Schouwenaar op zoek naar vlinders op Schouwen-Duiveland morgen een belangrijk bericht voor autoliefhebbers i Een natuurtocht met avonturen Vrijwilligers naar Kameroen en Brazilië EXTRA PRIJS ^mSBgt ZONDAG DUBBELE POT kleintjes ui het tinne: Was de maand mei 1962 bepaald guur te noemen, ook het begin van juni bracht nog geen temperaturen om over te roepen. Vanaf de tweede week kwam er echter verbetering en het gezdcht van de R.I.V.O.N.-en- tomoloog Boer Leffef (die in verband met zijn onderzoek naar de Schouw - se vlinders enkele weken hier ver bleef) klaarde dan ook aanmerkelijk op. Uitgesproken enthousiast werd hij echter toen een paar vroege va kantiegangers ons vertelden, dat 2e op een fietstocht in de buurt van Elikerzee (aan de noordzijde van Schouwen) langs de weg een vlinder hadden gezien, die opvallend geel gekleurd was met zwarte randen Zou het een Gele luzerne vlinder (Co- lias hyale L.) geweest zijn, een van onze trek/vlinders Of was het „maar" een 'gewoon Koolwitje (Bie- riis brassicae L.) Dat kan soms ook fraai geel „bepoederd zijn. We lieten de gasten een paar 'gekleurde afbeel dingen aten. Zij hielden het perti nent op hyale We besloten daarom in de 'komende dageru extra goed uit te kijken. Dat had in zoverre succes, dat we op 14 juni onze eerste Atalanta (Va nessa atalanta L.) zagen, in een tuin van een villa aan de weg Burgh- Westensohouwen; een mooi neg gaaf exemplaar. En de volgende dag bleek de atalanta-trek zich al een paar ki lometer meer naar het oosten te heb ben voortgezet, want teen zag ik twee 'exemplaren in onze 'boomgaard. Ik was aani 'het werk in een perceel zwarte 'bessen, aan de westzijde 'be grensd 'door elzen en wilgen, aan de tegenoverliggende zijde door ihoog- opgaande Italiaanse populieren. Hier tussen, lekker- 'in de luwte, kwamen ze zich af en toe een poosje koeste ren op een besseblad, om even later getweeën weer op te vliegen, soms wel tot twintie meier hoog, waarbij ze het gehele 'luchtruim boven de bessen (1.500 m-) nodig 'hadden voor hun wilde spel. Luzcrnevlinders De eerstvolgende zondag, 17 juni, bracht heerlijk zomerweer. We had den onszelf voor de namiddag een fietstocht beloofd 'door het uiterste zuidwesten van 'het eiland. Vroeger had 'ik daar aan de zeedijk ook wel iltrzernevl'inders waargenomen, maar dat was vele jaren geleden. Zouden ze (en de trekvlinders in het alge meen), indien ze oo hun trek de kust velgen, hier in de zuidwestpunt soms het eerst het eiland bereiken en zich van hieruit over Schouwen versprei den We fietsten langs „Kraaijenstein". nu een boerderij, maar -tot het eind van de vorige eeuw een kasteel. De grachten, die om en door de boerde rij lopen, en de oude brug herinne ren nog aan het voormalige slot. Het hoogopgaande geboomte, dat nog net voor d'e overstroming van 1953 ge spaard bl'eef, doet weld'adis aan in de overigens kale polder. Enkele wa terhoentjes schoten schichtig weg in het riet en 'lieten ihet gladde water oppervlak van 'de gracht 'even rimpe len. Er moge dan weinig houtgewas te zien Zijn, 'het landschap van de voor malige polder Burgh- en Westland (nu opgenomen 'in 'het Waterschap Schouwen-DuiVelanld), dat zich 'in zijn zondagsrust tussen de duinen en de zeedijk voor ons oog ontrolde, Wa9 in alle opzichten boeiend. Goed uitkijkend fietsten wij verder. Dan ineens de uitroep van Leffef: „Cardui DaarEn