TOESTAND IN ZUID-VIETNAM BLIJFT GESPANNEN Toespraken van Chroesjtsjov en Tito Nieuwe ramp bij berging schelpenzuiger NAVO achter West-Duitsland Mijnwerkers nog steeds ingesloten Bonenexport naar W.-Duitsland hervat BERAAD VAKRAAD METAAL OVER KOPPELBAZENZAAK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijilaji 23 augustus 1963 120e jaargang No. 19133 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Honderd jaar Burgerweeshuis te Zierikzee Regeringstroepen doorzoeken het hele land Hoog water in Harnielen SAIGON, 22-8. De regeringstroe pen in Zuid-Vietnam zetten in bet gehele land het doorzoeken van verdachte plaatsen" voort. In een bulletin van het ministerie van de fensie wordt gesproken van „hevig verzet" en het in beslag nemen van wapens en munitie bij de bezetting van de boeddhistische pagoden op woensdag. Honderden monniken en nonnen, onder wie klaarblijkelijk vele ge wonden, werden na de strijd met de regeringstroepen gearresteerd. Het officiële Vietnamese persbu- rau spreekt tegen dat er doden zijn gevallen. In het bulletin van het ministerie van defensie wordt verder gezegd dat een pagode in Khan Hoa, in het mid den van het land, diende als „schuil plaats voor een groep opstandige elementen". Er werd daar een radio zender gevonden. In een officiële verklaring van woensdagavond werd gezegd dat de regering vastbesloten is „niet langer het exploiteren van godsdiensten voor politieke doelen toe te staan, evenmin als de verandering van pa goden in centra voor agitatie, pro paganda, terrorisme en komplotten tegen de veiligheid van de staat". (Er wonen 14 miljoen mensen in Zuid-Vietnam, van wie 70 procent boeddhisten en 10 procent katholie ken). Donderdag werd een militair com muniqué uitgegeven wgarin wordt verklaard dat de toestand in het land rustig is. „De eenheid van de bevol king en het leger is nog nooit zo volmaakt geweest", aldus de mede deling. Het vliegveld van Saigon is weer voor het internationale verkeer ge opend. „Staatsgreep" Ngo Dinh Nhu, de invloedrijke jongere broer van president Ngo Dinh Diem, heeft donderdag in een communiqué de boeddhistische lei ders ervan beschuldigd dat zij een staatsgreep hadden beraamd. Zij hadden pagoden, in het bijzonder de Xa Loi pagode, veranderd in centra voor het veroorzaken van moeilijk heden, „voor het onderdrukken van de ware gelovigen en voor dage lijkse aanvallen op de regering en het uitstrooien van lasterpraatjes". De tegen de nationale veiligheid gerichte manoeuvres, zoals het op- „Onafgebroken en vurige strijd voor de vrede" BELGRADO, 22-8. Premier Nikita Chroesjtsjov heeft woensdagavond op het officiële diner dat hij presi dent Tito van Zuid-Slavië aanbood verklaarfl, dat de Sowjet-Unie niet zal beven als de imperialisten een oorlog veroorzaken. Hij zei voorts, zo maakte bet offi ciële Zuidslavische persbureau Tan- joeg donderdag bekend, dat als de imperialisten „een nieuwe oorlog be ginnen, diie de laatste oorlog zal zijn c!e volkeren geen stelsel kun nen Verdragen dat de mensihei'd alle o"eiïd? van oorlog en verwoesting 1 'orit". Zowel het Sowjet-Russi- r 'ie ih het Zuidslavisdhe volk had in de laatste oorlog een hoge prijs mn 'en betalen voor de verdediging van het recht op vreedzame arbeid. „Wij weten beiden heel goed, wat een ocrlcg betekent, hoeveel lasten Wereldrecord schommelen FRANKFORT. De 23-jarige mannequin Ira Hoelker in Frankrijk heeft woensdag het wereIdduurrecord schommelen voor vrouwen in een schom melstoel gewonnen. Na 42 uur en 33 minuten had zij er ge noeg van. Het vorige record stond op 36 uur. De 35-jarige toneelknecht Kurt Kuhlmey in Diisseldorf ging nog even door en zette zij nstoel pas ivoensdagmiddag tegen 13 xiur stil. Hij had toen 51 uur ge