...voor mij zware Brandaris! De mars start van stille revolutie HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND Zuivere zware shag met lange draad. Dus soepel rollen en lekker trekken. Nu Brandaris roken: door en door rijpe Kentucky-tabakken! fl: in dubbelwandige tabakszak Weer een gouddiefstal uit K.L.M.-vracht „Unie van Oranjesteden" thans een feit ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 september 1963 No. 1943S SCHIPHOL, 30-8. Opnieuw is uit een vrachtvliegtuig van de K.L.M. goud verdwenen, ditmaal in Bang kok, en volgens een plaatselük dag blad aldaar voor een waarde van 70.000 dollar. De K.L.M.-persdienst in Den Haag bevestigde dit bericht en sprak van een kist met goud die was verdwenen. In de kist, die een onderdeel vormde van een uit veel meer kisten bestaande grote zending, bevonden zich gouden baren. Voor zover be kend raakte de kist zoek in de douaneruimte op het vliegveld van Bangkok. Alle kisten met goud waren af komstig uit Zwitserland en hadden Bangkok tot bestemming. De zen ding arriveerde daar donderdagoch tend met het K.L.M,-vliegtuig voor Tokio (vlucht KL. 863), dat daags te voren van Schiphol was vertrokken. De vermissing werd ontdekt nadat het vliegtuig zijn reis naar Tokio reeds had voortgezet. Zowel de K.L.M. zelf als de plaat selijke politie hebben de zaak in onderzoek. Eén ding is zeker: na de grote mars der honderdtienduizend in Washington is iets veranderd in de Verenigde Staten. Die manifestatie voor de vrijheid heeft een verande ring gebracht in de verhouding tus sen de blanken en de gekleurden, een verandering die beide groepen duidelijk maakt dat een stille revo lutie is begonnen. Waar voortaan nog in de V.S. de zwarte minder heid uiting geeft aan haar eis ge lijke behandeling te krijgen, door in restaurants waar ze niet gewenst zijn te gaan zitten of door toegang te eisen tot scholen waar ze ge weerd wordt, daar marcheren voort aan die honderdtienduizend mee. De mars heeft eigenlijk voor het eerst de nadruk erop gelegd dat het niet wat gekleurde mensen hier of daar zijn, die verbetering van hun lot wensen, maar dat het hier gaat om een nationale beweging van twintig miljoen zwarte Amerikanen. De mars is daar het symbool van. Het ordelijk verloop van de mars is er ook het symbool van dat zij niet meer of minder verlangen dan wat hun recht is. De naam van de weg die zij gingen - Constitution Avenue, Laan van de grondwet - symboliseert dat nog eens, evenals het punt van samenkomst, het ge denkteken voor president Lincoln, die de burgerstryd niet uit de weg ging om een einde te maken aan de slavernij. Formeel is die slavernij veardwenen, maar gelijkberechtigd heid bleef uit. Waar gaat het om? Er is een reeks grieven. De voor naamste ervan op dit moment zijn, dat de werkloosheidsstatistieken uit wijzen dat relatief de negers het eerst hun baan kwijtraken, zo goed als ze het laatst aan bod komen als ergens werk te vergeven is. Dat de zorg die aan hun onderwijs wordt gegeven aanzienlijk geringer is dan aan dat voor de blanke kinderen. Dat de gekleurde Amerikaan op vele plaatsen nog belemmeringen vindt op zijn weg naar de stembus. Dat huisvesting voor hem moeilijker te verkrijgen is dan voor de blanke. En dat niet alleen in het donkere zuiden, maar evenzeer in het noor den en met name in de hoofdstad Washington. Op die grieven is de blanke Ame rikaan nu met zijn neus gedrukt. Hem is ook de sussende illusie ont nomen dat de wantoestanden waar van hij hoort, alleen elders bestaan: hij weet nu dat het bij wijze van spreken bij hem om de hoek gebeurt in het groot of in het klein. En de mars heeft de zwarten geleerd dat zij in hun strijd voor hun onmiddel lijk eigen belang verbonden zijn met miljoenen door het hele land. Sinds woensdag 28 augustus heeft de blanke niet meer het excuus niet te weten wat er aan zijn democratie schort en in welke mate. Die datum prent de zwarte in dat hij niet al leen staat, maar een aanzienlijke macht van het getal hem vertgen- woordigt. Met de neus erop Het is een typisch Amerikaans en weldoend democratisch verschijnsel dat niet geprobeerd is