STUDENTEN IN VIETNAM DOEN BEROEP OP AMERIKA Boodschap van Chroesjtsjov aan Kennedy Recente maatschappelijke ontwikkeling gevaar voor hechtheid familieband Staking bij N.D.S.M. Nederlandse bergbeklimmers zijn veilig Oranje-route Oud-vicepresident van Indonesië dr. Hatta in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 augustus 1963 120e jaargang No. 19435 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.0C uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v.'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. m au nummer: „Kunst en Eervraagt leerlingen Tweeduizend jongeren in Saigon gearresteerd SAIGON, 26-8. - Minstens zeven van de boeddhlstenleiders die in Zuid-Vietnam in de gevangenis zijn geworpen zijn in hongerstaking ge gaan, zo is maandag vernomen. Voorts zouden studentenleiders die zondag werden gearresteerd er in geslaagd zijn, een boodschap naar de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabod Lodge, te zen den waarin zij een beroep op hem doen, hun „strijd tegen Diem" voort te zetten. Zcr.chi'g zouden in totaal tweedui zend vtudeoten zijn aangehouden. De Zuidvietnamese regering heeft maatregelen tegen de studenten en middelbare scholieren genomen uit vrees voor massale betogingen uit protest tegen de vervolging van de boeddhisten. De universiteiten en scholen in Saigon zijn gesloten. Vol gens sommige berichten moeten burgerlijke ambtenaren momenteel hun godsdienst en die van hun ver wanten opgeven opdat men kan na gaan of zich mensen in Overheids dienst bevinden die sympathiseren met de boeddhisten. Man achter de schermen Uit een aantal openbare gebou wen in de Zuidvietnamese hoofdstad zijn de portretten van president Ngo Dinh Diem sinds enkele dagen ver dwenen. Naar aanleiding daarvan zijn geruchten ontstaan volgens wel ke de broer van de president. Ngo Dinh Nhoe, op het punt staat de macht over te nemen. Het is alge meen bekend, dat Nhoe bij de ge beurtenissen van de afgelopen week de man achter de schermen was en nu in feite a'l de macht in het land uitoefent. Ook is het bekend, dat hij een enorm aantal portretten van z'Chzelf heeft, laten .drukken - som- nrge berichten spreken van mJh- stens een miljoen - die zijn ver spreid onder leden van de republi keinse jeugdbeweging waarvan Nhoe leider is. In de Zuïdkoreaanse hoofdstad Seoel zijn "maandag elf boeddhisti sche monniken, vijf nonnen en vijf tien leken voor drie dagen in hon gerstaking gegaan uit protest tegen de actie van de Zuitvietnamese re gering tegen de boeddhisten. „Vreedzame methoden" De Zuidvietnamese boeddhistische hogepriester Thitsj Tinh Chiet heeft maandag een aantal boeddhistische leiders richtlijhen verstrekt voor het zoeken naar een oplossing van het conflict. De boeddhisten moeten zich volgens deze richtlijnen aan eensluiten om vrijlating van de monniken, nonnen en andere ge loofsgenoten die momenfeêl gevan gen zitten, gebruikmaking van de pagodes in alle vrede en rust een eerbiediging van het boeddhisme te bewerkstelligen. Om dit te bereiken moet men zich alleen van vreedza- me methoden bedienen, aldus de ho- gepriestèr, die tevens een beroep doet op de „edelmoedigheid en ge nadigheid" van president Ngo Dinh Diem. WASHINGTON, 26-8. Sowjet-am- bassadeur' Drobynin heeft maandag morgen een onderhoud van een uur gehad met president Kennedy. Tijdens dit gesprek overhandigde hij. zoals Drobynin na afloop aan verslaggevers mededeelde, aan de Amerikaanse president een bood schap van premier Ohroesjtsjef, waarin deze zijn voldoening' uitsprak over de ondertekening van het kern- stopverdrag en tevens verklaarde de indruk te hebben, dat 'het bezoek aan de Sowjet-Unie ter gelegenheid hiervan van de Amerikaanse minis'- ter van buitenlandse zaken er>. en kele leden van de Amerikaanse se naat nuttig is geweest. Gesprek met Gromiko President Kennedy zou zich, vol gens de Sowjet-ambassadeur, tijdens het gesprek bereid 'hebben verklaard ever da verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te spre ken met de Sowjet-min'ister van O NIJMEGEN. 