Geharrewar om een handtekening Het Vredespaleis bestaat 50 jaar HET GEBEURDE OP OUDEJAARSAVOND KABEL VOOR SLUITING GREVELINGENDAM GEBROKEN Nieuwe arrestatie in zaak treinroof Roy5Ctub Nieuwe aanzienlijke vertraging van de werkzaamheden BRUINISSE, 22-8. Oe kabel, die zal Worden gebruikt bü de aanleg van de Grevelingendam tussen Schou wen- Duiveiand en Goeree/Overfiak- kee is donderdagmorgen, bü 't strak trekken, gebroken. Zoals bekend, zou de sluiting van de GreveMmgen geschieden volgens een nieuwe methode. De sluiting zou niet worden verricht met caissons, zoals de laatste jaren gebruikelijk was, maar met behulp van een ka belbaan, waarbij gebruik wordt ge maakt van gondels, <iie langs twee hoofdkabels lopen. De draagkabel heeft een diameter van 92 millime ter. Bij het op spanning brengen van de kabel ia deze donderdagmorgen gebroken. De onderdelen van de kabelbaan komen uiit Frankrijk. Reeds ontstond vertraging door de vorst. Toen kwa men de stakingen in Frankrijk, re- den waarom het in werking stellen van de kabelbaan opnieuw moest wordèn. verschoven. De eerste van de serie van tien gondels voor de kabelbaan werd juist vorige week afgeleverd. Nieuwe vertraging Het strak trekken van de kabel vond plaats, omdat een „bocht" in de kabel nog te groot was. Dit strak trekken gebeurde met behulp van een dunnere 'kabel, die eerst brak en als gevolg waarvan ook de dikke l<abel afknapte. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Wel 'be- Ingezonden mededeling Stichting de Nationale Sporttotalisator op de formulieren voor 25 aug. - 1 sept. en 8 sept. 1963 moet het slot van art. 1 van de voorwaarden worden gelezen: „voor het seizoen 1963-64" (officiële rectificatie) RECHTZAKEN Kruidenier maakte valse rijksdaalders GRONINGEN. 22-8. De officier van justitie bij de rechtbank in Gro ningen, mr. J. Muntendam, heeft donderdagmorgen tegen de 38-jari- ge kruidenier H. J. S. uit Delfzijl, die terechtstond op beschuldiging van valse-munterijeen jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De man had, aldus de ten lastelegging, op een gewone stencil machine, valse rijksdaalders ver vaardigd, er 28 in omloop gebracht en 3313 in voorraad gehad1. Verdach te had zioh omstreeks de jaarwisse ling een stencilmachine aangeschaft omdat hij als kruidenier zelf zijn folders wilde vervaardigen. Hij kwam op het idee om een folder te maken over het onderwerp „Hét re gent rijksdaalders". Op het ontwerp plakte hij echte rijksdaalders en 'hij liet er een stencil van maken bij een stencilbedrijf in Groningen. De afdrukken waren zo goed1, dat hij begon te experimenteren. „Zomaar voor de aardigheid, edelachtbare", zei verdachte ter zitting. „Maar u dreef de aardigheid zo ver dat u de rijksdaalders ging uitgeven", aldus de president mr. C. J. W. van Groe ningen. Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. A. Lam (bed. H. Doop). Gasthuiskenk: 10 uur dg .T. Bruinsma, Leiden; 7 uur ds. A. Lam. Kerk «erve; 9.30 uur vicaris G. Keiling, Noordgouwe. Serooskerke: 11 uur ds. G. Zonne veld. Burgh: 9 uur ds. J. D. Wuister, 10 uur ds. P. P. Saraber, Abcoude, 7 uur „Kuria"-dienst. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9 en 10.15 uur ds. Van Liere. Noordwelie: 10 uur prof. dr. J. Sperna Weiland, Amsterdam. Eikerzee: 9.30 uur ds. G. Zonneveld, Kerkwerve-Seroos- ke. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur 'kand. F. C. M. Roodentourg, Vlaardingen. Noord- gouwe: 10 uur ds. Duvekot (bed. H. Doop). Dreischor: 7 uur eerw. heer M. C. Malipaard, Zierikzee. Ouwer- kerk: 11 uur ds. J. v. d. Sar, Brui nisse. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. F. Don, Burgh. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Van Vliet. Bruinisse: 9.30 en 5 uur dis. v. d. Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds J. A. Roskam, V elsen-Beverwijk. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 erv 5 uur drs. H. Mul der, Delft. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. Y. J. Tiemersma, Zierikzee. Renesse: 19.30 uur ds. W. J. van Ot- terloo, Amsterdam. Scharendijke: 10 en 2.30 uur kand. Leen'e, Baren- drecht. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. W. J. van Otterloo, Amster dam. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huyser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10. en 3 uur ds. Th. Vollenihoven, luobtmachtpre- dikant, Stiphout. Bruinisse: 10 en 4.30 uur ds. Den Heetén. Anna Ja- cobapolder: twee keer ds. Haver kamp. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. A. tekent dit (weer) een aanzienlijke vertraging van het werk, daar uit Frankrijk een nieuwe kabel zal moe ten worden gezonden. De montage van deze kabel .zal verschillende maanden in beslag nemen. Het strak trekken van de kabel baan geschiedde met een motorlier vanaf de Flakkese wal. De kabel In Den Haag, aan de Schevening- se weg staat een gebouw, dat op on telbare prentbriefkaarten en foto's staat afgebeeld. Dit gebouw prijkt daar nu 50 jaren in volle pracht en majesteit temidden van bijzonder sierlijk aangelegde tuinen - als sym bool van internationale gerechtig heid en van vreedzame oplossinng van onderlinge geschilpunten der volkeren. Het Vredespaleis, want welk ge bouw zouden wij anders bedoelen, is werkelijk een paleis, met bréde, lange marmeren gangen, statige royale trappen, gouden en bronzen kostbaarheden, duurzame betimme ringen en een keur aan schilder stukken en tapijten. Bovendien is het een paleis door zijn koninklijke architectuur en de schitterende, door diverse naties geschonken in ventaris. Om hiervan maar enkele voorbeelden te noemen: Rusland schonk prachtige vazen, die door het géhele gebouw zijn opgesteld. Een kamer werd helemaal Japans ingericht en de Duitse keizer söhonk hoe kan het anders, het ijzeren hek werk. Duitsland was vooral in die tijd het 'land van staal en ijzer, van wege zijn voortdurende fabricage vankanonnen. De 'geschiedenis van de tempel der vrede voert terug tot het jaar 1898, toen Nicolaas II, tsaar van Rusland de grote mogendheden op riep een conferentie te 'beleggen, waarin hij voorstelde een einde te maken aan de steeds toenemende bewapening, opdat alle volkeren 'in een duurzame vrede naast elkaar zouden kunnen leven. Ten strijde tegen de oorlog Vooral de 19de eeuw was een tijd van voortdurende oorlogen. Denken wij in dit verband aan de Russisdh- Turkse oorlog van 1828-1839, die die sultan dwong de Griekse onafhan kelijkheid te erkennen, d'e jul'i-revo- lütie in Frankrijk, de Belgische af scheiding, bevochten tussen 1830 en 1839, de Hongaarse opStanld in 1849, de 'bloedige Krimoorlog van 1853- 1856 en de Frans-Duitse oorlog in 1870. Als meest geschikte plaats voor de bijeenkomst werd. Den Haag aan gewezen en op 18 mei 1899 werd de vredesconferentie in Huis ten Bosch gehouden. Het goede nieuws werd echter overschaduwd door de wrede Boerenoorlog in Zuid-Afrika, die veel deining veroorzaakte. Men kwam toen weliswaar niet tot een akkoord wat betreft de vrede, maar wel kwam er een verdrag tot stand met betrekking tot de vreedzame oplossing van internationale ge schillen, welk vedrag het Perma nente hof van Arbitrage in het leven riep. Di't hof weid voorlopig onderge bracht in een patriciërshuis aan de Prinsengracht, maar velen vonden de huisvesting niet in overeen'stm- mling mét de „standing" van het hof. Bovendien zocht men naar moge lijkheden het Permanente hof van van dér Ziel, Groningen. Haamstede: 7 uur dis. A. van d'er Ziel, Groningen (in de Ohr. Ger. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. H. van der Schaaf, Opper does. Haamstede: 10 'en 3 uur ds. M. van der Klds, Zierikzee. Nieuwer kerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. H. van der Schaaf, Opperdoes. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7.30 uur drs. P. Honko'op, Kloetinge. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. (Dins dag 27 augustus, 7 uur student F. Harinok, Goes). Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Sint Philipsland: drie keer leesdiienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse; 10 'en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer J. van Prooijen, Grafhorst. Bruinis se: 10 en 5 uur leesdienst. (Maartdag 26 augustus, ihatf acht de heer J. van Prooijen, Grafhorst). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdSamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.30 en 10 uur Eucharis tieviering (in de week 7.15 en 8 uur), 7 uur lof. Haamstede: 7.30, 9 en 10.30 uur Eucharistieviering, 19 uur avond mis. Renesse: 8 en 9.30 uur H. Mas (dit is de laatste zondag dat er alhier H. Mig is). moest op 300 ton spanning worden gebracht, doch toen een spanning van 230 ton was bereikt, knapte 'hij met een harde knal af. Het gewicht van de kabel bedraagt negentig ton. De tweede kabel, die op dat moment een trekspanning van honderd ton had, zou later op spanning worden gebracht. Arbitrage een bibliotheek op het ge bied van internationaal recht ter be schikking te stellen, hetgeen van zelfsprekend veel kosten met zioh mee zou brengen. Toch voelde men dit als een soort plicht, omdat het 'hier toch in wezen gaat om het recht van alle vokeren over de gehele wereld. Carnegie's-fonds In die tijd raakten Rusland en Ja pan in oorlog. Toen kwam men op de gedachte de Amerikaanse multt-mil- jonair Andrew Carnegie in de arm te nemen, die zich al verschillende malen verdienstelijk had gemaakt door schenkingen aan instellingen voor wetenschap en kunst. Talrijke bibliotheken danken aan deze Ame rikaanse Schot hun bestaan. Vooral het internationale recht trok in het bijzonder zijn aandacht. Carnegie bleek in principe bereid geld te geven voor de .boekerij Op dit gebied en bij nader aandringen zélfs voor een permanent hof van Arbitrage waardige tempel der vrede. Hét veiihaal, dat Schotten zo ont zettend gierig zijn, kan er bij ons nu echt niet meer in; of was Carnegie misschien de uitzondering die de re gel bevestigt? In elk geval stelde hij een bedrag van anderhalf mil joen dollar ter beschikking, doch hij verbond daaraan vanzelfsprekend de eis, dat zijn 'geld op de juiste wijze zou worden beheerd. Daarom riep men hiertoe een speciale stichting in het leven, de Oamegie-stichfing, waarvan het bestuur toestaat uit vijf Nederlanders, waarvan vier perso nen worden benoemd door de ko ningin en één door het Permanente hof van Arbitrage. Hét paleis is als resultaat van een uitgeschreven 'internationale prijs vraag gebouwd naar een ontwerp van de Franse 'architect Louis Cor donnier, maar dit ontwerp moest vanwege de uitgebreidheid vereen? voudigd worden, 'daar de uitvoering anders te duur zou worden. De Delftse hoogleraar, prof. Van dér Steur heeft in overleg met Cordon- nier Ihét ontwerp „passén'di" gemaakt voor de begroting. Eendrachtige samenwerking Hét mooie van dit Vredespaleis is, dat alle staten van ide wereld tot de bouw hiervan hebben bijgedragen, door typische produkten van hun bodem, cultuur en kunst en nijver heid daartoe af te staan aldus de samenwerking der staten in d'e op richting van deze „tempel dér vre de" symboliserende. Men begon met de ibouw in 