Gouverneur van Alabama zet zich schrap tegen mengscholen Produktschap vraagt overheidssubsidie voor de aardappelenexport Oogstraming van rogge, gerst, erwten, vlas en aardappelen Gevechten in Birmingham na bomaanslag Straalvliegtuig van „Swissair'neergestort bij Zürich ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 september 1963 120e jaargang No. 19440 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18 00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Hersteld Godshuis te Brouwershaven overgedragen DE RASSENDISCRIMINATIE BIRMINGHAM. 4-9. - Honderden leden van de staatspolitie van Ala bama z\jn de stad Birmingham bin nen getrokken om op last van gou verneur Wallace te beletten, dat er scholen worden geopend waar voor het eerst negerleerlingen zullen wor den toegelaten. Dinsdag hielden de politiemannen die hij naar Tuskegee had gezonden, leerlingen, ouders en onderwijzers tegen bij de ingang van de openbare school waar de rassenscheiding is opgeheven. Daarna gaf Wallace deze politiemannen op vijfentwintig na opdracht, zich naar Birmingham te begeven waar woensdag drie scholen op basis van rassenintegratie wer den opengesteld. Van elders kwa men neg enkele honderden leden van de staatspolitie naar Birming ham. In Washington zei een woordvoer der van het ministerie van Justitie: „Zoals gouverneur Wallace weet. zullen de scholen worden geopend en zullen de negerleerlingen er wor den toegelaten overeenkomstig de uitspraken van de gerechtshoven. Wij hopen dat dit snel door de in woners van Alabama en hun autori teiten tot stand zal worden gebracht". Nieuwe krachtmeting Deze verklaring werd afgelegd na dat de minister van Justitie, Robert Kennedy, drie-en-een-half uur met zijn medewerkers ihad beraadslaagd. Volgens sommige waarnemers in Washington wil gouverneur Wallace het opnieuw laten komen tot een krachtmeting met de federale rege ring, zoals enkele maanden geleden het geval was toen hij zonder suc ces rassenintegratie op de unive siteit van Alabama trachtte te voor komen. In andere zuidelijke staten verten d'e rassenintegratie op de scholen co vreedzame wijze. Het enige incident deed zich voor in Charleston, Zuid Carolina, waar 'n middelbare school moest worden ontruimd nadat een mededeling was ontvangen dat er een bom in het gebouw was gelegd. In de school werd echter niets ge vonden. Onder de 500 leerlingen be vonden zich twee negers. Spaanse mijnwerkers van Asturië in staking MADRID, 4-9. Bij de staking van Spaanse mijnwerkers in Asturië zijn thans 17.000, van de 45.000 werkne mers betrokken. De staking duurt reeds 48 dagen. Ook in de provincie Leon wordt door 4.000 tot 5.000 man gestaakt. De stakers kunnen het lang vol- •"■'en wart velen hebben ihmid- dels werk gevonden als arbeider bij erubaie wenken. Tal van anderen zijn tevens landbouwer en -bezitten een eigen stukje grond of gaan als landarbeider werken. DEN HAAG, 4-9. - De commissie marktregeling van het Produktschap voor aardappelen zal zo spoedig mo gelijk een onderhoud trachten te ver krijgen met de minister van Land bouw en Visserij, om hem ervan te overtuigen dat ten spoedigste maat regelen moeten worden genomen om de Nederlandse aardappelexport te steunen, en dat de daarvoor nodige gelden uit 's rijks kas moeten komen. Het bestuur van ihiet Produktschap gaf de commissie woensdagmiddag deze opdracht, nadat 'het uitvoerig 'had gediscussieerd over de vraag, of alleen d'e overheid of ook het. be drijfsleven gelden voor deze steun beschikbaar zou moeten stellen. Twee van Nederlands E.E.G.