VEEL ARRESTATIES EN BETOGINGEN IN ZUID-VIETNAM Grootste probleem: Gehele ontwapening Negende arrestatie in treinroof-zaak Dreigement van Westduitse boeren Boor-eiland sloeg los van sleepboot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ufa anting 26 augustus 1963 120e jaargang No. 19434 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: MOSSELSCHIPPERS ONTEVREDEN Conflict spitst zich toe SAIGON, 25-8. In de straten van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon z(jn zondag honderden studenten en andere jongeren aangehouden. Bjj een studentenbetoging op de centra le markt, waaraan snel een einde werd gemaakt, zou volgens onbeves tigde berichten tenminste één meisje om het leven zijn gekomen. De auto riteiten. die beducht zijn voor mas sademonstraties, hebben de stad in feite gemaakt tot één groot fort. Zaterdag hadden de studenten een massabijeenkomst gehouden om te protesteren tegen het afkondigen van de staat van beleg op dinsdag jl. naar aanleiding van het conflict tussen de door Rooms-katholieken geleide regering en de boeddhisti sche meerderheid van de bevolking. De telefoonverbindingen met de buitenwereld werden zondag ver broken, toen militairen en politie mannen de 'belangrijkste punten in Saigon bezetten en pantserwagens en luchtdoelgeschut in stelling wer den gebracht. Het paleis van presi dent N'go Dinh Diem kreeg een zo zware bewaking als het nog nooit had sinds het begin van het conflict met de boeddhisten in begin mei. De universiteiten en middelbare scho len werden ook onder krachtige be waking van militairen en politie mannen gesteld. In vrachtauto's Om acht uur in de ochtend richtte de politie met steun van militairen plotseling een wegversperring op bij de juridische faculteit en hield vrij wel iedere voorbijganger aan. Stu denten zouden van plan zijn ge weest daar een massabijeenkomst te houden. De arrestanten werden in vrachtauto's 'geworpen, die voor het merendeel de kentekenen van de Amerikaanse dienst voor economi sche hulp droegen. Volgens welinge lichte kringen bevonden zich onder de aangehoudenen enige leden van het studentencomité van 17 ter co- erdinering van de protesten tegen het optreden van de regering. Ook bij andere onderwijsgebouwen wer den arrestaties verricht. Onder de troepen die een einde maakten aan een demonstratie op de centrale markt, waren, voor het eerst gewapende leden van de repu blikeinse jeugdbeweging waarvan de leiding berust bij de broer van de president. Ngo Dinh Nhoe. Naar verluidt zijn twee Ameri kanen en een Brit, die zaterdag als fótograaf of als correspondent getui ge waren van incidenten in Saigon en werden aangehouden, zondag in vrijheid gesteld. De films van de fotografen werden door de politie onbruikbaar gemaakt. In de noordelijke stad Hue werd zondag door de regering een massa bijeenkomst georganiseerd. De naar schatting 12.000 aanwezigen schenen weinig enthousiast. Waarnemers hadden de indruk dat de deelnemers gedwongen waren mee te doen. Volgens een regeringscommuniqué is het merendeel van de in Hue aan gehouden docenten vrijgelaten. Slechts een gering aantal werd nog gevangen gehouden. Ook zou een aantal boeddhistische functionaris sen naar de pagodes mogen terug keren. In het communiqué -werd voorts gezegd, dat de regering met een aantal „officiële vertegenwoor digers van 'het boeddhisme" streeft naar een „bevredigende regeling van de problemen in de sfeer van het boeddhisme". Jaarrapport van Oe Thant NEW YORK, 25-8. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zondag alle landen ter wereld opgeroepen het gedeelte lijke kernstopverdrag, „dat de we reld nieuwe hoop op vrede en voor uitgang heeft gegeven", te onderte kenen. Oe Thant deed dit in een voor woord' op zijn jaarrapport. De inter nationale toestand is verbeterd en de Verenigde Naties zijn 'door de ontwikkelingen in het afgelopen jaar sterker geworden, schrijft hij. Het belangrijkste vraagstuk van onze tijd blijft het bereiken van vol ledige ontwapening. In dit verband zijn het 'gesloten verdrag en de „he te lijn" tussen Moskou en Washing ton van zeer groot belang. De secretaris-generaal wees pp de waarde van de V.N. al's „een gele genheid voor een gesprek" tussen staten die geschillen hebben en haal de als voorbeeld aan de Cubaanse 'crisis van oktober en de vreedzame overdracht van West-Irian door Ne derland aan Indonesië. De toestand in Kongo i's in 1963 „zeer 'aanzienlijk" verbeterd' en het mandaat van de V.N. is 'er groten deels vervuld, vöoral in militair op zicht. Oe Thant zegt te menen dat het tijd is „de snelle terugtrekking" van de V.N.-troepen te overwegen. De financiële toestand De financiële tdestand van de we reldorganisatie ig in het afgelopen jaar ernstig gebleven, tengevolge van het niet betalen door enige le- LONDEN. 24-8. De Londense po litie heeft zaterdag wederom een man aangehouden in verband met de overval op de posttrein Glasgow- Londen. Dit is de negende arrestatie in deze zaak. Zijn identiteit werd nog niet be kend gemaakt Het voorarrest van zeven der aangehouden mannen en vrouwen werd zaterdag tot 2 sep tember verlengd. Mogelijk zal de po litie na die datrun geen 'bezwaar ma ken tegen voorlopige invrijheidstel ling tegen, borgtocht van degenen, die slechts van hel'ing van een deel van het bij de treinroof gestolen geld worden verdacht en met de overval zelf niets 'te maken hebben. De achtste arrestant, die vrijdag in Leiccester werd aangehouden, wordt nog steeds ondervraagd. Scotland Yard meent dat het leeu wendeel van de 'buit in Londen of in een van de buitenwijken 'is ver borgen op een plaats die alleen aan de aanvoerders van de 'bende bekend is. Het zou hier gaan om een bedrag Na 64 jaar gevangenis weer op vrije voeten CHESTER, 25-8. In tie Verenigde Staten zal een gevangene die de af gelopen 64 jaar in de gevangenis van Chester heeft gezeten waarschijnlijk in november op erewoord in vrijheid worden gesteld, maar hij weet nog niet waar hU naar toe moet. Het is de 84-jarige Richard Ho- neck die in 1899 tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, na dat hij schuldig wag bevonden aan moord op zijn voormalige onderwij - zer. Tijdens zijn gevangenschap heeft hij eenmaal een brief gekregen vier regels die zijn broer in 1904 schreef en tweemaal bezoek een vriend die h'em in 1904 opzocht en een verslaggever die kortgeleden op het bezoekuur kwam. Honeck weet niet of zijn broer of zusters nog leven. „I'k denk dat ik erg voorzichtig zal moeten zijn als ik op erewoord wordt vrijgelaten. Er moeten verschrikkelijk veel voer- tuigen en mensen zijn, in vergelij king met wat 'ik me herinner", aldus Honeck die door een 'bewaker een rustige gevangene wordt genoemd. van twee mi'ljöen pond sterling. De achtste arrestant 'is de 26-jarige Ro bert William Pel'ham, di'e 551 pond zou hebben aangenomen terwijl hij wiist dat 'deze van diefstal afkomstig waren. Rembrandt ontdekt in Belgische badplaats BRUGGE, 25-8. „Belga" meldt dat in een villa in de Belgische badplaats „Knocke-le-Zoute" een schilderij van Rembrandt dat „Christus en de over spelige vrouw" voorstelt, is aange troffen. Het schilderij hing reeds vele ja ren in de villa van een Brusselse no taris; kortgeleden poogde hij het in de loop der eeuwen veel donkerder geworden schilderij voor achthon derd