Keelpijn Welke cultuur kwam 't eerst? Redelijk goed toeristenseizoen Werktijdverkorting werd reële zaak Consumptie-klei-aardappelen oogst 1962 6.891 nieuwe woningen in juli De Merapi actief Jongens beneden zestien jaar zijn geen trekker-chauffeurs Eeuwenoude strijdvraag zonder antwoord Wanneer wij over kunst en cul tuur mijmeren, dan zakken we dik wijls terug met onze gedachten tot een oud verleden en dan komen wij plotseling op een punt, waar ons de vraag bestormt, die ook reeds ge ruime tijd de geleerden bezighoudt, namelijk deze: heeft de wereld in feite maar één cultuur gekend, die van het oude Egypte en is dat deze geweest die zich over de gehele we reld verspreidde? De school der „diffusionisten" met de geleerden Elliot, Smith en Perry is het, die deze theorie verbreidt, maar er zijn vele andere geleerden die hun argumenten en bewijsvoe ring met twijfel bezien en menen dai er enkele grote culturen gelijkt tijdig met de Egyptische en van oor sprong onafhankelijk naast elkaar bloeiden. Vooral in Peru wijzen de resten der Inca-besehaving sterk in de richting van een Egyptische beïn vloeding. Tal van oude Egyptische gebruiken blijkt men in Zuid-Ame rika te hebben gekend en toegepast. Men kan zelfs nog verder gaan, want op 'het mysterieuze Paaseiland in de Stille oceaan trof men een soort schrift aan, dat bijzonder veel leek op het Egyptische 'hiërogly- phensohrift, doch dat men tot op he den niet vermocht te ontcijferen. De beeldhouwkunst, die men hier in Zuid-Amerika aantreft, willen vele onderzoekers ook toeschrijven aan geëmigreerde Egyptenaren uit de 13e eeuw voor Christus. Men 'heeft geen doorslaggevende bewijzen voor deze stelling, zodat men er niet zeker van kan zijn, dat van Egypte uit de beschaving zich over de wereld verspreidde. Pyramidcn ook in andere landen Het meeste houvast denkt men gevonden te hebben door de beken de monumentale bouwwerken, die overal 'ter wereld de eeuwen trotse ren, de pyramiden. Deze vindt men in Egypte, in Iind'ië, dn China, in zuid- en midden-Amerika. Hoe is het mogelijk dat al deze volken de pyramide kenden en bouwden vol gens ongeveer gelijke principes? Men zou dus strek geneigd zijn om aan te nemen, dat er contact is ge weest. Inderdaad 'kan men in India be halve deze pyramldevorm nog wel andere gebruiken tot Egypte her leiden, maar wat te zeggen van het aarzelend begin der Egyptische py- ramidenbouw tijdens de -tweede dy nastie, terwijl in diiezelfde tijd in de Indusvallei reeds oude pyrami den aanwezig waren uit de tijd van de zg. Ohalcolitlhicum. Zouden de farao's deze vorm van 'bouwkunst misdhien van Indië hebben afgeke ken, het ligt in elk geval voor de hand. Typisoh is wel, dat het doel der gebouwde pyramiden niet overal ge lijk was. Bouwde men ze in Egypte om er de farao na z'n dood in onder te brengen, in midden- en zuid- Amerika werden ze als gezamenlijke woning of als religieus heiligdom gebruikt. Trouwens de pyramiden in de nieuwe wereld zijn alle trappen- pyramiden, dus van de vorm, zoals deze aanvankelijk in Egypte wer den gebouwd. De latere gladde vorm kent men daar niet. Deze vindt men echter weer wel in som mige delen van China. Vele beschavingen Het is nog steeds zeer duister in welk verband een en ander met. el kaar staat. De tékenen wijzen er op, dat de „diffusionisten" in elk geval niet 'helemaal gelijk hebben. Inder daad zou de Egyptische beschaving van grote invloed zijn geweest op enkele culturen, doch omgekeerd 'heeft zij waarschijnlijk ook weer in vloeden van reeds 'bestaande be schavingen ondergaan. Daardoor moeten we tot de con clusie 'komen, dat niet Egypte de bakermat 'is geweest van de bescha ving, doch dat waarschijnlijk ver schillende culturen gelijktijdig en op verschillende punten van de we reld bloeiden, welke culturen elkaar op gunstige wijze hebben beïnvloed. Wij mogen daaruit opmaken, dat deze oude volken niet zo geïsoleerd leefden als wij meenden. