margriet I HET GlBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Chroesjtsjow als Tito's leerling Stenen in de galblaas Overal wordt gekampt met dezelfde (natte) moeilijkheden Slechte oogst in Engeland Let op uw brievenbus 7.1ERTKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 5 seplember 1963 No. 1911» DE LANDBOUW ELDERS IN HET LAND BENTHUIZEN, 4-9. De toestand in de landbouw In 't midden van Zuid- Holland. zo meldt de A.N.P.-corres- pondent te Benthuizen, is nog niet rataal te achten, hoewel het kritieke stadium nu wet wordt benaderd. De aardappelen liggen voor een deel In het op het land staande wa ter en dreigen te verrotten. Aantas ting van ziek komt er ook nog bij en hoe uiteindelijk deze teelt zal uit pakken, zal in !hoge mate van het komende weer afhangen. Blijft het overwegend droog, dan kan het nog wel meevallen, maar omtrent het percentage durft geen enkele land bouwer zich vandaag de dag uit te laten. Voorzover de erwtengewassen laat zijn Ingezaaid', 'liggen zij thans ge maaid op het land. Alles is verloren, want zij zijn verrot en moeten wor den afgeschreven. De gerst is over het algemeen nog redelijk, maar plaatselijk wel uiter mate slecht en het beruchte onkruid ..muur" overwoekert het op het land door regen en stormwinden neerge slagen gewas. Ook de groenbemes- ting (klavers) groeit met dit natte weer zeer snel en komt hier en daar al boven de gerst uit. De tarwe met name de zomer- tarwe heeft zwaar met schot te kampen. De korrels in de aren kie men en lopen ai weer uit. De win tertarwe is plaatselijk door wind- schade en overrijpheid voor een niet onbelangrijk gedeelte uitgevallen. Wegzakkende maaidorsers Elk droog uur wordt momenteel op de landbouwbedrijven benut om de oogst 'binnen 'te 'halen. De grote maaidorsers dreigen echter op de drassige akkers te verzakken en het is geen zeldzaamhe'd, indien men twee trekkers voor één graanmaaier ziet rijden, terwijl desondanks nog verzakkingen optreden en nog meer trekkers moeten worden ingescha keld om het geval weer op de grond te krijgen. Ook dat kost weer gerui- Ingezonden mededeling me tijd en er moet al zo met tijd worden gewoekerd. Indien er echter gereden kan worden, probeert men het. De granen zijn zeer nat en aange wezen op droging. Gevolg: de grote drogerijen zijn alle overbelast. Een gemiddeld vochtigheids-percentage van 25 tot 30 procent is beslist niet overdreven. Tarwe in zakken, die niet spoedig 'kan worden gedroogd, is onderhevig aan rotting, broei of schimmelvorming met het gevolg, dat zij voor consumptie ongeschikt wordt bevonden en nog slechts als veevoeder kan dienen. Onder „droog" graan verstaat men graan met een vochtigheidsgraad van 17 procent. De zaaigranen Voor zaaigranen wordt de toestand wel moeilijk, want deze partijen moeten afzonderlijk gedroogd wor den. Angstig wordt gewaakt tegen vermenging. De droging eist ook grotere zorgvuldigheid dan bij het consumptiegraan, omdat een zo hoog mogelijke kiemkracht van het zaai goed moet worden behouden. Ver scheidene bedrijven hebben zich. re kening houdend met de moeilijke plaatsing van het produkt op de dro gerijen, van een eigen drooginrich- ting voorzien. Vurig wordt op droog weer in de komende dagen en maanden gehoopt. BLIK DOOR HET WERELD 't helpt en't Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL LONDEN. 