GROTE DEMONSTRATIE TEGEN RASSENSCHEIDING - AAN MARS NAAR WASHINGTON NAMEN 200.000 MENSEN DEEL ÉP^ Rode-Kruiscongres over oorlog en vrede Enige ontspanning in Zuid-Vietnam Auto te water - Bestuurder verdronken Regeringsverklaring inzake landbouw wekt verwachtingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 augustus 1963 120e jaargang No. 19436 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Onthulling, gedenkplaten te Schelphoek en Ouwerkerk Kennedy: „Demonstratie gunstig voor zaak van de negers''' Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ü«IS|F S»J WASHINGTON, 29-8. Omstreeks 200.000 mensen hebben woensdag deel genomen aan de grote demonstratie tegen de rassenscheiding in Washington, die onder leiding stond van Philip Randolph, voorzitter van de vakvereni ging van Wagons-lits personeel. In de vroege ochtend reeds begonnen duizenden betogers zich in het cen trum van de stad te verzamelen onder het zingen van het lied „Wij zullen overwinnen". Vjjf politiekorpsen, reservisten, vrijwilligers, brandweerlieden en eenheden van het leger stonden gereed om in te grijpen als zich wanordelijkheden zouden voordoen. De demonstratie verliep ochter volkomen rustig en orde lijk. Slechts drie personen zijn gearresteerd. Eén van hen is een aanhanger van de Amerikaanse nazi-leider Lincoln Rockwell. II y wilde een rede houden. Om 'half drie in de middag wer den de leiders van de betoging ont vangen door de voorzitters van de democratische en republikeinse se naatsfracties, Mike Mansfield en Everett Dirksen. Om kwart over vier (Ned. tijd) vertrokken de be-togers van het Waslhingtonmonument naar het 1600 meter verder gelegen gedenkteken voor Lincoln. Het centrale teken van de meegevoerde, gezongen en gesproken leuzen was „Wij willen vrijheid. Wij willen vrijheid nu". Bij het gedenkteken voor Lincoln werden toespraken gehouden, ex- werd gebeden en gezongen. De Amerikaanse vakbondsleider Walter Reuther zei dat het gedulld dat de Amerikaanse negers honderd jaar hebben gehad ten einde is. Het ge weten van de Amerikanen moet ogenblikkelijk in beweging worden gebracht, opdat het Amerikaanse congres de wet op de burgerrechten zal goedkeuren. Strjjd wordt voortgezet Aan het einde van de demonstra tie beloofde de menigte plechtig de strijd voort te zetten. De belofte w rd uitgesproken door de leider Ph'lin Randolph. De menigte ant woordde door te herhalen: „Aldus beloof ik". Randolph zei na afloop tot ver- si c gevers, dat de mars aan zijn vcnaamste doel heeft beantwoord, n: m lijk het wakkerschudden van he t geweten van de Verenigde Sta ten. Brand in gedroogde en gemalen asperges ROTTERDAM, 29-8. Heden (don derdagmorgen) rond half zes heeft een korte, maar hevige brand ge woed' in de opslagruimte van dé maal- en drooginrichting voor spe cerijen, drogerijen en chemicaliën Gebrs. G. J. en A. Hegge N.V. aan de Zestienlhovensekade in Rotter dam. De brand 'is door nog ni'et bekende oorzaak ontstaan in een partij ge droogde en gemalen asperges. Hoe wel dankzij het snelle ingrijpen van de brandweer het vuur betrekkelijk weinig schad'e aanrichtte, is toch een groot gedeelte van de opgeslagen en gedrcogd'e goederen verloren gegaan door het bluswater. De schade be draagt dan ook vele duizenden gul dens. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Stijgend bierverbruik in de wereld LONDEN. 