1907. Tijdens de bouw van het paleis der vrede, dat voor alle volkeren be stemd is, braken toch nog verschil lende oorlogen uit, zoals bijvoor beeld in 1911 de oorlog tussen Italië en Turkije en in 1912 en 1913 dé Balkan-oorlogen. In 1913, het jaar dat de tweede verschrikkelijke Balkan-oorlog ten einde liep, was het Vredespaleis ten slotte klaar. Op de 28ste augustus van dat jaar, nu 50 jaar geleden, werd het plechtig ingewijd in te genwoordigheid van koningin Wil- helmina, prins Hendrik, de konin gin-moeder en vanzelfsprekend van Andrew Carnegie, die bij deze gele genheid zijn grote verwachting uit sprak, dat, dit Vredespaleis er toe zou bijdragen vrede te brengen on der Gods dwalende schepselen, die zo dringend de vrede behoefden. Deze hooggestemde verwachting werd wel zeer hard en spoedig de bodem ingeslagen, toen prompt na de opening van het Vredespaleis de eerste wereldoorlog uitbrak Reeds 104.000 trekkers in de landbouw DEN HAAG, 22-8. In mei 1963 had de Nederlandse land. en tuinbouw de beschikking over ruim 104.000 trekkers tegen bü'na 95.900 in 1962, een toeneming van 8.206 trekkers. Het toenem'mgspercentage schom melt sinds 1960 steeds rond acht pet., 'hetgeen er op wijst dat ide landbouw nog steeds voortgaat m'et zijn me chanisatie. De totale capaciteit van het trekkerpark bedraagt nu bijna 2.580.000 pk., een 'stijging to.v. 1962 met bijna elf pot., 'aldus 'het Cen traal Bureau voor de Statigtiek Het aantal trekkers in gebruik bij loonbedrijven nam van 9.629 toe tot 10.362. Bij de landbouwtelling mei 1963 werd ook het aantal mel'kma- chineg (installaties) geteld; dit be droeg 64.211. Dit betekent een stij ging t.o.v. 1962 van 7.104 installaties (12,4 pot.). MOSKOU. De Isvestia, hét Sowjet- Russisahe regeringsblad, heeft ge schreven dat in de Sowjet-Unie een nieuw soort splijtingsproduct is ont dekt, proton-radioactiviteit genaamd Deze ontdekking wordt een belang rijke stap voomi't 'bij het onderzoek van de atoomkern genoemd. OVERDENKING „Beter een handvol rust, dan beide vuisten vol zwoegen en najagen van toind". Dit woord uit Prediker 4 vers 6 is een wijs woord, gesproken door een man die het leven door en door kent en mens en wereld nauwkeurig ga degeslagen heeft. Hij ziet de werke lijkheid onder ogen, bijna even ra dicaal als de moderne denkers van onze tijd. Vlijmscherp ontleedt hij het menselijk streven en het gebeu ren in de wereld. Als ten chirurg stelt hij de diagnose: het is ij delheid. De werkelijkheid is een schreeuw naar God. De mens is rusteloos toezag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij wordt voortgezweept door de gesel van de tijd en opgejaagd door de hebzucht. En wat betekent het in feite? De handen zijn krampachtig op elkaar geklemd, zij vormen twee vuisten en wat zit er in? Niets dan gezwoeg, het kommervol bezig zijn met de dingen van deze wereld: Het bete kent najagen van wind. Het is alles louter ijdelheid. Het woord dat hier in de grondtekst van de bijbel ge bruikt wordt ,is verwant met weiden en verzorgen. Het najagen gebeurt niet alleen met een hard en ver wrongen geaiCht, maar kan ook te der gebeuren met een gemoed vol goede zorg. Maar hét blijft toch een weiden en verzorgen van wind, een nalopen van een windstoot. Zo is de mens in deze wereld. Toen, enkele honderden jaren voor Christus' geboorte, en nu, vele eeu wen latei'. Maar naast dit vlijmscherpe nega tieve woord, wordt helder en klaar het positieve 'gehoord. Er is iets be ters, iets veel beters. Beter dan bei de vuisten vol zwoegen en najagen van wind is echter een handvol rust. In dé palm van je hand een klein beetje rust is te verkiezen boven het ij dele streven naar niets. Wat 'is deze rust en waar is deze rust? •Deze