4-9. Landbouwdeskun- c' gen zeiden dat Engelands oogst door deze zeer regenrijke zomer wel eens de slechtste sedert het eind van d? tweede wereldoorlog zou kunnen worden. Door de zeer grote regen val in augustus ontstond er een oogstachterstand van drie weken. Bovendien wordt er deze maand weer evenveel regen voorspeld. Het graan ligt op grote gebieden in ge heel Engeland plat. Ook zijn er be richten over ziekte en schot van de oogsten, die door telkens weer voor komende stormen te lang op de grcr 'd bleven liggen. Min.-pres. Marijnen sprak met Belgische minister BRUSSEL, 4-9. M.nis'ter-presldent V. G. M. Marijnen heeft in Brussel en ge •lachten wisseling gehad met zijn Belgische collega. Th. Lefevre, die „verliep in een sfeer van ver trouwen en vriendschap, welke een waarborg is voor de goede samen- v." rlclng in Benelux". Dit werd medegedeeld in een communiqué, dat na afloop van het korte beleefdheidsbezoek van de Ne derlandse premier werd verstrekt. Aan journalisten deelde minister president Lefevre mede, dat - hoe wel de auto van premier Marijnen door een ere-escorte van motorrij ders werd begeleid - het eeninfor meel bezoek betrof, waarbij de be trekkingen tussen beide landen en de mogelijkheden om deze nog te verbeteren, zijn besproken. SPORT DUIVENSPORT Succes voor duiven van Schouwen-Duiveland Op de wedvlucht van Parkestone uit op 26 augustus namen van het eiland twintig duiven deel. Enkele Bruimisser deelnemers boekten daar bij een opmerkelijk succes. De heer Ph. Stéketee werd eerste, derde en vijfde, terwijl de heer A. S. de Ko rting tweede en vierde werd. Steke- tee werd met zijn duif zevende uit Zeeland. Het was een zeer zware vlucht. Deze nationale vlucht werd georganiseerd van Maassluis uit. De Russische premier Chroesjtsjef heeft ook tijdens zijn „werkvakan tie" in Joegoslavië weer bewezen een meester te zijn in de kunst van de publiciteit om zich sympathie te verwerven. Het grootste plezier dat hij zijn gastheer kon doen, was daar bij dat hij zich vol lof uitliet over de arbeidsraden in de Joegoslavische fabrieken. Hij zei dat de Russen dat systeem to thun heil ook eens dege lijk moesten gaan bestuderen. Voor de buitenwacht klinkt dat of de Sowjet-leider helemaal bekeerd is tot Tito's ideeën, die door de dog matici van Peking voor verwaterd marxisme-leninisme worden ge scholden, voor revisionisme. En dat trouwens, naar de letter bezien, niet helemaal ten onrechte. Zo'n vaart loopt het echter niet. In dat opzicht is het wel teke nend dat de Russische pers over dit soort uitlatingen nogal vlot heen liep of ze helemaal niet vermeldde. Het doel lijkt in de eerste plaats Tito te strelen. En dan behoeft men niet al te wantrouwig van aard te zijn om te vermoeden dat Chroesjt sjef enige baat verwacht van die vleierij. Tito's systeem In 1958 besloot de partijdag van de Joegoslavische communistische partij in Ljoebljana een programma te aanvaarden, waarin onder meer het Titose reform-communisme sys tematisch werd omschreven. Daarbij waren ook die arbeidersraden, die per industrie probeerden van hun bedrijfstak zoveel mogelijk te maken met zo goed mogelijke produktie en zo goed mogelijke financiële resul taten. Met opzet werd afgezien van een al te centrale economische plan nenmakerij door de staat en zelfs een paradepaard van het communis me als collectivisering van de land bouw werd afgewezen. Het was een document dat Chroesjtsjef in die jaren reden gaf om de Joegoslaven als cmti-commu- nistische ophitsers aan de kaak te stellen - twee maanden na de par tijdag van Ljoebljana - en spoedig werd de Russische hulp aan Tito gestaakt. De kilte begon, die nu pas door een bezoek van president Brez- jneiv en nu door dat van Chroesjtsjef zelf ophoudt. In de tussentijd is Tito niet noe- mensivaard afgeweken van het pro gramma van