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat zij contacten onderhielden, die wij voor onmoge lijk houden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: Ds. H. Stoof, predikant voor buitengewone werk zaamheden (ten dienste van de Ver enigde Protestantse Gemeente van Curagao), Amsterdam, is beroepbaar. Beroepen te Saaxum: J. F. N. van Harrevelt, bijstand in het pastoraat Niekenk; te Woudenberg: L. Vroeg- indewey. Delft. Aangenomen naar Langerak bez. de Lek: kand. C. Snoei, Delft. Bedankt voor Spannum en Edens: J. W. van der Heide, Oudega (Wijm- br.); voor Daarle (toez.): kand. C. Snoei, Delft; voor Tjerkwerd en Dedgum: kand. K. van der Sluys, Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Uithuizermeeden: C. Brilman, Treebeek. Bedankt voor Bedum (vac. D. Kui per): A. S. Timmer, Rotterdam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Ommen: A. N. Hendriks, Goes. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Dokkum: J. Brons, Bun schoten en J. de Jong, Gouda. Geref. Gemeenten Tweetal te Rolterdam-Zuidwijk- Pendrecht-Lombardijen: W. C. J. Bosschaardt. Slikkerveer en T.. Rijk- sen, Rotterdam-.west« De Britse cultuur-historicus, pro fessor Toynbee, meent dertig be schavingen te hebben ontdekt. Vier bleken volgens hem niet levensvat baar, vijf bleven steken in de eer ste ontwikkelingsperiode (dwergbe schavingen noemen wij de resten hiervan) en 21 zijn er volgroeid. Van deze 21 zijn er volgens Toynbee 14 ten onder gegaan, terwijl hij van de overgebleven beschavingen eigenlijk nog slechts de westerse in leven acht, hoewel deze volgens de ge leerde reeds geruime tijd in verval Het einde Bij deze laatste woorden komt de vraag bij ons op: tot welke hoogte kan een beschaving stijgen? Hierop is eigenlijk geen antwoord te geven. Steeds zal de ontwikkeling verder gaan, totdat een beschaving zichzelf vermoordt. Dan komt het einde. Hoever een beschaving gevorderd is, hangt van veel factoren af. Versóhillerfde beschavingen brach ten het niet ver. De westerse is nu in het atoomtijdperk terecht geko men en kwam dus al een heel eind. Hoever de ontwikkeling nog zal voortgaan, is een vraag waar nie mand 'het antwoord op kan geven. Maar eenmaal zal ook onze bescha ving ten onder gaan, want het ko men en gaan is nu eenmaal de loop der dingen. Dan zal een nieuwe beschaving ontstaan en zullen later, over dui zenden jaren, onderzoekers trachten de geheimen van óns leven te door gronden. gen het totaal aantal leerlinge^ weer op tachtig. Dit is 'het maxiw/n aan tal en nog acht kleuters moesten op de wachtlijst worden geplaatst. Gevonden voorwerpen Op het districtsbureau van de rijkspoliite te Bruinisse zijn nadere bijzonderheden te verkrijgen over de navolgende in de maand augus tus 1963 te Bruinisse gevonden voor werpen: een wit babyjurkje, een kinderschoentje, een badhanddoek, een plastic cape. een plastic bal, een wit kinderschoentje, een ballpoint, een set maatblaadjes voor het stel len van kleppen. Zweefvliegtuig voor ruimtevaarders LUCHTBASIS EDWARDS, 3- .9. Op de luchtbasis Edwards in Californië heeft men dins dag met goed gevolg proeven genomen met een zweefvlieg tuig zonder vleugels, dat ruimtevaarders