Sterke toename longkanker bij mannen Speurwerk naar het lezen van boeken ONZE PUZZEL-RUBRIEK DEN HAAG, 5-9. Het aantal ge vallen van longkanker by mannen neemt volgens de direkteur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, sterk toe. Bovendien komt longkanker in de vier grote steden van ons land meer dan twee keer zo vaak voor dan in overig Ne derland. Bij het röntgenonderzoek, dat twee jaar geleden plaats vond werden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht per 10.000 mannen 9,6 gevallen van longkanker aangetrof fen, terwijl in de rest van ons land 4,2 gevallen van longkanker per 10 duizend mannen werden gesigna leerd. Dit blijkt uit de cijfers en gege vens, die de direktie volksgezond heid heeft verzameld, zowel met be trekking tot de doodsoorzaak als naar aanleiding van de periodieke röntgen -bevolkingsonderzoeken Voor deze bevolkingsonderzoeken in 's lands hoofdstad liep een derde ronde van 2 september 1957 tot 15 maart 1961. In deze periode werden in Amsterdam 113.195 mannen on derzocht, bij wie 32 gevallen van actieve longtuberculose werden ge constateerd (3,8 per 10.000) en 94 ge vallen van longkanker (8,3 per 10 duizend). De sterke toename van het aan tal gevallen van longkanker 'bij man- ren komt duidelijk naar voren als men tegenover dit getal van 8,3 ge vallen het cijfer van 10,3 gevallen stelt, dat is berekend uit het opspo ren van 33 gevallen van longkanker in 1961, toen in Amsterdam 32.073 mannen werden doorgelicht. Het an dere getal is becijferd over het tijd vak van even meer dan drie jaar en zeven maanden. Percentage bejaarden op Schoiiwen-Duiveland bedraagt 12.5 DREISCHOR, 5-9. Volgende week woensdag start in Dreischor de be- jaardensoeiëteitvv eer. Alle leden en zy die de leeftyd van 60 jaar hebben bereikt, werden traditiegetrouw in het Dorpshuis verwacht. De bejaardensociëteit werd kort na de watersnoodramp opgericht door de vrouwenvereniging van de Her vormde Gemeente in samenwerking met de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid en de Plattelands vrouwen en aanvankelijk kwam men in de consistoriekamer van de kerk bijeen. In het begin was de toegang beperkt tot de 70-jarigen en ouder uit het dorp, maar dit werd later gewijzigd in 60 jaar en ouder.. Het doel van dergelijke bijeenkomsten is om het de bejaarden zo gezellig mo gelijk te maken, waarvoor o.a. ver schillende spelen beschikbaar zijn. Enkele jaren geleden bedroeg het percentage ouden van dagen op ons eiland circa 12.5 procent van de to tale bevolking, terwijl dit getal voor Dreischor zelfs of 18 procent ofwel 171 van een kleine negenhonderd in woners benaderde. Van de zijde van het voormalige gemeentebestuur van Dreischor werd na de ramp het initiatief genomen tot het stichten van een verenigings gebouw. Een dergelijk verenigings gebouw is er echter nooit gekomen, want uiteindelijk werd besloten om het voormalige café ,.Het Centrum" voor dit doel aan te kopen, hetgeen later als Dorpshuis werd ingericht. Hier komen de bejaarden van Drei schor voor het eerst weer bijeen in het nieuwe seizoen. Door het lof waardig doorzetten van de vroegere predikant ds. G. H. Duyvendak en Jarig Bartje ASSEN, 5-9. Met een feest- muts op zijn krullen en een koek onder de arm heeft de stenen Bartje, het geesteskhid uit het gelijknamige boek van de schrijver Anne de Vries, te Assen zijn negende verjaar dag gevierd. In de omgeving van het beeldje, dat sinds 1954 het plantsoen aan de Gedemp te Singel siert, is het een grote drukte geweest. Honderden kleine en oudere ingezetenen legden aan de voet van het beeldje, dat destijds is ver vaardigd door de beeldhouw ster Suze Bosma-Berkhout, ontzaglijke hoeveelheden fruit die bestemd zijn voor de kin deren in de Asser ziekenhui zen, sanatoria en