AMSTERDAMSE SCHEEPSWERVEN WEREN KOPPELBAZEN Moeilijkheden om de Federatie-Maleisië 31 kippenfokbedrijven worden opgeheven Race met de tijd voor de winter begint „Schuttevaer" over de vrije zaterdag Frankrijk belooft Vietnam steun en „hartelijke samenwerking" Korte slaking bij Wilton-Feijenoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 augustus 1963 120e jaargang No. 19437 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 -1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 1I, Zierikzee, Postbus no. I, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling l 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Restauratie kerk te Brouiversluiven gereed Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Stakingsacties zullen niet meer worden geduld AMSTERDAM, 29-8. De direkties van de twee grootste Amsterdamse scheepswerven, de A.D.M. en de N.D.S.M., hebben donderdagmiddag in vergaderingen van hun onderne mingsraden verklaard, dat zjj met ingang van heden (vrüdag) voorlo pig géén gebruik meer zullen maken van de diensten van de zogenaamde koppelbazen. Voorts hebben zij mee gedeeld dat stakingsakties, zoals die o.a. tijdens het vorig weekeinde zijn voorgekomen, niet meer geduld wor den. Werknemers die van nu af nog weigeren het hen opgedragen werk uit te voeren, of anderen beletten hun werk te doen, zullen zowel bü de A.D.M. als bij de N.D.S.M. op staande voet worden ontslagen. De ondernemingsraden van de werven waren (afzonderlijk) bijeen gekomen op verzoete van de direc ties. Bij de A-D.M. was het ir. J. W. R. Thomson en bij de N.D.S.M. ir. A. A. Gaasterland. diie „naar aan leiding van de door de erkende vak bonden naar voren gebrachte be zwaren tegen het gebruik maken van koppelbazen" meedeelde, dat in overleg met de werkgevers- en werknemersorganisaties besloten is om „na 30 augustus, in afwachting van de resultaten van de bespre kingen in de va'kraad metaal, geen gdbrufk meer te maken van de dien sten van de uitleenbedrijven". Met nadruk betoogden de beide directies dat de inschakeling van deze bedrij ven altij'd erkend is. „Wij moesten hiertoe wel overgaan om concurre rende levertijden te kunnen aan houden, on-ze klanten tevreden te stellen en deze niet te verliezen", zo verklaarden 'beide directeuren. Dat dit mede in verband met de bij hun maatschappijen bestaande winstde- lingsregelinigen ook in het direct be lang van het personeel was en dat h'ei'-ïoor het „wachten op werk" als gevolg van onderbezetting kon wor den voorkomen, behoefde volgens hen nauwelijks betoog. Over de tijdens de stakingsacties door de werknemers gestelde loon eisen verklaarden de directies van de be:de werven nogmaals nadruk kelijk, dat daartoe geen andere weg VER. NATIES (New York). - De Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben donderdag bjj de Veilig heidsraad een ontwerp-resolutie in gediend en waarin „de moedwillige mccrd op twee Israëlische burgers op 19 augustus te Almagor op Israë lisch grondgebied" wordt veroor deeld. openstaat dan die van het georgani seerde overleg. Wij zullen dit stand punt. dat het enige is dat wij als deelnemer aan de c.a.o. voor de me taalindustrie kunnen innemen, on verkort blijven handhaven. Daar echter ook onze werknemers als partij bij deze c.a.o. gebonden zijn aan de daarin vastgelegde voor waarden, kunnen acties zoals die 'hebben plaatsgevonden, niet meer worden geduld. Daarom zal iedereen die weigert de hem opgedragen werkzaamheden uït te voeren of aan samenscholingen deelneemt, of hoe dan ook anderen belemmert hun werkzaamheden uit te voeren, op staande voet ontslagen worden", al dus de directieverklaringen. De beide werfdirecteuren hebben in de vergaderingen van de