door de damp kring naar de aarde terug moet brengen. Het zweef vlieg, dat M 2 wordt genoemd werd tweemaal tot een hoogte van bijna 4 km. gesleept en weer veilig op de grond terug gezet. De M 2, die zes bij ne gen meter meet, heeft een ronde neus en een vierkante staart. Ingezonden mededeling ROTTERDAM. Woensdagmiddag rond 'half zes is de zeventigjarige kantoorbediende M. Rokers met zijn fiets in botsing gekomen met een tramwagen van lijn vier in Rotter dam. De man viel met zijn hoofd op de stoeprand en is tijdens het ver voer naar 'het Bergwegziekenhu-is aan zijn verwondingen overleden. DEN HAAG, 4-9. Rekening hou dend met de weersomstandigheden van de zomer 1963 heeft Nederland over het algemeen niet te klagen over het aantal buitenlandse toeris ten, zo verneemt het A.N.P. desge vraagd van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. Het aantal Nederlandse toeristen, dat de vakantie ïn Nederland door bracht, lag evenals trouwens het aantal Nederlanders dat een vakan tie in het buitenland prefereerde hoger dan in enig voorafgaand jaar. Het is nog te vroeg om de beschik king te hebben over cijfermateriaal. Hoewel in Nederland evenals in vele andere landen gestreefd wordt naar vakantiespreiding, was daarvan in het afgelopen voorjaar nog zeer wei nig merkbaar. Het laat zich aanzien dat d'"t cok zal gelden voor het na jaar. In ihst algemeen blijkt, dat dag- toersme en goedkope logi'es hun greep op de massa weten te verstevigen. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 4-9. Voor de Sport- toto van het afgelopen weekeinde hebben 539.474 deelnemers een be drag'Van f 641.812 ingelegd, waar door voor de eerste prijs f 116.490, beschikbaar was. Er hebben zich 26 kandidaten voor deze prijs aange meld; die allen f 4.480,zullen ont vangen. Maar liefst 536 deelnemers hadden twaalf van de dertien uitslagen goed. Vijf van hen hadden twee kolommen met twaalf juiste voorspellingen, twee zelfs vier. De tweede prijs was f 63.540,groot, zodat per kolom een bedrag van rond f 116,uitge keerd zal worden. Een staatsieportret Uit Amerika stuurde men ons het „staatsieportret" van de astronaut L. Gordon Cooper, die alweer een beetje vergeten raakt. Cooper - de foto Iaat het zien - ging destijds monter en gezond de lucht in, want even voordat zijn sensationele vlucht begon, werd op Cape Canaveral dit portret gemaakt. In totaal kwam 3.524.000 ton beschikbaar DEN HAAG, 4-9. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in juli 6.891 nieuwe woningen opgeleverd. In juli 1962 kwamen 6.565 nieuwe woningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1863 kwamen 36.957 nieuwe wonin gen gereed, tegen 41.281 in de over eenkomstige periode van 1962. Van de in juli voltooide woningen werden er 387 in systeembouw uit gevoerd. In de eerste zeven' maanden van dit jaar kwamen 3.079 systeem woningen gereed. Gerekend tot en met juli 1963 zijn sedert de bevrijding 1.051.061 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1963 werd begonnen, bedroeg 5.307, tegen 6.565 in juli 1962. In de eerste zeven maanden van 1963 werd begonnen met de bouw van 48.367 woningen, tegen 48.275 in de overeenkomstige periode van 1962. Daar het aantal gereedgekomen woningen in juli groter was dan dat van de in aanbouw genomen wonin gen, daalde het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 133.604 op het eind van die maand. DEN HAAG, 4-9. De consumptic- kleiaardappelen van oogst 1962 heb ben, volgens een berekening van het Prcduktschap voor aardappelen, de teler gemiddeld f 13,85 per honderd