rust is niet te verwerven, al streeft men er nog zo naar, men zal hem nooit kunnen bereiken; al trekt men op vakantietochten heel de we reld door, men zal 'geen plaats vin den, waar deze rust op ons wacht. Deze rust is geschonken in Jezus de Christus, die de angel van d'e on rust en het gezwoeg door zijn over winning heeft uitgetrokken. Elk mens zal deze rust moeten ontdek ken in de handpalm waarin Christus deze rust heeft gegraveerd. Iemand heeft eens deze ernstige woorden gesproken, die ook op ons van toepassing zijn: „Een handvol satobatsrust en dit geslacht wordt gezond en de rusteloze wordt vrij van die dodelijke hardheid en koude van zijn vuiéten. Gelukt het dit ge slacht niet spoedig de aangeboden 'handvol rust te 'grijpen, dan zal het verdoemd worden". H. L. B. Geregelde luchtdiensten Eelde-Hamburg-Schiphol DEN HAAG, 22-8. De minister van Veitkeer en Waterstaat (heeft aan „Schreimer Aero-contractors" N.V. thans de concessie verleend voor het uitvoeren van de regelmatige lucht lijn Rotterdam-Schdphol-EeMe-Ham- tourg. De dienst zal op 2 september worden geopend. Voorlopig voorziet de dienstregeling in vier vluchten per week, waarvan twee met keer punt Groningen en twee met keer punt Hamburg. LONDEN, 22-8. De Britse politie heeft woensdagavond een nieuwe arrestatie verricht in de zaak van de roofoverval op de posttrein van Glasgow naar Londen. In dit geval is het een jonge blonde vrouw, die in Londen werd aangehouden en die na een uitvoerig verhoor, naar een verblijf voor vrouwelijke arrestan ten werd: overgebracht. FEUILLETON 32 Cdbie troostte: „Kom, kom, als je nagaat, wat je wist op oudejaars avond en wat je nu weet, ben je toch al een eindje gevorderd, nietwaar?" „Ja, méi'd, maar ik moet de dader hebben. Ik kom steeds méér tot dé overtuiging, dat het op een zeldzaam geraffineerde -wijze in elkaar gezet is. Zuiver met voorbedachte rade. Tante Anne was eén1 woekeraarster en die mensen zijn nu niet bepaald erg geliefd. Laten we ronduit zeg gen, dat heel wat mensen nu belang hebben bij haar dood. Van terugbe taling van al dat gdleende geld1 zal wel niet veel meer terecht komen, want ik neem aan dat Grada daar niet van wil weten. En daarom kun nen we verder aannemen, dat er wel enkele zogenaamde klanten waren, die tante Anne behoorlijk haatten. Neem nu die man maar eens, waar mee ze een woordentwist had, vol gens Jan Gillissen, toen hij bij tante Anne op bezoek was vorige week maanldag. Ik moet dat maar eens met mijn Amsterdamse collega be praten. Een paar oproepen in de dagbladen. De foto heeft ook al re sultaat gehad, dus een volgende op roep kan ook reacties ten gevolge hebben". Ze streek hem over het hoofd. „Ik ga 'het eten klaarmaken en zou jij voor vandaag die zaak dan maar niet eens uit je hoofd zetten? En je een beetje ontspannen? Morgen is er weer een dag en 'dan heb je mis schien frisser ideeën". Hij knikte instemmend. „Daar zit wel wat -in, Cobie. Ik zou er onder hand een punthoofd' van krijgen". Ze schoot dn. een ilaéh. „Zou je mis- West-Duitsland kiest ontspanning, mits met vinger in de pap Dat Bonn pas als nummer 58 zijn handtekening heeft gezet onder het Moskouse kernstopakkoord, kwam omdat eerst een politieke ruzie in het kabinet en ook binnen de rege rende coalitie moest worden uitge vochten. Voor een deel was dit een conflict over een punt, dat de bonds republiek altijd al dwars zit, name lijk dat dit ook door de regering van oost-Duitsland onderschreven ver drag min of meer een erkenning van Ulbrichts sowjetstaat zou in houden, een erkenning die zou in houden dat het ideaal van de Duit se hereniging was opgegeven. De angst hiervoor was te groter, omdat van stonde aan duidelijk was dat het in feite