Herdenking eeuwfeest van Rode Kruis Rijst voor Skopje VERGADERING GEMEENTERAAD VAN DUIVELAND GENÊVE, 1-9. - In de Geneefse schouwburg is zondag een bijeen komst gehouden ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het Internationale Rode Kruis. President Willy Spühler van Zwit serland deelde in een rede mee, dat de Zwitserse regering voornemens is de organisatie een nieuw gebouw te schenken, dat de naam „Instituut Henri Dunant" krijgt, naar de Ge neefse stichter van het Rode Kruis. De plechtigheid, waarop o.m. ook de voorzitter van het Internationale Comité van het Rode Kruis, Leopold Boissier, sprak, werd opgeluisterd door het „Orehestre de la Suisse Ro- mande" onder leiding van Ernest Ansermet. Dit bracht een eerste uit voering van het symfonisch gedicht „Inter Arma Caritas" van de Zwit serse componist Frank Martin en van de „Cantate Misericordium" van de Brit Benjamin Britten, met mede werking van de zangers Peter Pears en Dietrich Fischer-Dieskau. Nadat de bijeenkomst besloten was met de compositie „Postlude" van de Poolse componist Lutoslawski, bega ven de deelnemers zich naar het mo nument van Henri Dunant, waar de vlaggen van de 102 aangesloten lan den werden gehesen. SPORT VOETBAL Renesse—Zierikzee 2—6 (vriendschappelijk) Ais generale repetitie voor de ko mende competitie speelden de beide elftallen een nuttige oefenwedstrijd tegen elkaar. Renesse moest het in d'eze wedstrijd zonder Boerma e-n Bezuijen stellen, terwijl ook de nog niet geheel herstelde Goossens node op de vleugel werd gemist. Daar De Vrieze, wegens huiselijke omstandig heden1, niet meer voor de rood-witten uitkomt, nam Krijger weer de plaats onder de lat in. Zierikzee verscheen met het volgende elftal binnen de 'lijnen: Hogerheide d.; De Looff en Hatzman a.; De Zeeuw, Van Ham en Tromper m.; Snoeij, Klink, Goede- gebuure, Heijboer en Krips v. Gedu rende de eerste helft was het een gelijk opgaande strijd, waarin beide elftallen vaak aardig spel lieten, zien. Technisch speelde Zierikzee wel be ter, maar de duinbewoners slaagden er in dit met enthousiast spel volle dig te compenseren. Zierikzee nam de eerste aanvallen voor haar reke ning, waarna de 'duinbewoners een 'kijkje voor de rood1-zwarte veste gin gen nemen. In de dertiende minuut slaagden de bezoekers er in de lei ding te nemen toen rechtsachter Wandel te zacht op zijn doelman te rug speelde, waardoor Krips geen moeite had 'het 'leder in het verlaten doel te plaatsen. Drie minuten later was de 'balans weer in evenwicht na een snelle doorbraak van v. d. Hoek waarna 'hij fraai inschoot, 1-1. Een groot aantal Zierikzee-aanvallen lie pen hierna dood in de (handig opge zette buitenspelval van de rood-wit te defensie. Toch Wist Zierikzee weer cïe leiding in handen te nemen toen Goedegebuure in de drie-en-twintig- ste minuut uit een corner beheerst inschoot Renesse probeerde hierna dfe bakens weer te verzetten maar een paar maal ontbrak in de voor hoede het beslissende schot. Ver boom had eenmaal pech toen hij uit een comer hard tegen de lat knalde. Na de hervatting bleek al spoedig dat het bij de thuisspelers nog ont brak aan de nodige stoom. Vooral in het rechter defensieblok vielen her haaldelijk grote 'gaten, waarvan de Z'ierikzee-vooi'waartsen dankbaar wisten te profiteren. Na tien minu ten kopte Klink in, 1-3, in de twaalf de minuut kwam Snoeij geheel vrij voor doel, 1-4, waarna drie minuten later De Zeeuw de stand op 1-5 bracht. Renesse wist zich hierna weer wat te (herstellen en het spel iets te verplaatsen. Na goed aange ven van Verboom wist Kooman doelman Hogerheide met een handig balletje te verschalken, 2-5. Direkt hierna kreeg v. d. Hoek een goede scoringskans maar zijn schot was niet zuiver gericht. Nad'at Hogerhei de op fraaie wijze een schot van Verboom onschadelijk 'had gemaakt kwam Heijboer plotseling