schommeld, een mannenre- J' cord. Xl en ontberingen hij teweegbrengt voor de mensen en hoeveel opoffe ringen bij vraagt. Daarom strijden onze volkeren vurig en onafgebro ken voor vrede". Eenheid van de vooruitstrevende krachten is vol- geens Chroesjtsjov onmisbaar, niet alleen in de strijd voor vrede maar ook in de strijd voor sociale en na tionale 'bevrijding van volkeren. Tenslotte merkte de Sowjetpremier op dat er, wat de ontwikkeling van de economische betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië be treft, „goede vooruitzichten" bestaan. President Tito zei in antwoord op Chroesjtsjovs woorden, dat het kern- stopverdrag uiterst belangrijk is, maar dat er ..neg veel meer" gedaan moet worden. Gevaarlijker nog dan de voortzetting van ondergrondse ksrnproeven vond hij „alleen al bet bestaan en bezit van kernwapens, omdat de een of andere krankzinnige er gebruik van kan maken en daar door een ernstige ramp in de we reld kan veroorzaken". Alle bestaan de kernwapenvoorraden moeten naar zijn oordeel worden vernietigd en de prodiïktie van kernwapens moet worden verboden. Tito ver klaarde, dat 'het Zuid-Slavische volk „grote sympathie" koestert voor "net volk van de Sowjet-Unie en zijn hui dige leiders. Hij zei dat in de weste lijke wereld druk wordt gespecu leerd over de vraag, wie zal toege ven aan wie - „of Tito met de Zuid- slavische communisten zich bij bet ..kamp" zullen aansluiten of dat Nikita Sergejewitsj, uit naam van de communisten van de Sowjet-Unie. enkele concessies zal doen aan de Zuidslavische communisten". „Daar is echter geen sprake van, er is geen sprake van welke concessies dan ook. Over deze kwesties zal niet ge sproken worden", zo zei Tito. GRONINGEN, 22-8. Bij het ber gingswerk van de donderdagmorgen in het Eemskanaal gezonken schel penzuiger „Waddenzee" heeft zich omstreeks één uur donderdagmiddag opnieuw een ramp voltrokken. Op dat tijdstip was het personeel van de drijvende bok „Hunze" erin ge slaagd het gezonken schip groten deels te lichten. Teneinde nog een staaldraad onder het schip te kun nen brengen, moest men met een lasbrander enkele werkzaamheden verrichten. Hierbij deed zich plotse ling een ontploffing voor, die tot ki lometers ver in de omtrek werd ge hoord. Een zware roök die uit de „Wad denzee" opsteeg bewees dat de aan boord zijnde motorbrandstof in brand was geraakt. Toen de rook enigszins was opgetrokken, bleek, dat zich op nieuw een ramp had voltrokken. Van de drie in een 'langszij liggend ijze ren fl'etje werkzame personen, wer den twee ernstig gewond, tcrwiil een derde een s hoek bleek te hebben op gelopen. Een vierde man die zich tijdens dit bergingswerk op de in de staaldraden hangende „Waddenzee" bevond, werd door het geweld van de ontploffing weggeslingerd en is sindsdien spoorloos. Men neemt aan dat deze nog aan het reddings. en bergingwerk had deelgenomen en in het Eemskanaal is terecht gekomen. De rijkspolitie te water is dadelijk aan het dreggen geguan, maar tot dusverre zonder succes, De twee ge wonden werden per ambulance naar het. Academisch ziekenhuis te Gro slaan van wapens in de pagoden en de oprichting van recruteringsbu- reaux voor het organiseren van een staatsgreep, hadden een stadium be reikt waarin krachtig optreden van de regering ter beëindiging van de sabotage geboden was, aldus het communiqué. Hierdoor is de weg vrij gemaakt voor overleg met de werkelijke ver tegenwoordigers van het boeddhisme over de manier waarop de gerecht vaardigde verlangen der boeddhisten kunnen worden vervuld, zo wordt nog gezegd. PARIJS, 22-8. - De meerderheid van de NAVO-landen heeft op de jongste bijeenkomst van de perma nente NAVG-raad ieder verdrag ter verhindering van verrassingsaanval len, waarbij