onder nemingsraden tenslotte het vertrou wen uitgesproken daf da door hen geschetste weg de enige juiste is. MIRI, 29-8. Met vuurwapens en traangasgranaten, stokken en stenen heeft de politie van de plaats Miri in Serawak donderdag een einde ge maakt aan ongeregeldheden, welke jonge Chinezen op touw hadden ge zet ter gelegenheid van de komst van een groep waarnemers van de V.N. Deze groep moet onderzoeken of de bevolking van Serawak en van Nöord-Borneo al dan niet gekant is tegen opneming van deze gebieden in een federafcie-Maïeisië, die verder de MaMse federatie 'in Singapore zal omvatten. De d'strictsraad' van Miri is tegen opneming in de fede ratie 'gekant. Twee betogers kregen schotwon den en minstens 'acht anderen wer den anderszins gewond. Aan de zij de van de politie vielen zeven ge wonden. De toestand van één hun ner was ernstig. Na twee uur kon de orde in de plaats worden hersteld. Oostduitse studenten namen de vlucht KIEL. 29-8. Drie Oostduitse stu denten zijn er donderdagochtend vroeg in geslaagd, per motorboot naar Westduits gebied uit te wijken. Volgens de politie in Kiel werd hun boot tot aan de driemijlszöne door Oostduitse marinevaartuigen achter volgd. Bij de zönegrensplaats Oeblisfeld hebben Oostduitse grenswachten uit de trein Berlijn-Keulen twee jonge Oostduitsers gehaald, die zich had den verborgen boven de zoldering van een toilet. Naar in Lübeck werd bekendge maakt, zijn deze week elf Oostduit sers, onder wie enkele grenswach ten, naar de Westduitse staat Slees wij k-Holstein uitgeweken. Vermindering aantal hennen met bijna 100.000 stuks UTRECHT, 28-8. Per 1 september aanstaande zullen 31 Nederlandse kippenfokbedrüven worden opgehe ven. De eigenaars maken gebruik van de saneringsregeling van het Produktschap voor pluimvee en eie ren, die voorziet in een financiële vergoeding bjj opheffing of omscha keling van fokbedrijven. De voorzitter van 'het Produkt schap, de heer H. H. Garrelds, deel de cp de openbare vergadering van het Produktschap in Utrecht mee. dat 'het totaal aantal hennen op de Nederlandse fokbedrijven met ne gentig- a 'honderdduizend stuks zal -werden verminderd door de ophef fing van deze 31 'bedrijven. Onge veer een tiende deel 'hiervan behoort tot de slaohtrassen. Het totaal aan tal leghennen loopt met een derde deel terug. Ter sanering van de fokkerij heeft •het Produktschap 'bovendien 300.000 'gulden 'beschikbaar 'gesteld voor uit breiding van het 'broederij- en fok kerij -onderzoek. Op de vergadering van 'het Pro duktschap sprak de heer Garrelds er zijn teleurstelling over uit, dat West- Duitsland zijn heffingen 'bij de aan passing aan die vo'ergraanprijs niet genoeg heeft verlaagd. Dit scheelt twee pfennig per kilo 'eieren en drie pfennig per kilo panklaar gevogelte. De heer Garrelds verwacht, dat Ne derland het 'komende jaar ten gevol ge hiervan acht miljoen gulden aan inkomsten zal derven. Hij stelde na drukkelijk, dat een verhoging van de voedergraanprijzen zonder on middellijke verdiscontering in dfe heffingen van d'e andere E.E.G.-dan- dzn onaanvaardbaar 'blijft. De telexmachines voor de speciale verbinding met Moskou hebben een plaatsje gekregen in het Pentagon in Washington. Tegen het eind van de maand komt de lijn definitief beschikbaar. De toestand bleef echter gespannen. Als laatste voorbereiding voor de aanstaande competitie spelen de elf tallen van Renssse en Zierikzee aan staande zondagmiddag om half drie in de duinstreek 'een vriendschappe lijke ontmoeting tegen/elkaar. In venband met onvoorziene om standigheden zal het fanfarekorps „Luctor et Emergo" niet morgen, m'aar heden' (vrijdagavond) haar 'laatste zomercomcert cp de tent ten gehore brengen. Reddingspogingen