daar, en nog éénWe vielen van de fietsen. Langs de wegrand, op de in bloei Staande polletjes rode klaver zaten ze, zich tegoed doend aan de nectar. En ook verder op onze tocht zagen we er nog heel wat. Zeker wel vijf tig. Overal waar klaver van beteke nis te zien was zaten ze. Zou 1962 dan eindelijk weer eens een jaar gaan worden van de Distelvlinder (Vanessa cardui L.) Dit prachtige dier is een van onze meest indruk wekkende trekvlinders, die zijn tocht naar hier in Noord-Afrika, tot zelfs bezuiden de Sahara, aanvangt. En zo bereikten we de zuidelijke zeedijk. Over ongeveer dertig a veei- tig meter lengte loopt hier een strookje „niemansland" evenwijdig met de onder langs de zeedijk gele- genrijweg, slechts daarvan geschei den door een ziltige sloot. Het land- strookje was voornamelijk begroeid met lang gras, maar hier en da'ar waren er gedeeltes waar veel klaver voorkwam, volop in bloei. En ook bier Distelvlinders bij de vleet. Maar wat was dat Helemaal aan het an dere eind bewoog het zich voort Oranjegele vlinder Een oranjegele vlinder. „Dat is hem", juichte Leffef, smeet zijn fiets neer en holde het terreintje op. Zijn ren eindigde in een fraaie zweefduik gepaard gaande met een formidabele zwaai van het vlmdernet, en vei-- dwenen was hij in het lange gras. Zijn aktiviteit had echter niet het gewenste resultaat; het dier ontsnap te en verdween met fikse vleugel slagen snel over 'brede sloten en ak kers in de rdohtinig van de vrije ho rizon, maar 'had zich gelukkig dui delijk laten hei-kennen. Het was een wijfje van de Oranje luzernevlind'er (Colias croceus Fourcroy), ook een trekker. In 1962 was hij hier op Schouwen zeldzaam. Voor mij zou het tot 15 september duren voor ik er 'een tweede exemplaar van zag. Dat wa9 aan de zeedijk zuidoostelijk van Z'ierikzee. Maar, we waren eigenlijk deze middag op Weg gegaan in de hoop d'e Gele luzernevlinder te zien te krij gen, en dat wilde nog niet lukken. We konden moeilijk aannemen, dat die vakantiegangers nu toevallig de enige hyale op Schouwen hadden gezien. Zo denkend bestegen we de zeedijk, waardoor we een prachtig uitzicht over d'e Oosterschelde 'kre gen. Het 'eiland Noord-Beveland lag recht voor ons. En wat meer naar rechts doemden de silhouetten op van het oude stadje V'eere met daar achter de Middelburgse Lange Jan. Via de Zieriikzeese St. Lievens Mon- druk in de weer met vlinders AMSTERDAM, 4-9. Nog dit jaar zullen groepen jonge vrijwilligers in het kader van het „jongeren vrijwil ligers programma" naar projekten in Kameroen en Brazilië vertrekken. De groep voor Kameroen, die uit twaalf dames en twaalf heren en twee leiders bestaat, is reeds in op leiding en zal' 20 november per boot naar Afrika vertrekken. De stand plaats van de meeste deelnemers wordt Bambui, waar men zal trach ten 'het na het vertrek van de En-' gelsen in I960 gesloten landbouw in stituut weer te openen. Hier zullen de tien landbouwkundigen voorna melijk werkzaam zijn. Voorts be staat het gezelschap uit vijf dames en heren, die gespecialiseerd zijn als sportleiders en in handenarbeid, vier huishoudkundigen, een verpleegster, een vrouwelijke dokter, een admini strateur. een drukker en een statis ticus. De laatste twee zullen voor ingezonden mededeling lichting gaan geven aan respektieve- lijk de staatsdrukkerij in Bu'ea en 'hot ministerie -voor statistiek. Achttien