vrij voor doel opgedoken waarna hij geen moeite had de stand' op 2-6 te bren gen. In de slotfase kreeg Renesse nog enige goede kansen, maar ver- 'd'er dam een 'hard schot van v. d. Hoek op de lat wiSSten zij het niet meer te brengen. Bruse Boys—Nieuwdorp 4—3 Op Uitstekende wijze zijn de Boys in de nieuwe competitie gestart met eer. kleine maar volkomen verdien de overwinning op het vrijwillig uit de K.N.V.B. naar de afd. Zeeland teruggekeerde Nieuwdorp. De voort durend neerstromende regen scheen op beide elftallen niet 'de minste in vloed te hebben daar er direct in een vlót tempo werd gestart. De Boys kregen 'bierbij al dadelijk een paar goede scoringskansen. Eenmaal kon de doelman van de bezoekers een hard schot niet onder controle krijgen maar er was geen enkele voorhoedespeler aanwezig om hier van te profiteren. Bij doorbraken van Duinhouwer en A. Kostense wist de Nieuwdorp doelman op uit stekende wijze redding te brengen. In de 18e min. 'kon de Bruse aan hang toch juichen toen A. Kostense Wist door te breken, waarna hij on houdbaar inschoot (1-0). De vreugde in het kamp van de thuisclub was evenwel maar van korte duur daar 5 min. later de gelijkmaker reedS kon worden genoteerd. Toen een aanval van de Boys werd afgesla gen viel er in 'het linker verdedi- gingsblok een groot gat waarvan Nieuwdorp wis te profiteren. Na een snelle aanval over de r.vleugel kwam het leder bij de vrijstaande v. d. Dries die geen moeite had doelman d. Ouden te verschalken (1-1). On der aanvoering van de op het mid denveld hard werkende en uitste kend spelende Han v. d. Werf bleef de thuisclub de beste kansen behou den. Op verrassende wijze kwam de thuisclub weer aan de leiding toen ljbinnen Bal een hoog vleugelscho't loste dat over de doelman heen in het net verdween (2-1). Direct hier na werd het bijna 3-1 toen Duinhou wer het leder inkopte, wat door de op 'de lijn staande r.achter de Ha mer uit het doel werd gekopt. Het bleek evenwel slechts uitstel van executie te zijn daar even later v. d. Werf een uitstekende pass gaf aan A. Kostense die beheerst inschoot (3-1). De achterhoede van de thuis club kwam in het resterende deel van de le helft nog onder druk te staan, maar steeds was er in laatste instantie nog een Bru's been dat de Nieuwdorpers het scoren wis te be letten. Na de hervatting scheen de verdediging van de Boys niet meer zo hecht in elkaar te zitten. Bij vla gen werd de mandekking schrome lijk verwaarloosd waardoor vaak KERKNIEUWS De Wereldraad van Kerken ROCHESTER, 2-9. Protestantse en orthodoxe geestelijken die te Ro chester, in de staat New York, de conferentie van de Wereldraad van Kerken bijwonen, kregen zondag een lunch aangeboden door het hoofd van het Rooms-katholiek col lege van Rochester, mgr. Charles J. Lavery. Volgens een Baptistische geestelijke uit Engeland, dr. Ernest Payne, die vice-voorzitter van het centraal comité van de Raad is, mag hier van een „unieke" gebeurtenis worden gesproken daar dit de eer ste maal was, dat een Rooms-katho liek als gastheer optrad voor afge vaardigden van de Raad. De commissie voor internationale aangelegenheden van de Wereldraad betuigde zondag haar instemming mot de veroordeling door paus Pau- lus van de acties tegen de boeddhis ten in Zuid-Vietnam. De conferentie van de Raad eindigt maandag (van daag). enige spelers van de bezoekers on gedekt voor 'het doel stonden opge steld. Door goed! ingrijpen van doel man den Ouden kon de schade voor lopig worden beperkt. De thuisclub kwam zelfs op fluweel te zitten toen Han v. d. Werf na een solo-aktie door de verdediging ging en wist te schoren (4-1). Er kwamen zelfs nog goede kansen maar deze gingen door te lang treuzelen verloren. In de 29e min. volgde weer een zwak moment in de verdediging, wat door v. d. Dries werd afgestraft (4-2). Nieuwdorp werd hierna