24-8. De maatschap pelijke ontwikkeling van de laatste jaren is een gevaar gebleken voor de hechtheid van de familieband. De familierelatie heeft aan betekenis in geboet en de onzekerheden voor de enkeling zijn talrijker geworden. De oppervlakkigheid wint ook op dit terrein. Deze waarschuwing hield prof. dr. L. Neundörfer uit Frankfort als eer ste inleider de congressisten vóór, die de opentngszitting bijwoonden van het tiende Uciss-wereldcongres voor katholieke maatschappelijke werkers in Nijmegen. In zijn rede over de faktoren, die een harmonisch gezinsleven bepalen Twee treinen zijn maandagmid dag in botsing gekomen in een tun-, nel op achthonderd meter van het eindstation Saint Paul in Lyon. Er zijn zeker zes personen bij het onge luk om het leven gekomen. Onge veer vijftien anderen werden ge wond. stipuleerde prof. Neundörfer dat de tegenwoordige mens vaak in de eer ste plaats wordt gewaardeerd om zijn prestatie in het bedrijfsleven. Dit moet zijn neerslag vinden in de funlktionele positie van 'het gezin, dat in deze overgangstijd kwetsbaar is. De maatschappelijk werker van nu moet dit onder ogen zien en zich idealiseren, hoe in feite juist thans het gezin betekenisvol is ais plaats waar men „zichzelf" kan zijn, als de plagts waar men de dagelijkse span ningen kan afreageren en zijn even wicht kan hervinden. Bijstand aan het gezin door struk- tuele maatschappelijke voorzienin gen en door bijzondere begeleiding kan van het hoogste belang zijn. De inleider attendeerde er nog met klem op, dat men in de tegenwoordige sa menleving de armen vaak niet in de eerste plaats meer vindt onder hen die in> loondienst zijn, doch onder de kleine zelfstandigen en onder de ouden: van dagen. Hulp verlenen als dat nodig is, mag niet meer plaats vinden langs bureaucratische weg, doch dient te geschieden met erken ning van het sociale wezen van de mens. buitenlandse zaken, Gromiko, als deze in september ter gelegenheid van de opening van de algemene vergadering der Verenigde Naties naar de Verenigde Staten komt. Drobynin zei nog niet te kunnen antwoorden op de hem gestelde vraag of ook premier Ohroesjtsjef dan naar New York zal komen. Ook Drobynin heeft, naar hij ver klaarde. met president Kennedy ever een verdere verbetering in de betrekkingen lussen beide landen en een verdere ontspanning in de we reld gesproken. AMSTERDAM, 26-8. Bij de Neder landse Dok. en Scheepsbouw Maat schappij ie Amsterdam zjjn na de middagschaft ongeveer 500 arbeiders van de totaal circa 3.000 man om vattende dagploeg in staking gegaan. De arbeiders verzamelden zich voor het hoofdgebouw. Van de zijde van de direktie werd medegedeeld, dat de arbeiders looneisen hadden gesteld naar aanleiding van de kop pelbazen-affaire. Een woordvoerder van de N.D.S. M. deelde om vijf uur mede dat de avondploeg normaal om vijf uur aan het werk wa's gegaan. De koppelba zen-affaire wordt door de arbeiders gebruikt, aldus de woordvoerder, om hun eigen eisen tot loonsverhoging er aan vast te koppelen. Volgens hem moet de staking van maandag middag meer als een soort demon stratie dan als een staking worden gezien. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's TRENTO, 26-8. De groep Neder landse bergbeklimmers, die zaterdag 'niet in haar hotel in Levico was te ruggekeerd, is daar maandag behou den aangekomen. De 16-jarige Johan Rietwaldlrle, die deel uitmaakte van de groep had zaterdag vanuit een berghut alarm gestegen dat de groep in moeilijkhe.