-part ners, Frankrijk en België, geven in dit jaar van grote aardappetover- schotten regeringssubsidies voor de export naar derde landen. Volgens d'e commissie marktregeling van het Produktschap heeft dit tot gevolg dat de bui ten-Europese markten, die Nederlandse exporteurs in de loop van tientallen jaren (hebben opge bouwd en waarop Nederland tot voor kort een overheersende positie in nam, thans hoofdzakelijk worden Voorzien met Belgische en Franse aardappelen. Onze exporteurs worden gedwon gen deze aardappelen aan t'e 'bieden, omdat het Nederlandse produkt re latief te duur is en gehoopt wordt, op deze wijze het contact met de buitenlandse markt te 'behouden. Het zuiderhoofd van de pieren voor IJ muiden zal worden verlengd tot 2800 meter in zee, met het noorder- hoofd kan worden volstaan met een uitbouw tot 2200 meter. De haven ingang krijgt een breedte van ten minste 400 meter op de waterlijn. - Foto: thans is 100 meter zichtbaar van de verlenging van de zuider- pier. De taluds worden volgens een nieuw systeem van steenasfalt ge maakt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men bemint het meisje om wat zij is en de jongen om wat hij belooft. Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen maar ook plaat selijk een bui, in hoofdzaak in de kustprovincies; koudere nacht met plaatselijk mist; morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag; overwegend matige weste lijke wind. 6 sept. Zon op 5.58, onder 19.18. Maan op 20.54, onder 9.03. Laatste kwartier: 10 sept. te 12.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 sept. 5.08 v.m. BROUWERSHAVEN 6 sept. 4.36 v.m. WESTERSCHOUWEN 6 sept. 3.51 v.m. Springtij: 6 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-9. Het K.N.M.I. deelt med'e: Een lagedrukgebied op de Noordzee is wat minder diep gewor den. Tegelijkertijd vulde een rand- storüng boven Het Kanaal vrijwel geheel op, terwijl een zwakke rug van 'hoge luchtdruk zich over Enge land uitbreidde. De lucht in onze omgeving blijft onstabiel van sa menstelling;, zodat er zich vooral bo ven het relatief warme Noordzee water buien kunnen vormen. Met matige westelijke winden kunnen deze vervolgens 'landinwaarts drij ven en vooral in de kustprovincies nog aanleiding geven tot enkele lo kale buien. Daarnaast zullen er mor gen echter ook enkele zonnige pe rioden voorkomen, waarbij de tem peraturen dezelfde zullen zijn als vandaag of iets 'hoger. Dc komende nacht wordt het 'in het binnenland ec'hter kouder dan de afgelopen nachten het geval was. Tengevolge van deze nachtelijke afkoeling kan •er zich in het binnenland plaatselijk mist vormen. 17.08 n.m. 16.54 n.m. 15.44 n.m. Erwten vertonen teleurstellend beeld DE RASSENINTEGRATIE DEN HAAG, 4-9. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft de uit komsten gepubliceerd van de op 20 augustus j.l. gehouden voorlopige oogstraming. Volgens de op die da tum ter beschikking staande gege vens wordt van rogge een produktie geraamd van ruim 317.000 ton, wat ruim 20.000 ton of zes procent min der zou zjjn dan verleden jaar. Deze daling wordt in hoofdzaak vcrooir- zaakt door een lagere opbrengst per ha. Ook van de gerst wordt een lagere produktie verwacht. De totale op brengst wordt geraamd op ca. 387.500 ton i'c'gen 431.000 ton 'in 1962. Deze achteruitgang is het gevolg van een rendementsdaling per ha. van de wintergerst met zeven procent en van de zomergerst met elf procent. Bij de erwten vertonen de op brengsten per 'ha. ten opzichte van verleden jaar eveneens een teleur stellend beeld. Zo verwacht men, dat bij de groene erwten de ha.