alleen in Oost- en West- Duitsland waarnemers zouden wor den. gestationeerd, afgewezen. Dit schreef de „New York Times" donderdag. Van Duitse zijde in Parijs en door het secretariaat-generaal van de NAVO werd hierop geen commen taar verleend. In Duitse NAVO-krin- gen werd erop gewezen dat de bij eenkomsten van de NAVO-raad ge heim zijn. De „New York Times" schreef ver der vernomen te hebben, dat de meerderheid van de NAVO-landen begrip heeft getoond voor het West- duitse standpunt en dat de Verenigde Staten en Groot-Britlannië niet met Moskou over een verdrag kunnèri onderhandelen zolang daarover geen volle'dige overeenstemming in de NAVO-raad bestaat. Ook de Ameri kanen en Engelsen zouden begrip voor de Duitse houding getoond heb ben. Koningin Fabiola in verwachting? BRUSSEL, 22-8. In Belgische hof kringen wordt vernomen dat het „bijna zeker" is dat koningin Fabio la in blijde verwachting is. In een door het hof uitgegeven bekendmaking wordt verklaard 'dat de koningin, alhoewel haar gezond heidstoestand! 'Uitstekend' lis, thans geen lange reizen zal maken. Het Belgische vorstenpaar ver toeft thans met vakantie in Spanje. Koning Boudewijn heeft het afgelo pen weekeinde, in verband-met het nakomen van officiële verplichtin gen, in België vertoefd. Koningin Fabiola, dlie 'hem aanvankelijk zou hebben vergezeld, is evenwel in Spanje 'gebleven. In zee verdronken DEN BURG, 22-8. De 25-jarige mejuffrouw A. J. S. Bruin uit Baarn is donderdagmiddag 'bij het zwemmen in zee nabij De Koog ver dronken. Toen de gealarmeerde 'bad meester haar met zijn boot bereikte had zij het bewustzijn verloren. Twee uur lang is tevergeefs kunst matige ademhaling toegepast. Tweede reddingspoging mislukt Boring derde gat HAZLETON, 22-8. De reddings ploeg die de drie mijnwerkers tracht te bevrijden die al negen dagen in een mijn te Hazleton in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië van de buitenwereld zijn afgesneden, boort momenteel voor de derde maal een gat in de hoop dat zij minstens twee van de mijnwerkers kan bereiken. Een -tweede poging mislukte don derdag, omdat het boorgat niet uit kwam op de plaats, waar de 58-ja- rige David FeW'in en de 28-jarige Henry Throne zitten 'opgesloten. De beide mannen bevinden- zich dn een holte op een diepte van honderd me ter. Men geeft via de tweede boor nog steeds klopsignalen en men spuit samengeperste lucht in (het boorgat om de ingesloten mijnwerkers zo mogelijk naar de plaats van het gat te leiden. Bij d<e tweede poging om de mannen te hereiken' was men zo voorzichtig mogelijk te werk gegaan.- „Wij lopen bijna op eieren", zo zei een van de redders. De eerste poging werd dinsdag gestaakt omdat Fellin en Throne per microfoon lieten we ten dat het plafond1 'boven hun hoofd' door het geweld van de boor begon te kraken en gevaar liep, het te be geven. Mannen gescheiden In d'e nacht van woensdag op don derdag meldde Fellin dat hij de nieuwe 'boor kon horen. Hij zei de redders gekscherend', dat zij 't kalm aan konden doen omdat hij nu toch al enkele dagen beneden zat en dan wel' wat langer kon wachten ook. Wat er van de derde ingesloten mijn werker, de 42-jarige Louis Bova, is geworden, is niet bekend. Sinds dins dagavond', 'toen Fellin meedeelde dat hü weer contact met Bova die gewond is had kunnen krijgen na veertig uur niets van hem gehoord te hebben, heeft men niets meer over hem vernomen. Bova is, naar ge loofd wordt, van de twee andere mannen gescheiden door een zeven meter brede 'laag brokstukken. Naar bekend, kreeg men pas zondagavond vijf dagen na d'e instorting contact met de mijnwerkers. Alle hoop op redding 'had men toen reeds laten varen. Nieuw hoogterecord van de X-15 LUCHTBASIS EDWARDS, 22-8. - De