inrichtingen. De drie plaatselijke jeugd drumbands hebben een gekos tumeerde optocht opgeluisterd waaraan door een groot aantal Asser schoolkinderen is deel genomen. Op de Gedempte Singel werd in het kader van Bartjes verjaardag een teen- ag erf eest gehouden, waarvoor enorme belangstelling bestond. m De Westberlynse gemeenteraad heeft donderdag met algemene stem men de verklaring van burgemees ter Brandt aangenomen, waarin ge vraagd wordt om vrye toegang over land naar West-Beriy'n. Franse landbouwvoorstellen PARIJS, 5-9. De Franse minister van landbouw, Edgar Pisani, heeft donderdag aan verslaggevers mede gedeeld, dat Frankrijk tijdens de in november a.s, in Rome te houden conferentie van de voedsel- en land bouworganisatie (FAO) der Verenig de Naties zal aandringen op bespre king van zijn voorstellen voor de organisatie van landbouwmarkten op wereldbasis. Deze Franse voorstellen werden in 1961 gedaan op een conferentie van de FAO en tijdens een minis terconferentie van de organisatie der algemene overeenkomst voor tarie ven en handel (GATT). Zij hebben ten doel de wereldhandel in land- bouwprodukten te regelen om dum ping te voorkomen en ook organi satie van voedselsteun voor econo misch minder ontwikkelde landen op een internationale basis. De minister deelde nog mede, dat hij met do directeur-generaal van de FAO over deze kwestie gespro ken had en dat zij het eens waren over de noodzakelijkheid van een hervatting der besprekingen daar over. diens echtgenote en de loyale mede werking van de plaatselijke kerk voogdij, kon dus al jaren geleden met deze bijeenkomsten worden ge start. Ongetwijfeld zullen woensdag middag weer vele bejaarden de weg naar het Dorpshuis weten te vinden. Waterbuffel kreeg jong STOCKHOLM, 5-9. In het circus Scott, dat in Stockholm optreedt, heeft de waterbuffel Aida een jong ter wereld gebracht, na de avond te voren nog in de voorstelling te zijn opgetreden. Zulk een geboorte in ge vangenschap is zeldzaam. Vliegtuig verongelukt in Afrika verongelukt NAIROBI, 5-9. Een chartervlieg tuig, dat uit Dar-Es-Salaam, de hoofdstad van Tanganjika, was ver trokken om dr. Kenneth Abrahams en andere Zuidafri'kaanse vluchte lingen in Beetsjoeanaland op te ha len is donderdag bij Mbeya, in het zuiden van Tanganjika, verongelukt. De piloot maakte een noodlanding omdat een van de motoren weigerde Het vliegtuig wend' zwaar bescha digd doch de piloot bleef ongedeerd. De Zierikzeese kermis begint zaterdag ZIERIKZEE, 6-9. Zaterdag aan staande gaat de jaarLykse kermis weer van start. In vroeger tijden was het altyd de eerste donderdag in september, dat de zware klok van het stadhuis de kermis inluidde. Ge let echter op de teruglopende be langstelling besloot de gemeenteraad vorig jaar reeds de kermis op de zaterdag na de eerste donderdag te deen aanvangen. Deze regeling geldt ook voor dit jaar. De kermis duurt tot en met donderdag 12 september. Intussen 'blijkt van de zijd'e d'er exploitanten nog vrij grote belang stelling te bestaan voor de 'kermis. Er komen nog al wat „spullen", waar van een deel' reeds een plaatsje heeft gevonden op het Havenplein. De marktmeester deed ons de volgende opgave: een kinderdraaimol'en, een schiettent, een balco rotor-tent, een rupsbaan, een autoscooter, 'een lijn- trektent, een golfbaan en 'een bum- pei\ Maar cok de inwendige mens wordt niet vergeten, 'gelet op de vol gende rij tonigsbrelende kramen: een pailin'gkraam, een oliebol!enkraarn, een wafelkraam, een nougat-kraam en 'een suikerspin. Protesterende negers klommen in kraan NEW YORK, 6-9. Vier negers die donderdagmorgen in een kraan op een bouwterrein in New York waren geklommen en zich aldaar op vijftien meter hoogte met kettingen hadden vastgebonden uit protest tegen de rassendiscriminatie