kg. opgebracht, de consumptie-zand- aardappelen gemiddeld f 9,30. Voor beide categorieën is dat een dubbel tje per honderd kg. minder dan bij de oogst 1961. Deze keer zijn er in de laatste maanden van het juni eindi gende seizoen veel meer aardappelen verkocht dan in de laatste maanden van het vorige seizoen. Van oogst 1962 werd na februari 32 procent van 'de klei-aardappelen verkocht, van oogst 1961 was dit sledh'ts 17 procent. Bij de zandaard- appelenzijd deze cijfers'réSp. 24' procent voor oogst 1962 en 16 pro cent voor oogst 1961. Afgaande op eerder door het Land- bouw-Economisch Instituut gemaak te 'kostprijsberekeningen en reke ning 'houdende met enige herlei- d'ingsfactoren kan volgens 'het Pro- duktschap gesteld worden, dat de verbouw van consumptie-aardappe len op de zandgronden in 1962 door- eengenomen opnieuw een negatief resultaat 'heeft opgeleverd van en kele honderden 'guldens per hectare. Op de 'kleigrond daarentegen is een bedrijfswinst gemaakt, die gemid deld meer dan f 500 per hectare zal hebben bedragen. De opbrengsten Oogst 1962 bracht 1.456.000 ton klei-aardappelen en 2.051.000 ton zandaardappelen op, samen dus 3.507.000 ton. Geïmporteerd werd 17.000 ton, zodat in totaal 3.524.000 ton beschikbaar kwam. Afgezet werden 1.459.000 ton. Daarvan werd 1.100.000 ton, zijnde 1,8 'kg. per in woner per week, voor 'de binnen landse consumptie bestemd'. Geëx porteerd werden 383.000 ton con sumptie- en fabrieks-aardappelen en 283.000' ton pootaardappelen. Tot aardappelmeel werden verwelkt 1.252.000 ton en 270.000 ton kreeg een bestemming als pootgoed voor hel binnenland. Blijkens een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek was de binnen landse consumptie tien procent la ger dan 1959-1960, toen nog rond twee kg. per 'inwoner per week aan verse aardappelen werd verkocht. Het 'gebruik van patates-frites is bij deze berekening echter niet inbe grepen. DEN HAAG, 4-9. De vrees, dat door het zeer veelvuldig doen ver richten van overwerk van het ver korten der werktijd weinig terecht zou komen, werd niet bewaarheid. De werktijdverkorting was reeël. De uivoering van de vijfdaagse werk week heeft vrywel geen sector van het maatschappelijk leven meer on beroerd gelaten. Heb 'ritme van 'het 'bestaan en daar mee dit bestaan zelf 'is wezenlijk veranderd'. „De mens en zijn vrije tijd" en „De mens en zijn arbeid" zijn onderwerpen die in de belang stelling staan. Dit staat in 'het centraal verslag a i"b e id si n sp ek t'i e 1961, waarin de di- rekteur-genera'al van de arbeid, mr. P. H. Vaientgoed, signaleert, dat er langzamerhand meer het 'inzicht op de voorgrond treedt, dat de verhou ding van die mens lot zijn taak niet minder van essentiële betekenis as dan de verhouding van mens tot mens. Deze verhouding weid als centraal probleem 'gezien bij de talloze be schouwingen, die 'in de na-ooiïogse jaren aan de onderscheiden funkties van de onderneming werden gewijd, en waarbij de arbeid als zodanig meer al9 een economisch-technisch gegeven fungeerde. In toenemende mate 'hebben bedrijven belangstel ling voor onderzoekingen op het ge bied van de arbeidsleer. Bij de ont ginning van dï't grote werkterrein weet de arbeidsinspektie zich nauw betrokken, aldus het verslag. Groene Kruisdag 1963 „Flitsen" SITTARD, 4-9. In de stadsschouw burg te Sittard wordt donderdag 10 oktober de Groene Kruis-dag 1963 gehouden. Daarop spreken onder anderen dr. R. H. J. Kruisinga, di recteur wetenschappelijk onderzoek en. planning van het ministerie van sociale za'ken en volksgezondheid over „De