Wat gebeurt er in onze TL-buis? De voetbaltoto Ziek liartklepje vervangen door gezond Zelfbedieningszaak Albert Heijn geopend Fluorescent iel am peil worden zeer veel gebruikt Wie van ons kent de „TL-buis" niet? Het zullen er slechts weinigen zijn die deze vc-elal lange, buisvor mige lampen niet 'kennen. We zien ze als etalageverlichting, als licht bronnen in winkels, 'kantoren, werk plaatsen, showrooms, magazijnen en waar al niet meer. Over 'het alge meen worden deze lampen als huis- kamerverlichtiing niet erg gewaar deerd, aangezien ze naar velen me nen niet bijdragen tot de gezellig heid9 in de huiskamer. Dit neemt echter niet weg, dat de TL-buis of tluorescentielamp, zoals hij officieel heet, momenteel een van de meest gebruikte kunstmatige lichtbron nen is. Duizenden mensen gebruiken de ze lampen, dooh de meesten weten niet hoe zo'n lamp werkt, hoe het mogelijk is dat hij licht uitstraalt, kortom wat er nu eigenlijk in. deze lamp plaats vindt. Het is daarom wel aardig er eens iets van te ver tellen. W'at gebeurt er in de buis? De fluorescentielamp is een jonge telg uit de familie der lampen. Even voor de laatste wereldoorlog bevond dit type zioh nog in een experimen teel stadium. Na de ooi-logkwam hij pas tot volle ontwikkeling. De fiuoreseentielamp, behoort tot de groep ontladingslampen en be staat uit een 'glazen buis, die inwen dig bedekt is met fluorescentiepoe der. Voorts 'is de buis gevuld met een mengsel van kwikdamp en een ectólgas onder lage druk. In elk van de uiteinden van de glazen buis bevindt zich een elek trode in de vorm van een gespirali- seerde wolframdraad. Wanneer de lamp aangedraaid wordt en d'e elektrische stroom naar de elektroden gaat, komt er een. spanning en wordt als die spanning groot genoeg is een stoot elektronen van de en'e elektrode naar de andere gestuurd Met razende snelheid vlie gen deze elektronen door de buis naar het andere einde en op deze weg bewegen ze zich door hét meng sel van 'kwikdamp en edelgas onder lage druk. Een deel van de voort snellende elektronen komt in bot sing met kwikatomen. Indien deze botsing nu 'hevig genoeg is, krijgt een elektron van zo'n kwikatoom een zodanige duw, dat 'hij uit zijn baan van het kwikatoom raakt. Hoe zit dat? Voor mlinder deskundigen op dit gebied geven we nog even een ver klaring. Een atoom bestaat dus uit een atoomkern, waaromheen elek tronen en neutronen in vaste banen ronddraaien, zoals dat bijvoorbeeld met de planeten van ons zonnestel sel rond de zon het geval is. Raakt nu zo'n elektron van een kwik- atoom in een 'hevi'ge botsing met een elektron, dat overspringt van de ene kant van de buis naar de andere, dan wordt het elektron van het kwikatoom uit zijn baan geduwd. Het gevolg hiervan is, dat het kwikatoom in zijn geheel een be paalde hoeveelheid energie opneemt. Er is echter een sterke binding tussen het weggeduwde elektron en het 'kwikatoomstelsel zelf en wel zo danig, dat het elektron als door een onziohtbare 'hand weer in het sys tem wordt teruggesleurd en wel precies op zijtn plaats. Ogenblikke lijk geeft het kwikatoom de tijdons de botsing opgenomen energie weer vrij en wel in de vorm van straling. Aha, zal men zeggen, daar is de straling en dus hebben we nu een verklaring voor het licht dat de lamp uitstraalt. Maar dan is men abuis, want helaas ligt deze opge wekte straling voor een groot deel in het ultraviolette deel van hét spectrum en kan dus door het men selijk oog niet worden waargeno men. Het zich aan de binnenzijde van de buis 'bevindende