DE ZIERIKZEESCHE COURANT MOSKOU DWONG CHINEZEN NAAR RUSLAND TE GAAN Verkoeling betrekkingen V.S.-Pakistan? Trein rijdt in op spoorwegarbeiders De stopzetting van kernproeven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 september 1963 120e jaargang No. 19441 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 'annewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Grote Rode Kruis kolonne-oefeniiig op komst Beschuldiging van Peking Onlusten in Birmingham PEKING, 6-9. - Communistisch China heeft er vrijdag de Sowjetrus- sisceh leiders van beschuldigd, „en kele tienduizenden" Chinese burgers ertoe te hebben overgehaald of ge dwongen, uit Sinkiang naar de Sow- jet-Unie te vertrekken. De beschuldiging inzake het „uit lokken van moeilijkheden aan de Chinees-Russische grens" was ver vat in een uitvoerig artikel in het Volksdagblad en „De rode vlag". Dit artikel werd aangeduid als het eerste van een serie artikelen over de ge schillen tussen China en de Sowjet- ünie. Volgens het artikel hebben de Rus sische leiders in april en mei 1962 hun organen en personeel in Sin kiang gebruikt „voor het op grote schaal ontplooien vanondennijnende activiteit in het Ili-district, en haal den zij enkele tienduizenden burgers ertoe over, of dwongen hen daartoe, naar de Sowjet-Unie te gaan". On danks herhaalde protesten had de Russische regering geweigerd, de Chinezen te repatriëren en „tot op heden is het incident nog onafge daan". De Hongaarse opstand In het artikel wordt voorts be weerd, dat de Russen tijdens de Hon gaarse opstand van 1956 gedurende enige tijd „van plan waren een po litiek van capitulatie te volgen en socialistisch Hongarije aan de con tra-revolutie over te leveren". „De Chinese communistische partij keerde zich destijds vastbesloten tegen deze onjuiste methoden en deed voorstel len die juist bleken te zijn". De Russische leiders hadden al dus het artikel - deze voorstellen geaccepteerd, „maar latere gebeurte nissen wezen uit dat zij wrok koes terden jegens de Chinese communis tische partij". Vrije dag voor aardappel DEN HAAG, 5-9. Op doorde weekse dagen gebruikt 94 pro cent van de Nederlandse ge zinnen een warme hoofdmaal tijd, op zaterdag maar 78 pro cent. Door de week komen er in 83 procent van de gezinnen aardappelen bij te pas; pata- tes-frites e.d. zijn buiten be schouwing gelaten. Drs. F. J. Bruggeman van het Neder lands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek vertelde dit aan het bestuur van het Pro- duktsehap voor Aardappelen. In de drie grote steden, ver telde hij verder, gebruikt nog maar 55 procent van de ge zinnen op zaterdag een warme maaltijd, en slechts 22 pro cent eet daar aardappelen bij. In het westen des lands bui ten de grote steden bedraagt het aantal zaterdagse aardap peleters nog vijftig procent, in het noorden en oosten en zuiden nog om en nabij de ze ventig procent. Reeks meningsverschillen Het grootste gedeelte van het ar tikel gaat over de Chinees-Russische betrekkingen sinds '56, toen Chroesj- tsjov op het Russische partijcongres het bewind van Stalin veroordeelde. De Sowjet-Unie doet het wel voor komen, alsof de moeilijkheden tus sen beide landen pas in 1960 begon nen met een serie Chinese artikelen, „maar in werkelijkheid is de hele reeks meningsverschillen over be ginselkwesties in de internationale communistische beweging reeds meer dan zeven jaar geleden begonnen", aldus het artikel. Tenslotte wordt voorgesteld, in no vember a.s. te Moskou een algemene conferentie van communistische par tijen te beleggen voor het opstellen van een programma „waarmee wü allen zullen moeten instemmen, een programma voor onze gezamenlijke strijd tegen de vijand". De communistische partijen van de Sowjet-Unie en China zullen hun standpunten „in alle objectiviteit" aan alle communistische partijen moeten voorleggen „opdat deze par tijen daaruit de juiste conclusies kunnen trekkeh". „Voor de communisten is het van het grootste belang een duidelijke scheidslijn te trekken tussen de vij and en onszelf, tussen de waarheid en de leugen", zo zegt het artikel. Chinese Moslims Westelijke waarnemers in Moskou vorondérstellen dat de Chinese be schuldigingen tegen de Sowjet-Unie van het „uitlokken van moeilijkhe den langs de Chinees-Russische grens" in verband staan met be richten