-op brengst 32 procent lager zal zijn. De ze daling wordt door de uitbreiding van het areaal, welke dit jaar plaats vond, slechts gedeeltelijk opgevan gen. Er wordt een totale produktie verwacht van rond 46.50o ton, wat 17 procent minder is dan in 1962. Het rendement per 'ha. van de schokkererwten is voorlopig even eens aanmerkelijk lager getaxeerd, namelijk 35 procent. Door een aan zienlijke 'grotere uitzaai" wordt ech ter een produktie verwacht van ruim 11.500 ton, hetgeen negen procent meer is dan verleden jaar. De oogst van kapucijniers en grau we erwten wordt op ongeveer 3.600 con geraamd zeven procent ten op zichte van 1962). Als 'gevolg van d'e grotere uitzaai vertoont de vlaspro- duktie (veldgewas) 'een stijging van 197.000 tot 'bijna 217.000 ton tien procent). De aardappelen Van de consumptie-aardappelen werden op 20 augustus j.l. lagere productiecijfers verwacht dan ver leden jaar. De netto-produktie van klei-aardappelen wordt voorlopig ge raamd op ruim 1.297.000 ton, tegen 1 366.000 ton in 1962 vijf procent). Van de zand- en veenaardappelen wordt een netto-opbrengst verwacht van bijna 675.000 tan twee pro cent ten opzichte van 1962). Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat het 'bier een voor lopige raming betreft. In welke ma te het ongunstige weer van de laat ste weken 'd'e cogstresultaten nog zal beïnvloeden, zal eerst 'blijken 'bij de definitieve raming, welke begin de cember a.s. zal worden gehouden. Uit de aard der zaak 'geven deze ge gevens 'geen aanwijzingen omtrent de 'kwaliteit der gewassen. BIRMINGHAM, 5-9. - Woensdag avond laat is het in de stad Birming ham, in de Amerikaanse staat Ala bama, na een aanslag op de woning van een negerleider tot hevige on lusten gekomen, waarbij één kleur ling door een geweerschot werd ge dood en minstens acht kleurlingen werden gewond. De politie zegt, niet te weten wie het fatale schot heeft gelost. Een opgewonden menigte kleur lingen verzamelde zidh op straat na dat de stad was opgeschrikt door een ontploffing, die zich bleek t'e hebben voorgedaan bij het huis van de kleurlingenleider Arthur Shores, cp wie enkele weken geleden ook al een aanslag werd' gepleegd. Sho res, zijn vrouw en hun dochter van 17 jaar zijn ongedeerd. De ontplof fing, waarschijnlijk veroorzaakt door een dynamietlad.mg op enkele me ters van het huis, vernielde slechts enkele ruiten'. De kleurlingen in gro te woede ontstoken, bekogelden de op volle sterkte uitgerukte politi'e met stenen. Er werden waarschu wingsschoten getost om de menigte te verspreiden, terwijl kleurlingen- leiders via megafoons de mensen op riepen., naar huis 'te gaan. Enkele po litiemannen zijn gewond. De politie probeert momenteel de betrokken wijk af te sluiten. Veertig kinderen wees geworden HUMLIKON, 4-9. Door de ramp met de Caravelle van de „Swissair" zijn ongeveer 40 kinderen uit Hum- op de fruitkweker ij. Hun vrouwen dragen nog steeds de traditionele kleding van de streek als zij zon dags naar de kerk gaan. likon, een rustig boerendorpje van net over de 200 inwoners, wees ge worden. Hun moeders en vaders kwamen om het leven toen de Cara- velle die hen naar een proefboerde- rij bij Genève moest brengen, dins dagmorgen bij Genève neerstortte. Aan boord bevonden zich 42 boe ren met hun vrouwen, allen afkom stig uit Humli'kon. Bij de Zwitserse luchtvaartmaatschappij zijn uit 'heel Zwitserland aanbiedingen binnenge komen van mensen, die bereid zijn de zorg voor de wezen op zich te nemen. Aan boord van het toestel waren ook 19 