fluorescen tiepoeder, 'bezit evenwel de eigen schap de ultraviolette straling op te nemen enom te zétten in een zichtbare straling, die door de gla zen wand naar buiten treedt. De 'kleur van het licht van deze lampen wordt bepaald door de che mische samenstelling van het fluo- rescentiepoeder. De vervaardiging Voor 'het vervaardigen van derge lijke lampen komt er natuurlijk heel wat 'kijken. Om te beginnen moeten de glazen buizen bestaan uit helder, kleurloos glas, waaraan de hoogste eisen worden gesteld. Het glas van deze lampen wordt vervaardigd uit zand, soda, dolomidt en een aantal andere chemicaliën. Fijn wit zand, met zo weinig mogelijk verontreini ging envormt wel het hoofdbestand deel. De afgemeten hoeveelheden worden in mengmolens tot een ho mogene brei, die in de glasoven bij een temperatuur van ongeveer 1450° C. tot glas wordt versmolten. Langs een draaiende wigvormige pen komt de lange buis tot stand. In een wasmachine worden de buizen met warm water gewassen, zodaft ze volkomen schoon zijn, al vorens de fluorescentielaag wordt aangebracht. Een aantal glazen buizen wordt nu met de onderkant in rubber houders geplaatst, die zich op het deksel van een vat bevinden, dat gevuld is met in vloeibare toestand gebracht fluo rescentiepoeder. Met perslucht wordt de vloeistof omhoog in de buizen, geblazen. Als de buizen geheel ge vuld zijn met de melkwitte vloei stof, ontsnapt de perslucht en zakt de vloeistof weer in Ihet vat, terwijl op de buiswand een dunne film achterblijft. In elk van de uitcin'den van de buis wordt nu een elektrode inge smolten waarbij er één is, die open blijft om een machine in staat te stellen de buis luchtledig te pompen. Dc gassen Is dit laatóte geschied, dan wordt door een andere machine een kleine hoeveelheid kwikdamp en argongas in de buis gespoten, waarna de ope ning wordt dichtgcsmolten. Het in wendige van de lamp is nu herme- i'.svu v„n ile buitenlucht afgesloten. Kct mengsel van kwik en argon blijft gedurende de gehele levens duur van de lamp aanwezig en vormt daar de voor de ontlading noodzakelijke gasatmosfeer. Tcch is de lamp zo neg niet voor gebruik gereed. Er moeten aan de elektroden nog lampvoeten worden gemonteerd. Dit geschiedt op een in genieuze wijze en wel zo, dat de draden van de elektroden keurig op die van de lampvoeten aansluiten, terwijl deze lampvoeten aan het glas worden gekit. Dan pas is onze lamp klaar voor gebruik en kan hij de mens dienen door het uitstralen van zijn helder licht, licht waarvan wij nu de oor sprong kennen. INGEZONDEN STUKKEN De toren van Bommenede Mijnheer de redakteur. Tijdens mijn vakantie op Schou wen ontdekte ik in uw blad van 16 augustus een artikel over de toren van Bommenede. Naar aanleiding 'hiervan deel ik u mede dat cle hydrografische dienst blijkbaar wel aandacht aan deze ondiepte geschonken heeft, aange zien deze duidelijk op de betreffen de zeekaart voorkomt. Verder kan ik u meedelen dat in 1960 tijdens een demonstratie van kikvorsduikers van de Haagse brandweer voor de Studiedienst van de Rijkswaterstaat gedoken werd op deze ondiepte. Het echolood toonde ter plaatse een 'betrekkelijk steil uit de zeebodem omhoögrijzende on diepte, de duikers brachten enkele stukken Steen naar boven, doch door het sterker worden van de stroom was voor een verder onderzoek geen gelegeniheid. Aangetoond is dus dat de aange geven ondiepte minstens gedeeltelijk bestaat uit steenachtig materiaal. Dat zich daar echter een enigs zins scheef gezakte toren bevindt berust op louter