in Amerikaanse mijnen MOAB, 29-8. Reddingsploegen zet ten donderdag hun pogingen om nog overlevenden uit twee door een ramp getroffen Amerikaanse mijnen naar boven te halen onverminderd voort. Te Moab, in de staat Utah, waar 25 mensen dinsdag door een ontplof fing op een diepte van 825 'meter werden ingesloten, trachtte men vijf - arbeiders te 'bereiken, van wie men' weet dat ze nog in leven zijn. Woens dag zijn twee mensen 'gered en wer den acht lijken geborgen. Over het lot van d'e tien anderen d'i'e zich nog beneden moeten 'bevinden ®s niets 'bekend. Donderdagavond hebben reddings ploegen de nog vijf lin leven zijnde mijnwerkers 'gevonden 'in d'e mijn te Moab. De tien nog vermiste mijnwerkers zijn allen dood aangetroffen in een zij tunnel van de mijn. De ramp in de potasmijn heeft in totaal aan 18 mijnwerkers het leven gekost. Zeven mijnwerkers werden gered. „Grote schoonmaak" in Brussel BRUSSEL, 29-8. Met de gevel van het eeuwenoude stadhuis op het be roemde Grote Marktplein in Brussel krijgen nu pok. een aantal monu menten in de Belgische hoofdstad een grote beurt. Bij deze schoon maakwoede worden de standbeelden van de Franse onbekende soldaat en maarschalk Foch, het beeld bij het Heizelstadion en het gedenkteken ..Aan de arbeid" van Constantin Meunier onder handen genomen. Leverde de eenvoudige methode van urnter en zeep bij het stadhuis verrassende resultaten op, bij het schoonmaken van de monumenten zijn krachtiger middelen noodzake lijk gebleken, zoals sneldraaiende harde borstels en chemische midde len. Hoe nodig de schoonmaak was, blijkt wel uit het feit dat op het beeld bij het Heizelstadion versie ringen te voorschijn zijn gekomen, waarvan men het bestaan al tien tallen jaren niet meer vermoedde. Indien de nodige gelden daarvoor beschikbaar worden gesteld, zal het Brusselse gemeentebestuur ook nog andere monumenten, waaraan Brus sel zo rjjk is, laten „opknappen". Negergezin mocht huis niet betrekken FOLCROFT (Pennsylvania, 29-8. - Een negergezin dat een woning in de voorstad Folcroft van Philadel phia wide betrekken, is donderdag tweemaal tegengehouden door een groep van ongeveer vijfhonderd per sonen. Toen het gezin van de neger, Ho race Baker, naar het huis reed werd hun auto bekogeld met stenen, to maten en eieren. De ruiten van het huis en de auto werden ingegooid en Baker verloor de macht over het stuur, zodat hij tegen een brieven bus opreed. Op aanraden van de po litie vertrokken zij. Later keerde het gezin terug, maar het werd opnieuw tegengehouden door een dreigende menigte. Nadat de politie met een luidspreker vergeefs een beroep had gedaan om kalm te blijven, moest het gezin opnieuw vertrekken. ROTTERDAM. De 63-jarige hoofd- .-r v r'- precariorechten, r» ->•-»,hGPf,t don- d-'-'Acig 0p ip,et Mahhenssserplein te ""'i1'!".'- v --'" -ri 2-vonden -n aanplakbord van ongeveer vijf bij drie meter. dal. 5(10 kilo woog omviel en op hem terecht kwam. De 14-jarige Anthony Cutter (rechts) en zijn 13-jarige vriend Richard Mackenzie waren de eerste betalende bezoekers, die de Leatherslade boer derij bezochten, waar de treinovervallers zich hebben schuil gehouden. De eigenaar B. Rixon heeft het huis opengesteld tegen betaling van 50 ct. voor volwassenen en 20 ct. voor kinderen. In Skopje nog 80.000 mensen in tenten en barakken SKOPJE, 29-8. In Skopje, de Zuid- slavische stad die op 26 juli door een aardbeving werd getroffen, houdt men een race met de tijd om de tach tig duizend bewoners die nog in ten ten en barakken wonen voor het in vallen van de strenge Macedonische winter onderdak te krijgen. Honderden Russische militairen zijn dfe nuinhopen aan het opruimen terwijl' onder leiding van Britse mi