de demon stratie te camoufleren. Niet alleen de natie, maar via de telstar de hele wereld is er met de neus op ge drukt. Maar de organisatoren zullen op grond hiervan niet verwachten dat de resultaten nu spoedig en af doend zullen volgen. Het feit dat van de uitgenodigde parlementariërs maar betrekkelijk weinigen zijn ko men opdagen, kan hiervoor al een aanwijzing zijn. Bovendien is de concrete aanlei ding - waarschijnlijk tot spijt van regering en betogers - wat dubieus. De mars had zeker de bijbedoeling pressie uit te oefenen op de leden van het Congres om de wetsvoor stellen van Kennedy te aanvaarden. Op zichzelf waardeert geen zichzelf respecterend parlement een derge lijke pressie. Daar komt bij dat de wetsvoorstellen zelf niet geheel en al zuiver op de graat zijn. Trouwens niet konden zijn, gezien de merk waardige structuur van de V.S., waarin de federale regering beperk te rechten heeft en de rest aan de autonome staten is voorbehouden. Slechts wanneer de handel tussen de diverse staten onderling ermee gemoeid is, kan de federale over heid ingrijpen. De regering stelt nu dat in het horeca-bedrijf o.m. het voedsel uit verschillende staten af komstig is en ontleent daaraan een recht de rassenscheiding derhalve te verbieden in café's, restaurants, ho tels en pensions. LAND- EN TUINBOUW Juridische voetangels Vele - overigens bepaald geen rassenscheiding voorstaande - leden van Huis en Senaat menen dat de regering hier een zuiver voor de economische wetgeving gedachte bepaling gaat gebruiken om de ras sen scheiding - iets principieels, maar beslist niet iets economisch - te lijf te gaan. En ze voelen er niet voor een wet te gebruiken voor een doel waarvoor hij niet is gemaakt. En een ander bezwaar is, dat zij er kennen dat de neger mag verlangen dat hem zijn grondwettelijk recht op gelijke behandeling niet mag worden onthouden, maar dat dit niet mag gebeuren op een manier die anderen hun grondwettelijk recht zou ontnemen. En dat zou gebeuren als een pensionhoudster - gesymbo liseerd in de naam van mevrouw Murphy - verplicht zou zijn negers kamers te verhuren; het is tenslotte haar recht zelf te bepalen wie ze in huis wil nemen en wie niet. Zelfs als het Congres Kennedy's voorstel len, die overigens nog verder gaan, zou aanvaarden, dan blijft uiteinde lijk het laatste woord aan het hoog gerechtshof en daarvoor zullen overwegingen al hier geschetst zwaar wegen. Maar dit is ook niet het voor naamste. De eis voor de rechten van de negers heeft nu dudielijk door het land geklonken. Het probleem is nu voor de hele natie op tafel geworpen, zo dat het niet meer weg gewuifd kan worden. En het land heeft nu de onontkoombare taak gekregen de puzzel op te lossen. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. De gemengde Is raëlisch-Jordaanse bestandscommis sie heeft Jordanië vrijdag berispt, omdat Jordaniërs in de nacht van vorige week zondag op maandag aan de sectorgrens in Jeruzalem het vuur hadden geopend, zo is in Jeruzalem bekendgemaakt. Israël werd berispt omdat Israëliërs het vuur hadden beantwoord. WASHINGTON. De Franse am bassadeur in de Veren'igde Staten, Herve Alphand, heeft na een gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, ge zegd dat hij de jongste verklaring van president De Gaulle over Viet nam niet ziet als een „hoon" aan het adres van de V.S. In de grote Ame rikaanse bladen had men de uitla ting als zodanig uitgelegd. WILLIAMSTON (Noord-Carolina). Ongeveer honderd negerstudenten hebben in het centrum van Wililam- ston, in de Amerikaanse staat Noord- Carolina, een mars gehouden uit pro test tegen de rassenscheiding op de scholen. Toen de politie de menigte uiteen wilde drijven, reageerden de betogers met het gooien van stenen en flessen. Een negerin en twee po litiemannen liepen verwondingen op. PARAMARIBO. Op het ministe rie van algemene zaken in Parama ribo heeft mevrouw Truus Wijsmul- ler-Meijer, gemeenteraadslid van Amsterdam en penningmeesteresse van het Koningin Wilhelminafonds, de Surinaamse regering twee zieken auto's aangeboden. PARIJS. De permanente NAVO- raad heeft onderzocht welke