Overeenstemming over koppelbazen in de Vakraad Metaal Beroemde meester G. Braque overleden Tienduizend Walen betogen tegen taalwet Joodse arts bleek S.S.'er te zijn China beschuldigt de Sowjet-Unie Zomer 1963: nat, somber en vrij koud ZEGT DE W.T Pakhuis in Den Haag ingestort - Drie Idnderen werden gewond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Manuring 2 (september 1963 120e jaargang No. 19438 -WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman L Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Toeristen verlaten Scliouwen-Duiveland Invoering van nieuw artikel in <le C.A.O. DEN HAAG, 31-8. Werkgevers en werknemers hebben zaterdag in de Vakraad voor de Metaalindustrie overeenstemming bereikt over een wijziging in de collectieve arbeids overeenkomst, die een einde moet maken aan het euvel van de koppel bazen. Hiertoe wordt een nieuw ar tikel, 20a, in de c.a.o. ingevoerd. Dit artikel wordt per 1 september 1963 van kracht. Dit is meegedeeld op een persconferentie van de vakraad in Den Haag. Het artikel bepaalt dat voor het werken met „vreemde" arbeids krachten een vergunning van de vakraad is vereist. Een dergelijke vergunning kan pas worden verleend indien de werkgever een verklaring van het uitleenbediijf overlegt waar in dit toezegt dat het zich zal hou den aan de loonregeling voor het uit lenen van arbeidskrachten van het College van Rijksbemiddelaars van 5 juni 1962 of zich zal houden aan een voor hem geldende bindende re geling of goedgekeurde c.a.o. Verder dient de werkgever voor het aan vragen van de vergunning overleg te plegen met de ondernemingsraad. De werkgevers kunnen in geval van inbreuken hun toevlucht nemen tot een kort geding bij de president van de rechtbank. Zowel werkgevers als werknemers zijn van mening dat een procedure voor de geschillen commissie teveel tijd vergt. De werknemers hadden eerst voor gesteld, dat voor het geval de werk gevers zonder vergunning gebruik zouden maken van een uitleenbedrijf het artikel in de c.a.o., waarbij de werknemers afzien van staking, niet van toepassing zou zijn. De werkge vers hadden tegen deze voorziening echter zeer grote bezwaren. Alleen voor georganiseerden Deze regeling geldt alleen voor de georganiseerden. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Betaalbe- drijfsbond, de heer I. Baart, zei „vu rig" te hopen dat het College van Rijksbemiddelaars de regeling ver bindend zal verklaren, zodat hij voor de gehele bedrijfstak geldt. Zowel van werkgevers- als van werknemerszij de heeft men gezegd dat het noodzakelijk is het euvel vdn de niet-bonafide uitleners ook in 'de andere bedrijfstakken tegen te gaan. Van werkgeverszijde werd er met nadruk op gewezen, dat men accoord is gegaan met deze „bruikbare wijze" van het bestrijden van het euvel van de koppelbazen, in het vertrouwen dat men ook elders in het bedrijfs leven en bij de overheid mee zal werken. Als na het verlopen van de huidige c.a.o. over vier maanden el ders niets is gedaan, zullen de werk gevers de actie als mislukt beschou wen. De werkgeversvertegenwoordigers in de vakraad, die ook partij zijn bij de c.a.o. voor de kleine metaalnij verheid, zullen krachtig streven naar een soortgelijke regeling in deze sector. PARIJS, 31-8. De Franse schilder Georges Braque is zaterdagmiddag, na een ziekte van enkele maanden, op 81-jarige leegtjjd in zijn woning in Parijs overleden. Braque werd op 13 mei 1882 in Ar- genteuü, nabij Parijs, geboren. Hij studeerde o.m. aan d'e Parijse aca demie voor beeldende kunsten en hield zijn eerste expositie in 1906, tóen zes van zijn schilderijen ten toongesteld werden in 'd'e Salon der Onafhankelijken. In die tijd onder ging 'hij sterk de invloed van de neo- impressionistische school. Kort daarna kwam hij in aanra king met Picasso, met wie hij zeer bevriend werd. Tezamen met Picas so, Leger en Gris riep 'hij die Kubis tische school in het leven, met het resultaat dat in 1908 zijn werken door de „Salon d'Automne" werden geWei'gerdi. Na een tijdelijke 'blind heid, -als gevolg van tijdens de eer ste wereldoorlog aan het front opge lopen. ve,vv/cnd'}™g^n. vestigde Bra que zich in het 'begin der jaren twin tig in Parijs. Behalve door tal van zijn doeken, verwierf Braque ook grote faam met zijn decors van beroemde baletteni, BRUSSEL, 1-9. - Naar schatting tienduizend Walen hebben zondag TEL AVIV, 1-9. Het in Tel Aviv verschijnende blad „Jedioth Aharo- noth" beschrijft zondag de merk waardige geschiedenis van een vroe gere S.S.