kandidaten Voor het projekt 'in Brazilië de bouw van een opleidingsinstituut voor verpleegsters en de bouw van een algemeen ziekenhuis in de stad Camptina Grande en daarnaast het ter hand nemen van de wijkverple ging in deze stad! en de wijde omge ving zijn 'thans reeds achttien kandidaten uit 400 gegadigden gese lecteerd. De opleiding van deze groep ■begint óp 1 oktober en zal voor het eind van dit jaar afgerond moeten zijn. Verwacht wordt dat deze groep voor 1 januari 1964 dn Brazilië zat zijn aangekomen. De Wereldraad van Kerken zal het aanbod van de Westduitse rege ring om vier miljoen dollar ter be schikking te stellen voor kerkelijke programma's inzake technische bij stand nog nader in overweging ne men. Dc secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oo Than.L, heeft •besloten de Ni'geriaan Godfrey Ana- chree naar Lissabon te zenden. Ana- chree is 'een. van de V.N.-secretaris sen onder Oe Thant. AMSTERDAM. De Nederlandse Jeugd Gemeensdhap heeft het ini tiatief genomen voor een campagne onder dc Nederlandse jeugd (iot 25 jaar) om de Europese gedachte te versterken, waarbij vooral als taak van het vernieuwde en verjongde Europa wordt gestold: dienst aan de wereld. ROTTERDAM. Een, matroos van h'et victualiënJV'aartuig „Rovi I", d'e 16-jarige W. V. uit Rotterdam, is lih dte Koningshaven, ter hoogte van' het Antwerpse hoofd in het water ge vallen en verdronken. De .rivierpoli tie heeft het stoffelijk overschot op- gedregd. Verfoeide N.S.-pet UTRECHT. 4-9. Hel bestuur van de federatieve spoorweg- vakvereniging is allerminst tevreden met het huidige hoofddeksel, dat het uniform van de N.S.-man bekroont. In de jongste aflevering van het verenigingsblad, constateert mendat hel gehele spoorweg personeel de pet verfoeit. De- pet is oorzaak van haaruitval, kaalhoofdigheid, schimmel, ge brekkige ventilatie en andere euvelen. Voorts bevordert het hoofddeksel het transpireren, waardoor de 'pet een vettig onding wordt. Men heeft doorlopend het gevoel of men met een klemband loopt, aldus de federatieve spoorweglieden die de pet verder kwalificeren als ongezond, onpraktisch, oudheidkundig en onbenullig. Zij wensen iets heel anders, namelijk een lichte, fleurige, luchtige hoofdtooi, die fijn van kleur is. Dit en de nodige 'i verbeteringen aan snit, model, i kleur en maal van de rest van i het uniform, zullen het uni- i form van de spoorman dan i pas maken lot een werkelijk 1 visitekaartje, aldus de federa- i tieve vakvereniging. nJaAd Ingezonden mededeling Wy ontvingen een overdruk uit „De Levende Natuur", waarin de heer J. P. C. Boot te Burgh een artikel heeft ge wijd aan het vlinderleven op Schouwen-DuivelandHoewel het merendeel van onze lezers wellicht niet aan „vlinderen" zal toekomen, menen wij toch het artikel hier te moeten overnemen, inzonderheid met het oog op echte belangstel lenden. In het algemeen is het interessant te lezen, welke avontmirtjes eeil vlinderjager in deze contreien kan mee maken. stertoren kwam onze blik in het meer dichtbije Schouwse landschap. En daar ontdekten we, als blikvan ger middenin het groene akkerland, een koolzaadveld in volle bloei. Daar hadden we nog een goede kans Toch gevonden Na een half uur fietsen bereikten we de akker vol geurende gele bloe men, die op deze warme namiddag wel een grote hoeveelheid nectar moesten produceren. Het was er dan ook