dat „duizenden Chinese Mos lims" Rusland binnenstromen. Deze berichten zijn bevestigd in besprekingen tussen hoge Russische functionarissen en westelijke diplo maten. De Chinese leiders zouden verbolgen zijn omdat Rusland deze vluchtelingen zou hebben opgeno men. RAWALPINDI, 6-9. - De Ameri kaanse onder minister van buiten landse zaken, George Ball, is don derdagmiddag uit de Pakistaanse hoofdstad vertrokken, na er drie dagen besprekingen te hebben ge veerd met leden van de Pakistaanse regering en met president Ajoeb Chan. Naar bekend is er momenteel sprake van een verkoeling in de Pa- kistaans-Amerikaanse betrekkingen onder meer-naar aanleiding van de toenadering tussen Pakistan en communistisch China. Voor zijn ver trek uit Rawalpindi wilde George Ball slechts meedelen, dat hij „diep gaande besprekingen" had gevoerd die hadden geleid tot „een beter 'be grip van de wederzijdse posities". Ball zal op de thuisreis Lissabon aandoen. De hulp aan India Uit Pakistaanse bron wordt ver nomen, dat de bespfekingen voorna melijk de Amerikaanse 'hulp aan In dia tot onderwerp hebben gehad'. De Pakistaanse regering beschouwt de ze hulp als gevaarlijk verraad, om dat India de aldus verkregen wa pens volgens haar weieens tegen Pakistan zou kunnen gebruiken. Indonesië wil oudheidkundige voorwerpen terug DJAKARTA, 5-9. Hot hoofd van de afdeling culturele zaken van het In donesische ministerie van Onderwijs en Cultuur, Ind.ro Soegondo, heeft de koop uitgesproken, dat Neder land' een 'aantal culturele voorwer pen uit de oudheid, die bet tijdens zijn bestuur over Indonesië uit het land heeft weggehaald, zal willen teruggeven. Een verzoek daartoe is reeds tolt die Nederlandse regering gericht, doch tot dusver is daarop geen reaktie ontvangen. Volgens Soegondo (gaat bet 'hier om authen tieke voorwerpen waarvan er geen tweede exemplaar 'bestaat en waar van er vele zeer waardevol zijn. Onderzoek zonnestelsel Twee doden en één gewonde Volgens genoemde bron hebben de standpunten van beide landen in deze kwestie geen enkele wijziging ondergaan. President Ajoeb Chan zou overigens niet onwelwillend te genover Amerikaanse bemiddeling tussen Pakistan en India over Kasj mier staan. Hij heeft onderminister Ball een boodschap meegegeven voor president Kennedy in antwoord op de brief die de Amerikaanse presi dent hem heeft doen toekomen. WASHINGTON, 5-9. De Ameri kaanse republikeinse senator Gold- water heeft een amendement op het verdrag inzake gedeeltelijke stop zetting van 'kemproeven voorgesteld. Hij wil aan goedkeuring van het ak koord de voorwaarde verbinden dat de Sowjet-Unie haar troepen van Cuba terugtrekt. Het amendement kreeg direct felle kritiek van de democratische sena tor Mansfield en diens republikein se collega Javits. Zij verklaarden dat het voorstel van Goldwater de besprekingen van Moskou, die tot het akkoord leidden, op losse schroe ven zou zetten. Een andere afge vaardigde meende, dat het „strate gisch" te laat was om vast te 'hou den aan terugtrekking van de Rus sische troepen op Cuba. Het senaatsdebat over de ratifica tie van 'het akkoord neemt maandag een aanvang en zal volgens ingewij den ruim een week duren. Zij zijn van mening dat het akkoord met ruime meerderheid de eindstreep zal halen. Christine Keeler beschuldigd LONDEN, 5-9. Christine Keeler, die een centrale rol heeft gespeeld in het Profumo-schandaal, is don derdagavond tegelijk met twee an dere vrouwen beschuldigd van mein eed en samenzwering om de justitie in zijn werk te belemmeren. De twee andere vrouwen die tegelijk met Christine Keeler in staat van beschuldiging werden gesteld zijn de huishoudster van Christine, me vrouw Olive Booker en Paula Ha milton Marshall, met wie zij haar flat deelde. UTRECHT, 5-9. Omstreeks kwart over elf donderdagochtend is tussen Winterswijk en Aalten een goederen trein ingereden op een groep spoor wegarbeiders. Er zyn twee doden en een gewonde gevallen. De trein, die uit de richting Winterswijk kwam was op weg naar Aaiten. Het onge luk gebeurde in de buurtschap Miste (gemeente Winterswijk). Er werden vi'er wegwerkers die aan de spoorbaan bezag waren, aan gereden. Zij waren op de baan ge biteven on danks waa rschu wi n gs s i g - nalen van' 'de machinist. Twee van 'hen werden op slag gedood, dte der de werd; zwaar- en de