in de bouwvak ken, zijn des avonds door de politie naar beneden gehaald en gearres teerd wegens het betreden van ver boden terrein. Ook een achttienjarig blank meis je dat zich aan een kraan had vast gebonden werd in hechtenis geno men. Zij werden latex- alle vijf op borgtocht vrijgelaten. Portret van de koningin naar Ned. Antillen WILLEMSTAD, 5-9. Het gouver nementshuis -in Willemstad, de zetel van gouverneur mr. N. Debrot, zal in de ontvangstzaal een nieuw por tret 'krijgen van koningin Juliana. Dit zal worden aangeboden door de zjg. „Junior Chamber" van Curasao, een organisatie van jenge mannen, ever het algemeen werkzaam in het bedrijfsleven die vaak gangmakers zijn van allerlei akties. Het portret is geschilderd door Sierk Schroder in Wassenaar. Dode en viel' gewonden bij autobotsing WOUW. 5-9. Een autobotsing op de weg Roosendaal-Bergen op Zoom onder de gemeente Wouw heeft het leven gekost aan de 59-jarige ac countant de heer J. de W. uit Roo sendaal. Bij dit ongeluk werden te vens vier pendelarbei'ders uit Vlis- singen zwaar gewond; zij zijn over gebracht naar het Algemeen' Burger Gasthuis in Bergen, op Zoom. Het ongeval ontstond doordat een van d'e twee betrokken auto's slipte. De poppencollectie van wijlen Harry van Tussenbroek ROTTERDAM, 5-9. De gemeente raad van Rotterdam heeft na een bijna drie uiur durende discussie zonder hoofdelijke stemming 'een mo tie 'aanvaard, waarin werd vastge legd), dat de procedure ov'er het be zit van de poppencollectie van wij len Harry van Tussenbroek wel ke collectie volgens de im 1958 ge maakte testament vernietigd moet Worden gestaakt zal worden, ech ter op een dusdanige wijze dat een dei-de partij 'die vernietiging wil voorkomen diets in de weg zal wor den gelegd om dat doel te bereiken. Wethouder Schil thuis deelde in de loop van het d'ebalt mede dat een on derzoek van 'b. en w. heeft uitgewe- zen dat ds verzameling nog in goede staat is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hijkersmilde: R. Hout- sma, Exmorra. Aangenomen naar Ried c.a. (Fr.): kand. J. F. M. van Malssen, Zaan dam. GeVef. Kerken Tweetal te Amsterdam-west (vac. J. Wiei-sema): A. C. Kersten, Uti-echt- west en F. J. v. d. Wal, Zwolle. Beroepen te Heeden: kand. J. Geel, Amsterdam. Aangenomen naar Schoondijke: kand. E. Hoogerwerf, Baarn. Bedankt voor Bozum, Dalfsen, Heinkenszand en voor Midsland op Terschelling: kand. E. Hoogerwerf, Baarn. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-zuid: P. Blok, Dirksland gemeente westerschouwen Kinderboekenweek 1963 STAD EN PROVINCIE Burgerlijke Stand en loop der bevolking AMSTERDAM, 5-9. Naar aanlei ding van het verschijnen van het rapport „Kinderen en boeken 1963" van de stichting Speurwerk betref fende het boek heeft de voorzitter daarvan, drs. R. E. M. van den Brink, medegedeeld dat speurwerk op het gebied van het lezen van boeken in de ons omringende landen geleid heeft tot soortgelijke onderzoekin gen als voor de twee rapporten der stichtingen werden verricht. Een. nadeel ihieilbii is 'evenwel dat deze vormen van speurwerk geheel onafhankelijk per land worden on- dernomten. De resultaten van een onderzoek in West-Du,i'tsland. Frank rijk, Engeland en Nederland 'kunnen vrijwel niet vergeleken worden. In heb voorjaar van 1964 zullen echter afgevaardigden van speurwerkcen tra in Frankrijk, West-Duitsland en Nederland elkaar 'ontmoeten rondk om "het onderwerp van uniformering van onderzoekingen. Van het eerste rapport der stichting Speurwerk „Mensen en boeken", zijn 'een verta ling dn het Engels en Duits versche nen. Drs. Van den, Brink hield het voor mogelijk dat vertegenwoordi gers van een beperkt aantal landen binnen, niet al te lange-tijd een uni forme benadering van het onder- zoekspatrooni kunnen formuleren. over augustus 1963 Gabox'en: 8. Arie Hendrik, z. van C. Speelman en H. C. Sloof (Burgh); 12. Richard, z. van J. U. Soigedi-a- ger en F. M. Knuist (Haamstede). Gehuwd: 16. Jan Willem Oosthoek 26 jaar, en Arabella Kenters, 26 jaar (Burgh). Overleden: 8. Gi-ietje Elenbaas, 80 jaar, wed. van A. van Staalen (Haamstede); 14. Leendert Bezuijen. 