Amerikaanse piloot Joseph Wal ker iheeft donderdag zijn hoogte-re- kord gebroken door met een raket- vliegtuig van vihet type X-15 een hoogte te 'bereiken van 106.985 me ter. Het vorige rekord dat op 19 juli werd gevestigd, bedroeg 106.260 me ter. Eigenlijk had Walker 'dit rekord met ongeveer 3.500 meter willen ver beteren. De voorzitter van het presidium van de opperste sowjet (het parle ment) van 'de sowjetrepübliek Oez bekistan, mevrouw Jadgar Nasriddi- ncva, heeft donderdag toegegeven dat de stopzetting van de levering van stalen buizen door West-Duits land aan de Sowjet-Unie „een tijd lang moeilijkheden" heeft veroor zaakt. DEN HAAG, 22-8. Met ingang van heden, 23 augustus, is de export naar West-Duitsland van alle soorten bo- nenn vanuit Nederland weer toege staan. Zoals bekend heeft West-Duitsland zaterdag 27 juli een invoerverbod af gekondigd voor alle soorten bonen, behalve die bestemd voor de indu strie. ningen overgebracht. De op de plaats van de ramp aanwezige sleepboten, de „Waterman" en de „Waterpoort", beiden uitgerust met btandblusin- stallaties, bestreden het vuur, daarbij later geassisteerd door de vrijwillige brandweer van de gemeente Appin- gedam. Het personeel van de boot slaagde er in de drijvende bok, waar in zich 'n enorme hoeveelheid brand stof voor de machines bevond, tijdig achteruit te varen en in veiligheid te brengen. Twee van de gewonden zijn de he ren D. S. en E. B„ beiden werkzaam bij de Provinciale Waterstaat. Gouden munten bij 15-jarig bestaan Israël AMSTERDAM, 22-8. In het 15e jaar van het bestaan van de staat Israël heeft in Nederland de Rijks munt te Utrecht de gouden munten gesla'gen, die de band symboliseren met de historie van hel oude Israël. De herinnering aan de koningen David en Salomo heeft de kunste naar tot onderwerp gekozen. Op de keerzijde staat de kandelaar (het waper, van Israël) omringd door de tekenen van de 12 stammen. De gouden penningen zijn van munt- goud gehalte geslagen en wegen 6 gr. en 12 gr. Zij zijn verkrijgbaar bij alle bnnken en juweliers, zo delen de distributeurs voor Nederland, de cdelmetaalbodrijven. N.V. Drijfhout en Zn. cn N.V. Schoene, beide in Amsterdam, mede. Oplossing «looi- tussentijdse wijziging van C.A.O. DEN HAAG, 22-8. De vakraad voor de metaalindustrie heeft donderdag middag in Den Haag het probleem van de koppelbazen besproken. De besturen van de drie vakbonden van werknemers in de metaalindustrie menen, zo is in een persconferentie meegedeeld, dat een oplossing kan worden gevonden door een tussen tijdse wijziging van de C.A.O. Er zou een nieuw artikel moeten wor den ingevoegd, dat, zoals het voor lopig is gesteld, zal bepalen dat de werkgever die gebruik wil maken van een uitleenbedrijf, dit alleen kan doen met toestemming van de vak- raad. De vakraad kan dan voorwaar den stellen. Als werkgevers gebruik zouden maken van een uitleenbedrijf zon der de toestemming van de vakraad te vragen, dan zouden voor de oplos sing van deze kwestie de artikelen 31 en 32 van de C.A.O., die het recht van werkstaking en uitsluiting be palen, niet van toepassing zijn. Een oplossing via de geschillencommis sie zou niet mogelijk zijn, zo menen de besturen van de werknemersor ganisaties. Deze werkt te langzaam hiervoor. De werknemer zou alweer ergens anders kunnen werken als zij met haar uitspraak zou komen. De wijziging van de C.A.O., zo me nen de werkgeversorganisaties, zal per 1 september a.s. reeds moeten ingaan. Twee van de voorwaarden, die de vakraad zal moeten stellen voor toestemming een uitleenbedrijf in te schakelen, zouden moeten zijn dat onder geen beding uitlening van werknemers voor de zaterdag en de zondag zal geschieden en dat de werknemers zich ervan moeten over tuigen