e.en waar rendez-vous voor al lerlei vliegende dnsekten. Uiteraard gng onze 'aandacht nu in hoofdzaak naar de vlinders. Natuurlijk werd dia 'hoofdmoot gevormd door grote en kleine witj'es. Of deze laatste Knol- lenwitjes (Pieris rapae L.) of Kleine •geaderde witjes (Pieris napi L.) mogelijk cok beide soorten wa ren, konden we van de slootkant af niet vaststellen. Om het gewas niet. te 'beschadigen waren we n.l. aan de kant blijven 9taan. En, de meeste dieren bleken toch wel zo vriendelijk af en toe ook eens dichtbij ons langs te vliegen. Zo zagen we, behalve de reeds genoemde witjes, de Distel- vlinder weer goed vertegenwoordigd en verder een Kleine vos (Aglais ur- ticae L.), een Vuurvlindertje (Lycae- na phlaeas L.), een Hoöibeestje (Ccencnympha pamphilus L.) en en kels Gamma-uilen (Autographa gam ma L.). Tot enze grote vreugde vertoonden zich eindelijk ook enkele Gele lu- zern'evlinders. Die zorgden er voor, dat onze toöh al geslaagde vlinder- speurtocht een pakkend slot kreeg. E'en mooiere afsluiting hadden we ons niet kunnen wensen. NAARDEN. In de burgerzaal van het stadhuis in Naarden heeft de president van Lions International de heer Aubrey de Green een toespraak gehouden tijdens de bijeenkomst van afgevaardigden van Nederlandse li- ons clubs. Ei- waren vijftig clubs ver tegenwoordigd door ongeveer twee- honderd afgevaardigden. HILVERSUM. - De K.R.O.-radio zendt op dinsdag 10 september een klankbeeld van circa een half uur uit over 'het politieke streven van Indonesië's president Soekarno. In dit progiamma 'komen aan het woord president Soekarno zelf, de Indone sische zaakgelastigde in Nederland, dr. Moh. Sjarif en mr. Wiarto, pers- attaché in Den Haag. ZAANDAM. De 66-jarige 'heer J. B. uit Zaandam 'is verdronken. De man had een roeibootje geleend van de buren. Doordat hij slecht ter been was is hij bij Ihet instappen waar schijnlijk 'gestruikeld en in het wa ter gevallen. Toen omstanders hem vonden was hij reeds overleden. 's-HERTOGENBOSCH. De eerste serie toeristische fietspaden in mid den-Brabant. twee in het gebied van de Loonse en Drunense duinen, is gereed gekomen. Maandag 16 sep tember zullen nieuwe paden offici eel in gebruik worden genomen. ROTTERDAM. De direktie van de Holland Amerika Lijn heeft aan de Rotterdamse Droogdbk Maatschappij opdracht gegeven tot de bouw van een nieuw vrachtschip, bestemd voor de North Pacific Coastdlienst van de ze rederijHet nieuwe schip zal een inhoud hebben van 12.000 ton dead weight. HENGELO. - Minister Toxopeus heeft in Hengelo het nieuwe stadhuis van Hengelo officieel geopend. In de grote centrale 'hall hadden ongeveer duizend genodigden plaats genomen toen trompetters van het Overijssels Philharmomsch Orkest op een der hooggelegen 'balkons een speciaal voor deze 'gelegenheid gecomponeer de in-trada van August Vörding blie zen. DEN HAAG. Prof. di\ H. J. Witte- veen, minister van Financiën, zal op 8 en 9 September de driemaandelijk se conferentie van ministers -van fi nanciën uit d'e zes E.KG.