planning van de volksge zondheid" en de arts J. W. Creygh- ton over „Experiment in de bejaar denzorg". KANTONGERECHT ZIERIKZEE DJAKARTA, 4-9. De vulkaan Me rapi in oost-Java 'is, naar in Djakar ta werd' vernomen, weer a'kti'ef ge worden. Op de westelijke helling zijn gl'oedwol'ken waargenomen. In 1954 'kwamen door een uitbarsting van d'eze vulkaan duizenden mensen om het leven. Drie j'aar geleden stootte de berg as en lava uit, waardoor duizenden gezinnen moesten word'en geëvacueerd'. Het merendeel van hen ging naar Zuid'-Sumatra. Hoge boeten voor verantwoordelijke personen f 2500 gewetensgeld AMSTERDAM, 4-9. In de brie- venbus van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in de Marnixstraat in Amster dam is een envelop met 25 bankbiljetten van honderd gulden aangetroffen. Op de envelop met gewetensgeld stond „terug ontvangen steun". STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Jongen maakte val De 12-jarige Leen van den Bos Lz. uit Brüihisse, die voor het 'eerst per fiets de christelijke ulo-sbhool had bezocht, raakte op de terugweg naar huis in het losse zand en kwam na bij de vroegere Oude Tol 'te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen en. per auto werd 'een dokter uit Zieriikzee gewaarschuwd1, die eerste hulp ver leende. Nadat de jongen weer 'Lot bewustzijn was gekomen, werd hij door 'een 'passerende aulo naar zijn ouderlijke woning te Bruinisse ver voerd. Later 'bleek toch dat hij geen ernstig letsel' had bekomen. Scholen van start Op de eerste dag van het nieuwe schooljaar boekte de christelijke huishoudschool' te Bruinisse dertig ni'euwe leerlingen. Als nieuwe leer krachten voor de naaivakken zijn per 1 september'aangesteld de dames Sinke en Venburg, resp'ektievelijkult Krabbendijko en Goes. Do kleuter school bracht mót Sl nieuwe leerlin ZIERIKZEE, 4-9. „Waar gaan we heen als we zulke jongens maar la ten rüden, er gebeuren zeker nog geen ongelukken genoeg". Dit kreeg de landbouwer M. de R. uit Kerk- werve woensdagmorgen te horen van de kantonrechter mr. E. W. van Vloten tijdens de zitting van het Kantengerecht Zierikzee. De R. was op het matje geroepen wegens het feit dat hij zijn elfjarige zoon met een landbouwtrekker had laten rij den. Be minimum-leeftijd hiervoor is bij de wet gesteld op 16 jaar, maar de Kerk wer vena ar had er geen ge vaar in gezien. „Het gebeurde op een stille weg en ik kon zelf de trèkkcr op ieder gewenst moment tot stil stand brengen", aldus De R., een op vatting waar de kantonrechter en de officier van justitie mr. J. L. An- dreae het echter bepaald niet eens waren. In zijn requisitoir hoopte de officier dat De R. in het vervolg wij zer zal zijn en eiste mr. Andreac een boete van f 50,subsidiair 10 dagen hechtenis. De kantonrechter bepaal de de uitspraak evenwel op f 100, subs. 20 dagen, waarvan f 50,of 10 dagen hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De Rotterdamse chauffeur C. H. de K. ha'd op 18 'augustus te Bruinis se zijn auto links 'buiten1 een file au to's cp de rijbaan geparkeerd, Tij dens :het oprijden naar 'liet 'Veerplein om met de pont te worden overgezet 'had De K„ a'tdus zijn verklaring, de 'indruk 'gekregen dat de voor ihem rijdende auto uit de file wilde gaan. Zodloen'd'e zou verd. om deze wagen heen 'hebben willen rijden. De offi cier meende eöh'ter dat 'géén enkele grond aanwezig was voor de aldus 'door De K. aangevoerde „overmacht" en vroeg de gebruikelijke boete voor dit soort overtredingen:: f 10,subs. 2 dagen. De 'kantonrechter zei dat die Rotterdammer zijn wagen wel