91 jaar, wedn. van N. van der Linde (Haamstede); 15. Gustav Walther Otto Dittmann. 60 jaar, echtg. van E. van Schwung. Ingekomen: 1. M. E. van der Bijl uit Bi-ouwershaven (Haamstede); 1. M. D. Hart uit Wiei-ingermeer (Noox-dwelle); 2. W. C. Sleutel uit Goes (Haamstede); 5. D. E. Jonker uit Amsterdam (Haamstede); 9. J. M. op den Brouw uit Middenschouwen (Renesse); 9. P. J. Gaandei-se en echtg. uit Brouwershaven (Haam stede); 14. C. Fennet en gezin uit Goes (Renesse); 15. A. N. Kok uit Schiedam (Haamstede); 23. M. Koo- man en gezin uit Sint Maartensdijk (Renesse); 26. I. W. van Waveren uit Heiloo (Haamstede). Vertrokken15. M. E. van de Vel de (Haamstede) naar Rotterdam; 16. R. Klos (Haamstede) naar Zierikzee; 23. A. den Heijer en dochter (Burgh) naar Middelburg. AMSTERDAM, 5-9. De Kinder boekenweek 1963 zal worden gehou den van 26 oktober t.m. 2 novem ber. Het kinderboekenweek geschenk „Viermaal J. en Janus", werd ge schreven door Hans Andreus en ge- illustreerd door Babs van Wely (het verhaal gaat over de 4 J-club, Jan I, Jan II, Jan III en Jeannetje, die -vele avonturen beleven bij de ontmaskering van de bekende boei' Janus de Gladde). Enkele dagen voor de kinderboekenweek wordt op alle lagere scholen de 4-J-clubkrant uitgedeeld. Voox-ts wordt dit blad door de boekhandel verspreid. Nieuw soort koffiemelk APELDOORN, 5-9. De N.V. Ver enigde Melkproduktenfabriek in Nuiispeet komt met een nieuw arti kel op de markt, zogenaamde geüpe- riseerde koffiemelk in een eenmali ge verpakking. Deze koffiemelk is zolang de ver pakking niet wordt geopend onbe- pex-kt houdbaar en wordt tegen een lagere prijs dan de normale koi'fie- melk op de markt gebracht. Het woord geüpeniseerd is afgeleid van de ultra pasteurisalie. Het pro ces is ontwikkeld door de Zwitserse dochtermaatschappij van de fabriek de „Albura" die reeds geüperiseerde gewone mel'k op de markt 'brengt. De koffiemelk wordt in een tijdsbe stek van 2.4 seconde op een tempe ratuur van 150 graden Celsius ge bracht, en even snel weer afgekoeld. De koffiemelk ondergaat bij de be handeling geen smaak- of kleurver andering. Het aantal inzendingen op onze wekelijkse puzzel neemt weer gesta dig toe en de verleiding is groot hierbij verband te zoeken met de sledbte - reeds herfstachtige - weers omstandigheden. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: mevrouw E. v. d. Linde-Timmers, Arkehveg 1, Kerkwerve De tweede prijs gaat naar: de heer A. Flikweert, Nieuwstraat 47, Oóst-Souburg De oplossing van de puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. bloed; 4. rol; 6. sprot; 10. st; 11. aa; 12. av; 14. ei; 15. ca; 17. cent; 19. kalk; 21. dr; 22. ons; 24. ot; 25. ra; 26. koe; 27. nfo; 29. in; 31. va; 32. ar; 33. peen; 35. atol; 37. irib; 38. ameland; 40. men; 42. ems; 45. utrecht; 49. las; 51. vlet; 53. itoon; 56. ar; 57. mt; 58. ld; 60. po; 62. ook; 64. ee; 65. 10; 67. gas; 69. rk; 70. snel; 72. rins; 74. it; 75. ne; 76. sa; 77. ol; 78. te; 80. netto; 81. kat; 82. kader. Verticaal: 1. bacon; 2. os; 3. etc; 4. ra't; 5. lak; 7. pek; 8. ri; 9. toren; 11. anti; 13. vara; 16. an; 18. eo; 20. la; 21. do; 23. sneb; 26. krom; 28. be; 30. nee; 31. via; 32. at; 33, pi; 34. na; 35. ad; 36. Ie; 37. ree; 39. lee; 41. nis; 43. mv; 44. slak; 45. ut; 46. rit; 47. cel; 48. tt; 49. loog; 50. an; 52. er; 54. op; 55. koi-an; 57. mees; 59. dril; 61. aster; 63. ok; 64. en; 66. on; 68. ai; 70. set; 71. lak; 72. rot; 73. sta; 75. nt; 79. ed. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. deel van de bijbel; 3. windrichting; 5. soort vaartuig; 8. afstandsmaat; 10. slank; 13. gereed schap; 15. bergruimte; 16. familielid; 17. voorzetsel; 19. zangnoot; 20. pers. vcornaamw.; 21. soort onderwijs; 22. bar; 24. spil; 26. vr. munt; 28. zoog dier; 29. plaats in Overijsel; 31. aan wijzing; 32. vogel; 33. lol; 34. plaats in België; 36. soort onderwijs; 37. vreemde munt; 39. voorzetsel; 42. af sluiting; 45. vlug; 47. kledingstuk; 48. vloerbedekking; 50. strijdperk; 52. onmeetbaar getal; 54. meisjesnaam; 55. water in Utrecht; 57. onder het nodige vooibehoud; 58. afstands maat; 59. kindergi-oet; 61. inhouds maat; 63. familielid; 64. water in Friesland; 65. plaats in N.-Bi-abant; 67. vaax-tuig; 69. lidwoord (fr.); 70. voorzetsel; 71. zangstuk; 72. reeks. Verticaal: 1. edel metaal (fr.)2. poeder; 3. in orde; 4. bevel; 6. laïcs; 7. geheel de uwe; 8. slecht, oud paard; 9. pers. voornaamw.; 11. voor zetsel; 12. eng. bier; 14. de somma van; 16. soort aax-dappel; 18. plaats in België; 20. beetje; 21. rang in het leger; 22. zoogdier; 23. inwendig or gaan; 25. selenium (afk.); 27. schrijf behoefte; 28. voorzetsel30. voorzet sel; 33. kledingstuk; 35. deel van een bex-g; 38. deel van een huis;; 40. vo gel; 41. verstand; 42 land in Azië; 43. muzikaal drama; 44. levenslucht; 46. eenheid van kracht; toestemming; 49. zangnoot; 51. nummer; 53. begrip; 56. slot; 58. groot water; 60. ver- br-andingsx-est; 62. bestemming; 63. stoot; 64. stofmaat; 65. welwillende lezer; 66. zoals de akten getuigen; 67. familielid; 68. duur van eb en vloed. DE ONEERLIJKE RECHTER 3. „Wat wenst u op dit late uur? Wie bent u?" De bediende, die de deur wantrouwend op een kier houdt, neemt de late bezoeker op met een wantrouwende blik. „Mijn naam is Bentley, ik ben opper- rec\ter' te Blackpool.. Ik zou graag een onderhoud hebben met Miss Julia Cabot. Het betreft een uiterst dringende zaak van het hoogste belang", zegt do bezoeker op zelfverzekerde toon. „Wacht u een ogenblik", zegt de be diende en hij haast zich het huis in. Julia Cabot, voor haar toilettafel zit tend, kijkt verbaasd op als de bediende de late bezoeker komt melden. „Goed, laat hem verder komen", zegt ze met enige aar zeling. „Hot doet mij groot genoegen kennis te maken met de dochter van Cabot, Enge- land's gi'ootste zeevaai-der van onze tijd", zegt de i-echter als hij binnenkomt en hij maakt een zwierige buiging. „Ik kom voor een delicate zaak..,, ehHij kijkt veelbetekenend naar de bediende. „Je kunt wel gaan, John", zegt Julia tot de knecht. zierikzee Chr. Plattelandsvrouwenbond De leden van de C.P.B. van de afd. Schouwen-Duiiveland hopen op 11 september a.s. weer bijeen te 'komen in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw in 't Vrije te Ziei"ikzee. Op deze avond zullen ds. en mevrouw van Vliet uit Sirjansland vertellen over hun reis naar Australië en Ca nada, toegelicht met films. Ook zal dan de uitgestelde bestuursverkie zing worden gehouden. burgh De kerkdienst voor a.s. zondag In veuband met ziekte van de pre dikant ds. Don, woixk ons medege deeld dat de dienst zondag a.s. ge leid zal worden door ds. Hamminga uit 's-Heer Ablskeike. Aanvang van de dienst is om 10 uur. noordgouwe Samenkomst bejaardensociëteit Na een vakantie-periode van bij na drie maanden zullen de veertien daagse be j aarden -samen komsten weer een aanvang nemen, en wel voor het eerst op woensdag 11 sep tember in 'het jeugdgebouw. Het be stuur ihoopt op een goede opkomst. De komende bijeenkomsten beloven weer bijzonder gezellig te worden. oosterland Chr. kleuterschool De chr. kleuterschool „Radda Barnen" alhier, hoofd mej. M. K. Beije, (heeft de lessen dinsdagmor gen weer hervat. Er zijn 20 nieuwe