fantasie, aangezien deze eventuele toren ongeveer 20 meter gezakt is, zodat slechts een berg puin overgebleven kan zijn. Op de 'in mijn bezit zijnde afbeel ding van Bommenede bezit de toren trouwens zeer geringe afmetingen ten opzichte van de 'bijbehorende kerk. Vlissingen. Ir. J .LIEK. H oog-bejaarden In de zuidelijke Sow jetrepubliek Georgië wonen ongeveer 2100 men sen die honderd jaar of ouder zijn, zo bericht het persbureau „Tass".' Een van hen, Dzjoegoek Gvintsinija, is 121 jaar en maakt het nog best. Hij is gehuwd, rookt, drinkt matig en heeft alleen enigszins last van doofheid. Een andere man die 113 jaar oud is, is nog maar eenmaal in zijn leven ziek geweest: in zijn jeugd toen hij kinkhoest had. Kort geleden, aldiLS Tass, is een 147-jari ge man overleden die een zoon van 36 en een dochter van 90 jaar naliet. Hij hertrouiode nog toen hij 112 jaar was. Gelukwens van koningin voor feestende Jordaan AMSTERDAM, 28-8. Koningin Ju liana heeft uit haar vakantieverblijf in Porto Ercole een telegram ge stuurd aan de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, met de volgende inhoud: „Verzoek u bewoners van Jordaan mijn hartelijk medeleven met her denking 350-jarig bestaan over te brengen". Burgemeester Van Hall heeft in middels het telegram doorgegeven aan de voorzitter van het organisa tie-comité van de feestelijkheden in de Jordaan. Tewaterlating op werf „De Schelde" VLISSINGEN, 28-8. Maandag 21 september zal op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" 'te Vlissingen het motor- vrachtschip „Wcensdrecht" te water worden gelaten. Het schip, dat én aanbouw is voor rékemfing van Fhs. va-n Ommeren N.V., zal 'ged'oopt wor den door mevrouw S. C. de Casem- broot-baronesse Van- der Feltz. 'De hoofdafmetirrgen van het schip zijn: lengte over alles 157,40 meter, breedte 20 meter, diepgang 9,31 me ter. DEN HAAG. Woensdag bestond het Vredespaleis in Den Haag vijf tig jaar. Dit gebouw, waarin zijn gevestigd het Internationaal Ge rechtshof, het permanente Hof van Arbitrage en de Academie voor In ternationaal Recht, werd geopend op de 28e augustus van het jaar 1913, in tegenwoordigheid van koningin Wilhelmina en de grondlegger van ht vredespaleis de Amerikaanse staal-mi'ljonair Andrew Carnegie. LANDBOUW EN VEETEELT Fokschapendag VHERTOGENBOSCH, 28-8. Op de provinciale fokschapendag 1963 die woensdag in de Bossche vee markthallen gelhouden is waren 300 sdhapen aangevoerd. De aanvoer was van goede kwaliteit. Kampioen en reserve-kampioen bij de rammen werden die twee dieren van de heer J. Sneep te Willemstad. De kampioene ooi was van de heer W. Maas uit Kerkwijk (Gld.) en de re serve-kampioene hoort thuis bij de heer J. Borstlap uit 's-Gravenmocr. Tien jaar conventie rechten van de mens DEN HAAG. 28-8. Dinsdag 3 sep- tember is "het tien jaar geleden dat de Europese „conventie ter bescher ming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden" van kracht werd. De conventie, die in vijftien van de zeventien landen van de Raad van Europa geldig is (Frank rijk en Zwitserland hebben haar Piet bekrachtigd) is weliswaar later tot stand gekomen dan de „universele verklaring van de rechten van de mens", die in 1948 door de Verenig de Naties werd goedgekeurd, doch zij gaat veel verder. Op Europees niveau is het namelijk niet bii een „verklaring" gebleven: er is een bo vennationale rechtspraak opgezet die toeziet op de naleving van de con ventie. Dit geschiedt door een Europees hof en een Europese commissie, bei de zetelend in Straatsburg, voorts