-landen bij- wenen, die dit keer op het kasteel De Menars in 'het Franse departe ment Lo'lr-et-Cher wordt gehouden. NIJMEGEN. Drie grote vrachtau- to's en twee 'aanhangwagens, waar in de autoscooter van de 'kermisex ploitant 'de heer D. Sipkema, van Nijmegen naar Leiderdorp zou wor den vervoerd, zijp bij een brand ver loren 'gegaan. De iheer Sipkema had met zijn autoscooter op het 'terrein van de Europese landelijke markt op het Goffert-complex gestaan. •DELFT. - De commissie voor de collecti'eve 'propaganda van het Ne derlandse boek zal op 25 en 26 okto ber in< het Prinsenhof te Delft een 'kinder- en j'eu'gdboekeneohgres hou den'. WASSENAAR. Mevrouw P. van der Pol-Posthuma ,uit Wassenaar zal op 11 september in Tokio voor het 'eerst de door haar ingestelde gouden ere-penning ter herinnering aan haar echtgenoot, prof. dr. B. van der Pol, ui treiken aan de ra dio - sterrenkun dige prof. Martin Ryle uit Cambrid ge. W - «li" ÏHSË! 'v Soekarno moet rusten DJAKARTA, 4-9. President Soe karno van Indonesië, wiens gezond heidstoestand al enige tijd te wensen overlaat, heeft van zijn artsen te ho ren gekregen dat hij all eer. door veel rust weer gezond kan worden. Hoe kan ik rusten, er zijn nog vele problemen die moeten worden op gelost, zo zei de president woensdag tót verslaggevers na een vergade- i-ing van de ministerraad. Soekarno staat voortdurend onder controle van een team van zeven Chinese ge neesheren. Zuigermotor exit SCHIPHOL, 4-9. Langzaam maar zeker verdwijnt dn het luchtverkeer over de Oceaan de zudgermotor met zijn; propellers om plaats te maken voor 'de moderne straalmotoren. Op 29 september bereikt Pan Ameri can World Airways in dit opzicht een mijlpaal. Op 'die datum begint haar 'herfst- en wintel-dienst met een totaal van 250 vluchten per week over c Stille en de Atlantische oce aan, zonder een enkel vliegtuig m'et d'e conventionele zuigermotoren. RIO DE JANEIRO. In de Brazili aanse staat Mimas Gerais zijn twaalf mensen om het leven gekomen toen de vrachtwagen, waarmee zij op weg waren naar een voefbalwed1- strijd, in een ravijn stortte. De chauffeur blij'kt dronken achter het stuur te hebben gezeten. VOOR DE VROUW Woninginrichting komt met noviteiten Het najaar staat voor de deur. Dat betekent een drukke tijd voor de groothandel in woningtextiel. Een extra drukke tijd zelfs, omdat deze herfst ,naast de zogenaamde uitpak - kerijen voor de winkelier ook nog een textiel jaarbeurs en een vak beurs'voor meubelen en woningtex tiel brengt. Bij-reik van deze gelegenheden zal de woninginrichter tal van novitei ten gepresenteerd krijgen. Zo neemt bij de meubelstoffen de betekenis van de weefstoffen toe, waarbij opvalt dat de strepen aan populariteit hébben ingeboet en dat de dessinering sterk veld wint. Ook zijn er grover weefstoffen met een duidelijke structuur tegenover het fijïiére, gladde goed. Toenemend ds nog steeds de toepassing van de kunstvezel draion met al zijn vele mogelijkheden. Naast de cretonnes vallen dit jaar vooral de gobelins op. die veel voor Windsor-meubelen gebruikt worden. En wat de kleuren betreft: de sombere Scandinavische tinten moeten plaatsmaken voor heldere, blij stemmende klem-en als lichtgeel en oranje. Als reactie op de in de laatste ja ren steeds ingewikkelder en veel kleurige geworden motieven van di'ukstof-gordijnen brengt een firma dit jaar frisbedrukte gordijnen met eerlijke kleurva'kken en weinig ge compliceerde figuratie naar onbwer- pen van de kunstschilder Gen! Peter. Vao;r de kinderkamer is er weel een nieuw Jip-en-Janneke gordijn in de venna arde prentedoekserie, terwijl pok „De Drie Paardjes" van Piet Worm het op het gordijn bij zonder goed doep. Het-rbekende leerdoek skaiflor, in niet