dat het arbeidscontract van het uitleenbedrijf met de werkgever in overeenstemming is met de C.A.O. De besturen van de werknemers organisatie deelden nog mede, dat de werkgevers zich in eigen kring zul len beraden over deze voorstellen. Volgende week vrijdag zal de vak raad weer bijeen komen. De werkgevers zullen volgende week een ledenvergadering houden. Zij zullen zich eerst nog beraden ever deze voorstellen. Het bezwaar van de werkgevers - zo menen de werknemers - is gericht tegen de be paling dat de artikelen 31 en 32 niet toegepast zouden moeten worden als geen toestemming van de vakraad wordt gevraagd. Dwangsom In antwoord op de vraag of een dwangsom ook aanvaardbaar zou zijn als dwangmiddel naast of in de plaats van de niet-toepasselijkheid- verklaring van de artikelen 31 en 32, zei men op de persconferentie van de werknemers dat dit als het mo gelijk zou zijn, een zeer machtig mid del is. Men zou dit eigenlijk liever zien dan de uitschakeling van de ar tikelen 31 en 32, waarin wordt afge zien van werkstaking en uitsluiting. Van werknemerszijde werd nog gezed dat men hoopt op de bijeen komst van de vakraad van volgende week vrijdag overeenstemming te bereiken over de voorgestelde tus sentijdse wijziging van de C.A.O. Later 's avonds werd op een pers conferentie van de Federatie van metaal- en elektronische industrieën - de werkgevers - over de bijeen komst van de vakraad gezegd dat zij zich bereid heeft verklaard zich te beraden over het voorstel van de drie vakbonden. De werkgevers zien het optreden van de koppelbazen ook als „een bijzonder ernstige zaak" en „een maatschappelijk kwaad". De werkgevers voelen dus wel voor een oplossing van dit euvel in de metaal industrie. Door de aanhoudende zware regen val van de laatste dagen is het water tri de Nederlandse rivieren zeer hoog komen te staan. - Foto: de Molen- brug in Harmeien, lijkt met het rij- vlak wel op het water le drijven, zo lioog staat de Leidse Rijn ter plaatse Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het begin ligt dikwijls in onze macht, het midden zel den, het einde nooit. Zuidwestelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan zon en slechts enkele ver spreid. voorkomende buien; matige, aan de kust vrij krachtige zuidweste lijke wind; weinig verandering in temperatuur. 24 aug. Zon op 5.37, onder 19.48. Maan op 11.02, onder 22.03. 25 aug. Zon op 5.38, onder 19.45. Maan op 12.09, onder 22.23. 26 aug. Zon op 5.40, onder 19.43. Maan op 13.15, onder 22.46. Eerste kwartier: 27 aug. te 7.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 aug. 6.39 v.m 25 aug. 26 aug. 18.37 n.m. 7.11 v.m. 19.11 n.m. 7.47 v.m. 19.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 aug. 6.05 v.m. 18.21 n.m. 25 aug. 6.34 v.m. 18.55 n.m. 26 aug. 7.09 v.m. 19.31 n.m. WESTERSCHOUWEN 24 aug. 5.17 v.m. 17.11 n.m. 25 aug. 5.47 v.m. 17.47 n.m. 26 aug. 6.21 v.m. 18.29 n.m. Doodtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die ten noord westen van Ierland sterk vertraagd werd, begint zich langzaam in de richting van Schotland te verplaat sen. Daardoor breidt het vrij krach tige windveld aan zijn zuidflank zich de komende 30 uur over de Noord zee uit. In de aangevoerde lucht, die iets onstabieler wordt, kunnen en kele buien wjorden verwacht. Midden op de oceaan, ten noorden van de Azoren. beweegt een oceaan front naar het oosten. Dit front kan ons land morgenavond bereiken. In de temperaturen komt weinig ver andering. De 69-jarige in Hongarije gebo ren Zweed Lajos Czeizler is donder dag benoem'd tot coach van de t wee voudige winnaar van de Europese beker Benfica. Het contract is afge sloten voor één seizoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1963 | | pagina 1