- den verkeerde in een zeer moeilijke pas. De jongeman had een gebroken sleutelbeen en is opgenomen in een ziekenhuis 'in Levico. Een reddingsploeg, die direkt op zoek ging naar de overige leden van de groep slaagde er maandag bij het aanbreken van de dag in hen te be reiken'. Zij zijn 'in de loop van de dag behouden in hun 'hotel terugge keerd. Geen van hen liep letsel op. De groep 'bestond behalve uit Jo- B. en w. Zaandam aanvaardt beeld van Miletec niet ZAANDAM, 26-8. Het college van b. en w. te Zaandam heeft maandag avond namens een commissie van drie, die het beeld „De houtwerkers" van de Joegoslaaf Slavomir Miletic op zijn kunstzinnige en technische merites beoordeelde, de gemeente- Het booreiland Hubinsel 4", dat zaterdag door de Britse sleepboot „Serviceman" verloren was, is nu op weg naar ons land. De Neder landse sleepboten „Nestor" en „Sim- son" slepen 't gevaarte naar IJmui- den. Hier is het gefotografeerd, maandagochtend, op een afstand van ca. 10 mijl uit de Nederlandse kust. (Luchtfoto A,N,P.). raad meegedeeld dat het beeld niet kan worden aanvaard. De commissie die vrijdag het in gips opgetrokken model bekeek, be stend uit de 'héren K. E. Schuurman te Den Haag, oud-conservator van het gemeentelijk museum aldaar en thans eSth'etisoh adiviseur van 'de P.T.T., D. Sdhwagerman te Haar lem, direkteur van het Frans Hals museum en dirs. H. L. Swart -te Zeist, direkteur van de Nederlandse kunst stichting. In venband met de ge ruchtmakende zaak rond het beeld, dat eerder aan de hand van een uit spraak van andere deskundigen was afgekeurd, besloot het college van b. en w. het beeld nogmaals te laten testen. Een en ander was ingegeven door vragen die namens de fraktiie van de P.S.P. waren gesteld, en ook door tal van adhesiebetuigingen uit de buigerij. Hét is te verwachten dat van de zijde vani het 'gemeentebe stuur maandagavond het laatste woord is gezegd over het beeld dat in gunstiger omstandigheden een plaats zou moeten krijgen óp de Beatrixbrug te Zaandam. Voorbarigheid is als een appel: reeds geplukt eer hij kon rijpen. Met behulp van een oude, halfgesloopte legertank wordt het studioterrein van de Hal Roach studio's in San Francisco gesloopt. Hier zijn indertijd vele films van Laurel en Hardy tot stand gekomen, doch de studio is over de kop gegaan en het terrein zal nu een nieuwe bestemming vinden. Op de foto het moment, waarop het decor voor een oude film in elkaar zakt. ban Rietwaldirle, uit de 19-jarige rnej, Stevens, mevrouw Van Veen (38r en de heren Konsbrock (59), Van Zuylen (18) en Zaal (16). Viking jacht vertrokken uit Harlingen Enkele opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen maar ook enkele plaatselijke buien; weinig verande ring in temperatuur; matige, maar langs de kust nog af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. 28 aug. Zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 15.24, onder 23.47. 29 aug. Zon op 5.45, onder 19.36. Maan op 16.24, onder Eerste kwartier; 27 aug. te 7.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 aug. 9.12 v.m. 29 aug. 10.13 v.m. BROUWERSHAVEN 28 aug. 8.43 v.m. 29 aug. 9.50 v.m. WESTERSCHOUWEN 21.31 n.m. 22.39 n.m. 21.14 n.m. 22.22 n.m. 28 aug. 29 aug. 7.55 v.m. 9.01 v.m. 20.21 n.m. 21.34 run. Maandag- vïkingjacht HARLINGEN, 26-8, avond is het Noorse „Victoria" uit Harlingen vertrokken. Het schip zal binnendoor naar Lem mer varen en over het IJsselmeer naar Amsterdam, vanwaar via Lon den koers wordt gezét naar het uit eindelijke doel van de tocht: Israël. Zóals bekend wilden de twee No ren, die het schip bemannen, een zelfde tocht maken als hun voorva deren. Zij vertrokken 13 augustus uit Cuxhaven. De zware storm op zee speelde hun echter parten. Het honderd jaar oude schip, getuigd met een vierkant zeil, werd naar Harlingen gesleept, waar het gere pareerd werd. Vol goede moed heb ben de ondernemende Noren hun tocht nu voortgezet. BARENDRECHT. In Barendrecht is maandagmiddag bij het rangeren een employé van de Nederlandse spoorwegen tuss entwee wa'gons be kneld geraakt. De man werd zwaar gewond naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Jongen gegrepen door vrachtauto UTRECHT, 26-8. De 16-jarige Jan Geurtsen uit Utrecht is maandag avond om bet leven gekomen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats. Toen de jongen omstreeks zes uur in de