dollar te verkopen, doch hij slaagde er niet in een koper te vim- den. De notaris bracht het schilderij daarop naar een schilderijen-restau rateur, die bij het schoonmaken er van Rembrandts handtekening en de datum 1647 ontdekte. Het schil derij is thans voorlopig in het kunst museum van Brugge ondergebracht. den van de bijdragen voor de ope raties in Kongo en het Midden-Oos ten. Hieronder zijn de Sowjet-Unie, Frankrijk en Zuid-Afrika. Op 30 juni was er voor deze twee operaties een schuld van 72 miljoen dollar (ongeveer 260 miljoen 'gulden) en 27.300.000 dollar (ongeveer 97 mil joen gulden), aldus Oe Thant. De secretaris-generaal noemt de toestand in Zuid-Afrika „een bron van toenemende zorg" en doet een beroep op da.t land zijn apartheids politiek te laten varen. Portugal „heeft eveneeng geweigerd met de V.N. samen te werken of hun beslui ten uit te voeren" in de Afrikaanse gebieden. APELDOORN. De 28-jarige brom- fietsberijdende C. B. is op de Taling- weg in Apeldoorn gegrepen door een vrachtwagen. De man was op slag dood. De chauffeur van de vracht wagen, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde, is aanvankelijk na het ongeluk doorge reden. Twee uur later meldde hij zich op het politiebureau, waar hij is in gesloten. Openbare kennisgeving Op vrijdag 6 september 1963, te 14.30 uur, zal door de kringraad Zeeland d Bescherming Bevolking te Zierikzee een openbare vergadering worden gehouden in het gemeentehuis te St. Philipsland. Zierikzee, 23 augustus 1963 De voorzitter van de kringraad Zeeland d, Mr. F. TH. DIJCKMEESTER Tekort aan maatschap- Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Vorige week streed de jeugd van Schouw en-Duivelend op het veerplein „De Val" drie dagen lang om de „Gouden helm" en de „Coupe des dames" van de „Jeugd Grand Prix van B.P." Na afloop reikte loco-burgemeester M. C. Verheijen bij afwezigheid van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, de prijzen uit. Winnaar ran de „Gouden helm" u>erd Bart Berkhoff uit Was senaar, terwijl de Coupe des dames" werd veroverd door Ria Kosters uit Zierikzee. (Foto's: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). pelijke werkers(sters) Autoriteiten bezoeken de Deltawerken NIJMEGEN, 24-8. Er zijn thans in ons land naar schatting ongeveer 4.800 personen als maatschappelijk werker werkzaam. De behoefte aan deze krachten is echter veel groter, er is een voortdurend tekort, dat bij de snelle ontwikkeling van liet werk eerder toe- dan afneemt. Een schat ting van 500 vakatures is zeker aan de lage kant. Dit wordt 'gesteld in een discussie nota over „die persoonlijkheid van de maatschappelijk werker", welke aan de orde dis igesiteld op het tiende wereldcongres voor maatschappelijk werk dat dezer da'gen in Nijmegen wordt gehouden. Dat het tekort aan maatschappe lijke werkers zo moeilijk wordt in gehaald is een 'gevolg van het fe'it. aldus de nota, dat ook in ons land het beroep van maatschappelijk wer ker door vrouwen, wordt uitgeoefend die tengevolge van huwelijk uit het werk verdwijnen. Ongeveer 75 pro cent van de maatschappelijke wer kers zijn vrouwen. Het percentage gehuwde maatschappelijke werksters is zeer gering. Grote vertraging floor kabelbrenk HAMBURG, 25-8. De Westduitse boeren zullen „ten strijde trekken" als de regering niet de landbouw in tensief steunt, zo heeft de voorzitter van de boerenbond, Rehwinkel, in een vraaggesprek met blad „Welt am Sonntag" verklaard. Hij zei dat de boeren een „redelij ke" beperking van de voedsel! n voer eisen, geen, verdere prijsverhogingen voor landbouwmachines en kunst mes l en een verlaging van de ver mogensbelasting. De