Ljoebljana, waarbij hij zich redelijk ivel heeft bevonden. De heer Chroesjtsjef echter zijn in die zelfde periode de ergernissen op eco nomisch gebied niet bespaard geble ven. Er zijn in de Sowjet-Unie her haaldelijk opruimingen gehouden in ambtenaren-apparaten, en nieuwe meesters aangesteld voor agrarische en industriële taken, maar de resul taten daarvan waren vaak niet zo best. Meer vrijheid En daar komt nog iets bij. Tot voor niet zo lange tijd kon Moskou de economische structuur van het hele communistische blok min of meer dicteren. In de loop van voor al het laatste jaar echter is daarte gen vrij wat verzet gerezen. Aller lei. landen pruttelden dat zij eerst aan hun eigen belangen moesten denken en dat ze er niet voor voel den de ontwikkeling van een indus try op te geven als die wat beloof- omdat een meneer in Mos kou het beter vond dat die bedrijfs tak in een ander land maar wat moest worden versterkt. Roemenië, Polen en Tsjecho-slowakije vooral protesteerden legen allerlei pogin gen van dien aard die het etiket so- '■'aUsVrche taakverdeling opgeplakt kregen. Chroe.sjtsjef merkt aan den lijve nu dat het economisch denken als blok hoe langer hoe onmogelijker ivordt. Hij zal bereid moeten zijn op grote schaal binnen de communisti sche wereld iets te aanvaarden als op nationale schaal in Joego-Slavië is bereikt met die arbeidersraden: geen al te centrale planning, maar wel elkaar bijstaan en aanvullen Staat der Nederlanden moet dwangsom betalen DEN HAAG. 4-9. Mr. A. G. Maris uit Den Haag heeft dé staat der Ne derlanden gesommeerd tot betaling van de dwangsom van f 50.000, voor elk van de twaalf Ambomvese gezinnen, waartoe de staat omstreeks eind april in een kort geding door de president van de rechtbank in Den Haag werd veroordeeld, indien zij in gebreke bleef al het mogelijke te doen deze mensen uit Nieuw-Guinea naar Nederland te doen overbren gen. Mr. Maris heeft de advocaat van de staat voor de dwangsom, d'ie dus totaal f 600.000,bedraagt, aan geschreven. Ingezonden mededeling U krijgt een boodschap van MARGRIET Een fleurige folder die geld waard is! IS VÉÉL GEZELLIGER I als principe aanhouden. .Dat is„ ar beidersraden" in het groot. Die les schijnt Chroesjtsjef met ijver gevolgd te hebben. Dat hij voor zijn eigen land een dergelijk systeem ook zal overnemen, lijkt echter minder waarschijnlijk. En waarom Tito praaien met vlei erij? Hoe groter het blok van sa menwerkende industrieën is, hoe meer kans dat alles wat nodig is ook inderdaad gemaakt wordt zonder centrale dwang. Als Chroesjtsjef Tito kan bewegen zich meer aan te passen aan de Oosteuropese econo mische samenwerking - belichaamd in Comecon - dan kan hem dat al leen maar welkom zijn. Zelfs al houdt Tito, zoals hij heeft doen blij ken, daarbij angstvallig zijn handen vrij. Bouwvakkers moeten meer verdienen BAARN, 4-9. De voorzitter van de bend van aannemers in de 'bouwnij verheid, ir. H. Sorgdrager, 'heeft bij de opening van de zomervergade ring van deze bond in Baarn ge zegd dat de beloning van bouwvak arbeiders op een hoger niveau moet komen om het wegtrekken van werknemers naar andere bedrijfs takken en naar het buitenland tot een einde te brengen. Hij wees er op dat hiertoe een wijziging in de Nederlandse loonpolitiek nodig is. In Thailand zijn in verband met da verdwijning van baren goud ter' waarde van ruim 175.000 gulden uit een vrachtzending van de K.L.M. vijf personen aangehouden vooreen verhoor. Enige gemaskerde mannen heb ben in de Londense wijk Isleworth zich meester gemaa'kt van 'n vracht auto met sigaretten ter