Albatrosstraat fietste werd hij gegrepen door een passerende vrachtauto, bestuurd door de 29-ja- r.ige S. uit UtreCh't. De jongen werd op slag gedood. Doodtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de achterkant van een depressie, die vanmorgen boven het noorden van de Noordzee was ge legen, stroomt lucht van polaire oorsprong naar west-Europa. In de ze luchtstroming komen enkele buien voor afgewisseld door tijde lijke opklaringen. Op de oceaan houdt de depressie-activiteit aan. Een storing, die gisteravond nog bij New Foundland lag bereikte van morgen een punt halverwege Ier land en New Foundland. Bij deze verplaatsingssnelheid zal de storing morgen aan het einde van de dag het weer in ons land gaan beïnvloe den. Het weer blijft dus nog steeds onbestendig. BREDA, 26-8. In samenwerking met de nationale toeristische orga nisaties van Nederland, België, Frankrijk en west-Duitsland en op irtittatief van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Breda is een Oranjeroute tot stand gekomen, die de steden Breda, Dillenburg, Diest en Orange verbindt. Deze rou te is een uitvloeisel van de unie van Oranjesteden die deze vier steden op 31 augustus te Breda officieel zullen aangaan en waarvan de ko ningin het beschermvrouweschap heeft aanvaard. Men wil door mid del van dit toeristische novum de unie min of meer economisch bege leiden en de bevolkingen van de vier landen bij efkaar brengen. De Oranjeroute is 2934 kilometer lang en voert door de landschappelijk mooiste streken van west-Europa. SCHIPHOL, 26-8. Zwak en oud is dr. Mohammed Hatta, de thans 61- jarigc voormalige vice-president van Indonesië, na vele jaren maandag middag om kwart over vier per K.L.M. uit Djakarta in Nederland teruggekomen. Ondersteund door de perschef en de derde sekretaris van de Indonesi sche ambassade in Den Haag, die hem op Schiphol 'kwamen begroeten daalde 'hij de vliegtuigtrap af. Hij verdween meteen in een op het plat form gereedstaande auto, die hem na'ar een Amsterdams 'hotel bracht. ,Ik beantwoord geen enkele vraag', zei dr. E. van Konijnenburg, de uit dé K.L.M. verdwenen onderdirek- teur, die tot ieders verrassing dr. Hatta op diens reis naar Nederland bleek te vergezellen. „Ik ken al dlie mensen niet", zei de perschef van de Indonesische am bassade, de 'heer Wijarto, toen hem gevraagd wérd wie al di'e Indonesi sche mannen en vrouwen in de ont vangstkamer waren. Een funktiona- ris van de luchthaven meende te weten, dat het kennissen van dr. Hatta waren, maar hoe het. ook zij, hun tocht naar Schiphol scheen over bodig. Zij ontmoetten dr. Hatta in het 'geheel niet, aangezien de kenne lijk zieke staatsman meteen naar Amsterdam werd gebracht. Volgens een gerucht reist dv. Hat ta heden dinsdagmiddag voor een medische behandeling door naar Zweden en nam hij voor de afgelo pen nacht zijn intrek in 'het Hilton- hotel te Amsterdam. Van dit gerucht 'kon 'geen officiële bevestiging wor den verkregen. Hartaanval Hij 'kwam op Schiphol aan met zijn echtgenote, zijn 'arts en 'de neu roloog dr. Mahar Mardjono. Men meent te weten, 'dat ook zijn parti- kulier sekretaris, de heer Wangsa- widjaja in zijn gezelschap is. Volgens een bericht van. A.F.P. uit Djakarta zou dr. Hatta 'begin dezer maand een lichte hartaanval hebben gehad. Volgens een bericht van een Amerikaans persbureau zou hij ech ter reeds veel eerder, te weten op 3 juli Sm het centrale ziekenhuis van Djakarta zijn opgenomen en daar drie weken zijn behandeld door een team van tien artsen. Korte tijd te- ter zou hii weer een week dn dit zie kenhuis hebben doorgebracht. Over de aard van zijn ziekte zijn nimmer mededelingen gedaan. Naar bekend behoorden dr. Hatta en Soekarno in 1945 tot de greep van Indonesiërs, die de onafhankelijk heidsverklaring on der tekendenNa 1956 bekleedde dr. Hatta geen open bare fumkties meer wegenis diep gaande meningsverschillen met de president.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1