wat nonchalant 'had neergezet. Uitspraak conform, G. B. ulit Zieriikzee 'had zich op 22 juni mede-schuldig gemaakt aan een aanrijding op de Nieuwe Haven. Bij 'het ilinlcs afslaan maar de Kapell'e- straat verzuimde hij doorgang te verlenen aan een achter hem 'ko mende motorrijder, hetgeen een aan rijding 'tot gevolg 'had. B. verklaarde do motorrijder in hot geheel niet te 'hebb'en gezien-, terwijl hij toch in zijn spiegel hiad 'gekeken. De kantonrech ter wees er op dat 'de motor toch niet uit d'e lucht was komen val'len,. waar op B. naar voren bracht dat de an der met grote snelheid was gena derd1. In zijn requisitoir stelde de of ficier. dat niet alleen aan B. maar ook aan de motorrijder verwijten 'kunnen worden ifemaakt. De autobe stuurder had echter dn ieder geval 'beter ruit moeten kijken. Conform de eis hoorde B. zich bierip veroordeeld tot ;een. 'boete van f 30,subs. 6 da gen. Aanrijding met onverzekerde wagen De verkoper J. v. d. Z. uit Apel doorn werd schuldig 'bevonden aan 'het 'te veel links houden 'bij het voor sorteren- toen ihij te Ni'euweTkerk rij dend over de Poststraiat de Oosti- straat in wilde Tijden. Conform de eis 'kwam deze verkeersfout de ver koper te staan op f 25,subs. 5 da gen. De fout van deze verdachte 'had evenwel een aanrijding tot 'gevolg gehad, waarbij vo'or duizenden gul dens schade was aangericht. Op 'het -moment dat de Verkoper uit Apel doorn n~l. 'bijha geheel links de Oost- straat wilde indraaien kwam op deze kruising een andere auto aan, be stuurd d'cor de chauffeur H. van T. uit Tiel. Ook deze chauffeur had een verkeersfout gem'aakt omdat hij aan de 'Van rechts komende v. d. Z. geen voorrang verleende. Tijdens de zit ting bleek dat de chauffeur ui-t Tiel gereden 'had in een, onverzekerde wagen In zijn requisitoir achtte de officier 'het 'bijzonder onverantwoor delijk om lin een 'auto te gaan rijden al's -men om financiële redenen geen ver-zekering kan sluiten en dus de gevolgen van een aanrijding zeker niet; kan dragen. Mr. Andreae con cludeerde tot een'boete van f 25, subs. 5 dagen, waaraan verbonden ontzegging van de 'bevoegdheid voor de tijd van zes maanden een motor voertuig te 'besturen (voorwaarde lijk), met d'e 'bijzondere voorwaarde alleen op de weg te komen- met een voldoende verzekerde wagen, alles -met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak was conform. Do landbouwer J. M. do B. te Se- rocs'kerke 'had op zijn weiland kam peerders 'in' 'een tent 'toegelaten, zon der 'hiervoor over de vereiste v-er- iguninUng te beschikken, hetgeen hem conform d'e eis kwam te staan op f 25,subs. 5 dagen. Wegens overtreding van de leerplichtwet werd J. R. te Zierikzee veroordeeld tot f 40,subs. 8 da'gen. De eis was f 50,su'bs. 10 dagen. Wachtverbod Hogeweg Burgh De kantonrechter besloot tot aan houding voor nader onderzoek van de zaak tegen J. J. M. uit Zierikzee, die een overtreding -van 'het waobt- veiibod op de Hogeweg te Burgh ten laste was gelegd. De kantonrechter besloot tot aanhouding gelet 'op 'het verweer' va-n Verd., dat 'hij zijn auto al twee jaar regelmatig op de be treffende plaats had geparkeerd, soms in heit hijzijn va-n de politie, -maar dat er nooit eerder aanmer kingen waren gemaakt. Op „weinig elegante" -marnier zou nu dus plotse ling een einde zijn gemaakt aan het geen reeds lang zij het oogluikend was toegestaan. De officier meen de dat er toch niet naar willekeur gehandeld wordt en dat de politie Werkt- volgeng een vaste 'gedragslijn. Eveneens aangehouden tot de zitting van 2 .'cktüberaanstaande werd de -zaak