kleuters voor het eerst op de school gekomen, in 'totaal 'bedraagt het aan tal 'leerlingen thans 55. bruinissf De mosselexport Nadat ook augustus reeds goede cijfers in de mosselexport had laten zien, zétte ook september 1963 goed in. Op Bruinlsse was er bijna geen mosselkwöker, die deze week niet aan de leveling deelnam, nu er on geveer 30.000 tonnen mosselen op de verwatei-plaatsen te Yerseke zullen worden gelost. Dalende werkloosheid DEN HAAG, 6-9. In augustus is de 'geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 22.212 tot 20.644 ge daald'. De bezetting op aanvullende werk- gelegeniheidsobjecten daalde met rond 300 tot 1163, zodat het aantal werklozen een daling ondex-ging van bijna 1300 tot 19.481. Het voor normale seizoen invloe den gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve, bleef ongewijzigd; en 'bedroeg eind augus tus 27.000. VENNEN De kanten van Hummelo uit is men zot van de „Wrangenbuit", een berg achtig geval, temidden van dichte bossen. De Wrangenbuit vraagt om een ontdekkingstocht, want onze germaanse voorouders hebben op deze merkwaardige plaats de vier schaar gespannen over degenen, die - naar hun inzicht - de wetten over traden en brachten offers aan hun goden. Op stormachtige herfstavon den hoort men hier de oude beu ken kraken en de takken zwiepen. De maan komt tevoorschijn van achter grillige voortjachtende wol ken. Dan moet dat wel sfeer geven rond die merkwaardige bult, die zich overigens niet gemakkelijk laat vinden. De V.V.V.'s zijn bereidwillig genoeg een kaart van het gebied te verkopen, maar een stevig uurtje zoeken moet men er dan toch nog wel voor over hebben. Staande op deze door dicht struweel omgeven verhevenheid, nodigen zes d zeven bospaden uit de tocht te vervolgen. Eèn ervan leidt naar volstrekt on bekende vennetjes, die daar als ro bijnen in een schrijn van gevarieerd groen liggen weggedoken. Men pro beert het een keer of wat, maar in eens lukken doet het beslist niet. Eén der paden heeft een onmogelijk zijlijntje en dat is het nu juist wat men hebben moet. Plotseling opent zich het dichte groen en ligt een vennetje te blinken in het helaas maar povere licht van deze zomer. De zoektocht wordt wel beloond, want het is juist de intense oever begroeiing die het ven - of Hevel de vennetjes, want er zijn er twee, die dicht bij elkaar liggen - zo lange lijd aan het oog onttrokken houden. Op het gladde wateroppervlak - geen windgerucht kan zover door dringen - drijven waterlelies en de lijnen van machtige bomen weer- spigelen zich in het heldere water. Er is een onogelijk paadje dat slin gert rond de vennetjes. Het wordt telkens onderbroken door vrij die pe sloten, waarin onbekenden wat takkebossen hebben neergelegd, om althans een min of meer veilige overtocht te Jcunnen garanderen. Het is niet vriendelijk plaatselijke schoonheden tegenover elkaar uit te spelen, maar Oisterwijk kan er echt niet tegenop. Iets van een oeroude, niet-beroerde sfeer hangt cr rond deze Keppelse vennetjes, die nog geen object zijn voor massaal toe risme en het ook wel nooit zullen worden. Daarvoor zijn ze te heerlijk diep weggeborgen, te eenzaam, te stil, te innig, te puur. Wie hier een uur of wat heeft ge toefd is ruimschoots voldaan en op weg weer naar de heidense offer heuvel. Als een dreigend wolkendek de hemel versluiert en de wind op steekt voor de zoveelste bui is het of men het „witte wief van de WrangenbulV' door de lucht hoort zoeven en bijna is men blij alweer op de Hessenweg te staan, die zich als een brede, kronkelende baan door de bossen slingert. Een won derlijke, schone wereld, echt heel anders dan Schouwen-Duiveland, zo open, zo wijd, zo zonder die gehei men van een locrcld vol bossen. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2