steilker in het veld maar Keizer c.s. wisten nu meester van het terrein te blijven. In de laatste 5 min. kwam de thuis club nog opzetten waarbij Duinlhou- wer een goede kans door te lang waChlten met schieten om zeep bracht. In de laatste seconden weer een zwak .moment in de verdediging waaruit v. d. Dries de eindstand op 4-3 bracht. SCHIPHOL. Met een van de K.L. M. gecharterde DC-7c machine is vanochtend om 8 uur mét de eerste helft van het 112 musici tellende Amsterdamse Concertgebouworkest, onder wie 'dirigent George Szell, van Schiphol naar Edinburgh vertrokken cm daar in het kader van 'het Edin burgh festival Vier concerten te ge ven. De „New York Times" meldt van zeer goed ingelichte diplomatieke kringen in Saigon le hebben verno men, dat de Vèrenigde Staten op het punt staan „een aktie te onderne men, die tot de omverwerping van de Zuidvietnamese regerin zou kun nen leiden". In Brazilië is zaterdagavond een politicus doodgeschoten, toen hij voor de radio een verkiezingsrede •hield. De Israëlische regering heeft be sloten meer kracht te zetten achter haar campagne tegen de Duitse ge- leerdën en technici die in Egypte Werken aan de ontwikkeling van. be paalde raketten. Giethoorn GIETHOORN, 31-8. Ongeveer tien duizend belangstellenden trok zater dagavond de gondelvaart in Giet hoorn, die daar ttlkenjare gehouden wordt als afsluiting van het toeris tenseizoen. Er voeren ditmaal zés tien gondels mee in de tocht door het dorp. De bruggen, tuinen en de huizen waren feeëriek verlicht. On der de bezoekers bevonden zich ver scheidene off iciële personen, die dooi de burgemeester van Giethoorn, de heer H. van der Goot, ontvangen werden. Het aantal bezoekers van Giethoorn 'is de laatste jaren steeds met tien a vijftien procent toegeno men, eek dit jaar was dat het geval. In 1963 bezochten ongeveer een half miljoen toeristen Giethoorn. DEN HAAG, 2-9. Met een Fok ker F-27 van de Koninklijke Lucht- macth is vanmorgen van het vlieg veld Ypenburg 2.500 kilo rijst ver zonden naar het Zuidslavische Rode Kruis, ten behoeve van de slachtof fers van de aardbeving in Skopje. De rijst is een geschenk van het Surinaamse Rode Kruis. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 2-9. Aanvoer to taal 1978 stuks vee, t.w.: 1469 vette koeien en ossen en 509 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,65-2,90, f 2,50- 2,65, varkens (levend gew.) f 2,05- 2,03-2,00. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week; handel tamelijk; goed prijshoudend, prima's boven note ring. Varkens: aanvoer ruimer; han del vlot; prijzen even hoger, prima vleesvarkens boven notering, slacht- zeugen f 1,75-1,80 per kg. DIVERSE BERICHTEN DEN HAAG. De 400 ton grote Ne derlandse kustvaarder „Afiena" is nabij de Deense haven Aalborg aan de gi-ond gelopen. De „Cawi", een vaartuig van de rederij van de „Afie na", heeft gepoogd de kustvaarder vlot te slepen, hetgeen echter is mis lukt. Het vlot slepen van de „Afie na" zal nu door een sleepboot moe ten geschieden. DEVENTER. De bliksemactie, die zaterdag 'in Deventer is gehouden ten bate van een nieuw centrum voor 'het ROde Kruis aldaar heeft een bedrag van 97.000 gulden opge bracht. HAARLEM. De 21-jarige scooter rijder C. A. uit Haarlem is op de Rijksstraatweg in Haarlem-noord bij de Overtonstraat bij een inhaalma noeuvre door een auto, bestuurd dooi de 38-jarige elektrisch lasser W. J. B., aangereden en op sla'g gedood. NAALDWIJK. Nely van der, Hout ulit 's-Gravenzand'e is zaterdagmid dag te Naaldwijk tot druivenprinses 1963 gekroond. Greet je Kortekaas uit Naaldwijk en Nelly Hofman uit Maasdijk werden als ihofdame ge ïnstalleerd. ROTTERDAM. De politie in Maas sluis heeft de 30-jarige schoonmaker M. van O. uit Den Haag aangehou den in verband met een serie op lichtingen in Rotterdam, Dordrecht en Maassluis. Het was de politie al bekend dat zich de laatste tijd - vooral in Rotterdam-zuid - een op merkelijk aantal gevallen van op lichting voordeed. Steeds betrof het een man die langs de huizen ging om te vertellen dat hij tegen ver goeding bereid was vuilnisbakken schoon te maken. Nadat hij het voor schot - waarom hij steeds vroeg - binnen had, liet hij niets meer van zich horen. DEN HAAG. Wederom heeft mr. L. van Heijningen ulit Den Haag na mens een twaalftal landbouwers uit respektdevelijk Ede, Lunteren, Ve- nendaal, Renswoude en Kamperveen een. request 'bij H.M. 