tegen J. M. L. uit Dreischor, die ook 'het waohtverbod Hogeweg te Burgh zou 'hebben overtreden. Eveneens tot 'aanhouding besloot de kantonrechter van de zaak tegen L. H. A. de J. uit Zierikzee, die ten laste was gelegd geen voorrang te hebben verleend aan een van rechts komende auto op de kruising Juli- anastraat-Provinoiale weg (de z.g. T- kruising weg naar De Val). De kan tonrechter'besloot hiertoe in verband met de verklaring van De J. dat hij drie van de provinciale boot komen de auto's' voorrang had verleend' maar dat een vierde auto nog' der mate ver weg was dal hij rustig zijn weg richting Zijpe Icon vervolgen, in de vierde auto 'bleek echter achteraf een opsporingsambtenaar te hebben gezeten, die 'later De J. eerst ter hoogte van de Gouweveerseweg lot steppen -had' gedwongen. Ook deze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden 'tot do zitting van ok lober a.s. uit het buitenland MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft ter gelegenheid van het honderdja rig beslaan van het Internationale Rode Kruis twee ruitvormige post zegels uitgegeven. ZURICH. De gezondheidsdienst van het Zwitserse kanton ZiiriCh heeft meegedeeld, dat een patiënt in het kantonale ziekenhuis van Zü- rich aan pokken blijkt te lijden. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, hoopt eind oktober een bezoek aan west-Duilsland te bren gen, zo heeft het State Depai-tment dinsdagavond bekendgemaakt. CURITIBA. Het noorden en mid den van de Braziliaanse staat Para na wordt geteisterd door. een reus achtige bosbrand, waar-door tot dus ver ongeveer twintig mensen om het leven zouden zijp gekomen. BELGRADO. De Zuidslavische re gering heeft besloten een lening uit te schrijven van rond 150 miljoen gulden, bestemd voor dewederop bouw van Skopje. De lening moet in zeven jaar afgelost worden. De rente bedraagt zes procent. SRINAGAR. Uit de ruïnes van de woningen -die in de Kasjmier-vallei door een aardbeving werden ver woest, zijn 77 lijken geborgen. Ge schat woidt dat er tweeduizend wo ningen ïn zestig dorpen zijn vernield VIENTIANE. Vijftien Laotiaanse vluchtelingen, onder -wie zes kinde- i-en. zijn omgekomen toen het vlieg tuig neerstortte waarmee zij uit dooi de communisten beheerst gebied werden overgebracht naar Vientiane Dit is van 'betrouwbare zijde in Vientiane vernomen. ESSEN. Dë bisschop van Essen, monseigneur Hengsbach, heeft in Essen, een internationaal congres geopend over coördinaite van de hulpverlening aan kerkelijke ont wikkelingsgebieden. KOETSJING (Serawak). Goerka- 'soldaten hebbón tijdens een gevecht in het 'oerwoud van Serawak zes, uit Indonesië afkomstige, terroristen gedood, zo heeft een Britse legei-- woordvoerder gezegd. PRAAG. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft 'bij de Chinese ambassade de terugroeping geëist van twee Chi nezen, die in Praag wonen. PARIJS. Het laatste bezoek dat dr. Adenauer als bondskanselier van west-Duitsland aan Frankrijk zal brengen, zal plaats hebben op 21 en 22 september, zo is officieel in Pa rijs bekendgemaakt. REIDSVILLE. In de Amerikaanse staatsgevangenis te Roidsville (Ge orgia) is na een verijdelde ontsnap pingspoging oproer uitgebroken on der ongeveer tweeduizend van do drieduizend gevangenen, TUSKEGEE. In Charleston. Zuid- Carolina, hebben elf negerkinderen de lessen bijgewoond in vier voor malige „blanke" scholen, zonder dat er een incident voorviel. Hel was de eerste maal dat in deze staat neger kinderen naar „blanke" lagere obo len gingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2