28-8. Het bierverbru'vk in de wereld 'is vorig jaar in verge lijking met 1961 met 3,6 procent ge stegen tot 43 312.000.000 liter, zo heeft het brouwers genoot schap in Londen bekend gemaakt. De Belgen drinken het meeste bier namelijk 122 liter per persoon. Daar na komen de Westduitsers (109 liter) en de Nieuwzeelanders (104 liter). Engeland komt op de vijfde plaats mot 88 li-ter, gevolgd door Oostenrijk (85 liter) en Denemarkenn (76 liter). Nederland komt op de veertiende plaats met 28 liter per hoofd, voor afgegaan door Zweden met 30 liter en gevolgd door Noorwegen met 25 liter. Italië neemt op de Hist met zes liter de achttiende plaats in. Om negen uur Nederlandse tijd werden de afgevaardigden van de tien organisaties die de mars op touw hadden gezet op 'het Witte Huis door president Kennedy ontvangen. Na afloop van het onderhoud gaf de president een verklaring uit waarin hij de demonstratie gunstig noemde voor de zaak van de 20 miljoen ne gers, die gelijke behandeling wen sen. Hij zei onder de indruk te zijn van de grote geestdrift en rustige waardigheid van de betogers. Voor de aanvang van de mars was nazi-leader Lincoln Rockwell uit Washington vertrokken. Hij had voorspeld dat 2000 van zijn aanhan gers met 'hem zouden demonstreren. Slechts 70 hadden aan zijn oproep gehoor gegeven. Rockwell zei: „Ik schaam me over mijn mensen". De geneeskundige dienst heeft aan 1335 mensen medische hulp moeten verlenen. 56 mensen werden overge bracht naar ziekenhuizen, doch slechts drie van hen moesten daar blijven. Kennedy over demonstratie President Kennedy heeft woens dagavond na zijn onderhoud met de organisatoren van de mars naar Washinton een verklaring uitgege ven waarin hij zegt dat de demon stratie gunstig is geweest voor de zaak van de twintig miljoen negers die gelijke behandeling voor allen wensen en heeft bijgedragen tot het welzijn van de gehele mensheid. Hij was onder de indruk van de grote geestdrift en rustige waardig heid van de duizenden betogers. Hij prees de leiders voor de uitvoerige voorbereidingen en de deelnemers voor de ordelijke wijze waarop de betoging was verlopen. Als wij den ken aan andere demonstraties die in verschillende delen van de wereld zijn gehouden kan dit land tints zijn op de betoging van vandaag, aldus Kennedy, die beloofde dat zijn rege ring voort zal gaan. met haar po gingen om gelijke behandeling van de negers te verkrijgen. stStes Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco zijn met vakantie in County Kildare, Ierland. De kinderen, de 6-jarige prinses Caroline en' de 5-jarige prins Albert, zijn ook van de partij. Groot deel van gearresteerde studenten weer vrij SAIGON, 28-8. Men heeft woens dag enkele eenheden uit Saigon te ruggetrokken, kennelijk met de be doeling om enige ontspanning te brengen in de stad. De eenheden, die de vorige week Saigon zijn bin nengerukt in verband met de af kondiging van de staat van beleg zijn nu echter vlak buiten de stad gelegerd. Het officiële Vietnamese persbu reau meldt, dat een groot deel van ZEDDAM. De circa 50-jarige me vrouw Ticheloven uit Gaanderen verloor, toen zij met haar man op de weg Zeddam-Etten fietste, de macht over het stuur van haar fiets. Zij kwam ten val en sloeg met haar hcofd op het wegdek. Zij overleed ter plaatse. Spoorwegstaking in de V.S. afgelast WASHINGTON, 28-8. De Ameri- kaanse vakbonden van spoorwegar beiders hebben woensdag een alge mene staking die heden (donderdag) om vijf uur des ochtends zou begin nen, afgelast. Zij zijn bereid de on derhandelingen met de spoorwegen over de reorganisatieplannen voor het spoorwegbedrijf onmiddellijk te hervatten. Kort tevoren hadden de spoorweg maatschappijen een order 'ingetrok ken waardoor regelingen waartegen de vakbonden bezwaar hadden, van kracht zouden worden. de 1.400 studenten, die sinds 25 aug. 4 in een militair opleidingscentrum bij de hoofdstad worden vastgehouden omdat zij „illegale bijeenkomsten" hadden belegd, in vrijheid is gesteld. De scholen zullen vrijdag weer be ginnen. Volgons het persbureau hadden rond 600.000 mensen in de afgelopen dagen massa-bijeenkom sten géhouden in de hoofdsteden van de provincies. Op deze bijeen komsten had men zijn