is aan het comité van ministers van de Raad van Europa een taak bij de internationale rechtsbedeling toege wezen. Bovendien 'kent de conventie riet alleen'een klachtrecht tussen de staten, maar cok van individuele personen tegen staten. Dit 'laatste is door acht van de vijftien contracte rende landen, waar onder Nederland erkend. Zandauto contra trein SPRANG CAPELLE, 28-8. Woens dagmiddag tijdens een hevige re genbui is op een onbewaakte over weg te Waspik een zandauto op een goederentrein gereden. De trein, die een kalm gangetje had sleurde de wagen enkele méters mee en duwde hem opzij. De chauffeur C. V. uit Dongen wist ziCh met een reuzensprong in veiligheid te brengen. Hij 'tuimelde in een tuintje van een langs de spoorbaan staand wachthuisje. Een jongetje van de familie V. uit Sprang Capelle dat naast de chauffeur zat kwam ongedeerd uit de cabine van de auto. SPORT VOETBAL DEN HAAG, 28-8. De eerste sport- toto van het nieuwe seizoen telde 459.906 deelnemers. Zij legden in voor een bedrag van f 543.626,Beschik baar voor de eerste prijs was een bedrag van f 98.668,11. Daarvoor meldden, zich veertien deelnemers, van wie één met twee correcte ko lomen. Per kolom kan. men rekenen op bruto f 6.577, Een 'aantal van 374 deelnemers komen in aanmerking v'oor de tweede prijs, groot f 53.818,98. Twee van hen vulden twee kolommen in met 12 goede uitslagen. Eén kolom levert de inzender f 143,netto op. - De extra-prijs van de gelijke spe len was ditmaal extra lucratief, om dat bij de inzet van f 26.909,49 óók nog het staande bedrag ad f 54.188,70 werd geteld. Er waren 69 deelnemers die de kruisjes-op de juiste wijze hadden neergezet. Zij kunnen reke nen op een bruto-bedrag van f 1173. Vriendschappelijk Val Aan I-Dreischor I 1-4 Als nuttige oefening voor de ko mende compétrtie speelde Dreischor I zondagmiddag een vriendschappe lijke wedstrijd teg en„Val Aan I" te De Heen. Hoewel de 'blauw-witte bezoekers op Brabantse grond in het begin wat moeilijk los kwamen en zelfs al spoedig itegen een 1-0 ach terstand op moesten kijken, behaal den de gasten toch een ruim ezege. Na een combinatie mét de Rijke en Nuijens slaagde De Vlieger er ech ter al spoedig in om de partijen weer op gelijke voet te brengen (1-1). Nog voor het verstrijken vén de eerste speelihelft ondernam Lodewijk een soloren op het doel van Val Aan en dat betékende prompt 1-2 voor Dreischor. In de tweede helft speel den de bezoökers met de wind 'in de rug en waren nu duidelijk ster ker dan de thuisclub. De Vlieger - die voor de Dreisohor-voorhöede een uitstekende versterking bete kent - zorgde rnet nog 'twee doel punten voor een 1-4 eindstand. Naar wij vernemen wordt zondagmiddag ■te Dreischor en return'onitmo'eting gespeeld. Val Aan II-Dreischor II 1-4 De reserves van Dreischor kwa men eveneens te De Heen in het veld en ze deden voor 'hun grotere broers geen duimbreed onder en keerden ook met een 4-1 overwin ning naar huis terug. Nadat de rust met 0-1 voor de tblauw-witter. was aangebroken werd deze stand nog tot 1-4 opgevoerd. De doelpunten voor Dreischor werden gescoord door Jan Natte (2 maal), Piet de Waaij en Piet van der Weijde. Zon dag 1 september a.s. komt Val Aan II naar Dreischor om te trachten revanche te nemen voor de op ei'gen terrein geleden nederlaag. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", Sint Philipsland Uitslag van de gehouden, wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te Sint Philipsland vanaf Orleans; in concours waren 60 duiven; de snel heid van d'e eerste duif was 1286.75 en van 'd'e laatste 882.43 m/m. J. C. Verwijs 1,5, 12, 16, 18, 23; C. Verwijs 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 14, 15, 21, 24, 25; A. Faasse 7; A'br. Verwijs Jzn. 10; W. Neele 13, 19; A. Verwijs 17, 26, 27; H. Kaashoek 20, 22. Uitslag van de 'gehouden, wed vlucht Van de P.V. „De Reisduif" te Sint PihiMpsHand vanaf Crell; in con. cotirs waren 34 duiven; de snelheid van.de eerste duif was 1389.04 en van do laatste 755.31 m/m. L. Vermeij 1, 2, 4, 6, 11; A. den Brabeir 3, 8, 9, 10; P, Wagomaker 5, 7; A. Verwijs 12. Unieke hartoperatie niet goed gevolg Ruimtevaarder op „fiets" LEEDS, 28-8. In een ziekenhuis te Leeds een bekend centrum voor hartchirurgie heeft men met goed gevolg het zieke hartklepje van een vrouw vervangen door dat van een overleden man. Tijdens de operatie, die een week geleden werd uitgevoerd en twaalf uur duurde, heeft het hart van de 38-jarige vrouw drie uur stilgestaan. •Het hartklepje van de overleden man, dat met goedvinden van zijn nabestaanden was verwijderd, had men in een koelinstallatie bewaard. Twintig chirurgen, 'hartspecialisten, andere artsen en verpleegsters ver leenden hun medewerking aan de cpeartie, die werd 'bijgewoond door chirurgen uit de V.S., Italië en Tur kije. De geopereerde vrouw zou het nu best maken. Machine Kcrt na het begin van de operatie werd een zogenaamde hard- en long. machine ingeschakeld. Mei behulp van deze machine werd de lichaams temperatuur van de vrouw omlaag gebracht tot het hart stilstond. Het hart moest echter blijven leven. Hier toe werd een pomp verbonden met LUNEBURG. Bij Lüneburg'in Ne- d er-Saksen zijn vier bouwvakarbei ders geëelktrocuteerd. Toen de ar beiders een kraan verplaatsten, stootte de kraanarm legen een 15.000 volt hoogspanningsdraad. De man nen waren op slag dood. Twee an dere arbeiders bleven ongedeerd doordat zij gummihandschoenen aan 'hadden. BERLIJN. Bij Brunswijk zijn •dinsdag drie Oostduitsers er in ge slaagd naar west-Duitsland uit te wijken. Twee van hen baanden zich tijdens een hevig onweer een weg door de prikkeldraadversperringen op de plaaits waar nog geen mijnen veld is aangelegd, en de andere zwom over de rivier de Werra. Bijzondere bijeenkomst Jehova's Getuigen te Zierikzee De heer J. Barneveld, plaatselijk gemeenteopziener van Jehova's Ge tuigen, deel't ons mede dat die week van 2 tot 8 september aanstaande ge kenmerkt zal worden door een bij zondere 'predikingsakt'ivitei't. De 'ge meente Zierikzee van Jehova's Ge- tudigen zal dan 'bezoek ontvangen van d'e heer H. V. Andeweg, een speoiale vertegenwoordiger van het Wacht- torenigemootschap, die tevens het toe zicht heeft over een 'aantal 'gemeen ten in 'ons land. Op de laatste dag van zijn verblijf in die 'gemeente Zie rikzee zal de heer Andeweg een openbare toespraak houden. Het the ma van de 'lezing 'is opgebouwd rond de vraag.: „Hebt U uw lot in eigen han'di?". Deze lezing wordt zondag 8 september aanstaande gehouden in de Koninkrij'kszaal van Jehova's Ge tuigen aan de Paternosterstraat. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Clubkampioenschappen „De Zeepaardjes" Morgen, vrijdagavond 30 augustus worden in 'het zwembad „De Val" dé jaarlijkse clubwedstrijden 'gehouden van de zwemvereniging „De Zee paardjes". De deelnemers wordt dringend1 aangeraden zich te kleden met een wollen trui en lange broek of trainingspak. Gezien d'e Weersom standigheden van deze week is dit bepaald' wel nodig. Het bestuur hoopt dat alle leden aanwezig' zulten zijn en dat de opkomst beter zal zijn dan vorig jaar toen velen zich door 'het slechte weer Tieten afschrikken. Er wordt gezwommen dm twee ver schillende leeftijdsgroepen, namelijk de leden van. 10 'tot en rnet 13 j aai en vanaf 14 jaar en ouder. De meis jes en jongens 'komen uit in aparte series. Voor iedere serie zijn de eer ste en tweede prijzen 'in de vorm van medailles 'beschikbaar. De jong ste groep moet 25 meter zwemmen in dé drie verschillende zwemslagen, namelijk schoolslag, borstcrawl en rugcrawl. De ouderen, zwemmen 50 meter 'in 'dezelfde zwemslagen. Dit worden de laatste wedstrijden in dlubverband 'en (hieruit zullen de plaatselijke zWemkampio'enen te voorschijn komen. BROUWERSHAVEN Concert „Nu met Hope" Aanstaande zaterdag 31 augustus zal de muziekvereniging „Nu mét Hope" uit Bruiniisse het deze zomer wegens slechte weersgesteldheid uit gestelde concert te Brouwershaven komen gever.. Te kwart voor adht zal het korps met drumband de ge meente binnenmarcheren, waarna te acht uur in de muziektent het vol gende programma zal worden uitge voerd: I, Le Joyeux Labourer, mars, J. Chail'let; 2. Aglaë, ouverture, P. d'e Noslin; 3. Fanfarella, pistonsolo, arr. M. Everaarts; 4. Sporttclub, mars, J. P. Laro; 5. Edelweis, wals, arr. Jos. v. d. Velcen; 6. When the Saints go marching in, dixieland mars, arr. H. L. Waiters; 7. Fierial, ouverture, P. B. Bisselink; 8. AU in t'he April evening, meditatie, Röbeiiton-Krick 9. La petite Feé, ouverture, J. Werk man; 10. Gooilandia, mars, C. J. N. Cori. Tijdens een korte pauze zal de 'drumband op het Marktplein een show presenteren, waarna tot be sluit van dit optreden het corps mét drumband een taptoe uitvoert. Wan neer het weer een beetje wil mee werken zal, gezien het aantrekke lijke programma, ccn goede belang- s lel l ing zeker, niet ontbreken. de slagaders. De pemp zorgde ervoer dat het hart steeds bleed toegevoerd kreeg. Nadat het defekte hartklepje was vervangen door dat van de over leden man, zorgde de hart- en long machine ervoor dat de temperatuur van de viouw -langzaam weer nor maal werd, waarna het hart weer begon te slaan. Het hart slaat nu weer- regelmatig en de bl-oeddruk van de patiënte, die al jarenlang niet goed was, is nu ock weer normaal. Wereldcongres esperanto in Den Haag DEN HAAG, 29-8. De wereldoiga- ntisatae van de Esperantisten, de Uni- vtrsala Esperanto Asocio, houdt 'het 49e Esperanto wereldcongres 1964 .in Den Haag'. In het kader van het we reldcongres 'in 'de eerste week van augustus, zal ook weer de zomeruni- versi'teit worden gehcuden waar de hoogleraren uit alle delen van de wereld zullen doceren. Ook verga deren artsen; geologen, leraren, on derwijzers, physici, journalisten, de quakers, odd fellows, vrijmetselaars en andere groepen om hun bevin dingen en problemen uit te wisselen. Er worden eriige duizenden deelne mer-s uit een veertigtal Janden ver wacht. Koningin Jul'iana heeft het beschermvrouwschap van het con gres aanvaard. FINANCIËN EN ECONOMIE Hogere omzet bij „Co-op Nederland" ROTTERDAM, 29-8. Over de eer ste zeven perioden van vier weken in dót jaar boekten de bedrijven van „Co-Op Nederland" een omzetstij ging van 22 procent vergeleken met de 'overeenkomstige periode van 1962. Vrijwel alle 'handels- en pro- dukfieafdel'i'ngen hebben tot de stij ging bijgedragen, zo vermeldt het augustusnummer van het „Co-Op Maanblad". De „Co-Op" is teleurgesteld over 'hét resultaat van de drie jaar studie die 'de commissie economische mede dinging aan de verticale prijsbin