vierde licht gewond. Nadat een arts ter plaatse eerste hulp had verleend' zijn de ge wonden overgebracht naar het zie kenhuis in Winterswijk. De slachtoffers Bij het 9poorwegongeval in de buurtschap Miste 'kwamen om het leven: E. S. uit Zeist, assistent bij de koninklijke maatschappij Wegen bouw ini Utrecht, 45 jaar en G. J. V. uit Bredtevoort, veiligheidsman bij de Nederlandse Spoorwegen, 63 jaar oud. Gewond werden, dte 28-jarige A. J. S. uit Beek ('gemeente B'ergh) en de 24-jariiPe W. B. V. uit Didam. Beide waren in dienst van de ko ninklijke maatschappij Wegenbouw. Man mishandelt vriendin DEN HAAG, 5-9. - De 22-jarige huisknecht T. H. uit Den Haag is door de politie aangehouden nadat hij zijn 33-jari'ge vriendin C. J. van O. ernstig had' miisbandteld. De vrouw had H. uitgenodigd met haar haar verjaardag te vieren. Ze gingen naar een café in de Korte Houtstraat waar zich drie vriendinnen van de vrouw bij hen voegden. Tenslotte ging het gehele 'gezelschap naar de woning van, mtej. Van O. waar H. achter de huisbar ging staan. De stemming wa9 uitstekend, totdat H. ruzie 'kreeg met een van de vriendinnen. Hij gaf de vrouw een klap, zijn vriendin be moeide zich ermee wat ook haar een klap opleverde. Ineens werd H. zo driftig 'dat hij een houten planten- standaard in de vorm van een pilaar 'greep en daarmee op de vrouw be gon los te slaan. Het resultaat was, dat zij in heit ziekenhuis is opgeno men met een -ernstige hoofdwond', enkele gebroken ribben, en een ge broken arm. Het topje van een van 'haar vingers 'i's 'afgeslagen. Dit topje 'is teruggevonden op de trapDe vrouw kon nog niet. door de politie gehoord word'en in verband met de ernst van haar toestand. Kinder- en jeugdboekencongres op 25 en 26 oktober Een radio-telescoop met een diameter van 45 meter werd on langs aan de Stanford Universiteit in Californië in gebruik genomen. De telescoop kan naar elk deel van het uitspansel worden gericht. Doel is onderzoek van het zonnestelsel en de interplanetaire gassen. De telescoop kan ook gebruikt worden voor het opsporen en volgen ran kunstmanen en ruimte vaartuigen. AMSTERDAM, 5-9. Het Kinder en Jeugdboeken Congres 1963 zal op vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober worden gehouden in het Prinsenhof te Delft. Een der belangrijkste resultaten van het eerste in 1961 te Amsterdam gehouden congres is geweest dat er een 'hechte samenwerking tot stand is gekomen tussen de vele groepe ringen, die zich bezig houden met hel kinder- en jeugdboek. Een der uitgangspunten voor het congres te Delft zal zijn het donderdag ver schenen rapport 'dat door de Neder landse stichting voor statistiek in opdracht der stichting speurwerk betreffende het boek is uitgebracht over de leesgewoonten van de Ne derlandse jeugd van 7 t,m, 17 jaar, waarbij het accent zal vallen op dte vorming van de leesgewoonten door het onderwijs. Dit tweede congres wordt georganiseerd door de com missie voor de collectieve propagan da van het Nederlandse boek in sa menwerking met het Centrum Jeugd en Lectuur. Inleidingen Voorzitter van dit tweede congres is wederom prof. dr. N. Beets, hoog leraar aan de Utrechtse universiteit. Inleidingen zullen worden gehouden door mevr. dr. Mary Zeldenrust- Noordanus (toelichting op 'het rap port der stichting voor statistiek), drs. W. de Hey van het Katholiek Pedagogisch Bureau (De school en de leesgewoonten), de auteur Aart Romijn en de schrijfster mevr. A. Rutgers van der Leoff-Basenau (Het schrijven van kinderboeken). Dit congres valt samen met de opening der Kinderboekenweek op vrijdag avond, eveneens in het Prinsenhof, waarop de prijs voor het kinderboek van het jaar zal worden uitgereikt. Deze avond wordt opgeluisterd met een concert door het jeugdorkest van de stedelijke muziekschool te Delft. Men neemt bij de N.S. aan, dat dte arbeiders d'e naderende goederen trein niet hebben gehoord omdat zij aan het wenk waren met een zaag machine voor het doorzagen van de spoorstaven, en die erg veel lawaai maakte. De wezen van Humlikon worden geadopteerd ZÜRICH, 5-9. De veertig wezen van Humlikon waarvan de ouders woensdag by het vliegtuigongeluk met de Caravelle van de „Swissair" zijn omgekomen, zullen door Zwit serse gezinnen worden geadopteerd. Er htebb'en zich reeds tientallen mensen opgegeven 'die bereid