goedkeuring gehecht aan de jongste regerings maatregelen. Voorts had een groep studenten en hoogleraren in Hue president Ngo Dinh Diem om „ver giffenis" gevraagd. Van welingelichte zijde is intus sen vei-nomen. dat twee van de groep boeddhistische leiders die het tegen de regering hebben opgeno men aan arrestatie zijn ontkomen. Men vermoedt dat zij hun toevlucht bij de Amerikanen hebben gezocht. Twee jonge vrouwen in New York vermoord NEW YORK. 29-8. .Twee jonge vrouwen zijn in hun flat in Manhat tan (New York) door inbrekers op gruwelijke wijze vermoord. De vrouwen waren aan polsen en en kels gebonden en daarna met mes steken om het leven gebracht. Een van 'hen was de 21-jarige nicht van de Amerikaanse schrijver Philip Wyll. GENEVE, 28-8. Woensdag begon in Genève het congres van de In ternationale Rode Kruisorganisatie, waai'op onder meer maatregelen zullen worden bespi*oken om de oorlogskansen te verkleinen. De Internationale Rode Kruis- commissie. die tot taak heeft de toe passing der Geneefse conventies in zake oorlog te controleren, heefteen i-apport opgesteld waar-in vier voor waarden worden opgesomd die vol doende aanleiding zouden 'kunnen Women om bemiddelend op te tre den. Deze zijn: wanneer de vrede met een atoomoorlog wordt bedreigd; wanneer de Verenigde Naties menen het alleen niet te kunnen klaren; wanneer de beginselen van de Rode Kruis-organisatie in het geding ko men; en wanneer de belanghebben de partijen besluiten de bemidde ling van de commissie in te roepen. De internationale commissie, die uitsluitend uit Zwitserse leden be staat, heeft reeds een reserveteam gevormd van zestig vrijwilligers, on der wie Zwitserse legerofficieren, rechtsgeleerden, artsen en zakenlie den, die bereid zijn overal heen te gaan als „waakhonden van de vre de". Het congres, dat door ruim vier-' honderd afgevaardigden uit de ge hele wereld wordt bijgewoond duurt tot tien september. Verwachting tot vrijdagavond: Enkele zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui; vannacht zwakke wind en plaatselijk mist, morgen zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; iets hogere midd agtempera turen 30 aug. Zon op 5.46, onder 19.34. Maan op 17.19, onder 0.30. Volle maan; 3 sept. te 20.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 aug. 11.20 v.m. 23.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 aug. 11.03 v.m. 23.32 n.m. WESTERSCHOUWEN 30 aug 10.13 v.m. 22.47 n.m. Schorsing vervroegde afschrijving voor gebouwen verworven na 28 augustus 1963 DEN HAAG, 29-8. De minister en de staatssecretaris van financiën hebben bij beschikking van 28 au gustus 1963, opgenomen in de Ne derlandse staatscourant van die da tum, bepaald dat voor die gebouwen welke na 28 augustus 1963 zijn ver worven, verbeterd, besteld of aanbe steed, de bestaande faciliteit van de vervroegde afschrijving wordt ge schorst. Do beschikking 'iis, ingevolge het desbetreffende wettelijke voorschrift genomen, 'in overeenstemming met d'e minister van economische zaken. De maatregel geldt zowel voor de 'inkomstenbelasting 'als voor de ven nootschapsbelasting; ihij heeft geen gevolgen voor 'd'e gevallten waarin reeds op 28 augustus 1963 terzake van d'e vérwerving of verbetering van 'gebouwde eigendommen ver plichtingen zijn aangegaan of voort- brengingskosten' 'Zijn gemaakt. De getroffen maatregel vindt zijn grond in de 'spanning welke in de bouwsector bestaat. In de 'huidige omstandigheden waarin de vraag naar bouwcapaciteit het aanbod in aanzienlijke mate overtreft, achtten de bewindslieden het niet langer verantwoord in deze sector de faci liteit van de vervroegde afschrijving te doen voortbestaan. De schorsing 'is beperkt tot de vervroegde afschrijving en heeft geen betrekking op de investerings aftrek, die ongewijzigd