ding heeft besteed'. Het rapport voegt weinig of niéts toe aan wat over de verticale prijsbinding al be kend was. Gevreesd moet worden dat 'het rapport 'ertoe kan lédden dat 'hét vraagstuk voortaan als afgedaan wordt beschouwd.' DEN HAAG. In opdracht van de Boerenpartij 'heeft mr. L. van Hei.j- n'ingen aan H.M. de Koningin gratie gevraagd voor de „vrije boer" T. J. van IJ. uit Driebergen-Rijsenburg, die op 22 augustus is gearresteerd om een vervangende hechtenis van tien dagen, en waarschijnlijk direct aansluitend daarop nog een van twee dagen uit te ziften. r In Milaan zijn woensdagavond 15 personen aangehouden na botsingen tussen demonstran ten tegen de rege ring van Pra-nco in Spanje en leden van eer. rechtse groep. AMSTERDAM. Het personeelste kort bij de Amsterdamse politie is nog steeds nijpend. Het bedraagt thans 464 man. Het tekort manifes teert zich vooral in de lagere ran gen. Een ruimtevaarder in een nieuw soort ruimtepak, ivaarbij de nadruk vooral is gelegd op gemakkelijk bewegen. Op de foto is de ruimtevaarder geze ten op een speciaal voor dit doel geconstrueerde fiets. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Motorrijder contra tractor Gisteren (woensdagmiddag) om streeks zes uur deed zich op het kruispunt Moge Molenstraat-'!. Vrije een aanrijding voor lussen een mo terrijwiel en een tractor, waarbij de 'bestuurder van de motor, de jeugdi ge B. L. uit Zieri'kzeé, zijn been brak. L. kwam 't Vrije uilgereden richting Vrijpoortje, maar verzuimde op de 'kruising voorrang te verlenen aan de over de Hoge Molenstraat rijden de tractor, bestuurd door E. H. B. uit Ren'esse. L. kwam ten val en moest worden opgenomen in het Ro de Kruiszaekerihuis. d Chroesjtsjov 'heeft woensdag ver klaard, dat hij niet van plan is om in 'het najaar d'e algemene vergade ring van de V.N. in New York bij te wonen. Na afloop van d'e grote betoging tegén de rassenscheiding op woens dag 'heeft de hoofdcommissaris van politie van Washington gezegd, dat de démonstratie volmaakt ordelijk was verlopen. Hoofdcommissaris Ro bert Murray ze'i, dat er in Washing ton zelfs minder misdrijven waren gepleegd, dan 'op een normale dag. HILVERSUM. - Radio Nederland Wereldomroep 'hééft 'in 1962 dank zij samenweiM'ng met N.T.S. en Sticusa 282 t.v.-programma's naar Curasao gezonden. De televisie in Venezuela ontving dn dit jaar iedere week een door de Wereldomroep gemaakte se lectie uit h'et N.T.S.-journaal. ZIERIKZEE, 29-8. Heden (donder dagmorgen) vond de opening plaats van de nieuwe A.H.-zelfbedienings winkel, waartoe zich verschillende vertegenwoordigers en medewerkers van de N.V. Albert Heqn, de be drijfsleider de heer G. Sanderse met zijn echtgenote, het personeel en de aannemers in de winkel hadden ver zameld. Deze allen, benevens de aanwe zige genodigden, werden welkom geheten door 'de divisieleider, de heer M. den Ambtman, die allen dankte Voor hun aanwezigheid en er op wees dét deze dag een belang rijke dag is zowel voor Albert Heijn als voor Zierikzee. Spreker merkte verder op dat Zierikzee reeds in oude tijden e'en belangrijke handels stad was en sinds eeuwen ht koop centrum van Schouwen-üiveland is. Voorts herinnerde d'e heer den Ambtman er aan 'dat Albert Heijn sinds 1930 in Zierikzee gevestigd is en sprak hij er zijn vreugde over uit dat het bedrijf thans de ou'de winkel heeft kunnen vergroten en moderniseren en er een zelfbédie- ningsza'ak van heeft kunnen maken. Verandering was dringend' nodig en thans kunnen oo'lc de Zeeuwse huis vrouwen zien welk