'die koningin in gediend. In het request wordt ver zocht de hedhtenisstraf, die alle twaalf landbouwers dienen, te on dergaan, niet ten uitvoer te leggen. DEN HAAG. Tijdens een voorstel ling van circus Strassburger in Sche- veningem zijn twee Italiaanse acro baten van vijftien 'meter 'hoogte naar beneden gevallen. Zij zijn! direkt met een ziekenauto naar 'het Bronovo- ziekenhuls in Den Haag 'gebracht. m De Finse coalitieregering is vrij dag afgetreden na een meningsver schil over de vraag of de staat dan wel de ccnsument de op handen zynde stijging in de prijzen van de produkten moet dragen. Jeugdwedstrijden S.V. „Burgh" BURGH, 31-8. - Op het sportpark „Van Zuijen" werden zaterdag jeugd serie wedstrijden gehouden, die ge organiseerd werden door de jeugd commissie der s.v. ,,'Burgh". Voor deze wedstrijden, die in twee poules werden gespeeld, bestond goede be langstelling, want uit praktisch het gehele eiland waren jeugdelftallcn naar Burgh gekomen. In poule A hadden ingeschreven: Burgh A, Mevo A en Zierikzee A. In poule B waren de volgende deelne mers gegroepeerd; Burgih B, Renesse B. WIK B, Mevo B, Zierikzee BI, Zierikzee Bil, SKNWK B. Op twee velden werden de wed strijden gespeeld die een vlot verloop hadden. In poule A waren de uitsla gen: Burgh A-Mevo A 6-0; Zierikzee Ar Mevo A 8-0; Burgh A-Zierikzee A 1-1, Hier won Zierikzee A de beker nadat zij do 'genomen strafschoppen beter benutte. Burgh A werd tweede en Mevo A 'derde. In .poule B luidden de uitslagen; Burgh-Reriesse 2-0; WIK-SKNWK 1-0; Mevo-Zieri'kzee II 0-1 Zierikzee I-Renesse 0-0; Buvgih-SKNWIC 1-0; WIK-Mevo 2-0; Zierikzee I-SKNWK 3-0; Zierikzee II-Ren'esse 1-4; WIK- Burgh 0-1; Zierikzee II-WIK 0-0; Mevo-Zieri'kzee I 1-4; Burgh-Zierik zee I 1-3; SKNWK-Zierikzee II 1-0; Renesse-Mevo 3-1; Zierikzee I-WIK 0-2; SKNWK-Mevo 1-1; Burgh-Me- vo 3-1; Zierikzee I-Zierikzee II 6-0; SKNWK-ften'esse 0-2; Burgh-Zierik- zee II 1-1; Ren'esse-WIK 2-1. Het re sultaat was dus dat Burgh, Renesse en Zierikzee I ieder met negen pun ten aan de 'kop 'kwamen te staan. Strafschoppen moesten 'hier de be slissing 'brengen. Burgh B was de 'gelukkigste en werd' winnaar. De prijs Was eveneens een beker. Re nesse werd tweedie en Zierikzee I derde. WIK 'behaalde de vfrerde prijs, Zierikzee II d'e vijfde, SKNWK de zesde en Mevo die zevend prijs. De voorzitter van dc jeugdcom- missi, de lieer S. Roog reikte aan het einde van de middag de prijzen uit en da nk te een ieder (o. a. do scheids- rechters) die aan deze wedstrijden hadden deelgenomen, hartelijk. OOSTERLAND. Vrijdagavond 30 augustus kwam de raad van de ge meente Duiveland in een openbare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester A. A. van Eeten. Afwezig de heren Stout- jesdijk en cp 't Hof. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed. Bij de lijrt „ingekomen stukken" was o.s. een verzoek van de vereni ging „Pro Juventute" te Middelburg cm een jaarlijkse subsjdie. De voor stelling om jaarlijks 10 toe te ken nen weid goedgekeurd, mede met het oog op de aktiviteiten van deze vereniging op het terrein van de kinderbescherming. Verder was er nog een verzoek van de heer R. Helmer te Nieuwer- kerk om de woning Ring 7 te Nieu- werkerk, na ontruiming door de heer Sohuiling, voor hem en zijn ge zin „deugdelijk bewoonbaar te ma ken". Omdat de heer Schuiling nog lang niet zal verhuizen is dit punt nog weinig urgent. In een besloten zitting zal verder over dit onder werp worden gesproken. Verder stellen b. en w. voor de begi'oting der baten en lasten over 1964 van de Stichting Geschenkwoningen Duiveland voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter deelt mede dat irmiddels een goedkeuring hiervan is afgekomen van Ged. Staten. Besloten wordt verder aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten tc Asser, te verkopen een gedeelte van een perceel bouwgrond aan de UNA-straat te Nieuwerkerk, groot ongeveer 4330 c.a. voor het bouwen van een aantal bungalows. Dit voor een bedrag van f 30.165. Besloten wordt tot deze transakfcie over te gaan, met dien verstande dat van deze grond eerst nog 310 m-. zal worden verkocht aan de heer P. van Felius te Nieuwerkerk voor een be drag van f 2085. Verder wil de heer Sdhuilinig naast zijn in aanbouw zijnde woning een strook van 2 me ter breed kopen, eveneens van deze grond. Ook dit wordt goedgevonden. De uitgifte van gronden, gelegen op het industrieterrein in de dorpen Oosterlan'd en Nieuwerkerk zal ge schieden tegen een prijs van f 5,25 per c.a. Vanaf de datum waarop de 'herverkavelin'gsrente is rekening wordt gebraöht, worden de genoem de uitgifteprijzen gesteld op f 5,40 per c.a. Een verzoek van de heer H. Wandel te Nieuwerkerk om een per ceel te kunnen aankopen van het nieuw aan te 'leggen industrieterrein te Nieuwerkerk, groot 2450 c.a. ten bedrage van f 12.862,50, wordt goed gevonden, on'der beding dat de heer Wandel binnen twee jaar na dagte kening van de ovedrachtsacte, een industriegebouw zal stichten. Bij ge breke hiervan za'l de grond tegen de uitgifteprijs aari de gemeente terug keren. Besloten wordt verder aan de heer E. E. Vleugels Schutter te Zie rikzee >in eigendom af te staan een per cel grond te Nieuwerkerk, groot 570 c.a. zulks in ruil tegen een ge deelte van een perceel grond van genoemde heer te Oosterland, groot 600 c.a.teneinde 'hierover een weg aan te leggen naar het industrieter rein. Oorspronkelijk was men van plan deze weg 'langs het perceel van de heer A. Steenpoorte te maken. Na overleg met de stedebouwkun- dige ir. Klokke echter werd de nieu we inrit verkieslijker geacht. Door de kerkeraad van de Oud Ger. Gemeente te Oosterland is een verzoek ingekomen een perceel grond aan te kopen in de Burg. van der Have9traa't, teneinde mettertijd eij nieuwe kerk te kunnen bouwen. Het eerste plan de kerk te plaatsen aan de Van der Havestraat bij de garage van Istiha, kon het college van b. en' w. niet bekoren. Na over leg werd besloten de kerk te bou wen aan de Sa ridstr ömst ra a tDe grond hier is echter duurder dan op de eerstgedac'hte plaats, hl. f 7,50 per 'm-., terwijl de eerste grond een bedrag van f 4,92 zou vergen. Beslo ten wordt oo'k de prijs voor deze grond te stellen op f 4,92 per c.a. De 'benodigde grond is groot 1215 c.'a. zodat met deze grondaankoop een ■bedrag van f 5.977,80 is gemoeid. Na enige bespreking wordt het plan goedgekeurd, onder 'beding dat het kerkgebouw 'binnen twee jaar zal worden gebouwd. Besloten wordt verder aan de heer M.-Swenne te Ouwerkerk in eigen dom af te staan een perceel grond groot 20 c.a., in ruil tegen het mede eigendom van genoemde heer in het, ten name van de gemeente staande, perceel te Ouwerkerk groot 20 c.a., eri de uit dit raadsbesluit voort vloeiende kosten voor rekening van de 'gemeente te nemen. Verkocht wordt verder aan de heer A. Waar naar te Den Haag een perceel grond te Ouwerkerk groot 1380 c.a., ten bedrage van f 7050,onder beding dat genoemde heer binnen twee jaar hierop een woning zal stichten. Bij de aankoop van de grond, be nodigd voor het industrieterrein te Nieuwei'kerk, is door de verkoper, de heer T. Dalebout, verzocht