jonggetrouwde stelletjes. De mensen van Humlikon zijn verdoofd door deze verschrikkelijke slag. De meeste zitten maar bij hun radio toestel te wachten op nieuws. Men zag in de Loop van de dag een vrouw heen en weer door de straten van het dorpje lopen, die alsmaar mom pelde: „Wat kunnen wij toch voor de kinderen doen". Humlikon ligt niet ver van de Rijn.. De boeren van 'het dorpje hou den melkvee en concentreren zich Belgisch koningspaar bezoekt Lourdes LOURDES, 4-9. Koning Boude- wijn en koningin Fabiola van België hebben woensdagmiddag een bezoek gebracht aan Lourdes. Qndanks de grote hoeveelheid mensen die tij dens een processie op de been was, wisten zij hun strikt incognito te hand-haven door iéder afzonderlijk aan de processie deel te nemen. Ook had koning Boudewijn zijn bril af gezet om niet herken'd te worden. Na afloop had de Belgische koning een onderhoud met de bisschop van Lourdes, mgr. Theas, die beloofde voor het gezin van de koning te zul len bidden. Guy Burgess, de naar de Soxvjet- Unie overgelopen Britse diplomaat die vrijdag op 52-jarige leeftijd aan een 'hartaanval in Moskou overleed, is woensdag gecremeerd. Honden in Amsterdam gaan aan de lijn AMSTERDAM, 4-9. De Amster- damse gemeenteraad heeft woensdag met de wijziging van de algemene politieverordening bepaald dat de honden voortaan aangelijnd moeten zijn op de openbare weg. De com missie voor' de strafverordeningen, onder voorzitterschap van burge meester mr. G. van Hall, had de wij ziging voorgesteld uit een oogpunt van verkeersveiligheid en in ver band met de verontreiniging van de wegen en de vele malen dat mensen door honden worden gebeten. Inzittenden (82 personen) omgekomen ZÜRICH, 4-9. - Woensdagmorgen om ongeveer kwart over zeven Ne derlandse tijd is 'n Caravelle-straal- vliegtuig van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair kort na het vertrek van het Züricher vlieg veld Kloten neergestort bfj het dorp Dürrenaesch, in het kanton Aargau. Naar de luchtvaartmaatschappij mededeelde, 'had het vliegtuig.74 pas sagiers en een bemanning van acht lieden aan 'boord, die naar 'is komen Tweeen tachtig mensen zijn om het leven gekomen toen woensdagmorgen vroeg bij Dürrenaesch in het Zwit serse kanton Aargau een Caravelle van de Swiss Air neerstortte in de buUrt van twee boederijen, welke in brand vlogen. - De foto toont brandweer en politie aan het werk bij de krater, welke door het vallen de vliegtuig in de aarde is geslagen. vast te staan allen zijn omgekomen. De wrakstukken van 'het toestel kwamen cp twee nabij gelegen boer derijen terecht, die a'ls gevolg daar van in brand vlogen. Het vuur kon echter spoedig worden 'geblust. Van de bewoners werd niemand gewond. Zware ontploffing Het vliegtuig was om 07.05 uur op gestegen en vijf minuten later had d'e verkeerstoren 'het radiocontact er mee verloren', 'terwijl het ook van het radarscherm verdween. Het was op weg naar Rome, met een tussen landing 'in Genève. Volgens oogge tuigen werd kort voor 'd'e ramp een zware ontploffing 'gehoord. Het vlieg tuig kwam brandend op de grond terecht en explodeerde in duizenden stukken. Dürrenaesch ligt in een 'dal op een 'h oogte van 565 meter in 'het meren- district van 'het 'kanton Aargau. De „Caraveile" is een 'tweemotordg vliegtuig van Frans ontwerp en fa brikaat en bestemd voor middellan ge afstandèn. Het 'biedt plaats aan 64 eerste 'klasse-passagiers of 80 in de toeristenklasse. Naar Swissair mededeelde, was 't voor deze vlucht geheel volgeboekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1