voor zorgsmaatregelen er bij een verdrag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau moeten wor den genomen om onverwachte aan vallen te voorkomen. HAVANNA. Volgens in Washing ton ontvangen persberichten uit Ha vanna zouden de Cubaanse militaire leiders rekening houden met de mo gelijkheid van een aanval door bal lingen uit Nicaragua of andere Mid- denamerikaanse landen. WASHINGTON. De Amerikaanse Raad voor de burgerluchtvaart heeft er bij de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, die lid zijn van de International Air Transport Accocia- tion (IATA), op aangedrongen tij dens de op 9 september in Salzburg beginnende IATA-conferentie te plei ten voor lagere tarieven. ROCHESTER. Een rooms-katho- lieke waarnemer op de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in Rochester, in de Amerikaanse staat New York, heeft gezegd dat er geen dogmatische bezwaren zijn tegen het lidmaatschap van de rooms-katho- lieke kerk van de Wereldraad. U kimt niet alles weten! Autobezitters wordt aangeraden hun auto te laten wegen op een offi ciële weegbrug. Waar zo'n weeg brug geplaatst is, kan men te we ten komen bij de Inspectie van Invoerrechten en Accijnzen, al waar men tevens opgave kan ver krijgen van de zogenaamde koste loze weegdag. Automobilisten en motorrijders die nen er rekening mee te houden dat voor het reizen in diverse lan den een W.A.-verzekering geldend voor het buitenland verplicht is. Alvorens op reis te gaan doet men er goed aan eerst even te infor meren aan welke formaliteiten moet worden voldaan, om aan de grens geen moeilijkheden te krij gen. Geluidsignalen mogen slechts wor den gegeven in geval van gevaar en alleen overdag. Buiten de be bouwde kom mag men een ge luidsignaal geven als men een an der voertuig wil inhalen. Het ge ven van signalen moet zo kort mogelijk duren en is in geen ge val toegestaan om een kennis op uw aanwezigheid te attenderen. Daarvoor is een huisbel! De vooruitstekende lading van een vrachtauto mag niet meer bedra gen dan drie en een halve meter, gemeten van vóór de achterzijde van het stuurwiel af. Na een aanrijding is het een be stuurder van een vervoermiddel verboden door te rijden als een mens letsel heeft opgelopen of wanneer er schade is ontstaan, zonder dat zij identiteit kon wor den vastgesteld Het doorrijden na een ongeluk, waarbij men iemand hulpeloos achterlaat, wordt be schouwd als „misdrijf" met alle gevolgen van dien. Een koude motor moet men even de tijd geven om op temperatuur te komen, alvorens weg te rijden. Het wegrijden met een nog koude motor brengt extra slijtage met zich mee, waardoor uw motor minder lang meegaat. De rolhoes kan hierbij goede diensten bewij zen, om de motor snel op tempe ratuur te brengen. Hij zit er ten slotte niet voor niets. Uw banden gaan langer mee, wan neer de wielen van uw wagen re gelmatig van plaats worden ver wisseld. Het is duidelijk dat de band op een manier slijt, die ka rakteristiek is voor de plaats waar hij zich bevindt. Door wisselen krijgen ook andere nog niet ge sleten delen van de band een beurt. U slijt uw banden dan mooi regelmatig op. Het beste is om vooraf een wisselschema te ma ken, zodat men, wanneer het tijd voor wisselen is, precies weet waar een bepaalde band nu heen moet. De stand van uw lichten is van het grootste belang voor de veilig heid van u en uw medewegge bruikers. Zorg er voor, nu het donkere jaargetijde weer in aan tocht is, en u uw lichten meer moet gebruiken, dat een en ander perfekt in orde is. Uw garage houder heeft voor de controle van uw lichten een speciale appara tuur. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft zaterdagochtend een regerings communiqué verspreid waarin mee gedeeld wordt dat een bediende van het Grand Hotel Royal in Boedapest waarschijnlijk lijdt aan zwarte pest. Het hotel en degenen die met hem in aanraking zijn geweest, zijn in quarantaine gesteld. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mastenbroek: A. J. Mulder, Meteren en Est; te Ter Aar (U.), (toez.): A. Baart, Papendrecht; te Ooltgensplaat: I. Kok, Zegveld. Aangenomen naar Well en Ara- merzoden: kand. J. Ch. Plaat, Weesp. Geref. Kerken Beroepen te Zwaritewaal: kand. J. Geel, Amsterdam; te Airaemuiden: J. G. Abbringh, IJsselmuiden; te Bo- vensmilde: J. Jonker, Terzooi. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Arnhem: B. BijleveJd te Bussum; te Ermelo: J. Kampman, Rijnsburg. Oud Ger. Gem. dn Nederland Beroepen te Giessendaïn: J. van der Poel, Ede. MARKTBERICHTEN Prijs bacoiivarkemis verhoogd DEN HAAG, 31-8. In verband met de stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs van baconvarkëns ingaande maandag 2 september met f 0,08 per kg te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvar kens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van respektieve- lijk f 2,54, f 2,48, f 2,45 en f 2,42 per kg koud geslacht gewicht. Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 26-31 augustus werd door de Coöperatieve In- en Verkoopcentrale voor Eieren, V.E.C. E., uitbetaald f 2,00 per kg voor grote en kleine eieren door elkaar. Voor uitsluitend kleine werd f 1,75 per kg en voor uitsluitend grote f 2,15 per kg uitbetaald. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd één cent per stuk min der uitbeaald. BREDA, 31-8. In aanwezigheid van ongeveer duizend genodigden uit bin nen- en buitenland hebben de bur gemeesters van Dillenburg, Diest, Orange en Breda zaterdagmorgen in de Grote kerk te Breda onder trom petgeschal en klokgelui de protocol len ondertekend, waarmee de Unie tussen de vier steden een feit is ge worden. De delegaties uit Dillenburg en Orange waren vrijdagavond al in Breda aangekomen. Diest arriveerde zaterdag vroeg. Op de Grote Markt in. Breda is in de ochtenduren een „generaal appèl" gehouden voor het bordes van het stadhuis. Burgemeester dr. R. Geul- jans van Breda heeft daar de folk loristische groepen toegesproken die de buitenlandse delegaties begelei den. Doel van de Unie In de Grote kerk sprak dr. Geul- jans een welkomstwoord, waarin hij het doel van de Unie omschreef: Het bestendigen van de historische ver bondenheid van de steden met het Huis van Oranje-Nassau; het in standhouden van duurzame betrek kingen tussen de stadsbesturen; het bevorderen van uitwisselingen op elk gebied tussen de bewoners. De opgave, die wij ons stellen is, dat we de historie die ons bindt in onze dagen opnieuw daadwerkelijk gestalte geven en dat we leven naai de toekomst, zei hij. De 16-jarige jongen, die op 8 augustus in Charleston, omstreeks 60 km ten oosten van Adelaide, het Nederlandse echtpaar Thomassen en hun 10-jarig dochtertje Roxane ver moordde, is door een kinderrecht bank in Adelaide officieel in staat van beschuldiging gesteld. FEUILLETON 37 Veensbra dacht na. „Jij kunt ook 'bevooroordeeld! zijn, omdat je het jonge span kenit". „Ho Iho, collega, ik ben1 in de eer ste plaats politieman. Als Jan het gedaan 'heeft, idan moet hij hangen, al zou hij mijn eigen broer zijn". „Ik zal die getuigen meteen laten oproepen. Blijf je nog lang in de stad Gert haalde zijn schouders op. „Ik ben hier niet voor m'n plezier, maar werk aan een moordzaak. Om een uur of idrie rijd ik weg". „Maak er vier uur van en als ik die getuigen kan losweken, kun je voor mijn parit die Gillissen meene men". Terwijl Veenstra een uur later de getuigen te pakken had 'gekregen en ze één voor één goed aan de tand voelde, bedde Gert Cobie op en ver telde, dat Grada's toestand vrij re delijk was. Hetgeen voor Cobie een grote opluchting was. Om ikwart over vier verliet Jan Gillissen het politiebureau als vrij man. Gert bracht hem naar het Bin nengasthuis en drukte hem op het hart niets ever zijn arrestatie te zeg gen tegen Grada. „Ik heb haar ver teld, dat je door het gebeurde een lichte shock hebt gehad1. Houdt het daar maar op. Door Gert's bemiddeling mocht Jan 'tien minuten bij zijn meisje zijn en daarna reden ze in dé schemering Amsterdam uit, In snelle vaart naar Dorrimgen. Voorbij Diemen zei Gert opeens zo langs z'n neus weg: „Zeg, Gildissen, wat moest je tante vorige week -woensdag in Dorringen doen?" Hoofdstuk 13 'De jongen begon te grinniken. De burgemeester memoreerde hoe het