dit bouwland te mogen huren van de gemeente tot aan het ogenblik van uitgifte als industriegrond. Hij is be reid hiervoor een huurprijs le beta len van f 75,per gemet of f 187,50 per h.a. De heer J. A. van Nieuwen- huize (V.V.D.) vindt de huurprijs wel wat aan de lage kant en verder ziet hij verschillende voetangels en klem men voor wat betreft deze aangele genheid. Hij zou graag zien dat de ren, doch stelt voor goede regelin- heer Dalebout de grond nog kan hu- gen te treffen, b.v. aangaande de tijd dat er aanvragen komen voor bouw grond. Hij wil het uiterste niet re kenen, doch een pachtprijs van f 225,per h.a. komt hem redelijk voor. Zulks wordt besloten. In plaats van het verleende cre- diet groot f 20.000,benodigd voor de aanleg van een weg naar het in dustrieterrein te Oosterland, lopende langs het perceel van. de heer Vleu gels Schutter, wordt een crediet van f 25.000,gevraagd, dat wordt goed gekeurd. Hiervoor zal een 160 meter lange straat worden aangelegd. Voor het terrein te Nieuwerkerk bedraagt de raming f 6.900,hetgeen even eens beschikbaar wordt gesteld. Een op 9 augustus j.l. plaats gehad hebbende bespreking met het Mini sterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid, heeft tot gevolg gehad dat de minister bij schrijven van 20 aug. j.l. meedeelde geen bezwaar te heb ben de breuk 360 650 toe te passen op de vordering van het Rijk, groot f 5222,in het rechtsgeding tegen de heer J. J. de Braai te Nieuwer kerk. Zodoende wordt de afdracht aan het Rijk beperkt tot f 2892, zodat besloten wordt een rechtsvor dering aan te gaan tegen De Braai groot f 9355, Tenslotte kreeg de raad de ge meentebegroting voor 1964 aangebo den. De gewone dienst gaf aan in komsten en uitgaven een som aan van f 1.582.540,59, met een post on voorzien van f 14.551,55. De uitgaven van de kapitaaldienst bedragen de som van f 4.386.568,54, de inkomsten f 4,100.410,11, met een nadelig slot van f 286.158,43. De betreffende com missie zal op maandag 9 september a.s. de begroting onderzoeken en be handelen. De rondvraag Bjj de rondvraag wijst de heer Van dienst (Arb.) op het niet goed func tioneren van de alarmschei aan de ouden van dagen-woningen te Nieu werkerk. Spreker zou deze installa tie wat intensiever gemaakt willen zien. De vooi'zitter zegt dat dit een dure affaire zal worden en zegt on derzoek toe. De heer Van den Hoek (C.H.U.) heeft geconstateerd dat- er verschillende bovengrondse waterlopen in de ge- EMMELOORD. De 19-jarige jon geman Anne van der Wal uit Bant in de Noord-Oostpolder, is - op zijn verjaardag - bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De auto die hij bestuurde, vloog bij Creil uit de bocht en belandde in de berm- sloot De jongen was op slag dood. De auto werd totaal vernield. STAD EN PROVINCIE Jongetje met fiets tegen auto Bij 'het zonder richting aan te ge ven vanaf de Laan van St. Hilaïre links af slaan de Zuidwellebrug op, is gisteren (zondag) het 11-jarige jongetje K. alhier imet zijn fietsje pardoes tegen een personenauto, be stuurd door 'de 'heer P. H. uit Zie rikzee, aangereden. Het ongeluk liep overigens goed af daar het jongetje met de so'hrik vrij icwam. Van de auto werd de koplamp beschadigd. De wagen liep 'bovendien nog schade op toen de bestuurder in een poging het 'knaapje te ontwijken tegen een paa'ltje botste. OOSTERLAND „Oefening en Uitspanning" Ondanks de dreigende luchten en het ongunstige weer heeft de mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning" uit Nieuwerkerk het toch nog aangedurfd naar hier te komen, teneinde het aangekondigde concert, in het ka'der van de uitwisselings concerten, ten. uitvoer te brengen. Nadat de voorzitter van de plaatse lijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare", de heer P. C. van den Berge, de keurig geüniformeerde muzikanten uit Nieuwerkerk