waarde van 50.000 pond sterling. Tijdens het „Labour Day" week einde zijn in de Verenigde Staten minstens 503 mensen bij verkeers ongelukken om 'het leven gekomen, twee meer dan het recordaantal van verleden jaar STAD EN PROVINCIE BRUINISSF De alhier gehouden collecte voor noodlijdende kerken en perso nen bracht f 326,35 op. Voor 45 jaar.... ZIERIKZEE. Voor de laatste maal vergaderde de plaatselijke afdeling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land. Op deze vergadering werden de statuten van de Kring Schou- 'iven-Duiveland der Z.L.M. behan deld. ZIERIKZEE. In de bovenzaal van het „Huis van Nassau" hield de af deling van de Jongelieden Geheel onthouders Bond een propaganda- avond. BRUINISSE. Tijdens een controle werd aan boord van het schip van beurtschipper S. 32 hl. tarwe in be slag genomen en overgebracht naar het distributielokaal. ZIERIKZEE. Een metselaar werk zaam aan de in aanbouw zijnde jamfabriek aan de Kadeweg, had het ongeluk van een stelling te val len. Per brandcard moest hij naar huis gebracht worden. SCHOUWEN. In haast elke wo ning wordt thans voor verlichting carbid gebruikt bij gebrek aan pe troleum. OUWERKERK. Met aanvankelijk twintig leden is alhier een muziek korps opgericht. NIEUWERKERK. De Staatscou rant bevat de acte van de N.V. Dro gerij en Malerij „De Kapel" te Ka- pelle bij Zierikzee, gemeente Nieu- loerkerk. ZIERIKZEE. In verband met de Spaanse griep heeft een onderzoek commissie bevolen de Ambachts school voorlopig voor een week te sluiten. DREISCHOR. De gemeenteraad besloot de salarissen van de onder wijzers aan de o.l.-school te brengen op f 1000. ZIERIKZEE. Voor het Nutsdepar- tement hield de inspecteur van Artis dr. A. F. J. Portielje een causerie over hel dierenleven. Rode Kruis-gift voor Skopje DEN HAAG, 4-9. In de berichtge ving van het Ngderlandsche Roode Kruis van vorige week is een fout geslopen- Het Roode Kruis meldde toen, dat door het Internationale Ro de Kru>i9 een 'bedrag van f 75.000, werd geschonken aan het Joegosla vische Rode Kruis, ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Skopje. De schenker was echter niet het Internationale Rode Kruis maar het Nederlandsche Roode Kruis. Nederlandse dokters familie verongelukt GENÈVE, 4-9. De Rijswijkse arts de heer M. Blok, zijn echtgenote me vrouw Blok-Blomberg en een 13-ja- rig dochtertje zijn in Zwitserland cm het leven gekomen toen hun auto over de muur 'langs d'e grote Sint Bernhardroute schoot. Een 15-jarig dochtertje van de iheer en mevrouw Blok is met ernstige verwondingen opgenom en in 'het ziekenhuis in Mar- ti'gny. Het ongeluk gebeurde tussen de plaatsen Bourg Saint Pierre en Lid des. De auto is dn een driehonderd meter diepe ravijn gestort. Dokter lioudt spreekuur Ingezonden mededeling Passende leefwijze eu diëet meestal wel voldoende Maar ja. hoe zijrt de mensen? Als het met de een of andere chronische Galstenen kunnen de oorzaak zijn van allerlei klachten. Een dof gevoel rechts boren in de buik of af en toe eens wat steken en scheuten op deze plaats zijn desnoods nog wel te ver dragen. De „grote aanvallen" echter, die bij galstenen soms optreden, gaan met de allerheftigste pijnen ge paard: ze zijn voor de patiënten bij na onoverkomelijk. Zulke galsteenkolieken kan men haar beter trachten te voorkomen. Galsteenlijders dienen er daarom voor te zorgen dat zij geregeld wat lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen. Zware lichamelijke en gees telijke inspanning kunnen zij maar beter vermijden. „Vergruizen": apekool! Verder doen zulk soort patiënten er goed aan