niet om een kern stopakkoord ging - de meeste onder tekenaars hebben de middelen noch de plannen om kernwapens tot ont ploffing te brengen - maar veeleer om een eerste stap om wat spannin gen tussen oost en west uit de weg te ruimen. En de Duitse kwestie plus Berlijn is nog altijd een van die punten van spanning. Het is dus niet onbegrijpelijk dat Bonn er graag bij is als over dit soort zaken wordt gepraat en dat er een gevoel van onbehagen ontstaat als het ziet hoe Russen, Britten en Amerikanen on der elkaar de zaken regelen, waarna de rest van de wereld bijval mag betuigen. Weigering was funest Als Bonn niet getekend had, zou dat (meer dan in het geval De Gaul le van wie men gezien zijn princi pes over de force de frappe, moei lijk anders kon verwachten) juist voor de wijdere strekking van het kernstopakkoord funest zijn geweest. Het zou betekend hebben, dat een van de sterkste partners in de N.A. V.O. en een van de krachtigste sta ten van west-Europa had geweigerd mee te gaan in het streven naar in ternationale ontspanning. En Bonns medewerking is meer nog dan die van Frankrijk onontbeerlijk omdat het zelf een van de voorwerpen van spanning aan zijn grens heeft. Het lijkt wel duidelijk dat Bonn met opzet zo lang gewacht heeft met tekenen, ook om de V.S. en En geland erop attent te maken dat het hun yes. En er is zeker bedongen dat de bondsrepubliek een woordje mee te praten moet hebben als na de eerste Moskouse stap volgende overwogen worden. Ongetwijfeld is er bij een deel van het kabinet en de coalitie van C.D.U. C.S.U. en F.P.D. als geheel een ver leiding geweest om het Franse voor beeld te volgen en als grote zwij gende neeschudder te wachten tot Moskou eieren voor zijn geld kiest, een steriele politiek, waardoor naar men nog maar hopen moet, niets ten kwade maar zeker niets ten goede verandert. Strauss kreeg trap(je) na Het is waarschijnlijk Schroder die doorgezet heeft dat het zover niet kwam. Waardoor nu voor de zoveelste maal het Frans-Duitse ver- sdhiën niet eens gék staan, manne tje". Hot beloofde een rustige avond te worden. Na het eten draaide Gert aan de radio en zocht muziek op. Daarna stak 'hij een sigaret aan en glimlachte naar zijn vrouw, die naast hem kwam ziften. Ze legde haar arm om zijn hals en drukte een lange kus op zijn wang. „Heerlijk, manne tje, eindelijk weer eens een rustige avond thuis". Maar om 'half tien wand 'dde rust wreed verstoord door gerinkel van d'e telefoon. Gert slikte een lelijk woord in en stond met tegenzin op. „Wedden, dat het betrekking heeft op de moordzaak?" vroeg 'hij aan zijn vrouw, terwijl hij naar de gang liep. Hij nam de hoorn van de haak en meldde zidh: „Hoolwerf hier". „Veenstra", klonk het 'kort en bon dig. „Ik héb het bureau al gebeld en daar zeiden ze, dat je thuis was en gaven ze me je privénummer". „Nieuws?" vroeg Gert verveeld. „Of er nieuws is. Ik héb zo juist die neef, Gillissen In arrest gesteld". „Ben je...." Gert weid meteen belangstellend. „Je meent het? Waarvoor?" Poging lot moord, subsidiair po ging tot 'doodslag. Op de pleegdoch ter, juffrouw van An/del. Ze is naar het Binnengasthuis gebracht". Hoofdstuk 12. Als het plafond ingestort was, had Gert niet meer verschrikt kunnen zijn. „Neeprevelde 'hij. „dat is toch niet mogelijk? Zq hadden sa men verkering!" „Nou, mooie ridder dan om zij'n drag er weer eens «iet aan te pas kwam, al zou dat wel zo hebben be hoord. Maar daarnaast is er ook een binnenlandse politieke strijd verwe ven met dit kernstopgehorrewar. Adenauer staat nu toch wel lang zamerhand voor ajtreden en als op volger Erhard met een nieuwe ploeg moet beginnen, dan willen vooral Audenauergezinden graag zoveel mogelijk invloed houden. Voor een