-officier, die na jarenlang voor een Israëlische arts te zijn door gegaan en in Israël te hebben ge leefd, in West-Duitsland als oorlogs misdadiger is gearresteerd. Volgens het blad kwam „dr. Ale xander Syrt" in 1949 uit Duitsland naar Israël. Hij deed zich voor als een Joodse vluchteling en werkte in de Negeb-woestijn- In 1953, hij was inmiddels Israëlisch staatsburger ge worden, vertrok hij naar Argentinië, waar hij zijn praktijk voortzette en contact onderhield met verscheidene Joodse gemeenschappen in dat land. „Dr. Alexander Syrt" is in West- Duitsland gearresteerd nadat hij daar twee weken geleden was aangeko men. Zijn werkelijke naam luidt: Hermann Schmidt. Als S.S.-officier heeft hij deel uitgemaakt van het personeel van het vernietigingskamp in Treblinka in Polen. De echte dr. Syrt is daar in de gaskamer omge komen en Schmidt zou zich van diens papieren hebben meestergemaakt. Interpol heeft de Israëlische politie van de zaak op de hoogte gesteld, aldus het Israëlische blad. een betoging gehouden tegen de overheveling van de zes dorpen van de Voerstreek in de Waalse provin cie Luik naar de Vlaamse provincie Limburg. In honderden auto's en 'tientallen autobussen trokken zij in optocht naar 's-Gravenvoeren om daar uiting te geven aan hun misnoegen over d'eze maatregel, die een gevolg is van de wet op de vaststelling van d'e definitieve „taalgrens" in België, waarbij tret land in een Franstalig en een Nederlandstalig gebied wordt verdeeld. De Belgische rijkswacht 'had een legertje van duizend man schappen, uitgerust met Spaanse rui ters, whterkanonnen en traangas- bommen, gemobiliseerd om de beto ging in goede banen te leiden. De Vlaamse tegembetogerg werden ver wijderd. De Waalse betoging, georganiseerd op initiatief van de Waalse volksbe weging van wijlen vakbondsleider André Renard uit Luik, was gericht tegen de aansluiting van d'e zes Voer- dorpen met 'hun 4.300 inwoners bij de provincie Limburg. In totaal zijn zondag bij 'het van kracht worden van de taalgrens 109.702 Belgen „ad ministratief verhuisd". Ruim 86.000 die tot dusver in Vlaamse provincies woonden, gngen 'daarbij naar Waalse provincies over en slechts 20.000 za gen zich door wijzigingen van de provinciale grenzen van Walonië naar Vlaanderen overgeheveld. Over al, met uitzondering dus van d'e Voerstreek, ging zondag deze wijzi ging zond'er strubbelingen gepaard en werd de administratieve wijzi ging' zelfs met vriendschappelijke woorden bezegeld. en zijn plafondschildering in het Pa rijse Louvre. Talrijke binnen, en buitenlandse onderscheidingen vielen hem ten deel. Juist nu is een om vangrijke collectie door hem ontwor pen juwelen ter waarde van meer dan een miljard franks onderweg naar de Verenigde Stalen, waar zij tentoongesteld zullen worden. PEKING, 1-9. In een verklaring van de Chinese regering, die zondag door het persbureau „Nieuw China" werd bekend gemaakt, beschuldigt China de Sowjet-Unie er opnieuw van met het gedeeltelijke kernstop- verdrag van Moskou „de belangen van het socialistische kamp te heb ben verrqden". De verklaring, diie een antwoord is op een Russische verklaring van 21 augustus, zegt dat de Russen China belasteren door te beweren, dat d'e Chinezen het verdrag niet wensen te tekenen omdat Rusland, 'heeft ge weigerd China technische gegevens te verstrekken over atoombewape ning. China wijst het verdrag van Mos kou van de hand omdat het niet in algehele en algemene ontwapening voorziet en in feite toestaat dat de imperialisten ondergrondse kern proeven houden en hun atoomwa pens verspreiden door middel v*an een multilaterale 'kernmacht, zo wordt gezegd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niets is ingewikkelder dan het leven eenvoudig op te vatten. De Amerikaanse atlete Dorsi Fuchs uit Rochester, New York, met de vier gouden medailles welke zij gewonnen heeft bij de Pan-Amrikaanse Spelen in Brazilië. DEN HAAG, 1-9. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft de volgende analyse van de afgelopen zomer gegeven: de afgelopen drie zomermaanden juni, juli en augustus hebben veel koud, somber en nat weer gebracht. Na 1959, het jaar met een bijzon der mooie, lange en droge zomer, zijn er uitsluitend sl'echte zomers ge weest: in de laatste vier jaren was het tijdvak dat de drib zomermaan den beslaat, steed's kouder en som berder d'an normaal en alleen in het vorige jaar aan de droge kant. Van de 92 dagen, die de zomer telt, wa ren 'en* ditmaal 59 te koud, in De Bilt zijn 'd'an ook slechts zeven zomerse dagen voorgekomen tegen negentien van deze warme dagen normaal. Augustus was de koudste van de dri'e zomermaanden. In De Bilt werden 513 uren zonne- Een kabel knapte, maar het werk aan liet Grevelingenproject ligt niet stil BRUINISSE, 2-9. Dat door het af knappen van de kabel over de Noord Grevelingen daar nu alle aktiviteit zou zijn stilgelegd is zeker niet waar. Integendeel, men gaat maan dag 2 september (vandaag) weer een groot werk aanpakken, nl. de aanleg van de autosnelweg over de Grevelingendam tot aan d'e aanslui ting in rijksweg 18. Links op de foto de Mercury-cap sule, waarmee reeds verscheidene geslaagde ruimtevluchten werden gemaakt. De laatste vlucht was die van 15-16 mei door astronaut L. Gordon Cooper, die 22 maal rond de aarde cirkelde. - Rechts de Gemini- capsule, bestemd voor twee astro nauten. Het Gemini-programma is een tussenfase van het ambitieuse plan waarmee beoogd wordt in 1970 Amerikaanse astronauten op de maan te doen landen. De eerste on bemande Gemini-capsule zal nog eind van dit jaar gelanceerd wor den, een tweede midden 1964. De eerste bemande Gemini-capsule zal mogelijk najaar 1964 worden afge schoten. Het verkeer naar de Oostkop ge beurde tót dusver over d'e weg, die in de toekomst voor het langzame verkeer zal worden gereserveerd. Het viaduct over de Cornelis Hage- weg kwam reeds in 1962 gereed. Een ander 'kunstwerk in de weg is de brug over de Grevelin'gens'luis. Een nadeel voor Bruinisse zal iin de toekomst zijn dat de Molenweg nabij de woning van ide familie Ge luk deze weg kruist en dat betekent dat deze Molenweg daardoor wordt afgesloten. Men zal niet meer van de Dorpsweg naar de Groene weg of naar de „Elf boompjes" kunnen rijden, dan alleen langs een omweg van enkele kilometers. Bij de Oude dijk, waar nu de be ruchte bocht in de weg veel onge lukken veroorzaakt, komt een soort „verkeersplein Oudenrijn" (in het klein dan wel te verstaan). Wanneer de weg aan de wegen op Flakkee zal kunnen aansluiten is uiteraard moeilii'k te zeggen. 1200 meter open water ligger, daar nog tussen, maar aan de vijf kilometer van Oostkophaven naar rijksweg 18 heeft men voorlopig werk genoeg, al is de winter die op 'handen is, eigen lijk een moeilijk jaargetijde om met wegenaanleg te beginnen. schijn geregistreerd: gemiddeld be droeg het tekort, vergeleken met het normale aantal uiren zonneschijn, een uur per dag. Het was over het algemeen nog een weinig somberder dan in de zomer van het vorige jaar. De hoeveelheid' neerslag was boven normaal, vooral augustus was een bijzonder natte maand. Daarentegen was juli aan de droge 'kant. In Lim burg waren de hoeveelheden regen over het algemeen minder groot dan elders, plaatselijk is de normale hoe veelheid daar niet bereikt. Jongen in zwembad verdronken AMERSFOORT, 31-8. In het Sport- fondsenbad te Amersfoort is zater dagmiddag de achtjarige Jos van Doornebal uit Amersfoort verdron ken. Een van de zwemmers dook in het diepe bad en ontdekte daar het toen reeds verdronken jongetje. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De jongen kon niet zwemmen. Prof. De Quay naar de V.S. vertrokken SCHIPHOL. Voor het eerst na 5 drukke jaren is prof. J. E. de Quay op een werkelijk grote vakantie ge gaan. Met zijn echtgenote vertrok hij zaterdagmiddag per K.L.M. van Schiphol naar New York om in het Amerikaanse werelddeel de drie van zijn negen kinderen te gaan opzoe ken, die Europa de rug hebben toe gekeerd: in New York een getrouw de zoon, in Canada een getrouwde dochiter en tot slot in Brazilië een ongehuwde zoon, die daar in de landbouw carrière hoopt te gaan maken. a Volgens de „Washington Post" heeft president Kennedy voorlopig besloten nog dit jaar een gesprek te voeren met president Tito van Zuid-Slavië. Dit zou dan geschieden na Tito's bezoek in september aan Brazilië, Chili, Bolivia en Mexico. WAT Wisselvallig Verwachting tót dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen en enkele verspreide buien; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest; over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. 