zich te hoeden voor al te grote afkoeling; het verdient voor hen aanbeveling na elke maaltijd een korte rustpoos in te schakelen. Wanneer er dan bovendien nog voor een regelmatige stoelgang wordt ge zorgd en wanneer zij de hand niet lichten met het voorgeschreven di eet. kunnen zij het vaak een heel eind brengen. Dodelijke val van dak HARCULO, 4-9. Door nog onopge helderde oorzaak is bjj werkzaamhe den aan het dak van de elektrische centrale te Harculo (gemeente Zwol lerkerspel) een twee ton wegende betonnen plaat naar beneden gestort waardoor twee arbeiders de dood vonden. De slachtoffers, de 45-jarige J. S. uit Zwolle en 'de 40-jarige A. R. uit Meppel, waren op 25 meter hoogte bezig met het plaatsen van de be tonnen plaat die met behulp van een torenkraan omhoog was gehesen- Met de plaat vielen de beide mannen naar beneden.1. De (heer R. overleed kort na aankomst in het r.k.-zieken- hu'is te" Zwolle. De heer S. stierf en kele uren later in het Sophia-zieken. huis aldaar. Dankbaar terrein kwakzalver <le ziekte weer een tijdje goed gaat, worden ze meestal overmoedig. Ze slaan de gegeven voorschriften dan in de wind met alle gevolgen daar van! Op deze manier komen de klachten nogal eens terug en zo ge leidelijk aan zien we dan vaak de galsteenpatiënlen in handen van de kwakzalvers vallen. Deze wondergenezers stellen het graag zó voor, of zij de stenen die in de glablaas zitten kunnen „ver gruizen". Dat kunnen zij niet, maar het publiek accepteert die praatjes graag: het klinkt de zieken als mu ziek in de oren en de wereld wil nu eenmaal graag bedrogen zijn. „Afdrijven": onzin! Ook het zogenaamde „afdrijven" van galstenen is een van ouds be kende en geliefde bezigheid in de kwakzalverij. Helaas, een middel, dat er speciaal voor zou kunnen die nen, galstenen langs natuurlijke weg uit het lichaam te verdrijven, be staat er ook niet. Wanneer iemand alle boerenbedrog op dit gebied eens aan de kaak zou willen stellen, zov hij boekdelen kunnen vullen. In de medische vakliteratuur kan men hierover een schier eindeloze reeks bijzonderheden vinden. Vaak zijn er bij die kwakzalverspraktij ken gevallen die we grappig zouden kunnen noemen en waarbij men on willekeurig in de lach schiet. Als men echter tegelijkertijd aan de lichtgelovigheid van de patiënten in kwestie denkt, worden we echter weer ernstig gestemd en is het eigenlijk meer om te huilen. Soms operatie Galstenen kunnen door de chirurg natuurlijk worden verwijderd. Toch is het aantal galsteenlijders, dat daadwerkelijk geopereerd wordt, maar klem. Dat komt vooral, omdat galstenen bij tal van mensen in het geheel geen klachten veroorzaken; velen weten niet dat zij in het bezit van deze vormsels zijn. De galsteenziekte is in het alge meen gesproken geen erg ernstige aandoening. Wanneer de patiënten die wèl klachten hebben de levens wijze volgen die bij deze ziekte past en het voorgeschreven dieet nauw keurig nakomen, is het mogelijk, dat zij na enige tijd nergens last meer van hebben. Dr. Alfreda Briedé. FEUILLETON 39 Hoolwerf bekeek het poststempel op de envelop en fronste zijn wenk brauwen. Deze brief was in ieder geval niet in Amsterdam gepost. Het stempel was van een andere plaats, maar erg onduidelijk. Mis schien zou hij het met een loep kun nen ontcijferen. Hij haalde een eenvoudig velletje napier uit de omslag en las: „Waarde neef. Ik deel u mede, dat ik met de bus uit Enschedé kom, die half acht in Dorringen is. Ik hoop, dat u me af haalt. Nieuwjaarsdag moet ik weer tijdig terug naar Amsterdam. Ik weet, dat u 'het op m'n ondergang hebt voorzien, maar