stadsbestuur van Oranje het ini tiatief had genomen voor een zgn. jumelage met Breda, waaruit nu een Europese broederschap van Oranje steden is gegroeid. Grondslag en thema van onze ont moetingen en handelingen zullen niet ambtelijk of wetenschappelijk mogen blijven, maar bovenal menselijk en persoonlijk moeten worden, zo zei dr. Geuljans. Op enkele kilometers van de Dode Zee is in de Negeb-woestijn een meer ontstaan met een oppervlakte van 12.000 vierkante meter. Het zoutge=- halte van het water is echter veel lager dan in de Dode Zee. Het meer ontstond toen graafwerktuigen van een Amerikaanse maatschappij, die klei uit de woestijn, gebruikt voor de vervaardiging van porcelein, op een bron stootten. SPORT H. L. O. Het H.L.O.-comité hoopt op de vrijdagen 6 en 13 september nog maals gelegenheid te geven tot het afleggen van de H.L.O.-proeven. Om zeven uur op het sportpark voor lopen, springen, werpen en wiel- rijden. Om acht uur voor klimmen en evenwichtsoefening in de gymnas tiekzaal van de vroegere openbare u.l.o.-school aan hét Kerkplein. Het H.L.O.-diploma derde graad werd behaald door mevrouw R. J. I. Moelker-van Deventer te Renesse. „Goeie mop. Ze was voor oudejaars avond half acht nog nooit in ons dorp geweest". Gert keek strak voor zich uit. „Dan vergis je je", antwoordde hij zaüWt. Tante Anne was woensdag avond 29 december met een auto en nog iemand in Dorringen, 's Avonds om 'kwart voor elf". (Jan Gillissen keek de rechercheur enige tijd onderzoekend' aan en haalde toen zijn schouders op. „Ga nou. Daar geloof ik geen steek van''. „Een betrouwbare ingezetene van ons dorp heeft haar gezien. Hoe zou hij tante Anne anders herkend heb ben van de foto in de krant „Is dat werkelijk zo „Ja, Jan. Tante Anne was vorige week woensdag met een auto in Dorringen. Ze is dus niet bij jou ge weest „Welnee. Ze zou oudejaarsavond todh komen „En je kunt niet bevroeden, wat ze bij ons in het dorp kwam doen, die avond „Hoe zou ik dat weten, meneer? Het is gewoon krankzinnig. Wat zou ze hier te zoéken hebben1 Ze kent toch niemand als mij En bij mij is ze niet geweest. En dan nog wel met een auto en zo laat. Kwant voor elf, zei U „Ja". „En er is geen vergissing moge lijk „Nou, vergissingde betrokken persoon is zeer pertinent in zijn be werking. Laten we zeggen, dat het voor vijf en negentig procent, vast staat. Maakte je tante wel eens au toritjes „Lieve help, dat weet ik zo niet. Wat kwam ik eigenlijk in Amster- In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn in de Verenigde Staten 22.930 mensen door verkeersongeval len om het leven gekomen. Dit is vijf procent meer dan in de overeenkom stige periode van 1962. De brandstofprijzen DEN HAAG. Het ministerie van economisohe zaken geeft een nadere toelichting over de verhogingen van prijzen van brandstoffen: Als gevolg van de kostenontwik keling bij de mijnen en de kolende- bai'lhandel werd reeds in het voor jaar toestemming verleend tot ver hoging van de af-mijn prijs met veertig cent per hectoliter, te vol gen door een verhoging met tien tot twintig cent per hectoliter per 1 septemer 1963. Voorts werd toestem ming verleend, in afwachting van een nader accountantsonderzoek bij de kölendetailhandel, tot een verho ging van d'e detailhandelsmarge met 25 cent per hectoliter. Onder invloed van de situatie in de afgelopen winter had zich bij een belangrijk deel van de kölendetail handel een verdere margeverhoging voltrokken, in de orde van grootte van vijftig cent, hetgeen bleék uit een kort geleden afgesloten controle van de economische controledienst. Op grond van een accountantsonder zoek heeft de minister naast de reeds per 1 mei doorgevoerde mar geverhoging goedkeuring verleend tot een verdere verhoging van de marge van 30 tot 35 cent per hecto liter. Dit mede op grond van de uit drukkelijke toezegging van de geor ganiseerde kolendetailhanded, dat de werkelijke marge met de goedge keurde in overeenstemming zal wor den göbraCh't. In de feitelijke prij zen zal die margeverhoging dus nauwelijks mogen doorwerken, zo stelt het ministerie. Mocht de thans getroffen regeling in de praktijk