voorzitter zal binnenkort weer besprekingen met de bondsregering beginnen om een oplossing voor de landbouwcrisis te vinden. Als dit overleg zou misluk ken, zullen „drastische maatregelen" onvermijdelijk zijn, aldus Rehwin- kel. Hij sprak van massabetogingen en een boycot van de industrie. Variant op wiegelied TOULON, 25-8. Schiet niet op de kassier, breng hem in slaapDit schijnt een stevig gebouwde aame van middelbare deeftijd die zater dag een bankgebouw in de Zuid- Franse stad Toxdon binnenstapte zich tot stelregel te hebben geno men. Zij overhandigde de kassier een bankbiljet en stelde hem in het Engels een vraag. Direct daarop voelde de kassier zich onwel wor- vrouw achter hem langs lopen en alle vrouw achter hm langs lopen en alle bankbiljetten binnen haar bereik voor een totaalbedrag van ongeveer 5.000 gulden, weggraaien waarna zij zich uit de voeten maakte. Pas na tien minuten ontwaakte de kassier, die zich alleen in het vertrek be vond, xiit zijn verdoving en kon hij de politie waarschuwen. Hij vertel de, een prikje in zijn hand te heb ben gevoeld toén de vrouw het bankbiljet aan hem gaf. BRUINISSE, 24-8. De Deltawerken in de Grevelingen, zo spektaculair, vrijdag in het nieuws gekomen door de kabelbreuk, hebben de laatste da gen druk bezoek gehad van diverse hoge autoriteiten, als het hoofd van de Deltadienst, ir. J. Volkers, de di- rekteur van de kabelfabriek Neyr- pick uit Grenoble, experts van de verzekeringsmij. en talrijke andere hogere en lagere autoriteiten. Voor de (gewone 'burger is het ter rein aan de Oostkophaven evenals het terrein, op Flakkee thans verbo den gebied. De plaats waar de kabel is afge knapt, juist achter de klemmen waar mee zij door d'e pulon werd 'getrok ken hééft wel 'enig vermoeden ge gevens waarom zij is gebroken. De APELDOORN. - De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten tot de aankoop van een schilderij van de Nederlandse schilder George H. Breitner (1857-1924). Het schilderij dat f 35.000,— zal gaan kosten, stelt voor vier rode huzaren te paard op de heide. Tankwagen sloopt huis ALMELO, 24-8. Een kleine oude arbeiderswoning in de buurtschap Bomerbroek is tot een ruïne ge maakt, toen een geslipte tankauto voor het vervoer van melk de wo ning binnendrong. Het huisje, dat aan de provinciale weg Almelo- Dolden staat, werd bewoond door het echtpaar Peeze met hun twee jarig dochtertje, waarvan echter ge lukkig niemand thuis was. De heer Peeze had met een dochtertje net de woning verlaten en bevond zich toen zijn huis door de tankauto ge ramd werd, op nog geen 100 meter afstand. Overigens heeft dit ongeluk de sloper werk bespaard; het huisje zou namelijk binnenkort ten 'behoeve van een verkeersverbctering worden afgebroken. 'kabel was, omdat zij verkeerd was bevestigd, door dé stijgende spanning eenvoudig afgediraaigd, c.q. de kabel diïe ni'et bewegen kon, zoals 't moest heeft zichzelf afgedraaid. Een nieuwe bevestiging zal moeten worden uit gedacht en algemeen wordt de ver traging di'e een 'gevolg .is van de breuk nu wel op een half jaar ge- steld', al' zal men 'dit officieel nu misschien n'iet direkt toegeven. De katrol waarin zestien staaldra den waren gespannen waarmee de trekkracht en de spankracht van de kabel werd beproefd vloog boven 'de toreng uit, toen d'e kabel' sprong, het vuur vloog uit de kabel. De draad- klem en de katrol boorden zich in de grond (7.000 kg.). Een van de werklieden, die juist wou beginnen de rollen waarover de 'kabel1 liep te smeren, kwam wonder boven won der met d'e schrik vrij. Vrijheid moet eerst beperkt zijn geweest om genoten te kunnen worden. Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond. Veranderlijke bewolking met en kele buien. Iets lagere temperatu- ren. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. 27 aug.: Zon op 5.42. onder 19.41. Maan op 14.20, onder 23.13. Eerste kwartier: 27 aug. te 7.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 aug. 8.25 v.m. 20.35 n.m. BROUWERSHAVEN 27 aug. 7.52 v.m. 20.18 run. WESTERSCHOUWEN 27 aug. 7.04 v.m. 19.20 n.m. Doodtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De onrust van de atmosfeer boven het oostelijke gedeelte van de oceaan en west Europa houdt nog steeds aan. De storing, die zaterdag regen en aan de kust stormachtige wind veroorzaakte was vanmorgen •boven Zweden gelegen en vulde snel op. Een nieuwe en omvangrijke de pressie voor de Schotse westkust be gon zondagmiddag 'het weer te be- invloeden. Hot eerste regengebied van deze depressie' trok gisteravond en vannacht over ons land in de ochtend gevolgd door een tweede regenzone. Langs de 'kust wakkerde de wind de afgelopen nacht opnieuw tot stormachtig aan, maar nam te gen de ochtend weer af. Morgen staat het weer onder invloed van een randstoring van de depressie bij Schotland. In verband daarmede zullen af en toe nog buien vallen met nu en dan in de kuststreken een krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. In het centrum van Moskou en in de drukste wijken van deze stad zullen onder de trottoirs verwar mingsinstallaties worden aange bracht die automatisch gaan werken zodra de eerste sneeuwvlokken val len. Dotle en drie gewonden bij ongeluk NOORDELOOS, 26-8. De zesjarige Gerard van Gastel uit Hilversum is zondag om het leven gekomen toen de auto van zijn vader bij Noorde loos tegen een lichtmast botste. Zijn achtjarige broertje werd ernstig, zijn vierjarig zusje licht gewond. De 37-jarige tandarts van Gastel liep een shock op. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een landbouw trekker de (voorrangs)weg opreed. Storm op de Noordzee IJMUIDEN, 24-8. Tijdens de slech te weersomstandigheden met wind kracht acht uit zuidwestelijke rich ting heeft de Britse zcesleepboot de „Serviceman" uit Huil zaterdagmid dag omstreeks drie uur op ongeveer twintig mijl ten noord-noordwesten van IJmuiden zijn sleep verloren. De 750 p.'k. sterke sleepboot, die eigendom is van de United Towing Company, was op de Noordzee on derweg met een booreiland. Het ei land raakte op drift, doordat de sleepdraad brak. Terwijl de bemanning van de En gelse zeesleepboot „Serviceman" in het licht van schijnwerpers toekeek hebben de bemanningen van de IJ- muïdense zeesVeepboten „Simson" en „Nestor" het in de nacht van zater dag op zondag klaargespeeld om de sleep van de „Serviceman" 'in storm weer te 'behoeden voor stranding op de Nederlandse kust. De „Simson", van N.V. Bureau Wijsmuller, onder 'bevel van kapi- tedni A. van der Wlieie, slaagde er dfes nachts om half drie dn het boor eiland „Hubinsel 4" op slechts één mijl uit de Nederlandse kust onder moeilijke omstandigheden vast te maken. Ei* was toen nog steeds een stormwaarschuwing voor de Noord zee met windkracht 7 van 'kracht- In d'e storm wag het losgeslagen eiland verdreven van 'een positie 16 mijl ten westen van Petten naar één mijl 'ten westen van Koog op Texel. Nadat de „Simson" had vastgemaakt heeft ook de IJmuidense sleepboot „Nestor" omstreeks half zes een sleepverbindinig tot stand kunnen brengen. De kapiteins van beide sleepboten wachten 'thans het weerbericht af. om 'daarna uit te maken of de „Hu binsel 4" naar Den Helder of naar IJmuiden zal worden 'gebracht. De „Serviceman" vaart achter het, trans port aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1