een welkomstwoord in de muziektent had toegeroepen, werd begonnen met de uitvoering van het program ma. On'der leiding van de jonge energieke plaatsvervangende direc teur Adrie Radewalt werd 'het uit elf nummers bestaande repertoire op keurige wijze ten uitvoer ge bracht. De goede bezetting van het korps was goed waar te nemen, een eigenschap dat lang niet van alle korpsen op het eiland kan worden gezegd. De meesten lijden aan leden tekort, dat vaak storend werkt. Dit kan van O. en U. niet worden ge zegd. Het is alleen jammer dat er niet veel belangstelling was voor dit subliem concert. Vermoedelijk kan ook dit voor een gedeelte op het ongunstige weer worden gescho ven. Na afloop van het concert heeft de heer van den Berge directeur en leden een woord van hartelijke dank gebracht voor het gebodene. BRUINISSF Auto over de kop De familie H van dei' R. uit Breda spoedde zich zaterdagmiddag naar de veerpont 'in een Volkswagen. Bij de Oude dijk gekomen, werd niet ge noeg rekening gehouden met de boch't die rijksweg 18 daar maakt, een bocht aangebracht met het oog op de weg die straks van de Greve- lingendam naar genoemde rijksweg zal lopen. De wagen sloeg in de bocht over de kop en door het open schuifdak werden de inzittenden, vader, moeder en dochter uit de wa gen geslingerd. De heer van R. kwam met zijn been onder de wa gen (terecht, die ondersteboven op de rijweg lag, maar hij wist zich te be vrijder.. Mevr. v. d. R. en dodhter kwamen in de wegberm terecht. Mevrouw van de R. werd, omdat zij over inwendige pijnen klaagde naar het Rode Kruis ziekenhuis vervoerd maar daar 'kon men niets constate ren van ernstige aax-d, zodat zij daaruit inmiddels reeds werd ont slagen. De heer van de R. en zijn dochter liepen slechts ontvellingen op. Circusartiest schiet dochtertje dood SAN FRANCISCO, 2-9. Te Calcx- ico. in Callfornië, heeft een circus artiest zondagavond ten aanschou wen van ongeveer'driehonderd men sen zijn vijftienjarig dochtertje tij dens een voorstelling door een mis lukt pistoolschot gedood. De .scherp schutter', onder welke naam de man optrad, moest twee ballonnetjes die het meisje op haar hoofd had kapot- sdhieten. De eerste kogel miste zijn doei al en sloeg in het hout achter het meisje, de tweede trof haar midden in het voorhoofd. meen te vol onkruid en verdere on gerechtigheid liggen, o.m. een water- goot te Sirjansland en een aan de Stationstraat te Nieuwerkerk. Hij zou graag zien dat deze een schoon maakbeurt kregen en raadt aan met onkruidbestrijdingsmiddelen het on kruid te doden. De heer Boogert (S.G.P.) wijst op het feit dat de bovengordijnen in de o.l.-school te Oosterland versleten zijn. De voorzitter deelt mede dat deze vervangen zullen worden dooi- overtollig geworden gordijnen uit het filmlokaal van deze school. Op een vraag van de heer Bakker (Arb.) of er dan in het filmlokaal geen gordij nen nodig zijn, antwoordt de voorzit ter dat hier andere gordijnen wor den» aangebracht, aanpassende aan 't doel het lokaal bij filmvertoningen goed af te kunnen sluiten. Verder wijst de heer Boogert op het gevaarlijke dwarswegget je op het eind van de houten woningen aan de Oud-Heilige weg te Oosterland. De beplanting neemt hier alle uitzicht ondervonden hoe gemakkelijk hier weg en spreker heeft aan den lijve een ongeluk kan plaats vinden. Hij zou het stukje dwarsweg voor het verkeer afgesloten willen zien. De voorzitter betoogt dat dit stukje weg destijds niet voor niets is aangelegd. De wegscheiding, een eindje in de richting Blauwe Keet, is niet ge schikt om te draaien met een auto, daar dan een veel te korte bocht ge nomen zou moeten worden. Daarom kan het stukje weg niet voor het verkeer worden gesloten. Gesugge reerd wordt een bord te plaatsen, teneinde het verkeer opmerkzaam te maken op dit gevaarlijke punt Hierna sluiting. Schrijver