3 sept. Zon op 5.53, onder 19.25. Maan op 19.45, onder 4.57. Volle maan: 3 sept. te 20.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 sept. 3.06 v.m. 15.14 n.m. BROUWERSHAVEN 3 sept. 2.30 v.m. 14.55 n.m. WESTERSCHOUWEN 3 sept. 1.43 v.m. 13.48 n.m. Springtij: 8 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die als restant' te beschouwen is van de tropische cycloon Beulah, is gedurende het weekeinde van Ierland naar de in gang van Het Kanaal getrokken, ver volgens omgezwenkt naar Norman- dië en verplaatste zich daarna over Het Kanaal naar de omgeving van Londen. Om het centrum heen stroomde vrij droge maar ook lokaal onstabiele lucht binnen. Zondag avond kwamen plaatselijk enkele regen- en onweersbuien voor, waar bij plaatselijk 5 tot 6 mm regen af getapt werd. Uit Zuid-Frankrijk nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk, die onze omgeving maandagnacht pas seert. Daarna is het niet uitgesloten dat een storing volgt met een regen zone. De wind zal uit richtingen tus sen zuidoost en zuidwest waaien. In de temperaturen komt over het al gemeen niet veel verandering. Zoeken naar gelritas gestaakt AMSTERDAM, 1-9. - Het zoeken naar de tas met f 157.000,van de Rotterdamsche Bank <in de Kostver- lorenvaart te Amsterdam is zondag middag gestaakt. Het zal niet wor den voortgezet. Bij het mysterieuze ongeluk van de 31-jarige bankchauffeur, die met zijn auto in deze vaart reed en ver dronk, zou de tas in 'het water zijn gekomen. Kikvorsmannen van een particulier bergingsbedrijf hébben 'n paar dagen achtereen tevergeefs de bodem van de Kostverlorenvaart af gezocht. De politie heeft nu ook baai- vaste bewakingspost ter plaatse op geheven. BREDA. Aan het folkloristisch festival, dat tot besluit van de Unie dag Oranjesteden zaterdag op de Bredase Grote markt is gehouden, hebben de vier Uniesteden ieder een bijdrage geleverd. DEN HAAG, 1-9. In de Elscmoer- straat in Den Haag is zondagochtend omstreeks elf uur door tot nu toe onbekende oorzaak een oud pand in gestort, dat in gebruik was als aard appelpakhuis. Drie kinderen zijn door het vallend gesteente geraakt. Het zijn de driejarige Anneke Schef- fer en haar zesjarige broertje Jopie en een vriendje van die twee, name- De kinderen zijn door de G.G. en G. D. overgebracht naar het zieken huis aan de Zuidwal. Het pakhuis was eigendom van de Landbank. Het is vermoedelijk in gestort tengevolge van ouderdom. Het vertoonde in de muren namelijk grote scheuren en de balken waren allen vrijwel vermolmd. Het eerst stortte de gevel in en toen kwam het dak naar beneden, daarbij de drie kinderen bedelvend. Twee van hen, Jopie en Hansje, konden zichzelf be vrijden. Anneke Scheffer werd door haar vader van onder het puin be vrijd. De heer Scheffer werd daarbij geassisteerd door de heer P. Tiche laar, die het pakhuis had zien instor ten en door de 'heer H. Vrijen'hoek. De Elsemoerstraat is een nauwelijks 2Vz meter breed straatje, waar kin deren - omdat er weinig verkeer is - veel spelen. De brandweer heeft de oprui mingswerkzaamheden stopgezet, om die vandaag (maandag) te vervolgen. Het is niet onwaarschijnlijk dat een aantal andere belendende percelen eveneens gesloopt moet worden. Nader verneemt het A.N.P. dat de toestand van de drie kinderen, die bij de instorting gewond raakten, goed is. Slechts het jongste lrind, do driejarige Anneke Scheffer, is in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgeno men met een gebroken dijbeen, een lichte hersenschudding en schaaf wonden.' De twee andere kinderen, de zesjarige Jopie Scheffer en de zevenjarige Hansje Wilson, liepen alleen schaafwonden op en konden na behandeling in het ziekenhuis weer huiswaarts gaan. Arbeiders van de Haagse dienst van gemeentewerken zijn inmiddels begonnen een naast het ingestorte pakhuis staand woonhuis, dat overi gens ook veel scheuren vertoont, met balken te stutten. De bewoners uit de omgeving van de Elsemoerstraat zijn het er wel over eens, dat er nu nodig aan de vele wrakke huizen in de omgeving iets moet worden ge daan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1