deel was de Bonnse ru zie daaraan toe te schrijven en voor al de vrij grote openbaarheid ervan. De om zijyi liegen en machtsmisbruik uitgerangeerde Franz-Josef Strauss probeert er een politieke come-back mee te maken. In dat licht moet men het ook zien dat zijn opvolger Von Hassel het publiek liet maken dat de Bundeswehr niet opgewassen is tegen haar taken in een moderne oorlog. Dat is niet iets waarvoor men Strauss verantwoordelijk kan stellen omdat het onder zijn ministerschap dus kennelijk niet gegaan is zoals het had moeten gaan, maar het is bovendien een erkenning dat het ar tikel in „Der Spiegel" (waarover Strauss zoveel ophef maakte), juist was. Dat een minister er behoefte aan had Strauss nog eens te etaleren als een leugenaar, die bovendien in zijn werk faalde, wijst er overigens op dat de Beier op zijn weg terug naar de macht al een positie had bereikt, waarop een dergelijke voor het aan zien van het leger toch niet bevor derlijke aanval nuttig en nodig werd geoordeeld. Premier Chroesjtsjov bezocht Skopje SKOPJE, 22-8. Premier Chroesjt sjov 'heeft donderdagmorgen in ge zelschap van maarschalk Tito een bezoek gebracht aan het de vorige maand door een aardtoevingsramp geteisterde Skopje. Tienduizenden overlevenden van deze ramp stroom den uit om de beide staatslieden lui de toe te juichen en om bloemen te strooien over de weg, die de lange stoet van auto's moest volgen. In langzaam tempo reden de au to's langs de met ruïnes geflankeer de wegen, waar de schamele restan ten' van in veiligheid gebracht meu bilair, keukengerei en andere per soonlijke 'bezittingen 'opeen getast liggen. De klok van het spoorweg station wijst nog steeds 5.14 aan het tijdstip waarop op die 26e juli viervijfde deel van de slapende stad werd verwoest AMSTERDAM. De 180 bouwarbei ders, werkzaam bij de bouw van de Nederlandse Bank op het Frederiks- plein in Amsterdam, die woensdag het werk neerlegden, zijn donder dagochtend weer aan het werk ge gaan. Door deze wilde staking wil den de 180 bouwarbeiders sympathie betuigen met hun 100 collega's bij d'e bouw van het nieuwe stations postkantoor in de hoofdstad, die al sinds half juli staken voor hoger loon. door Frank van Falckenoorf meisje onder een passerende auto te duwen. Enfin, /hij zit voorlopig vei lig opgeborgen, ondanks zijn protes ten". „Vertel me alsjeblieft, wat er pre cies gebeurd 'is „Ja, het fijne weet ik ook nog niet, maar ik heb drie getuigen, die be slist beweren gezien ie (hebben, dat •hij 'het meisje van het trottoir af duwde, vlak voor een aankomende auto. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de chauffeur, wist deze haar nét te ontwijken, maar ze heeft een 'klap van het spatbord en vermoédelijk een schedelbasisfrac- tuur". Gert was nog steeds perplex. „Maar mijn 'lieve hemel, waarom deed 'hij dat? En hij was zo gek op dat meisje?" „Dat horen we morgen wel. Ik laat hem nu maar uitrazen, want er is geen larrd mee te bezeilen. We konden hem met z'n vieren ternau wernood baas. Een mannetjesputter, hoor. Enfin; hij is een tikkeltje be schadigd, maar daar konden onze jongens ook niets aan doen. Zeg, was dat meisje niet de enige erfgename van 'tante Anne?" „Ja, dat is ze". „En vliel de poet nogal mee?" „De poet?" „De erfenis". „Ja zéker, tante Anne was behoor lijk gefortuneerd: eigen huizen en een banksaldo". „Dat dadht ik al. En wie erft het, als juffrouw van Andel dood is?" „Dat...." (Wordt vervolgd) DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Tsaar Nicolaas II nam initiatief Alle staten van de wereld bouwden samen ondanks de oorlogen! Ingezonden mededeling Voor mensen die kwaliteit verlangen f BOTTlEDl UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 6