ilk neem wat mee en i)k hoop, dat u dit zult wil len aannemen en me dan verder met rust zult laten. Ik ben een oude vrouw, die alleen maar dn rust wil leven. Ik begrijp niet, waarom u mij nu opeens hot leven zuur en onmo gelijk wilt maken. Dat het om m'n geld te doen is, heb ik al lang be grepen. U kunt er wat van krijgen, als u me verder niet meer lastig valt. Dat kunnen we dan oudejaars avond wel bepraten. Dus tot oude jaarsavond en een groet van uw tante. A. Goedgeburen". Gort las het briefje tweemaal en knikte nadenkend. „Dat is een ern stige beschuldiging, Jan". „Ja, misschien was het beter ge weest, als ik die brief meteen maar verbrand had en temggesChreven had: blijf maar waar je bent, ik wil niks meer mei je ie maken hebben. door Frank Falckenoort Dat was beslist het beste geweest onder d'e gegeven omstandigheden. Maar jaik was natuurlijk spin nijdig en 'ik nam die belediging niet. Ik dacht: eerst zal ik met 'haar pra ten en als ze dan haar excuus aan biedt, ga ik toch met die brief naar de politie en laat er werk van ma ken". „Heb je haar werkelijk nergens anders mee bedreigd?" „Ach, natuurlijk niet. Wat kan mij als het er op aankomt, tante Anne sdhelen? Amsterdam is ver weg en niemand in Dorringen kon weten, dat zij familie van mij is. Gesteld dat ze de een of andere dag opgepikt werd voor 'haar woekerpraktijken en dat 'het in de krant kwam te staan. Wat dan nog?"- „Ja, er zit wel wat in die redene ring. Maar toch.... Waarom maak te je eigenlijk zoveel drukte over dat woekeren?" Gillissen haalde zijn schouders op. „Och, dat weet ik eigenlijk zelf niet. Misschien 'het meest om Grada. En misschien toch ook nog een beetje, omdat ze familie was. Zoudt u het leuk vin'dcn, als een familielid van u de verkeerde kant op ging? Zoudt u dan niet proberen iets te doen, om het. ergste te voorkomen? Moge lijk was het toch een soort familie trots, die me er toe leidde haar van haar verkeerde praktijken te over tuigen. Althans, het te proberen. Maar die brief van haar raakt kant noch wal. Wat zou ik er voor be lang bij hebben om haar ondergang le bewerken? Haar geld? Laat mc niet lachen! Wilt u m'n boekhou ding doorzien? Dan kunt u zelf con stateren, dat ik ruimschoots genoeg verdien in het zomerhalfjaar om het desnoods de hele winter te kunnen uitzingen. Bovendien heb ik ook een paar centen op de bank. Opgespaard Wat heb ik verder nodig als eten en drinken en kleren? In café's kom ik nooit. Uitgaan doe ik evenmin. Of het zouden de reisjes naar Amster dam moeten zijn om Grada te ont moeten. Nu ja, dan gingen we sa men af en toe ergens heen. Maar verder.gaat u maar eens naar ons informeren, naar mijn vader en mij, hier in Dorringen. Bij de men sen. die ons kennen: de buren, de klanten, wie u wilt". Gert begon te lachen. „Beste jon gen, dat hébben we natuurlijk al lang gedaan. Als je het precies wilt weten: op 1 en 2 januari. Maar troost je: we hebben geen kwaad woord over jullie gehoord. Dat neemt niet weg, dat er op het ogen blik 'heel wat aanwijzingen zijn, die jou tot verdachte stempelen. Na tuurlijk heb je verschillende dingen tegen. Dat is me tijdens het onder zoek wel gebleken. Daar komt nog bij, dat er andere feiten zijn, die in jouw nadeel werken. En als ik mijn Amsterdamse collega rustig zijn werk had laten doen, zonder me er mee te bemoeien, dan zou je nu nog opgesloten zitten. Ik bedoel dit: je Irebt geen deugdelijk alibi, want al liep je, volgens je zeggen, vlak naast je tante, toen er geschoten werd, niemand heeft dat gezien. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 7