blijft gehand haafd. Aan de dood ontsnapt DEN HAAG, 28-8. - De 26-jarige A. A. V. M. E. uit Zepperer* (België) is in Den Haag op 'het nippertje aan de dood ontsnapt, toen zijn vracht auto tegen een pijler van het via duct aan de Rijswijkseweg reed. E. wust vlak voor de botsing uit de ca bine te springen en dit heeft hem het leven gered, want de gehele ca bine werd ingedrukt door kisten pruimen, de lading van de auto, be stemd voor de Haagse groothandel. De scheidingswand tussen de cabine en de laadruimte klapte geheel over het stuur. E. heeft bij zijn sprong al leen een verwonding aan de schou der opgelopen, die in 'het ziekenhuis is behandeld. De vrachtwagen is naar ihet poli tiebureau gebracht voor een feeh- nisdh onderzoek. Doodtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van Europa zijn de luchtdrukverschillen klein geworden en de winden zwak. Tengevolge daarvan ontstond in de afgelopen nacht op vele plaatsen in ons land mist, waarbij de tempera tuur in het binnenland tot om streeks 8 graden daalde. Deze koude nacht volgde op een dag waarop de temperatuur bij gebi*ek aan zonne schijn zeer laag was gebleven. Het etmaalgemiddelde van de tempera tuur was gisteren te De Bilt onge veer 5 gra'den beneden normaal. Het blijft ook 'het komende etmaal be trekkelijk rustig boven ons land, doordat de lucht nog steeds onsta biel is blijft de kans op een lokale bui bestaan. Oceaanstoringen komen echter niet naar ons land. Zij trek ken om een zeer krachtig Azoren- hogedrukgebied heen in de richting van Frankrijk. Een eerste storing was daar vannacht reeds aangeko men. Een tweede, die het restant vormt van de tropische cycloon Beulah, ligt midden op de oceaan en trekt in dezelfde richting. Boodschap van Oe Thant GENEVE. 28-8. Alle mensen beho ren tot één ras, 'het menselijke ras en het lijder, van een mens 'is een bron van onrust voor alle andere. Dit heeft secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. verklaard in een boodschap aan het internationale congres van het Rode Kruis dat in Genève wordt gehouden. Bankemployé met anderhalve ton in gracht gereden Voorzitter A. W. Biewenga van het Landbouwschap: AMSTERDAM, 28-8. - Een kleine Combi-bestelauto is woensdagmid dag omstreeks half vier in de Kost- verlorenvaart te Amsterdam te wa ter geraakt. De bestuurder, een em ployé van de Rotterdamse Bank, is daarby om het leven gekomen. De rijkspolitie te water was woensdag avond nog aan het dreggen in de „Extra belastin" voor bewoners woningwetwoningen niet behoorlijke inkomens" DEN HAAG, 28-8. liet Eerste-Ka- mcrlid de heer H. Algra (A.R.) wil mensen met hogere inkomens weren uit woningwetwoningen. Hy vindt het niet juist dat zy een goedkoop huisb ewonen met hulp van bijdra gen uit de openbare kassen en steil voor dat zij een extra belasting be talen. De inkomstenbelasting van men sen met meer dan 10.000 gulden in komen, zou moeten worden verhoogd met 200 gulden, die van personen met 12.000 gulden of meer met een bedrag van 400 gulden. De heer Algra ontwikkelt dit idee in het weekblad van de Anti-Revo lutionaire partij „Nederlandse Ge dachten". Hij verwacht dat dit mid del succes zal hebben, maar is be reid zijn idee te laten varen voor een beter voorstel. In een toelichting zegt de heer Algra dat de door hem voorgestelde maatregel gericht is tegen gezinnen met zeer goede inkomens, die beslist geen toeslag op de huur nodig heb ben. Kostvcrlorenvaart naar een tas met belangrijke stukken voor de bank, die de employé by zich had. In de tas zit een bedrag van circa 157.000 gulden die de verdronken 31-jarige bank-employp J. P. V. by de bijkan toren van de Rotterdamse Bank had opgehaald. In de loop van 'de avond' waren een zak met salaris-enveloppen, als mede een tas met enveloppen met effecten uit