litairen' 1.500 noodwoningen met sta len geraamten worden opgetrokken. Het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève heeft de hulp van Rode Kruis-korpsen van 46 landen gecoördineerd, waaronder dat van Zuidsilaviië's vijandige nabuur Alba nië. De Liga van Rode Kmis-verenii- gingen heeft de 'hele wereld om de steun, gelijk aan 300.000 gulden per maand, verzocht voor de duur van tenminste negen maanden. Dit be- Protestvergadering van de mosselkwekers voorlopig uitgesteld BERGEN OP ZOOM, 29-8. De voor heden vrijdag 30 augustus te Bergen op Zoom aangekondigde protestvex- gadering van de Zeeuwse mossel kwekers zal geen doorgang vinden, daar het bestuur van Zevibel, de Zeeuwse vereniging voor visserij be langen, het voorstel daartoe dat door de afdeling Bruinisse was gedaan, niet heeft overgenomen. Men wil eerst andere wegen be wandelen om tot de, ook naar de mening van Zevibel, gerechtvaar digde prijsverhoging van mosselen te komen. Daartoe zal men zich wen den tot het Produktschap voor vis en visprodukten, voörts tot de mos seladviescommissie, terwijl opnieuw kontakt met de handel zal worden opgenomen. drag is nodig om te zorgen voor de 30.000 kinderen, die of wees zijn ge worden, of in verpleegtehuizen ver toeven, terwijl 'hun ouders zich aan de herbouw van Skopje wijden. In de tentenkampen 'beschikken de bewoners over stromend water, elektrisch licht en soms zelfs over een televisietoestel. In d'e stad 'geven rode merktekens op de huizen aan d'ait deze kunnen worden gesloopt. Huizen met een 'groen teken kunnen binnenkort weer worden bewoond en een geel merk wil zeggen dat het bewuste hui® kan worden hersteld. ASSEN, 29-8. De koninklijke schip persvereniging „Schuttevaer" vindt dat de invoering van de vrye zater dag voor het personeel van bruggen en sluizen de concurrentiepositie van de binnenvaart ernstig verstoord. De schippersvereniging heeft bij de betrokken overheidsorganen daar om stelling 'genomen tegen de be perking van de 'bedieningstijden, van sluizen en bruggen op zaterdagen, sinids dfe invoering van de vijfdaagse werkweek. Primair zijn de belangen van d'e scheepvaart «en niet die van "d'e vrije zaterdag, aldus de K.S.V., die meent, d'at het begrip „vrije za terdag" ten 'onrechte gelijk gesteld wordt met d'e vijfdaagse werkweek. Juist door de invoering van de vrije zaterdag aan de wal, moeten zeer veel schippers meer nog dan voorheen op zondag varen. Elke belemmering van de vaart op zater dag en zondag betekent dan in 'de praktijk 'een beperking van de eco nomische mogelijkheden van d'e bin nenvaart, waardoor 'de concurrentie positie ten opzichte van 'het weg- en rai'lvervoer ernstig 'dreigt te worden verstoord, aldus „Schuttevaer". Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige regen; matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; minder koude nacht, movgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 31 aug. Zon op 5.48, onder 19.32. Maan op 18.06, onder 1.24. 1 sept. Zon op 5.50, onder 19.30. Maan op 18.45, onder 2.27. 2 sept. Zon op 5.51, onder 19.28. Maan op 19.18, onder 3.39. Veile maan: 3 sept. te 20.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 aug. 12.38 v.m. 1 sept. 2 sept. 1.13 v.m. 2.15 v.m. n.m. 13.40 n.m. 14.