assortiment Al- bert Heijn eigenlijk brengt. Vervolgens richtte hij zich tot het echttpaar Sanderse dat sinds 1947 in Zierikzee werkzaam is en deelde hij mede dat de heer Sanderse m.i.v. heden gepromoveerd lis van chef van een bedieningszaak tot bedrijfslei der van een moderne zelfbedienings zaak, met welk feit hij hem van harte geluk wenste en hem namens de directie een schrijven, houdende de benoeming en gelukwensen over handigde, onder applaus der aamve- 'Zïgen. Ten slótte dankte hij allen die aan de tot standkomdng van deze moderne zaa'k hébben medegewerkt, 0;in. de aannemers en de eigen me dewerkers, di etrots kunnen zijn op wat zij tot stand hebben gebracht- De heer Sanderse en het personeel wenéte hij succes en een mooie om- zét toe. Namens de aannemers dankte de heer Joh. Holm voor de ontvangen opdracht en het in hen 'gestelde ver trouwen, zomede de heer Stad't en het echtpaar Sanderse voor de on dervonden medewerking. Namens allen bood hij een fraai bloemstuk aan onder het uitspreken van dc beste wensen. Hierna verrichtte Jopie Sanderse de eigenlijke opening door met. een sleutel dc winkeldeur lc onlsluitcn. waarop hot in grote getale aanwe zige publiek, in de gelegenheid ge steld werd de zaak te bezichtigen en inkopen te doen. De belangstel ling was zo groot da't de mensen in ^de rij moesten staan en slechts bij ^groepjes konden worden binnenge laten. De hoofdaannemer fa. Gebr. Holm te Zierikzee en de onder-aannemers de heren C. van 't Veer (timmer werk), J. W. Gudde (schilderwerk), C. Lindérs (stucadoorswerken) en fa. J .Steutel en Zn. (sanitair/elektrici teit) hebben met deze snelle verbou wing in 'twaalf wéken tij d een prach tig stuk werk geleverd, dat in geen enkel' opzicht behoeft onder te doen veer de groot-winkel'bouw in de gro te steden. De verbouwing is bijzon der grondig aangepakt en heeft een moderne zelfbediening opgeleverd welke aan alle te stellen eisen vol doet. De winkelruimte kon door het uitbreken van achtergelegen ruim ten werden vergroot tot een diepte van niet minder dan 24,60 meter. Dat dit een bijzondere vergroting bete kent blijkt wel uit het feit dat de oude winkel slechts 8% meter diep was. Deze ruim te winst kon slechts worden bereikt door het uitbreken van alle binnenmuren. Met de voorgevel van de nieuwe winkel is eveneens een voortreffelijk stuk vakwerk opgeleverd. De puibe- kledlng hiervan bestaat tot een hoog te van 1.50 meter uit selSteen, voor de verdere puibekleding werd ge bruik gemaakt van grijs-groene gra- metstrippen (natuursteen). Achterin d'e zaak is een cantine ten gerieve van het personeel ingebouwd, het magazijn (in de kelder) werd voor zien van 'betcnivlceren. De winkel is voorts voorzien van U.-verlichtang, wa'arvoor niet minder dan 58 buis- lampen werden toegepast, en boven dien 10 gewone l'ampen en 'ccn aan tal spotlights. Aan het: plafond (een verlaagd stuc-plafond op steengaas) werd voor de verwarming een gas- heater aangebracht. Dc vloer bestaat uit 'dubbelbard gebakken tegels. Een speciale dakventilator is aangebracht vcor de nódige luchtverversing, zo dat aan alles is gedacht. In d'e winkel werd een geheel nieuwe 'inventaris geplaatst, waar onder d'e nodige diepvriesinstallaties en 'een open-gekoelde toonbank in de geheel betegelde vleeswarenafdeling. Bovendien werd het. woongedeelte (bovenverdieping) geheel naar dc eisen des tijds verbouwd, zodat de nieuwe A.H.-zelfbediening haar deu ren zeker met voldoening on tróts Icon openen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 2