W. G. van de Huist overleden UTRECHT, 2-9. In zijn woning in Utrecht is op 83-jarige leeftijd over leden de heer W. G. van de Hulst, oud-hoofd van een Nederlandse Her vormde lagere school te Utrecht en schrijver van jeugdboeken. De be grafenis geschiedt donderdagmiddag 5 september op de Eerste begx-aaf- plaats te Utrecht. De heer Van de Hulst heeft zeer veel geschreven. Enige van zijn boe ken zijn: „De 'bijbelse geschiedenis sen", „Bijbelse vertellingen voor onze kleintjes", „Stille dingen". „Het grote voorleesboek". „Jaap Holm en zijn vrienden", „Niek van de boven meester-", „Peerke en zijn kamera den", „Om twee schittex-oogjes", „Zoo'n vreemde jongen", „Ouwe Bram", „In 't kx-aaiennest", „Klaas", „Zeven kerstvex-tellingen", „In de soete suyekerbol", „De px-uikenma- ker en de prins" en de „Rozema- rijntjes"-cyclus. De heer Van de Hulst was offi cier in de Oi'de van Ox-anje-Nassau. ERVARING Ten onrechte meenden wij voor de wisselvalligheden van ons vader lands klimaat beschutting te kun nen vinden in het Gelderse. Het is een misvatting geworden, geboren uit een optimisme, dat geen grond onder de voeten bleek ie hebben. Maar soit, wat helpt zeuren... het ivas overal nat, ook ginds, hoewel er vele geheimen waren om te ontdek ken. Ze lieten zich ontraadselen op de Hessenwegen rond Laag Keppel. een nederig Gelders vlek, dicht bij een (drukke) verkeersweg, maar met honderd stappen verder een stilte, slechts geaccentueerd door het be wegen van de wind in de hoge krui nen van beuken en eiken, die eeu wen oud moeten zijn. Verder wande lend onder het dichter wordend struweel, betrad men tempels van rust en vrede, door de loveren spits boogvensters waarvan echter dit maal geen bevrijdend zonnetje speel de. Dat was jammer, maar de pad destoelen - vroegtijdiger en groter in aantal dan andere jaren - com penseerden dit verlies weer een beetje. De ene verrassing volgde na de andere en het kleurrijkste sorti ment leek gereserveerd voor deze xiitgestrekte bossen, in het diepst waarvan een mens een rariteit is. Alle kleuren bleken vertegen woordigd. Gebroken wit, maar ook pikzwart, zwavelgroen en lichtgeel en als paradepaard de echte, origi nele rode paddestoel met witte stip pen. Wie meent dat deze paddestoe- lenn zijn „verzonnen", om er ka bouterverhalen en sprookjes mee op te sieren, vergist zich. Ze bestaan echt en rond de Wrangenbuit (heel vroeger een plaats van rechtspraak in het hart van het ivoud) tussen Hummelo en Laag Keppel was de natuur er niet eens zuinig mee. Werd de regen zo hevig, dat ook het dichtste struweel begon te lek ken, dan kon men vluchten in de havezathe „Hagen" in de buurt van Doetinchem, een klein droomkas- teeltje in de keldcrruunte waarvan merkwaardige historische stukken liggen opgeborgen. Een schoen trekt daar de aandacht. Een 17e eeuwse schoen, die eens de voet sierde van een leidekker, die rond 1630 van de Doetinchemse toren omlaag kwam geduikeld. De man scheen verloren, maar aan een heistelling bevond zich een grote ijzeren pin, die tij dens de val de schoen doorboorde. Zo aan de voet gespietst bleef de leidekker hangen en bracht er het leven af. Even verderop trekt een loden koker de aandacht. Jn die ko ker bevindt zich een briefje van een ordonnans, die eens gedwongen meetrok in de legerscharen van Na poleon. De ordonnans ontkwam, sa- men met een vriend, maar liet drie en zeventig Doetinchemse vrienden op de verre slagvelden achter. Wie z\jn dramatisch verslag leest, is op eens de regen buiten vergeten en denkt geboeid terug aan andere tij den, zo volgeladen met dramatiek en erge dingen, zo vol bijkans vergeten beroering en ellende. Ecu enkel zichtbaar teken, verstoken in een eenzame museumkamer herinnert er aan. Het is een ervaring apart in de vakantie er tegen aan te lopen! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2