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 aug. 12.19 n.m. n.m. 1 sept. 0.43 v.m. 13.23 n.m. 2 sept. 1.42 v.m. 14.13 n.m. WESTERSCHOUWEN 31 aug. 11.26 v.m. 1 sept. 2 sept. Springtij: 6 sept. v.m. 0.55 v.m. 23.54 n.m. 12.20 n.m. 13.08 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-8. Hët K.N.M.I. deel't mede: Boven ons land bevond zich vannacht een zwak hogedrukgebied, waardoor er weinig wind was. De temperatuur 'kon daardoor bij hel dere hemel sterk dalen. Er werden in ons land minimumtemperaturen waargenomen van 4 graden Celsius. Het hogedrukgebied wordt naar het oosten weggedrongen door een van de oceaan komende depressie, die de luchtdruk op de Britse eilanden flink doet dalen. De kern van deze depressie zal morgen boven de Brit se eilan'dten zijn aangekomen, het bijbehorende front kan ons land be reiken. In verband hiermede zal de bewolking toenemen en moet plaat selijk enige regen worden verwacht. De wind wakkert aan uit zuidoos telijke richting. De komende nacht zal belangrijk minder koud zijn dan de afgelopen nacht. Premier Nehroe heeft donderdag benoemingen gedaan voor enige be langrijke posten in zijn regering, die waren vrijgekomen doordat de vo rige ministers zich geheel aan het werk van de aan de macht zijnde congrespartij zullen gaan wijden. Verrassende verklaring van president De Gaulle PARIJS, 29-8. Frankrijk is bereid tot „hartelijke samenwerking" wan neer het Vietnamese volk, in een heid, in onafhankelijkheid tegenover het buitenland en in harmonie met zijn buren, de rol op zich neemt, die het op grond van zijn capaciteiten voor zijn eigen vooruitgang en tot voordeel van het internationale be grip in Azië kan spelen. Dit heeft donderdag president De Gaulle op een kabinetsvergadering in Parijs verklaard, zoals zijn minister van voorlichting, Peyrefitte, na afloop van de bijeenkomst op een perscon ferentie meedeelde. Deze verklaring van 'het staats hoofd verraste zelfs zijn ministers, van wie de meeste, naar verluidt, ni'et tevoren op d'e 'hoogte waren ge steld. De uitspraak van De Gaulle trof vooral door 'lïet feit, dat de pre sident zowel Zuiid- als Noord Vietnam n het oog had. Hij sprak nJ. over Fra nk rijks verbondenheid m et en de belangstelling voor de ontwikkeling van „Ccchin-Ohina, Anmam en Ten- kin". Toen het voormalige Frans In- dO~Ohinn in 'onafhankelijke staten uiteenviel, ontstonden 'behalve Laos en Cambodja, uit voormalige protec toraten Ann am en Tonkin en de ko lonie Cochin-China Vi'etnam, dat verdeeld werd dn Noord- en Zuid- Vletnam. Het noordelijke 'd'eel ten woorden van de 17-de breedtegraad omvat Tonkin, teiwijl Annam en Cochin-China Zuid-Vietnam vormen. In zijn verklaring zei De Gaulle, dlait 'd'e Franse regering „met* aan dacht en bewogenheid de ernstige gebeurtenissen voligt, die zich in Vietnam voordoen". De „onafhanke lijkheid" dii'e Vietnam zou moeten krijgen, zou volgens gezaghebbende leringen^ zowel op het internationale communisme als op de Verenigde Staten betrekking moeten hebben. Onaangenaam voor Kennedy? Hoewel De Gaulle uiting gaf aan d'e bezorgdheid der regering over de houding van de Zuidvietnamese re gering in haar conflict met de Boed dhisten'. heeft zijn verklaring een veel ruimere strekking dan een uit spraak over actuele gebeurtenissen. In antwoord op een desbetreffende vraag zei minister Peyrefitte: „Het (betekent dat wij naar de toekomst kijken". Overigens wilde die minister verder geen commentaar geven. Franse commentators vroegen zich af de uitspraken van De Gaulle een nieuwe manier zijn om president Kennedy onaangenaam te zijn. Dat Frankrijk het niet eens is met de Amerikaanse opvattingen over het Vietnamese vraagstuk, heeft Parijs overigens noodt onder stoelen of ban ken gestoken. ROTTERDAM, 29-8. Bij Wilton- Feijenoord in Rotterdam is donder dag tussen 12 en 2 uur door onge veer tien procent van de arbeiders voor korte tijd gestaakt. De ploeg die om 2 uur moest beginnen en ook de avondploeg heeft volledig go- werkt. De directie van Wilton heeft veertien werklieden, die via koppel bazen op dc werf werkten, op staand- de voet ontslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1