het veld. Inlandse tarwe In het afgelopen oogstjaar is bij de broodbereiding gemiddeld veer tig procent inlan'dse tarwe gebruikt. Dat percentage zal, nu veel tarwe door „schot" ongeschikt is gewor den voor bijmenging, niet gehaald worden. Op welk percentage men idan wel zal komen, is nu echter nog n'iet te zeggen. Drie weken prachtig herfstweer zouden de zomertarwe, die nu nog vast op het veld staat, nog geschikt kunnen maken voor bijmenging, maar als het weer slecht blijft zal het ook met deze tarwe mis gaan. Gevreesd wordt dat veel tarwe in de veevoedersector zal moeten worden afgezet, hoeveel is nog niet te schatten. Ook bij de erwten is nog niet te zeggen hoeveel nog voor consumptie opgeknapt kan worden en hoeveel naar de veevoe- derseotor zal moeten. De slechte weersomstandigheden waren voor het bestuur van het Produktschap aanleiding, een wijzi ging te brengen in de regeling voor denaturatievergoeding voor in de veevoedersector af te zetten tarwe. Volgens de tot nu toe geldende regeling kon deze vergoeding niet worden gegeven voor tarwe met meer dan vijftien procent schot. Nu werd de mogelijkheid geschapen, voortaan naar keuze van het be stuur of deze oude regeling toe te passen, of bij een hoger schotper- centage dan 15 wel toeslag te geven, doch daar een korting af te trek ken bij de tot nu toe bestaande re geling, zo werd in de stukken mee gedeeld, worden blijkens de erva ring in een situatie als de huidige de beste partijen tarwe als veevoe der gebruikt, doordat men ze mengt met tarwe mot veel schot, die men toch nog voor toeslag in aanmer king wil laten komen. Ingezonden mededeling Senoritas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde naam voor oen lekker licht sigaartje f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5