zijn d'e kindleren op te nemen. De voetbal club van Basel iheeft aangeboden het peetschap van een van de wezen te aanvaarden. De politie in Dürrenasch is met ca- vaiterde versterkt om het publiek op een. afstand te 'kunnen houden van de piek waar het vliegtuig terecht is gekomien'. Import van boter uit V.S. DEN HAAG, 6-9. Het bestuur van het Produ'ktschap voor Zuivel heeft in zijn op woensdag 4 september 1963 gehouden vergadering besloten vierduizend ton Amerikaanse boter in Nederland in te voeren. De toe wijzing h'iervan geschiedt op basis van de laagste aanbiedingen, vari ërend van circa f 4,08 tot f 4,14 per kilogram. DEN HAAG. Alle militairen, d'ie met oogstverlof gaan, genieten dat verlof met behoud van soldij of wedde. De woordvoerder van de mi nister, die dit in antwoord op vra gen vertelde, zei verder, dat het ver voer van de militairen ook voor rijksrekening komt. Vliegtuig maakt „snuffelvluchten" DEN HAAG, 5-9. Binnenkort zal een Hawker „Hunter"-straaljager van de basis Leeuwarden de 250ste vludht maken bij het nemen van luchtmonsters boven ons land. Dit soort kluchten, „snuffelvluchten", waarbij door het nemen van lucht monsters op drie hoogten de radio activiteit wordt gemeten, is in 1958 begonnen. Aanvankelijk werden deze vluch ten eens in de paar weken gemaakt, maar tijdens de perioden na kern proeven door de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Frankrijk om de andere dag. Lucratief bezoek SCHIPHOL, 5-9. Het eerste bezoek, dat de 17-jarige gym nasiaste Marie Louise Kupka uit Heerlen samen met haar vader en haar vriendje, de lS-jarige Frans Hol, ooit aan Schiphol bracht, heeft haar donderdagochtend een stroom van cadeaus plus f 250 opge leverd, want ze was de mil joenste bezoeker van de lucht haven in dit jaar. 'en beeld van de rassen-onlusten, welke zich woensdagavond laat heb ben voorgedaan in Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama, na dat daar een bomaanslag was ge pleegd op het huis van de negerlei der Arthur Shores. - Gewapende politiemannen vormen een afzetting op een kruispunt in de stad om een woedende menigte negers in toom te houden. Een 21-jarige neger is door een kogel gedood. - De foto loont de agent van politie Warren Wilson mei de bajonet op het ge weer in de chaos. Zijn gezicht is bebloed doordat hij is getroffen door een scherf van een stukgeslagen fles (rechts). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De schoonste muziek blijft voor de meeste mensen toch maar hun eigen stem. i Later meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Tijdelijke opklaringen, maar vooral in de kustprovincies ook enkele buien, plaatselijk met onweer; tame lijk koude nacht met hier en daar mist en weinig wind; morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en tot matig of krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. 7 sept. Zon op 5.59, onder 19.16. Maan op 21.18, onder 10.26. 8 sept. Zon op 6.01, onder 19.14. Maan op 21.45, onder 11.49. 9 sept. Zon op 6.03, onder 19.11. Maan op 22.17, onder 13.10. Laatste kwartier: 10 sept. te 12.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 sept. 5.40 v.m. 8 sept 6.07 v.m. 9 sept. 6.42 v.m. BROUWERSHAVEN 7 sept. 5.13 v.m. 8 sept. 5.48 v.m. 9 sept. 6.29 v.m. WESTERSCHOUWEN 7 sept. 4.25 v.m. 8 sept. 9 sept. 4.58 v.m. 5.40 v.m. 17.46 n.m. 18.21 n.m. 18.58 n.m. 17.31 n.m. 18.05 n.m. 18.45 n.m. 16.24 n.m. 17.03 n.m. 17.46 n.m. Springtij: 6 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie in onze omge ving, die vooral in de hogere lucht lagen goed is ontwikkelt veroor zaakte in ons land vegen- of on weersbuien. Een andere storing trok via de Alpen naar de Oostzee en bracht in oost-Europa veel regen. Op het zuidelijke deel van de oceaan handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Aan de noordzijde ervan trekt een aktieve depressie in de richting van IJsland. Het front van deze depressie /al morgen over de Britse eilanden naar de Noord zee trekken en later mogelijk het weer in ons land gaan beïnvloeden. Voordien zal het lagedrukgebied in onze omgeving nog enkele buien ver oorzaken. Tussen de twee storingen in bevindt zich evenwe\ een zwakke rug van hoge luchtdruk, die aanlei ding kan geven tot. enkele tijdelijke opklaringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1