helt water opgehaald. De ze waren uit de auto 'gevallen, toen ds-'e u'it het water werd opgetakeld. De bankemployé moest op zijn rit, cm soort interne postdienst, onder andere cck effecten naar een der bijkantoren 'brengen. Te midder nacht was de ki'kvorsman onder de gröfe belangstelling van het publiek nog aan het, zoeken in de Kostver- lorenvaart. Over de oorzaak van het ongeluk tast d'e politie volkomen in het duister, In do eerste* verwarring verkeer de men in de mening dat 'er meer inzittenden in de auto aanwezig wa ren geweest, maar 'bij een nader on derzoek bleek dat het slachtoffer al leen 'in de wagen had1 'gezéten. DEN HAAG, 28-8. „Samenvattend zou ik van dc regeringsverklaring op het stuk van de landbouw willen zeggen, dat de veelal goed gekozen bewoordingen verwachtingen wek ken ten aanzien van de daden van het nieuwe kabinet. Met spanning zien wy dan ook de derde dinsdag van september tegemoet, wanneer uit de landbouwbegroting voor 1964 de hoge prioriteit voor de landbouw uit ronde cijfers zal moeten blyken". De voorzitter van het Landbouw schap, de heer A. W. Biewenga, zei dit in de rede. waarmee hij woens dagmorgen de bestuursvergadei-ing van het schap opende. Eerder in zijn rede had hij uit de regeringsverklaring de conclusie ge trokken, adt de regering voornemens is een x-oyaler landbouwbeleid te voe- ren. In zijn brief aan de kabinetsfor mateur heeft het Landbouwschap geseld. dat een verhoging van het prijsniveau der landbouwprodukten niet alleen nodig is om de sociale positie van de agrarische bevolkings groep op korte termijn te verbetei"en, maar tevens voorwaaarde is voor de versterking van de concurrentie- kracht van de Nederlandse land bouw. Ook de regering - aldus de heer Biewenga - is zich thans van deze samenhang bewust. Zij erkent im mers dat een i*edelijke bestaansmo gelijkheid mede voorwaarde is voor een snelle aanpassing van de agra rische produktiestructuur. Deze er kenning van hetgeen het landbouw bedrijf sleven in de afgelopen jaren onophoudelijk heeft gesteld, is naar sprekers gevoel van principieel be lang, met name voor de basis van het te voeren landbouwprijsbeleid. Regeringsverklaring niet duidelyk Uit de regeringsverklaring blijkt overigens niet in concreto welke ver beteringen in het markt- en prijsbe leid zijn te verwachten, zowel voor het lopende piijsjaar als voor de ko mende jaren. De hele passage over de landbouw in de i-egeringsverkla- ïing blijft volgens de heer Biewenga vaag op het punt van de uitwerking van het landbouwbeleid. Dit geldt niet alleen voor het markt- en prijs beleid, maar ook voor het sociale be leid en het structuurbeleid. Zo wordt over het inhalen van de achterstand in de beloning van de landarbeider met geen woord gerept. Ook be treurde de heer Biewenga het, dat de regeringsverklaring geen gunstige aanwijzing bevat inzake een verho ging met één cent van de richtprijs voor het lopende prijsjaar. Het Land bouwschap had hiertoe in zijn brief aan de kabinetsformateur dringend geadviseerd. Van het ontwikkelings- en sane- ringsfonds zegt de regeringsverkla ring, dat het geregeld van middelen zal worden voorzien. Het ware de heer Biewenga liever geweest, wan neer was verklaard dat het fonds voor de uitoefening van zijn taken steeds over voldoende middelen zal kunnen beschikken. Goede nota had hij genomen van de mededeling van de minister-pre sident, dat de regering denkt aan zo wel het ontwikkelen van bestaande bedrijven als aan het stimuleren van vrijwillige bedrijfsbeëindiging. Dat het probleem van de land bouwbedrijf sgebou wen, door liet Landbouwschap in zyn brief aan dc formateur met zoveel klem naar vo ren gebracht, in dc regeringsverkla ring onvermeld is gebleven, be treurde by.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1