minder dan twintig kleuren verkrijgbaar, kreeg nog aanvulling: skai-amilin, dat in vijf bruintinten wordt «.gebraoh't. De voordelen van deze be'kledings- stof zijn: hoge krasvastheid, gemak kelijk onderhoud, vuil afstotend e.d. Interessant is ook skai-velissa - in drie kleuren - dat, hoewel '1 kunst leer is, sterk doet denken aan suèd'c. Voor ziekenhuizen, cantine's, film zalen e.d. is er dit jaar hot, zg. ver- duisteringsplastlc, dat do voorkeur verdient boven verduisteringsrubber daar het ï-eukloos is en kras- en barsbvrij. Daarenboven is het door verschil lende kleuren en een dessinering bepaald gezelliger dan het zwaife rubberdoek. Veel nieuws dus voor het Neder landse interieur. Geen gemakkelijke keuze voor 'de woninginrichter, die binnenkort op de beurs of de uit- pakkei-ij zijn nieuwe collecties moet samenstellen. „Lache pidemie in Afrika DAR-ES-SALAAM, 4-9. Op een meisjesschool in een dorp je aan het Victoria-meer in Tanganjika begonnen gerui me tijd geleden twee meisjes achterin de klas te giechelen. De onderwijzer gaf hun een strenge vermaning, maar het giechelen ging door, nam toe en verspreidde zich al spoedig over de gehele klas. Weldra was de hele school ten prooi aan lachstuipen en moesten de klassen naar huis worden ge stuurd. Toen de meisjes thuis- kivamen bleken zij echter ook hun familieleden aan te ste ken en spoedig daverde het in het dorp i->an de lach. Sinds dit aan het begin van dit jaar gebeurde, hebben al ruim duizend mensen in hel district aan deze „ziekte" geleden, zo heeft een medisch team, dat hiernaar een onderzoek heeft ingesteld, kortgeleden bekend gemaakt. De betrokken artsen zijn van mening, dat hier de nodige aandacht aan moet ivorden geschonken in het be lang van de volksgezondheid. In het jongste nummer van het Centraal-Afrikaans me disch tijdschrift zeggen zij, dat de ziekte waarschijnlijk een vorm van massahysterie is. Vooral schoolkinderen zijn hiervoor vatbaar gebleken, hoewel ook volwassenen door de ziekte zijn „aangetast". De medici hadden geconstateerd, dat zich geen koorts voordoet maar dat de ogen van een „lijder" wijd opengesperd staan en dat men, als men be smet is, enkele weken niet kan werden. Zij hebben een voortzetting van het onder zoek aanbevolen en tevens aangedrongen op een bestu dering van de culturele ach tergrond van de bewoners van dit district. Volgens de laatste berichten heeft de epidemie zich uitgebreid tot Oeganda. Elders in dit nummer treft men een artikel aan over de nieuwe zaken, die in hel kader van de woninginrichting, thans dc aandacht vragen. W[} herinneren er aan hoe na de ramp de Schouwen-Duivelandse be volking noodgedwongen zich zeer intensief met dit probleem moest bezig houden. Tien jaar geleden stond iedereen voor de noodhaak een nieuw woninginterieur te scheppen. Belangrijk werk is toen gedaan door de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die o.m. reizende tentoon stellingen organiseerde (de foto geeft er een beeld van), waarop men kon zien hoe het moet en hoe niet. Na tien jaar zal er hier cn daar weer wel wat veranderd zijn of worden en nog altijdgeldt de vraag: „hoe maak ik mijn huis comfortabel, gezellig en stijlvol:'" Een belang rijke vraag. want, hoe veel uren moet de Nederlandst dwongen niet binnenshuis verkeren? \eltung- mens noodge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 8