niet voldoende wor den toegepast, dan zal de minister zich genoodzaakt zien een prijzen- beschikking af te kondigen. Als gevolg van het feit, dat ons land in belangrijke mate is aange wezen op de inkoop van huisbrand kolen uit het buitenland, die tegen uiteenlopende prijzen worden inge voerd, 'kunnen de detailhandelsprij- zen bij afzonderlijke handelaren, medé door de vaak nodige menging van kolen, verschillen. De minister zal de prijzen die worden berekend nauwlettend laten controleren door de economische controledienst, ten einde mede daardoor een behoor lijke kolenvoorziening in de komen de winter zo goed mogelijk te ver zekeren. door Frank van Falckenoorl dam Althans bij tante Anne Dat zoudt U beter aan Grada kunnen vragen. Hoeweldk neem aan, dat tartte Anne niet vaak de deur uitging. Ze was erg corpulent, dat weet U zelf, en liep daardoor ook al niet gemakkelijk". „Daaruit zou men juist kunnen opmaken, dat ze gebruik maakte van een auto, als ze ergens heen wilde". „Ja, dat zit er wel in. Maar ik heb er nooit van gehoord". „Nu ja, dat vraag ik Grada nog wel eens. Iets anders, Jan: je tante heeft je schriftelijk op de hoogte ge steld van het feit, dat ze oudejaars avond zou komen, niet?". Gillissen knikte. „Ja". „Heb je die br-ief nbg De ander draaide zich naar de rechercheur en keek hem vorsend aan, terwijl hij een kleur kreeg. „Is dat belangrijk „Het kan belangrijk zijn. Wanneer kreeg je die brief „Dat was even denkenik meen donderdagsmorgens. Het kan oök vrijdags geweest zijn". „Dus niet eerder Woensdags bij voorbeeld „Nee, ik weet zeker, dat het een der 'laatste dagen van de week was". „Nou, Jan, we rijden meteen dbor naar je huis. Ik wil die brief wel eens zien". „Ik weet niet, of ik hem wel be waard 'heb", antwoordde de jonge man aarzelend. „Klets niet, Jan. Uit je héle hou ding bemerk ik. dat je die blief nog hebt. Is de inhuod dusdanig, dat je hem liever niet wilt laten lezen Hij 'kéék Gillissen aan, die nu diep rood begon te kleuren. (Wordt vervolgd) Ratten en muizen als verspreiders van besmettelijke ziekten Belagers van voedselvoorraden Het is merkwaardig, dat het men selijk intellect, dat toch op sociaal- hygiënisch gebied waarlijk veel voor treffelijks tot stand bracht, zich nog steeds niet heeft weten te bevrijden van een plaag die onze volksgezond heid voortdurend bedreigt en die onze nationale huishouding jaarlijks miljoenen guldens kost: de ratten en muizenplaag. Ernstige gevaren overal daar, waar ratten en muizen als verspreiders van besmettelijke ziekten aanwezig zijn, o.a. de Ziekte van Weill, cho lera, pest, e.d. Wat men tot dusverre ook van ho gerhand ondernam ter verdelging van ratten en muizen, was zeker niet gering, maar ook toch nog niet vol doende, vooral mede omdat de par- tikulieren nog te weinig zelf regel matig deze knaagdieren bestrijden. Hierdoor blijven steeds haarden be staan waar deze zich ongestoord kun nen vermenigvuldigen. De strijd ver eist grote omzichtigheid. Het succes van de toe nu toe gebruikelijke be strijdingsmiddelen hing af van het feit of de dieren van de gifstoffen wilden eten. Hoewel het veelal gelukt is op deze wijze een deel te verdelgen, was de bestrijding lang niet vol doende. Begrijpelijk dat door de che mische industrie naarstig gezocht werd naar een afdoend middel. In 1939 werd een stof ontdekt welke de sleutel betekende voor de oplossing van dit vraagstuk. Er werd een mid del gevonden met anti-bloedstollende werking, waarvan gedurende meer dere dagen een kleine hoeveelheid moet worden opgenomen. Als gevolg hiervan treedt een verandering van het bloed op, waardoor het bloed door de wand van de bloedvaten in de lichaamsholte kan binnendringen met gevolg een langzame maar ze kere dood van dit ongedierte. Door toepassing van Tomorin lok aas en poeder voor ratten- en mui- zenbestrijding in en om het bedrijf, is een volledig succes verzekerd. Tomorinpoeder kan als zodanig op de looppaden worden uitgestrooid of gemengd worden met aas. Vooral odk op de boerderij verdient deze vin ding dan ook de meeste aandacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 5